Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 67

Tema: psiholog/psihijatar - jer ona je glupa, ružna i mrzi se

  1. #1
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno psiholog/psihijatar - jer ona je glupa, ružna i mrzi se

    dakle, ima 8,5 godina i ona je ružna, glupa, mrzi samu sebe, nju nitko ne voli.
    Ja bih rekla da je to pubertet na najjače, ali to nju zapravo drži već godinama pa ne bi krivila hormone iako smo već krenuli u tom pravcu.

    Ja joj nikakvim logičnim argumentima ne mogu dokazati da to nije istina, a moje "dokazivanje" postupcima ne prihvaća jer sam joj ja mama i ja je moram voljeti.
    Iako često ima neke ispade "ti mene ne voliš" kod bilo kakve kazne ili rasprave, ali to stavljam u kategoriju čiste ucjene.

    IAko tako ne djeluje na vani jer je živa i komunikativna i ljudi/djeca je lako prihvaćaju, ona ima strašno nisko samopouzdanje.
    Majke mi, neki put imam dojam da je to njen "glupa sam" čista lijenost, a opet...

    Imama dojam da će situacija u pubertetu biti još gora, a ja nemam snage sama se nositi s tim.

    Ide na sport, nije joj problem nastupati, ide na dramsku, aktivna je i ne pokazuje neki sram, ali ovi trenuci me ubijaju.

    Imate kakvu preporuku?

  2. #2
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Ima li kakav vanjski uzrok? MOžda neka vrsta nasilja u školi ili vannastavnim aktivnostima( ne mora bit fizičko, zadirkivanje, uvrede itd.). Ima li neki uzor s kojim se poistovjećuje ( glumica, pjevačicai sl.)...jesi li ju pitala zašto misli da je ružna i glupa?

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Perfekcionistica, ha?

    (privatni)psiholog - Julija Valhinsky, Supilova 7 , Zgb
    09145100, 6701195

  4. #4
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    mi smo 3 godine razvedeni i to je jedino šta mi pada na pamet. ali u to doba je ona bial par puta na razgovortu kod psohologie u vrtiću. Ona provodi tjedan sa mom, pa tjedan a tatom, viđa nas oboje cijelo vrijeme, a mi imamo normalan odnos
    ali nekako mi se cini da to nije uzrok jer ne vidim kako to može biti povezano

    ovo nije nešto što se tek pojavilo, pa da povezem s nekim recentnim događajem. ja mislim da se ona dobro snalazi u skoli. nikad mi ne dolazi tuzna iz skole, nikad nema izjave tipa ona ne bi nesto ili negdje isla. ima tu svoju neku ekipu. svako popodne joj zvoni čopor djece na vrata da se sidje igrati ispred kuce.

    ne cini mi se da je perfekcionistica, da je vidiš kako se obuče ili kako prljava zna hodati bez da je to ista brine. to je dijete koje oštri u torbu ili samo isprazni ostrilo u torbu. nemarna je za milijun stvari.

    KAd je pitam odakle joj da je ružna, kaže da vidi u ogledalu. Nije da se hvalim, ali moje dijete je prilično lijepo pa stvarno ne znam odakle joj ta slika, obzirom da joj i odrasli ljudi znaju reći da je lijepa.
    A kad pitam kako je glupa, samo kaze da ona to zna i ne možes ni ocjenama, ni znanjem ni ničim uvjeriti (a bila je kao natprosječna na onim vrtićkim testovima pred skolu)

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    to sto je ona nemarna ili šlampava NE ZNACI da nije perfekcionistica.
    Zapravo, perfekcionizam moze izgledati kao apsolutni nedostatak truda, jer se neki vrhunski perfekcionisti i ne zele truditi. Čemu trud kad ne moze biti savrseno?!

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    inace, ponasanje tvoje male je tipicno ponasanje nadprosjecnog perfekcionista (u ženskom rodu ).

  7. #7
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Slazem se sa Sirius, mozda je perfekcionist.
    A sto ili tko je za nju pojam lijepog i pametnog?
    A mozda bi joj trebalo pokazati one slike before i after photoshop. Na svojoj pameti moze jedino sama poraditi citajuci i vjezbajuci. I moguce je da je to bezazleno, ali nisam psiholoske struke.

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    evo jedan zgodan članak koji malo mjenja perspektivu kako perfekcionizam (treba) izgledati (nema pojma tko je žena koja ga je napisala, ali mi se čini najpriladniji kratkim pretraživanjem interneta)

    http://www.mirtafraisman.com/57-2/
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.05.2017. at 21:44

  9. #9
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Daje li netko iz obitelji komentare tipa: Pazi ovu kako je glupa/ruzna?

  10. #10
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Daje li netko iz obitelji komentare tipa: Pazi ovu kako je glupa/ruzna?
    misliš za druge ljude inače? ja nikad ne koristim takve izraze. znam nekad sebi reci da sam kokoš. ja rijetko ispred nje komentiram bilo koga. Jedino što koristim riječ divljak, ali o je uvijek vezano za pojedince u prometu.
    ni otac joj nema taj običaj.
    Ali ona svasta pokupi u skoli.
    Sve je glupo. Glupa olovka koja stalno puca, glupa gumica koja se gubi, takve stvari. ali to im je razredna retorika koliko sam skuzila

    Mislim da nikad nitko odrasli nije komentirao ako nešto za nju. Ona je bas drago dijete.
    Posljednje uređivanje od rossa : 19.05.2017. at 21:55

  11. #11
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Po meni to ce proci.
    Ja imam djete od tri g. Pa ne znam kako doprjeti do djeteta od 8g. Ali ja bih joj pokusala objasniti snagu misli i rijeci.
    https://matrixworldhr.com/2012/01/18...-emotoa-dio-2/

  12. #12
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Moj sin od 7,5 god, identično ponašanje. Šlampav do besvijesti, drag, vedar, komunikativan, a onda ko iz vedra neba, njega svi mrze, svi žele da on umre, par puta je rekao da mrzi samog sebe (doduše, već dugo nije iskoristio baš tu formulaciju), da se zalediš.
    Nakon kažnjavanja ili grubljeg tona zna pitati dal ga mrzim i sl... nadam se da je faza, mislim da je on inače užasno dramatičan...npr. kaže da ga netko u školi maltretira, da ga užasno vrijeđa, i na kraju ispadne da mu je taj i taj rekao da xy ima bolje yu gi oh karte od njega i sl. pa sam počela jednostavno tome pridavati manje pažnje jer izuzev tih izjava koje pripisujem njegovom dramatiziranju ne vidim povoda za neko intenzivnije djelovanje.

    Bili smo dva puta kod vlahinsky (nevezano za ovu pojavu), tada je rekla da nema potrebe da kod nje dolazi, pa sam sad još uvijek na stand by. Pratim temu.

  13. #13
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni to ce proci.
    Ja imam djete od tri g. Pa ne znam kako doprjeti do djeteta od 8g. Ali ja bih joj pokusala objasniti snagu misli i rijeci.
    https://matrixworldhr.com/2012/01/18...-emotoa-dio-2/
    tesko da će proći samo od sebe jer traje prego godinu dana, a sad ide pubertet i strah me da ovo može biti bas loša podloga i da je valjda zadnji cas za to riješiti/početi rješavati

  14. #14
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    tesko da će proći samo od sebe jer traje prego godinu dana, a sad ide pubertet i strah me da ovo može biti bas loša podloga i da je valjda zadnji cas za to riješiti/početi rješavati

    Po meni svakako dječji psiholog. To što je ona mala ne znači da nema sliku o sebi..sada se i formira slika o sebi a budući ste razvedeni tu može biti dio problema. Nema nikakve veze da li ste to dobro ili loše izveli i kakvi ste sada..dijete po definiciji želi da su roditelji zajedno i identificira se s uspjehom braka tj krivi sebe za razvod roditelja. Dijete ima prirodnu potrebu živjeti s oba roditelja, vidjeti ih sretne zajedno jer je to njegova zajednica koja ga usrećuje. Perfekcionizam nije nešto što se rađa iz dobrih razloga..to je često znak nesklada. Igrom života već sam dva mjeseca u terapiji u dnevnoj bolnici za poremećaje prehrane. Svi smo perfekcionisti i svi se mrzimo. To nam je ucjepljeno u djetinjstvu.
    Mogla bih dugo o ovome...odvedi je psihologu.

  15. #15
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Jeste li ti ili suprug našli druge partnere?

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Rossa, Sirius je 100% u pravu. Imam jednu takvu doma.

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni to ce proci.
    Ja imam djete od tri g. Pa ne znam kako doprjeti do djeteta od 8g. Ali ja bih joj pokusala objasniti snagu misli i rijeci.
    https://matrixworldhr.com/2012/01/18...-emotoa-dio-2/
    Pomoću kristala vode i matrixworlda?
    Citiraj lavko prvotno napisa Vidi poruku
    Perfekcionizam nije nešto što se rađa iz dobrih razloga..to je često znak nesklada. Igrom života već sam dva mjeseca u terapiji u dnevnoj bolnici za poremećaje prehrane. Svi smo perfekcionisti i svi se mrzimo. To nam je ucjepljeno u djetinjstvu.
    Potpis.

  18. #18
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Rossa, Sirius je 100% u pravu. Imam jednu takvu doma.
    i ja potvrđujem i potpisujem

  19. #19
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pomoću kristala vode i matrixworlda?.
    Pa ne pomcu matrixworlda vec pomocu toga da ako smatramo da je sve oko nas glupo da ce i biti glupo. I da nam je nase tijelo jedino bitno i jedino sto mozemo smatrati svojim. Ali opet napominjem nemam iskustva s djecom od osam g i ne znam sto oni mogu shvatiti i procesuirati.

  20. #20
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku

    KAd je pitam odakle joj da je ružna, kaže da vidi u ogledalu. Nije da se hvalim, ali moje dijete je prilično lijepo pa stvarno ne znam odakle joj ta slika, obzirom da joj i odrasli ljudi znaju reći da je lijepa.
    A kad pitam kako je glupa, samo kaze da ona to zna i ne možes ni ocjenama, ni znanjem ni ničim uvjeriti (a bila je kao natprosječna na onim vrtićkim testovima pred skolu)
    Mislim da je psiholog ok ideja.

    Al htjela bih se osvrnit na ovo. I tu moze biti dio problema. Ima djece (a i ljudi) kojima to sto im drugi govore da su lijepi i pametni stvara strasan pritisak da moraju biti lijepa i pametna - odnosno da su vrijedni samo kad su lijepa i pametna. Vjerojatno i takav stav spada pod perfekcionizam. Jer sto ima veze sa vrijednoscu, pa i tim zazivanim samopouzdanjem, i to da su djeca ruzna i glupa.

  21. #21
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Možda je umorna, možda je nezadovoljna svojim potencijalom, možda smatra da je kriva za razvod ( sad tek jer se s nekim poistovjećuje iz grupe), možda vi imate nove partnere, možda samo želi ekstra pažnju ( moja mala susjeda je takva i njezin otac i njegova nova djevojka kao i njezina majka imaju velikih problema s njom trenutno)...uglavnom, možda je faza, možda je nešto dublje što se sad tek pojavljuje kad zna prepoznati emociju ali ju ne zna izraziti dovoljno točno... mislim da je OK da se odvede na jedan neovisni razgovor da se iz nje izvuče pozadina.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    tesko da će proći samo od sebe jer traje prego godinu dana, a sad ide pubertet i strah me da ovo može biti bas loša podloga i da je valjda zadnji cas za to riješiti/početi rješavati
    Ako je perfekcionizam u pitanju to nažalost nije razvojna faza, već karakterna osobina i ne nastaje pod utjecajem okoline. Okolinski faktori mogu olakšati/otežati situaciju ali nisu ključ rješenja. Članak koji je sirius linkala navodi na krivi trag.

    Za perfekcionizam je karakteristična potreba za kontrolom okoline koja onda pruža osjećaj emocionalne sigurnosti. Često imaju sklonost pravilima i rutinama - sve do opsesivno kompulzivnih radnji. Mogu imati znakove senzoričke preosjetljivosti - tj imati teškoća sa povezivanjem podražaja (obično intenzivnih) u jedinstveni doživljaj. Radi senzoričke "slabosti" odlaze u psihosomatiku, strahove, tjeskobu ili OKP. Zbog svega toga često imaju tešku prilagodbu na vrtić ili školu.

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je perfekcionizam u pitanju to nažalost nije razvojna faza, već karakterna osobina i ne nastaje pod utjecajem okoline. Okolinski faktori mogu olakšati/otežati situaciju ali nisu ključ rješenja. Članak koji je sirius linkala navodi na krivi trag.

    Za perfekcionizam je karakteristična potreba za kontrolom okoline koja onda pruža osjećaj emocionalne sigurnosti. Često imaju sklonost pravilima i rutinama - sve do opsesivno kompulzivnih radnji. Mogu imati znakove senzoričke preosjetljivosti - tj imati teškoća sa povezivanjem podražaja (obično intenzivnih) u jedinstveni doživljaj. Radi senzoričke "slabosti" odlaze u psihosomatiku, strahove, tjeskobu ili OKP. Zbog svega toga često imaju tešku prilagodbu na vrtić ili školu.

    Porpuno se slazem, nikako perfekcionizam nije razvojna osobina . Clanak sam stavila samo zbog opisa perfekcionizma, da nije to u pitanju samo super uredno dijete koje spremno izvrsava svoje obaveze svaki put zeleci ostaviti dojam.
    Isto tako , lavko je spomenula da je to nesto sto su roditelj napravili u djetinjstvu. Sa tim se ne bih slozila, roditelji su to zakuhali , ali genetikom koju su dali djetetu. Njihovo ponasanje prema djetetu je djelovalo na ono sa cim se dijete rodilo.
    Posljednje uređivanje od sirius : 20.05.2017. at 10:18

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I n@a hvala na ovom opisu u drugom djelu posta.
    Svako malo se trebam podsjetiti kako izgleda ekstremni perfekcionizam, i kako to izgleda u sustavu .
    Mislim, ne trebam se podsjecati , vidim svaki dan. Ali se resetirati i ponavljati si da je ( i ) to perfekcionizam.

    Rossa, to : ruzan sam, glup , nitko me ne voli i ( kod nas cak) bolje da me nema ...sve smo to imali u toj dobi.
    Proslo je , ali je uzrok takvog ponasanja ostao i stalno poprima drugacije oblike ( na van).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Porpuno se slazem, nikako perfekcionizam nije razvojna osobina . Clanak sam stavila samo zbog opisa perfekcionizma, da nije to u pitanju samo super uredno dijete koje spremno izvrsava svoje obaveze svaki put zeleci ostaviti dojam.
    Isto tako , lavko je spomenula da je to nesto sto su roditelj napravili u djetinjstvu. Sa tim se ne bih slozila, roditelji su to zakuhali , ali genetikom koju su dali djetetu. Njihovo ponasanje prema djetetu je djelovalo na ono sa cim se dijete rodilo.
    Nema na čemu potpisujem ovo!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Imam i ja perfekcionista doma. Mogu dodati samo da se ta karakterna crta s godinama mijenja i poprima različite oblike, taman kad pomislim da se u nekim aspektima riješio perfekcionističkog stava, on izbije na sasvim drugom području. Ajde, bar je prestao za sebe govoriti da je glup i to je već napredak. Uskoro očekujem izjave o ružnoći jer tek ulazi u pubertet
    Ne moram se pitati odakle mu to, ima debelu genetsku podlogu za tu osobinu. Bar onda otprilike znam kakve izjave povoljno djeluju, a kakve ne, ali sigurno radim i usputnih grešaka u koracima, tj. izjavama, kojih nisam ni svjesna.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    i ja imam takvu doma

    i sve kaj cure pišete može stajati, kod nekog klinca/klinke više, kod nekog manje

    šaljem samo veliki

    držim figeee

  28. #28
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Genotip-fenotip..ne znam što bih rekla.
    Mislim da roditelji imaju posljednju riječ.
    Iz iskustva, svojeg, tuđeg...vidjela sam puno nesretnih ljudi koji su bili nesretna djeca..nevezano za ovu temu skroz.
    Ja imam i okp i poremećaj prehrane i ta kontrola koja je pod mus u našim životima je zlo.
    Ako i ima genetsku podlogu, djeluj.

  29. #29
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Iz vlastitog iskustva mogu samo reći da sam se i ja tako osjećala od kada znam za sebe, roditelji su mi se rastali kad sam imala dvije godine...a nisam bila ni glupa ni ružna. Nažalost, nitko se tada nije bavio sa mnom pa sam radi toga i niskog samopouzdanja propustila štošta zbog čega danas sa 40+ žalim. A nitko ne bi izvana rekao kakvo nisko mišljenje o sebi imam... Tek kasnije sam sama sve shvatila ali bio je kasno. Zato, bavite se svojom djevojčicom i pomognite joj, najviše bliskošću i razumijevanjem. Neka osjeti stalno da je jako voljena. Ne mora biti i ne kažem da je njen slučaj kao moj ali ja sam se tako grozno osjećala zbog rastave roditelja i nikakve veze s njima...
    Posljednje uređivanje od tanja37 : 20.05.2017. at 17:24

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja37 prvotno napisa Vidi poruku
    Iz vlastitog iskustva mogu samo reći da sam se i ja tako osjećala od kada znam za sebe, roditelji su mi se rastali kad sam imala dvije godine...a nisam bila ni glupa ni ružna. Nažalost, nitko se tada nije bavio sa mnom pa sam radi toga i niskog samopouzdanja propustila štošta zbog čega danas sa 40+ žalim. A nitko ne bi izvana rekao kakvo nisko mišljenje o sebi imam... Tek kasnije sam sama sve shvatila ali bio je kasno. Zato, bavite se svojom djevojčicom i pomognite joj, najviše bliskošću i razumijevanjem. Neka osjeti stalno da je jako voljena. Ne mora biti i ne kažem da je njen slučaj kao moj ali ja sam se tako grozno osjećala zbog rastave roditelja i nikakve veze s njima...
    Ovo mi izgleda kao najkorisniji post na temi. Tanja37, hvala što si ovo podijelila s nama.

    Lako je moguće da dijete nesvjesno preuzima krivicu za rastavu braka svojih roditelja, iako to roditelji nisu njemu htjeli nametnuti. Jednostavno ne razumije što se tu dogodilo i zašto, ali trpi posljedice. Tko zna kako se te stvari prelamqju u njihovim glavama...

    I slažem se da je najbolje da djetetu oba roditelja pokažu da je voljeno. Što ne isključuje po potrebi vanjsku pomoć dječjeg psihologa. Možda bi školski psiholog mogao pomoći savjetom, a možda bi i pedijatar imao kakav prijedlog gdje potražiti pomoć. Mi smo sina vodili na psihoterapiju u Suvag, ali s razlogom jer on je imao smetnje čitanja koje su mu izazivale velike frustracije. Isto se radi toga osjećao glup i manje vrijedan. Psihologinja mu je puno pomogla, a isto i nama.

  31. #31
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    hvala svima. ja bi rado da ona porazgovara s nekim. možda je do razvoda, mi smo milijun puta pričale o tome. ona se nakn tri godine i dalje nada da ćemo se mi pomiriti iako nitko od nas nikad nije rekao da ta mogućnost postoji. oduvijek je mantra - gotovo je.
    Tata joj ima nekog, al to je od nedavno i nije utjecalo na ovu trenutnu situaciju jer ona postoji od puno prije.

  32. #32
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je perfekcionizam u pitanju to nažalost nije razvojna faza, već karakterna osobina i ne nastaje pod utjecajem okoline. Okolinski faktori mogu olakšati/otežati situaciju ali nisu ključ rješenja. Članak koji je sirius linkala navodi na krivi trag.

    Za perfekcionizam je karakteristična potreba za kontrolom okoline koja onda pruža osjećaj emocionalne sigurnosti. Često imaju sklonost pravilima i rutinama - sve do opsesivno kompulzivnih radnji. Mogu imati znakove senzoričke preosjetljivosti - tj imati teškoća sa povezivanjem podražaja (obično intenzivnih) u jedinstveni doživljaj. Radi senzoričke "slabosti" odlaze u psihosomatiku, strahove, tjeskobu ili OKP. Zbog svega toga često imaju tešku prilagodbu na vrtić ili školu.
    Uh da, moja J. ima teži perfekcionizam. Jako je teško bilo dok nismo potražili stručnu pomoć i dobili ime i opis, te na taj način shvatili što se u njenoj glavi događa.
    Meni je bilo nevjerojatno da dijete od 3-4g može biti toliko nezadovoljno i tjeskobno.
    Kad god bi nešto napravila ona je bila nezadovoljna jer to nije bilo dovoljno dobro.
    Nije još bila u fazi, a nadam se da ni neće da je smatrala da je ružna, nekako joj izgled nije nikada bio nešto u centru pažnje.
    Prije par mjeseci je imala žestoku fazu okp-a, sve potaknuto skorim polaskom u školu.
    Ono što kod nje uvijek pali je otvoreni razgovor kao što bi razgovarala s odraslom osobom. I nikada mi se ne otvori na prvu nego ju pustim 2-3 dana pa onda pokušam opet.

    Znam da nisam strogo vezana za temu, ali me baš u srijedu pogodio ovaj post, pa eto možda nekome pomogne.

  33. #33
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Moj osmogodišnjak pokazuje slične tendencije, nisko samopouzdanje ("ja sam glup", "ja sam ružan", "ja to ne mogu", "ja to ne znam" i sl.) plus autoagresija u trenutcima stresa. Ja i njegov otac također smo rastavljeni, ali u dobrim odnosima. Od mene, svog oca, obitelji nikada nije čuo ružnu riječ o sebi, to garantiram. Obasipan je ljubavlju, pažnjom, podrškom...

    Psihologinja kod koje smo bili objasnila mi je da djeca s niskim samopouzdanjem ne dolaze nužno iz sredine koja to potiče, već slika o sebi ima i genetsku predispoziciju, odnosno urođena je crta ličnosti. Također je spominjala pozitivne i negativne obrasce perfekcionizma. Kod nas je, na žalost, prisutan ovaj negativni obrazac (ja ako ne mogu biti najbolji u nečem, bilo čemu, onda neću ni sudjelovati, neću se ni potruditi i sl.).

    Lakše mi je u toliko što znam da nisam negdje u odgoju generalno pogriješila ili griješim. A sve preporuke koje je dala psihologinja provodila sam i prije nego smo ju posjetili. Ukratko: sniziti očekivanja, tolerirati pogreške, nagrađivati trud, a ne točnost, pohvaliti ga kao osobu, a kritizirati ponašanje.

    Eto, možda i ovo iskustvo nekom pomogne.

  34. #34
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, ima 8,5 godina i ona je ružna, glupa, mrzi samu sebe, nju nitko ne voli.
    Ja bih rekla da je to pubertet na najjače, ali to nju zapravo drži već godinama pa ne bi krivila hormone iako smo već krenuli u tom pravcu.

    Ja joj nikakvim logičnim argumentima ne mogu dokazati da to nije istina, a moje "dokazivanje" postupcima ne prihvaća jer sam joj ja mama i ja je moram voljeti.
    Iako često ima neke ispade "ti mene ne voliš" kod bilo kakve kazne ili rasprave, ali to stavljam u kategoriju čiste ucjene.

    IAko tako ne djeluje na vani jer je živa i komunikativna i ljudi/djeca je lako prihvaćaju, ona ima strašno nisko samopouzdanje.
    Majke mi, neki put imam dojam da je to njen "glupa sam" čista lijenost, a opet...

    Imama dojam da će situacija u pubertetu biti još gora, a ja nemam snage sama se nositi s tim.

    Ide na sport, nije joj problem nastupati, ide na dramsku, aktivna je i ne pokazuje neki sram, ali ovi trenuci me ubijaju.

    Imate kakvu preporuku?
    pa evo, razmišljam o tome i napisati ću ono što instinktivno mislim. a ja mislim da je pogrešno njoj tvrditi da nije glupa i nije ružna, a kamoli da je to od puberteta ili perfekcionizma ili we kao i dokazivati joj da je pametna i lijepa. jer ti si mama - kako i ona kaže i naravno da ima i pravo. da je i najružnija na svijetu nama bi bila najljepša :D
    mislim, tebi/nama pomaže da shvatiš uzrok zašto ona tako misli, ali njoj to uopće ne pomaže jer - tako misli. a i da ne misli dubinski, valjda joj je iz nekog vraga stalo da mi čujemo da ona misli o sebi sve najgore.
    i dok tako misli badava svi uzroci svijeta. ona mora ili promijeniti svoje mišljenje (što naravno da nije jednostavno) ili dobiti dojam da sve tako ružna i glupa :D ima nekog tko ju razumije - a to smo mi, roditelji. istovremeno, ne naravno potvrđivati njeno mišljenje. ok, ja mislim da si ti lijepa i pametna (tu bih malo i nadodala, just in case :D ), ti misliš drugačije, al da i jesi glupa i ružna, svejedno si nam draga :D
    dakle, ja bih išla na to kad mi kaže da je ružna npr, ne bih ju pitala zašto tako misli niti bi mi to bilo važno. nego možda da kaže što je tako ružno. ono, nek krene od velikog nosa, npr :D neka priče o tome. isto s pameću. neka potvrdi svoju tezu. pa kad se nađe u muci, možda promijeni mišljenje.

    eto, to ja ovako laički, ne znam oće li pomoć...

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    hvala svima. ja bi rado da ona porazgovara s nekim. možda je do razvoda, mi smo milijun puta pričale o tome. ona se nakn tri godine i dalje nada da ćemo se mi pomiriti iako nitko od nas nikad nije rekao da ta mogućnost postoji. oduvijek je mantra - gotovo je.
    Tata joj ima nekog, al to je od nedavno i nije utjecalo na ovu trenutnu situaciju jer ona postoji od puno prije.
    Da, moguće je da je ona nesvjesno "pokupila" taj osjećaj krivnje. Ponovi joj opet da tvoj bivši i ti niste bili sretni i da je ona najbolje što se rodilo iz vaše veze, kao i da je ona najvažnije što imate u životu.

    Najbolja stvar koju možeš učiniti da djetetu digneš samopouzdanje je učiniti SVOJ (a time i vaš zajednički) život ispunjenim i sretnim. Nađi sebi nešto što te veseli, nađi njoj nešto što ju veseli, možda čak i nešto što možete zajedno raditi. Male svakodnevne stvari u kojima možete uživati svaka posebno i zajedno. Ono što treba pružati takvoj djeci je POZITIVAN PRIMJER. Ja sam vjerojatno svojim visokim očekivanjima "zaštihala" svog mlađeg sina dok se borio s disleksijom. Jest on naučio čitati, ali kakvu je pouku mogao izvući iz toga - sva djeca se igraju poslije škole, a on jadan mora pisati zaostatke školskog rada... ufff... S druge strane, treba tu naći mjere. Ne možeš djetetu podići samopouzdanje bez osnova. Kod mog sina to je značilo da mora zaista naučiti čitati, što je i uspio. Njemu je dobro mišljenje o sebi jako popravila glazbena škola, gdje je bez puno muke bio među boljima, išao na natjecanja i uživao u tome. Nije nastavio srednju glazbenu jer to bi bilo preteško, a nije ni želio, ali evo - neki dan je moj muž slučajno svratio doma po nešto usred dopodneva. Naš E. je spremio krevet i stol od doručka, sjeo i svira... čisto za svoj gušt. Iako je kraj škg, nađe on sebi vremena za aktivnosti koje mu "pune baterije".

    Tvoje će dijete isto sebi morati naći nešto takvo. Ovo je dob u kojoj većina djece istražuje što im paše i uči kako da sami sebi podignu samopouzdanje. Tvoje dijete to prolazi na malo teži način, ali to nije rijetka situacija. Pogotovo ako se u školi i drugim sredinama još nađe "rušitelja samopouzdanja" (kod djevojčica je to baš često - ispitaj malo svoje dijete kakvo joj je društvo).

    Pogledaj što se sve nudi u kvartu i vašoj blizini - knjižnica, sportovi, kreativne radionice - svašta... Poznaješ svoje dijete i probaj naći nešto takvo u čemu će uživati i što će joj dizati samopouzdanje. To je jednako važno za sada kao i za kompletan kasniji život. Dijete si treba naći "radnu točku".

    Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.05.2017. at 13:17

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nece , cvijeta .


    a kad rossa krene u analize do jos sitnijih datalja, od nemila do nedraga , tek onda ocekujem kulminaciju.

    Da se razmijemo, ako je u pitanju perfekcionizam nekoga tko je nadprosjecan, njemu sigurno nece odmah pomoci cinjenica da reagira na sebe i svijet oko sebe zbog toga sto je takav.
    Mami ce pomoci odmah, djetetu ce pomoci kasnije.

  37. #37
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa evo, razmišljam o tome i napisati ću ono što instinktivno mislim. a ja mislim da je pogrešno njoj tvrditi da nije glupa i nije ružna, a kamoli da je to od puberteta ili perfekcionizma ili we kao i dokazivati joj da je pametna i lijepa. jer ti si mama - kako i ona kaže i naravno da ima i pravo. da je i najružnija na svijetu nama bi bila najljepša :D
    mislim, tebi/nama pomaže da shvatiš uzrok zašto ona tako misli, ali njoj to uopće ne pomaže jer - tako misli. a i da ne misli dubinski, valjda joj je iz nekog vraga stalo da mi čujemo da ona misli o sebi sve najgore.
    i dok tako misli badava svi uzroci svijeta. ona mora ili promijeniti svoje mišljenje (što naravno da nije jednostavno) ili dobiti dojam da sve tako ružna i glupa :D ima nekog tko ju razumije - a to smo mi, roditelji.
    Ja razmisljam slicno ko Cvijeta. A i ovi savjeti od Peterlin mi dobro zvuce.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    Mogu komentirati samo iz svojeg vlastitog iskustva, naime i moji roditelji su rastavljeni i nakon dosta rada na sebi,otkrila sam da je u pozadini mog nikakvog samopouzdanja zapravo ta situacija u kojoj sam odrasla. I roditelji koji su pokušali "nadoknaditi" pa mi jesu govorili lijepa,pametna,dobra,draga, ali djete to čuje na način moraš ili trebala bis biti lijepa,dobra...a onda ako u školi joj netko možda i iz šale kaže nešto suprotno, može to shvatiti jako ozbiljno.
    Osobno mišljenje je da ti je Cvijeta dala najbolji savjet. Reci joj čak i da jesi glupa, a nisi...moja si i volim te. Ili pa što i da si glupa?
    Mislim da je kod nas koji smo prosli razvod roditelja neka skrivena rana što mislimo da moraš bit "nekakav" da bi te netko volio jer ljubav može nestati. To je nepovjerenje u ljubav, da te netko može voliti onakav kakav jesi, pa i ružnog i blesavog. A zapravo sve ostalo je i samo zadovoljavanje svojih potreba i očekivanja kod drugih ljudi,a ne iskrena ljubav. Kad voliš nekoga, ucis prihvaćati sve na njemu. Djeca rastavljenih ne razumiju zašto su se roditelji rastali,ali prerano shvate da se ono volim te može promijeniti u ne volim te više.

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolja stvar koju možeš učiniti da djetetu digneš samopouzdanje je učiniti SVOJ (a time i vaš zajednički) život ispunjenim i sretnim. Nađi sebi nešto što te veseli, nađi njoj nešto što ju veseli, možda čak i nešto što možete zajedno raditi. Male svakodnevne stvari u kojima možete uživati svaka posebno i zajedno. Ono što treba pružati takvoj djeci je POZITIVAN PRIMJER.
    Sretno!
    standardno odlićna Peterlin, sve potpisujem i nastojim upravo ovako živjeti!

  40. #40
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Jako korisni postovi..ja bih se i s Minnie složila, i iskreno i sama grcam u nekoj bračnoj krizi kojw teaje duže i kulminirala je tako da se jako bojim posljedica.

  41. #41
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Citiraj tanja37 prvotno napisa Vidi poruku
    Iz vlastitog iskustva mogu samo reći da sam se i ja tako osjećala od kada znam za sebe, roditelji su mi se rastali kad sam imala dvije godine...a nisam bila ni glupa ni ružna. Nažalost, nitko se tada nije bavio sa mnom pa sam radi toga i niskog samopouzdanja propustila štošta zbog čega danas sa 40+ žalim. A nitko ne bi izvana rekao kakvo nisko mišljenje o sebi imam... Tek kasnije sam sama sve shvatila ali bio je kasno. Zato, bavite se svojom djevojčicom i pomognite joj, najviše bliskošću i razumijevanjem. Neka osjeti stalno da je jako voljena. Ne mora biti i ne kažem da je njen slučaj kao moj ali ja sam se tako grozno osjećala zbog rastave roditelja i nikakve veze s njima...
    Ja sam bila isto takva i danas sam. Imam i crno na bijelo nakon psiho.testiranja sve ono što mi je..naizgled funkcioniram dobro i normalno, a pozadina je prestrašna..moji roditelji nisu bili rastavljeni iako vjerujem da bi bilo bolje da jesu...nasilan otac i emocionalno nedostupna majka.

    Moguće je da je faza, da ima neki ludi model u samomišljenju kakva bi trebala biti itd, ma sve je moguće.

    Na vama je da odlučite kako to hendlati...meni je drago da ima toliko majki ovdje koje pomažu svojoj djeci u toj fazi...da je barem meni bila jedna takva, možda bi izbjegla današnje komplikacije osobnosti.

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam bila isto takva i danas sam. Imam i crno na bijelo nakon psiho.testiranja sve ono što mi je..naizgled funkcioniram dobro i normalno, a pozadina je prestrašna..moji roditelji nisu bili rastavljeni iako vjerujem da bi bilo bolje da jesu...nasilan otac i emocionalno nedostupna majka.

    Moguće je da je faza, da ima neki ludi model u samomišljenju kakva bi trebala biti itd, ma sve je moguće.

    Na vama je da odlučite kako to hendlati...meni je drago da ima toliko majki ovdje koje pomažu svojoj djeci u toj fazi...da je barem meni bila jedna takva, možda bi izbjegla današnje komplikacije osobnosti.
    Joj, draga - žao mi je što si imala takvu situaciju, a opet.... nema smisla prebacivati svu odgovornost na naše roditelje koji su bili (ili jesu) takvi kakvi jesu.

    Ti naši roditelji isto su često imali kojekakve situacije (moji su, na primjer, generacija rođena neposredno prije 2. svjetskog rata - svašta su strašnog prošli još kao djeca, nije čudo da je to ostavilo posljedice).

    DakleM - što je bilo, bilo je. Da su znali bolje, činili bi bolje. Ali mi sami moramo NAJPRIJE PREMA SEBI (pa posljedično i prema svojoj djeci) postupati onako kako bi htjeli da su naši roditelji bili prema nama. To je ona priča da se trebamo pobrinuti za svoje unutarnje dijete. Nazovite to kako god hoćete, ali jednostavno je - sami sebi moramo činiti ono što smo očekivali od roditelja i/ili okoline. Moramo sebe podržavati, voljeti i cijeniti. Ako ne umijemo drugačije, moramo se uvjeriti da tako dajemo dobar primjer svojoj djeci.

    Zaboravi priču o odgovornosti naših roditelja. Imali su oni i svoje roditelje i tko zna kako su se osjećali, a nisu nam to ispričali. Istina je da odgovornost postoji, ali to ti je kao Vakulina prognoza vremena - ne možeš ništa učiniti osim da uvijek sa sobom nosiš kišobran ili ako pokisneš, pomisliš "nema veze, sutra će doći sunce".

    Ako su u pitanju pravi zlostavljači iz okoline (roditelji, bračni partner, whoever) - makneš se što dalje skupa s djetetom. Ako je u pitanju samo neko latentno nezadovoljstvo i nedostupnost, vidiš što se tu može učiniti. Ponekad se prilagodiš, a češće zaključiš da ti nisi uzrok toga, otpustiš očekivanja i nešto naučiš iz tuđeg primjera. (Tako je bilo kod mojih roditelja - ja bih voljela da su se oni manje svađali kroz život i da su njihovi odnosi bili bolji. S vremenom sam prihvatila da je to njihov način komunikacije i da ne mogu jedno bez drugog, iako je njihova komunikacija kroz galamu naporna za treće osobe, pa bila to i njihova djeca. To je NJIHOV život i njihov izbor, nije moj)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.05.2017. at 09:56

  43. #43
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Peterlin slažem se s tobom u svakoj riječi.

    sad kad spominješ brakove, ja sam se sva naježila kad sam pročitala onu priču neki dan o Hrvatici Kanađanki koju je ubio vlastiti muž i ostalo 3 male dječice, naizgled sve super uspješni liječnici, divota od slika na fejsu, a brak u komi godinama, žena se nije mogla/htjela maknuti od nasilnika zbog neke slike u društvu. Mogu mislit kako je toj dječici sorry na OT.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    51

    Početno

    I ja se slažem. Ali srećom ovdje je riječ o još maloj djevojčici pa roditelji mogu sada trenutno utjecati na njeno razmisljanje i pomoći joj, a ne pustiti pa što bude. Naravno da nitko nije savršen, niti bi trebao biti. Logično mi je da dijete koje zna da je prihvaćeno i voljeno svakakvo i s manama lakše kasnije u životu prihvati nesavrsenstva u svojem odgoju,tj kod svojih voljenih. Svašta može biti u pozadini ali ovo me jako podsjetilo na mene u toj dobi a i kasnije pa eto, osobno razmišljanje da bi roditelji trebali popustiti sa razuvjeravanjem. Dati do znanja da se mama i tata vole i poštuju i dalje iako su odlučili da ne žive zajedno, jer jednom reci nije dovoljno. Djeca o tome razmišljaju kroz cijelo djetinjstvo..hoće li i mene napustiti, hoce li i mene prestati voljeti... Mislim da joj samo treba reći da se ne mora truditi nikome svidjeti. Da iskrena ljubav nije uvjetovana.. i to bi joj trebalo olakšati pritisak.

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj MinneM prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da joj samo treba reći da se ne mora truditi nikome svidjeti. Da iskrena ljubav nije uvjetovana...
    Minnie, prekrasno

  46. #46
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    [QUOTE=Mislim da joj samo treba reći da se ne mora truditi nikome svidjeti. Da iskrena ljubav nije uvjetovana.. i to bi joj trebalo olakšati pritisak.[/QUOTE]

    Eh, kad bi to tako bilo jednostavno, ali evo ja imam perfekcionisticu ( u kombinaciji s nadprosječnom inteligencijom) i ove riječi njoj malo znače, tj. ne da joj malo znače ali joj ne pomažu i nisu utjeha.

  47. #47
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    rossa nemam niš pametnije za reći od već izrečenog pa ti samo šaljem jedan hug

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, kad bi to tako bilo jednostavno, ali evo ja imam perfekcionisticu ( u kombinaciji s nadprosječnom inteligencijom) i ove riječi njoj malo znače, tj. ne da joj malo znače ali joj ne pomažu i nisu utjeha.

    U toj dobi se stvarno tako čini, ali dugoročno situacija je prilično drugacija.
    Iz moga iskustva taj osjecaj nedovoljno dobar/nedovoljno lijep/nedovoljno pametan ima nekoliko uzroka (kod ovih nadprosječnih):
    1. jako razvijena samosvijest
    2. senzibilnost koja je iznad prosjeka
    3. izuzetan dar zapazanja za svijet oko sebe ( a onda sa tim dolaze i usporedbe)

    Moj 15 godišnjak je i dalje prilicno niskog samopuzdanja, čak i u stvarima gdje je debelo iznad prosjeka od vrsnjaka. Ne znam kad ce ga i da li ikad proci. Ali osjecaj privacenosti i sigurnosti unutar obitelji nikad nije bio upitan. Iako je u ranoj dobi na van izgedalo kao da ta nesigurnost dolazi iz obitelji (one standardne price da sve pocinje u obitelji).

  49. #49
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U toj dobi se stvarno tako čini, ali dugoročno situacija je prilično drugacija.
    Iz moga iskustva taj osjecaj nedovoljno dobar/nedovoljno lijep/nedovoljno pametan ima nekoliko uzroka (kod ovih nadprosječnih):
    1. jako razvijena samosvijest
    2. senzibilnost koja je iznad prosjeka
    3. izuzetan dar zapazanja za svijet oko sebe ( a onda sa tim dolaze i usporedbe)

    Moj 15 godišnjak je i dalje prilicno niskog samopuzdanja, čak i u stvarima gdje je debelo iznad prosjeka od vrsnjaka. Ne znam kad ce ga i da li ikad proci. Ali osjecaj privacenosti i sigurnosti unutar obitelji nikad nije bio upitan. Iako je u ranoj dobi na van izgedalo kao da ta nesigurnost dolazi iz obitelji (one standardne price da sve pocinje u obitelji).
    Istina Sirius, J. je pokazala visoku iznadprosječnost socijalne inteligencije. To smo npr. mi primjetili od najranije dobi, to se i potvrdilo.
    Isto to što kažeš da se ljudima na van čini da to dolazi iz obitelji, ali evo moja je nedavno u dobi od 6g potaknuta ničim izjavila: Znam da ćete mi vi uvijek biti najveća podrška u životu.
    Danas ima priredbu završnu iz engleskog i jučer je plakala sat vremena jer ju je sram, a sram ju je drugih roditelja i nas. Baš smo ja i MM komentirali da netko sa strane sluša sigurno bi mislio tko zna kakav joj mi pritisak stvaramo i šta joj sve namećemo.
    I upravo to kako kažeš najmanje samopouzdanja ima upravo u onome u ćemu je nadprosječna.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Što da ti pričam?
    M. provodi sate i sate razgovarajuci na engleskom sa nepoznatom ekipom iz cijelog svijeta preko neta. Na satu engleskog jezika nece odgovarati na pitanja, nece usta otvoriti (kad treba). Jedva je progovorio nekoliko recenica nakon cijele godine nagovaranje jer mu se smijesila jedinica. I tada je govorio forsiranim ruskim naglaskom.
    Hoću reci, te njegove fobije i nisko samopuzdanje bile su iste kad je bio manji. Mozes misliti da bi upalila moje tapšanje po ramenu i govorenje da je dobar. PA NIJE GLUP. Zna da je dobar, zna da je bolji od drugih, ali za sebe ociti nije dovoljno dobar. Nisam ja ta koja mu postavlja letvicu u glavi, a sigurno nije niti profesorica.
    Posljednje uređivanje od sirius : 23.05.2017. at 16:33

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •