Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 328

Tema: Šta spremate od morske živadi?

  1. #1
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno Šta spremate od morske živadi?

    Amo vamo ideje, šta i kako spremate od ribe, mekušaca, morskih plodova.. dobro bi mi došle ideje za nešto drugačije

    mi najčešće ribu stavljamo tamo di joj je mjesto - na gradele
    obično komarču ili lubin, nekad srdele, za njih imamo neke sablje na koje se naslažu i samo par minuta okrenu iznad vatre, divne budu
    losos pečem na tavi samo sa malo maslinovog, probala sam u pećnici i nije mi bio fin
    male mole ili trlje na tavi, uvaljane u brašno
    veću ribu ako je ružno vrijeme umotanu u foliju, unutra stavim komad limuna, češnjak i grančicu ružmarina, i masl ulje

    sipu na crni rižot ponekad
    hobotnicu s krumpirima
    kozice ili dagnje na buzaru
    dakle klasik, ali to relativno rijetko

    od manje klasičnog cijeli jedan put sam napravila oslić na curry, to je super, ali nitko osim mene ne voli ljuto pa bez toga nije to
    prijateljica mi je dvaput radila riblji curry za bogove, to je po ovom receptu https://www.theguardian.com/lifeands...oan-fish-curry

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Kod nas je jako popularan oslić. Pohan ili kad ja radim u pekaču s maslinovim, češnjakom i ružmarinom. Dijete ga voli. Sardine isto.
    Radili smo do sad jednom samo losos, ali otkad sam saznala da ima puno omege budem ga gledala češće.
    Tunu sam voljela iz konzerve pa sa rajčica sosom i špagetima, ali to nismo već dugo radili jer tuna je nešto onečišćenija.
    Sebi sam radila lignje zapečene između ploški krumpira. Nikom nije pasalo osim meni. A inače samo zapečene na tavi. Nikad pohane.
    Jednom smo radili crvenog bodečnjaka. Par puta sam jela kozice, račiće. Sjeda teško.
    Suprug je pekao orade i lubina na roštilju. Prelivene sa maslinovim uljem, češnjakom i limunom su odlične.
    Nikad ne radimo hobotnicu, sipu, dagnje, morske plodove, morskog pesa i bakalara.

    Izbacila sam aluminij jer sam pročitala da je štetan. http://www.index.hr/black/clanak/kor...ti/946011.aspx

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Srdele, pastvu, lokardu i skusu na tavi ili pecnici.to jedemo pretežno veliki klinci i ja.
    To je sve lignje, ostale mekusce i školjke ne radimo ni ne jedemo doma. Muž ponekad pojede lignje na poslu.

  4. #4
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Tunu iz konzerve ja ne podnosim, zgadila se i meni i muzu u studentskim danima
    Jedino friska tuna jednom u par godina se pocastimo, ali treba je vrlo kratko drzat na vatri jer se za cas presusi
    I ponekad rizot s plodovima mora radimo, ili zelenu tjesteninu, ali rjedje zadnjih godina

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Tunu u konzervi samo jednom kupila, nisam kod kupovi e gledala za soju, i kad je klinka počela povraćati sam pogledala i iznenadilo me to. Ponekad se kod nas jedu samo srdele iz konzerve
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 28.05.2017. at 12:56

  6. #6
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    tuna i losos s gril tave na naglo
    bijela oborita iz pecnice. isto tako i skuse
    srdele frigane (na sablje su savrsene ali nemam gdje)
    leso oslic i bakalar
    na brodet sve sta nadem. ubacim i komad tune i lososa
    na buzaru skoljke i skampe
    lignje na gulas ili pecene
    sipe s graskom ili crni rizot
    sve u svemu, nikakva egzotika, sve tradicionalno

  7. #7
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    mi često jedemo male kineske raviole s kozicam i djumbirom, onda polpete od kozica sam umakom sa cilijem i limunom, onda bijelu ribu volim zapeći s koricom od pesta pa poslućiti uz sotirano povrće, tunu volim u korici od pistacija pa uz salatu, onda brodet- standardni, dagnjei brbavice najvolim sa rižinim vinom i puno tajlandskog bosiljka i djumbira i cilija, srdele svakako, najdraže kao male sendviče filetirane pa slagane s peršinom, limunovom koricom, pinjolima i krušnim mrvicama...

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Tunu iz konzerve ja ne podnosim, zgadila se i meni i muzu u studentskim danima
    Jedino friska tuna jednom u par godina se pocastimo, ali treba je vrlo kratko drzat na vatri jer se za cas presusi
    I ponekad rizot s plodovima mora radimo, ili zelenu tjesteninu, ali rjedje zadnjih godina
    Ovako se meni ogadio oslić smrznuti iz vremena dok su djeca bila mala, ove dobi kakve sad ima zutaminuta. Par godina smo ga doslovce izbacili iz svakotjednog jelovnika (izuzetak su molići, oni su mi super). Oslić iz leda vratio se s fiksnim aparatima za zube i počecima samostalnog kuhanja moje djece. Najbolje prolazi kuhan u umaku od bijelog vina, kopra i kapara. Uz to riža i imaš ručak u 10min.

    Offt. Falabogu na vidiku je kraj školske godine, pa će dečki tijekom praznika češće preuzimati kuhaču nego što sad čine. Glupo mi je kuhati unaprijed za dvojicu klipana koji su veći od mene.

    A sad na ribe i morkse plodove:
    Obožavamo oradu i brancina, iako su kavezni. Rado bih divljake, ali se ne opterećujem. Brancina na električni roštilj na balkonu, oradu češće u pećnicu, u kikiri (ne koristim alu foliju na visokim temp).
    Obožavamo hobu pečenu s kUmpirima, kako bi rekao moj kolega Dalmatinac koji je mene Podravku učio kuhati te stvari. Crni rižot od sipe je mljac i to znam napraviti za Badnjak, a često znam kupiti crnilo u vrećici i napraviti niskobudžetni crni rižot od bilo kakvih liganja. Hobu volimo na salatu, ali i muzgavce. Jednom sam našla smrznute krakove atlantske lignje, to je isto dobro ispalo na salatu, ali nije u rangu hobotnice.

    Od kozica radim bijeli rižot i to je isto super.

    Školjke volim, ali ih ne znam spremati osim dagnji.

    Od riba zaboravih bakalar i zubatac, kao i škarpinu koja je mojim sinovima najdraža riba. Za sramotu, ne volim skuše ni lokarde ni drugu plavu ribu osim srdela.

    Ali ja sam rođena blizu Drave i cijenim slatkovodne ribe barem isto toliko kao i morske. Pastrve s Žumberka ili Gacke su mi bolje od lososa koji mi nije bogznakaj ako nije dimljeni...a to je druga priča. Tko se može dočepati lipljana, to je super. Od slatkovodnih riba volim šarana divljaka, kečigu nisam vidjela dooobrih 30 godina na tanjuru, pa onda som je vrhunski. Jegulje mi baš i nisu nešto, ali smuđ je mljac. Moja mama obožava štuku, a meni je to suha riba i ima meso "ko trešće" ali kad ju digneš na blinker ili raub, naravno da se pojede. Volim divere (deverike) iako su puni kostiju, isto kao i crvenperke i žutooke. Babuške mi nisu naročito fine, ali zato bijelke i drugi kederi, mljac.... Kakve srdele, meni je ovo bolje čak iako nisu veće od palca. Iskreno, više seni ne sjećam kakav okus imaju podust (štupser), linj ili mrena. Eh, sin me gnjavi da želi u ribolovno društvo. Bome bi se baš trebao upisati, da malo opet lovimo. Provela sam mladost uz vodu i to je super. A do tada, ribarnica. I dečke moram naučiti kuhati fiš.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.05.2017. at 14:18

  9. #9
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Kikira?

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Sasa, das upute za tu tunu u korici od pistacija?
    Pretpostavljam da korica pomogne da ostane socna

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    mi često jedemo male kineske raviole s kozicam i djumbirom, onda polpete od kozica sam umakom sa cilijem i limunom, onda bijelu ribu volim zapeći s koricom od pesta pa poslućiti uz sotirano povrće, tunu volim u korici od pistacija pa uz salatu, onda brodet- standardni, dagnjei brbavice najvolim sa rižinim vinom i puno tajlandskog bosiljka i djumbira i cilija, srdele svakako, najdraže kao male sendviče filetirane pa slagane s peršinom, limunovom koricom, pinjolima i krušnim mrvicama...
    Uvijek padnem u sevdah kad Saša oglasi svoje ručkove

  12. #12
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    tuna! zagrijes pecnicu na 250! moraju biti debeli fileti, onako 7-8 cm, uzmes pistacija i dobro ih smiksas- ja to u blenderu do skroz finog praha, jos malo naribam limunove korice i pomijesam s pistacijom. onda zagrijem tavu na najjaču vatru, filete premažem maslinovim uljem i kratko kratko zapečem na tavi- po minutu sa svake strane, onda ih stavim na tepsiju, premažem velikodušno sa senfom i na senf u debelom sloju stavim pistaciju! u pećnicu na 5 minuta i gotovo. mora ostati rozo- crveno iznutra. dake sirovo. inače je suha i grozna.

  13. #13
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek padnem u sevdah kad Saša oglasi svoje ručkove

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kikira?
    Kikiri = ovalni pekač s poklopcem, ovo: https://www.google.hr/search?q=kikir...5R0EKOqYJRNuM:

    Imam više veličina, a za ribu koristim najmanji, mislim da je 30 cm
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.05.2017. at 22:32

  15. #15
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    riblja marinada
    fenomenalno jelo koje danima može stajati u frižideru
    https://www.coolinarika.com/recept/riblja-marinada/

    pržene srdele, som u pivskom tijestu, odresci tune i morskog psa na grill tavi, pečene pastrve
    kozice u rozom umaku sa zelenim rezancima
    to je otprilike to

  16. #16
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mm ima neki recept za muzgavce i školjke, ja ću ti sad samo napamet ako se dobro sjećam
    nije baš petominutni, imaš se šta zafrkavat s time
    muzgavce očistiš i narežeš na sitne komadiće i lagano prodinstaš na češnjaku
    školjke se operu i kratko skuhaju (on uglavnom uzima dagnje, ali nekad stavi i brbavice)
    skuha one široke zelene rezance
    sve skupa stavi u vatrostalnu posudu, napravi bešamel, promiješa, posipa sa ribancem i zapeče u pećnici
    isto to možeš raditi i sa kozicama, škampima...

  17. #17
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    mi uglavnom pečemo ribu - ili na grill tavi ili u pećnici. Od glava radim juhu. I kosti ako ribu filetiramo.

    Niš inovativno, kao sasa npr.

    Jedino na kaj smo se "navukli" je najbolja street hrana koju sam ikad jela (OK nisam baš tip od sendviča) u Istanbulu. Riba u kruhu.
    Fileti lokarde se speku na grill tavi. Baquet ili talijan ili pecivo se prereže i poulji i malo stavi na ribu.
    Slaže se sendvič - tko kaj voli. Znači kruh, riba, pa maslinovo ulje , umak od nara ( U Zagrebu ga ima za kupiti u turskom dućanu), sok od limuna, krunpo mljevena crvena paprika, sol, papar, sitno narezana zelena salata, sitno narezan luk.
    Nije kao riba u kruhu u Istanbulu, ali je vrlo slično i nama doma svima jako fino

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Sad je vrijeme da se usole srdele.

    Ja ne znam, ali znam da je to moja kolegica s posla radila...

    Ako me netko može podsjetiti i napisati ovdje recept - bila bih zahvalna.

  19. #19
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    da Sasa otvori restoran, ja bih svaki dan išla kod nje
    mljac. nego, stvarno 7-8 cm debeli fileti? nije to malo previše?

  20. #20
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Neee, to je super! Debeli sočni fileti Sve ispod te debljine je suhi šnicl. Mi smo uvaljali file tune (trokutasti dio, ko biftek) u crni i bijeli sezam (prije toga tunu premazati lagano bjelanjkom da se sezam bolje uhvati) i na gril tavu samo dok se sezam ne ispeče sa svake strane. Unutra treba biti sirovo. I uz ukiseljeni đumbir, svježe krastavce i soja sos. Naravno, za to tuna mora biti extra svježa.

    Neki dan sam na sličan način radila i potrbušinu od palamide. Rezanu na trakice, zarolanu i uvaljanu u sezam i samo 20 sekundi na svakoj strani. I uz wasabi.

    I meni nije loša varijanta - file brancina dimljen na lovoru (radila sam u woku, meni super, On više voli natur), pržene kapare i krema od pečenog češnjaka. Dragi i ja smazali ribu od 1400 g.

    I sad sam se sjetila kad je On napravio rižot od kozica i jagoda. Predrasude na stranu. Apsolutno prefino!

    Za sve to trebaju namirnice biti skroz svježe i fineee.

    Jedva čekam godišnji u Hr. Kupili smo dozvolu za ribolov, i možda je pretjerano reći, ali sredozemna riba stvarno je najbolja. Nažalost, ljeti gotovo pa uopće ne možemo kupiti ribu. Ne mogu jesti srdele i skuše mjesec dana pa smo odlučili da moramo biti poduzetni. Dozvola je skupa, ali bar ćemo jesti friško. Ako išta ulovimo...

    Moj favorit, lignja direktno iz mora na tavu. Bez čišćenja. Onaj unutarnji šug je najbolji

  21. #21
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Peterlin,

    ja sam samo jednom solila srdele. Vjerojatno ima boljih stručnjaka od mene, ali slaže se red krupne soli, red srdela (često vodoravno trbuh na trbuh) i završava se solju. Sve se pritisne teretom i odlijeva se masnoća koju ribe puste. Svatko ima svoju filozofiju, način slaganja i obiteljski recept s finesama. Ja bih ponijela cijelu kompoziciju slane ribe s utezima s nama doma, ali mislim da bi se skuhalo u autu nakon 2000 km. Ja ne mislim, ali On misli...

    Meni su prefini slani crneji (one crne ribice koje vidite kad se kupate) i gere koji se još samo povremeno sole na Korčuli i Lastovu. Koliko ja znam...

  22. #22
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    je je - gere se sole na Korčuli - mi ih jedemo svako ljeto

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Losos!

    Fileti, bez koze, na rostilju, bez ikakvog zacina, cak ni sol. Ako rostilj nije dostupan, onda tava s maslinovim uljem.

    Uz to, tikvice rezane na trake i dinstane na maslinovom ulju, u tavi.

    Nasjeckati ljutiku na kockice i preliti bijelim rizinim octom i maslinovim uljem, u omjeru 1:1 (ili nekako drugacije, naravno, ako vam je jedno draze od drugog). Mrva soli, svjeze mljeveni papar i to je to. Preliti svjeze pripremljen losos i tikvice.

  24. #24
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni su losos (ili škarpina) odlični u pećnici s krumpirima, na sljedeći način:
    Krumpir narezan na ploške zapeći 10-ak minuta (vrijeme će ovisiti o vrsti krumpira i debljini feta)
    Na to poslagati filete ili fete lososa i peći još 5-10 minuta.
    Za to vrijeme uskuhati 2 dcl bijelog vina, 2 dcl vode, 1 dcl maslinovog ulja s grančicama ružmarina, listovima lovora, nekoliko češnjeva češnjaka krupno narezanih, soli i paprom.
    Kad se i riba malo zapekla, preliti umakom i još 10-ak minuta vratiti u pećnicu.
    Vremena su odokativna - ribi ne treba puno, a bitno je da krumpir nije sirov.

    Može i bez krumpira, a za prilog manistra (pa se polije ovim šugom) i recimo mrkva na pari, da ostane hrskava.

    Radila sam ovako i repove grdobine, bili su dobri, ali ne kao losos ili škarpina. Bakalar baš i ne, ne znam zašto. Inače bakalar često radimo s krumpirom, kao što se radi sa sušenim, i bude odličan.
    Posljednje uređivanje od vertex : 31.05.2017. at 11:58

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin,

    ja sam samo jednom solila srdele. Vjerojatno ima boljih stručnjaka od mene, ali slaže se red krupne soli, red srdela (često vodoravno trbuh na trbuh) i završava se solju. Sve se pritisne teretom i odlijeva se masnoća koju ribe puste. Svatko ima svoju filozofiju, način slaganja i obiteljski recept s finesama. Ja bih ponijela cijelu kompoziciju slane ribe s utezima s nama doma, ali mislim da bi se skuhalo u autu nakon 2000 km. Ja ne mislim, ali On misli...

    Meni su prefini slani crneji (one crne ribice koje vidite kad se kupate) i gere koji se još samo povremeno sole na Korčuli i Lastovu. Koliko ja znam...
    Fala! Jednom to moram isprobati.

  26. #26
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su losos (ili škarpina) odlični u pećnici s krumpirima, na sljedeći način:
    Krumpir narezan na ploške zapeći 10-ak minuta (vrijeme će ovisiti o vrsti krumpira i debljini feta)
    Na to poslagati filete ili fete lososa i peći još 5-10 minuta.
    Za to vrijeme uskuhati 2 dcl bijelog vina, 2 dcl vode, 1 dcl maslinovog ulja s grančicama ružmarina, listovima lovora, nekoliko češnjeva češnjaka krupno narezanih, soli i paprom.
    Kad se i riba malo zapekla, preliti umakom i još 10-ak minuta vratiti u pećnicu.
    Vremena su odokativna - ribi ne treba puno, a bitno je da krumpir nije sirov.

    Može i bez krumpira, a za prilog manistra (pa se polije ovim šugom) i recimo mrkva na pari, da ostane hrskava.

    Radila sam ovako i repove grdobine, bili su dobri, ali ne kao losos ili škarpina. Bakalar baš i ne, ne znam zašto. Inače bakalar često radimo s krumpirom, kao što se radi sa sušenim, i bude odličan.
    slično radim sa svakom većom ribom koju kupim. jedino ne znam pečeš li ti to na početku na suho. ja stavim maslinovo ulje.

    a ovaj sok koji radim isto slično, ne zakuhavam, nego samo promiješam i prelijem, pa ionako se "kuha" u pećnici

  27. #27
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    da Sasa otvori restoran, ja bih svaki dan išla kod nje mljac. nego, stvarno 7-8 cm debeli fileti? nije to malo previše?
    i ja bih kod sase u restač btw. moji ovdje u Zagrebu nisu baš od morskih delicija, na žalost, pa u tome uživam tek kad dođem u morsko okruženje...
    Posljednje uređivanje od Forka : 31.05.2017. at 13:52

  28. #28
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    vertex, hvala na receptu, vidiš ja nikad tako ribu ne spremam
    zato sam i otvorila ovu temu, nekad tako zaglaviš u jedan-dva načina pripreme i onda uvijek isto

    i ostalim svima, ima dosta stvari koje ću definitivno probat

    kaae, kad pečeš losos na roštilju, jel ti puno kapa masnoća u vatru?

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    slično radim sa svakom većom ribom koju kupim. jedino ne znam pečeš li ti to na početku na suho. ja stavim maslinovo ulje.

    a ovaj sok koji radim isto slično, ne zakuhavam, nego samo promiješam i prelijem, pa ionako se "kuha" u pećnici
    Ma to se zakuha samo zato da ne ohladiš ono što je u pećnici, čime se produljuje vrijeme pripreme. Nije bitno za manje količine, za veće može biti.

  30. #30
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Da, zakuham zato da ne hladim jelo koje se već peče, a plus je što se i arome imaju malo više vremena otpustit, s obzirom da je kratko sve skupa u pećnici. Ali sigurno da može i drugačije.
    Nano, zapečem prvo krumpire, pa dodam ribu, pa tek kad se i ona zapeče dodam šug.

  31. #31
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Da, zakuham zato da ne hladim jelo koje se već peče, a plus je što se i arome imaju malo više vremena otpustit, s obzirom da je kratko sve skupa u pećnici. Ali sigurno da može i drugačije.
    Nano, zapečem prvo krumpire, pa dodam ribu, pa tek kad se i ona zapeče dodam šug.
    to sam shvatila. Nisam samo skužila staviš li ulje. odnosno, ja moram staviti ulje

  32. #32
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Aha, to. Ili krumpire malo uvaljam u maslinovo prije pečenja, pa se svejedno malo zalijepe, ili ih poslažem na papir za pečenje koji vadim prije stvaljanja ribe. Prvo je vjerojatno bolje.

  33. #33
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da, to je slično kao gregada. mi radimo najčešće od raže. al opet je različito pa ću baš probati...
    na maslinovom ulju malo popržim kapulu, al onako na grubo, kolutove, dodam krumpir na ploške, podlijem vodom i ražu na komade (treba ti velika padela), koju mi očiste na ribarnici jer ne znam šta bi s njom :D, češnjak.
    raža pusti dosta vode, ako treba još malo podlijem s vodom, na kraju s vinom. sol, papar, peršin. i treba toj raži da se skuha, jednom sam prerano makla, pa je bila krvava oko kostiju, cca jedno pola sata.
    tako znamo i lignje napraviti.
    salata od hobotnice, od onoga što nije bilo rečeno.
    punjene lignje s krakovima i rižom pa zapečene u pećnici.

    teška klasika

  34. #34
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Nama u gregadu idu i pome na fete.

  35. #35
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    vertex, hvala na receptu, vidiš ja nikad tako ribu ne spremam
    zato sam i otvorila ovu temu, nekad tako zaglaviš u jedan-dva načina pripreme i onda uvijek isto

    i ostalim svima, ima dosta stvari koje ću definitivno probat

    kaae, kad pečeš losos na roštilju, jel ti puno kapa masnoća u vatru?
    Vrlo rijetko, bas nikako nemam problema s tim. Vise mi masnoce kapne s, recimo, pileceg zabatka (bez koze). S druge strane, moguce da kapne nekad, a da ne vidim, jer je rostilj koji koristim za brzinsko pripremanje hrane plinski pa je preko dijela gdje su plamenici prevucen metalni dio. No kad nesto propisno kapne, ne spasava me taj metal.

  36. #36
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sline mi cure. Tu kod mene (duboko u kontinentu ) nema niceg osim lososa, pastrve, neke sirote tilapije i bakalara. Ako nesto drugo i naleti, obicno nista ne valja.

  37. #37
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    U subotu sam kupila 3 nevelika lista (ispalo cca pola kg). Stavila ih u mlijeko pol sata, obrisala, uvaljala u mjesavinu ostrog brasna i soli i poprzila na putru po 2-3min sa svake strane (da su veci, morala bih dulje). Bitno je da se za svaku turu stavi novi komadic putra. Uz to imali kuhanu brokulu i kuhani krumpir. Preko svega maslinovo. Bas nam je bilo fino. Poslije palacinke da ne smrsavimo slucajno

  38. #38
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Inace najcesce kupim kokota. Kad je neki blagdan, onda veceg pecem u pecnici, inace male kupim i radim brodet. Daju mi na Dolcu onda i kojeg racica ili uzmem jos kakvu manju macku i sl. za brodet. Oslic mi se raskuha s ovim kompaktnim ribama.

  39. #39
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Kozice i skampe klasika, buzara. Skoljke ne kupujem. Muz nece jesti zbog njihovog metabolizma.
    Slatkovodne nisam dugo jela osim pastrva. Kao djeca smo jeli bas i sarane i stuke i soma i male klije/kedere. Djed je bio ribič. Sad nemam odakle.

  40. #40
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ne znam je l se broje svercerski recepti
    Skuham tijesto i brokulu (odvojeno). U tavi poprzim kratko cesnjak na maslinovom, dodam ocijedjene i malo usitnjene slane filete srdele. Za cca 3 min ih kuhacom zgnjecim, dodam naribani (pravi) parmezan i pekorino. Sve troje izmjesam i popaprim. Solit ne treba. Znala sam i s tikvicama radit, isto je OK.

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Tunu cu svakako probati kao sasa
    Inace su "moji" fileti cca 2 cm. to mi spada u specijalitete. Ne radim bas za "svaki dan".

    Napravim pastu:
    Slane srdele-fileti i mladi luk usitnim, naribam koricu narance i umijesam u mekani putar, dodam sok od limuna i papar. Masu stavim na papir za pecenje i formiram valjak. Stavim 15 min u zamrzivac. Tunu pecem po 2 min sa svake strane na ulju. Zacinim paprom i soli i odmah serviram s koluticem putra odozgora. Moze se jesti s kakvim rizotom i sl. Navodno je fino i s čilijem u putru, al mi ne jedemo bas ljuto.

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    U subotu sam kupila 3 nevelika lista (ispalo cca pola kg). Stavila ih u mlijeko pol sata, obrisala, uvaljala u mjesavinu ostrog brasna i soli i poprzila na putru po 2-3min sa svake strane (da su veci, morala bih dulje). Bitno je da se za svaku turu stavi novi komadic putra. Uz to imali kuhanu brokulu i kuhani krumpir. Preko svega maslinovo. Bas nam je bilo fino. Poslije palacinke da ne smrsavimo slucajno
    Ovo me s mlijekom podsjetilo - morski pas! Joj, kako ga dugo nisam kupila.... Kod nas se lani ili čak predlani zatvorila zadnja ribarnica na Volovčici, a Kvatrić mi nije "niz dlaku" jer imaju loše riješen sustav kanalizacije, pa užasno smrdi taj dio placa gdje su ribarnice i meso. Uopće ne znam kako dobivaju dozvolu za rad od sanitaraca... Kako god, Dolac mi je daleko, pa sam orijentirana na Spar i druge velike dućane, a tamo je teško naći morskog psa.

    DakleM - morskog psa narezati "na fete" kako bi rekao moj kolega Šibenčanin, potopiti u mlijeko da neutralizira kiselinu, pa ocijediti, umočiti u pivsko tijesto i frk na tavu. Ni traga dračama, samo onaj "stupić" od kralježnice... Mljac!

    U nedostatku "pasa" znam povremeno napraviti filete soma na isti način, ali pas nam je bolji, samo kad ga se dočepamo.

  43. #43
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    DakleM - morskog psa narezati "na fete" kako bi rekao moj kolega Šibenčanin, potopiti u mlijeko da neutralizira kiselinu, pa ocijediti, umočiti u pivsko tijesto i frk na tavu. Ni traga dračama, samo onaj "stupić" od kralježnice... Mljac!

    U nedostatku "pasa" znam povremeno napraviti filete soma na isti način, ali pas nam je bolji, samo kad ga se dočepamo.
    Ja bih sad ovo jela

  44. #44
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    Nisam nikad probala morskog psa, a niti većinu riba koje tu spominjete

  45. #45
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Meni se pas nikad nije sviđao... Najdraža mi je zapravo grdobina, pa trlja (od kamena), pa orada, pa losos, pa brancin, pa tuna.

  46. #46
    saf avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    642

    Početno

    Jednom sam jela kovača i dan danas se sjećam iznenađenja koje su moja osjetila doživjela.....preeefino

    Mi doma smo uglavnom na srdelicama, osliću, pastrvi, oradi i tako toj uobičajenoj ribi,
    a najčešće volim ribu sa povrćem zamotati u papir za pečenje i u pećnicu, osim srdelica, njih klasično poplašimo na tavi

  47. #47
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Mi doma volimo svu ribu - nama je problem cijena - i zbog toga se kod nas vrlo rijetko jede list ( a djeca ga obožavaju), grdobina -(volimo ju svi, losos (opet djeca).
    Zadržavamo se na ribi do cca 60 kn/kg. Znači plava riba i jeftinije (manje) vrste bijele ribe - obično je jedino ušata bijela riba relativno niže cijene.
    Tuna, losos, list, škampi - jednostavno preskupo.
    Uzgojenu ribu ne kupujemo.

    Osobno, jedva čekam GO - jer mi je najveći specijalitet srdela s gradela. Nema te bijele ribe koja ju može nadmašiti. Samo na žalost ostatak godine ne uživamo u toj deliciji.

    Školjke nikad pa ni tad ne kupujem u Zagrebu. Jedino na moru, i to samo zbog ostatka familije . Ja volim samo prstace

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    32

    Početno

    Mi obožavamo morskog psa, oradu, srdele, lignje i hobotnicu, a nekad si priuštimo i tunu ili lososa, mljac

  49. #49
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj saf prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam nikad probala morskog psa, a niti većinu riba koje tu spominjete
    pohani morski pas - mljaaaacc

    drugi dio recenice o vecini ribe potpisujem nazalost
    prepremalo ju jedemo

    ali iskoristit cu neke nacine ovdje navedene da poboljsamo stanje

  50. #50
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni su srdele drage i na ovaj način: http://finirecepti.net.hr/priprema/srdele-iz-pecnice/

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •