Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Tečaj brzog čitanja- ISKUSTVA

  1. #1
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno Tečaj brzog čitanja- ISKUSTVA

    Kćer je izrazila želju za tečajem brzog čitanja.
    Je li netko bio, i kako je zadovoljan.
    Vidim da neki u tečaj brzog čitanja ukomponiraju i mentalne mape.

  2. #2
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Koja je svrha toga?

  3. #3
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je svrha toga?
    Ne kužim pitanje?

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Trebala bi biti povećanje brzine čitanja i memorija procitanog

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim pitanje?
    Tanči samo hoće reći da njezinoj kćeri to ne treba. E, pa, nisu svi u toj vreći. Mom mlađem sinu bi dobro došlo i zato ja ovo pratim sa zanimanjem.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    To nije za osobe koje imaju poteskoce citanja i /ili disleksiju.
    Samo napominjem, oni ne mogu savladati tehniku.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To nije za osobe koje imaju poteskoce citanja i /ili disleksiju.
    Samo napominjem, oni ne mogu savladati tehniku.
    Fala... Baš sam se to pitala, da li je moje dijete uopće kandidat za to.

  8. #8
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Zanimljivo, Peterlin.
    Ne znaš je li to za tvoje dijete, ali znaš što sam ja htjela reći.
    Vidovita si?

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim pitanje?
    Čemu služi tečaj brzog čitanja?

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I mene to zanima.
    Da li se radi o brzom čitanju na glas, kao spikeri kad na kraju reklame za neki farmakološki proizvod, pročitaju upozorenje?
    Da li se radi o brzom čitanju u sebi, tj, da gleda tekst i odmah zna što piše, jer možda neki čitaju slovo po slovo a to mi je smiješno zamisliti?
    Da li pročita u sebi cijelu stranicu u određenom vremenu i onda odgovara na pitanja o razumijevanju pročitanog?

    Stvarno ne znam što bi bio tečaj brzog čitanja.

  11. #11
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    radi se o brzom čitanju u sebi, ima neka tehnika kako skeniraš tekst da brže uočavaš bitne podatke, dakle da s razumijevanjem pročitaš bitne stvari iz teksta
    nekoć davno pričali su mi o tome neki FERovci koji su na tome bili
    mislim da to služi tome da npr brže možeš pročitati stručne članke ili neke tekstove koji ti trebaju radi informacija
    nije baš za brzo čitanje romana tj štiva koje čitaš za gušt, gdje je poanta uživati a ne što prije završiti
    Posljednje uređivanje od tangerina : 28.05.2017. at 17:00

  12. #12
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Meni je to svojedobno bilo zanimljivo pa sam malo proučavala. Tečaj brzog čitanja ne stvori instant brzog čitača nego poduči kako vježbati da bi to postao. Ključna riječ je vježbati.
    Korisno je za ljude koji su prisiljeni u kratkom roku prolaziti hrpu literature.
    Ja sam sama po sebi brz čitač oduvijek, ne čitam riječ po riječ nego svaku 5.-6., a preko ostalih samo letim te tako sklapam smisao. Kao da cijelu rečenicu vidim kao jednu sliku i samo detektiram 2-3 ključne riječi.

    Čini mi se da tehnika nije pogodna za detaljno učenje i pamćenje baš svega, ne znam....npr. takvim brzim čitanjem s lakoćom čitam novine, lakšu literaturu, stručne tekstove u području koje dobro poznajem, lako uočavam neki bitan detalj u moru nebitnog itd., ali kad se sudarim s esejom ili romanom koji se i inače žvače dugo i polako, osjećam problem. Dugo mi treba da se resetiram i vratim na "tvorničke postavke" i krenem redom, a često se moram vraćati na isti pasus dok ne usporim.

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Evo, tangerina je to bolje i ukratko.

  14. #14
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Moja prijateljica je drzala te tecajeve brzog citanja. Ako hoces, mogu te spojiti s njom da je pitas sto te zanima.

  15. #15
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Moja prijateljica je drzala te tecajeve brzog citanja. Ako hoces, mogu te spojiti s njom da je pitas sto te zanima.
    Ako je mene išlo, može i hvala unaprijed.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljivo, Peterlin.
    Ne znaš je li to za tvoje dijete, ali znaš što sam ja htjela reći.
    Vidovita si?
    Cenzura, odustajem od komentara.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.05.2017. at 21:22

  17. #17
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Kćer je izrazila želju za tečajem brzog čitanja.
    Je li netko bio, i kako je zadovoljan.
    Vidim da neki u tečaj brzog čitanja ukomponiraju i mentalne mape.
    ja sam išla prije cca 15 god, ne znam je li se što promijenilo od onda...
    ovo je bio samo tečaj brzog čitanja bez mentalnih mapa, koliko se sjećam trajalo je nekih 2-3 tjedna...

    rade se vježbe, upravo kako je tang opisala, scaniranja teksta (ne čita se svaka riječ posebno nego fiksiraš oči na dvije točke u redu)
    na početku i na kraju tečaja se rade testiranja da vidiš koliko si napredovao...
    pročitaš tekst u zadanom vremenu i onda odgovaraš na pitanja...

    iskreno, najiskrenije, ne znam je li joj to zbilja treba...

  18. #18
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Hvala Boxica. Budem joj objasnila i pitala što zapravo misli time postići, pa budemo odlučili.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to svojedobno bilo zanimljivo pa sam malo proučavala. Tečaj brzog čitanja ne stvori instant brzog čitača nego poduči kako vježbati da bi to postao. Ključna riječ je vježbati.
    Korisno je za ljude koji su prisiljeni u kratkom roku prolaziti hrpu literature.
    Ja sam sama po sebi brz čitač oduvijek, ne čitam riječ po riječ nego svaku 5.-6., a preko ostalih samo letim te tako sklapam smisao. Kao da cijelu rečenicu vidim kao jednu sliku i samo detektiram 2-3 ključne riječi.

    Čini mi se da tehnika nije pogodna za detaljno učenje i pamćenje baš svega, ne znam....npr. takvim brzim čitanjem s lakoćom čitam novine, lakšu literaturu, stručne tekstove u području koje dobro poznajem, lako uočavam neki bitan detalj u moru nebitnog itd., ali kad se sudarim s esejom ili romanom koji se i inače žvače dugo i polako, osjećam problem. Dugo mi treba da se resetiram i vratim na "tvorničke postavke" i krenem redom, a često se moram vraćati na isti pasus dok ne usporim.
    I ja isto, doslovno ovako ! To mi je često znalo stvarati problem kod učenja.

  20. #20
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    i ja kao cokolada i rehab...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Postoji li takav tečaj u Rijeci? Ako postoji, gdje je i koliko košta? I zadnje pitanje, je li pogodno za djecu sa poremećajem pažnje?

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To brzo čitanje nema nikakvog smisla. Uopće ne možeš kvalitetno procesirati informaciju.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To brzo čitanje nema nikakvog smisla. Uopće ne možeš kvalitetno procesirati informaciju.
    Treba imati na umu da je to ZA NEKOGA ok, a za nekoga nema simsla. Isto kao i mentalne mape, mnemotehnike i slično. Treba si svatko naći način koji mu najbolje paše. A ako ne paše tebi, nije u redu tvrditi da ne paše nikome.

    Kad smo kod brzog čitanja, ja sam isto u grupi prirodnih brzih čitača i tako čitam beletristiku, ali stručne tekstove ni slučajno. Zapravo, možda uprvom čitanju tako i preletim da vidim gdje su bitne stvari, a drugo čitanje ide polako. Imam potpuno drugačije načine čitanja za neobavezno zabavno štivo ili stručne članke, koje čitam kao da ih se spremam prevoditi, svaku riječ pažljivo.

    Eh, sad, kako sam to uopće prokužila.... Moj mlađi (onaj koji ima teškoće čitanja, sad već dosta dobro kompenzirane) čita sf literaturu i govori mi da negdje fale znakovi navoda, tj nisu zatvoreni, da ima tipfelera i slično. JA takve stvari uopće ne primijetim ako čitam ofrlje i s pol guzice. On čita iskkjučivo tako i super je da je uspio. Uzimajući u obzir njegove smetnje, njegovo obično čitanje je u rangu mog brzog. Pitam se da li bi mu pomogao tečaj brzog....sirius je rekla NE, a ja si mislim da ako on sam pokaže interes, poslat ćemo ga na tečaj bez ikakvih očekivanja. Ako bude bolje, ok. Ako ne bude, nema veze.

  24. #24
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Treba imati na umu da je to ZA NEKOGA ok, a za nekoga nema simsla. Isto kao i mentalne mape, mnemotehnike i slično. Treba si svatko naći način koji mu najbolje paše. A ako ne paše tebi, nije u redu tvrditi da ne paše nikome.
    Jednom sam negdje pročitala da je to štetno za mozak.

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Treba imati na umu da je to ZA NEKOGA ok, a za nekoga nema simsla. Isto kao i mentalne mape, mnemotehnike i slično. Treba si svatko naći način koji mu najbolje paše. A ako ne paše tebi, nije u redu tvrditi da ne paše nikome.

    Kad smo kod brzog čitanja, ja sam isto u grupi prirodnih brzih čitača i tako čitam beletristiku, ali stručne tekstove ni slučajno. Zapravo, možda uprvom čitanju tako i preletim da vidim gdje su bitne stvari, a drugo čitanje ide polako. Imam potpuno drugačije načine čitanja za neobavezno zabavno štivo ili stručne članke, koje čitam kao da ih se spremam prevoditi, svaku riječ pažljivo.

    Eh, sad, kako sam to uopće prokužila.... Moj mlađi (onaj koji ima teškoće čitanja, sad već dosta dobro kompenzirane) čita sf literaturu i govori mi da negdje fale znakovi navoda, tj nisu zatvoreni, da ima tipfelera i slično. JA takve stvari uopće ne primijetim ako čitam ofrlje i s pol guzice. On čita iskkjučivo tako i super je da je uspio. Uzimajući u obzir njegove smetnje, njegovo obično čitanje je u rangu mog brzog. Pitam se da li bi mu pomogao tečaj brzog....sirius je rekla NE, a ja si mislim da ako on sam pokaže interes, poslat ćemo ga na tečaj bez ikakvih očekivanja. Ako bude bolje, ok. Ako ne bude, nema veze.
    Moja kcer s disleksijom zapravo tako i cita, spontano. Ona obuhvati cijeli tekst i snimi samo kljucne rijeci iz kojih izvlaci smisao. Druga stvar je ta sto najcesece ne moze uloviti smisao jer se radi o testu gdje je svaka rijec vazna.

    Inace, moja prijateljica sa neprepoznatom disleksijom je isla na taj tecaj. Nikako nije mogla uhvatiti tehniku. Na kraju tecaja instruktorica ju je pozvala na stranu i pitala da li ima disleksiju.
    Mislim da je problem u tome da osobe sa disleksijom ne procitaju ispravno kljucne rijeci pa tako ne mogu uhvatiti smisao.
    Ili osobe sa disleksijom vec imaju iskrivljen nacin citanja ( posebno odrasle koje nemaju prepoznati problem) i vec imaju svoju metodu kojom su pokusale premostiti poteskocu , tako da je za njih tesko uciti neku drugu tehniku.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kcer s disleksijom zapravo tako i cita, spontano. Ona obuhvati cijeli tekst i snimi samo kljucne rijeci iz kojih izvlaci smisao. Druga stvar je ta sto najcesece ne moze uloviti smisao jer se radi o testu gdje je svaka rijec vazna.

    Inace, moja prijateljica sa neprepoznatom disleksijom je isla na taj tecaj. Nikako nije mogla uhvatiti tehniku. Na kraju tecaja instruktorica ju je pozvala na stranu i pitala da li ima disleksiju.
    Mislim da je problem u tome da osobe sa disleksijom ne procitaju ispravno kljucne rijeci pa tako ne mogu uhvatiti smisao.
    Ili osobe sa disleksijom vec imaju iskrivljen nacin citanja ( posebno odrasle koje nemaju prepoznati problem) i vec imaju svoju metodu kojom su pokusale premostiti poteskocu , tako da je za njih tesko uciti neku drugu tehniku.
    Da, ima tu nešto... Nije ni svaka disleksija ista. Moj sin je ljevak i on si u glavi okreće tekst da bi ga ispravno vidio. Da je rođen u Kini ili Japanu možda ne bi imao problema. I danas još može čitati tekst u zrcalu lakše nego obični, kao Leonardo da Vinci. A kod brzog čitanja je trik u tome da se uključe obje polovice mozga, ne samo jedna. Lako je moguće da to nekome paše, a nekome smeta. Ali ne kužim kako bi to moglo biti štetno za mozak ili recimo štetnije od gledanja televizije...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •