Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Nešto za ljetne dane

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zabreg
    Postovi
    223

    Početno Nešto za ljetne dane

    Bosanska kapa
    Napraviti biskvit od 4-5 jaja. Pečeni biskvit premazati pekmezom, narezati na pravokutnike oko 1x2cm, i njima obložiti zdjelu (tipa za salatu).
    preliti kremom: 2žutanjka tuči sa 2-3 žlice šećera i 2-3 žlice hladnog mlijeka. U dobro izmiješano dodati 2 žlice brašna. Pola litre mlijeka zakuhati i uliti u to smjesu žutanjaka... Još malo miksati na slaboj vatri.
    Na biskvit i kremu poslagati voće do vrha zdjele i strpati u frižider. Svakako među voće uvrstiti i višnje (ja ne volim kiselo, ali ih u ovom slučaju mahnito tražim). Servirati hladno u zdjelicama pazeći da u svakoj ima sva tri sloja (i bisvita i kreme i voća)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Ako se ina neće ljutiti iskoristila bih njezion topic da ne otvaram novi.
    Molim vas prijedloge za ručkove bez kuhanja i pečenja u stanu nam je toplotni udar. Ili nešto što se skuha za 10-ak minuta, npr tijesto i riža + prilozi za hladnu salatu. Pliz, pliz, pliz.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    sabaleta, to ti je bar jednostavno:

    skuhaš tjesteninu (barillina mini tjestenina je kuhana za 6-7 min). nasjeckaš povrće: paradajz, krastavac, paprika, tikvica (ako su jako mlade ne moraš ih ni kuhati), luk, češnjak, masline... što ti srce poželi. možeš na pari skuhati patlidžan, karfiol... to ne zahtijeva stajanje uz šparet. može i kockice sira, šunke - odabereš kombinaciju koja ti najbolje zvuči. preljev: jogurt s parmezanom, limunom i začinskim biljem. sve pomiješaš i ostaviš da odstoji u frižideru.

    isto možeš napraviti s prosom ili kus-kusom. proso se kuha deset minuta, kus-kus samo preliješ vodom - vrućom ili hladnom - i ostaviš poklopljeno pet minuta. fina mediteranska varijanta kus-kusa: nasjeckani paradajz, češnjak i masline. preliješ preljevom od maslinovog ulja i začinskog bilja.

    ako uz sve to imaš kakvu juhicu u frizeru, eto ti kompletnog ručka.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,609

    Početno

    Mi smo danas skuhali paradajz juhicu (gotovo za 10 minuta) i miješanu salatu (paradajz, paprika,kukuruz, luk, krastavac, feta sir, maslinovo ulje, aceto balsamico) uz kukuruzni kruh. Mljac!

  5. #5
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Ja sam isto neki dan radila ljetni ručak, skoro pa bez kuhanja (osim tjestenine) - takve salate su najspretnije.

    TJESTENINA S TUNJEVINOM
    U kuhanu tjesteninu sam umješala tunjevinu iz konzerve, kuruzu iz limenke, žličicu kapara, nasjeckanih kiselih krastavaca, narezala pola svježe crvene paprike na kockice, stavila češanj nasjeckanog češnjaka, sve skupa zalila s preljevom od kiselog vrhnja, majoneze, malo senfa, soli, papra, dolila i sok od pola limuna... Ukratko, potrpala sam u pola sata gotovo sve što sam imala u frižideru, a MM je samo uzimao repete.

    MESO SA SALSOM
    Neki dan sam kuhala i jedan topli polusatni ručak. Za to je potrebna Podravkina Salsa, luk, svježa crvena paprika i, naravno, meso (koristim piletinu ili junetinu). Meso nasjeckam na manje kockice (da se brže skuha), dobro posipam vegetom i pustim da odstoji desetak minuta. Za to vrijeme nasjeckam i zdinstam luk, popržim na njemu meso i ubacim svježu crvenu papirku narezanu na rezance. Kad paprika uvene, a meso je već skoro gotovo stavim salsu i sve skupa dobro prokuham (15-ak min). Takav se umak prelije preko tjestenine ili riže, sjajan je, a brzo je gotov.

    I evo još jedan recept za ljetni kolač s jogurtom (radila sam ga prije dva dana i moji su svi poludjeli od sreće, a zaista je brzo gotov):

    KOCKE OD JOGURTA

    Sastojci:

    4 jaja
    2 čaše šećera
    2 čaše jogurta
    1 čaša ulja
    3 čaše brašna
    1 vrećica praška za pecivo
    limunova korica

    Upute:

    Žumanjke sa šećerom pjenasto izmiješati, zatim dodati jogurt, ulje, brašno s praškom za pecivo i naribanu koricu limuna.

    Dobro izmiješati, a na kraju lagano umiješati snijeg od bjelanjaka.

    Smjesu izliti u namazanu i pobrašnjenu tepsiju (ova količina mi je bila za onu veliku, dublju crnu tepsiju koja se kupi zajedno sa pečnicom) pa peći oko 25 minuta na temperaturi od 200 stupnjeva.

    Prije pečenja, po želji, na vrh složiti očišćeno voće (stavila sam ribizle, a općenito najbolje paše bobičasto voće - ribizli, maline, kupine).

    (Ajme, opet sam ogladnila... )

    Dobar tek!

  6. #6
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    ZAPEČENO TIJESTO
    Tijesto pužići, ili nešto slično
    Šunka, sir, može malo pancete
    jaje i vrhnje
    Tijesto se malo prokuha, izmješa se šunka, sir jaje i vrnje i prokuhano tijesto se stavi u vatrostalnu zdjelu sa tom smjesom. Na vrh preliti malo vrhnja.
    Peće se oko 20 min. Fino je jako.

    HLADNA SALATA
    Ako vam je ostalo tijesta od ručka, iskoristite ga za hladnu salatu. Ja stavim paprike, paradajz, krastavce svježe, ponekad tunu, ili kukuruz.

    SALATA OD LEŠO MESA
    Meso iz juhe često napravim na salatu, sa lukom, kuhanim jajetom i majonezom, moze i bez majoneze tko je ne voli.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno HLADNO, SLATKO, ZDRAVO, NEKALORIČNO !

    KOLAČ OD PROSA I ŠLJIVA/MALINA/MARELICA/ČEGA GOD - moj omiljeni!

    Prizemlje:
    1 šalica prosa
    3/4 šalice grožđica
    1 šalica soka od jabuke
    1,5 šalica vode
    malo soli
    2 žlice meda ili 3-4 žlice ječmenog slada

    Kat:
    nekoliko žlica mljevenih oraha (po želji)
    šljive ili neko drugo voće, cca pola kile? (ako je iz kompota onda ne treba jabučni sok)
    1/2-1 šalica jabučnog soka
    1 vanilin šećer
    malo cimeta
    pola vrećice želina

    Postupak
    - proso isprati nekoliko puta pod mlazom vode (dok se ne ispere "prašina")
    - poklopljeno kuhati s grožđicama u mješavini soka i vode (stavi se u hladno, smanji vatra kad zakipi)
    - kad proso popije tekućinu, skinuti s vatre, umiješati med/slad
    - vruce uliti i jednoliko razmazati u tepsiji
    - pustiti da se dobro ohladi

    - ohlađeno posuti mljevenim orasima
    - narezano voće pomiješati s jabučnim sokom, cimetom i vanili šećerom
    - zakuhati i umiješati želin, kuhati nekoliko minuta
    - skinuti s vatre i preliti preko hladnog prosa
    - pricekati da se ohladi, rezati na kocke

  8. #8

    Početno

    Izrežete jednu tikvicu na kockice (ne prevelike), narežete malo špeka i češnjaka te prepržite na ulju. Dodajte tikvice, posolite i posipajte sa mrvicu vegete. Pržite to 1-2 min pa dodajte pola čase vode. Na srednjoj vatri kuhajte oko 8-10 min s dodatkom vode, u međuvremenu skuhajte špagete u posebnom loncu. Zatim dodajte tikvicama povrtnu kocku (ili jos zlicu vegete) te promijesajte. Pred kraj pomiješajte malo mlijeka s brašnom u šalici te dodajte tikvicama, miješajte dok se ne zgusne te dodajte vrhnje za kuhanje (ako je previše rijetko možete dodati još brašna s mlijekom). Stavite skuhane i ocijeđene špagete u umak te dodajte nasjeckani peršin. Promiješajte i to je to

    Možete i ispeci komad mesa uz to.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •