Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 211

Tema: "Ne plači!"

  1. #101
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    :niz:

    pomikaki mislim da u stvari niste poslali joj dobru poruku, ne zato sto si je prekinula u njenom trenutku drame nego sto nije bilo posljedica. Da je meni tako napravila jednostavno ne bi isla taj dan u muzicku nego kad bi napravila zadacu bi mogla dalje sto zeli. Ali ne bih joj dopustila da nenapisane zadace ide u muzicku. Postaviti jasnu hijererhiju prioriteta: prvo hrana i spavanje, drugo skola, trece sve ostalo.
    Recimo, pomalo slican slucaj, je nedavno kod nas bio kad joj je preslo u naviku da svaki dan kad treba ici na trening razvlaci oblacenje u beskonacnost, i 10x kazemo pozuri, obuci se, kasnit ces - i naravno nista, jer se mi pobrinemo da ne kasni. Do tog jednog dana kad smo je nakon deset upozorenja i nakon sto joj je zvonio alarm na mobitelu pustili na miru. I onda smo joj samo rekli u 18:15 da je upravo poceo trening. Drama. Suze. Bijes. Ali - od onda kad joj kazemo da se obuce se obuce. Vec dva mjeseca. Kolike smo tone zivaca i nerviranja svima ustedjeli, da smo bar to ranije napravili...

    A sto se tice ideje preveniranja takvog ponasanja - mislim da tko nema takvo dijete nema pojma koliko je to tesko... I 1000x gledas kako opet pada u zamku loseg i sve goreg ponasanja, i probas 100 razlicitih nacina da ne padne u njega, ali i dalje ne ide... A uostalom sto bi trebao cijeli svijet svaki put stat kad njoj krene zuta minuta? Mi ostali zivot na cekanje? Moze ponekad, svi imaju pravo na to, ali ne stalno i svaki put. Pa dok ne nauci na vlastitoj kozi jer rijeci i objasnjenja jednostavno ne dopiru dovoljno duboko.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    :niz:

    pomikaki mislim da u stvari niste poslali joj dobru poruku, ne zato sto si je prekinula u njenom trenutku drame nego sto nije bilo posljedica. Da je meni tako napravila jednostavno ne bi isla taj dan u muzicku nego kad bi napravila zadacu bi mogla dalje sto zeli. Ali ne bih joj dopustila da nenapisane zadace ide u muzicku. Postaviti jasnu hijererhiju prioriteta: prvo hrana i spavanje, drugo skola, trece sve ostalo.
    Da, s tim da je muzička također škola, i zahtijeva redovito dolaženje, a ako je u pitanju nastava instrumenta, onda se nedolaskom zezne i nastavnik koji onda ima neplaniranu pauzu. Tako da taj izostanak iz muzičke uvjetovan zadaćom može imati i kolateralne žrtve, a pitanje je tko će onda preuzeti odgovornost - dijete koje ima 10 godina i još ne zna dobro planirati svoje vrijeme, ili roditelj koji je postavio takav sustav hijerarhije (ali onda mora i javiti nastavniku zašto dijete neće doći na sat).
    Kod snošenja posljedica za ponašanje meni se nekako čini logično da one uključuju samo dijete, a ne i druge ljude oko njega. Dakle, ja bih u tom slučaju ipak poslala dijete bez zadaće u školu - pa neka samo njemu bude neugodno
    (uostalom, gledajući svoje dijete, njemu bi gore bilo otići u školu bez zadaće ili nepripremljen, nego da izostane s npr. solfeggia ili orkestra)

  3. #103
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mislim da se necemo sloziti oko ove teme
    Obavezna skola je jedna i jedina. Sve ostalo su dodatne aktivnosti i zelje. Dok se obaveze rjesavaju ima mjesta za dodatne aktivnosti. Dok se obaveze ne stizu nema vremena ni za druge stvari.
    Ako je individualni sat onda bi prepustila djetetu da objasni profesoru zasto nece doci (zbog nenapisane zadace) i bez imalo griznje savjesti da je to moja odgovornost - jer nije, odgovornost djeteta je skola i skloske obaveze. Ako se ponavlja - onda ispis iz muzicke jer se ne stize obavezna skola.

    Nasoj smo na isti nacin objasnili da dokle god su sve zadace napisane i gradivo nauceno moze ici na sport. Kad to nece biti ispunjeno ukida se i sport. I to ne taj dan nego nema do kraja sk. godine. Ako kuzi moja s osam godina kuzi i pomikakina s deset godina.

  4. #104
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Upravo tako sillyme, prvo škola, pa tek ostalo ali uz uvjet da djete brine kad treba ići u muzički, sport ili kaj već ima, ono te eventualno može posjetiti da je odvedes ako se baš mora voziti ili pratiti.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja ovdje mislim kao i tanja-b. Glazbena škola je škola i svaka čast sportu, ali to nije isto kao i trening.

    Trening je isto obveza.

    Kod nas doma kazne su bile isključivo u rangu oduzimanja mogućnosti zabave, tj.uskrata elektronike, izlazaka, rođendana i slično. Škola i slične obveze, nema šanse.

    Jedno je pustiti dijete da jednom zakasni zbog odugovlačenja ili ode bez zadaće i time nešto nauči iz vlastite neugode, a nešto sasvim drugo i roditeljski neodgovorno je zabraniti odlazak u glazbenu ili na trening. Pa ljudi, mi to plaćamo. Ne čini vam se da ima boljih sankcija nego zabraniti odlazak na usulašenu i plaćenu obvezu za koju smo skupa s djetetom preuzeli odgovornost? To nešto govori o našim lošim organizacijskim vještinama, a ne djetetovim.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Jedno je pustiti dijete da jednom zakasni zbog odugovlačenja ili ode bez zadaće i time nešto nauči iz vlastite neugode, a nešto sasvim drugo i roditeljski neodgovorno je zabraniti odlazak u glazbenu ili na trening. Pa ljudi, mi to plaćamo. Ne čini vam se da ima boljih sankcija nego zabraniti odlazak na usulašenu i plaćenu obvezu za koju smo skupa s djetetom preuzeli odgovornost? To nešto govori o našim lošim organizacijskim vještinama, a ne djetetovim.
    E, upravo tako.

  7. #107
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Zašto o našim a ne o djetetovoj lošoj organizaciji? Ja ako djete zna koje ima obaveze i ako mu to kažeš milijun puta u nekom vremenu i to ne napravi onda to treba snositi djete. S time da vjerojatno je to djete jedno vrijeme samo doma, pa si može organizirati posao kako zeli
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.05.2017. at 22:20

  8. #108
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moja organizacija je u redu. Rekla sam sto treba odraditi i sto ako se odradi sve u skladu s dogovorom. Na njima je da ili provedu ili snose posljedice.
    Novac (u vidu placenih treninga) mi je neusporedivo manje vazan od njihovog preuzimanja odgovornosti za svoje postupke. To je njihov sport, ne moj. Odnosno, da idu u muzicku njihova muzicka ne moja. Ako ne moze preuzeti obveze onda ja necu placati dalje nesto sto je ocito previse. S tim da je bilo situacija gdje sam rekla da ako ne ode na trening da skidam 50kn od njenog dzeparca jer toliko kosta taj jedan sat. Bogme je promjena perspektive itekako urodila plodom.

    A inace, primjetila sam odredjeni elitizam koji dominira u stavovima onih koji su isli u muzicku skolu ili cija djeca idu, jer to je kao nesto "vise" i vaznije od ostalih aktivnosti, ako ides u muzicku onda stices neke supervjestine nedostizne ostalim smrtnicima - meni je iskreno totalno isto ko i bilo sto drugo sto nije obavezna skola. I ne pada mi na pamet misliti da su necije obaveze u muzickoj skoli ista vrednije ili bitnije od necije obaveze treninga 5x tjedno ili odlaska na satove folklora... bez svega toga se itekako moze, bez obavezne osnovne skole se ne moze.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Bogme kad gledam neku djecu u glazbenoj, oni zaista stječu supervještine na više područja i iskreno im se divim. Za sport na žalost ne znam, jer nisam u tim vodama, ali ne sumnjam da i tamo ima iznimne djece koja se uspijevaju dobro organizirati i ostvariti sve što su si zacrtali. Ali nikom to umijeće organizacije nije palo s neba niti se ijedno dijete rodilo s planerom u glavi, njima treba pomoći kako da se organiziraju, a taj proces traje godinama. Iluzorno je očekivati da 10-godišnje dijete savršeno vlada vremenom.
    Kenjkanje i cendranje je nešto drugo, i to definitivno nije oblik komunikacije koji bih tolerirala u bilo kojoj situaciji.

  10. #110
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    I u tome se slažem, moja nećakinja ide na gimnastiku svaki dan po 2-3sata na trening, ali im je rekla trenerica da neće opravdavali izostanka u školi radi bilo čega, osim ako se ide na natjecanje dok je škola, a ujedno neće tolerirati ne dolazak na trening ga kao isprika da treba netko učiti, i što reći ta mala trenira i ide u školu u grad često, joj je trening od škole rupa od dva sata, i mala većinom dođe doma, pojede, napiše na pol zadaću i vrati se na trening

  11. #111
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ovo moje zadnje išlo je na sillyme, upala tanja mi u kombinaciju. Ta moja nećakinja je sad 11 godina i od prvog razreda ide u grad u školu i na trening, očito ima dobru organizaciju već punih pet godina

  12. #112
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa muzička jest nešto više od drugih aktivnosti, jer je to škola i obavezna je kao i obavezna škola. Znači, ako ne ideš, nećeš proći razred.

    iskreno, baš me zanima sillyme jel' ti ovo teoretiziraš ili stvarno ne 'pustiš' dijete na slobodnu aktvinost ako ne izvrši obaveze. I ono, dijete zove profesora/trenera i objasni mu razlog nedolaska.

  13. #113
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa muzička jest nešto više od drugih aktivnosti, jer je to škola i obavezna je kao i obavezna škola. Znači, ako ne ideš, nećeš proći razred.

    iskreno, baš me zanima sillyme jel' ti ovo teoretiziraš ili stvarno ne 'pustiš' dijete na slobodnu aktvinost ako ne izvrši obaveze. I ono, dijete zove profesora/trenera i objasni mu razlog nedolaska.
    Muzicka nije obavezna skola, ne moras proci niti jedan razred iste. Zna se sto je obavezna skola. hrvatskoj, muzicka to nije. Prema tome neprolazak nije nikakva posebna drama kao ni odustajanje od plesa, folklora,mskole stranog jezika, izborne informatike itd.

    Sto se objasnjavanja izostanaka tice moji to ne rade jer mi nikad nitko nije rekao da je nedolazak na placni sat zahtijeva posebnu ispriku kao sto je to navodno potrebno za muzicku, pa sam rekla da ako bi bilo potrebno se ispricati da onda bi to prepustila djetetu jer je samo skrivilo nedolazak. Da je mojom krivicom ja bi ispricala dijete.
    I da, bilo je da nisu pusteni ici na slobodnu aktivnost jer nisu odradili sto je trazeno od njih, ne vidim nista neobicno u tome.

  14. #114
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali je, obavezna je, i ne možeš dijete ne poslati na sat n puta, jer ne odradi 'što je traženo od njega' jer će ga izbaciti iz muzičke, a sa plaćenog treninga ili škole crtanja - neće.
    Prema tome, da, muzička je drugačija aktivnost, i jest nešto više od drugih aktivnosti, što nema veze s nikakvim elitizmom nego to naprosto jest tako.

    A za objašnjavanje sam i mislila da je teorija.

  15. #115
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Apsolutno nije obavezna. Obavezna znaci da se u nju mora ici sto sigurno nije istina. Druga je stvar da li se za dobrovoljno pohadjanje iste moraju ispunjavati neki uvjeti - kao sto se uostalom moraju i za neke druge aktivnosti.
    A sto se placanja tice isto je ionako uvedeno u raspravu kao neki relevantni faktor tipa " nece valjda dijete izostati s neceg placenog kao kaznu" - pa sam rekla da ne vidim nikakav razlog da cinjenica da je nesto placeno bude presudno u odluci kako se postaviti u nekoj situaciji, jer bi to znacilo da samu sebe dam ucjenjivati jer sam nesto platila. E pa platila ili neplatila - ima i bitnijeg od toga.

    Rasprava dalje je ionako suvisna, ono sto znam je da su kod nas neke stvari prilicno jasno postavljene sto je bitno a sto manje bitno i mislim da je lakse tako nego kad je djetetu sve jednako vazno. Ako je nekome vaznije da dijete ode na sat u muzickoj nego napise domacu zadacu mogu samo reci da se s tom prioritizacijom osobno ne bih nikad slozila.

  16. #116
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jao naravno da je obavezna - ako se dobrovoljno upišeš u nju, ne možeš izostajati iz muzičke kao što možeš iz škole stranih jezika, sa rekreativnog sporta ili sa tečaja origamija. I po tome ona jest potpuno drugačija od drugih slobodnih aktivnosti. I naravno da je tu još i taj moment elementarne pristojnosti jer se radi o individualnim satovima - da ti dijete ima npr. individualne satove jezika kod kuće, ti bi mu ako ne napiše zadaću rekla da nazove profesoricu i otkaže sat? Prilično sam sigurna da to nitko ne bi napravio. Usput, ovdje se uopće nije radilo o tome da dijete ne napiše zadaću, nego da je ne piše u deset navečer. Ja se dobro sjećam da sam u svojoj školi pisala zadaće i u deset navečer, i ujutro prije škole, i u školi pod odmorom, i ne da mi to nisu branili, nego to nitko nije niti znao, a na ovom forumu sam iz rasprava stekla dojam da je zadaća i škola stvar djeteta, pa ne shvaćam kako onda možemo djeci braniti da pišu zadaće kad oni to žele?!

  17. #117
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Muzička, dakako, nije obavezna i ako KOJI put neopravdano izostanes, neces biti izbacen nego ces manje napredovati itd. Stvar je u tome da za muzičku postoji prijemni ispit pa dok jedan ležerno shvaća nedolaske, neko drugo dijete ostalo je pred vratima zbog manjka mjesta.
    Također nejavljanje nedolaska (pravovremeno) na individualni placeni sat nije samo nepristojno (ja javljam i školi str.jezika gdje ih je 10-12), nego i cesto nekorektno jer nastavnik za to vrijeme (kad mu se javi nedolazak) moze isplanirati nesto korisno npr. produljiti sat prethodnom uceniku ili pozvati sljedeceg ucenika ranije jer djeca cesto cekaju nastavu nakon nekog teor.predmeta. To ometa i planiranje raznih produkcija i proba za iste, o skupnom muziciranju da i ne govorim. Ne ide ovo sve tebe, Sillyme, jasno da ti dijete me izostaje svaki čas, samo pišem iz drugog ugla.

    Mojima nepisanje zadaće moze biti efikasno kažnjeno samo sankcijom iz tog predmeta, a ne neodlaskom na aktivnost.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 02.05.2017. at 08:27

  18. #118
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne mogu se složiti da dijete može pisati zadaću kad želi pa i u 10 navečer jer to ometa druge ukućane. Konkretno, muž i ja (ili drugo dijete koje u zajedn.dj.sobi spava iza 9) nemamo gdje pobjeći ako dijete naglas uči ili jamra pišući DZ u boravku ili dj.sobi .

  19. #119
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Mima ako ti možeš u školi u 40min odmora napisati cijelu zadaću, kak to da to ne možeš u suprotnoj smjeni u 5-6sati?

  20. #120
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Što se tiče pisanja zadaće i učenja navečer, ako neko dijete tada dobro funkcionira i može učiti, pamtiti, držati koncentraciju, onda bih to i tolerirala.
    Ali ako je, kao što većina djece je, preumorno (i zato frustrirano cvili, plače, urla..), koja je uopće poanta toga? Koliko vrijedi gradivo naučeno u tom stanju? Mislim da je naš posao kao roditelja i da dijete poučimo kako učiti, a jedna od stvari je da uvidi kad mu mozak radi, a kad ne, i koristi ga kad radi, a odmara kad ne radi.
    Već sam napisala, meni bi u takvoj sitauciji bilo puno bolje rješenje poslat dijete na spavanje i ustat ga pola sata ranije (ako pričamo o jutarnjoj nastavi), ujutro kad je odmorno puno će lakše i efikasnije riješit zadaću.

  21. #121
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam sigurna da se svima nama dogodi u životu da ne napravimo nešto što bi trebali na vrijeme, i da to radimo u doba kad možda ne bi trebali, pa i ometamo druge ukućane.

    Ne znam onda, ako ne stignem oprati kosu, ne smijem ju prati u ponoć jer to ometa druge ukućane? Primijenjujete li vi na sebe ta kruta pravila koja vrijede za djecu?

  22. #122
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mima ako ti možeš u školi u 40min odmora napisati cijelu zadaću, kak to da to ne možeš u suprotnoj smjeni u 5-6sati?
    je li ovo neko trik pitanje?! kojih 40 minuta? kak to kaj? tko piše zadaće?

  23. #123
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moje dijete ide u glazbenu - redovno upisano u osnovnu glazbenu školu.
    Smatram je obaveznom kao i normalnu osnovnu školu - to je obaveza koja se jednostavno mora obaviti, za razliku od npr. sporta, plivanja i slično na što je isto išao.
    Da ga "za kaznu" ne pošaljem u glazbenu školu, on bi mislio da je taj dan nagrađen.
    Vezano za zadaću - često odugovlači i nikako krenuti. Pa se znalo desiti da piše i u 11 na večer. (Ok to je ako je poslije podne i nakon toga ima glazbenu, pa se sve otegne), ali sistem koji sam počela primjenjivati i djeluje je da mu kažem ako ne napišeš zadaću do npr. 22, tada spremaš torbu i neću ti dati da dalje pišeš. Ideš bez nje.

  24. #124
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I slažem se s Mimom i ja brdo stvari odugovlačim, evo kosu sam prala ujutro u 5:20, umjesto prije spavanja. Ako toleriram sebi, toleriram i djetetu s određenim ograničenjima kad pretjera.

  25. #125
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto o našim a ne o djetetovoj lošoj organizaciji? Ja ako djete zna koje ima obaveze i ako mu to kažeš milijun puta u nekom vremenu i to ne napravi onda to treba snositi djete. S time da vjerojatno je to djete jedno vrijeme samo doma, pa si može organizirati posao kako zeli
    Zato jer desetogodišnjaci to često još ne znaju i ne mogu sami.

    A da prostiš, srela sam puno odraslih koji s tim isto imaju problema. Nije dovoljno REĆI, pogotovo ne u zadnjem trenutku, nego treba dijete unaprijed PRIPREMITI prije da se zna nositi s tim. I dok ne nauči (a to je dob u kojoj su u prvom razredu glazbene škole) puno puta pomoći, ponoviti i slično. Jasno je da to ne dolazi preko noći. Upravo o tome pomikaki govori.

    Roditelji bi trebali dobro poznavati svoju djecu do te dobi i već bi mogli očekivati gdje će se pojaviti problemi....

    Konkretno, kad je riječ o glazbenoj školi - ja sam imala dvojicu istovremeno, jednog koji je bio u drugom osnovne i drugog u trećem osnovne. Stariji je bez problema sve pamtio, mlađega je trebalo podsjećati. ALIII iduće školske godine sam ja završila na hitnoj, a mm na službenom putu. Djeca su imala 10 i 11 godina i uredno su se snalazili sami dva dana. U toj dobi ne bih ih tjerala da to rade sami (istina, bila je susjeda pri ruci, da imaju nadzor odrasle osobe) ali potrefilo se da su morali sami odraditi i školu i glazbenu i sitne stvari tipa čiste gaće i odlazak u krevet. Sve je bilo ok. Bili su utrenirani. U normalnim okolnostima često su se oslanjali na nas i nisu iskazivali toliko savjesnosti, ali kad je stvarno trebalo, pokazali su što znaju. Od tada ih više nisam redovno pratila, mogli su i sami.

  26. #126
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I samo bi dodala da glazbena škola stvarno je škola u punom smislu riječi.
    S svakodnevnim zadaćama, vježbama, probama, nastupima, ispitima,...
    Isto tako sviranje instrumenta je individualno s profesorom i tu se ne mogu sjetiti da ne dolazi zbog mojeg hira.

  27. #127
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    je li ovo neko trik pitanje?! kojih 40 minuta? kak to kaj? tko piše zadaće?
    Ti si rekla da si pisala zadaću i pod odborima, ako si pet šest sati u školi odmori ispadaju oko 40minuta skupa, kaj ne

  28. #128
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ako je vašoj djeci kazna da idu na dodatne aktivnosti tipa muzicka a nagrada ako ne idu - znaci da ih de-facto mucite cinjenicom da redovito idu na te dodatne aktivnosti koje su im tlaka a ne nagrada?
    Stvarno ne razumijem, kod mojih su dodatne aktivnosti njihova zelja a neodlazak na njih kazna. Da mi je dijete sretno da ne ide na nesto dodatno a nesretno ako ide - onda ne bi islo uopce. Ispises, i kraj.

    Ali vidim da se ponavlja mantra kako je glazbena skola "skola" pa je nesto vise i vaznije od ostalih vanskolskih aktivnosti. Uostalom iz price je sasvim jasno da je djetetu bilo receno da treba i rucati i napisati zadacu prije muzicke, sto nije, ni ne vidim nista logicnije nego da se onda ne ide na muzicku dok se ne odradi prioritet 1 (hrana) i 2 (obavezna skola). Dalje se moze filozofirati o pranju kose u 5:30 i sl...

  29. #129
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je vašoj djeci kazna da idu na dodatne aktivnosti tipa muzicka a nagrada ako ne idu - znaci da ih de-facto mucite cinjenicom da redovito idu na te dodatne aktivnosti koje su im tlaka a ne nagrada?
    Stvarno ne razumijem, kod mojih su dodatne aktivnosti njihova zelja a neodlazak na njih kazna. Da mi je dijete sretno da ne ide na nesto dodatno a nesretno ako ide - onda ne bi islo uopce. Ispises, i kraj.

    Ali vidim da se ponavlja mantra kako je glazbena skola "skola" pa je nesto vise i vaznije od ostalih vanskolskih aktivnosti. Uostalom iz price je sasvim jasno da je djetetu bilo receno da treba i rucati i napisati zadacu prije muzicke, sto nije, ni ne vidim nista logicnije nego da se onda ne ide na muzicku dok se ne odradi prioritet 1 (hrana) i 2 (obavezna skola). Dalje se moze filozofirati o pranju kose u 5:30 i sl...
    Ne radi se samo o glazbenoj školi. Radi se o SVIM VANŠKOLSKIM AKTIVNOSTIMA za koje smo potpisali ugovore. Djeca nisu potpisala ugovor nego odrasli i time su preuzeli svoj dio odgovornosti.

    I ja ponavljam - kazna može biti uskrata gledanja televizije, uskrata tableta ili mobitela, uskrata odlaska van na igranje ili na prijateljev rođendan, ali uskrata aktivnosti za koje smo MI PREUZELI ODGOVORNOST da će ih djeca pohađati - sorry, to mi je neodgovorno i neozbiljno.

  30. #130
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    PA meni je baš smiješno da se neodlazak u muzičku na ovoj temi spomenuo i kao kazna i kao nagrada.
    Ja ne bih dijete kažnjavala niti odlaskom niti neodlaskom na slobodnu aktivnost.

    A muzička škola nije "škola", nego je škola, i da, nešto je više od drugih slobodnih aktivnosti, veća je obaveza, i obavezno ju je pohađati.

  31. #131
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Po mom mišljenju tova tema nema veze s pubertetom, mada se masa VaS vadi na to nego s karakterom.

  32. #132
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    sillyme, a zašto te glazbena škola toliko muči?
    Nemamo isto mišljenje i doviđenja.
    Moje dijete bi vrlo rado zadovoljno ležalo pred kompjuterom cijeli dan.
    I da istina je, da mu u tom trenutku uskratim:
    - plivanje
    - igranje vani
    - vožnju biciklom
    - vjeronauk
    - glazbenu
    - osnovnu
    - ....
    ma bilo što od navedenog, mislio bi da je nagrađen. jednostavno ima takvih dana.
    A ako je situacija kao kod pomikaki da se natežemo taj dan oko zadaće, onda je to definitivno dan kad bi mu pasalo izbjeći bilo kakve obaveze.
    I ukidanje bilo koje obaveze bi smatrao nagradom, a ne kaznom.
    O tome se radi.

  33. #133
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dodatak:
    Dijete kaže, nemojte me slijedeće godine upisati u glazbenu.
    Ja kažem. OK.
    Da li ti je tamo lijepo? - je.
    Da li imaš prijatelje? - imam.
    Da li su ti profesori u redu? - jesu.
    Da li ti je prenaporno? - nije.
    Onda u čemu je problem? - Oduzima mi vrijeme od kompjutera.
    Što na to reći?
    Posljednje uređivanje od Anemona : 02.05.2017. at 10:56

  34. #134
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    uzeti mu kompjuter

  35. #135
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Smatram da je uloga roditelja usmjeriti dijete.

  36. #136

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatak:
    Dijete kaže, nemojte me slijedeće godine upisati u glazbenu.
    Ja kažem. OK.
    Da li ti je tamo lijepo? - je.
    Da li imaš prijatelje? - imam.
    Da li su ti profesori u redu? - jesu.
    Da li ti je prenaporno? - nije.
    Onda u čemu je problem? - Oduzima mi vrijeme od kompjutera.
    Što na to reći?
    Ovo je, čini mi se, standardni problem kod velikog broja djece danas
    Mi nismo imali ovakve dijaloge, ali da se žalio da "nema vremena za igrice na tabletu" - jest. Na to uopće ne reagiram jer igrice na tabletu nisu njegova potreba, a nisu ni dobre za provođenje vremena.
    Inače, prije par godina sam shvatila da je elektronika (tj. tablet) strašan žderač vremena i koncentracije i od tada mu dotični gadget nije dostupan dok je sam doma. Organizacijske sposobnosti su mu se jako razvile u tom periodu i danas nema šanse da ne bi napravio zadaću zato jer se razvlačio ili zaigrao - jedino ako je imao puno zadaće pa jednostavno nije sve stigao. I, pravilo koje kod nas definitivno vrijedi glasi - što više izvanškolskih obaveza u danu (glazbena, strani jezik, štoveć) - bolja je organizacija i više toga stigne napraviti. U dane kad osim redovne škole nema nikakvih drugih obaveza veća je vjerojatnost da će zavući pisanje zadaće, učenje ili da nešto "neće stići".
    Naravno, sve ima svoje granice, od ove godine nastojim mu smanjiti količinu dodatnih aktivnosti koje si želi natovariti, ali zasad mi baš i ne uspijeva.

  37. #137
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    je ali opet moraš razmišljati da se često dešava da djeca neće slušati, a i da nisu istovremeno kod kuće.

  38. #138
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne znam, ja na primjeru svoga djeteta mogu usporediti aktivnost na koju se djetetu baš nije išlo sa aktivnostima koje dijete jako voli - i ova prva je bila ok, sve je bilo ok, ali je opet svaki čas žicala da ne ide.
    Ja sam uvijek mislila - pa, malo je lijena, ne da joj se, radije se igra doma, ali nije dobro pustiti da odustane, na kraju je uvijek zadovoljna kad ode itd. itd.

    Ali sad kad vidim s kojom voljom i veseljem ide na aktivnosti koje stvarno voli i želi - onda shvaćam da je bilo bezveze forsirati nešto što joj se zapravo nije dalo.

  39. #139
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovdje se ne moze generalizirati jer svako je dijete drugačije. Moja mlađa je pokućarac i nagrada joj je ostanak doma jer uvijek ima nešto kreativno za raditi ma koliko voljela slob.aktivnosti. Lijena je pomaknuti se.

    Pisanje zaostatka u 10 navecer mojoj velikoj proizvodi OGROMNU frustraciju jer je spora, mozak joj nakon 17h uopće ne radi, krene šiza, uzrujamo se svi, mlađa je preumorna a ne može zaspati.....nije to koncentrirano dijete koje u miru mraka može napisati zadaću i neometajući ostale mirno spremiti torbu i sebe za spavanje. Da jest, ne bih imala ništa protiv takvih POVREMENIH situacija.

  40. #140
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ja i mislim da to mogu biti jedino povremene situacije. Naravno da ne mislim da dijete u pravilu treba pisati zadaće u 10 navečer. Da se to događa često, onda bih povela računa da upozorim dijete da napiše zadaću na vrijeme. Ali ako zaboravi, ili ne stigne jer je imala neku drugu obavezu - pa ono, stvarno mi se čini super okrutno kazniti dijete tako da mu ne daš da napiše zadaću navečer i slati ga u školu bez zadaće.
    Sigorna sam da se svakome od nas tokom školovanja događalo da zaboravimo zadaću, i da smo je pisali navečer, ujutro prije škole u zadnji čas, ili pod odmorom.

  41. #141
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja i mislim da to mogu biti jedino povremene situacije. Naravno da ne mislim da dijete u pravilu treba pisati zadaće u 10 navečer. Da se to događa često, onda bih povela računa da upozorim dijete da napiše zadaću na vrijeme. Ali ako zaboravi, ili ne stigne jer je imala neku drugu obavezu - pa ono, stvarno mi se čini super okrutno kazniti dijete tako da mu ne daš da napiše zadaću navečer i slati ga u školu bez zadaće.
    Sigorna sam da se svakome od nas tokom školovanja događalo da zaboravimo zadaću, i da smo je pisali navečer, ujutro prije škole u zadnji čas, ili pod odmorom.
    Samo da se nadovežem, mojem se još nije desilo da ode bez zadaće, jer mu je strašno bitno da napiše. Tako da ova moja "prijetnja" rezultira da se konačno koncentrira i napravi za 5 minuta ono što odgađa satima.

  42. #142
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ja nisam bila kampanjac nikad nisam pisala zadace navece/ujutro prije skole/pod odmorom.
    Sve sam obveze rjesavala odmah po dolasku iz skole i vjerujem da bi moje reakcije u datim situacijama da ih radi dijete bile ono grrr....za ne pozeljet.

    inace ne volim nikakve odgode-napravim sto trebam a onda mirna Bosna , imam svo vrijeme svijeta na raspolaganju. Za kcer mi se cini da i mogla bit ista,jako je odgovorna.vidjet cemo kad dogodine ne bude boravka.

    Sigurna sam da je roditelju kampanjcu lakse prihvatit kampanjsko ponasanje djeteta i oisanje zadaca u svakojako nedoba. To mi je logicno i normalno.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.05.2017. at 13:15

  43. #143
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Joj Lili to mi je sad zvučalo kao da je roditelju kriminalcu sigurno lakše prihvatiti da je i dijete kriminalac.

  44. #144
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Baš.

    Ja sam inače poprilično sigurna da se svakom od nas tijekom našeg školovanja (a i karijere) dogodilo da nešto zaboravimo napraviti ili jednostavno ne stignemo, pa čak i da nam se ne da, pa da to radimo u zadnji čas.

    I ne bih rekla da zaboraviti napisati zadaću ima veze s kampanjstvom. Ja sam što se mene tiče na potpuno suprotnom polu od kampanjstva, jer ne funkcioniram pod stresom i uopće nisam u stanju niti raditi, niti sam bila u stanju učiti na brzinu. Ja se nekad moram suzdržavati da neke stvari ne počnem raditi ili pripremati previše unaprijed. a i moja kći je slična, ona je recimo sad prije praznika napravila sve zadaće tako da ne bi morala ništa raditi preko praznika. Pa opet se i meni dogodilo da zaboravim zadaću, a dogodi se i njoj.

  45. #145
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Joj Lili to mi je sad zvučalo kao da je roditelju kriminalcu sigurno lakše prihvatiti da je i dijete kriminalac.
    od nekog treba početi

  46. #146
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pa ne vidim da je lili rekla nešto što apsolutno ne stoji, i za kampanjca i kriminalca

    jasno da se glazbena škola razlikuje od drugih aktivnosti eto po tome da "moraš" biti redovit (zapravo ne moraš jer se uvijek možeš ispisati) i trebao bi vježbati instrument doma, ali evo i čokolada kaže da nije obavezna.
    stvarno ne razumijem zašto vi inzistirate da je obavezna kad nije? da je obavezna sva bi djeca išla u glazbenu školu, a ne idu.
    ja sam išla u glazbenu i ispisali su me iz glazbene. glazbena mi je bila mučenje kao i velikoj većini djece za koju čitam po forumu s kojima se roditelji natežu da vježbaju instrument i tako iz tjedna u tjedan. razlikuju se od mene što se moja mama samnom nije htjela natezati ni pod razno. moji sestra i brat su uspješno završili glazbenu školu bez da ih je itko ikada gurkao da vježbaju instrument ili ih moljakao da ispune obaveze prema glazbenoj. sačuvaj bože prijetio ispisivanjem.
    i ja mislim da je to jedini ispravan način po pitanju izvanškolskih aktivnosti.

  47. #147
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    susedi iznad mene troje klinaca (skupa) troše tjedno više na vježbanje doma, nek moj muž na spavanje, a taj voli spavati, čak si ubaci i dnevni spavanaci vikend odmaranje, lijepo ih je čuti stvarno ponekad skladno i lijepo sviraju. Za krizmu su napravili koncert doma za usvanike, e tu im se pridružio i tata s rogom,( sva sreća mama ne svira)
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.05.2017. at 14:41

  48. #148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    omg naravno da nije generalno obavezna, ali je obavezna kad ju upišeš i ako ju želiš pohađati. Ne možeš znači ne dolaziti, a osim toga imaš i ocjene i različite predmete, a pretpostavljam i da ti se zbrajaju izostanci dakle to je baš prava škola. To ju dakle razlikuje od drugih slobodnih aktivnosti.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja samo mogu reći da moja dok je bila manja nije bila kampanjac no s ulaskom u tinejdžerske godine je postala . Pri tome mislim na učenje za školu. Recimo iz nekih predmeta imaju jednu ispriku po polugodištu i prije joj nije padalo napamet da ju iskoristi namjerno. A sad se najprije iskoriste isprike.
    S nostalgijom se sjećam vremena kad je na skijane samoinicijativno ponijela povijest i prije večere uzela markere i krenula čitati. Frendovi iz apartmana nisu mogli doći k sebi i pet put se zagledavali jel to zaista školski udžbenik.

  50. #150
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pa zar pričate o razlikama između izvanškolskih aktivnosti ili pričate o djeci koja ne ispunjavaju svoje školske obaveze nauštrb izvanškolskih? pa su jedni za to da stradaju školske obaveze (nema kasnog pisanja zadaće) a drugi izvanškolske (ne odvesti dijete na aktivnost)? valjda sam krivo shvatila.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •