Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 231

Tema: Za one koje nose naočale!?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno Za one koje nose naočale!?

    Drage moje,

    nakon pregleda kod očnoga, dobila sam dijagnozu; kratkovidnost -1;-0,5, asigmatizam i cilindričnu dioptriju -0,5. Naravno i obvezu stalnog nošenja naočala.

    E pa, napravila ja očalice, počela ih uredno nositi (po preporuci na početku ne cijeli dan), i evo nakon četiri dana moje oči su crvene, suzne, glava me boli...ma užas. Čak pomišljam da je dijagnoza pogrešna.

    Da li (oni koji nose naočale) su to uobičajeni simptomi na početku ili se trebam zabrinuti?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ne bih rekla da su to uobičajeni simptomi. Meni prvo pada na pamet pogrešna dioptrija, ali s obzirom da je i astigmatizam u igri, možda je i tu nešto sumnjivo.
    Za početak, možeš otići u bilo koju optičarsku radionu da ti izmjere dioptriju naočala (da isključiš mogućnost da su ti sfušali stakla, i to se dešava). A ako je dioptrija točna, ja bih na tvom mjestu ponovo otišla okulistu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Meni je jedina nuspojava na početku nošenja naočala bila vrtoglavica, ali ovo što opisuješ nisam imala.

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Vrlo lako moguće da ti je malo pojačana dioptrija. Ja isto imam kratkovidnost + astigmatizam. I sad kako sam starija taj + mi je malo veći, a - malo manji...uglavnom strašno me muči vid.

    No,što se tiče "stalnog nošenja" naočala, ja sam naprotiv dobila suprotne savjete. Veliko NE! stalnom nošenju naočala, jer se očni mišić "opusti". Tvoja dioptrija nije velika, i naočale nosi samo onda kad ti trebaju: znači dok čitaš, pišeš, gledaš TV, voziš. U ostalim "normalnim " situacijama ne nosi naočale. Meni se dioptrija nije promijenila 19 godina (od 20 do 39). Tek sad mi je nešto jači +.
    S druge strane, moj buraz ima isti problem ko i ja, ali je stalno sa naočalama. Dioptrija mu se mijenja svakih cca 2 godine.

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Čitam svoj post i skužim da mi je malo prva rečenica kontra od cijelog teksta. Imam poteškoća sa određivanjem pravilne dioptrije u zadnjih cca 4 mjeseca. RAzlog tome je taj +, i normalno vjerovatno potreba nošenja naočala i za čitanje i za normalno funkcioniranje....

    No ovi problemi koje si ti opisala, imala sam i ja kod ovih novih naočala, pa sam otišla na još 2 kontrole. Naočale su mi promijenili pod reklamacijom (ja sam sve obavljala u Ghetaldusu).

  6. #6
    anina

    Početno

    Moguće je da kad prvi put staviš naočale imaš sitnijih problema tipa nekoordiniranost i sl. jer oko još nije naučilo tražiti drugi fokus, ali ne i suzenje i crvenilo... Nešto nije kako treba.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Meni su bili isti simtomi a na kraju ispalo da su mi napravili krivu dioptriju...zamijenili nalaze s nekim drugim...trči u optiku na provjeru!!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno

    Hvala cure na savjetima!

    Samo da nadodam, pregled sam radila privatno, dobro platila, kompjuterska kontrola bla, bla, bla....

    Nemam simptoma sa koordinacijom, ništa slično. Sve je vezano uz oči, i neki osjećaj vrtoglavice, kao mučnine u glavi.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj nikazd prvotno napisa
    Samo da nadodam, pregled sam radila privatno, dobro platila, kompjuterska kontrola bla, bla, bla....
    Tako sam ja jednom radila privatni "kompjutorski" pregled i dobila naočale s krivom dioptrijom, što sam ustanovila tek godinu dana kasnije (kad su mi tako učestale glavobolje postale sumnjive).
    Svakom se može desiti da zezne stvar, pa i tehničaru u optičkoj radioni.

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Bit će da su ti zmrdali nešto. Prilično je neuobičajeno da se navikneš na nove naočale baš isti čas, ali mi je tvoja dioptrija debelo premala za ovakve pojave.
    Meni malac časkom zmrda naočale pa ih moram ravnati i privikavati se ali ovakvih pojava svejedno nisam imao.

    Kolika je mogućnost da su ti se savile ili da su stopice krivo postavljene? Kad se gledaš u zrcalo, možeš li reći da ti naočale sasvim simetrično stoje? Ako se lako savijaju, postoji mogućnost da nisu savijene kako bi trebale biti i da su ti "razroke" prema unutra ili prema van. Ovo je posebno tipično za skupe okvire koji garantirano ne pucaju.

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Meni su isto dvaput (davno) krivo složili dioptriju...najviše me nervira što nikoga nije briga što si već platila stakla...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno

    Davore, evo išla sam provjeriti, naočale su u redu!
    :?

    A dok vam ovo pišem skinula sam naočale i spasila sam se!!!! Odmor za oči!

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A ništa, odi kod nekakvog optičara da ti provjeri naočale. Ako su ti cilindre složili naopako - dobro je ako uopće možeš hodati.

  14. #14
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Ja sam tvoje simptome imala PRIJE nego sam počela nositi naočale, osobito glavobolje. Naočale su spasile stvar i vratile me u normalu. Zaključak ti je jasan - dijagnoza ti nije dobro postavljena. Traži drugo mišljenje. Ako treba i treće, sve dok se ne poklope nalazi.

  15. #15
    Dolca

    Početno

    Ne bi ti tako smjelo biti, jedino ako dioptrija nije kriva. I ja sam prije masu godina krenula s naočalama, kada sam imala 0,5. astigmatizam isto. Vrlo brzo sam prešla na meke leće, i to je super stvar. Stavim ujutro, vadim navečer, nisu skupe, ne vide se i ne smetaju me kod obavljanja poslova. Super.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nikazd, ja isto imam astigmatizam, imala sam malu minus dioptriju i naočale sam mogla podnijeti jedino za kino i slično. Jesi li probala raditi s njima na blizu (čitanje i sl) možda su ti prejake.

  17. #17
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    imam dosta iskustva sa naočalama - dobrim i lošim.

    stvarno se zna desit da ti odrede krivu dioptriju, ali i da ti naprave loše naočale.

    evo šta ti opisuješ nije normalno stanje i ne trebaš se na to privikavat nego otić tamo gdje su ti odredili dioptriju i reklamirat. ako oni tvrde da je dioptrija dobra, a naočale krive onda odi optičaru da ti to napravi kako treba. sad, velika je vjerojatnost da će se svi pravit blesavi - onda moraš nać dobrog oftamologa i dobru optiku što zna potrajat i skupo koštat.

    ja sam se odrekla privatnika jer se pokazalo da su oni ok za nešto brzo rješit, ali kad su složenije stvari u pitanju (ti imaš astigmatizam i dioptriju) njima to zna bit ne isplativo, pa znaju sfušat i malo ko uzme račun i dođe reklamirat uslugu koju je skupo platio jer je teško dokazat grešku.

    znali su mi čak određivat dioptriju bez kapanja očiju - što ne ide. ili davat da čitam sa nakapanim očima što isto nema smisla.

    na kraju sam se odlučila za bolničku ambulantu jer ne košta, dobijem kompletnu obradu, stakla dobijem na recept, na kontrolu naočala se mogu besplatno naručit, samo treba doć do dobrog oftamologa (a ima ih) i treba čekat neko vrijeme.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj sunca prvotno napisa
    znali su mi čak određivat dioptriju bez kapanja očiju - što ne ide.
    Meni nikad ništa nisu kapali! :?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno

    Meni kompjuterski uvijek ispadne kriva dioptrija. Zato se držim dobrog starinskog načina i sve 5.

  20. #20
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ovo s privatnicima uglavnom ima smisla, iako sam se spasio kad sam (po preporuci) otišao u optiku LUMEN, vl. Đira Vesna Zagreb, Horvaćanska cesta 59 (01) 3690 266
    Mali obiteljski obrt, dobro povezan s proizvođačima i dobro rade. Čak su mi htjeli lotati što nitko drugi nije, a uspjeli su mi zamijeniti ručice od okvira koji se više ne proizvodi.

  21. #21
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ako trebas preporuku za optiku- javi mi se na pp

  22. #22
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ne bih se pouzdala u kompjutorske kontrole po raznim optikama, pa makar se oni kleli u svoje liječnike. Treba otići u pravu očnu ambulantu i kontrolirati oči i kompjutorski i na stari način - tek tako se dobivaju prave naočale. Inače, za određivanje oštrine vida se oči ne kapaju (pa onda tek ne vidiš), to se radi za pregledavanje fundusa. Ja sam bila u poliklinici Exacta na Kvatriću i zadovoljna sam s naočalama koje su mi odredili. Iako, ne držim ih baš stalno na nosu, samo kad radim, uglavnom sam bez njih.

  23. #23
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Ja sam bila kod tri liječnika i na kompjutorskom pregledu, kapali su mi oči i radili sto testova.
    Dijagnoze od +1 do +5 , a na kraju nakon onog ručnog štemanja dioptrije i čitanja slova s onog plakata doktor mi kaže da vidim 120%, da mi ne trebaju naočale, da moje oči kompenziraju taj nedostatak :? i da će mi u budućnosti trebati naočale, ali eto sada trenutno ne.
    Inače, prvi put su me poslali očnom na sistematskom kod upisa u prvi osnovne (na sistematskom nisam dobro vidjela slova, a kod očnog sve super).
    Nemam pojma šta mi je :? .

  24. #24
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Za početak, možeš otići u bilo koju optičarsku radionu da ti izmjere dioptriju naočala (da isključiš mogućnost da su ti sfušali stakla, i to se dešava). A ako je dioptrija točna, ja bih na tvom mjestu ponovo otišla okulistu.
    Potpisujem.
    A ako ti okulist odredi bilo sto drugacije nego sto je u receptu s kojim si dobila naocale, sa novim nalazom okulista odi tamo gdje si napravila naocale - duzni su ti bez nadoknade napraviti nova (tocna, da se tako izrazim) stakla i ugraditi ih u okvire.

  25. #25
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    pa ne bih baš rekla da se oči ne kapaju za oštrinu vida (makar može bit da griješim). koliko sam ja shvatila oni ti ukoče oko i mjere dioptriju koja se poslije samo provjerava preko onih njihovih stakalca na umetanje (na ta stakalca moraš doć neki drugi dan kad nisi nakapan).

  26. #26
    ivaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    733

    Početno

    ja već godinama nosim naočale, ali bez astigmatizma. obožavam ih i imam ih brdo i do sad mi još ni jednom nisu stavili krivu dioptriju u stakla.

    jedino sam sa prvim naočalama imala problem, bila mi je malo jaka dioptrija. Simptomi su bili mučnina i glavoblja...
    nikako crvenilo...
    tako da mislim iako ti dioptrija ne odgovara da tu ima i još nešto jer samo od neodgovarujuće dioptrije takvi simptomi....

    ako trebaš naočale, onda nije normaln oda ti se oči odmaraju kad ih skineš, trebalo bi biti obratno.
    bavezno idi okulisti
    oči su jako bitne :shock:

  27. #27
    ivaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    733

    Početno

    i meni je stara metoda bila najtočnija.
    mjenjanje leća i čitanje slova!

  28. #28
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Citiraj sunca prvotno napisa
    pa ne bih baš rekla da se oči ne kapaju za oštrinu vida (makar može bit da griješim). koliko sam ja shvatila oni ti ukoče oko i mjere dioptriju koja se poslije samo provjerava preko onih njihovih stakalca na umetanje (na ta stakalca moraš doć neki drugi dan kad nisi nakapan).
    Tako sam ja išla, prvo na kapanje, dg. +4,
    kad su mi drugi put radili to sa mijenjanjem stakala, stavi jedno pa skine, pa drugo, pa treće, a meni ništa ne paše.
    Napokon ja kažem, e sad je dobro, a sestra zbunjeno: Pa sada nemate ništa!! :shock:
    ...i pošalju me kući...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno

    Hvala svima!!!

  30. #30
    wana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,262

    Početno

    da ne otvaram novi topic, podižem ovaj.

    Kao dijete nosila sam naočale +3 i +3,5 - astigmatizam.
    U pubertetu ih svojevoljno prestala nositi (ne znam kako su mi starci to dopustili).
    Prije godinu dana dioptrija 0 i 0,25 - astigmatizam, ne naočale da se oko ne ulijeni.
    Ali, meni se i dalje čini da "slabije vidim".

    E, zadnjih par mjeseci dosta sam čitala i učila (i po 10 sati dnevno), a od ponedjeljka se osijećam "pomalo pripito" odnosno, kao da sam bila mjesec dana na brodu, pa mi je sad malo poremećen centar za ravnotežu, na trenutke sam ok, na trenutke mi se sve lagano ljuljuška.

    Išla po uputnicu za krv, tlak mi je 110/70.
    Kaže doc, treba ponovno kontrolirati vid.

    Šta mislite?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Treba, svakako.

  32. #32
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Molim objašnjenje nalaza:

    Ordin Pd 61mm
    V oc. dex. sc= 0,8! cc+0,75x180=1,0
    V oc. sin. sc= 1,0


    Dijagnoza astigmatizam.... Kolika mi je onda dioptrija? Jesam kratkovidna ili dalekovidna na to problematično desno oko?

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ajde prepiši točni nalaz, imam osječaj da tu nekaj fali

  34. #34
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Ispod je napisan niz gdje piše sve uredno: cover test, dukcije i verzije, reakcije zjenica i sl...

    Još ovo: S 0 0 sc
    F 0 + 10
    Maddox wing do 3 Pd exo sc

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Molim objašnjenje nalaza:

    Ordin Pd 61mm
    V oc. dex. sc= 0,8! cc+0,75x180=1,0
    V oc. sin. sc= 1,0


    Dijagnoza astigmatizam.... Kolika mi je onda dioptrija? Jesam kratkovidna ili dalekovidna na to problematično desno oko?
    Astigmatizam znači da ti slika u oku ne pada točno na žutu pjegu nego malo pored, pa ne vidiš jasno. Čak i da nisi ni kratkovidna ni dalekovidna, tj da nemaš ni plus ni minus nego nulu, ne vidiš dobro (ja sam imala tu situaciju, minimalni minus i značajni astigmatizam).
    Geometrija oka nije jednostavna stvar. Za astigmatizam ti daju cilindrična stakla. Mene je spasilo, a samo da znaš - cijeli život se mučim s tim, a prve naočale koje su mi valjale sam dobila kad se rodio moj drugi sin. Ufff... Baš zato jer nisam bila izrazito dalekovidna ni kratkovidna, nisu mi uspjeli odrediti točnu dioptriju, a imala sam smetnje - umaranje, mutna slika, apsolutna nemogućnost vožnje noću i slično....

  36. #36
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Išla sam i na drugo mišljenje i ne poklapaju im se kod oba doktora rezultati kompjuterski sa mojim očima i gledanje slova i brojeva sa lećama, pa im ništa nije bilo jasno.

    Ali na kraju smo našli leću s kojom mogu vidjeti čistu sliku. Da i mene muči noćna vožnja, bjelina snijega i jako sunce...radim na računalu cijeli dan i oči se umore, suze.

    možda bude bolje s naočalama.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Išla sam i na drugo mišljenje i ne poklapaju im se kod oba doktora rezultati kompjuterski sa mojim očima i gledanje slova i brojeva sa lećama, pa im ništa nije bilo jasno.

    Ali na kraju smo našli leću s kojom mogu vidjeti čistu sliku. Da i mene muči noćna vožnja, bjelina snijega i jako sunce...radim na računalu cijeli dan i oči se umore, suze.

    možda bude bolje s naočalama.
    Da, to je slično kao i kod mene - astigmatizam bez kratkovidnosti ili dalekovidnosti. Teško rješivo, a stvara smetnje. Meni je dijagnozu dao jedan stari oftalmolog koji je nekada radio u vojnoj bolnici, a te papire kasnije čuvam jer on je odavno u mirovini ako uopće među živima, a drugima je lakše kad vide te stare nalaze. Ne lutaju. Ja sad imam već staračku dalekovidnost, ali ono što me spašava je cilindar. I ne znam ti reći koji je i kakav bez šalabahtera. Na kartici od mojih progresivnih naočala piše:
    R SPH: +0,00 CYL: -0,50 AXE: 180o ADD: +1,50
    L SPH: +0,00 CYL: -0,50 AXE: 180o ADD: +1,50

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    peterlin ti imaš kratkovidnost s nevelikim astigmatizmom, a ovo drugo iza ADD je staračka dalekovidnost

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Išla sam i na drugo mišljenje i ne poklapaju im se kod oba doktora rezultati kompjuterski sa mojim očima i gledanje slova i brojeva sa lećama, pa im ništa nije bilo jasno.

    Ali na kraju smo našli leću s kojom mogu vidjeti čistu sliku. Da i mene muči noćna vožnja, bjelina snijega i jako sunce...radim na računalu cijeli dan i oči se umore, suze.

    možda bude bolje s naočalama.
    mašnica vidim da si ti valjda i malko slabovidna kad ti nisu mogli skorigirati do 1!, nago stali na 0.8!

  40. #40
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Doktor mi je preporučio i pregled zakrivljenosti rožnice.

    uglavnom, oštećenja oka nema.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    1

    Početno Trebam li nositi stalno naocale?

    Pozdrav, imam astigmatizam na jednom oku -1.25, drugom -0.25, jedan doktor je rekao da moram stalno drugi da mogu samo za citanje i to da mi se ne pogorsava, ja mislim da nije potrebno nositi i dok hodam putem i za ostale neke stvari da mi se oko ne privikne puno pa da sa 20 godina vec naucim na naocale toliko i da mi se ne pogorsa za kasnije.. sto vi mislite.. neki savjet?

  42. #42
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    kao osoba koja cijeli zivot nosi naocale ne kuzim tvoj problem. savjet nosi ih. kako ucestalo pa to valjda bolje znaju doktori od forumske populacije.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Arneri Mara prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, imam astigmatizam na jednom oku -1.25, drugom -0.25, jedan doktor je rekao da moram stalno drugi da mogu samo za citanje i to da mi se ne pogorsava, ja mislim da nije potrebno nositi i dok hodam putem i za ostale neke stvari da mi se oko ne privikne puno pa da sa 20 godina vec naucim na naocale toliko i da mi se ne pogorsa za kasnije.. sto vi mislite.. neki savjet?

    I moj savjet je da trebaš nositi naočale. Ako ti ne odgovaraju, znači da vjerojatno nisu dobro odabrane. Kad imaš dobre naočale, ne pada ti na pamet da ih ne nosiš, jer s njima vidiš značajno bolje.

    I ja imam astigmatizam (nije velik, ali mi smeta) i ne mogu voziti u sumrak bez dobrih naočala. Nikad nisam mogla voziti bez naočala, iako sam u mladosti mogla čitati i gledati tv itd. S godinama je ta potreba za naočalama porasla, ali smatram da je neodgovorno ne nositi naočale dok voziš, jer time ugrožavaš ne samo sebe nego i sve nas druge.

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ja sam od onih koja spava s naočalama,
    kad idem na kupanje ponesem rezervne stare, da mogu vidjeti gdi su mi deca. ok ja imam visoku i kompliciranu dpt.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I moj savjet je da trebaš nositi naočale. Ako ti ne odgovaraju, znači da vjerojatno nisu dobro odabrane. Kad imaš dobre naočale, ne pada ti na pamet da ih ne nosiš, jer s njima vidiš značajno bolje.
    X
    Naočare sa takvom dioptrijom bi trebalo da se nose stalno, pod uslovom da je dioptrija tačno određena.
    Ako vidiš bez njih savršeno dobro dok hodaš putem i sl., a ti ih nemoj nositi- ali iskreno teško mi je da poverujem u to jer taj od -1.25 nije baš zanemarljiv, moje dete već ozbiljno nije videlo ni da čita sa table ni da raspoznaje dobro tuđa lica, a dobila je prvu dioptriju kao tvoju.
    Naočare stavlja čim otvori oči i bez njih ide samo na plivanje. Uđe u kadu da se tušira sa njima jer zaboravi da ih skine . Znači da joj itekako trebaju i koriste.

    Mene obara ta logika (a isuviše često je čujem) da nenošenje naočara "čuva" vid. Ako je tako, kako se uopšte desilo da ne vidimo dobro kada svi mi logično počinjemo život bez naočara?
    Astigmatizam je mana u građi oka, i nenošenje naočara je stvarno ne može niti ispraviti niti ublažiti. Druga stvar je što je za astigmatizam najteže odrediti odgovarajuću dioptriju.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A kad je tema već podignuta, da se ubacim sa svojim pitanjem .
    Već godinu dana odmičem sve živo od sebe kad čitam, sad sam počela da skidam svoje (minus) naočare dok čitam i funkcioniše predivno, čitam celo leto bez naočara na daljini jasnog vida, to nisam mogla od detinjstva.
    Ali, budući da sam odavno poprilično kratkovida, ne mogu da se krećem bez naočara, a ne vidim više dobro na blizu dok se krećem.
    Otišla sam kod očnog, kompjuterski +klasičan pregled bez širenja zenica, i na moj šok, dr mi skine minus dioptriju sa -4,75 na -4.00, i još dobijem čuveno: mogli ste i ranije doći . I još dobijem objašnjenje da će mi sad minus padati neko vreme, ali ne zna se koliko brzo i koliko drastično.
    S obzirom da sam ja u ordinaciji stvarno dobro videla sa tom manjom dioptrijom, i s obzirom da čekam nove naočare još nedelju dana, ja sad umirem od radoznalosti da li ću zaista sa njima videti bolje, i kakva su tuđa iskustva.
    Dakle, ima li još nekog ovde kratkovidog kome je peta decenija donela bar manji minus, i koliko manji ? Kad mi se već bliži 41. rođendan, da vidim bar neku lepu stranu tih godina ?

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    svakome drugaćije

    većinom u to vrijeme počinje dalekovidnost za čitanje, ja recimo mogu kompenzirati čitanje, i knjiga, i kompjuter. za ful sitne stvari u dm skinem naočale, to je sekunda sest kolko bi mi trebale naočale za čitanje

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A kad je tema već podignuta, da se ubacim sa svojim pitanjem .
    Već godinu dana odmičem sve živo od sebe kad čitam, sad sam počela da skidam svoje (minus) naočare dok čitam i funkcioniše predivno, čitam celo leto bez naočara na daljini jasnog vida, to nisam mogla od detinjstva.
    Ali, budući da sam odavno poprilično kratkovida, ne mogu da se krećem bez naočara, a ne vidim više dobro na blizu dok se krećem.
    Otišla sam kod očnog, kompjuterski +klasičan pregled bez širenja zenica, i na moj šok, dr mi skine minus dioptriju sa -4,75 na -4.00, i još dobijem čuveno: mogli ste i ranije doći . I još dobijem objašnjenje da će mi sad minus padati neko vreme, ali ne zna se koliko brzo i koliko drastično.
    S obzirom da sam ja u ordinaciji stvarno dobro videla sa tom manjom dioptrijom, i s obzirom da čekam nove naočare još nedelju dana, ja sad umirem od radoznalosti da li ću zaista sa njima videti bolje, i kakva su tuđa iskustva.
    Dakle, ima li još nekog ovde kratkovidog kome je peta decenija donela bar manji minus, i koliko manji ? Kad mi se već bliži 41. rođendan, da vidim bar neku lepu stranu tih godina ?
    Sretan rođendan, hehehe...

    Evo, meni je minus pao s godinama, a odlično rješenje su mi progresivne naočale. Sad imam druge (stare su tri godine i mislim da će izdržati maksimalno još godinu dana, već primjećujem da se dioptrija mijenja). Prve progresivne naočale sam dobila negdje prije pedesete (48+? Nisam sigurna). Sad ne znam kako bih uopće funkcionirala bez njih, iako mi je trebalo par tjedana da se naviknem. Imaju tri zone (vožnja i gledanje na daljinu, rad na računalu, čitanje).

  49. #49
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da sam ja u ordinaciji stvarno dobro videla sa tom manjom dioptrijom, i s obzirom da čekam nove naočare još nedelju dana, ja sad umirem od radoznalosti da li ću zaista sa njima videti bolje, i kakva su tuđa iskustva.
    Dakle, ima li još nekog ovde kratkovidog kome je peta decenija donela bar manji minus, i koliko manji ? Kad mi se već bliži 41. rođendan, da vidim bar neku lepu stranu tih godina ?
    Ima
    sa -4 na -3.25 na jednom oku
    sa -3 na -1.85 na drugom
    plus neki sitni cilindar (astigmatizam)

    Na blizu ne vidim nista s ocalama, citam tako da ih skidam.

    Nakon godina "nagovaranja" od strane opticara i oftalmologa, napravila sam nove naocale, progresivne, trenutno su u izradi, i bas me zanima kako ce to izgledati

  50. #50
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Pulinka sestro!
    Doduše meni je još u 4.dekadi smanjen minus. I to za dioptriju i pol. Kaže dr da bi mi mogla još skinuti al nek se prvo na ovo priviknem.
    Moj bivši okulista bi mi na žalbu da ne vidim samo pojačavao minus. Tako da na blizu nisam vidjela s naočalama tamo od kasnih 20ih. Navikla sam se pa se nisam na to žalila.
    Sad mi je na zadnjoj kontroli okulistica rekla da imam fore još 5-6 godina prije nego mi krene onaj "starački" plus i da dođem opet kad krenem zirkati ispod cvika da nešto pročitam pa će mi još smanjiti minus.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •