Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: rezanje kožice ispod jezika-iskustva

  1. #1
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno rezanje kožice ispod jezika-iskustva

    Nedavno nam je stomatolog rekao da mala ima kožicu ispod jezika i da bi to bilo dobro capnuti.Inače,ona dosta tepa(4 godine i kusur) i već smo htjeli prijaviti se logopedu.Sad razmišljam da joj je ta kožica smetala u govoru,pa bih prvo rješila se toga.Ali stomatolog kaže da to ne rade maloj djeci,samo većoj,školskoj djeci,što mi je.Planiram zvati stomatološki u gundulićevoj,ali da vidim vaša iskustva.Već sam na više mjesta čula da su capkali sasvim malim bebama,ali me interesuje što sa malo većom djecom?

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A jesi li siguran a da to radi stomatolog, a ne otorinac ?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.05.2017. at 18:15

  3. #3
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ona je preporučila stomatološki fakultet,da radimo tamo,ali da sačekamo još koju godinu.Sad,ko to radi nemam pojma.

  4. #4
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Koliko mi je poznato to se radi u bolnici npr klaiceva.maleckom prijateljice su to radili kad je imao 2 godine. Moj 5godisnjak otezano govori slovo L dok sva druga slova pravilno izgovara pa me sad brine isto je li to s tim povezano.

  5. #5
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Maksilofacijalna kirurgija KB Dubrava
    ili ORL u bilo kojoj bolnici

    prvo vidi s logopedom da li izgovor ("tepanje" ?) ima veze s frenulomom
    ako nema, i ne smeta joj ni u cemu, ja ne bih nista "reckala"

    inace, djetetu daju plitku anesteziju, sve je gotovo za par minuta

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Za ovo se daje "vokalna anestezija" - klinac se dere, našpricaju mu sa lidokain sprejem i cvaknu kožicu. Gotovo je u tri sekunde. U toj kožici nema puno krvnih žila ni živaca, pa to ni ne boli niti je jako neugodno, a puno znači.

    To rade otorinci, ali možda se može i kod drugih. Za stomatologe nisam čula, što ne znači da ne bi mogli to obaviti (recimo na stomatološkom faksu u Gundulićevoj, na kirurgiji).

  7. #7
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Za ovo se daje "vokalna anestezija" - klinac se dere, našpricaju mu sa lidokain sprejem i cvaknu kožicu. Gotovo je u tri sekunde. .
    mozda, ako je dijete dovoljno mirno i dopusti da mu mogu s instrumentom uci u usta

    inace uspavaju na tih par minuta koliko traje zahvat (u bolnici, u ambulanti valjda ne)

  8. #8
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    i mi smo imali istu situaciju, prvi je to primjetio stomatolog.
    inače, sin je lijepo pričao i nije imao problema s izgovorom.
    mi smo to riješili u kaličevoj bolnici na ORL.
    ide lokalna anestezija, imao je 2 šava (konci su sami ispali).
    rade to svoj djeci, mislim da im nije problem da mora biti školarac ili predškolarac, čak nam je doktorica rekla da je bolje što je dijete manje.
    za sami zahvat, morate napraviti standardne pretrage koje idu za anesteziju i dijete mora biti zdravo.
    dođete ujutro natašte na zahvat, nakon zahvata ste još malo tamo dok doktor ne kaže da možete doma.
    papate mekano par dana i to je to.

  9. #9
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    moj sin je imao "problem" što uopće nije mogao isplaziti jezik van usta a popravljanje zuba je bio veliki problem jer nije mogao pomaknuti jezik, niti mu se moglo staviti tufere u usta.
    što se tiče izgovora, neprimijetno problem kod izgovora L i LJ (vrtički logoped nije primijetio a ja recimo jesam).

  10. #10
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Podižem. Trebamo za tjedan dana na zahvat u KBC Split. Beba je 6 mjeseci stara, malo kraći frenelum ispod jezika, zasad nije smetalo dojenju. Ima li tko iskustva?

  11. #11
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Podsjetile me na ovu temu,pa da ispričam kako je bilo na kraju.Rade taj zahvat na stomatološkom (u Gundulićevoj),ali moja nije htjela biti mirna i nisu joj mogli uraditi.Inače,to bi trajalo 2-3 sekunde,laserom joj prerežu i to je to.Ovako smo i mi išli u bolnicu,gdje su je uspavali i obavili.Imala je 2 končića,nije imala nikakvih problema poslije.Makar sa deranjem i galamom .Jela je par dana mekša jela.Prošlo da nismo ni osjetili.Jedino što su nam rekli da je baš,baš šteta za takav jednostavan zahvat da mora na anesteziju.

  12. #12
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Mojoj su zbog nesuradnje kod vađenja mliječnog zuba, sa stomatološkog fakulteta preporučili opću anesteziju (!) koja se obavlja na Rebru na stomatologiji.
    To mi je bilo brrrr pa smo promijenili i doktoricu koja ju je slala na stomatološki, iskusnija joj je to obavila u sekundi sa sprejom.
    Nije za usporedbu, ali ne čudi me anestezija s obzirom da su i nas htjeli poslati na vađenje zubića pod kratkotrajnom anestezijom. Inače oni kad vide da dijete ne surađuje, nemaju baš puno strpljenja.

  13. #13
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Evo da kažem naše iskustvo. Na firulama, ambulantno su to sredili, bez ičega, par kapi krvi i 5 min plača. 10 min ništa ne piti, sat bez dude. Dr baš dobro objasnio sve, zašto kako i čemu. Njoj su s 6 mjeseci bez anestezije, a ako je 2,3 godine onda bi bila na općoj. Zato su i radili sad iako možda ne treba, manje štete nego da se s 3 godine pokaže da smeta govoru.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •