Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 211 od 211

Tema: "Ne plači!"

  1. #201
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    sigurno je da treba probati. ali to je stvarno vatrogasna mjera pri cendranju kod desetogodišnjeg djeteta. mislim da bi dijete bilo zahvalnije za okolnosti koje ne pridonose cendranju.

  2. #202
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da ste puno uzrasta sad već izmiješale, od vrtićkog preko predškolskog do školskog, a ne bih rekla da su postupci univerzalni :D
    i mislim da bi završila na YouTube-u da se sad baciš pred svog E, peterlin
    Pa o tome se i radi - to je proces. ISTI proces. Samo ćeš u dobi od 2 godine napraviti cirkus bacanjem na pod, a kasnije ćeš s vlastitim djetetom (poluodraslim ili odraslim) porazgovarati na odrasliji način. Tako to ide od prvog dana njihovog života, paaaa valjda do odrasle dobi. Postupci se prilagođavaju dobi. I nije to uvijek linearna funkcija. U trećoj godini pozvjere, pa onda pred školu, pa u pubertetu... a nama kako bude. Nekad pogodiš (kao što je meni uspjelo s tim bacanjem na pod) a ponekad promašiš. Bilanca bi trebala biti takva da bude više pogodaka nego promašaja.

    I onda kasnije gledaš kako odrastaju.

    Moj E. sada ima odlične društvene vještine i pristojnu samokontrolu (a po prirodi je kratkog fitilja i trebalo ga je sustavno poučavati) pa me ne bi iznenadilo da danas-sutra tako nešto napravi svojoj djeci, hehehe...

    A dok se sjetim osnovne škole - bilo je baš ovako kako pomikaki opisuje. Moj sin je NAUČIO društvene vještine gledajući nas. A mm i ja smo IZBRUSILI svoje društvene vještine gledajući najbolji interes svoje djece. Tako da - ja se sad ne moram bacati da sinu nešto dokažem. Ali bacim se ponekad figurativno, ako baš treba. Gledam ga kako razgovara s razrednikom i točno mogu prepoznati što je naučio od svojih profesora u OŠ, što je pokupio od psihologa, što od svog oca, što od drugih članova obitelji i šire, a što (nažalost) od mene (ima osjećaj za nepravdu + dugi jezik koji s mukom mora obuzdavati, ali mu uspijeva).

    Eto.

  3. #203
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Moguće da i bi, ali je istina da je humor dobrodošao u ovakvim situacijama. Tj. dobro je cendranje pretvoriti u zezanje i smijeh.
    To uvijek pali. Provjereno.

  4. #204
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kod nas doma definitivno pali.

  5. #205
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Bas citam neku knjigu "Playful Parenting" u kojoj pise da je napraviti nesto ovakvo pun pogodak (pod uvjetom da to dijete ne dozivi kao izrugivanje). Da na taj nacin uspije stres zbog situacije u kojoj mu je inace strasno na neki nacin izbacit smijanjem. Ne zeli ni dijete cendrat.
    Nisam čitala knjigu, ali se spominje u ovom blogu još jedne savršene mame http://idealistmom.com/quick-fix-pouting-kid/
    Slična situacija kao moja - toddler i predpubertet - i moja također nikako ne voli da joj se bilo što prigovori i kaže da je krivo napravila, to je sjajan okidač - ali nažalost moje dijete ne ode duriti se samo u sobu, da bar
    Pokušala sam ja već prije sa zagrljajima, nekad upali kad je pitam da li bi rađe da je zagrlim, ili "ajde, dođi po pusu" pa da se prekine šiza. A nekad ne. Nekad ni ja nemam živaca da budem toliko fina i pitam se dobiva li na kraju dobru poruku ako joj dajem dodatnu pažnju nakon tih spektakla.

    Ali nije da nisam probala, samo da se zna i okrenuti na humor, i ignorirati, i zagrliti i totalno ispaliti na živce uz obostrano urlanje. Eto.

    Danas je gunđala na račun svog oca koji je kao iz ovog citata (on rijetko viče, ali prigovara i gunđa, i to mene i nju izbacuje iz cipela):
    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Tanja_b, haha, ja ko tvoj sin. Md nekad prica s tim tonom. A ja njemu da zasto vice?! A on da to nije vika. I onda se natezemo oko toga je li ili nije to vika
    ... pa sam joj rekla da, na moju nevolju, i ona ima njegov karakter. Ali da je dobra vijest da bi ga mogla puno popraviti, ako poradi na tome - baš sam bila usred predavanja na temu kako se mora skockati, organizirati, ne prepuštati se bezvoljnosti i depresivnosti jer bi to sve skupa moglo loše završiti - i čini mi se da ju je taj detalj zainteresirao.

    To je ono čega se bojim, da će ako nastavi tim putem izrasti u depresivnu osobu. Nekad mi se čini da je njoj i malo predobro, bez pravih izazova.

  6. #206
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Pomikaki, ova knjiga govori kako pokušati spriječiti da djeca, kad odrastu, boluju od depresije.
    Utemeljena je na puno istraživanja, nije self-help i jako je čitljiva.

  7. #207
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma da, sve je to sastavni dio odrastanja...

    Meni je najbolje kad kod djece vidim SVOJE mane kao u iskrivljenom ogledalu, hehehe... Muževe isto, ali na to nisam tak jako osjetljiva.

    Ali kad moj stariji ode u Austriju i potroši tamo 1 eur (2 x 50 centa) za wc u polasku i povratku - ajoj, užas.... vidim u njemu sebe škrticu kao pod povećalom. Kad moj mlađi gadno odbrusi (meni, ali bome i profesoru tjelesnog - to je radio u osnovnoj školi) vidim svoj dugi jezik u punom sjaju. Ali da - u pravu si - djeca moraju prvo osvijestiti svoje mane (a to ide tako da gledaju nas, između ostalog, kao i druge ljude). Ovo je prava dob za to.

    I u pravu si da djeca često nemaju pravih izazova. Ja se na istu stvar nasadim svake godine pred kraj škg jer im idem niz dlaku (oslobodim ih većine kućnih poslova u nadi da će imati više vremena za učenje) a to obično ima kontraefekte. Ali kad stvarno treba, djeca obično pokažu da znaju i mogu. Problem je u tome što zapravo nemamo puno toga što im možemo ponuditi - nemam vrt za kopanje, nemam kućne ljubimce, nemam male djece o kojima bi trebali povremeno brinuti, ništa slično... Mogli bi oni i puno više. Možda baš to i traže. Ali u ovoj dobi uče da sami preuzimaju odgovornost za svoje ponašanje i dobrobit. Meni je to još uvijek teško prepustiti njima, ali radim na tome.

  8. #208
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moj E. je zbog toga i zbog samoozljeđivanja išao na psihoterapiju u Suvag. SPASILI smo se. Bome, Suvag je za njega bio pravo mjesto jer se otkrilo da je frustriran zbog disleksije, ali svejedno - ako ne možeš izaći s tim na kraj, ne vidim baš nikakvog razloga zašto ne bi potražila pomoć... možda će dostajati i razgovor sa stručnom službom u školi. Djeca su osjetljiva u ovom razdoblju, a navike koje stječu upravo u ovom periodu ostaju i kasnije.
    Peterlin mene zanima na koji način se on samoozljeđivao?

  9. #209
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Pomikaki, ova knjiga govori kako pokušati spriječiti da djeca, kad odrastu, boluju od depresije.
    Utemeljena je na puno istraživanja, nije self-help i jako je čitljiva.
    Moram se zahvaliti na savjetu za ovu knjigu, jedna od boljih pedagoških koje sam pročitala!

    što se razvoja situacije tiče, i dalje je prisutan "karakterčić" ali mislim da je nešto manje dramatično nego prije, nema toliko tih ispada s vrištanjem.
    Čekam slijedeću fazu

  10. #210
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin mene zanima na koji način se on slamoozljeđivao?
    Grizao si je ručne zglobove do krvi.

  11. #211
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Moram se zahvaliti na savjetu za ovu knjigu, jedna od boljih pedagoških koje sam pročitala!

    što se razvoja situacije tiče, i dalje je prisutan "karakterčić" ali mislim da je nešto manje dramatično nego prije, nema toliko tih ispada s vrištanjem.
    Čekam slijedeću fazu
    Molim! Drago mi je da ti se svidjela

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •