Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 325

Tema: Ponašanje 11-godišnje djevojčice- trebam li potražiti pomoć?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno Ponašanje 11-godišnje djevojčice- trebam li potražiti pomoć?

    Drage Rode,

    Mama sam koja čita ovaj forum već godinama, no jučer sam se našla u obiteljskoj situaciji koja me nagnala da se registriram i potražim savjet jer sam baš ovdje često znala naći različite korisne informacije..
    Živim u sretnom braku sa suprugom I dvoje djece, obje djevojčice. I suprug I ja smo završili fakultete, imamo relativno dobra radna mjesta I zarađujemo dobro za naše prilike (ovo napominjem jer je dio problema).Živimo život u kojem ni u čemu ne oskudijevamo, ali nastojimo ne pretjerivati u kupnji različitih besmislica, skupih stvari I sl. Mogu reći da moja djeca ni po čemu ne odskaču u svome razredu od ostale djece, neki imaju više, a neki manje od njih (nekakva zlatna sredina)...
    Starija djevojčica će za koji dan navršiti 11 godina, fizički se jako razvila unatrag godinu-dvije te sam svijesna činjenice da razina hormona utječe na njeno ponašanje, ALI....
    Pred nekoliko tjedana je dijete izjavilo da za rođendan želi novi mobitel koji košta nekoliko tisuća kuna, iako je za 10. rođendan dobila mobitel (niš posebno, nekakav ZTE, ali za njenu dob čisto dovoljno)..
    Muž I ja smo joj u više navrata detaljno pokušali objasniti zašto ne može dobiti taj mobitel (pokušali smo s argumentima da je preskup, da zbog cijene nije prikladan poklon za dijete njene dobi, pokušali smo joj objasniti da neki ljudi rade nekoliko mjeseci za taj iznos, da se ne razlikuje mnogo od njenog trenutnog mobitela već mnogo košta samo zbog brenda, da je važno štedjeti za važnije stvari u životu I sl.). Sve argumente smo iznosili jezikom koji je shvatljiv djetetu njene dobi.
    Uglavnom, njeni zahtjevi su trajali tjednima, nekad manjeg, nekad jačeg intenziteta, no kako se rođendan približava, a ona valjda polako shvaća da mobitel neće dobiti, počela se služiti užasnim riječima, ucjenama I sl.
    Jučer je sve eskaliralo nakon što je između ostalog rekla da ju mrzimo, da se nikad nije osjećala voljeno u obitelji, da će se ubiti kad nas nema kod kuće I sl.
    U početku smo bile same kod kuće I uspjela sam sve odraditi mirno iako sam u sebi kuhala od ljutnje I tuge. No, kad je MM došao kući oko 19 h I shvatio u kakvom sam stanju, a ona nije prestajala s neprihvatljivim izrazima I ucjenama, MM je "poludio" te joj oduzeo novi školski ruksak koji je dobila pred koji tjedan (do tad je nosila školsku torbu koju je dobila prije upisa u 1. razred, među zadnjima u razredu je dobila baš školski ruksak) I zaurlao na nju nekoliko puta ko nikad do sad.
    Njena reakcija na to njegovo ponašanje je ono što me prenerazilo, dakle tad je iz nje provalila bujica novih uvredljivih riječi, počela se tresti I urlati/ zapomagati kao kakva ranjena životinja, ne znam to uopće dobro prenijeti na papir..
    U trenu te njene "histerije" sam već bila sva u suzama I pitala se je li takvo ponašanje normalno za dijete te dobi??!!
    Nisam sigurna jesam li uspjela predočiti vam tu situaciju, sjećam se sebe kad sam bila manja I kad bi mama Ili tata na mene podigli glas, ja bih bila manja od makova zrna I povukla se. No, moje dijete tek tada dobije nekakav dodatan "uzlet" I gura, što bi se reklo, čovjeka preko ruba...
    Voljela bih čuti vaše mišljenje, je li ovo "normalno" ponašanje djeteta te dobi ili sam, uz sva svoja nastojanja da to ne napravim, ipak uspjela pretvoriti svoje dijete u razmaženca?
    Kako djetetu utuviti u glavu da nešto ne bude dobilo bez obzira što si to možemo priuštiti I bez obzira što petero djece iz njenog razreda tu istu stvar ima?
    Tužna mama

  2. #2
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Nemam dijete te dobi.vjerujem da ce se javiti druge mame.
    Mislim da ste posve ispravno postupili i postavili se.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Lili, hvala ti!
    Nadam se da će se javiti mame koje imaju ili su imale djecu te dobi.
    Posebice me uznemirilo kad je rekla da će se ubiti kad nas nema doma!!??
    Sad sam na poslu, a sva sam potištena, osjećam se kao da me netko ocjedio ko krpu!

  4. #4
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ja se sjećam sebe kad sam bila te dobi.Kad bi roditelji podigli glas na mene,nisam bila manja od makovog zrna,nego baš naprotiv.Od 12 godine sam se počela malo više buniti,iako nije bilo baš takvih ispada kao što si opisala.Jednom (samo jednom) sam mami rekla da ću se ubiti,rekla je da samo probam.Nikad više.Ali znam i da su sada druga vremena.Mislim da dobro postupate,samo nemojte pristati na ucjene.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam dijete te dobi.vjerujem da ce se javiti druge mame.
    Mislim da ste posve ispravno postupili i postavili se.
    X

    I ja mislim da ste ispravno postupili, jer u protivnom što možete očekivati - da za koju godinu dobijete batine?

    Da vam bude lakše - i ja sam znala podviknuti, a nije mi strano ni oduzimanje elektronike. Istina, nisam imala ovakve scene, uglavnom smo se svađali radi ocjena i moja djeca znaju da se PRIVILEGIJE ukidaju ako se ne ponašaju u skladu s roditeljskim očekivanjima (koja su primjerena dobi i sposobnostima).

    Napomena: Ja bih provjerila u kakvoj se okolini dijete kreće (društvo je važno u ovoj dobi, a skloni su si uvrtiti u glavu da će ih ekipa prihvatiti ako budu imali Iphone 7 i slične gluposti). Znam da ne možete utjecati na vrijeme koje provede u školi, ali "prijateljstva" koja vam se ne sviđaju i druženje izvan škole svedite na minimum.

    Sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, hvala ti!
    Nadam se da će se javiti mame koje imaju ili su imale djecu te dobi.
    Posebice me uznemirilo kad je rekla da će se ubiti kad nas nema doma!!??
    Sad sam na poslu, a sva sam potištena, osjećam se kao da me netko ocjedio ko krpu!
    Iako zvuči grozno, mislim da se ovog zbilja ne trebaš bojati - nije vjerojatno da će se 11-godišnje dijete ubiti zato što za rođendan nije dobilo novi mobitel
    Izjave tipa "mene nitko ne voli i ubit ću se" su relativno česte u toj dobi, nije da ih uvijek treba ignorirati (ja ću se prva naježiti od takvih izjava i propitivati sve što je moglo dovesti do njih), ali u situacijama kao što je ova koju si opisala obično služe privlačenju pažnje i izazivanju emocionalne ucjene, pa ako uspije - uspije.
    Nemam kćer, nego sina (malo starijeg), i priče o "boljem mobitelu" su nam svakodnevno na repertoaru samo što je on odavno prestao žicati jer je shvatio da ga od nas neće dobiti dok mu radi ovaj kojeg sad ima. Sad kalkulira kako da si uštedi novce, što je konstruktivniji pomak u priči.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Kami, žao mi je zbog ovakve situacije, razumijem da se covjek osjeca ocajno i nemocno.
    Moja je malo starija od tvoje, i kad podviknem nije manja od makova zrna i isto se postavlja i odgovara i svasta izgovara u afektu. Nije doduse nikad spominjala ovo zadnje, ali ucjena je bilo.
    Kao sto Peterlin kaze, ucjenama ne treba popustiti jer pitanje je sta je slijedece. I ja bi za svaki slucaj vidjela s kim se druzi, sta cita i nekako ispitala o cemu razmislja.
    I pricala bi s njom ozbiljno i otvoreno hladne glave kad se smire strasti. Probala bi joj reci da se stavi u tvoju kozu i pokusa osjetiti kako se ti osjecas kad slusas te njezine ucjene. ALi to moze samo kad se strasti smire i kad ste svi skupa smireni.
    Sretno dalje

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    silkica, kad je rekla da će se ubiti, odgovorila sam joj da se nadam da joj njen život ipak znači više od nekakvog mobitela..
    peterlin, u pravu si što se tiče društva, nisam napomenula u prvom postu da curica s kojom je nerazdvojna nije baš meni po mjeri. Prilično je samozatajna i ponekad jako negativna. Ni u kom slučaju ne želim na nekog drugog svalit krivnju ili bilo što takvoga, ali bi jako voljela da se druži s nekim malo pozitivnijim. No, kako malena živi u stanu ispod našeg, a u blizini naše zgrade ne živi baš nitko drugi iz njihovog razreda, vjerujem da smo osuđeni na ovakvo okruženje. Dodatan problem je što su zajedno I nakon škole, a ne samo za vrijeme nastave. Tu sam prilično bespomoćna...

  9. #9
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja bih rekla da je ovo pravi pubertetski protest/divljanje/vreća hormona,
    malo preuranjeno doduše, ali mi je to baš onako pubertetsko ponašanje.
    za ovo što ti je rekla da će se ubiti,
    čini mi se da je pogodila u sridu i da to kuži.
    možda ti je i prije govorila neke stvari koja bi te povrijedile i to je skužila
    pa je sada samo malo podigla ljestvicu.
    trenutno bih to prešutjela, ali kad si opet budete dobre,
    svakako bih potegnula i porazgovarala o toj rečenici i posljedicama iste.

    što se tiče skupih materijalnih stvari, moja preporuka - ostani dosljedna,
    mislim u ovom dijelu da ti to nećeš financirati.
    kod mene je pravilo ako djeca žele neku skuplju stvar, jednostavno moraju štedit,
    ja ću dati koliko smatram da je ok dati za tenisice/mobitel/nešto, možda i mrvicu više,
    ali sigurno neću provlačiti karticu da bih im kupovala tko zna što,
    čak nije razlog da ja to ne bih nekada i htjela, nego da se nauče poštivati i novac
    i na kraju krajeva i tu stvar koju dobiju/kupe, a ne da za dva dana šupe negdje u ćošak i gotovo.
    mali sad skuplja za novi mobitel i ima čak i više nego što mu treba za onaj koji želi, jer ćemo mu mi dio platiti,
    samo on to još ne zna
    ponekad mi se srce stegne kad vidim kako doslovno svaku lipicu stavlja u kasicu,
    dođe mi da kažem bemu miša idemo to kupiti,
    ali kako vidim da sve skupa dobro funkcionira ne da mi se.
    imam sreću što su moji ili takvi karakterno ili su jednostavno prihvatili da nema pregovaranja oko skupih stvari.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    tanja_b, probala je ona ići I u tom smjeru, rekla je da će kupit mobitel svojim novcima, ali joj ni to ne dam. Naime, to su novci koje je dobila za rođendane od baka I djedova, pričest I sl..To je na banci, muž joj je otvorio štednju, I nekako tamo pohranjujemo sve što dobije za takve prigode. Premala mi je da sama raspolaže tim novcima..

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    popricaj malo s njom, o tome s kim se druzi, sto razmislja, sto pricaju i kako se prema njoj ponasaju prijatelji/ce ...
    moguce da je u tom jednom trenutku provalilo van sve sto je dugo drzala u sebi i sto ju je mucilo

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Tashunica, mislim da si u pravu kad kažeš da diže ljestvicu kako bi me povrijedila. To je definitivno istina, no kako to izbjeći? Ja sam veliki emotivac I zbilja se jako trudim oko djece, kako da me to ne pogodi?

  13. #13
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kami, ne ubijaju se djeca radi mobitela.
    nemoj se radi toga sekirati, to je rekla jer zna da ćete to i najviše pogoditi.
    uglavnom, ono što mislim je da pod hitno trebaš izbaciti osjećaj tuge i suze. štaš bit tužna jer te mala zahebava mene samo ovako čitajući ljutnja obuzima da ona radi drame i trese se radi faking mobitela. dakle, ozbiljno i mirno bih joj rekla da je debelo pretjerala, da je skroz ok da je tužna i ljuta zato što ga neće dobiti, ali da ovako ne razgovaramo u našoj obitelji. ne vrijeđamo se.

    i da, sve je to normalno u njenoj dobi, ali mi moramo reagirati. nisu svi isti, i ja sam kad bi na mene podigli glas osjećala samo revolt, nikako nisam bila manja od makovog zrna. jedino sam psovala i vrijeđala mamu u sebi, ne na glas. jer se nisam usudila :D

    s druge strane:
    Muž I ja smo joj u više navrata detaljno pokušali objasniti zašto ne može dobiti taj mobitel (pokušali smo s argumentima da je preskup, da zbog cijene nije prikladan poklon za dijete njene dobi, pokušali smo joj objasniti da neki ljudi rade nekoliko mjeseci za taj iznos, da se ne razlikuje mnogo od njenog trenutnog mobitela već mnogo košta samo zbog brenda, da je važno štedjeti za važnije stvari u životu I sl.
    sori, ali meni niti jedan od ovih argumenata - hbg, ne stoji.
    zašto skup poklon ne bi bio prikladan za dijete njene dobi i šta ima veze s njom da neki ljudi mjesecima rade za taj iznos (dolje si napisala da si u principu možete priuštiti), da se ne razlikuje od njenog mobitela ne bi ga htjela - dakle, razlikuje se, naravno da se razlikuje zte od nemam pojma 1000 kn i samsung galaxy z8 od 7000 kn da je važno štedjeti za važne stvari u životu - a koje su to uopće kad je njoj trenutno najvažnija stvar u životu baš taj mobitel (viš da ne odustaje, pila li ga pila).

    dakle, budi iskrena i poštena i reci zašto ga neće dobiti. zato jer je vama to bacanje novaca i zato jer ga vi želite potrošiti za druge stvari, sad ili štedjeti, a naročito nakon ovakvih ispada može zaboraviti. ona to ne treba prihvatiti niti razumjeti, može biti i ljuta, proći će je.

    a šta će biti zamjenski poklon? sad sam znatiželjna

    uletili postovi, ali nema veze :D

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja je starija i nikada se nije tako ponašala.
    Ja bih isto rekla da je to pubertet.
    Neka djeca to proživljavaju tiše, a neka burnije.
    Što se tiče kupovanja skupih stvari, mišljenja sam da tu treba biti oprezan.
    Nikako ne pristati na ucjenu jer će za dva dana doći s novim zahtjevom pa opet novim i tako u nedogled.
    S druge strane ne vidim razlog zašto dijete ne nagraditi s nekom skupljom stvari ako to zasluži, uštedi dio novca i sl.
    Moja ima iPhone 7, ali u razredu svi odreda imaju iPhone i treba im.
    Meni ne treba i ja ga nemam.
    Imam peticu koju sam naslijedila od nje kad je dobila sedmicu.
    Ali,
    Ona je toliko dobra i skromna da je ona taj mobitel itekako zaslužila.
    I ona ima 16, skoro 17.
    S 11 ga sigurno ne bi dobila jer joj ne bi trebao.
    I moja kći nema ni PS, ni Xbox...što recimo skoro sva djeca imaju, a isto je skupo.
    Ona je željela taj mobitel, iza nje stoje njeni rezultati i dobila ga je.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    tanja_b, probala je ona ići I u tom smjeru, rekla je da će kupit mobitel svojim novcima, ali joj ni to ne dam. Naime, to su novci koje je dobila za rođendane od baka I djedova, pričest I sl..To je na banci, muž joj je otvorio štednju, I nekako tamo pohranjujemo sve što dobije za takve prigode. Premala mi je da sama raspolaže tim novcima..
    Razumijem da je premala za to, ali ovdje bih ja to upotrijebila kao lekciju.
    Dozvolila bih da si tim novcima to kupi.
    Ono što bi tim novcima bilo plaćeno je daleko veće vrijednosti nego što je nominalna vrijednost novčanica.
    Pogotovo ako bi mobitel bio ukraden, potrgao se, ili, na koncu konca, kad euforija nakon par dana splasne i kad se doživi da je to ipak samo telefon, koji ju neće pretvoriti ni u što više od onog što ona sada jest (ne znam jesam li razumljiva ovdje), i kad se shvati da ima samo novaca manje, odnosno da novaca više nema.
    Posljednje uređivanje od Evelina : 24.05.2017. at 16:48

  16. #16
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    tanja_b, probala je ona ići I u tom smjeru, rekla je da će kupit mobitel svojim novcima, ali joj ni to ne dam. Naime, to su novci koje je dobila za rođendane od baka I djedova, pričest I sl..To je na banci, muž joj je otvorio štednju, I nekako tamo pohranjujemo sve što dobije za takve prigode. Premala mi je da sama raspolaže tim novcima..
    ne znam, ali meni je ovo isto malo naopako :D
    ima novce, njene novce koje je ona dobila, a ne smije ih potrošiti na ono što ona želi. naravno, sad mi ne bi dolazilo u obzir, nakon ovih ispada. ni s njenim novcima.

    ali, poštujem, ako je cijela obitelj takva, štedljiva, onda ok, neka štedi i ona. za nemam pojma šta, al neka štedi :D to ulazi u sferu nekog načina života i nekih vrijednosti koje želiš prenijeti i na dijete. ne mogu to ja, koja ne štedim, sad izigravati nešto što nisam, ali vi pretpostavljam možete.

    moja je htjela za rođendan hoverboard, da je imala 2000 kn na računu, i da je baš tako jako zapilala, pustila bih joj da ga kupi. ovako mi ne pada na pamet tolike novce (sve da ih imam, a nemam :D ) bacati na to vozilo upitne iskoristivosti :D a isto služi samo da se folira u parku s njim, isto kao i fensi mobitel.

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    cvijeta, mislim da sam joj nekoliko puta I rekla da je to bacanje novaca, ma niti jedan argument ne prihvaća..
    Definitivno ću s njom opet razgovarati iako to već bude xy-ti razgovor na tu temu, ali dobro...

    A zamjenski poklon? Eh, to je sad isto vrlo delikatno pitanje...MM je nedavno na poslu mijenjao službeni mobitel pa je u paketu za nekakve male novce dobio I tablet..Taj tablet mu doista ne treba jer ima mob I laptop pa smo mislili to pokloniti, uz mozda jos par kakvih sitnica..

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moj sin je imao prije nekoliko godina ipod touch. Kupio ga od svojih novaca. I izgubio nakon mislim 2 godine. Nista pametno iz toga nije naucio. Prvi mob koji smo mu mi kupili je unistio, raspao se doslovno. A dobio ga je u prvom srednje, jer mu dotad uopce nije trebao. Jedan su mu ukrali na plazi, drugi mu je pao u more... Dakle neka skupa stvar za njega je bacena lova. Moja il njegova svejedno. Da sam zaradi pare i kupi super skupi mobitel, ne bih imala nis protiv. Trosi brate, unistavaj, sam si se za to znojio. Al sto se mene tice, maksimalno sta od mene moze dobiti je Nokia s tipkicama. Eno je koristi sigurno pol godine. Tako da nisam bas sigurna koliko pameti dijete moze izvuci iz neke situacije.
    Ja bih nju suocila s nekoliko stvari. Recimo ta nepristojnost mi je fakat najgori dio puberteta. Kad mi se neko od mojih pubertetlija obrati tim glasom iz pakla, ja bi odma egzorcizam na njemu izvela u vlastitoj reziji. Druga stvar, treba joj ponudit neku pametniju zabavu za te pare, neko putovanje, nesto od cega ce ostati uspomena. Beš mobitel, ko se jos sjeca prvog telefona u zivotu...

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Beš mobitel, ko se jos sjeca prvog telefona u zivotu...
    Sjecamo se ti i ja , marta. Jer smo bile debelo punoljetne .
    Ova balavurdija sigurno nece, njima je to potrošna roba. Ali ne sa mojim parama, kojih nemam višak.
    Posljednje uređivanje od sirius : 24.05.2017. at 17:13

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Evelina, cvijeta, razumijem kako razmišljate, ali 7000 kn!!! To mi je van pameti za dijete od 11 god.!!
    Možda da ima više godina i da joj doista treba, kao djetetu od Tanči, ali ovako mi je to doista previše novaca za igranje igrica, slušanje glazbe I dopisivanje.
    I mislim da ju uopće ne bi diralo kaj je spiskala sve svoje novce, ionako mama I tata štede pa ne mora I ona!!

    cvijeta, možda ispada da sam škrta, no mislim da nisam, često je iznenadim nekom sitnicom jer je izvrsna u školi I odličan sportaš, no odrasla sam (kao I MM) u prilično skromnim životnim uvjetima, moji su sve svoje novce ulagali u bratovo I moje školovanje, ovo je van svih mojih životnih principa!!
    A zakaj štedim? Pa, recimo da joj kupim stan jednog dana Ili možda za školovanje u inozemstvu, ako se za to jednog dana odluči...

  21. #21
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sjecamo se ti i ja , marta. Jer smo bile debelo punoljetne .
    Ova balavurdija sigurno nece, njima je to potrošna roba. Ali ne sa mojim parama, kojih nemam višak.
    Upravo tako.
    Moj je bila suprugova Motorola kada sam otišla u rodilište.

  22. #22
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    moja kćer stalno skuplja za neka putovanja, ta bi samo da joj guzica vidi puta.
    i meni je to super, obožava putovati i trenutno ih želi sama financirati pa stalno traži nekakve poslove.
    ali ona je takva od malena, a mali - taj ne vidi dalje od kvarta i ekipe
    pa ako si želi taj vražji mobitel za uglavnom svoje novce, nek si ga kupi.
    ako ga izgubi vratit će se na kantu koju je imao do sada i dobro.
    ne znam, drugačiji su, svatko ima svoje prioritete i želje pa ih puštam svako u svom smjeru.

  23. #23
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako.
    Moj je bila suprugova Motorola kada sam otišla u rodilište.
    i moj je bio motorola, ne sjećam se točnog modela, ali znam da je bio plavi.
    veličine cigle, naravno.

  24. #24
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    I ja sam ko marta pomislila na putovanje kao uspomenu za cijeli zivot u zamjenu za manje fensi mob.

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sirius, sta je najgore, ja se svog ne sjecam, moguce da je isto bila motorola, al ne znam vise.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, sta je najgore, ja se svog ne sjecam, moguce da je isto bila motorola, al ne znam vise.
    hahaha

    ti si vec ona treca kategorija, a penzije nigdje na vidiku.

  27. #27
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I jos nesto Kami, sve da i jesi skrta, i da ne das i gotovo, to je tvoje roditeljsko pravo. Njenih 11 godina je puno premalo za odlucivanje o 7000 kn.

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Jooj, cure, napokon se danas od srca smijem!! Ovaj forum definitivno ima psihoterapeutski učinak!!
    Dobila sam svoj prvi mobitel za diplomu s 23 god. Bio je to onaj mali Siemens, plave boje, ne sjećam se koji je to model bio, al je bio super!!!

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    ja na ovo zaista ne bih niti trepnula. Istina, iznervirao bi me napad bjesnoće, ali ostalo...

    da li netko od 11godina treba nosati okolo mobitel od 7 tisuca?
    pa niti u ludilu.
    ne bi mi palo na pamet kupii takvu stvarcicu sebi , a ja sam ona koja zaraduje.
    isto tako njezina ustedevina...to je stvar principa .Ako majka smatra da je to za faks , udaju ili pokretanje posla kad bude imala 18 godina tada neka se drzi toga.
    moji principi su prizemni. Ja pare koje su dobili od rodaka (ne krizmaju se i slicne stvari, pa je para relativno malo) dam da potroše. Hoćes na role , romobil, slatkiše i gazirane sokove ...ma široko im polje.
    ali da hodaju okolo sa 7 tisuca kuna u dzepu, malo sutra. Da ih jos netko klepi po glavi zbog toga.
    Posljednje uređivanje od sirius : 24.05.2017. at 17:28

  30. #30
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I jos nesto Kami, sve da i jesi skrta, i da ne das i gotovo, to je tvoje roditeljsko pravo. Njenih 11 godina je puno premalo za odlucivanje o 7000 kn.
    a ja bih se još nadovezala na ovo, nisam uopće skužila da se radi o toj cifri,
    na puuuno manjoj cifri bi već bio veto, da sve ima i duplo od toga.
    moj želi mobitel od 1300 kn i blizu toga mi je već limit.
    mislim da bi dozvola za mobitel od 7000 kn s moje strane prema djetetu otišla u skroz krivom smjeru.

  31. #31
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    isto tako njezina ustedevina...to je stvar principa .Ako majka smatra da je to za faks , udaju ili pokretanje posla kad bude imala 18 godina tada neka se drzi toga.
    moji principi su prizemni. Ja pare koje su dobili od rodaka (ne krizmaju se i slicne stvari, pa je para relativno malo) dam da potroše. Hoćes na role , romobil, slatkiše i gazirane sokove ...ma široko im polje.
    ali da hodaju okolo sa 7 tisuca kuna u dzepu, malo sutra. Da ih jos netko klepi po glavi zbog toga.
    da, da, to je to, isto mislim.

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Kaj se tiče putovanja, to ionako zna da idemo..prošle godine smo donijeli odluku da svake godine odemo nekuda u inozemstvo na neko kraće putovanje..Prošle godine je to bio Beč, ove godine idemo u Salzburg na 4 dana jer obje curke obožavaju "Moje pjesme, moji snovi"..
    Nisu to nikakva fensi putovanja, nešto pre pre skupo, a baš nam je to I bila zamisao- da imamo zajedničke obiteljske uspomene...

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    U krajnjoj liniji, I MM I ja uživamo na tim putovanjima jer nam u djetinjstvu nisu bila dostupna!!

  34. #34
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Tashunica, mislim da si u pravu kad kažeš da diže ljestvicu kako bi me povrijedila. To je definitivno istina, no kako to izbjeći? Ja sam veliki emotivac I zbilja se jako trudim oko djece, kako da me to ne pogodi?
    normalno je da će te pogoditi,
    moraš ti sebe istrenirati da ona to ne vidi,
    inače će te gađati kad god stigne.
    i ovaj egzorcizam što marta spominje,
    moraš joj jasno dati do znanja da nećeš tolerirati takve ispade,
    nađi svoj način egzorcizma

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    normalno je da će te pogoditi,
    moraš ti sebe istrenirati da ona to ne vidi,
    inače će te gađati kad god stigne.
    i ovaj egzorcizam što marta spominje,
    moraš joj jasno dati do znanja da nećeš tolerirati takve ispade,
    nađi svoj način egzorcizma
    najbolje kad mala krene divljati da ona pocne bacati stvari i urlati.
    to vecinom resetira podivljale pubertetlije, posebno ako je majka vecinom smirena i stalozena. :napad je najbolja obrana:

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno


    Niš, definitivno ću morati poraditi na tim tehnikama, ako Roda ima kakvu radionicu na tu temu, rado ću se pridružiti!!!

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    137

    Početno

    Sirius, ti sigurno znaš, nešto na temu "Nađite svoj način egzorcizma!!"

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj KAMI prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, ti sigurno znaš, nešto na temu "Nađite svoj način egzorcizma!!"
    znam sve sto treba.
    i vidis da nisam škrta djeliti mudrost.

  39. #39
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ja bih joj sad oduzela i taj ZTE mobitel. Ne znam koliko je to pedagoški.

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da vas malo nasmijem, a glede egzorcizma, nakon nekog od zadnjih obracanja glasom iz pakla, ja sam zaurlala, pic.. ti materina, da ti pic.. materina koja te tako lose odgojila... Mam smo se svi izresetirali, jerbo nemam obicaj inace tako sebe psovat.

  41. #41
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I jos sam nesto htjela reci. U pubertetu te moze sve docekat. Sve sta god ti padne na pamet. Od dobrih do losih stvari. Cijela lepeza mogucnosti iz koje pubertetlije valjda naslijepo izvlace. I onda ti moras improvizirati i smisljat strategije za rjesavanje talacke krize, bez obzira sto ti ne pada napamet biti policijski pregovarac...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    a ja bih se još nadovezala na ovo, nisam uopće skužila da se radi o toj cifri,
    na puuuno manjoj cifri bi već bio veto, da sve ima i duplo od toga.
    moj želi mobitel od 1300 kn i blizu toga mi je već limit.
    mislim da bi dozvola za mobitel od 7000 kn s moje strane prema djetetu otišla u skroz krivom smjeru.
    Ovako nekako je i kod nas. Kad sam rekla da "razmišlja o tome kako da sam uštedi za jači mobitel", mislila sam na džeparac koji povremeno dobije, nema on većih novaca na raspolaganju. A bolji mobitel mu realno gledano ni ne treba, ima MM-ov rabljeni Samsung koji je i više nego dobar za dijete u osnovnoj školi.

    Što se tiče pubertetskih reakcija, pomalo ih upoznajem ne još glas iz pakla, doduše, ali nagle promjene raspoloženja, užasna osjetljivost na intonaciju, boju glasa i količinu decibela upotrijebljenih u razgovoru, i tako to. I da, kao što marta kaže, najčešće u tim situacijama treba improvizirati vještine policijskog pregovarača. Ali scene za egzorcizam ne dopuštam - još uvijek imam bogatiji rječnik i brži jezik od njega da ga mogu poklopiti

  43. #43
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma egzorcizam sam ja uvela ko pojam, zato sto u tim nekkim situacijama pozelim da mogu izvuc raspelo iz rukava i zaurlat Apage!!! U stvarnosti smireno pregovaram s teroristima, uglavnom.

  44. #44
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A bolji mobitel mu realno gledano ni ne treba, ima MM-ov rabljeni Samsung koji je i više nego dobar za dijete u osnovnoj školi.

    :
    a gle, većina ovih skupih mobitela ima na sebi tih pi*darija koje realno gledano - ne trebaju nikome. najmanje nama. još klincima, ajd. otključavanje na šarenicu oka npr zamisli mene kako otključavam mobitel na šarenicu oka, kao 007 ili milijardu gigabajta memorije. šta će to nama, ajd budi iskrena :D njima još i treba za te njihove aplikacije, snapove, slike...
    meni mob treba da telefoniram, šaljem poruke i imam internet, dok čekam da čitam portale :D

    marta psuje samu sebe lol

    kami, uopće mi se ne činiš škrtom. nego sam samo, dok nisam znala da se radi o 7000 kn :D , htjela reći da nije na nama da procjenjujemo jel im nešto treba ili ne treba, iz njihove perspektive. ako kažu da im treba, valjda im treba :D
    a naša je, naravno, kad se radi o parama - ionako zadnja.

    plus, kao i martu, najviše me izbaci iz takta bezobrazluk.

  45. #45
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Kani, predpubertet....
    sve vi radite dobro, a rekla bih da je i ponašanje djeteta momentalno nešto extremno, ali nista novo na kugli zemaljskoj...
    prezivjeli svi (mozda ne bas isti povod, ali neke slične verzije ljutnje, bijesa...) pa ćete i vi.

    Ja se slažem sa cvijetom i jos bi jednom naglasila: sve te argumentacije ja nalazim kontraproduktivnima (i par milijardi ljudi živi u potelusicama njih 10 u jednom sobičku, pa vi svejedno živite u pristojnom stanu)
    osim toga one ciljaju na to da vi nju uvjerite u ispravnost vaših stavova i neispravnost njenih. Nesvjesno ili svjesno želite (sto je sasvim razumljivo) da ona uvidi ispravnost vaših argumenata i objašnjenja, te sama odustane od svoje želje.
    no ne ide to tako.

    Moje hendlanje situacija u kojima je curka željela nešto sto je nama bilo apsolutno neprihvatljivo (ne mislim pri tome nužno na materijalne stvari) je bilo kratko i jasno:
    ne dozvoljavam xy, jer se to kosi sa mojim vrijednostima i principima po kojima se vodim u životu. Ne očekujem da se slažeš, ne očekujem ni da razumiješ, imas pravo na svoje stavove i želje.
    Mi kao roditelji odlučujemo i to je naša odluka

    došla do toga malo preko juula, malo preko metode pokušaja i pogreške. I stvarno djeluje.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a gle, većina ovih skupih mobitela ima na sebi tih pi*darija koje realno gledano - ne trebaju nikome. najmanje nama. još klincima, ajd. otključavanje na šarenicu oka npr zamisli mene kako otključavam mobitel na šarenicu oka, kao 007 ili milijardu gigabajta memorije. šta će to nama, ajd budi iskrena :D njima još i treba za te njihove aplikacije, snapove, slike...
    meni mob treba da telefoniram, šaljem poruke i imam internet, dok čekam da čitam portale :D
    Mojem treba milijarda gigabajta memorije za gomile igrica koje si instalira na mobitel
    A "jaki" mobitel mu, realno gledano, treba samo zato da mu netko od razrednih bossova ne bi na hodniku dobacio "kako ti je jadan mobitel" Ovo je već druga tema i tu, osim mobitela, spadaju i airmax-ice, šarene drečave tenisice za nogomet, PSkojivećbroj, i tako dalje... na žalost, dopali su ga roditelji koji ni najmanje ne šljive trendove, pa se morao prilagoditi

  47. #47
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    evo, seni je to lijepo rekla, meni nije uspjelo pa si ti ispala škrta lol

    samo da nadodam, čini mi se da to ipak na kraju nadođe na naše. malo presporo, istina.

    Moje hendlanje situacija u kojima je curka željela nešto sto je nama bilo apsolutno neprihvatljivo (ne mislim pri tome nužno na materijalne stvari) je bilo kratko i jasno:
    ne dozvoljavam xy, jer se to kosi sa mojim vrijednostima i principima po kojima se vodim u životu. Ne očekujem da se slažeš, ne očekujem ni da razumiješ, imas pravo na svoje stavove i želje.
    Mi kao roditelji odlučujemo i to je naša odluka
    upravo imamo ovu situaciju, "svi" idu na koncert u poreč, a mi mu nedamo, otprilike s ovim seninim argumentima. al vidim da shvaća zašto, iako to neće priznati i namjerno me živcira. ne bih mu dala pare za njegov koncert, nema majci.

    vjerojatno pretpostavljate o čijem se koncertu radi

  48. #48
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ja sad išla guglati
    Ima tu i koncera u Eufrazijani, pretpostavljam da nije to
    (jel open air?)

  49. #49
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    thompson ili ceca?

  50. #50
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    aaa
    nisam dobro guglala

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •