evo, jedan sasvim okrenut slučaj:
ni ja ni brat nismo u pravnim vodama, no slične slučajeve imamo i moj je slučaj za razliku od njegovog sasvim ok pa ne mogu pomoći.
stoga pitam:
brat radi, ima sina iz prvog braka. imao je vrlo kratku vezu (izvanbračnu) sa starijom ženom koja ima curicu i dečka iz prijašnje veze.
sve bi bilo standardno da ona nije zatrudnila sa bratom, rodila bebu i nakon toga svađa i prekid. on nije tip koji će zanemariti svoje dijete i želi sudjelovati u uzdržavanju. problem je u tome što ona očekuje nebuloznu sumu.
sinu iz prvog braka daje mjesečno 1400 kn - njegovoj majci i sve je ok, a ova traži xyz (nebulozno). prijeti se tužbom, popisom imovine (dakle, ne samo plaće!), a on (brat) ima plaću oko 9000 kn. što sve ulazi u procjenu "težine" onoga koji plaća alimentaciju?
pitanje:
može li sud dosuditi (drugoj) ženi npr 2500 kn iako prvo (školski) dijete dobiva 1400 kn? prvo dijete - alimentacija je dogovorena pa me interesira može li jedno dijete dobivati sudskom odlukom više, samo jer to druga žena traži?
da li se više njemu isplati tužiti nju radi sudskih troškova, uz zahtjev za određivanje mjesečnog uzdržavanja? čula sam da onaj tko izgubi plaća troškove pa si mislimo ako on i ona mogu tužiti za istu stvar, bolje da tuži on.
može li on (ako ona tuži) tražiti da djetetu isplaćuje alimentaciju na djetetov bankovni račun otvoren u tu svrhu? kakva je procedura oko podizanja novca?
hvala!