Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Alternativna kontracepcija

  1. #1
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno Alternativna kontracepcija

    Evo, neka admini presele ako ne spada na 'Intimna njega žena'
    Evo nešto o čemu aktivno razmišljam zadnjih dana, pa potaknuta drugom tetmom gdje se piše o Mireni...postoji li nešto od kontraceptiva (za nju ili njega), a da nije hormon/pilule ili kondom?

    Pilule ne smijem zbog trombofilije, a ni inače mi nije draga ideja da uzimam hormone. Kondome koristimo kad moramo, imam veliki ožiljak od epiziotomije i osjetim ga i uz lubrikante (razlozi veće epiziotomije: provrotkinja, nalijeganje, drip, vakuum, ležanje, zabrana pratnje, dijete od 4 i po kile itd itd).

    Vadi ga van - pa žao mi je MM-a, nismo needucirani tinejdžeri.

    Čak smo počeli pričati i o vazektomiji za njega, iako nemamo pojma o tome ni gdje krenuti i koliko boli njega...

    Naime što je, jako smo plodni, imam 32 godine i do sada sam bila trudna 5 puta, a imamo 1 dijete, živo i dravo hvala bogu. Teško je podnositi spontane i definitivno ne idemo na sljedeće trudnoće, no od ovih 5, 3 smo uspjeli od 'prve', a 2 nismo ni gađali.
    Zato nam zbilja treba pouzdana metoda, premladi smo da ne bi uživali u braku, jel, a voljela bih biti opuštena.
    Hvala

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Po tvome postu, ne želite trudnoću, ali mogućnost trudnoće vam nije 100% nemoguća Tada možete koristiti altranativne oblike kontracepcije. Uz malo vremena i puno pažnje u upoznavanju svoga tijela, može se uživati u spolnom životu i bez hormonske kontracepcije.
    Da li ti je ciklus pravilan? Ako je, ili odstupanja nisu više od 2 dana, možete kombinirati odnose po "sigurnim" danima i kondom ili spermicid ili suzdržavanje od ejakulacije u vagini u plodnim danima.
    Za to moraš dobro poznavati svoje tijelo, mjeriti bazalnu temp kroz nekih 6 mjeseci da vidiš kako ti tijelo radi. To nije jako sigurna metoda, ali djeluje. Ako po bazalnoj temp. vidiš da ti je ovulacija 14. dana ciklusa, tada su ti sigurni dani sve do 9 od prvog dana prethodne menstruacije i nakon, recimo 18. dana. Trebala bi i uočiti simptome ovulacije, pa i prestanak istih.

    Opet moram napisati da se tako može čuvati od trudnoće samo ako trudnoća ne znači tragediju za vašu obitelj u tom času. Jer, metoda nije jako sigurna, iako uglavnom djeluje. Mi smo je koristili godinama.

    Da li ti je intrauterina spirala opcija? Ima i onih koji nemaju hormone u sebi. Bakrene spirale otpuštaju bakar koji djeluje spermicidno, a možda ima još i plastičnih, no one djeluju samo na nemogućnost implantacije, ne na spajanje spolnih stanica, pa mnogima nisu prihvatljive. Intrauterine spirale imaju jako visok postotak zaštite od trudnoće, ali ponekad mogu ispasti i/ili poremetiti jakost krvarenja.

    Čini mi se da ste premladi za vazektomiju, ne znam da li i za muškarce postoji donja dobna granica. Žena ne može biti sterilizirana prije 35. godine, osim u određenim medicinskim slučajevima.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    dijafragma i contraceptivni gel gynol II

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Beti, meni uopće nije jasno što si u rečenici "definitivno ne idemo na sljedeće trudnoće" uspjela protumačiti kao "mogućnost trudnoće vam nije 100% nemoguća".

    MalaRiba, meni se čini, a možeš istražiti sama, da vazektomija za njega uopće ne boli, i da je strašno jednostavan postupak u odnosu na postupke slične vrste kod žena. Sa svim ostalim riskirate i to dosta. Ako on imalo pokazuje želju za tim bilo bi dobro da sjednete za stol i porazgovarate.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.03.2017. at 16:28

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Ja sam godinama prije udaje koristila Billingsovu metodu kontracepcije.

    Mislila sam da je metoda uspješna, aliiii kad smo se odlučili na dijete, ono nije došlo baš preko noći, pa iskreno - ne mogu tvrditi da je do metode.

    Ali koga zanima alternativna kontracepcija (dobro funkcionira u kombinaciji s kondomom) - evo malo o tome: http://ppo.hr/ucenje-metode.html

    Dobro je poznavati Billingsovu metodu i onima koji žele ostvariti trudnoću i onima koji je kane izbjeći.

    Ipak, nakon poroda nije mi palo na kraj pameti riskirati s "metodom sluzavom". Ginekolog mi je stavio iud (Multiload, ovo: http://upladdy.com/hr/pages/1630099) i to je bilo to. Imalo je svoju cijenu (obilne menstruacije i posljedična anemija) ali to je samo jedna od mogućnosti. Kasnije sam dobila Mirenu koja je primjerena ovakvim osobama kao ja, koje muči anemija i obilna krvarenja. Sad mi je super.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.03.2017. at 09:55

  6. #6
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Bilingsova metoda je nešto s čim smo jako dobo upoznati i što prakticiramo od kad smo u vezi - 12 godina. Međutim, koliko god da nas je dobro služila, u zadnje dvije godine eto, zeza (2 puta nas je zeznula). Kao da je došlo do pojačanog perioda plodnosti.
    Da odgovorim Beti, ne, trudnoća nikako ne znači tragediju u našem slučaju, no nizanje spontanih da - u biti to izbjagavamo, no to je već druga tema i ovdje joj nije mjesto.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Pouzdanije od Bilingsa su LH trakice. S ebay-a zbilja nisu skupe, a pouzdane. Tocno znas kad je ovulacija. Nas su godinama uspjesno sluzile.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Pouzdanije od Bilingsa su LH trakice. S ebay-a zbilja nisu skupe, a pouzdane. Tocno znas kad je ovulacija. Nas su godinama uspjesno sluzile.
    Da, draga, ali "u moje vrijeme" 1980. nije bilo ni trakica ni ebaya, pasmo ipak nešto o tome znali. Ja sam tada imala 18 godina i došla na studij u Zagreb, a na Medicinskom fakultetu su organizirali predavanje o tome. Nije mi čak ni to bio prvi susret, jer smo usrednjoj školi učili Ogino Knauss metodu. Eto, ja sam iz kamenog doba. Nije bilo bolje, bilo je drugačije, ali neke stvari su mi ostale u sjećanju.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Pouzdanije od Bilingsa su LH trakice. S ebay-a zbilja nisu skupe, a pouzdane. Tocno znas kad je ovulacija. Nas su godinama uspjesno sluzile.
    Slucajno sam naletila na ovu temu (dosada na bolovanju) i moram priznati da ne kuzim kako Lh trakice koristiti u kontracepcijske svrhe. Kad bude poz trakica, ovulacija nastupa za 24-36 sata, sto ako si se sexao dan proje pozitivne, obzirom da spermiji zive do 5 dana? :confused:

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Pa prije pozitivne Lh trakice nekoliko dana se vidi druga crta. Nakon nekoliko ciklusa vec znas od koheg dana otprilike. U te dane ili apstiniras ili koristis kondom kao zastitu, dok ne prodje ovulacija. Svakako pouzdaniji nacin od Bilingsa.

    Daleko od toga da je to pouzdano kao pilule, ali otvaracica topica trazi alternativu. Dijafragma se gotovo ne koristi, ostaje ev. bakrena spirala.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nekome se vidi druga crta cijeli ciklus, pogotovo ako zena ima PCOS ili neki hormonski poremecaj koji mu je slican. No ipak, nakon nekoliko ciklusa, vecina zena moze primijetiti finese i sitne razlike u boji i debljini crte. Ako uz to prati i temperaturu, kroz par mjeseci postane vise ili manje jasna cijela slika.

    Moje obj trudnoce su iz odnosa koji nisu bili na dan ovulacije, tako da... ili apstinencija, ili dodatna zastita u tom periodu, ako se metoda koristi u kontracepcijske svrhe. Koristila sam LH trakice i mjerila temperaturu mjesecima, cak i godinama i tako pratila cikluse i ciljala odnose. (Sad mi je prilicno smijesno to sto su nam rekli da su sanse da imamo dijete otprilike ravne nuli.)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •