Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 325

Tema: Ponašanje 11-godišnje djevojčice- trebam li potražiti pomoć?

  1. #101
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nama su se korisnim pokazali nenametljivi, nevezani i "slučajni" kućni razgovori o prijateljicama,
    zapravo kritički osvrti na njihova ponašanja ili izjave. Ideja je da se dijete navede da samo dođe do zaključaka tj.da osvijesti određena ponašanja.
    Kako radim u školi, često neprihvatljiva ponašanja i izjave ciljano doma djeci prepričam da sagledaju kako to izgleda u očima promatrača i što odrasli o tome misle.
    ovim se i ja služim, volim pred njom i s njom prokomentirati neke situacije aktualne za njenu dob. posebno otkad mi dolazi kući s riječima kako se xy i az ljube pred razrednicom u usta
    i ne samo oni!
    čokolada, daj mi reci što o tome mislite, vi profesori? :D

  2. #102
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ma egzorcizam sam ja uvela ko pojam, zato sto u tim nekkim situacijama pozelim da mogu izvuc raspelo iz rukava i zaurlat Apage!!! U stvarnosti smireno pregovaram s teroristima, uglavnom.
    tek sada ovo vidim.
    Ajme, potpis.
    Mada sve češće i ja urlam i nisam ponosna na sebe.
    U nekim situacijama mislim da treba psiholog i manjem (10god), a i meni.

    Što se tiče teme, pare ne bi dala.
    I ok, mobitel sve da i možeš naći povoljniji i da joj baš treba takav mob kao Maloj Tanci. Ajde.
    Ali sto ako je to samo statusni simbol, pa na jesen neće biti dobre tenisice sa SD za 200 kn nego neke za 500, pa ni na tjelesni ne može u nekim "šugavim"...
    Teško je našoj djeci, toliko statusnih simbola.

  3. #103
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja se isto slažem s tim da su stvari samo stvari. I ne ulazim u to tko što smatra primjerenim ili neprimjerenim. Ili preskupim, ili je razlog nešto treće.
    No koji god razlog bio, mislim da ga treba iskomunicirati jasno i kratko. I bez manipulacije tipa ja znam sto trebaš ili smiješ željeti. I kao sto Flopica kaže, hladna glava, smirenost, te se ne dati isprovocirati.

  4. #104
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Evo imam ja curicu od 12 godina. Prvo sto mi pada na pamet da ukoliko nije inace po prirodi takva, da je dobila instrukcije od frendica kako iskamciti od roditelja. I to vjerovatno od onih 5.Prvi mob koji je dobila imala je 11 godina, izvrsna ucenica, voli fotografiju pa je dobila mob sa boljom kamerom. 4x su joj ga donosili do trenutka kada nisu. Iducih 6mj je bila bez moba. Mi otplacujemo izgubljeni.Ovaj koji si je sada kupila je od dijela njenih novaca(honorara) za koji se dva tjedna ustajala zorom i vracala se navecer(snimanje)
    Frendici je tata za rodendan u skolu pod nastavom donio iphone. Moja je bila sokirana. Pricale smo o tome, pitala sam ju cemu ce se to dijete veseliti i koji ce joj motiv biti kada bude veca da se osamostali, sve joj je bilo jasno. Ona je skromna i samim time dobije vise. Uvijek se trudim nagraditi tu skromnost ali neke lekcije mora nauciti.

    Ona se zna nositi sa tim pritiskom vrsnjaka i ne dira ju toliko sto nema nesto naj naj, radile smo na tome uvijek.
    Da ne ispadne da je samo ona takva, sin od skoro 17 fura isti mob kao i ona vrijednosti 1200kn sa solidnim speckama i koliko vidim uspjesno se nosi s time. On nema skuplji mob jer je do sada razbio pa jedno 7-8 komada, izludio me.

    Smatram da trebaju biti posljedice za njeno ponasanje i da ih treba snositi. Koliko vidim jako te povrijedila svojim istupom. Slazem se sa napisanim da ne bi trebala odstupiti gledajuci unaprijed sto se sve moze dogoditi. To nije mali novac a neke preplate ne bih niti u ludilu uzimala. Cini mi se da ona uopce ne razumije koliko je to 7000 kn

  5. #105

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo je jednom u životu 11. rođendan. Samo jednom.
    Samo jednom je u životu i 12. rođendan. A i 13. Pa i 14. Na kraju, gle čuda, i 40. rođendan je samo jednom u životu, pa nisam primijetila da se nešto specijalno desilo na taj dan
    Normalno je da djeca imaju svoje želje za rođendan i slične prigode, ali to ne znači da trebaju dobiti baš sve za što zapile, a pogotovo se to odnosi na tehničke gadgete koji su danas više nego ikad ranije potrošna roba (i to precijenjena).
    Uostalom, u kakvom okruženju djeca danas rastu, vrlo često u nekoj dobi više ni ne znaju što bi poželjeli, jer sve imaju.

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jednom je u životu i 12. rođendan. A i 13. Pa i 14. Na kraju, gle čuda, i 40. rođendan je samo jednom u životu, pa nisam primijetila da se nešto specijalno desilo na taj dan
    Normalno je da djeca imaju svoje želje za rođendan i slične prigode, ali to ne znači da trebaju dobiti baš sve za što zapile, a pogotovo se to odnosi na tehničke gadgete koji su danas više nego ikad ranije potrošna roba (i to precijenjena).
    Uostalom, u kakvom okruženju djeca danas rastu, vrlo često u nekoj dobi više ni ne znaju što bi poželjeli, jer sve imaju.
    x

  7. #107
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Bezvezni mobitel, bezvezne tenisice, bezvezna torba???!!!
    Ako odrasla osoba moze ovako nesto napisati, sto se onda cudimo djeci?
    Mislila sam da je jasno iz teksta, ali opet moram pojasnjavati svoje rijeci. Ne mislim ja da je nesto bezvezno, nego poneki u razredu.

  8. #108
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    moja završava 7. razred i možda je 3 puta ove godine ponijela mobitel u školu i to zato što smo se trebale zbog nečega čuti i dogovoriti.
    uopće još ne dozvolim nositi mobitel u školu (za kojeg vraga? nije dosta da doma čačka po njemu?) niti još dozvoljavam fejsbukove.
    to je moja roditeljska, oko toga sam prilično odlučna i ona to jako dobro razumije pa se ni ne raspravlja na tu temu. ali zato za svaku drugu - da.

  9. #109
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    htjedoh reći da smo samim time pošteđeni oko toga ja imam a ti nemaš. bar po pitanju mobitela jer ga nitko ni ne vidi.

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Evo imam ja curicu od 12 godina. Prvo sto mi pada na pamet da ukoliko nije inace po prirodi takva, da je dobila instrukcije od frendica kako iskamciti od roditelja. I to vjerovatno od onih 5.Prvi mob koji je dobila imala je 11 godina, izvrsna ucenica, voli fotografiju pa je dobila mob sa boljom kamerom. 4x su joj ga donosili do trenutka kada nisu. Iducih 6mj je bila bez moba. Mi otplacujemo izgubljeni.Ovaj koji si je sada kupila je od dijela njenih novaca(honorara) za koji se dva tjedna ustajala zorom i vracala se navecer(snimanje)
    Frendici je tata za rodendan u skolu pod nastavom donio iphone. Moja je bila sokirana. Pricale smo o tome, pitala sam ju cemu ce se to dijete veseliti i koji ce joj motiv biti kada bude veca da se osamostali, sve joj je bilo jasno. Ona je skromna i samim time dobije vise. Uvijek se trudim nagraditi tu skromnost ali neke lekcije mora nauciti.

    Ona se zna nositi sa tim pritiskom vrsnjaka i ne dira ju toliko sto nema nesto naj naj, radile smo na tome uvijek.
    Da ne ispadne da je samo ona takva, sin od skoro 17 fura isti mob kao i ona vrijednosti 1200kn sa solidnim speckama i koliko vidim uspjesno se nosi s time. On nema skuplji mob jer je do sada razbio pa jedno 7-8 komada, izludio me.

    Smatram da trebaju biti posljedice za njeno ponasanje i da ih treba snositi. Koliko vidim jako te povrijedila svojim istupom. Slazem se sa napisanim da ne bi trebala odstupiti gledajuci unaprijed sto se sve moze dogoditi. To nije mali novac a neke preplate ne bih niti u ludilu uzimala. Cini mi se da ona uopce ne razumije koliko je to 7000 kn
    Ovako je i kod nas.

    Smatram uspjehom što su moja djeca naučila rečenicu "Ta stvar NE VRIJEDI toliko". Trebalo je ... trajalo je, ali naučili su. Naučili su vrijednost novca, naučili su da trebaš znati zaraditi i uštedjeti (na način primjeren dobi). Jer to je NJIMA kapital za život. Neće uvijek biti mama i tata da se od njih izmuze xy000 kuna. Moraju naučiti da će danas-sutra u životu biti orijentirani na svoje vlastite sposobnosti, ne samo da zarade, nego i da sami sebe učine sretnima i zadovoljnima. To je poanta cijele priče.

    Ja nisam sinovima uskratila proslavu vlastitog rođendana, ali sam zabranila odlaske na tuđe rođendane ako je bilo razloga (a bilo je toga). I na pitanje "ZAŠTO" odgovor je bio "ZATO jer smo mi tako odlučili". A kad su se strasti smirile, obično bi porazgovarali i raspravili detalje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.05.2017. at 10:12

  11. #111
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Po meni to nije poanta. Po meni je zivot da se zivi. Ako je nekome smisao zivota stednja, ok.
    Moja mama stedi, oduvijek. A ja bas suprotno . Iako se trudila i trudi da me promijeni.
    Nema sanse!!

  12. #112
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pa beti, ok je i štedjeti i trošiti. ali nije ok razbacivati se. ili?
    šta nije mobitel od 1000 eura u rukama 11 godišnjeg djeteta upravo razbacivanje? kakvoj svrsi služi, a da ne može zadovoljiti nešto puno jeftinije?
    jasno mi je da mobitel u toj vrijednosti može željeti dijete u srednjoj školi i zašto, ali ovo?

  13. #113
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije to stvar samo razbacivanja nego jednostavno primjerenog i neprimjerenog. Mobitel od 7000 kuna koji u rukama 11-godišnjakinje može biti samo igračka je jednako neprimjeren, posebno što se nosi u školu, kao da u školu nosi dijamantne naušnice. Usput, kao što djeca pričaju o bezveznim tenisicama, komentiraju i djecu u skupim tenisicama, bez brige.

  14. #114
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pa i to, da. ali nekako sam mislila da je to isključivo do pojedinca, šta smatra primjerenim ili ne, pa nisam niti spomenula. ali da, meni je i neprimjereno.

  15. #115
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jednom je u životu i 12. rođendan. A i 13. Pa i 14. Na kraju, gle čuda, i 40. rođendan je samo jednom u životu, pa nisam primijetila da se nešto specijalno desilo na taj dan
    Normalno je da djeca imaju svoje želje za rođendan i slične prigode, ali to ne znači da trebaju dobiti baš sve za što zapile, a pogotovo se to odnosi na tehničke gadgete koji su danas više nego ikad ranije potrošna roba (i to precijenjena).
    Uostalom, u kakvom okruženju djeca danas rastu, vrlo često u nekoj dobi više ni ne znaju što bi poželjeli, jer sve imaju.
    Moje rijeci su se odnosile na to da joj treba napraviti proslavu, bez obzira na svadju.
    Taj vrazji mobitel nije razlog da se roditelji i dijete toliko posvade. Trebalo je kceri reci da jednostavno niste u mogucnosti to kupiti i gotovo. Ili, ako jeste, a ona to zna, reci joj da ga ne zelis kupiti sada. Ili joj dati svoj
    Mnogo je nacina za rijesiti sukob, a ni jedan od tih nije bojkotiranje proslave rodjendana. Prevelika bi to kazna bila. Nenadoknadiva, jer....samo je jednom 11. rodjendan, pa sto tko pisao o tom.

  16. #116
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nisam ubrala u cijeloj priči - jel imaju roditelji mobitel od 7tis kn?
    Mislim, meni osobno je to isto preeevelika cifra za mobitel, a mogla bih si ga priuštiti. To je potrošna roba, za god-dvije izađe novi model, klinci budu ga sigurno žicali. Ili se bude taj izgubio/oštetio/pokvario...

    Ja imam mob od 1800 kn i zakon je, također sam gledala performanse i ne znam što bi Iphone imao, a da mi ovaj nema.

    Što kad dijete navrši 18 god i žica auto? Isto može tražiti Mercedes, BMW, nešto skupolje - jer eto, zašto ne, i to je statusni simbol kao i mob jel.. (Ok možda sam sad malo predaleko otišla...)

  17. #117
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Moje rijeci su se odnosile na to da joj treba napraviti proslavu, bez obzira na svadju.
    Taj vrazji mobitel nije razlog da se roditelji i dijete toliko posvade. Trebalo je kceri reci da jednostavno niste u mogucnosti to kupiti i gotovo. Ili, ako jeste, a ona to zna, reci joj da ga ne zelis kupiti sada. Ili joj dati svoj
    Mnogo je nacina za rijesiti sukob, a ni jedan od tih nije bojkotiranje proslave rodjendana. Prevelika bi to kazna bila. Nenadoknadiva, jer....samo je jednom 11. rodjendan, pa sto tko pisao o tom.
    x

  18. #118
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    jasno mi je da mobitel u toj vrijednosti može željeti dijete u srednjoj školi i zašto, ali ovo?
    Ja ni ovo ne shvaćam. Što će djeci mobiteli koji otključavaju nešto šarenicom oka, 32 GB prostora, najbrži procesor?

  19. #119
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ni ovo ne shvaćam. Što će djeci mobiteli koji otključavaju nešto šarenicom oka, 32 GB prostora, najbrži procesor?
    a što će odraslima? :D

  20. #120
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Moj mobitel se može otključati otiskom prsta, pa sam to odmah drugi dan isključila To su stvari koje su wow i fora u specifikacijama, ali sad jesu li potrebne - i ne baš za normalno korištenje

  21. #121
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ovim se i ja služim, volim pred njom i s njom prokomentirati neke situacije aktualne za njenu dob. D
    Ovo i kod nas jako dobro pali.
    Kod nas se bas o svemu moze razgovarati, ja se ne iscudjavam, ne osudjujem i ne pametujem, trudim se nenametljivo izreci svoj stav. I vidim da pali, petnaestogodisnjakinja mi puno toga govori, jos uvijek joj je stalo do mog misljenja. Tata joj je eksplozivniji pa s njim ne prica koliko sa mnom.
    A stikle za krizmu, sta da ti kazem, ja sam dopustila. Ali je uvjet bio da zajedno idemo u kupovinu i izabrale smo jedne elegantne salonke sa srednjom petom. Bila je zadovoljna i lijepo je izgledala.

  22. #122
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    pa beti, ok je i štedjeti i trošiti. ali nije ok razbacivati se. ili?
    šta nije mobitel od 1000 eura u rukama 11 godišnjeg djeteta upravo razbacivanje? kakvoj svrsi služi, a da ne može zadovoljiti nešto puno jeftinije?
    jasno mi je da mobitel u toj vrijednosti može željeti dijete u srednjoj školi i zašto, ali ovo?
    I da i ne.
    Tko ima za "razbacivanje", moze razbacivati. Ako zeli.
    U slucaju autorice pocetnog posta se radi o tome da ona moze priustiti takav mob, ali ne zeli. I to je posve ispravna odluka. To je njen nacin odgoja, posve u redu.
    No, ima i drugih nacina.

  23. #123
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ni ovo ne shvaćam. Što će djeci mobiteli koji otključavaju nešto šarenicom oka, 32 GB prostora, najbrži procesor?
    pa ni ja, ali iz svoje perspektive totalne neznalice u tom informatičkom smislu. računam da oni tada već dobro znaju vrijednost novca, imaju mogućnost zarade preko školskog servisa, pa eto im, što da ne.
    eto ja koristim neki HTC i imam extra memorijsku unutra, pa mi je malo, moram kupiti veću. a samo malo fotkam i dobivam fotke i videe na viber ili whatsapp.

  24. #124
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a što će odraslima? :D
    Pa i to.

  25. #125
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I da i ne.
    Tko ima za "razbacivanje", moze razbacivati. Ako zeli.
    a, vidiš, tu se razilazimo nu mišljenju i to jako! meni su ovakve životne vrijednosti dno dna. naravno da svatko može što hoće, ako već može, ali moja djeca zaslužuju bolje od toga.

  26. #126
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Ni ja nisam za kaznjavanje proslavom rodjendana i nekupnjom poklona. Poklanjam ih jer ih volim i zelim im nesto pokloniti i poklon se ne treba zasluziti.

  27. #127
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto apsolutno nisam za kažnjavanje - generalno, a ne samo u ovoj situaciji. KAMI treba iscjeljivati i popravljati odnos sa djevojčicom, a ne još više produbljivati sukob.

  28. #128
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    No, ima i drugih nacina.
    Paris Hilton način.

  29. #129
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    a, vidiš, tu se razilazimo nu mišljenju i to jako! meni su ovakve životne vrijednosti dno dna. naravno da svatko može što hoće, ako već može, ali moja djeca zaslužuju bolje od toga.
    Ovako i ja razmisljam. Ne mogu sad bas reci da mi je razbacivanje dno dna, ali mi je jako odbojno.
    Za 7000 kuna bih djetetu radje priustila ljetnu skolu stranog jezika nego mobitel. Mislim da su puno bitnija putovanja i iskustva nego preskupe stvari.
    Volim ja stvari, slaba sam na cipele i fina sredstva za njegu tijela i nisam bas dobar stedisa, ali imam neku granicu do koje mi je ok potrositi nesto, i za djecu i za sebe.

  30. #130
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Edit, potrositi NA nesto.

  31. #131
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Ni ja nisam za kaznjavanje proslavom rodjendana i nekupnjom poklona. Poklanjam ih jer ih volim i zelim im nesto pokloniti i poklon se ne treba zasluziti.
    Ma slažem se, ali u OVOJ situaciji ja bih djetetu jasno dala do znanja gdje je granica. Pretjerala je, brate... Nek razmisli o svojim postupcima. Poklon se ne treba zaslužit, ali isto roditelji nisu DUŽNI dati poklon, što bi se moglo curi učiniti ako ga sad dobije. Rođendan = poklon? Manemoj... Nek uči svoje neslaganje i nezadovoljstvo izraziti pristojno. Nek pokuša u školi napraviti ovakvu scenu. Lekcija koju treba dobiti za ovaj ne baš bezazlen prijestup uključuje oštre mjere i tu ja ne bih popustila. Život ne nudi zamjenske poklone.

    Sad je kasno za to, ali u situaciji onakve deračine, scena i bezobrazluka ja bih je istog trena poslala u sobu na hlađenje, eventalno isto oduzela ruksak (možda i mobitel koji sad ima). Trebalo je takvo ponašanje zaustaviti pri prvom nagovještaju ucjene, ali gotovo. Neću više. Roditelji su izvukli pouku, dobili ovdje gomilu savjeta i postupit će u skladu sa svojim stavom. Nadam se samo da će sve dobro završiti. Nek im je sa srećom.

  32. #132
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ok, možda sam se izrazila nepotrebno grubo, ali zaista mi je svjesno razbacivanje s novcima nešto ...pa eto, ne znam kako bih to nazvala.
    lijepo mi je i potrebno da si čovjek ponekad ugodi nečim što si inače ne može priuštiti, eto baš zato što mu se to sviđa, što je živ i što diše, a to si želi, ali to niti nije razbacivanje.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Moje rijeci su se odnosile na to da joj treba napraviti proslavu, bez obzira na svadju.
    Taj vrazji mobitel nije razlog da se roditelji i dijete toliko posvade.
    S ovim se slažem, ali to više nema puno veze s rođendanom.

  34. #134
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I da i ne.
    Tko ima za "razbacivanje", moze razbacivati. Ako zeli.
    U slucaju autorice pocetnog posta se radi o tome da ona moze priustiti takav mob, ali ne zeli. I to je posve ispravna odluka. To je njen nacin odgoja, posve u redu.
    No, ima i drugih nacina.
    Beti, može par praktičnih pitanja:

    Da li si ti zadovoljna svojom djecom i njihovim sustavom vrijednosti?

    Da li su tvoja djeca u stanju svojim vlastitim znanjem, snagama i sposobnostima držati razinu obilja koju im omogućavaju roditelji? Kako se odnose prema imovini?

    Da li su oni sami zadovoljni sobom?

  35. #135
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    i za mene su stvari samo stvari. i ja volim imati i volim da moja djeca imaju, ne samo ono nužno.
    ali... mobitel od 7000 kn u rukama djeteta po meni nosi puno negativnih poruka koje će to dijete primiti u svoju glavicu.
    to je moj stav i tako se živi u našoj kući i dok se jede mužev i moj lebac tako će biti

    beti ja se slažem s tobom u dijelu da ne bih zamjerala do te mjere da nema proslave i poklona,
    ali ovo samo je jednom... ako ćemo s 11 godina krenuti s mobitelom od 7000kn
    gdje ćemo biti s 18 godina? na boeingu 747 ili kabrioletu.
    stvari jesu samo stvari, ali ne treba pretjerivati.

  36. #136
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ok, možda sam se izrazila nepotrebno grubo, ali zaista mi je svjesno razbacivanje s novcima nešto ...pa eto, ne znam kako bih to nazvala.
    lijepo mi je i potrebno da si čovjek ponekad ugodi nečim što si inače ne može priuštiti, eto baš zato što mu se to sviđa, što je živ i što diše, a to si želi, ali to niti nije razbacivanje.
    Ma skroz se kuzimo

  37. #137

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    AdioMare, baš tako i ja razmišljam. Štedim- da, ali ne u mjeri da sebe ili druge članove obitelji uskračujem za sva moguća životna zadovoljstva..Nije mi smisao života štednja, daleko od toga..
    Živimo normalno, ni u čemu ne pretjerujemo i mislim da je mojoj djeci lijepo....

    Nikad neću zaboravit kad je baka od MM u svojoj 82. godini došla sa sela živjet u Zagreb zbog zdravstvenih razloga..
    Jednog dana smo ju vozili kroz Šestine MM-ovom ujaku u posjet te smo prolazili pored Todorićevih Kulmerovih dvora..
    I sad objašnjava njoj MM (btw, MM je bio uključen u hidroizolacijsku sanaciju objekta pa je znao detalje).."Gle baka, tu ti živi Todorić, ima pistu za helikopter, bazen, ovoliko soba, onoliko wc-a, ovoliko ovoga I onoga"..
    Sve on lijepo opiše u detalje, a baka onak zdravoseljački kaže: "A kaj mu sve to znači kad samo s jednom vilicom može istodobno jesti, u jednom krevetu istodobno spavati I samo na jednom šekretu istodobno sr..."
    Baka kraljica..

  38. #138
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    i za mene su stvari samo stvari. i ja volim imati i volim da moja djeca imaju, ne samo ono nužno.
    ali... mobitel od 7000 kn u rukama djeteta po meni nosi puno negativnih poruka koje će to dijete primiti u svoju glavicu.
    to je moj stav i tako se živi u našoj kući i dok se jede mužev i moj lebac tako će biti

    beti ja se slažem s tobom u dijelu da ne bih zamjerala do te mjere da nema proslave i poklona,
    ali ovo samo je jednom... ako ćemo s 11 godina krenuti s mobitelom od 7000kn
    gdje ćemo biti s 18 godina? na boeingu 747 ili kabrioletu.
    stvari jesu samo stvari, ali ne treba pretjerivati.
    I ovo potpisujem.

  39. #139

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Ajme, u međuvremenu je napisano puno postova, morat ću ubuduće odgovarat s citatom...

  40. #140

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    pa beti, ok je i štedjeti i trošiti. ali nije ok razbacivati se. ili?
    šta nije mobitel od 1000 eura u rukama 11 godišnjeg djeteta upravo razbacivanje? kakvoj svrsi služi, a da ne može zadovoljiti nešto puno jeftinije?
    jasno mi je da mobitel u toj vrijednosti može željeti dijete u srednjoj školi i zašto, ali ovo?
    Na ovaj post sam se gore referirala...

  41. #141
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da mi je sad naći onu fotku s fejsa, sa stranice "Dnevna doza e-dnevnika", s naglaskom na "samo jednom se živi"...

  42. #142

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Netko je pitao- ne ,mi roditelji nemamo mobitele od 7 soma kuna, ja imam Microsoft od neznamkoliko kuna, a MM ima Huawei za kojeg također ne znam koliko je koštao, ali toliko sigurno nije...

  43. #143
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    nego, pusti sad mobitele, kakva je situacija s malom? jel došla na se?

  44. #144
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    nego, pusti sad mobitele, kakva je situacija s malom? jel došla na se?
    i mene zanima

  45. #145
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Tanči, koliko godina ima tvoja kći?

  46. #146

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    cvijeta, tashunica..dijete se ohladilo, došlo k sebi, ispričala se I rekla da joj je žao za sve izgovoreno....
    I što je najvažnije- još uvijek je živa!!!

  47. #147
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ne postoji teoretske šanse da im ja ikad kupim mobitel od 7000, ma ni od 3500 kuna, taman imala para za bacanje.
    Jednom kad odrastu i zarade, neka si ga sami kupe, a ja ću se potrudit da ih odgojim da im to ne bude toliko važno.
    Meni je mobitel od 7000 kuna neprilično vidjeti i kod odrasle osobe, osim ako nije CEO ili joj stvarno posao ovisi o turbo mobitelu.
    S druge strane, 7.000 kuna dat ću za putovanje, tečaj, edukaciju, knjige, računalo ili neku opremu koja će im trebati ukoliko se aktivnije usmjere prema nekom području (sport, fotografija itd.), štogod ja/mi smatramo vrijednostima. Nama mobiteli nisu vrijednost, već alat.

    To o statusnim simbolima mi je super tema za razgovore. Iskreno, alergična sam na statusne simbole, elitiziranje itd. i kod odraslih, i kod djece - samo što ona nisu za to odgovorna.

    Moja ima tek 5 i pol i mjesecima je pokušala iskamčiti gledanje Violete jer sve njene vrtićarke to gledaju. Nekoliko puta sam joj objasnila da je ona premala za to, da će gledati kad naraste, da to nije sadržaj primjeren za djevojčicu njene dobi, da drugi roditelji imaju druga pravila, a mi imamo svoja i da ona radi neke druge stvari koje druga djeca ne rade itd. Prihvatila je to i više ne gnjavi. Čak sama ugasi tv kad kreće Violeta Ali baku pili pa joj ona nekad dopusti, ali to je toliko rijetko da nemam problem s tim.

    Važno je da shvate što su roditeljske vrijednosti i granice.

  48. #148

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Zuska, Violeta je koliko-toliko prihvatljiva za curice ko moje, iako me živcira to stalno spletkarenje pa znam to s njima komentirati. No, meni nije jasno kako roditelji dopuštaju gledanje turskih sapunica koje idu na Novoj TV nakon Dnevnika. To gleda 70% curica iz razreda starije kćeri pa I na tom polju borim bitke. Sva sreća da tri radna dana od pet ima trening u to vrijeme...

  49. #149
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska, Violeta je koliko-toliko prihvatljiva za curice ko moje, iako me živcira to stalno spletkarenje pa znam to s njima komentirati. No, meni nije jasno kako roditelji dopuštaju gledanje turskih sapunica koje idu na Novoj TV nakon Dnevnika. To gleda 70% curica iz razreda starije kćeri pa I na tom polju borim bitke. Sva sreća da tri radna dana od pet ima trening u to vrijeme...
    A joj, i to me čeka.... Ali dobro, treba dat sve od sebe da dijete do te dobi ima pristup kvalitetnim sadržajima pa će nakon gledanja loših ipak sama moć ocijenit koliko je potrebno da na to gubi vrijeme.

    Kad sam bila klinka, gutala sam sve što je imalo slova. Najprije knjige, poslije i sve ostalo.
    Moj tata je mislio da su stripovi bez veze pa mi ih nije dozvolio, ali ja sam to nastavila kod susjeda, visili smo na tavanu dane i dane, on je naslijedio na tisuće stripova i sad mi je drago da imam i taj dio pop kulture.
    Međutim, u nekom trenutku, tamo negdje s 11-12 godina, poželjela sam čitati ljubavne romane i krenula ih posuđivati. Ajme, kad je stari to vidio, odljepio je.
    Naravno, nastavila sam skrivećki, ali nakon tamo negdje 50-tog ili manje, shvatila sam da nakon što pročitam prvi odlomak, mogu uspješno predvidjeti cijelu radnju. Ta špranca mi se učinila nevjerovatno dosadnom i čak mi se učinilo da bih ja to mogla bolje napisati. I nikad im se više nisam vratila. Tako da, ponekad klibci moraju proći nešto nekvalitetno da bi spoznali koliko je to bezveze i da mogu ići dalje. Samo je pitanje dobi i zrelosti...

    Ja sam svojim starcima vjerojatno bila premlada za to, sebi nisam Sebi nisam bila premlada ni kad sam s jedva 13 godina htjela na radnu akciju od 2-4 tjedna negdje na jug Srbije s lokalnom brigadom (:metuzalem pa mi starci (naravno!) nisu dopustili. Isto sam napravila scenu, prijetila, urlala itd. ko i tvoja, mislila sam da imam najgore starce na svijetu i da sam propustila najveću foru svog života i da nema smisla da nastavljamo živjeti zajedno...

    Uglavnom, sretno, ti si šefica

  50. #150
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, nastavila sam skrivećki, ali nakon tamo negdje 50-tog ili manje, shvatila sam da nakon što pročitam prvi odlomak, mogu uspješno predvidjeti cijelu radnju. Ta špranca mi se učinila nevjerovatno dosadnom i čak mi se učinilo da bih ja to mogla bolje napisati. I nikad im se više nisam vratila. Tako da, ponekad klibci moraju proći nešto nekvalitetno da bi spoznali koliko je to bezveze i da mogu ići dalje. Samo je pitanje dobi i zrelosti...
    sad si me ostavila bez teksta! pa zar su se ljubići čitali kad si bio željan kvalitetnog štiva ili iz drugih razloga?

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •