Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 325

Tema: Ponašanje 11-godišnje djevojčice- trebam li potražiti pomoć?

  1. #51
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ti mobiteli su nažalost stvarno ultimativni statusni simbol. Čujem ja te klince kako pitaju: koji imaš mobitel? Onda ovaj drugi odgovara: xy ali ću za rođendan dobiti zyx.
    Možda je i tvoja mala KAMI tako rekla u školi da će dobiti neko čudo od mobitela za rođendan, pa zato tako šizi jer je skužila da neće.

    Meni osobno je neshvatljivo da djeca uopće posjeduju tako skupe stvari, nikako mi to ne ide u glavu. Meni je mojoj nelagodno kupiti skuplje tenisice, jer uopće neću da nosi nešto tako u školu.

    Ali, što jest jest, i mojoj mami je bilo neshvatljivo što ja želim adidas dres. Točno je se sjećam kako me pita: koja je tome svrha? Koja je tome svrha?
    (razlika je to što moj statusni simbol nije koštao više od prosječne plaće)

    Ipak mi se nekako čini da je u ovoj priči malo veći problem taj ispad i izljev bijesa prema roditeljima. To je nešto što je ipak vrijedno malo istraživanja.

  2. #52
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    aaa
    nisam dobro guglala
    Nisi, ali tash je lol

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih joj sad oduzela i taj ZTE mobitel. Ne znam koliko je to pedagoški.
    Ja sam to i činila. I nije me bilo briga je li pedagoški. Mobitel je privilegija, nije hrana i voda ni krov nad glavom. Mi smo u istoj ulici gdje je i škola, pa nema govora da mobitel treba da se dijete može javiti ako zapne u gradskom prijevozu. A kad se moj mlađi nije javljao na moje pozive, mobitel je išao na hlađenje. Laptop i tablet isto. Da sad u srednjoj školi imaju uspjeh manji od vrlodobrog, opet bih to napravila, ali za sad je ok. S vremenom shvate i sami zašto roditelji donose neke odluke. Ali treba to dočekati.

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I ja uzmem mobitele. Prvi put su bili u soku, svasta su pokusavali. Nakon tri tjedna svakodneven opsade su se unormalili. Peterlin je u pravu, to nit je hrana, nit voda, nit krov nad glavom.

  5. #55
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisi, ali tash je lol
    nisam guglala, nego pretpostavila

    i ja sam znala uzet i imam sreće što to na njih utječe, ne vole baš kazne i oduzimanja.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    S kim se curica druži ?

    ima li otvorenu bilo koji od društvenih mreža ?
    dopisuje li se s nekim bez vašeg znanja na viberu ? utjecaj vršnjaka može bit poguban u toj dobi .

    ja se tebi divim , jer da meni moj sin složi tako nešto sve bih mu stvari pobacala i zapalila na dvorištu pa nek onda kuka .

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mojem treba milijarda gigabajta memorije za gomile igrica koje si instalira na mobitel
    A "jaki" mobitel mu, realno gledano, treba samo zato da mu netko od razrednih bossova ne bi na hodniku dobacio "kako ti je jadan mobitel" Ovo je već druga tema i tu, osim mobitela, spadaju i airmax-ice, šarene drečave tenisice za nogomet, PSkojivećbroj, i tako dalje... na žalost, dopali su ga roditelji koji ni najmanje ne šljive trendove, pa se morao prilagoditi
    Ovako je i kod nas. Na žalost smo takvi roditelji....

    Ali nauče djeca štošta od nas. Mi smo za našu djecu imali "model progresivne štednje" još od vrtića. Nema to veze sa dječjom štednjom u banci, to jedrugačija priča: Postavi se koverta na kojoj piše "ruksak" ili "kalkulator" ili "mobitel". Odredi se razred cijene i rok (do Božića ili rođendana) a unutra se ubacuju donacije od čllanova obitelji i susjeda. Žicanje je zabranjeno, ali unutra se stavlja dječja božićnica, darovi za odličan uspjeh i zarade - ako se za susjedu očisti snijeg, zaradi se 40 kn, ako se odnesu boce na otkup, tko ih nosi naknada mu ide u kovertu.

    Stimulativna komponenta: koliko je ušteđeno, isto toliko se dobije od mame i tate.

    Bome je dobro funkcioniralo kod mojih sinova. Sad je već to teže, jer želje izlaze iz okvira sitnica, ali naučili su da novac ne pada s neba. Imali su zajedničkih projekata npr.nabavka glazbenih instrumenata, a i svaki svoje. Roditelji nisu vreća bez dna, a lovu nije lako zaraditi.... Jednom je moj mlađi iz ljetnog kvartovskog kampa donio doma 32 kn. Imao je 10 godina. Pitam odakle mu to, a on je s prijateljem pod pauzom svirao na ulici ispred kulturnog centra i u kapu su skupili hrpu kovanica.... Eh, nema šanse da mudrijaši propadnu. Povremeno žicaju iliti snube da ih financiramo, ali to je normalno (ljetovanje i slično) ali ucjene kod nas ne pale.

  8. #58
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    A možda dijete da odradi tih sedam tisuća kuna po uobičajenoj satnici za studente, 25 kn? Iako kažu da kućne poslove nije dobro prezentirati u formi nečeg što se naplaćuje.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ako sad popustite što će tražiti za 2,3 ili 5 godina ????

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta, mislim da sam joj nekoliko puta I rekla da je to bacanje novaca, ma niti jedan argument ne prihvaća..
    Definitivno ću s njom opet razgovarati iako to već bude xy-ti razgovor na tu temu, ali dobro...

    A zamjenski poklon? Eh, to je sad isto vrlo delikatno pitanje...MM je nedavno na poslu mijenjao službeni mobitel pa je u paketu za nekakve male novce dobio I tablet..Taj tablet mu doista ne treba jer ima mob I laptop pa smo mislili to pokloniti, uz mozda jos par kakvih sitnica..
    Kakav crni zamjenski poklon? Nakon što se prema majci i ocu ponašala tako užasno nepristojno, neporavdano i bez ikakvog razloga, zaslužila je da ne dobije ništa. Ni proslavu.

  11. #61
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Ja se divim (ali i čudim) vašem strpljenju i silnom objašnjavanju.
    ok, nemam još djecu te dobi ali zar se vi stvarno toliko ubijate od objašnjavanja deseto- i jedaneastogodišnjacima zakaj se ne može dobiti nešto što košta 7000 kn?
    Kod mojih staraca je bilo ne može i točka (iako smo imali love) a tak će biti i kod mene.
    Valjda LOL

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    A možda dijete da odradi tih sedam tisuća kuna po uobičajenoj satnici za studente, 25 kn? Iako kažu da kućne poslove nije dobro prezentirati u formi nečeg što se naplaćuje.
    Pa upravo to je lekcija. Djeca te dobi ne shvaćaju koliko dugo treba raditi da skupiš tolik novac, za igračku, jer mobitel ionako ima.

    Mi nismo plaćali kućne poslove, ali nismo branili djeci da si sami nađu posliće tipa odnijeti susjedi stvari na peti kat i slišno. Moj mlađi je šetao pse, vraćao odbjeglog cucka gazdarici i sl. Za to je dobio po 5kn. Brzo je u dobi od 10 godina izračunao koliko bi trebao šeteti s cuckima da zaradi za Samsung vulgaris....

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    S kim se curica druži ?

    ima li otvorenu bilo koji od društvenih mreža ?
    dopisuje li se s nekim bez vašeg znanja na viberu ? utjecaj vršnjaka može bit poguban u toj dobi .

    ja se tebi divim , jer da meni moj sin složi tako nešto sve bih mu stvari pobacala i zapalila na dvorištu pa nek onda kuka .
    X

  14. #64
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kakav crni zamjenski poklon? Nakon što se prema majci i ocu ponašala tako užasno nepristojno, neporavdano i bez ikakvog razloga, zaslužila je da ne dobije ništa. Ni proslavu.
    ajooj, ipak joj je rođendan :D
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 24.05.2017. at 22:00

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako.
    Moj je bila suprugova Motorola kada sam otišla u rodilište.
    Moj je bio T10preklopni valjda sam dobro napisala, slučajno me pogodila kocka i dečko odlučio mi to kupiti, tad koji mjesec poslje je on posijali svojeg. Ni ja nemam neki fancy telac, nit ne mislim da to klincima treba, napose ne klinki od 11koja bi vječitoj bila na crtačima, bar je moja tako kad joj nije zaplijenjenih telac

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajooj, ipak je rođendan :D
    Trebala je na to misliti prije nego je digla galamu na roditelje koji bi joj sve dali, a vjerojatno do sad i jesu.... Treba joj reset na tvorničke postavke.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Duplić
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.05.2017. at 22:09

  18. #68
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kakav crni zamjenski poklon? Nakon što se prema majci i ocu ponašala tako užasno nepristojno, neporavdano i bez ikakvog razloga, zaslužila je da ne dobije ništa. Ni proslavu.
    ma dobro, sad baš ne bih ja išla tako daleko.
    bila je nepristojna i bezobrazna i bit će još sigurno ohoho puta,
    lijepo je marta napisala i slažem se s njom, u djetetovom pubertetu doživiš čitav sijaset situacija.
    na njima je da nađu djelotvoran način tj. način na koji će se postaviti u takvim situacijama.
    na ovo ponašanja osobno bih sigurno puknula neku kaznu,
    ali sigurno ne bih išla tako daleko da ne dobije poklon ili ne slavi rođendan.

  19. #69
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    još davno prije nego je moje prvo dijete ušlo u pubertet kolegica s posla je imala problem sa svojim pubertetskim djetetom
    pa sam igrom slučaja bila prisutna razgovoru s jednom psihologicom.
    rekla je da je pubertet kemija u mozgu i da oni vrlo često ne znaju sami s tim izaći na kraj,
    što ne znači da ih trebamo pustiti da udaraju po svome,
    ali ih trebamo usmjeravati i pokazati gdje su granice.
    toga se ja nekako uvijek pokušavam držati.

  20. #70
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja k'o Seni. Nema rasprave o tome. Zato jer ja odlučujem.

    Kami, tri kratke rečenice i hladna glava u ovakvim su situacijama dobitna kombinacija.
    Pogriješila si dopustivši višednevne rasprave, a reakcija supruga samo je bila šlag na torti.
    Na tvom bih mjestu hladno odradila opako ozbiljan razgovor (bez emocija) o ponašanju, obiteljskim pravilima i posljedicama njihovog kršenja.

  21. #71
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I taj razgovor nikako ne može biti jedan u nizu, dođi dušo, zelim ti pojasniti...nego nešto što neće zaboraviti tako lako.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    ne kužim,kak je došlo do toga da tjednima pili za taj mob, jel osjetila da nisi čvrrsta u stavu ili?
    Jel si ju pitala zašto joj je to važno?
    Još nemam dijet te dobi,al si nekak mislim da dijete bi trebalo imati pravo potrošit dobivene novce za rođendan na nešto što želi,skupljala to duže za skuplju stvar ili potrošila odma na jeftinije.
    Za neke stvari bi ju ,naravno, ak mislim da je predmet kupovine besmisleng,onako diplamatski,navodila da sama dođe do istog zaključka.
    Štedim za kćer,odvajam kolko mogu mjesečno,al ona svoj dobiven novac koji si skuplja imapravo potrošit na ono što želi

  23. #73
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    i ja bih odradila bez suvišnog lamentiranja
    obrazloženo, kratko i jasno, bez davanja previše rostora za daljnje rasprave
    u stilu "mi to ne radimo iz tog i tog razloga, imaš pravo osjećati se ljuto ali morat ćeš prihvatiti našu odluku".

    mislim da je bitno ne pokazati da te jako zdrmalo i zadržati hladnu glavu (a normalno da u te pogodile njene prijetnje samoubojstvom)
    jer onda šalješ poruku da se nisi u stanju nositi sa situacijom
    pa ćeš biti laka meta za daljnje eventualne napade
    i prijetiti se svaki put kad joj nije po volji...

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Ok,moja ima tek 7,pa su želje novčano skromne.al tu praksu mislim nastavit idalje.

  25. #75
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I dozvolila bi joj da si kupi mobitel za 7000 kuna od svog ušteđenog novca? Ja bome ne bih. Uopće, nema šanse da bih djetetu dala takav novac na raspolaganje. Sve veće iznose koje dobije ili mi dobijemo za nju stavljamo na štednju.

  26. #76
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj miffy34 prvotno napisa Vidi poruku
    ne kužim,kak je došlo do toga da tjednima pili za taj mob, jel osjetila da nisi čvrrsta u stavu ili?
    ne znam za konkretni slučaj, ali iz svog iskustva znam da jednostavno postoje djeca koja su u stanju piliti ne mesecima, nego godinama
    valjda je do karaktera
    moja starija je takve prirode, npr. za psa je pilila pune 4 godine
    4 hebene godine
    pisala pisma, podmetala crteže, plakala, molila, ucjenjivala, preklinjala, dovodila tuđe cucke, nema što nije pokušala
    i naravno, tata se jedan dan slomio i eto..
    sad imamo psa
    ovo je samo jedan od podosta primjera
    puno puta joj nije uspjelo, al jok, ona ne odustaje
    nikad pa ni tad...

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Uglavnom, tu njenu želju ste trebali bez puno neobičnih i suvišnih argumenata srezat brzo. I s svakak počet pitanjem zašto je to važno,navodeći je da shvati da joj to ne treba hehe
    A sad,kako dalje?
    Šta planiraš nadalje,nekak se ta situacija treba raspetljat,da se nebi ponovila. Vjerujem da nije samo mob u pitanju,nakupilo joj se emocija.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    E sad,dal bi joj ja dozvolija mob za tolke pare? Sumnjam.

  29. #79
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Miffy, nije stvar u tome, ovdje se (predpostavljam) radi o necemu drugom - žena želi odgojiti dijete tako da prihvati sustav vrijednosti u kojem je nepristojno pokazivati novčanik i statusne simbole.
    edit: mislila sam na ovo da može raspolagati svojim novcima.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 24.05.2017. at 23:07

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    na nagovor vršnjakinje "prijateljice " sa 11 godina sam skupoj barbiki odrezala nogu.

    ( govorimo o 1982 )

    ja bih preispitala utjecaj te prijateljice

  31. #81
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    e, a možda ima i do gena u mom slučaju
    i ja kad nešto naumim ne puštam, ili poginuti ili ostvariti, nema sredine
    tako da, ima tu faktora raznih

    ali mislim da je ključno kao roditelj ostati pribran, bez plakanja, dreke i vike

  32. #82
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Trebala je na to misliti prije nego je digla galamu na roditelje koji bi joj sve dali, a vjerojatno do sad i jesu.... Treba joj reset na tvorničke postavke.
    To je dijete.
    11 godišnja curica.
    Ona ne misli kao odrasli.

  33. #83
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    J.je pun iznenadjenja

  34. #84
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    To je dijete.
    11 godišnja curica.
    Ona ne misli kao odrasli.
    Meni se čini da ovo dijete mjesecima maltretira roditelje.

    Moj stariji to nije činio. Mlađi je pokušavao (on je takav karakter koji je čak i mog staloženog muža jednom tako izbacio iz cipela da je dobio opaku kaznu). Time je naš sin dobio lekciju iz fizike, koja glasi da svaka sila ima i protusilu. U ovoj dobi. Da nije, vjerojatno bi mi plesao flamenco na glavi i danas.

  35. #85
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nama su se korisnim pokazali nenametljivi, nevezani i "slučajni" kućni razgovori o prijateljicama,
    zapravo kritički osvrti na njihova ponašanja ili izjave. Ideja je da se dijete navede da samo dođe do zaključaka tj.da osvijesti određena ponašanja.
    Kako radim u školi, često neprihvatljiva ponašanja i izjave ciljano doma djeci prepričam da sagledaju kako to izgleda u očima promatrača i što odrasli o tome misle.

  36. #86
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kakav crni zamjenski poklon? Nakon što se prema majci i ocu ponašala tako užasno nepristojno, neporavdano i bez ikakvog razloga, zaslužila je da ne dobije ništa. Ni proslavu.
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajooj, ipak joj je rođendan :D
    Ja razmišljam identično kao Peterlin, al budući da sam mekana mama kvočka, onda na kraju bude ko kod Cvijete

    Da se vratim na mobitel, kod nas ipak nema šanse da bi se potezala rasprava oko takvog mobitela i to bih rezala u korijenu,
    posebno zato što je tebi bitno da se novci razumno troše i što misliš da je neprimjereno da malo dijete ima tolliko skupu (a nepotrebnu) stvar

    ja sam doduše cicija kad su u pitanju gadgeti i slične drnde, svi naši mobiteli zajedno, uključujući mm-ov službeni, ne koštaju valjda ni pola te cifre.

    Za ovakve scene kod kojih samo čekaš kad će ti susjedi početi lupati na vrata (a bilo ih je, samo zbog drugih razloga, od toga da ograničavamo vrijeme na ekranima, do dramaturgije zbog pisanja zadaće), ja opalim kaznu tipa dan bez ekrana, pa do tjedan ili dva bez ekrana (svih)
    znala sam i daljinske odnijeti na posao, mobitel smo u nekim situacijama oduzimali, a komp je i tako pod šifrom

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je bitno ne pokazati da te jako zdrmalo i zadržati hladnu glavu (a normalno da u te pogodile njene prijetnje samoubojstvom)
    jer onda šalješ poruku da se nisi u stanju nositi sa situacijom
    pa ćeš biti laka meta za daljnje eventualne napade
    i prijetiti se svaki put kad joj nije po volji...
    ovo debelo potpisujem, jedino što nisam uvijek uspješna u tome i znam da mi nađu slabu točku pa pucaju u nju (kod nas zna biti "vi mene mrziiiteeee...")

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Cure, hvala vam svima na korisnim savjetima, razmišljanjima, iskustvima...
    Sad kad vas čitam, doista imam osjećaj da sam joj dala previše prostora za nagovaranje. Unutar tih cca mjesec dana koliko pili, dijete je mijenjalo različite strategije. Krenulo je s tim kak si možemo priuštiti. Kad je vidla da ne ide, pročešljala je njuškalo u potrazi za nečim malo jeftinijim pa je pilila po tome. Vidlo dijete da ni to ne ide pa je krenula sa strategijom svoje ušteđevine i sl..Jučer je eskaliralo jer je valjda ispucala sve zamišljene metode..
    Moguće je da je njena prijateljica savjetuje i predlaže sve i svašta, budem malo pregledala njen viber da vidim poruke. Već nisam neko vrijeme..
    U cijeloj situaciji je zanimljivo to da mobitel uopće ne nosi u školu jer se boji da će joj ga netko ukrasti (dešavalo se u razredu pa se prepala), tak da joj je možda jedino važno reći da ga ima, a njena prijateljica to potvrdi...
    Što se tiče zabrane rođendanske proslave, ne planiramo mi nekakvu veliku proslavu, ponijela se zbilja grozno, ali s druge strane si uvijek razmišljam kak je izvrstan đak, sportaš i doma mi napravi više-manje sve kaj joj kažem..Treninge ima svaki dan pa se izvrsno organizirala da sve stigne na vrijeme..
    Eto, ovo mi je definitivno jedna velika škola, drugi put ću pametnije
    Također, kako je rekla čini mi se flopica, karakterno je jakoooo tvrdoglava, uporna i ne posustaje...baš je takav tip osobe, za razliku od mlađe koja prihvati stvari ugl bez pogovora, za sad..
    I opet, dale ste mi nekoliko izvrsnih ideja..Peterlin, ovo sa koverticama i štednjom mi je izvrsno...

  38. #88

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Marija, jooooj, i MM ide na posao sa torbom punom daljinskih...

  39. #89

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    čokolada, tvoj prijedlog mi se čini izvrsnim...

  40. #90
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Pitala si da li trebaš potražiti pomoć. Pa, potražila si Ti si svojoj kćeri sva pomoć koju treba.

    Sasvim si to dobro dočarala, znam točno kako je to izgledalo
    Evo malo i moje pomoći, iz vlastitog iskustva.

    Ima tako djece koja će piliti i piliti, sve dok ne dobiju to što žele, no s vremenom će shvatiti koje će im piljenje donijeti željeno, a koje ne. Na tebi je da odlučiš što možeš odobriti, i to joj reci. Reci da ti to jednostavno ne želiš kupiti, ne zato jer ju ne voliš, nego zato što to ne možeš zamisliti.

    Ali, ako imaš mogućnosti djetetu kupiti željeni statusni simbol (uvijek ima popusta, kod mobitela naročito, I phone7 već ima za 3500 na određenu pretplatu), zašto joj ne kupiti?
    Da li ti je tako važna štednja? Da li ti je stvarno nemoguće zamisliti da ti kćer ima nešto toliko skupo? Da li je novac bitniji od ispunjenja dječjeg sna?
    Meni nije. Moja djeca oduvijek imaju bolje mobitele nego ja ili muž. Njima imanje novog gadgeta nešto znači, nama ne.

    Ako možeš ispuni joj taj san. Da ne možeš, možda ga ne bi ni tražila.
    Ne kažem, možda je 11 godina rano, ali danas je drugačije. Tko zna što sve oni u školi pričaju o onima koji nose bezvezne torbe, tenisice, mobitele. I tko zna kako to na pojedino dijete utječe.
    Nisam za kazne, nego ih treba naučiti da misle vlastitom glavom.
    Ali, nije fer da se ja pravim sa Iphoneom, a dijete ga nema. Nikad ga ni nisam imala, za razliku od svojih potomaka

    Samo je jednom u životu 11. rođendan. Samo jednom.

  41. #91
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku


    Ali, ako imaš mogućnosti djetetu kupiti željeni statusni simbol (uvijek ima popusta, kod mobitela naročito, I phone7 već ima za 3500 na određenu pretplatu), zašto joj ne kupiti?

    Ali, nije fer da se ja pravim sa Iphoneom, a dijete ga nema. Nikad ga ni nisam imala, za razliku od svojih potomaka .

    mislim da to ovdje nije poanta
    nije ok. da se itko pravi s ičim

    mama može kupiti, ali ne želi kupovati statusne simbole
    jer su statusni simboli, a ne nešto što je neophodno

    postoje ljudi Beti koji ne vole da statusni simboli govore u ime njih

  42. #92
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Uh Beti... stvarno... Ovo je malo beyond dječji san... 7000 kn i 11 god.
    Mozda da je cifra upola manja, pa cak i manja od toga, da pili o tome mjesecima, da sama stedi, i samo o tome sanja ajmo reci bar godinu dana, pa vidis da zivi za to, pa "pomognes" (obavezno uz njezinu stednju i odricanja) ispuniti djecji san... Al par tjedana zicanja i 7000 kn nisu ispunjenje djecjeg sna... Uopce ne mogu zamisliti koju i kakvu poruku bi dala djetetu da mu u ovoj situaciji na kraju kupim tu stvar. S tim da nisam nesto apsolutno dosljedna u svemirskim razmjerima i sama sam svojima milion puta popustila, (al obicno se radilo o npr. sladoledu ili nekom kineskom govnu za 40 kn)... Jednostavno ne vidim sto bi iz ove price bilo pozitivno da ga ona u nekom cudnom raspletu dogadjaja sad dobije. Ne zato sto se tako ponasala, "pa ga ne zasluzuje", nego je stvar koju trazi u samom startu "too much".

    Nemam nista za komentirati ponasanje djeteta te dobi, nemam pojma , al moji su predskolci i tako se ponasanju kad im (ipak) ne dam taj sladoled, crtic ili novi komad smeća made in china, jadna ja što me čeka...

    Jedino što sam zamijetila vec u prvom postu, je da njih 5 u razredu ima taj mobitel? Stvarno? To mi vise bode oci nego neka curica s kojoj se druzi i koja mozda utjece na nju... Vise bih isla u tom smjeru da razgovaram tko je tih 5 djece, sto joj oni znace... Ma pisale su cure već... Ali ispipati sto blize, razumjeti sto vise njezine motive "zasto joj bas treba"... Naravno da je to vjerojatno na tragu onoga sto se pisalo "da bude cool, in, i ima sto pokazat", ali mozda ima tu i nesto konkretnije, bas specificno za nju, situaciju s nekim djetetom i slicno... Ja bi probala to ispipati. Ne da joj ga na kraju kupim, nego da (bolje) razumijem dijete.

    Sad kad sam to napisala... Dodala bih jos nesto kontradiktorno :D. A to je da nisu svi koji imaju nesto skupo to i platili toliko koliko kosta za "neupucene obicne smrtnike"... Npr. masu puta sam skuzila da ljudi imaju neki odjevni predmet, obucu, torbu... nebitno... za koje znas da kostaju par stotina/tisuca necega sto ja nikad ne bih dala ni da mogu... Al onda skuzis da su oni to nabavili na nekoj ludoj akciji jer stalno prate takve stvari, gdje sto kosta, koji dan u koliko sati je turbo popust i otici ce bas taj dan u toliko sati kupiti to za xy kn manje (pricam o fency tenisicama, ne o brokuli u lidlu ).

    Slicno s mobitelima, sto kaze Beti, ajfon 7 se moze kupiti i za 3500 u nekim ponudama. Ne znam koliko su javno dostupne, al npr. mi u firmi imamo ugovor s operaterom, i jos neki popust za zaposlenike i sve mobitele dobijemo za 0 do cca 700-800 kn. Ajfon 6, Galaxy S6 su bili manje od 800 kn (valjda ne otkrivam neku poslovnu tajnu ... I ne ne mogu uzeti za vas, mogu samo 1 ...)
    I osnovnoskolska djeca mojih kolegica (mozda nazalost) imaju te mobitele, jer one imaju stari, nekad uzmu sebi novi, nekad im se ne da mijenjati, pa djetetu prosljede novi... Moj jos nema mob, al kad ga dobije, bit ce ajfon 6 (koji cini mi se redovno kosta oko 6000 kn), jer taj imamo doma i jer sam ga ja otplatila u pol godine po 120 kn mjesecno da ni ne znam, i jer drugi kupovat necu jer cu u tom trenu opet na poslu dobit (kupit turbo povoljno) novi.

    Pisem ovo, jer bi ja jos pokusala doznati i otkud tih 5 djece ima tako skupi mobitel, jesu li stvarno mali bogatasi kojima netko bez beda odvoji te pare, ili su neki slucajevi tipa mog gdje roditelji imaju priliku na takve ponude. I ubacila to u pricu... "Ivo ima taj mob jer ga je mama platila 700 kn, a ne 7000 kn, ja nazalost nemam tu opciju".

  43. #93
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    beti bit će još rođendana


    mene uopće nije briga kaj neko tuđe djete ima, ja ću dat ono kaj ja smatram da je ok. nema kod mojih nikaj fensi-šemsi.

  44. #94
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Bezvezni mobitel, bezvezne tenisice, bezvezna torba???!!!
    Ako odrasla osoba moze ovako nesto napisati, sto se onda cudimo djeci?

    KAMI, nemoj odstupati od svojih vrijednosti, narocito ako se u ovoj situaciji radi o pritisku vrsnjaka. Dijete treba nauciti da mu nisu prijatelji oni koji mu se rugaju zbog mobitela, torbe ili cega vec.
    Nije ponasanje tvoje kceri sad nesto alarmantno, ali je krajnje neprihvatljivo i ne treba ga tolerirati ni opravdavati pubertetom. Kad obje budete hladne glave, razgovarajte pa vidi o cemu se tocno radi.
    I ja imam jedanaestogodisnjaka, koji je sklon vrijedjati tatu i mene kad mu nesto ne pase. Kod nas se ne radi o materijalnim stvarima, ali nebitno. Princip kod neprihvatljivih ponasanja je isti: upozorim da se smiri, a ako nastavi, posaljem ga u njegovu sobu na hladjenje pa razgovaramo kad je u stanju komunicirati bez dernjave i vrijedjanja.
    Kci od petnaest godina je vec naucila iako i ona jos uvijek ima ispade deranja na nas. Proci ce, bitno je samo da znaju gdje su granice.

  45. #95
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da, ima bubilo pravo.
    ali kako god, sad joj ga ne smiješ ni kupiti ni nabaviti, NE SMIJEŠ!! taman da ga za kunu dobiješ
    to ti govori jedna prilično nedosljedna mama :D
    jednom je 11 rođendan, da, ali neka čeka bar do 12-tog.
    mislim, takva scene raditi radi mobitela, tresti se i plakati, vrijeđati i govoriti da će se ubiti, izluditi do kraja i jednog i drugog - e hebaj ga, šta je previše je previše.
    i dječji san beti, aj molim te, ne pretjeruj :D
    ako se ne može nositi s petero djece koji imaju bolji mobitel od nje, ako je stvarno nesretna radi toga, a ne ovako kao moja m koja prilično voli stvari i koja bi baš hoverboard/ajfon/tenisice od 1000 kn jer svi imaju (o da, i ona bi isto ajfon i galaxy s8) to bi me više zabrinulo nego ova deračina.
    i da, netko je rekao, sto posto je ona svima razglasila da će dobiti za rođendan i sad je u velikoj muci i zato puca iz svog raspoloživog oružja. ali, preživjeti će i to, šta će, dobra škola.

  46. #96
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    s time da se moram sloziti s beti u jednome, a to je da su za mene stvari, upravo to - stvari. i stvari nisu povezane s vrijednostima u životu. ako mogu, kupiti ću i sebi i djeci, ako ne mogu ili ocijenim da je ipak previše - neću. gotovo.

  47. #97
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Pitala si da li trebaš potražiti pomoć. Pa, potražila si Ti si svojoj kćeri sva pomoć koju treba.

    Sasvim si to dobro dočarala, znam točno kako je to izgledalo
    Evo malo i moje pomoći, iz vlastitog iskustva.

    Ima tako djece koja će piliti i piliti, sve dok ne dobiju to što žele, no s vremenom će shvatiti koje će im piljenje donijeti željeno, a koje ne. Na tebi je da odlučiš što možeš odobriti, i to joj reci. Reci da ti to jednostavno ne želiš kupiti, ne zato jer ju ne voliš, nego zato što to ne možeš zamisliti.

    Ali, ako imaš mogućnosti djetetu kupiti željeni statusni simbol (uvijek ima popusta, kod mobitela naročito, I phone7 već ima za 3500 na određenu pretplatu), zašto joj ne kupiti?
    Da li ti je tako važna štednja? Da li ti je stvarno nemoguće zamisliti da ti kćer ima nešto toliko skupo? Da li je novac bitniji od ispunjenja dječjeg sna?
    Meni nije. Moja djeca oduvijek imaju bolje mobitele nego ja ili muž. Njima imanje novog gadgeta nešto znači, nama ne.

    Ako možeš ispuni joj taj san. Da ne možeš, možda ga ne bi ni tražila.
    Ne kažem, možda je 11 godina rano, ali danas je drugačije. Tko zna što sve oni u školi pričaju o onima koji nose bezvezne torbe, tenisice, mobitele. I tko zna kako to na pojedino dijete utječe.
    Nisam za kazne, nego ih treba naučiti da misle vlastitom glavom.
    Ali, nije fer da se ja pravim sa Iphoneom, a dijete ga nema. Nikad ga ni nisam imala, za razliku od svojih potomaka

    Samo je jednom u životu 11. rođendan. Samo jednom.
    Veeeeeliki potpis.
    I opet dodajem; to je dijete.
    Curica od 11 godina koja je dobra učenica i sportašica.
    Ne bih ja đonom na nju.
    Cura je malo pretjerala, drmaju je hormoni.
    Zar vas nikad nisu?
    Što se tiče kupovine skupljih stvari i možda nepotrebnih zapitajte se jeste li sebi kad udovoljile nečim, ajmo reći, nepotrebnim?
    Tipa parfem, još jedne cipele i sl?
    Vjerujem da je svatko od nas to učinio i osjećao se odlično.
    Novci su da se troše i da, zvuči ofucano, ali jednom se živi.
    Samo jednom.
    Sviđa mi se ideja od Čokolade.
    Ali ako je malička dobra učenica i čuva stvari, ja ne bih odbacila ideju da joj kupim željeni mobitel u budućnosti.
    Polazim od sebe i moje cure.
    Ona tako čuva i pazi stvari da izgledaju kao nove, a uz to je i dobra učenica, a vidim i da joj treba dobar mobitel, a bome i laptop. Ona se stvarno s tim služi non stop. Za školu, ne za igrice. Igrice uopće ne igra.
    Ali evo, najfriškije, kaže mi neki dan da joj je stari laptop prespor. Radi se o tri godine starom Aceru , plaćenom 4000 kn.
    Pitam koji želi, možda Macbook?
    Najjeftiniji Mek je 7500, tu negdje.
    Ma neee, nije Mac dobar za ono kaj ona treba, ona bi Dell. (Koji je duplo jeftiniji)
    Ok, vidjet ćemo na jesen.
    Dakle, nije bitna skupoća, već ono što njoj treba.
    I to će i dobiti.

  48. #98
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I jos nesto Kami, sve da i jesi skrta, i da ne das i gotovo, to je tvoje roditeljsko pravo. Njenih 11 godina je puno premalo za odlucivanje o 7000 kn.
    x
    ni ja ne bih dala

  49. #99
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    najbolje kad mala krene divljati da ona pocne bacati stvari i urlati.
    to vecinom resetira podivljale pubertetlije, posebno ako je majka vecinom smirena i stalozena. :napad je najbolja obrana:
    joooj umirem

  50. #100
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    hahahahaha, cvijeta!!
    nek mu nisi dala! iako, obići će ga taj đir kasnije 100%, ali štaš kad "idu svi"

    ja od prošlog tjedna ispitujem svoju: jelda da je tebi ružna štikla na djevojčici od 14 godina na krizmi, de vidi ovo (a ona gleda u štikle sa sjajem u oku ) pa onda pokažem sliku cure u balerinkama pa kamčim potvrdu: jelda da ti je ovo ljepše? a ona kiselo: paa jeeee ...
    joj, ta djeca. vrijedi li i za štikle na krizmi to je moja roditeljska i amen?


    moj brat kupio taj neki od 7 tisuća kuna pr. god u 11. mjesecu i nakon toga mu je jedno 3 puta bio na servisu. prtljali po njemu, prtljali (neki Samsung, mislim), dok mu nisam rekla zovi ih nek ti vrate pare!
    sad je puno sretniji s trostruko jeftinijim i mislim da mu je laknulo što je tako ispalo.

    čak sve i da imaš love na bacanje šta je nepotrebno i isforsirano ne treba podržati.

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •