Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 125

Tema: Kada sterilizirati kujicu?

  1. #1
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno Kada sterilizirati kujicu?

    kako je tema "odgoj pasa" na ovom pdf (to sam tek sad skužila, kada sam tražila temu)
    i ja ovu postavljam ovdje
    selite je, ako treba
    ili ako je već tema bila, preusmjerite

    zanimaju me iskustva
    kada ste sterilizirali vaše kujice?
    prije prvog tjeranja
    poslije tjeranja prije okota?
    poslije okota?
    niste sterilizrali?

    razmišljam je li sterilizacija stvarno samo za dobro psa
    ili time mi sebi olakšavamo život?

    kada sterilizirati?

    ja sam na sto muka
    guglala sam, razgovarala s vetovima, većina sada savjetuje da se sterilizira prije prvog tjeranja
    da joj se time opasnost od tumora dojki smanjuje na minimum

    naša je sada 7 mj.
    krasna, razigrana, blesava

    imam li prava izložiti je tako agresivnom zahvatu?
    izložiti je riziku operacije

    ugrožavam li njeno zdravlje ev. tjeranjima "u prazno", lažnim trudnoćama
    riskirati okot i onda biti na mukama što s mladima
    hoće li doći u prave ruke?

    koje je rješenje najbolje?

  2. #2
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    moju sam dala sterilizirati prije prvog tjeranja
    ne samo jer je došla iz azila i to je bio uvjet u ugovoru, nego sam apsolutno za sterilizaciju ako ne misliš uzgajati psiće
    prvi i osnovni razlog je zdravlje kuje, drugi je moje dijete koje ju šeće (kad se tjera, psi će ići prema njoj, mališa bi ju branio od njih, i? ne želim dijete izlagati potencijalnom riziku), treći je što ne želim strepiti od podmlatka i bakćati se s udomljavanjem malih baštardina

    i tako, ima još mali milijun razloga za sterilizaciju (i uopće ne mislim da je to tako agresivni zahvat od kojeg bi se trebalo zazirati), ali u današnje vrijeme gdje su azili krcati pasa, okoćenih jer neka kuja nije sterilizirana, apsolutno bespredmetno mi je pitanje treba li to uopće. da, treba
    ne samo da treba, nego bih rekla da je to i obaveza i dužnost udomitelja
    Posljednje uređivanje od magriz : 12.05.2017. at 00:38

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Naša je prošla tjeranje, jer je imala piroplazmozu taman kada je dosegnula "punoljetnost", pa se morala oporavljati od bolesti prije ikakvog zahvata. Tjeranje je fenomen koji je, bar meni, stresan i gadljiv. Stidnica oteče, prokrvari, mirise osjete drugi psi cijelo vrijeme i posvuda. Mjesec dana poslije tjeranja krenulo je ponašanje tipa uzme igračku, stavi kod sebe na dekicu i liže ju unedogled. To je zamjena za štence, neka nazovi lažna trudnoća. Drugo tjeranje nisam čekala. Psi ih mogu imati svaka tri mjeseca, a toliko vremena i energije mi se nije dalo trošiti na sprečavanje pseće neželjene trudnoće. Mladunaca može biti i do osam komada u jednom leglu. Moj prvi razlog za sterilizaciju jednog, pa kastraciju drugog, uopće neću kriti, su moj mir i komocija. Etička pitanja tipa oduzimam li psu pravo na dostojanstvo i reprodukciju me ne diraju sve dok znam da bi ženka u normalnim okolnostima kotila leglo za leglom, a završili bi kao ona, u šinteraju. To mi se čini daleko manje etičnim.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mi smo nasu nasli na cesti , polusmrznutu jer je odlutala od kuce u sezoni tjeranja.
    Sterilizirali smo je odmah nakon udomljavanja, u zadnji cas jer je vec bila trudna ( nije bilo teorije da cekamo njezin okot u mojoj kuhinji jer drugog mjesta za nju nismo imali .)
    Inace, i macka smo kastrirali ( njega smo udomili prije psa), cekali smo prvo tjeranje.
    Ali to je bila greska, on je totalno poludio od lutanja ( ima slobodu da izade iz kuce) i izgubio je dlaku od frustracije.
    Nakon kastracije je postao pravi kucni macak, puno je zdraviji i drzi se kuce/dvorista.

  5. #5
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    moju sam dala sterilizirati prije prvog tjeranja
    ne samo jer je došla iz azila i to je bio uvjet u ugovoru, nego sam apsolutno za sterilizaciju ako ne misliš uzgajati psiće
    prvi i osnovni razlog je zdravlje kuje, drugi je moje dijete koje ju šeće (kad se tjera, psi će ići prema njoj, mališa bi ju branio od njih, i? ne želim dijete izlagati potencijalnom riziku), treći je što ne želim strepiti od podmlatka i bakćati se s udomljavanjem malih baštardina

    i tako, ima još mali milijun razloga za sterilizaciju (i uopće ne mislim da je to tako agresivni zahvat od kojeg bi se trebalo zazirati), ali u današnje vrijeme gdje su azili krcati pasa, okoćenih jer neka kuja nije sterilizirana, apsolutno bespredmetno mi je pitanje treba li to uopće. da, treba
    ne samo da treba, nego bih rekla da je to i obaveza i dužnost udomitelja
    X

  6. #6
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Mi smo nasu sterilizirali oko 2g. Do tada se tjerala 2 ili 3 puta i to je bilo strasno. Krvarila bi po 3tj, a kako ona nama spava posvuda bi stalno strepili da joj ne kapne krv. Ulosci su joj ispadali. Ma, koma. Ni njoj nije bilo jasno sto se desava, zasto odjednom ne smije na krevet, kauc... A psi oko kuce, u dvoristu, nisam he mogla pustit van.
    I bio je problem, kako smo cesto na putu, pa se je tako jednom pocela tjerati na putu. Ako je ostala doma je ne mogu takvu ostaviti nekome na cuvanje.

    A tu su i medicinski razlozi.

    sa stencima se nemamo vremena baviti, tako da za nas je bila sterilizacija najbolji odabir.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Preporuka je koliko znam prije prvog tjeranja, a mi smo našu sterilizirali nakon prvog tjeranja, jer je imala vaginizam a ja sam čitala po internetu da se u toj situaciji preporučuje sterilizacija nakon prvog tjeranja.
    Osim toga, jako je boležljiva i osjetljiva, pa smo čekali da ojača i da ima neki duži period stabilnosti.

    Što se tiče moralnih dilema, ja nipošto nisam imala namjeru dozvoliti da ima mlade, tj. uzgojem se nisam mislila baviti, a nekontrolirane okote nikako ne podržavam.
    Tako da s moralne strane ne znam što bismo dobili nesteriliziranjem.
    Bilo me strah kako će podnijeti zahvat, naravno.

    Naša kujica se inače nakon sterilizacije jako promijenila u pozitivnom smislu, naime prije se jako bojala pasa, toliko da nismo mogli proći kraj psa na cesti, to se nakon sterilizacije prilično promijenilo, nije da se i dalje ne boji pasa, i dalje ne dozvoljava da ju se njuši itd., ali je promjena svejedno ogromna i vidljiva.

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što se tiče same menstruacije, ne sjećam se da je to bilo jako problematično. Kupili smo joj male gaćice i uloščiće , ali je to često ispadala i procurilo, pa se sjećam da sam joj prepravljala i Leine stare gaćice.

  9. #9
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mi smo našu sterilizirali prije prvog tjeranja. imala je nekih 6 mjeseci.
    užasno me bilo strah, i tu sam kukala :D . i od zahvata i da će joj se promijeniti njen veseli karakter
    naravno da se to nije dogodilo. a i oporavak je prošao za čas, bez ikakvih komplikacija.

  10. #10
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku

    koje je rješenje najbolje?
    definitivno sterilizacija.
    uopće nemam nimalo dvojbi, ni moralnih ni ikakvih drugih.
    odvedi ju sad na sterilizaciju i gotovo.

    mi smo odmah znali da nećemo ići na izložbe, da se nećemo baviti nikakvim uzgojem (iako svako malo dobijem upit za parenje, al badava :D ) i dileme nije bilo.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    naša kuja ima 4 godine, i još ju nismo sterilizirali, i kako stvari stoje, ni nećemo.
    ja sam htjela odmah, MM je bio mišljenja da to obavimo nakon prvog okota. rekla sam mu da nema šanse da ću se ja bakćat s mladima i njihovim udomljavanjem.

    i tako smo na tome ostali.
    mene je isto strah operacije, i kako bi to ona podnjela.
    imamo dvorište, nikad ne ide izvan njega bez nas, pa se ne bojim neplanirane trudnoće. niti drugi psi mogu ući unutra.
    u kuću ne ulazi, pa nemamo problema s krvarenjem.

    srećom, ona neda nikom ni blizu, pogotovo kad se tjera. čim joj se netko približi odozada, reži, laje i miče se.

  12. #12
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Mi nasu nismo sterilizirali, na dvoristu je ogradjena gdje drugi ne mogu do nje. Mislim da dosta ovisi o pasmini. Ona je miks rotvajlera i vucjaka, s lovackom krvi, i nakon tjeranja se promjenila na nacin da ju se ne moze zadrzati u dvoristu ako nema vrlo snazne fizicke prepreke (djevojka se penje po zicanoj ogradi i prebacuje preko vrha, progrize zeljezo, skace preko 1,70m u vis u jednom skoku, bilo koja metoda zadrzavanja ju samo privremeno iritira i onda ju rijesi, penje se po drvecu...). Uzasno je tvrdoglava, lovi i nosi doma ulov (na dvoristu si za desert ulovi lastavice npr, ali veci je problem kad ode u sumu i donese fazane) kopa tunele, svasta. Do tjeranja toga nije bilo, bila je slobodna na dvoristu, nije reagirala na pse izvan dvorista i nije odlazila nikad. Postala je i protektivnija, ali to ne smeta toliko
    Iskreno zalim sto ju nismo sterilizirali na vrijeme, a nismo jer smo krivo procijenili koliko vremena imamo,tjerala se 4-5mj nakon sto smo ju donijeli doma s ulice kao stene.
    Posljednje uređivanje od Sybila : 12.05.2017. at 11:41

  13. #13
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    uf. nije vas strah kad ode, da se nešto ne desi? ne bi mi bilo baš ugodno da kad šećem po šumi naletim na miks rotvajlera i njemačkog vučjaka, bez gazde u blizini

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Je li to pas ili zmaj?

  15. #15
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Zato je sada vrlo cvrsto ogradjena pa je i sansa bjezanja bitno bitno manja, zbrise "samo" jednom u cca 6mjeseci. Skuzili smo kad joj igra loptom postaje manje interesantna i kad krece razmisljati da nadje nesto zanimljivo pa ju na vrijeme vracamo u nastambu. Nije nam svejedno, ne, ne zbog toga sto bi ona nekog napala jer ne napada ljude dok ti ljudi ne napadaju nas, nego su nam lovci zaprijetili da ce ju ubiti. A i nema ljudi u toj sumi, izuzev lovaca
    No, nije to tema o mojoj pesici, snalazimo se mi, samo sam htjela podijeliti iskustvo promjene ponasanja kod takvih pasmina nakon tjeranja.

    Zuta - i mi se pitamo

  16. #16
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Mi smo naše obje sterilizirali. Prvu jer se nismo namjeravali baviti uzgojem, a veterinar je rekao da jedno leglo ne umanjuje rizik od bolesti, a drugu jer smo ju uzeli iz azila. Ionako je previše napuštenih pasa pa nije dolazilo u obzir da ju parimo.
    Kujica koju sam imala od 7. razreda je uginula od upale maternice s 9 godina, a jedan od razloga prema veterinaru je bila nesterilizacija, a parili ju nismo nikada.
    Sama operacija nije uopće strašna. Naše su se obje drugi dan bile vedre i čile.

  17. #17
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Sybila prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno zalim sto ju nismo sterilizirali na vrijeme, a nismo jer smo krivo procijenili koliko vremena imamo,tjerala se 4-5mj nakon sto smo ju donijeli doma s ulice kao stene.
    koja je prepreka da ju sada sterilizirate?

  18. #18
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku

    razmišljam je li sterilizacija stvarno samo za dobro psa
    ili time mi sebi olakšavamo život?

    i jedno i drugo

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Sama operacija nije uopće strašna. Naše su se obje drugi dan bile vedre i čile.
    Tako i kod nas. Nije bilo ni razlike u ponašanju. Mužjak se minimalno udebljao.

  20. #20
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mi još nismo našu sterilizirali, i razmišaljamo hoćemo li. Po mom mišljenju, jako je teško doći do objektivnih informacija. Ono što čitam i čujem je uglavnom propaganda, a ne informacija.

  21. #21
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da, propaganda. Zbog tog što volonteri svaki dan spašavaju legla. Problem treba riješiti na izvoru.

  22. #22
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Svaka čast volonterima. Ali ja sam sam odgovorna vlasnica i svejedno želim doći do informacije i najbolje odluke za mog psa i našu obitelj, a ne za politiku suživota pasa i ljudi generalno.
    Zadnji put kad sam imala psa, malo tko je sterilizirao ljubimce. Neželjena legla bi se dogodila, ali vrlo rijetko. Ni blizu da je svaki vlasnik imao neželeljno leglo u životu svoje kuje, a kamoli svaki put kad je kuja topla, kako se sad straši ljude. Tu i tamo bi se čulo da je neka kuja ostala neplanirano skotna.
    Ne kažem da odluka na kraju neće biti za sterilizaciju, samo da tek skupljam relevatne informacije. A u operacije vađenja organa koje nemaju nikakvog rizika ni posljedica zaista ne vjerujem.
    Posljednje uređivanje od vertex : 12.05.2017. at 14:04

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moj odgovor je- nikad.
    Otvarati trbuh, ukloniti organe ženki ili odrezati testise mužjaku je grozno.
    Ženkice ostaju bez hormona, debljaju se i imaju sve tegobe kao i mi u kirurškoj menopauzi.
    Sprečavanje začeća se radi drugačije.
    Ili se ne uzima ženka.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mi smo sterilizirali zenku i kastrirali muzjaka ( macka) nista od navedenog im se nije dogodilo.
    Evo zive 6 godina zdravim i zadovoljnim zivotom kao kucni ljubimci.
    Moja komocija i zelja da ne brinem o njihovim bjegovima , bolestima za vrijeme tjeranja i eventualnim posljedicama trudnoca dovoljan su razlog da ih podvrgnem zahvatu.
    U protivnom bi ostali na cesti gdje su i nadeni, pa udomljeni.

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Niti moja se nije udebljala, niti se promijenila karakterom u smislu zaigranosti. Ono što se definitivno jest promijenilo je da se prestala toliko bojati drugih pasa, a i psi su prestali biti zainteresirani za nju.

    Tjeranje je inače dosta teško podnijela, razbolila se, ali i inače je dok je bila mala stalno imala problema pa ne mora nužno biti da je to imalo veze sa tjeranjem.

    A što se ovog ostalog tiče, ja mislim da bi se nama teško dogodilo neželjeno leglo, živimo u stanu, ona je i inače plašljiva pa se ionako ne igra baš puno sa psima, stalno je pod nadzorom itd.

    Kad se tjerala smo bili na moru, a tamo puno pasa slobodno hoda po selu, pa smo imali komične situacije da nas slijedi čopor selskih pasa, ali ništa više od toga se nije dgađalo.

    Meni su informacije da je za zdravlje kuje bolje da se sterilizira ako neće imati legla prevagnule u toj odluci.

  26. #26
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moj odgovor je- nikad.
    Otvarati trbuh, ukloniti organe ženki ili odrezati testise mužjaku je grozno.
    Ženkice ostaju bez hormona, debljaju se i imaju sve tegobe kao i mi u kirurškoj menopauzi.
    Sprečavanje začeća se radi drugačije.
    Ili se ne uzima ženka.
    Mi smo nasu "uzeli" iz vrecice objesene na kontejner, usred zime. Jednog muskog nasli kod zgrade, drugog je on godinama kasnije doveo sa sobom doma iz sela par mjeseci prije nego je uginuo. Cisto da se nadovezem na tu percipiranu komociju biranja pasa.
    Da, nije lijepa stvar sterilizacija i nisam joj sasvim sklona, ali kada sam nedavno bezuspjesno danima pokusavala udomiti umiljatu mladu kujicu mjesanca u tipu hrv.ovcara, jako puno ljudi je reklo ne jer je zenka. Mogu misliti kako bih nasla mjesta za njeno eventualno leglo. Ruzno, ali najcesce nuzno.

  27. #27
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    dvije godine nakon sterilizacije, niti se udebljala niti promijenila karakter.

    a sto se tice komentara da se ne uzima zenka, mogu samo rolajzati. jer poznato je da su kuje te koje dovode do trudnoce. a ne nekastrirani muzjaci cijim gazdama je bas cool kakve su face kad naskacu na svaku kuju u parku
    Posljednje uređivanje od magriz : 12.05.2017. at 15:25

  28. #28
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nisam za sterilizaciju.
    Imam ženku psa koja je navršila 12 godina. Nije sterilizirana, nije nikad imala mlade, nikad joj ni jedan muški pas nije prišao, tjerala se ona ili ne, zato jer je uvijek sa nekim od nas. Slobodna je samo u kući i ograđenom dvorištu.

    Ona je mala, ima oko 8-9 kg i tjeranje nam nije predstavljalo problem. U cijelom prizemlju imamo pločice, a ona spava na svome ležaju u dnevnom boravku. Ne penje se ni na kauč ni na fotelje. U spavaće sobe na katu ne ide, jer se boji stepenica. Jednom se popela, davno i nije znala sići. Više nikad nije pokušala

    Tjerala se dva puta godišnje, svaki put sam dva tjedna išla sa Domestosom i maramicama brisati kapljice. Obično je dva tjedna to trajalo i još koji dan tu i tamo. Zadnje oko 3 godine se tjera puno rjeđe i puno kraće, gotovo nezamjetno na pločicama. Psi nam nisu dolazili na dvorišna vrata, iako ima pasa u okolini, ali svih vlasnici paze i ne puštaju da se nekontrolirano šetaju okolo.

  29. #29
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam za sterilizaciju.
    Imam ženku psa koja je navršila 12 godina. Nije sterilizirana, nije nikad imala mlade, nikad joj ni jedan muški pas nije prišao, tjerala se ona ili ne, zato jer je uvijek sa nekim od nas. Slobodna je samo u kući i ograđenom dvorištu.

    Ona je mala, ima oko 8-9 kg i tjeranje nam nije predstavljalo problem. U cijelom prizemlju imamo pločice, a ona spava na svome ležaju u dnevnom boravku. Ne penje se ni na kauč ni na fotelje. U spavaće sobe na katu ne ide, jer se boji stepenica. Jednom se popela, davno i nije znala sići. Više nikad nije pokušala

    Tjerala se dva puta godišnje, svaki put sam dva tjedna išla sa Domestosom i maramicama brisati kapljice. Obično je dva tjedna to trajalo i još koji dan tu i tamo. Zadnje oko 3 godine se tjera puno rjeđe i puno kraće, gotovo nezamjetno na pločicama. Psi nam nisu dolazili na dvorišna vrata, iako ima pasa u okolini, ali svih vlasnici paze i ne puštaju da se nekontrolirano šetaju okolo.
    Pa naravno.
    Malo truda i nema problema.
    Imala sam i ja kujicu i dva mužjaka i u vrijeme tjeranja smo ih šetali odvojeno i nisu skupa spavali, ni igrali se bez nadzora.
    I mačke, odnosno mačiće smo polumrtve skupljali po parkinzima iako sam ja jako alergična, ali spašavanje života mi je tada bilo važnije od moje alergije i komocije.
    Zahtijeva malo truda, ali meni to nije problem.
    Veći mi je problem operacija bez medicinske indikacije, odnosno zbog ljudske komocije.
    I ne može me nitko uvjerit da je to za životinju ok i da nema posljedica.

  30. #30
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Imala sam kujicu 11 godina i nikada problema sa neplaniranim trudnoćama. U vrijeme tjeranja sama je za sobom čistilišta tako da stvarno nije bili tako strašno. Sada imamo mužjaka i nakon godinu dana njegovog tjeranja, bježanja i ludovanja prilikom jednog zahvata koji je zaradio na turneji parenja je i steriliziran.
    Sličnog karaktera kao i kod Sybile.
    Udebljao se ali nije ni čudo kad ne izvodi više akrobacije kako bi pobjegao.Puno je mirniji i tromiji ali nešto je trebalo žrtvovati. Šivanja svakih par mjeseci i moguće ozljede nisu ništa manje opasne po njegovo fizičko i naše mentalno zdravlje od sterilizacije.

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  31. #31
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Turneja parenja?

    Tanči, a ni mačke niste sterilizirali?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.05.2017. at 20:35

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Zadnji put kad sam imala psa, malo tko je sterilizirao ljubimce. Neželjena legla bi se dogodila, ali vrlo rijetko. Ni blizu da je svaki vlasnik imao neželeljno leglo u životu svoje kuje, a kamoli svaki put kad je kuja topla, kako se sad straši ljude. Tu i tamo bi se čulo da je neka kuja ostala neplanirano skotna.
    U mom mjestu je popularno mačke ili pse staviti u plastičnu vrećicu, zavezati i baciti u rijeku. Zbog toga nikada nije bilo čopora pasa i mačaka. Nisam sigurna osuđujem li te postupke jer se ponekad radi o ljudima koji teško da mogu skupiti po tisuću, tisuću i pol kuna za sterilizaciju.

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Osim pitanja kada, treba razmisliti i kako.
    Koliko čujem, dvije su opcije, vađenje kompletnog reproduktivnog sustava ili samo jajnika.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Mi smo nasu relativno kasno sterilizirali, sve joj je izvadjeno. Znali smo da cemo to uciniti cim smo uzeli zenku (ostala zadnja u leglu), ali malo smo se plasili tog zahvata i trebalo nam je dulje da to konacno napravimo.
    Pozitivne strane : mirniji i poslusniji pas, nema straha od nezeljene trudnoce, nema skupljanja pasa oko kuce kad je tjeranje, nema njenog "ludila" u dane tjeranja, oporavak od operacije je relativno brz, preporucuje se i za prevenciju tumora kod zenki.
    Negativne strane : malo se zdebljala, ali i to smo brzo stavili pod kontrolu.
    U svakom slucaju, preporodili smo se i mi i ona.

  35. #35
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da ne ispadne da sam otvorila temu, a ne javljam se

    temu sam otvorila s već donešenom odlukom, ali sa dilemama u srcu

    zahvat je obavljen
    sve je prošlo super, nadam se neće biti nekih kasnih komplikacija

    odluka je bila da štence nećemo imati
    nemam ja kapaciteta za vezati se emocinalno za štence
    tražiti tko će ih udomiti
    razmišljati je li taj udomitelj pravi, brine li se adekvatno za njenu djecu....
    izložiti je tjeranjima "u prazno"
    mogućnostima lažnih trudnoća
    piometri (dvije poznate kujice je to koštalo glave)
    razgovarala sam s nekoliko veterinara i osoba koje se bave životinjama
    rekli su mi da je sterilizacija prije prvog tjeranja velika, preko 90% zaštita od tumora dojki
    svi me ubjeđuju da sam napravila dobro za nju
    mene muči što je to bilo dobro i za mene
    što sam time sebi olakšala život
    a pokušat ću se definitivno uvjeriti, samu sebe, da je to stvarno bilo najbolje za nju

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Zaista nemam niti problem s tim da je sterilizacija nesto najbolje i za mene, odnosno moju obitelj.
    Ok, meni je pas kucni ljubimac. Nije mi u rangu djeteta. :D
    Isto tako nikada ne bih kupila kucnog ljubimca, pasmine me ne zanimaju, iskljucivo udomljujemo odbacene ili zivotinje bez doma zivotinje.
    Zaista u takvom slucaju nema niti malo griznje savijesti zbog malo sebicnosti. Jer koliko vidim moja sebicnost je nasim ljubimcima samo na korist, zaista su zdravije i zadovoljnije.

  37. #37
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Sterilizirali smo Heidi jer je dobila piometru, gnojnu upalu maternice. Nikakvu promjenu u ponašanju nisam primijetila. Nije se udebljala.
    Luckya smo kastrirali u dobi od 15 mjeseci, odmah po udomljavanju, prije svega jer je maltretirao i naskakivao na Heidi premda je ona bila kastrirana.

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mene muči što je to bilo dobro i za mene
    što sam time sebi olakšala život
    Spasila si je. Ne budi toliko kritična prema sebi.

  39. #39
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    Ja bi bez puno dvojbe isto napravila.
    Možemo mi pričati o svojoj komociji na uštrb pasa ili mačaka, ali evo pisala sam na dugoj temi da mi je dolutala mačka sa dva mačića u dvorište, a za njima i tatek

    I sad svi lijepo skupa u mom dvorištu imaju kuću. Već sam zvala udrugu da ih dođu pokupiti i sterilizirati/kastrirati jer mačićima iako su preslatki ne mogu naći dom

  40. #40
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Svoju staru kujicu nisam sterilizirala jer mi nije bilo važno hoće li ili ne imati štence - ionako bi svi ostali kod nas ako ih ne bi mogli udomiti. Željela sam da jednom postane mama pa bi ju onda sterilizirali jermi se činilo priordnim. I tako 7 godina koliko je dijelila svoj život s nama...međutim, ona nikad nije ostala skotna, pazili smo ju u fazama tjeranja i kao sve super...no što se dogodilo?

    Kad je oboljela, između ostalog je učinjen UZV jajnika i maternice. Jajnici su bili prepuni cista a ni maternica nije bila najzdravija. Naime, ona se tjerala bez obzira na naše paženje no kako nikad nije ostala skotna, razvile su se ciste. Nisu predstavljale problem tad ali su vrlo brzo mogle postati, uz upalu maternice, upalu dojki i sl.

    Prema tome, sterilizacija kuja nije samo - želim/ne želim psiće - već je i dobra i poželjna za zdravlje kuja, ukoliko ih ne želite pariti.

    Nova ljubav Mima je sterilizirana s 6 mj. prije prvog tjeranja. I sve je prošlo super.
    Posljednje uređivanje od nanimira : 16.05.2017. at 09:39

  41. #41
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Eto meni zapravo fale brojčani podaci. Postoje zdravstveni rizici kad se kuja tjera, a ne pari se. Koliki? Koje rizike nosi operacija kao takva (svaka potpuna anestezija nosi rizike, i dogodi se da se pas i ugine pri sterilizaciji - sigura sam da je rijetko, ali rizik postoji). Od pedeset tekstova koje sam pogledala, u jednom su se spominjali i zdravstveni rizici od sterilizacije (problemi s okoštavanjem donjeg dijela kralježnice, recimo).
    Ako je vjerojatnost da će dobiti piometriju 50%, a vjerojatnost da će patiti od posljedica sterlizacije 3%, onda mi ne bi bilo teško odlučiti. Međutim, tekstovi na tu temu na koje nalazim su tolio pristrani da im zaista ne vjerujem. Kad netko nabroji nekoliko tisuća štenaca koji će poteć u nekoliko godina od mog psa, onda je to tekst za idiote. Možda je potreban ovom svijetu, ali ja nisam idiot i meni treba nešto drugo.
    Posljednje uređivanje od vertex : 16.05.2017. at 11:10

  42. #42
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Kad netko nabroji nekoliko tisuća štenaca koji će poteć u nekoliko godina od mog psa, onda je to tekst za idiote. Možda je potreban ovom svijetu, ali ja nisam idiot i meni treba nešto drugo.
    Možda ne vrijedi za tebe. Opet, brojevi pokazuju da mnogi vlasnici imaju pse od kojih poteknu tisuće, točnije, milijuni.
    Almost 3 million cats and dogs are estimated to be killed in U.S. shelters each year, according to Animal People News
    Ovih tri milijuna mačaka i pasa se nisu pojavili niotkud. Neke kuje i mačke su ih morale omaciti i okotiti. Znamo kako to ide.

  43. #43
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne znam zašto mi prije nije palo napamet guglat baš komplikacije i loše posljedice kastracije, a ne kastraciju općenito.
    Pa recimo, na prvu, za mužjake:
    Ako je kastracija načinjena prije spolne zrelosti neznatno povećava rizik od osteosarkoma (ovo je česti tumor sa vrlo lošom prognozom u srednjih i velikih pasmina pasa), povećan je rizik od srčanog hemangiosarkoma, utrostručuje rizik od hipotireoidizma, povećava rizik od oštećenja kognitivnih funkcija starijih pasa, povećava rizik za ortopedske bolesti.
    Posljednje uređivanje od vertex : 16.05.2017. at 11:16

  44. #44
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Neznatno.

  45. #45
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Utrostrucuje...

  46. #46
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Koji je točno rizik od hipotireoidizma kod pasa? Bez toga utrostručuje ne znači puno. Jedan posto? Na tri posto? Deset na trideset? Internet izbacuje podatke da su određene pasmine podložnije. Onda ajmo ne nastavljati praksu čistih pasmina kad im to donosi brojne genetske posljedice.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 16.05.2017. at 12:12

  47. #47
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    joj, ja moram priznati da i mene nervira ta propaganda.
    jednostavno je - od vertexinog psa neće proizaći tisuću napuštenih štenaca.
    a i pretjeruje se s tim genetskim predispozicijama isto.
    kao i s time da su mješanci zdraviji.
    jedno istraživanje kaže da nekastrirane kuje žive dulje.
    a opet, mogu dobiti tumor jajnika i maternice.

    dakle, po meni je odluka rezultat činjenice jesmo li u stanju paziti da ne dođe do neželjene trudnoće, jel nam se da zahebavati s tjeranjima, imamo li ograđeno dvorište i sl. to je to.

  48. #48
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Koji je točno rizik od hipotireoidizma kod pasa? Bez toga utrostručuje ne znači puno. Jedan posto? Na tri posto? Deset na trideset? Internet izbacuje podatke da su određene pasmine podložnije. Onda ajmo ne nastavljati praksu čistih pasmina kad im to donosi brojne genetske posljedice.
    Eto, shvatila si što hoću reći. Malo informacija, puno propagande.

  49. #49
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mislim, valjda je jasno da citat koji sekund izguglam prije nego idem dalje s poslom nije nikakav ultimativni dokaz i uopće nema potrebe da sad konkretno to seciramo. Poanta je ipak jasna: postoje loše i dobre posljedice kastracije, i ja ih želim znati i odvagnuti prije nego što donesem odluku.

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    I kako god odlučiš nema garancije da se ono što ne želiš neće desiti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •