Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 432

Tema: porez nad porezima: nekretnine od 2020.!?

  1. #351
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja mislim da uopće ne razumijete Casu i Jelenu. Nitko ne piše o socijalizmu i za što ih ono sve prozivate... one su samo jadne naivne i optimistične da stvari ovdje mogu postati smislenije

    Da nam država nije u banani kako se svi slažemo da je, biste li načelno bili za oporezivanje nekretnina ili ne? Tj. općenito vlasništva, a ne samo dohotka?
    Ok, tema je o tome da ili ne PNN u ovom trenutku u ovoj državi, ali ja njih dvije čitam i kao načelnu raspravu. I slažem se dosta s njima. Al istina, ne bi ni ja dala više ni lipe ovoj državi i spakirala bih i sebe i sve svoje pretke u potomke za van... al u nekoj perspektivnijoj varijanti ove države bila bih za taj porez.

    I opet ono sto me žulja, i što je fer i nije fer... koliko ono zahtjeva za legalizaciju bespravne gradnje? 827 tisuća. Koliko ono ima kućanstva u Hrvatskoj? Milion i 400 tisuća. Kako je ta legalizacija fer u usporedbi s onima koji su platili arhitekta, projekt, dozvolu... čekali dozvolu godinama... a da ne pričamo o tome da je golema količina građevinskih radova odradjena na crno, na ruke... bez plaćanja poreza... ne prozivam nikog ovdje, ne znam sto imate i kako ste stekli, i nije mi ni važno... ali oko sebe imam primjera gdje ti kažu "lako tebi, ti imaš 45 kvadrata, nije te briga za porez, a ja sam za svojih 300 kvadrata cijeli život odvajao od usta i sad mi žele nametnuti taj porez koji neću moći plaćati"... a ja bih najradije rekla, al šutim... ja sam za tih svojih 45 kvadrata platila državi vise nego ti za tih 300, a da si išta plaćao od onog što si trebao, ne bi nikad ni imao 300 kvadrata." Znam, znam, , al ono, baš me žulja.

  2. #352
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Zaboravila si da se i legalizacija čeka isto godinama, mada je bila plaćena u roku od odmah

  3. #353
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Treba ta neefikasna uprava obraditi 800 tisuća zahtjeva .
    Koliko je plaćena u odnosu na nekog tko je prošao cijeli proces?

  4. #354

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Bubilo, evo mi gradimo kucu. Najprije smo platili sva davanja iz place i na placu. Onda smo kupili zemlju i platili porez. Svi radovi idu preko racuna, u svakom racunu je pdv. I onda nakon svega jos moram placati PNN? Ne razumijem logiku.

  5. #355
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma razumijem Martina. Nisu svi tako gradili (samo puno njih), uostalom danas više ni ne možeš, a da ne fasuješ rušenje, zar ne?
    Nego mi smeta logika "ja imam jer sam radio i stekao, to je moje, ti si ljubomoran jer nemaš ništa"... a to što je stečeno mahom je stečeno jer je zaobiđeno sve i svašta. Nema to baš puno veze s PNN da ili ne, al daj bar šuti i pokrij se, a nemoj mi soliti pamet da imaš više od mene jer si vrijedniji. Samo snalažljiviji i pametniji možda .

  6. #356
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Bubilo, evo mi gradimo kucu. Najprije smo platili sva davanja iz place i na placu. Onda smo kupili zemlju i platili porez. Svi radovi idu preko racuna, u svakom racunu je pdv. I onda nakon svega jos moram placati PNN? Ne razumijem logiku.
    Cak i da ste dio radova radili sami ili da su vam pomagali prijatelji platili ste PDV na materijal.
    Sigurno nemate vlastitu šumu, pilanu, šoder-grabu... pa da je jadna drzava ostala bez PDV-a.

    Meni je genijalno da nitko ne spominje kako je u tim zapadnim drustvima PDV na hranu 0 ili barem puno ( puno) manji od 25%. Fini novcici bi se dali ustediti na mjesecnoj bazi samo na toj sitnici.

  7. #357
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Zivim tako da odgajam i obrazujem djecu da mogu birati u kojoj (sredjenoj) drzavi ce zivjeti, u ovoj nasoj nadam se da ne.
    Ja vjerujem da ce bit bolje i zelim da mi djeca ostanu u ovoj drzavi. I rado bi da se porezi smanje, a ne povecaju.

  8. #358
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da uopće ne razumijete Casu i Jelenu. Nitko ne piše o socijalizmu i za što ih ono sve prozivate... one su samo jadne naivne i optimistične da stvari ovdje mogu postati smislenije

    Da nam država nije u banani kako se svi slažemo da je, biste li načelno bili za oporezivanje nekretnina ili ne? Tj. općenito vlasništva, a ne samo dohotka?
    Ok, tema je o tome da ili ne PNN u ovom trenutku u ovoj državi, ali ja njih dvije čitam i kao načelnu raspravu. I slažem se dosta s njima. Al istina, ne bi ni ja dala više ni lipe ovoj državi i spakirala bih i sebe i sve svoje pretke u potomke za van... al u nekoj perspektivnijoj varijanti ove države bila bih za taj porez.
    Ma razumijem ja njih. I da ne živim ovdje ili da imam nade u bolje sutra, da, bila bih za porez na nekretnine. Ali živim ovdje i svaki dan me zažulja neko "snalaženje". Zato sam i rekla da ovakav i pod ovim uvjetima ne mogu nikako podržati.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  9. #359
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Jadranka, pa zahebavam...
    Očekujem da će lokalna zajednica imati više para pa da ćemo kratkoročno riješit pitanje pedijatra... i da ću djecu voditi pedijatru do 5 godine života a ne doktoru opće prakse, pa onda se silno nadam da će se riješit javna rasvjeta na način da i kad pada kiša imamo barem djelomično osvijetljenu ulicu. Dugoročno, da će para biti dovoljno da nakon što lokalni šerifi namire svoje apetite poneki projekt odrade na dobro zajednice, recimo parking ili još bolje osmosatni vrtić. I tako, mislim da moja nadanja nisu preambiciozna.
    I definitivno vjerujem da će se ići u smanjivanje prireza, i da je to područje borbe.
    To je sve super. Al ja nekako mislim da bi se za sve to trebalo borit odma, posebno u zajednici koja cvate od turizma. Odnosno da bi para moglo bit i odmah da nema tih koji namiruju svoje apetite.

    Bojim se da je problem pedijatara puno veci od problema nedostatka novaca u lokalnoj zajednici. I da je nasa zdravstvena politika nazalost ukidanje pedijatrijskih ordinacija. U Splitu 3 ili 4 pedijatara rade makar su stekli uvjete za starosnu mirovinu jer ih nema ko zamijeniti. Kad je nasa pedijatrica od 66 godina bolesna, mijenja je umirovljeni kolega stariji od 70. Katastrofa. (Makar je on izvrstan doktor).
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 12.09.2017. at 21:49

  10. #360
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ma razumijem Martina. Nisu svi tako gradili (samo puno njih), uostalom danas više ni ne možeš, a da ne fasuješ rušenje, zar ne?
    Nego mi smeta logika "ja imam jer sam radio i stekao, to je moje, ti si ljubomoran jer nemaš ništa"... a to što je stečeno mahom je stečeno jer je zaobiđeno sve i svašta. Nema to baš puno veze s PNN da ili ne, al daj bar šuti i pokrij se, a nemoj mi soliti pamet da imaš više od mene jer si vrijedniji. Samo snalažljiviji i pametniji možda .
    A ne "žuljaju" te oni koji su za kikiriki otkupljivali državne stanove? Ja znam obitelji koje su ih otkupile i 2-3.

  11. #361
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ali kako je to isto moguće? Da su unutar jedne obitelji dobili vise stanova koje su imali priliku otkupiti? Ja znam obitelj koja je dobila stan od firme, ali su se morali odreći nasljedstva nekog dijela neke kuće. Ne sjećam se detalja, sjećam se samo da je bračni par kalkulirao bi li se razveli "na papiru" da zadrže obje nekretnine, ali nisu, pa su odabrali samo stan.

    Da li me žulja što su ljudi u prošlom sistemu dobivali stanove od firmi? I poslije ih jeftino otkupljivali? Ovako na prvu, načelno ne, to je bio dio nekog propisanog sustava. Osim u iznimkama gdje su ljudi muljali, nisi zaobilazio pravila. Ili nemam pojma pa me ispravite. To mi je isto kao da me pitaš je l me žulja što su se nekad krediti otplaćivali za kutiju šibica, a danas ih otplaćuješ ako prodaš bubreg. Što imam s tim, ništa, ne žulja me.

    Gle, u 800 tis. zahtjeva svatko od nas ima nekog svog s ilegalnom gradnjom. Pa tako npr. i moj brat i moja najbolja prijateljica žive u višekatnim nadograđivanim zdanjima s druge 2 obitelji. Šta sad. Ništa. Samo me žulja kad ti tako netko soli pamet da on ima, a ti jadan VSS, s nadprosječnom plaćom i cijeli dan rintaš - nemaš. To je ono što me žulja, što mi se.eš da imaš jer si vrijedan, a i ja sam .

    I kako misliš Sirius, platio si PDV na materijal. Pa platiš PDV i kad ideš prdnut u javni wc .
    A i ja sam prošle godine preko njuškala našla nekog tipa koji ima neko skladište i kupila pločice bez PDV-a.
    Sve se ovdje može kad se čovjek zna snaći .

  12. #362
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Zapravo, kod te ilegalne gradnje i poreza vidim puno veći problem nego što mene nešto žulja. Već smo ga spominjali. Tko će određivati i po čemu koeficijente za ta zdanja? Ako gledaš njuskalo, takvih se trenutno prodaje 40 tisuća, i sve su tamo godinama, nitko ih neće kupiti. Evo ja prva ne bih dala 200 tis. eura koliko se obično traži, za 80% onog u oglasniku. Jedva bi dala i 100. A za polovicu toga mislim da je gradjevinsko zemljište na dobroj lokaciji gdje mi to zdanje samo smeta i još bi trebala platit rušenje, a ne 100 ili 200 tis. € za "kuću". Masa toga realno nema nikakvu tržišnu vrijednost i to je problem, odrediti porez na to.

  13. #363
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mene ne zulja koliko drugi imaju nit me briga kako su stekli. Njihova stvar. Ima drzava koju placamo da o tome brine pa nek institucije rade svoj posao (ali evo kad me bas povlacite nama je ex drzava srusila kucu i dala u zamjenu stanarsko pravo na dva manja stana. Pa smo ga po logici nove drzave morali otkupiti - tako da smo ih ravno 2x platili )

    Ali smatram da ako smo platili porez na dohodak (od rada, imovine, osiguranja, samostalne djelatnosti....) i platili jos jednom porez na stjecanje necega (pdv, porez na promet nekretnina, jahte, helikoptera, svemirskog broda - stogod pozelimo kupiti i mozemo si priustiti) onda me nema sto drzava dodatno ic oporezivati jer joj se eto cefnulo da ne voli sto sam ja kupila stan a pero s kilu zlatnog nakita ne placa nista. Jedino sto mislim da se eventualno moze dodatno uvesti je porez na nasljedstvo u visini poreza koji se i inace placa za stjecanje nekretnine ili auta.

    U suprotnom dolazim do zakljucka da nas ova drzava tretira iskljucivo ko beskonacne ovce za sisanje i samo gleda tko je pogodniji - ak imas novce u banci ili zlatninu uvijek ih bez problema mozes sakriti i odnijete a s kucom je malo teze - pa su se okrenuli tome.

    I ponavljam pitanje od prije. Ako druge zemlje oporezuju imanja nekretnina (sto je usput svima koji je idu kupiti debelo jasno unaprijed i kad i koliko ce platiti) - da li im slucajno pri tome i kao poreznu olaksicu priznaju troskove ulaganja i odrzavanja iste? Koliko znam - itekako.

    A kako zivim s mislima da nam nece bit bolje? Pa evo pred dva mjeseca sam bila u zadnjem krugu razgovora za posao u jednoj EU zemlji. I ako se prilika opet pojavi namjeravam je iskoristiti i pobjec odavde. Ili u najmanju ruku savjetovat djeci isto ako se nesto drasticno ne promijeni. A za sad ne vidim da se mijenja.

  14. #364
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Pa bilo bi bolje kada bi ljude žuljali Agrokor i sveopća pljačka u privatizaciji i poslije, nego to u koliko kvadrata zivi susjeda i da li ima vikendicu.

    Smisao socijalne drzave nije da svi imaju malo ili ništa (i komunizam i socijalizam očito nisu bili modeli koje su ljudi željeli), nego da se stvara blagostanje koje omogućuje jedan dobar standard sto širim slojevima, besplatno /dostupno školstvo i zdravstvo, te socijalnu mrežu koja ljudima pomaze da prebrode situacije kao sto je gubitak posla, invaliditet...itd, itd...

    Socijalna drzava je naravno vrlo elastičan konstrukt, koji se prilagođava različitim uvijetima, kulturama, ekonomskim previranjima, da bi uopce mogla opstati. U Švedskoj su kao primjeru socijalne drzave 90-ih napravljene ozbiljne reforme, da bi ona uopce mogla opstati. Jer takozvana preraspodjela odnosno transfer od bogatijih prema siromašnijima se moze odvijati, samo ako se ima sto transferirati.
    Nije čudu da su najbolji primjeri takozvanih welfare state, bogate zemlje. Nisu ni Rumunjska, ni Bugarska, ni Grčka, ni Uganda.

    ne volim jeftine populizme i spinove tipa: da li je jedan bankar vrijedniji od tete u vrticu.
    svi ustavi zapadnih demokracija ukljucujuci i Ameriku polaze od jednakovrijednosti i pravnosti svih građana.
    radi se vrlo jednostavno o razlikama u tome kako je njihov rad plaćen, odnosno vrednovan. O tome se naravno moze razgovarati bez tih jeftinih: bankar je vredniji od radnika na gradilištu.

    Za sada je tako, da je rad jedne liječnice puno vise plaćen od rada jedne blagajnice iz raznih razloga, koje sad ne bih nabrajala. Ako netko misli da tome tako ne treba biti, moze probati na upražnjena mjesta u zdravstvu, (posto je puno liječničkog osoblja otišlo vani) zaposliti ljude koji ce recimo izgubiti posao u konzumu. I slobodno otići na operaciju mozga kod tete u vrticu umjesto kod Paladina.

    Umjetnost ove vlade je da stvori atmosferu, u kojoj nećemo gledati gdje su milijarde iz agrokora, nego cemo gledati Dolegu (oprosti Dolega, ovo je figurativno) koja ima stan, vikendicu i jos nesto trece, sto sam zaboravila.

    Inače porez na imovinu, u većini slučajeva se odnosi na prihode iz imovine (prihod od akcija, dionica, od iznajmljivanja nekretnina i slično), a ne na samu imoviu, jer je ona vec oporezivana kroz porez na rad, odnosno dobiti. Uz to postoje vrlo različiti modeli ovisno o kontekstu zemlje.

    Veliki dio europskih zemalja ukljucujuci i Austriju nema porez na imovinu, odnosno su oni bili 60, 70, 80ih godina ukinuti, posto je korist od njih bila premala u odnosu na svu administraciju. Uz to taj je porez opterećivati samo srednju klasu, sto njemu uopce ne bi trebao biti cilj. Jer je srednja klasa upravo nosilac drzave blagostanja te opcenito socijalnog mira i kohezije.
    Dakle nju treba podržavati, dati joj da raste, a ne je gušiti.
    I diskusije oko možebitnog uvođenja poreza na imovinu u Austriji, koje se svako toliko vode, kreću od minimuma imovine oko milijun eura, koji naravno ne uključuju nekretninu u kojoj živiš. I dosada je uvijek zaključak bio, da taj porez novi premalo dobrobiti, te vise štete.

    jedan od problema u svakom smislu i u Hrvatskoj i u zemljama bivše drzave, je upravo sustavno urušavanje srednje klase.

  15. #365
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo, kod te ilegalne gradnje i poreza vidim puno veći problem nego što mene nešto žulja. Već smo ga spominjali. Tko će određivati i po čemu koeficijente za ta zdanja? Ako gledaš njuskalo, takvih se trenutno prodaje 40 tisuća, i sve su tamo godinama, nitko ih neće kupiti. Evo ja prva ne bih dala 200 tis. eura koliko se obično traži, za 80% onog u oglasniku. Jedva bi dala i 100. A za polovicu toga mislim da je gradjevinsko zemljište na dobroj lokaciji gdje mi to zdanje samo smeta i još bi trebala platit rušenje, a ne 100 ili 200 tis. € za "kuću". Masa toga realno nema nikakvu tržišnu vrijednost i to je problem, odrediti porez na to.
    Ja sam vec komentirala da nek JLS izvoli otkupiti od mene nekretninu po cijeni po kojoj ju je procijenila. Pa nek dalje sama sebi dokazuje koliko vrijedi. Jer, za razliku od mojih kolega suvlasnika jednog naslijedjenog zemljista, ja sam misljenja da trenutno to sto imamo ne vrijedi prakticno nista - jer ako godinu dana te ne nazove niti jedan kupac onda to prakticno nema vrijednost jer nitko nece. A oni se bahate da je 60k€ premalo da to vrijedi vise itd. Pa sam im na kraju rekla da se zahvaljujem na misljenju i nek dalje prodaju oni, obrisala (svoj) oglas na njuskalu i ne zanima me. A oni nek dalje sanjaju kak ce prodati za velke novce kad susjeda prebaci s svoje zemljiste na sebe ( a koje trenutno glasi na nekog baruna umrlog krajem 19-og stoljeca) i uvjere nekog da na brdu pored zagreba neka gradjevinska cestica vrijedi silne novce koje oni sanjaju za svoju 1/6-nu. Al se kladim da ce i drzava imati neku fix ideju koliko to vrijedi - samo sto ce to njima bit dodatni "dokaz" da su u pravu

  16. #366
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I ako u jedno mozemo biti sigurni, gotovo kao u to da sunce svaki dan izlazi i zalazi, to je da taj pnn, ako i kada ga uvedu neće apsolutno ni u promilu pridonjeti blagostanju društva.
    ono kao kad narkomanu daš jos malo vise novaca, da ode po novi dop.

    problem hrvatske nije uopce u premalim porezima, nego apsolutnoj nesposobnosti upravljanja njima, plus kriminal, pljačka, mito i korupcija.
    svakako miljun puta korisnije bi bilo ukidanje onih silnih županija, općina i slično. Jedan London je dva puta veći od Hrvatske i ima uprave i administracije sto puta manje.

    Te oporezivanje svih ovih iznajmljivača, koji ako sam dobro upućena plaćaju paušal od 6000 kuna do 300000 kuna prihoda. Pitajte jednog grafičkog dizajnera koji ima studio, ili prevoditeljicu, koliko poreza ona plaća na takav prihod.

    a da ne spominjem ne plaćanje poreza agrokor/Todorić and co.

  17. #367
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    A sto se tice Hvara i cvjetnog trga, te svih takozvanih destinacija u Hrvata, kamo sreće da na tim mjestima žive ljudi pripadnici srednje klase.

  18. #368
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I uopce nije tocno da vecina europskih drzava ima porez na imovinu. Nema. A one koje imaju su to prilagodile svojoj ekonomiji, kulturi i tradiciji.

    a mi se pozivamo na Norvešku, ako sam dobro upratila.
    koja npr. nema zakon o ilegalnoj gradnji, jer tamo ilegalne gradnje nema. Jer nikome na pada na pamet da ilegalno gradi.
    Nas mentalni sklop, stupanj građanske svijesti i civilnog društva je sasvim drugačiji.

  19. #369
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ajme je l moram opet napisati da me ne žulja što netko ima 3 kuće i ne mislim na ljude s topica, nego što mi objašnjava da ih ima jer ih je "pošteno stekao", a zaobišao je sve što je mogao da ih stekne. Boli me briga što ima, al nemoj mi njatke. Bilo da si sagradio 300 kvadrata bez dozvole, kupio 3 stana u otkupu ili sto god...

    Uglavnom, barem se slažemo da je ovdje totalno sr.nje. Samo Casa još ima vjere u budućnost ovdje .

  20. #370
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku

    Inače porez na imovinu, u većini slučajeva se odnosi na prihode iz imovine (prihod od akcija, dionica, od iznajmljivanja nekretnina i slično), a ne na samu imoviu, jer je ona vec oporezivana kroz porez na rad, odnosno dobiti. Uz to postoje vrlo različiti modeli ovisno o kontekstu zemlje.


    Inače porez na imovinu, u većini slučajeva se odnosi na prihode iz imovine...
    Veliki dio europskih zemalja ukljucujuci i Austriju nema porez na imovinu, .
    pa nije baš u većini slučajeva. kakva ti je to većina od 25%? :D
    od 28 članica, 21 članica ima porez na nekretnine. redom to su: UK, Švedska, Španjolska, Slovačka, Rumunjska, Portugal, Poljska, Njemačka, Mađarska, Luksemburg, Litva, Latvija, Italija, Irska, Grčka, Francuska, Finska, Danska, Češka, Cipar, Bugarska.
    ostalih 7, isključivo ima porez na prihod od imovine.

  21. #371
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I koliki postotak državnog budžeta u tim zemljama dolazi od poreza na imovinu?

  22. #372

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Eto ljudi oko mene sele u Irsku..i razumijem i vidim zasto. I ja bih rado otisla, ali na godinu dvije vise da mi guzica vidi puta, da djeca nauce jezik i tako... Meni se cini da sa dvije zdrave ruke i zdrave glave i muz i ja mozemo stvorit bolje djeci, i ne samo svojoh djeci. To isto mozemo i negdje vani, ali eto negdje duboko ja volim biti ovdje. Nije to lokalpatriotizam, jer me ovdje i dalje zovu imenom uz iz Zagreba. Iako sam krvim zrncima i po oci i majci iz ovog sela i tu zivim vec godinama. Veze me jezik, kultura, onaj prizemni osjecaj tu smo si nasi. I ni studij filozofije mi nije podanistio taj osjecaj.

  23. #373
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    seni, ja mislim da je porez na nekretnine pošten porez i pravičan, i da se imovina treba oporezovati više od rada. pod uvjetom da nije traljavo uvedeno. ti se ne moraš slagati, ali nemoj spinati da me žulja što netko ima tri nekretnine

    mima, evo, tu piše, cca 1,5% je prosjek EU. ne znam koliki je to postotak od ukupnih prihoda od poreza.
    kod nas se proračun puni cca 60% od poreza. od ukupnih poreza, čak 80% otpada na pdv. ostatak je porez na dobit (koji uplaćuju tvrtke), na dohodak itd. dakle, proračun najvećim dijelom punimo svi mi kroz pdv. građani, ne poduzetnici. to volim spomenuti kad krene priča o uhljebima, (a definicija uhljeba u raznim raspravama zna biti vrlo široka i prelazi onu originalnu o stranačkim ljudima uvaljenima u državne službe) koji ne pune državni proračun, ali ovo nije ta rasprava

  24. #374
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    1,5% državnog proračuna je prosjek EU?! Jesam li to dobro shvatila?

  25. #375
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa nije baš u većini slučajeva. kakva ti je to većina od 25%? :D
    od 28 članica, 21 članica ima porez na nekretnine. redom to su: UK, Švedska, Španjolska, Slovačka, Rumunjska, Portugal, Poljska, Njemačka, Mađarska, Luksemburg, Litva, Latvija, Italija, Irska, Grčka, Francuska, Finska, Danska, Češka, Cipar, Bugarska.
    ostalih 7, isključivo ima porez na prihod od imovine.
    ja to nisam detaljno proucavala, tako da ti vjerujem. ako sam dobro upucena, u madarskoj je taj porez srusio vrhovni sud.

    no radi se o tome, da je uvijek rijec o jednom kompletno razradenom paketu i strategiji poreznih opterecenja, te njegovoj uporabi, koji je u skladu s ekonomskim, kulturoloskim i inim kontekstom doticne drzave.

    "Die Vermögensteuer ist im deutschen Steuerrecht eine Substanzsteuer, die vom Wert des Nettovermögens (Bruttovermögen abzüglich Schulden) des Steuerpflichtigen (natürliche oder juristische Person) berechnet wird, das zu einem bestimmten Stichtag vorhanden ist. In den neuen Bundesländern wurde die Vermögensteuer nie erhoben, in den alten seit 1997 nicht mehr. Neben der Vermögensteuer im eigentlichen Sinne gelten auch die Grundsteuer sowie die Erbschaftsteuer als Steuern vom Vermögen und Instrumente der Vermögenspolitik."

    ja sam grubo gledala porez na imovinu, koja njemacka nema (misleci da u to ulaze i nekretnine), tako da oni to vjerojatno pojmovno razdvajaju. Vermögensteuer (porez na imovinu) i immobiliensteur (porez na nakretnine)

    porez na imovinu -globalni pregled, tko ga ima, tko ga nema:

    https://de.wikipedia.org/wiki/Verm%C3%B6gensteuer

  26. #376
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    seni, ja mislim da je porez na nekretnine pošten porez i pravičan, i da se imovina treba oporezovati više od rada. pod uvjetom da nije traljavo uvedeno. ti se ne moraš slagati, ali nemoj spinati da me žulja što netko ima tri nekretnine
    pa ti nisi ni spominjala necije tri nekretnine.
    ja uopce ne govorim u uhljebima, govorim o neefikasnoj upravi, koje je naprosto previse.

    ja mislim da taj porez u hrvatskom kontekstu nije pravican ni posten, mislim da oslabljuje ionako skoro pa nepostojecu srednju klasu.
    a mislim da je svaki daljni porez u hrvatskoj koji se odnosi na siroke mase (sto je u hrvatskoj vezano na nekretnine slucaj, u drugim zamljama je mozda drugacije) apsolutno kontraproduktivan. te da ima vise nego dovoljno drugih mogucnosti kako bi se sanirao budet.

  27. #377
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku

    ja mislim da taj porez u hrvatskom kontekstu nije pravican ni posten, mislim da oslabljuje ionako skoro pa nepostojecu srednju klasu.
    a mislim da je svaki daljni porez u hrvatskoj koji se odnosi na siroke mase (sto je u hrvatskoj vezano na nekretnine slucaj, u drugim zamljama je mozda drugacije) apsolutno kontraproduktivan. te da ima vise nego dovoljno drugih mogucnosti kako bi se sanirao budet.
    Ovako i ja razmisljam.

  28. #378
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas se proračun puni cca 60% od poreza. od ukupnih poreza, čak 80% otpada na pdv. ostatak je porez na dobit (koji uplaćuju tvrtke), na dohodak itd. dakle, proračun najvećim dijelom punimo svi mi kroz pdv. građani, ne poduzetnici.
    to ti vjerujem, i to sam upravo htjela naglasiti nespinom o tri nekretnine i npr. agrokorom.
    da li su placali porez?
    nisu!
    da li to gradane zulja, da nesto poduzmu?
    ne.
    da li je netko organizirao 700 000 potpisa (na cesti, u konzumu..itd)?
    nije! (a nije da se ne moze, vidjeli smo da se moze)

    pogledaj ovih 7 stranica, pa usporedi postotak postova koji se bavi sirokom slikom funkcioniranja poreznog sustava/ekonomije/drzave,
    te postova koji razglabaju da li si trebao ili ne trebao kupiti stan, te koliko kvadrata bi on trebao/smio imati.

    s tim da poduzetnici (a time ne mislim na kriminalce, mafiju) nego na sposobne ljude koji nesto stvaraju i osnivaju firme, otvaraju ta radna mjesta na kojima rade gradani koji dobivaju place od kojih placaju i pdv i porez na dohodak., sto znaci da poduzetnici ucestvuju na posredan nacin i u tih ostalih xy% poreza.
    Posljednje uređivanje od seni : 13.09.2017. at 11:00

  29. #379
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Eto ljudi oko mene sele u Irsku..i razumijem i vidim zasto. I ja bih rado otisla, ali na godinu dvije vise da mi guzica vidi puta, da djeca nauce jezik i tako... Meni se cini da sa dvije zdrave ruke i zdrave glave i muz i ja mozemo stvorit bolje djeci, i ne samo svojoh djeci. To isto mozemo i negdje vani, ali eto negdje duboko ja volim biti ovdje. Nije to lokalpatriotizam, jer me ovdje i dalje zovu imenom uz iz Zagreba. Iako sam krvim zrncima i po oci i majci iz ovog sela i tu zivim vec godinama. Veze me jezik, kultura, onaj prizemni osjecaj tu smo si nasi. I ni studij filozofije mi nije podanistio taj osjecaj.
    Ali i ovako minus studij filozofije.

    S tim da sam vani vec bila. I osobno mi je bolje (bar zasad) tu.

  30. #380
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    apsolutno se slažem sa svakim postom od seni, i nema šanse da taj porez, ako ga uvedu, ne bude traljavo proveden. Jer kod nas ne štimaju sami temelji, pa kako se onda može vjerovati da će nadogradnja štimati???

  31. #381
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Seni, ja tu samo laprdam o tome da me nešto žulja. Nisam niti bih ikog prijavila jer mu Mate zida bez računa i dozvole. Što u konačnici valjda znači da me briga zapravo za to.

    Ne bi ništa učinila po tom pitanju kako ni po pitanju Todorica. Da je on tema krenuli bi o tome što nas u toj priči žulja. A očito nas zapravo isto nije briga jer za to već svi znaju i svi pričaju godinama. Gdje god sam bila u poslovnim krugovima (neki sastanci na poslu) svi su o tome pričali otkad...

    Kad sve svedeš, dakle, zapravo nas ništa ni ne žulja. Tj. za ništa se ne bi pokrenuli nego smo ravnodušni.

    A i ono što jesmo...
    Na kojih 700 tisuća potpisa misliš? Glede zakona o radu ili referendum "protiv pedera" (pardonmajfrenč)? Kako je završilo jedno, a kako drugo?

    U konačnici, sve je to ista priča jer nam je valjda sve to prihvatljivo, i privatizacija, i Todorić, i stranačka uhljebljivanja, jer smo i sami na mikrorazini takvi... dali smo doktoru nešto u koverti da dodjemo prije na red, pitali smo Peru može li nam negdje zaposlit malog, kad se uvede neki propis majstori smo izbjegavanja (meni omiljeni primjer broj registracija u Daruvaru), pa sto bi se brate oko ičeg bunili dokle god nalazimo mehanizme preživljavanja i izbjegavanja.

  32. #382
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    bb, ma jasno je to meni.
    ja sam takoder pristalica poreza i socijalne drzave.
    te mi je jasno da prihodi iz rada ne bi trebali nositi sav porezni teret.
    porez na imovinu smatram globalno gledajuci suvislom mjerom.
    medutim treba biti jasna strategija, zasto i kako. koga mjere pogadaju, sto donose i slicno.
    uzimajuci u obzir i sve okolnosti i konzekvence koje nastaju.

    socijalna drzava danas naprosto ne moze biti ista kao u zlatno doba sedamdesetih u europi.
    to je vrijeme proslo i vratiti se vise nece. pa se i porezna politika treba prilagodavati novom vremenu.
    dosli su novi ekonomski tigrovi na scenu, rad i sve ostalo se globalizirao, dakle i metode socijalne drzave kao europske kvalitete moraju biti drugacije. kako kinezi kazu: ako hoces da stvari ostanu iste, moras ih stalno mijenjati.

    kod nas u hrvatskoj to sve nosi jos jednu komponentu, koju sam prije u postovima izlozila. svaki dodatni porez samo pojacava probleme koje vec imamo.
    Posljednje uređivanje od seni : 13.09.2017. at 12:58

  33. #383
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam vec komentirala da nek JLS izvoli otkupiti od mene nekretninu po cijeni po kojoj ju je procijenila. Pa nek dalje sama sebi dokazuje koliko vrijedi. Jer, za razliku od mojih kolega suvlasnika jednog naslijedjenog zemljista, ja sam misljenja da trenutno to sto imamo ne vrijedi prakticno nista - jer ako godinu dana te ne nazove niti jedan kupac onda to prakticno nema vrijednost jer nitko nece. A oni se bahate da je 60k€ premalo da to vrijedi vise itd. Pa sam im na kraju rekla da se zahvaljujem na misljenju i nek dalje prodaju oni, obrisala (svoj) oglas na njuskalu i ne zanima me. A oni nek dalje sanjaju kak ce prodati za velke novce kad susjeda prebaci s svoje zemljiste na sebe ( a koje trenutno glasi na nekog baruna umrlog krajem 19-og stoljeca) i uvjere nekog da na brdu pored zagreba neka gradjevinska cestica vrijedi silne novce koje oni sanjaju za svoju 1/6-nu. Al se kladim da ce i drzava imati neku fix ideju koliko to vrijedi - samo sto ce to njima bit dodatni "dokaz" da su u pravu
    Drzava ce sigurno imati dobru ideju.
    kad smo mi kupovali kucu prije nekoliko godina banka je ( u tom trenutku potpuno neuseljivu prizemnicu, u kompletnoj adaptaciji , bez poda , prozora , sa starim krovom ... na rubnim djelovima Zagreba i cestici manjoj od 300m2 ) procjenila na 64 tisuce eura, a poreznici ( dva dana kasnije) na 92 tisuce.
    Tako da iz osobnog iskustva ocekujem popuno objektivnu i fer procjenu.

  34. #384
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    e baš to, sirius

  35. #385
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a za kolko ste je vi kupili, sirius?

  36. #386

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma, ali ovdje ispada da bi oni s nekretninama trebali biti ljubomorni na one bez...
    Ja nemam ni jednu nekretninu, jer sam bila lijena u životu i školi, naravno. I mogu razumjeti da ljudi ne vole davati državi... Ne razumijem da se smatra nepravednim da onaj koji ima stan plaća porez državi godišnje jer ga je već platio pri kupnji stana dok se iz rada toliko izdvaja.
    I subjektivni osjećaj bogatstva je svačije pravo. Objektivno u zemlju u kojoj živimo, ipak, bih rekla da svi koji imaju dvije ili više nekretnina jesu bogati. Osjećali oni to ili ne, oni su definitivno u gornjem sloju, i potpuno je svejedno jesu li tu dospjeli radom, udajom ili nasljedstvom. Općenito, ne razumijem kad ljudi misle da činjenica da su nešto zaradili radom, nekako mijenja vrijednost te stvari...

    ok, ajmo ovo hipotetski postaviti
    ja imam nekretnine, ti nemaš
    ulagala sam u njih od onog što sam zaradila, na što su mi također uzeli porez, pri kupovini sam platila isti, a isto tako i na sav građevinski materijal.
    a ti si svoju plaću potrošila na putovanja
    i sad bih ja na svoje ulaganje opet trebala plaćati porez, a ti na svoje guštanje ne
    zašto bi to bilo pošteno?
    ti koja si profućkala lovu i ja koja sam je uložila

    bez uvrede, ne mislim osobno

  37. #387
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a za kolko ste je vi kupili, sirius?
    Mi smo ju platili izmedu ta dva iznosa, ali smo ju nakon kupnje razrusili ( iskopali podove, skinuli prozore , zbuku i izolaciju ) takoda je u trenutku procjene izgledala znatno losije nego kad je kupljena.

  38. #388
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Dolega,uzalud ti trud.

    Nakon cijele rasprave je ispalo da oni koji imaju svoju nekretninu su u najmanju ruku rođeni pod sretnom zvijezdom/roditelji im kupili/ukrali/varali drzavu/gradili bespravno...

  39. #389

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    ...imaju pedigre :D
    Ta mi je najbolja.

  40. #390
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma svašta, rosa.
    Mišljenja se razlikuju, ne znam zašto ti podrazumijevaš da ljudi koji imaju nekretnine misle isto kao ti, tj. da ako misle različito, to je zato što nemu nekretnina pa onima s nekretninama žele zlo?
    Posljednje uređivanje od vertex : 13.09.2017. at 14:13

  41. #391
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    nije , dosta njih je popušila nekretnina i nekretnina, ajde samo zračunaj da muž i žena puše na tu zanimaciju ide mjesečno najmanje 600 kn ( istina doseže ta cifra i puno više https://www.24sata.hr/news/novi-val-...-3-kune-497261) godišnje ispadne dosta, a kad se pomnoži s 15-45 godina pušačkog života ispada lijepa hrpica
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.09.2017. at 14:15

  42. #392
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    E sad, ti koji puše su se fakat naplaćali poreza

  43. #393
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    neka su, ali moglo se s tom lovom napraviti nekaj drugo

  44. #394
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    E sad, ti koji puše su se fakat naplaćali poreza
    Svi bi trebali poceti pusiti da spasimo proracun.
    Jedino sto cemo tada zeznuti proracun za zdravstvo. Ali nema veze, iz supljeg u prazno. To je IN.

  45. #395
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa tko zna koliko je vrtića izgrađeno od njihovo pušenja!

  46. #396
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    da, ali koliko su kostali zdravstveno osiguranje? hmmm
    ma mogli bi mi i njima jos koji dodatni porez uvaliti?
    vlada ima jos sigurno vise nego dobrih ideja, kako taj novac suvislo utrositi.
    Posljednje uređivanje od seni : 13.09.2017. at 14:23

  47. #397

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme je l moram opet napisati da me ne žulja što netko ima 3 kuće i ne mislim na ljude s topica, nego što mi objašnjava da ih ima jer ih je "pošteno stekao", a zaobišao je sve što je mogao da ih stekne. Boli me briga što ima, al nemoj mi njatke. Bilo da si sagradio 300 kvadrata bez dozvole, kupio 3 stana u otkupu ili sto god...

    Uglavnom, barem se slažemo da je ovdje totalno sr.nje. Samo Casa još ima vjere u budućnost ovdje .


    ahahah...grohotom se nasmijah

    žulja tebe, žulja, inače ne bi mislila da svi po difoltu imaju nepoštenu stečevinu

  48. #398
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Oporezivanje imovine - a pretpostavka je da je imovina nastala od viskova necijeg rada ili drugog vida prihoda - tj. stednjom, je de-facto poruka drzave da ne zele da gradjani stede i nego da trose sve sto zarade. Drzava voli kad sav novac (nakon oporezivanja) pretvorimo u mjesecni trosak (od cega njoj ide nemalih 25%). A kad dodje starost, problemi sa zaposlenjem, bolest, i sl - onda mislim da svi skacemo od srece kako briznu i uredjenu drzavu imamo da se na nju mozemo osloniti
    I zato, sto joj ne prebacujemo "njenih" 25% mjesecnih prihoda koliko bi htjela, nego dio ostavljamo za sebe kao neki vid ustedjevine (a stedjeti u novcu se bar u ovim nasim krajevima uvijek iznova povijesno pokazalo kao izrazito glupo i uzaludno), odlucila je naci novi nacin da se dokopa jos malo nasih novaca.
    I zaboravite pls one sve silne teorije o ulaganjima u posao, stavljanju kapitala u funkciju generiranja nove vrijednosti itd - i opet se vracamo na nasu "uredjenu" drzavu u kojoj bi 1000x radije placala pnn nego riskirala ic u neki posao i bitku s drzavnim propisima, sluzbama i inspekcijama. Ovdje bar znam koliko sam godisnje na gubitku, a ondje je samo nebo granica (ili bolje receno zatvor i totalna propast)
    Posljednje uređivanje od sillyme : 13.09.2017. at 14:36

  49. #399

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Svi bi trebali poceti pusiti da spasimo proracun.
    Jedino sto cemo tada zeznuti proracun za zdravstvo. Ali nema veze, iz supljeg u prazno. To je IN.
    evo, ja pušim i to je moj doprinos proračunu.
    da ne pušim vjerojatno bih imala i četvrtu nekretninu
    juju

  50. #400
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    ahahah...grohotom se nasmijah

    žulja tebe, žulja, inače ne bi mislila da svi po difoltu imaju nepoštenu stečevinu
    Djizus. Dobro, ako tako hoćeš. Aha.

    Baš sam svojom nekom frustracijom došla do zaključka o ilegalnoj gradnji. A ne hodajući po kvartovima gdje susjed susjedu gleda u prozor, a zid kuće je od susjednog zida do ceste. Cijela naselja ne bi izgleda kako izgledaju da je itko imao projekt i dozvolu. Ili sam sama izmislila podatak o 800 tis. zahtjeva za legalizaciju. Nije to bas precizna procjena, al otprilike... 80% kućanstava su kuće, 20% stanovi. Ajmo za potrebe igre pretpostaviti da stanove nije trebalo legalizirati. Dakle 80% od ukupno 1,4 mil kućanstava je 1,12 miliona kućanstava u kućama. 800 od 1,12 mil je 70%.
    Dakle, nisu svi ilegalno gradili i dograđivati. Samo 70% kućanstava u kućama.

    Briga mene sto imate ti ili Pero ili moj vlastiti brat. Mene smeta sto je to ovdje normalno. Kao i registrirat auto u Daruvaru.

Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •