Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 130

Tema: Rad s bolovanja, godišnjeg...

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Rad s bolovanja, godišnjeg...

    Ima mjesec i nešto da sam na bolovanju.
    Obilazim doktore, obavljam fizikalnu itd...
    I radim svo vrijeme. Iako sam na bolovanju. Toliko da ne stignem napraviti pošteni ručak. I onda zapadnem u neko jadno raspoloženje zbog toga. Baš budem depresivna i jadna.
    Isto tako je i kad sam na bolovanju za dijete. Pa i na godišnjem.
    Ne samo meni. Mnogi moji kolege tako funkcioniraju.
    Mojoj šefici je normalno da me zove u 20.45. i to dok sam na bolovanju.

    I pun mi je kufer toga.

    Ne radim u firmi od tri čovjeka. Niti od 33... Radim u firmi od 1000 i više ljudi i eto, nema me tko zamijeniti.
    Kažu mi prijateljice, nemoj raditi. Reci da moraš strogo mirovati (što je dijelom i istina, trebala bi izbjegavati prisilni položaj, zbog povrede vratne kralježnice). A ja to ne mogu. Voljela bih da mogu.

    Kako je kod vas? Radite li izvan svog radnog vremena? Kako se osjećate zbog toga?
    Posljednje uređivanje od Mojca : 13.03.2017. at 07:25

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    O da, radim kod kuče i to kad razmislim dosta.
    Kad me uhvati šiza pokušavam racionalizirati da je to moj izbor (što u konačnici jest) inače ne bih radila.
    Ovaj vikend nisam niti primirisala posao i sad me pomalo hvata grižnja savjesti

  3. #3
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ja radim u drzavnoj sluzbi pa, za nevjerovat, jako puno radim doma...cijeli prosli tjedan sam svaku vecer nekoliko sati dodatno radila za posao....
    Na bolovanja rijetko idem, ali jednom sam isto dugo bila doma, nekoliko mjeseci - meni je tad super odgovaralo dami posalju nesto posla, na moj zahtjev, tako bi potpisala zauvijek
    No, meni sve to nije problem, kos uvijek osjecam da je sve moj izbor...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam silno sretna s izborom zanimanja upravo iz tog razloga. Kad odradim smjenu iskljucim se od posla. Vrlo rijetko se dogodi da moram nesto doma odraditi. Na godisnjem me znaju zvati, ali to su obicno konzultacije oko neke neuobicajene situacije.

  5. #5
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Joj, ne znam otkud da krenem...
    Osim, razumijem te.

    Ima li ikakve šanse da se izvučeš? Tj. uvijek ima šanse, samo vidiš li ju ti? Mozes li zamisliti da kazes "od sutra ne mogu, stvarno me boli, moram ležati"?

    Znaš da nas ima još takvih, i da je dijelom do posla, al dijelom i to nas. Je l bi bas svatko na tvom poslu napravio isto? Nećeš dobiti punu plaću, ni slobodne dane, je l da? Samo želiš završiti nešto što ne vidiš da ima tko drugi, je l da?

    Meni se masu puta dogodilo na sam na rubu burn outa od prekovremenih, a svi se oko mene ponašaju "pa odi doma, netko drugi će"... I znas sto, mislim da se i u najnevjerojatnijim situacijama nade taj drugi, a problem je u nama sto ne zelimo biti ti koji "stvaraju probleme".
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 13.03.2017. at 08:49

  6. #6
    Velena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2016
    Postovi
    11

    Početno

    To je kršenje ugovora o radu i još ponečega: https://burza.com.hr/portal/smije-li...-od-kuce/10277 Nisam pravnik pa ne znam detalje. Ako dobro kužim, ti radiš kao da nisi na bolovanju ali dobivaš naknadu za bolovanje koja je vjerojatno niža od tvoje plaće (?) Ako je tako i ako moraš raditi, pokušaj ispregovarati da ti se to plati dodatno. Druga je mogućnost da sve skupa prijaviš HZZO povjerenstvu za praćenje bolovanja ili kako se to već zove.

  7. #7
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Imam tu srecu u nesreci da, iako nosim ogroman stres i probleme s posla sa sobom, sam posao niti zelim niti smijem nositi doma. Vjerujem da bih dosla u napast ponijeti posao da mogu, ali sam na racionalnoj razini svjesna da to nije dobro i stoga mi odgovara to sto ne smijem. Doduse zato se dogode prekovremeni, ali radije njih nego da u svom dnevnom boravku radim.
    Cak su me sad na komplikacijama bili nazvali zbog jednog predmeta, sto me nazivciralo, i to me iznenadilo jer kad bi me nazvali na GO, vecinom mi je to bilo normalno. Kontaktiram kolege samo zbog traceva drzavna sluzba je u pitanju.
    Muz, u privatnom sektoru, nekad radi od doma. On ima pak taj luksuz da kad je "lakse" bolestan, tipa crijevna viroza, javi da ce raditi od doma i to je to. Kad je stvarno bolestan ili na GO, ne radi. I fus radi od doma, ali ne svaki dan, mozda jednom mjesecno. Ali u principu je dogovor da posao ne unosimo u nase slobodno vrijeme i to nam je dosta bitno. Do te razine da ne bi prihvatili poslove koji to podrazumijevaju, izuzev ekstremnih situacija - npr.da apsolutno nista drugo ne nadjemo, sto je za mnoge danas stvarnost.

    Ali mislim da je najbitnije sto ti ne zelis raditi na bolovanju - i sto se zbog rada lose osjecas. Zasto ne mozes reci da moras mirovati i ne smijes raditi? Jel te strah otkaza? Seficine reakcije? Ili nisi asertivna sama po sebi pa je zato tesko?

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Čisto sumnjam da je to strah od otkaza, vjerojano se radi o sjećaju odgovornosti prema poslu, pomiješanom sa emocionalnim ucjenjivanjem od strane šefova, plus to što ti stvore osjećaj da si nezamjenjiv i da će sve bez tebe propasti a to rezultira pomiješanim ponosom i grižnjom savjesti, posebno kod mladih radnika - i to je nešto čega bi se svatko od nas trebao riješiti, jer je ama baš svatko zamjenjiv na poslu.

    Mene su u bivšoj firmi zvali stvarno neprestano i u svim mogućim situacijama, cijele komplikacije sam radila ležeći na lijevom boku, i zapravo sam ih prvi puta odbila kad sam dobila dijete, jer sam rekla da stvarno ne mogu i nemam kad. U ovoj firmi nas dvoje radi isti posao, tako da se zamjenjujemo i zaista nema nazivanja dok sam na godišnjem ili bolovanju. No, izvan radnog vremena radim često, i navečer i vekndom - to je naprosto neizbježno jer je posao takav.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Čisto sumnjam da je to strah od otkaza, vjerojano se radi o sjećaju odgovornosti prema poslu, pomiješanom sa emocionalnim ucjenjivanjem od strane šefova, plus to što ti stvore osjećaj da si nezamjenjiv i da će sve bez tebe propasti a to rezultira pomiješanim ponosom i grižnjom savjesti, posebno kod mladih radnika - i to je nešto čega bi se svatko od nas trebao riješiti, jer je ama baš svatko zamjenjiv na poslu.

    Mene su u bivšoj firmi zvali stvarno neprestano i u svim mogućim situacijama, cijele komplikacije sam radila ležeći na lijevom boku, i zapravo sam ih prvi puta odbila kad sam dobila dijete, jer sam rekla da stvarno ne mogu i nemam kad. U ovoj firmi nas dvoje radi isti posao, tako da se zamjenjujemo i zaista nema nazivanja dok sam na godišnjem ili bolovanju. No, izvan radnog vremena radim često, i navečer i vekndom - to je naprosto neizbježno jer je posao takav.
    Ovako je kod mene. Kad radim, to je zbog odgovornosti prema poslu, a ne prisile. Ne mogu reći da me tjeraju, ali često se tjeram sama (i nisam jedina, takva nam je klima u firmi). Nisam radila baš ništa kad sam bila u bolnici, a ostalo - paa, često sam znala uskakati ako sam ikako fizički mogla. Moji razlozi za takvo ponašanje su slijedeći: nikada mi nitko nije zamjerio što sam djecu godinama vodila usred radnog vremena na logopedske vježbe, centar za strabizam, respifit (fizikalna terapija za astmatičare) i gomilu dijagnostičkih pregleda. Imali su razumijevanja i rukovoditelji i kolege. Nekako sam imala i još uvijek imam osjećaj da ako oni imaju razumijevanja za mene, ja nekako nađem načina da odradim sve bitno - ovako ili onako - da ih ne ostavim u sosu s nedovršenim stvarima. Ima puno stvari koje se ne vide na plaći, a ipak se računaju. S druge strane, vjerojatno bi bilo lakše da nas je više (relativno mala firma i za neke stvari nema zamjene) ali eto - ne bih se mijenjala.

  10. #10
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Čekaj, odbiju ti od plaće zato što si na bolovanju, napraviš posao i ne dobiješ razliku? Ili dobiješ?


    Moj posao se dijelom radi iz kuće, mogu reći da mi je to užasno nepraktično jer se nakupi i noćnog rada i nedjelja i blagdana, ali to je moj izbor. Nitko me ne prisiljava na noćni rad.

    Onaj dio koji na radnom mjestu izgubim bolovanjem ne nadoknađujem.

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se masu puta dogodilo na sam na rubu burn outa od prekovremenih, a svi se oko mene ponašaju "pa odi doma, netko drugi će"... I znas sto, mislim da se i u najnevjerojatnijim situacijama nade taj drugi, a problem je u nama sto ne zelimo biti ti koji "stvaraju probleme".
    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    O da, radim kod kuče i to kad razmislim dosta.
    Kad me uhvati šiza pokušavam racionalizirati da je to moj izbor (što u konačnici jest) inače ne bih radila.
    Ovaj vikend nisam niti primirisala posao i sad me pomalo hvata grižnja savjesti
    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj, odbiju ti od plaće zato što si na bolovanju, napraviš posao i ne dobiješ razliku? Ili dobiješ?


    Moj posao se dijelom radi iz kuće, mogu reći da mi je to užasno nepraktično jer se nakupi i noćnog rada i nedjelja i blagdana, ali to je moj izbor. Nitko me ne prisiljava na noćni rad.

    Onaj dio koji na radnom mjestu izgubim bolovanjem ne nadoknađujem.
    htjedoh reći da potpisujem cure, stvar je stava.
    Mojca imala sam i još imam šeficu (bez dečka, djece, ljubavnika, posao joj je sve na svijetu) kojoj je svašta padalo na pamet (radim u državnoj službi) koja me zvala u vrijeme nedjeljnog ručka, u svako odoba kad bi joj palo na pamet, na godišnjem dok ja veslam posred mora masnih ruku od maslinovog ili nekog drugog ulja (e tu se posebno posramial kad je shvatial u kakvom trenu me zove) a onda sam okrenula ploču i rekla E dosta je! posebno otkako sam postala mama.

    Mrtva hladna joj se ne bih javila ni nakon što bi mi mob neprestano dugo zvonio, tako par puta pa sam par puta odgovorila da sam ne znam u nekim situacijama da ne mogu ni pričat (npr. pregled kod dr. i sl) a kamoli nešto odrađivat, malo po malo sam je odbijala da smo došli do toga da me ne bi više zvala da nije prijeka sila. Na BO sam jasno dala do znanja da ako sam na BO, nisam majke ti na GO.

    Ona će osjetit tvoj stav čim ga promijeniš. Ne daj na se. Ja sam se preporodila otkako sam promijenila svoj stav, a ako ima posla koji treba završit a meni bi lakše bilo da ga završim doma i da sam mirna, ja ću to napravit doma naveče al samo ako ja to SAMA želim.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.03.2017. at 11:00

  12. #12
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Mojca, možda smo u istoj firmi. Uglavnom isto kao i kod tebe. Radim od doma i kad sam bolesna i kad sam na bolovanju zbog djeteta. Ne radim fizički ni operativno jer to od doma ne mogu, ali sam na telefonu stalno i dogovaram, organiziram, dajem upute što tko treba napraviti.
    Moja se kolegica prije par godina ozbiljno ozlijedila i bila na bolovanju nekoliko mjeseci - cijelo je vrijeme radila od doma.
    Naravno da to nitko ne plati, službeno smo na bolovonju i primamo naknadu za bolovanje.
    Kako se osjećam zbog toga? Podijeljeno, šta da ti kažem.

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Radim u privatnoj firmi, vec 6 tjedana sam na bolovanju silom prilika. Napravim sta je bas, bas, bas hitno, ne može čekat i nema tko umjesto mene. Sve ostalo nije toliko vazno. Ne znam, ja sam sklona onoj da nije posao zec pa da će uteć.

  14. #14
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, ja sam sklona onoj da nije posao zec pa da će uteć.
    To može vrijediti u nekim djelatnostima, u nekima imaš "gluposti" kao što su "rokovi/ugovori/propast će i država i firma i EU ako prekoračiš rok/nijedan klijent te više nikad neće nazvat".

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    To može vrijediti u nekim djelatnostima, u nekima imaš "gluposti" kao što su "rokovi/ugovori/propast će i država i firma i EU ako prekoračiš rok/nijedan klijent te više nikad neće nazvat".
    Tako je. Ne radi se da će država propasti, nego postoje zakonski rokovi za neke stvari, pa ih čovjek odradi kad treba.

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Samo što ti rokovi ne bi trebali biti problem nas šljakera, nego onoga tko vodi firmu, on je taj koji se treba pobrinuti da odsustvo jednog čovjeka ne može firmu dovesti u situaciju da ne ispoštuje rokove.

  17. #17
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je. Ne radi se da će država propasti, nego postoje zakonski rokovi za neke stvari, pa ih čovjek odradi kad treba.
    Ok, al jedno je kad imas rok za tipa odgovor na dopis od 15 dana pa odgovoris jer zakon i jer nema vremena da se druga osoba uvaljuje u predmet koji samo ti znas, ali ne stoji mi da se to odnosi na bolovanja od preko 1-2 tjedna, kad je stvarno ok da netko drugi to preuzme...mislim, od istrazivanja do nekog osobnog i profesionalnog osjecaja - kako tocno biti maksimalno produktivna ako radis bolesna ili ako si ne das vremena da ozdravis na bo i odmoris na go? To na kraju krajeva dugorocno nije dobro za firmu, za posao i nije racionalno. Da sam sef, nema sanse da bi mi ijedan zaposlenik radio na bo ili go, pa makar me nadredjeniji ribao zbog kasnjenja. Pripravnice su isle doma cim sam skuzila da im nije dobro, nema sanse da bi ih trazila da ostaju, sefici je prezentirano da ce posao biti obavljen kad bude obavljen, cure su bolesne.
    Jedno je sam si nametnuti tempo, drugo je kad ne osjecas da imas mogucnosti reci ne, a to zapravo zelis.

    Da se razumijemo, ja sam isto imala taj sklop u glavi koji mi docira da moram odraditi, da ne idem na bo ili da od doma zivkam pripravnike i kolege da vidim sto je odradjeno. I onda mi je umrla mama. Radila je do cca 2 tjedna prije smrti, bez odmora, bez stajanja, uz kemoterapije...i toliko stvari nismo stigle jer je ona radila, jer sam ja imala obveze koje su bile vaznije od slobodnog vremena, jer "Pa moras biti odgovorna, moras odraditi, drugi ce zbrljati, moras se javiti sefu!". Ma znas kaj...dopis ce napisati netko drugi, mene ce stres otjerati u grob prije vremena. Volim svoj posao i volim raditi i usavrsavati se, ali ako nema odmora od njega, s vremenom cu ga zamrziti. Isto kao s muzem

    Netko je spomenuo da nije do straha od otkaza - ne znam konkretnu situaciju pa pitam...ali znam za ljude koji s bo dobiju otkaz i to je strasno i to je realan strah.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ne, ne radim nista od kuce. Ne mislim o poslu kad izadem iz zgrade.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Nekad sam ovako isto kao i Mojca. Znala sam da nema smisla i da mi nitko nece platiti ali nisam mogla drugacije. Tako su radili svi u mom odjelu. I bilo je strasno, stresno, neizdrzivo. Buduci da sam se toga htjela rijesiti pod svaku cijenu, promijenila sam posao i sad vise ne radim od kuce, nikada, niti na BO niti na GO. I preporodila sam se. Jest da su i novci manji ali ne smeta mi. Nije bilo vrijedno toga

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Samo što ti rokovi ne bi trebali biti problem nas šljakera, nego onoga tko vodi firmu, on je taj koji se treba pobrinuti da odsustvo jednog čovjeka ne može firmu dovesti u situaciju da ne ispoštuje rokove.
    Ogromni X.


    [QUOTE=Sybila;2966718]Ok, al jedno je kad imas rok za tipa odgovor na dopis od 15 dana pa odgovoris jer zakon i jer nema vremena da se druga osoba uvaljuje u predmet koji samo ti znas, ali ne stoji mi da se to odnosi na bolovanja od preko 1-2 tjedna, kad je stvarno ok da netko drugi to preuzme...mislim, od istrazivanja do nekog osobnog i profesionalnog osjecaja - kako tocno biti maksimalno produktivna ako radis bolesna ili ako si ne das vremena da ozdravis na bo i odmoris na go? To na kraju krajeva dugorocno nije dobro za firmu, za posao i nije racionalno. Da sam sef, nema sanse da bi mi ijedan zaposlenik radio na bo ili go, pa makar me nadredjeniji ribao zbog kasnjenja. Pripravnice su isle doma cim sam skuzila da im nije dobro, nema sanse da bi ih trazila da ostaju, sefici je prezentirano da ce posao biti obavljen kad bude obavljen, cure su bolesne.
    Jedno je sam si nametnuti tempo, drugo je kad ne osjecas da imas mogucnosti reci ne, a to zapravo zelis. [QUOTE]

    I sama sam šefica, ne pada mi napamet niti sam ikada ikoga zvala doma da odradi neki posao (eventualno da mi kaže gdje je predmet/dokumenti kako bi mi mogli nastavit s poslom), to mi je krajnje nedopustivo i rekla bih čak neprofesionalno.

    Evo trenutno smo u gustim rokovima koji su sutra do kraja dana, jedna moja zaposlenica je na BO a ona je ključna za ovaj zadatak, ja sam odmah napravila novu preraspodjelu posla i od danas sam uključila novu kolegicu u ovaj kompleksan zadatak iako ona o tome nema pojma, zapravo je skroz nova u kolektivu al ovo gledam kao dobrom prilikom da uđe u posao. dodatno je mentoriram al sve je to za bolju budućnost

    Tako da uvijek ima načina i načina.

  21. #21
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Samo što ti rokovi ne bi trebali biti problem nas šljakera, nego onoga tko vodi firmu, on je taj koji se treba pobrinuti da odsustvo jednog čovjeka ne može firmu dovesti u situaciju da ne ispoštuje rokove.
    Hm, slažem se s tobom a opet razumijem i drugu stranu tj. male privatnike koji su toliko opterećeni fiskalnim i parafiskalnim nametima da jedva dišu. Tu mislim na one poštene privatnike.
    Radim u firmi koja ima 6 zaposlenih (svatko ima 20-tak klijenata što većih što manjih). Šef ima razumijevanja, slažemo se, ali se moja branša od strane onih koji ju trebaju ne cijeni dovoljno i ne možemo ju naplatiti (ne samo mi, nego svi) onoliko koliko bi bilo realno. Čim jednog od nas nema to jako fali i osjeti se (ok nekoga više nekoga manje).
    Onda su tu naravno zakonski rokovi ili rokovi koje nameće sama stranka i ako se ja razbolim, ostali nisu upoznati u dubinu s poslovanjem moje stranke, naravno da ja to moram odraditi.
    Znalo se dogoditi i da sam bolesno dijete povela sa sobom na posao i da sam došla bolesna na posao. I na godišnjem radim kad treba i zvoni mi telefon stalno itd.

    Kad sam bila ja vlasnik svog obrta i radila sama za sebe, bilo je još gore, radila sam 24 sata. Doslovce sam ustala jedan dan od računala i odvezla se u rodilište, a drugi dan po dolasku kući sjela za računalo.

    E, sad da mi to toliko jako smeta (ok ima situacija kad sam bijesna zbog toga, ali to moj direktor dobije u lice) vjerojatno bih mijenjala posao, tražila veliku firmu gdje bi me netko mogao zamijeniti, ali kako čitam nije ni to uvijek garancija.

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Nekad sam ovako isto kao i Mojca. Znala sam da nema smisla i da mi nitko nece platiti ali nisam mogla drugacije. Tako su radili svi u mom odjelu. I bilo je strasno, stresno, neizdrzivo. Buduci da sam se toga htjela rijesiti pod svaku cijenu, promijenila sam posao i sad vise ne radim od kuce, nikada, niti na BO niti na GO. I preporodila sam se. Jest da su i novci manji ali ne smeta mi. Nije bilo vrijedno toga
    Nevena evo i ovo je jedan od načina. Bravo za hrabrost što si se usudila mijenjati posao i bila ustrajna u tome da ga promijeniš!

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Znalo se dogoditi i da sam bolesno dijete povela sa sobom na posao i da sam došla bolesna na posao. I na godišnjem radim kad treba i zvoni mi telefon stalno itd.

    Kad sam bila ja vlasnik svog obrta i radila sama za sebe, bilo je još gore, radila sam 24 sata. Doslovce sam ustala jedan dan od računala i odvezla se u rodilište, a drugi dan po dolasku kući sjela za računalo.
    Uh meni je ovo prestrašno, kada mi posao dođe imalo blizu moje granice obitelj/posao, pale mi se sve crvene lampice u glavi.

  24. #24
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mojca,

    a što bi se najgore dogodilo da kažeš da ne možeš da stvarno nisi dobro?

  25. #25
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Uh, ne dam svoje slobodno vrijeme za ništa na svijetu!

    Prosla sefica me zvala pa sam joj dala do znanja da ne zelim da me zove. I bilo sve ok.

    Uskoro odlazim sa sadasnjeg posla jer "me nema tko zamijeniti", a meni u glavi kako ne zelim situaciju da radim bolesna i razbolim se jos vise, jer" jadni nemaju koga." Ili da mi se dijete razboli pa kolege odraduju cjelodnevne zbog mene.

    Sad cekam jedan posao gdje cu biti na malo višoj funkiciji i podrazumjeva se da me se zove u slobodno vrijeme, al i to cu nekako sredit odmah u startu.

    A radit na bolovanjem i godisnjem bi me odvelo u ludnicu, toliko volim sebe kada nisam na poslu.

  26. #26
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma to "propast će država" bilo je figurativno. Neće. Nego će firma plaćati penale.
    Moje iskustvo je, da otkad je EU, rokovi vezani u razne (ili neke?) EU projekte su brutalni.

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Samo što ti rokovi ne bi trebali biti problem nas šljakera, nego onoga tko vodi firmu, on je taj koji se treba pobrinuti da odsustvo jednog čovjeka ne može firmu dovesti u situaciju da ne ispoštuje rokove.
    Apsolutno se slažem. Ali kad nekako u stvarnosti ispadne drugačije...
    I dodatni problem je što ugovoreni rokovi niti u startu nisu bili realni, ali "tamo neko gore" će uvijek reći "možemo to odraditi". Pa onda odstutsvo tog jednog čovjeka bude ogroman, a ne normalan problem.

    Al nije to samo "individulana krivica", nekako te i kolektiv povuče. Ono, nije te briga samo što će šef misliti ili reći, nego su tu uvijek i neki kolege. Ne ostavljaš to nekome imaginarnom.

    Kod mene, u mojoj firmi (ali i branši cijeloj) nije to problem samo mene, ili moje kolegice... nekako je cijela branša tako posložena. Svi u firmi kad tad radimo prekovremeno, kako koji tjedan ili mjesec, kako koji godišnji, kako kome kad padne grah. To se još dodatno komplicira ako pretežno radiš sa strancima, oni tek ne znaju za radno vrijeme. I bolovanja odrađujemo (kod nas je zapravo to isto prednost, što, osim ako je dugotrajno, bolovanja niti ne otvaramo, radimo od doma u trenucima u kojima možemo, tako da barem ne dobiješ manju plaću)


    Dugoročno, osim pobjeći iz branše, ja ne vidim neko veliko rješenje. Samo male pobjede. "Danas/ovaj put baš neću i ne mogu"... i što se više prema svemu postavljati "ovo će preživjeti i bez mene". Kad je baš pritisak (rokova, penala) odradit ću, ali kad nije, reći ćemo i klijentu i šefu "ne ide". Baš mi je dugo trebalo da uopće pomislim na to, a i većini kolega na poslu. Al što smo stariji, sve češće "ako baš ne gori" idemo kući na kraju radnog vremena.

  27. #27
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uh meni je ovo prestrašno, kada mi posao dođe imalo blizu moje granice obitelj/posao, pale mi se sve crvene lampice u glavi.
    A, čuj, ja sam zato nakon porodiljnog zatvorila svoj obrt i ostala nezaposlena jer nisam željela raditi 24 sata pored malog djeteta. Trebalo je nekih 6 mjeseci da nađem novi posao na kojem sam i sada.
    Kod nas u firmi zapravo nema klasičnog bolovanja da doneseš doznaku, ako si bolestan ostaneš doma, dobiješ cijelu plaću, isto tako ako trebam koji dan nešto obaviti direktor oko toga ne radi problem, a ni mi ne iskorištavamo, a s druge strane ako je frka i gori onda ja podmetnem leđa.

    Evo najbolji primjer kako funkcioniramo, zapravo više kao obitelj. Prošlog rujna moj omiljeni pjevač je imao koncert u Budimpešti, radni dan, otišla sam ja i moje 2 kolegice, direktor nam je mahao kad smo kretale i umirao od smjeha ( nije nam se odbijalo od godišnjeg).

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Samo što ti rokovi ne bi trebali biti problem nas šljakera, nego onoga tko vodi firmu, on je taj koji se treba pobrinuti da odsustvo jednog čovjeka ne može firmu dovesti u situaciju da ne ispoštuje rokove.
    Onaj tko vodi firmu isto nema zamjenu.

    Mislim, trudimo se mi ne usositi jedni druge (kad je kolega na GO, ja dojavljujem podatke u dzs, a kad sam ja bila na bolovanju, netko drugi je riješio Ministarstvo, ali podloge su morale biti napravljene). Mi radimo s minimalnim brojem ljudi i nemamo baš velike redundancije, zapravo nemamo nikakve... ali trudimo se da dovoljno ljudi oko nas zna bitne informacije za slučaj hude sile. Nikad nisam ljubomorno čuvala informacije samo za sebe ni pokušavala se na taj način učiniti nezamjenjivom, a da prostite, naišla sam u drugim firmama često na takve situacije...

    S druge strane, ako netko nema štajaznam autocad na svom računalu, ne može podmetnuti leđa za kolegu koji ga ima i zna raditi s tim. Dogodilo nam se nedavno da smo zbog potreba posla kolega, direktor i ja ostali raditi posao drugog kolege koji je bio na višednevnom službenom putu. Snašli smo se. Nikom nije pala kruna s glave, a posao je obavljen. ALIII da taj kolega koji je bio na putu nije na svojem računalu imao suvisle podloge koje je bilo lako naći, našli bi se u sosu. Pa nisu to svakodnevne situacije nego iznimne. Isto je i s bolovanjima.

  29. #29
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Samo što ti rokovi ne bi trebali biti problem nas šljakera, nego onoga tko vodi firmu, on je taj koji se treba pobrinuti da odsustvo jednog čovjeka ne može firmu dovesti u situaciju da ne ispoštuje rokove.
    Upravo to.

    Moja prijateljica, radile smo zajedno u istoj firmi di sam ja još uvijek, otišla je raditi vani. Na managerskoj je poziciji, upravlja timom od 15 ljudi. Kad sam joj rekla što se trenutno dešava, a i sama je to prošla, odgovorila mi je: tko će napraviti tvoj posao dok tebe nema je briga tvog šefa, a ne tvoja.

    Jurim dalje raditi, pa se javim opširnije kad završim.

  30. #30
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Jurim dalje raditi, pa se javim opširnije kad završim.
    Nećeš tako napredovati (u nerađenju za vrijeme bolovanja) .

  31. #31
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ma to "propast će država" bilo je figurativno. Neće. Nego će firma plaćati penale.
    Moje iskustvo je, da otkad je EU, rokovi vezani u razne (ili neke?) EU projekte su brutalni.

    Apsolutno se slažem. Ali kad nekako u stvarnosti ispadne drugačije...
    I dodatni problem je što ugovoreni rokovi niti u startu nisu bili realni, ali "tamo neko gore" će uvijek reći "možemo to odraditi". Pa onda odstutsvo tog jednog čovjeka bude ogroman, a ne normalan problem.

    Al nije to samo "individulana krivica", nekako te i kolektiv povuče. Ono, nije te briga samo što će šef misliti ili reći, nego su tu uvijek i neki kolege. Ne ostavljaš to nekome imaginarnom.

    Kod mene, u mojoj firmi (ali i branši cijeloj) nije to problem samo mene, ili moje kolegice... nekako je cijela branša tako posložena. Svi u firmi kad tad radimo prekovremeno, kako koji tjedan ili mjesec, kako koji godišnji, kako kome kad padne grah. To se još dodatno komplicira ako pretežno radiš sa strancima, oni tek ne znaju za radno vrijeme. I bolovanja odrađujemo (kod nas je zapravo to isto prednost, što, osim ako je dugotrajno, bolovanja niti ne otvaramo, radimo od doma u trenucima u kojima možemo, tako da barem ne dobiješ manju plaću)


    Dugoročno, osim pobjeći iz branše, ja ne vidim neko veliko rješenje. Samo male pobjede. "Danas/ovaj put baš neću i ne mogu"... i što se više prema svemu postavljati "ovo će preživjeti i bez mene". Kad je baš pritisak (rokova, penala) odradit ću, ali kad nije, reći ćemo i klijentu i šefu "ne ide". Baš mi je dugo trebalo da uopće pomislim na to, a i većini kolega na poslu. Al što smo stariji, sve češće "ako baš ne gori" idemo kući na kraju radnog vremena.
    BB i ja sam u EU projetkima, rekla bih da treba biti i realan kod planiranja projekata i svih faza provedbe. Ljudi previšu zagrizu pa im je teško posliej pratiti.
    Ovo za kolege i što će reći šef sam ja nekako s godinama "nadmašila", volim reći da sam postala mudrija i uopće me ne zanima što će tko reći dok svoj posao obavljam kvalitetno i profesionalno.

    A sa strancima, s njima tek često radim evo i sad trenutno su mi iz 2 zemlje tu, odmah na početku postavim jasna pravila što se tiče radnog vremena u našoj zemlji jer njima je draže provest 2 ure na ručku laprdajući pa onda sjede u uredima do 18h jer ionako nemaju pametnijeg posla popodne u hotelu dok nas čekaju djeca, obitelj i ostalo. Naravno naprave se iznimke kad je baš nužno al da bude normala, u mom slučaju jok. Sva sreća pa sam na poziciji da mogu diktirati takve stvari pa je lakše i meni i mojim ljudima.

    Nas dvije smo izgleda u sličnoj branši

    Mitovski ma kužim sve, al meni je strašno, muž mi je privatnik pa sve znam.

  32. #32
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    ja bih o ovome mogla dosta toga napisati, godinama sam nosila doma posao, odrađivala bolovanja od doma i išla na posao, sve pod krinkom poslovne odgovornosti i dokazivanja za obečano radno mjesto (napredovanje). radi se o državnoj firmi.
    posao je dobila kolegica koja nema veze s poslom i nije se trebala dokazivati. svoj posao je preraspodijelila na podređene, i ide doma na vrijeme, ne radi na bolovanjima i godišnjima.
    pametnom dosta.
    ja više ne planiram ništa raditi od doma, ni na bolovanjima ni na godišnjem.
    na prvom mjestu mi je obitelj i moje zdravlje.

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    E sad bi iz kože iskočila.
    Šefica mi je delegirala task koji ne zna sama riješiti, vezan je za eksterne konzultante i kolegica koja radi s njima pita mogu li ikako doći u firmu.

    Mislim... je li to normalno?!

  34. #34
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    BB i ja sam u EU projetkima, rekla bih da treba biti i realan kod planiranja projekata i svih faza provedbe. Ljudi previšu zagrizu pa im je teško posliej pratiti.
    Moj primjer od prošlog tjedna, javljamo se na natječaj javne intitucije koja ima obavezu premu EU nešto odraditi, i traže izvođača. Rok u natječaju je 8 tjedana. Mi im pišemo da je realan rok 4 mjeseca, a evo mi bi mogli za 3 mjeseca. Ima li šanse da produže?
    Nema. Moraju poslati izvještaj za 8 tjedana. (Ja naknadno proučavam njihovu dokumentaciju, i vidim da oni znaju za to godinu dana, ali tek sada raspisuju natječaj). ... Uglavnom, nisu male pare, i šef kaže "znam da nije realno, ali javi se na natječaj".
    Tih 8 tjedana će se ovdje netko jako oznojiti. A moramo ćemo biti gotovi 56. dan prije ponoći, inače će doći penali.

    Možda ipak nismo u istoj branši .

    Kod mene klijenti stranci nikad ne spavaju. Mailovi dolaze 24/7. S omiljenom rječju ASAP. No, moram priznati, u zadnje vrijeme i njih znamo nekako ignorirati. Asap znači samo "čim bude moguće" , ne što su si neki umislili "sad odmah".

  35. #35
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E sad bi iz kože iskočila.
    Šefica mi je delegirala task koji ne zna sama riješiti, vezan je za eksterne konzultante i kolegica koja radi s njima pita mogu li ikako doći u firmu.

    Mislim... je li to normalno?!
    Što ćeš sad?

  36. #36
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E sad bi iz kože iskočila.
    Šefica mi je delegirala task koji ne zna sama riješiti, vezan je za eksterne konzultante i kolegica koja radi s njima pita mogu li ikako doći u firmu.

    Mislim... je li to normalno?!
    Nije.
    Očito radiš s nesposobnim ljudima.
    Slobodno cu reci i ljudima koje nije briga za druge.
    Nece te prestat zvat dok ne ugasis mobitel

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ja sam radila jedno vrijeme kod privatnika , nikakva posebna pozicija, obican sss . Pa sam u jednom trenutku na tokolizi u Petrovoj zavrsavala mjesecni obracun. Zavrsila sam u bolnici neplanirano ( vise manje, bila sam trudna u 30 tj.) , ali sam prije toga obucavala svoju zamjenu, ali ona bas nije bila sigurna.
    Uglavnom, promjenila sam posao nakon povratka s porodiljnog.

  38. #38
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    mojca, mislim da to stvarno nije normalno
    oni očito misle da je to tvoje bolovanje "bolovanje", a time što doma odradiš puno radno vrijeme, ti im to malo i potvrđuješ

  39. #39
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Što ćeš sad?
    Ništa.
    Rekla sam im da možemo pričati preko telefona, da ja danas vremena nemam. Moram dovršiti redovni posao i ići po dijete.
    (Kuhanje ručka nije u rasporedu. )

  40. #40
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mojca, mislim da to stvarno nije normalno
    oni očito misle da je to tvoje bolovanje "bolovanje", a time što doma odradiš puno radno vrijeme, ti im to malo i potvrđuješ
    Da.

    Vjerovatno.

    A svaki put kad sjednem za komp srušim ono što na fizikalnoj popravim.

  41. #41
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    napisala sam bar 6 postova na ovu temu, pa izbrisala

    ne bih htjela nikome popovati, znam da je situacija na tržištu ponekad vrlo teška
    ali ideja da radnik na bolovanju radi satima mi je jednostavno prestrašna
    i općenito poslodavci koji te vide samo kao radnika, a ne kao osobu

  42. #42
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    napisala sam bar 6 postova na ovu temu, pa izbrisala

    ne bih htjela nikome popovati, znam da je situacija na tržištu ponekad vrlo teška
    ali ideja da radnik na bolovanju radi satima mi je jednostavno prestrašna
    i općenito poslodavci koji te vide samo kao radnika, a ne kao osobu
    hvala

  43. #43
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    E sad bi iz kože iskočila.
    Šefica mi je delegirala task koji ne zna sama riješiti, vezan je za eksterne konzultante i kolegica koja radi s njima pita mogu li ikako doći u firmu.

    Mislim... je li to normalno?!

    a sto da si u bolnici? i ne mozes primati posjete u obliku kolegica, niti imati komp na krevetu
    tko bi onda rijesio stvar?

  44. #44
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Slažem se s ovim što je napisala tang.
    Mojca draga ne, to nije normalno. To bi trebala po kratkom postupku sasjeći i reći da ne možeš zbog zdravstvenog stanja i gotovo. Nekad je reći NE puno jednostavnije nego mislimo samo treab skupiti hrabrsoti. To je apsolutno nenormalna situacija da ti toliko radiš doma i to na BO, da moraš sjedat za komp a na fizikalnoj si .. Ako samo jednom tak odeš do posla, bez pardona će te i ubuduće očekivati, to su takvi ljudi koji nemaju osjećaja za druge ljude.

    BB jesmo u istoj smo branši samo ti si provider a mi smo korisnici projekata koji sami rade project documentation, implementation, monitoring, reporting itd. Ali imam iskustvo i s druge strane jer radim ko short-term expert na projektima po regiji pa sam tu u ulozi Contractora.

    ja da sam na mjestu tvoga šefa ne bih prihvaćala tako nerealan rok za delivery jer odskače abnormalno od realnog a za korisnike nemam riječi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.03.2017. at 14:10

  45. #45
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a sto da si u bolnici? i ne mozes primati posjete u obliku kolegica, niti imati komp na krevetu
    tko bi onda rijesio stvar?

    To se stalno pitam.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    a sto da si u bolnici? i ne mozes primati posjete u obliku kolegica, niti imati komp na krevetu
    tko bi onda rijesio stvar?
    Baš tako.

    Meni se to dogodilo prije dvije, možda bliže tri godine. Dva mjeseca bolovanja s hospitalizacijom, ozbiljnog do te mjere da nisam mogla ni misliti o poslu, a kamo li nešto raditi. Snašli su se bez mene.

    Charles de Gaulle je davno rekao: Groblja su puna nezamjenjivih ljudi
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.03.2017. at 14:13

  47. #47
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Lili, što da ti kažem, politika je firme da se javljamo na sve, i "sve možemo odraditi".

    Ako ništa drugo, mi sami smo se promijenili da si jednostavno uzmemo slobodno vrijeme kad ga skupimo. S jedne strane, kad je dijete bolesno, ili nešto obavljamo, ne uzimamo godišnji, bolovanja, nego to ionako odradimo, i nitko nas ne pita gdje smo dok se posao hendla.
    Ili npr. ovo ljeto je nas 6 (uključujući šefa) sjedilo 3 dana po više od 12 sati da nešto završimo na vrijeme. Kad smo u ponoć to predali, ja sam rekla da u četvrtak i petak ne dolazim jer sam već odradila 40 sati taj tjedan.
    I tako, takve nekakve "male pobjede" me drže. U neka prošla vremena bi došla na posao i u četvrtak i u petak i bacila u vjetar prekovremene.

  48. #48
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    Kod mene klijenti stranci nikad ne spavaju. Mailovi dolaze 24/7. S omiljenom rječju ASAP. No, moram priznati, u zadnje vrijeme i njih znamo nekako ignorirati. Asap znači samo "čim bude moguće" , ne što su si neki umislili "sad odmah".

    I kod nas su isto tako umislili.

    Ubuduće ću na asap mailove odgovoriti baš tako kako su rekli... ne odmah.

  49. #49
    Velena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2016
    Postovi
    11

    Početno

    Mogu li te ponovno upitati: tebi službeno teče bolovanje i zapravo dobivaš manje novaca, ali svejedno radiš?
    Možeš li se nagoditi da ti to plate dodatno? (pod uvjetom da je naknada za bolovanje niža od plaće)

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne, dobivam punu plaću jer je povreda nastala u okviru radnog vremena.
    Bolovanje službeno teče.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •