Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: niske zalihe željeza

  1. #1
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno niske zalihe željeza

    hej, jel ima tko iskustva sa dječjom anemijom? Naime, moj dvogodišnjak je prošle godine imao jako nizak feritin (10), pili smo par mjeseci željezo, popravilo se i sad je nakon 9 mj.još niži. uputili nas hematologu, idemo sutra pa ćemo vidjeti što dalje. Zanima me jel imate kakvih pametnih savjeta?

  2. #2
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Da li je tada rađena obrada? Jesu li utvrdili zašto je feritin bio nizak?

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  3. #3
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    Ne, samo smo 4 mjeseca dobili sirup. Sve smo uredno popili. Zatim smo vadili krv, ali obicno vadjenje iz prsta i nalaz je bio uredan. Tada nakon uzimanja terapije nismo vadili bas feritin. Jer doktorica koja je bila na zamjeni nije smatrala potrebnim, bilo je ljeto godisnji i to je na tome ostalo. Sad sam ja trazila kontrolu jer sam htjela vidjeti kako stvari stoje,iako on nema nikakvih simptoma, kad ono njegov feritin jos nizi. Sad je 9. Tako da nas je uputila hematologu.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    I sad ce te lijepo hematologu koji ce odrediti pravu obradu u vidjeti da li je anemija u pitanju i koja vrsta anemije.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj tigrić prvotno napisa Vidi poruku
    hej, jel ima tko iskustva sa dječjom anemijom? Naime, moj dvogodišnjak je prošle godine imao jako nizak feritin (10), pili smo par mjeseci željezo, popravilo se i sad je nakon 9 mj.još niži. uputili nas hematologu, idemo sutra pa ćemo vidjeti što dalje. Zanima me jel imate kakvih pametnih savjeta?
    Da li je dijete imalo kakvu virozu ili upalu nedugo prije vađenja krvi za taj nalaz? Klincima svaka sitna bolest pojede zalihe željeza. Ali svakako provjeri još koji put.

    Moj mlađi je to imao, on je alergičar i astmatičar. Dok nijedobio trajnu terapiju, nikako željezo popraviti....
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 31.05.2017. at 16:32

  6. #6
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    Uslijed obicnog vadjenja krvi radi viroze mu je i uocen nizah hemoglobin.pa su nas slali na vadjenje u bolnicu tog cferitina.koji je bio nizak.i sad nakon manje od god.dana opet je nizak a on nije bolestan niti je imao nedugo kakvu virozu. Prije mjesec dana i vise imao je sarlah. E sad,ko ce ga znati..

  7. #7
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Moja curica je imala nisko zeljezo. Doobili sirup na tri mjeseca, nije ga popila ni prvi mjesec jer joj je stolica bila koma od njega. Od crnog proljeva do crnog tvrdog koje je kakala uz plakanje. Prekinuli smo samoiniciijativno, nije pohvalno, znam.
    Promjenila sam joj prehranu. Cijedila sok svjeze cikle i mrkve, kupovala kupine i aronije. Kazu da je i svjezi persin dobar za zeljezo. Kuhala jetrice, npr noklice s jetricom. I mislim najvaznije ne mjesati mljecne proizvode s hranom bogatom zeljezom. Znaci u tim obrocima nikakvav maslac, vrhnje, mlijeko, sir. I paziti da prodje dva sata izmedju obroka s zeljezom i mlijecna. To pise i na uputama za sirup. I uz obrok s zelljezom sam joj davala c vitamin odnosno cjedjeni sok narance i slicno. Zeljezo je skocilo i pozitivno smo svi skupa promijenili prehranu.

    Sretno!

  8. #8
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    Hvala na savjetima.
    Znam za ovo mijesanje sa mlijecnim, to smo izbjegavali. Bas sam gledala neke recepte za jetrica. Kako bi ih jednom tjedno bar uvela u raspored a da se ne skuze!!
    Sad ce uskoro vrt,pa ce bit cikle i mrkve ali to smo i inace jeli.
    To je jedino sto me brine, jer mi vecinom jedemo relativno dobro,raznoliko. Svaki dan kuhamo. Ali ocito treba jos poraditi.prvo sto mi slijedi je odvikavanje od muslija sa mlijekom za dorucak koje bi jeo svaki dan.dorucak nam je uvgl uvijek mlijecni.to mi je najteze za iskombinirati.

  9. #9
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Za dorucak jaje i svjezi sokic. Moja obozava pancetu i domace kobasice. Izbjegavam sir u toj kombinaciji.
    Ea se razumijemo jedemo mi i svjezi sir i marmeladu zq dorucak.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Split
    Postovi
    129

    Početno

    meni je maleni jos kao beba ima nisko zeljezo jer je rodjen s 2400 i nakon toga na mome mlijeku dobivao preko 1kg mjesecno. Kada udvostruce ili utrostruce tezinu u kratkom periodu onda padne zeljezo. Mi smo tada iz Njemacke nabavljali sirup Ferro Sanol, imam kod sebe jos jednu kutiju koja vrijedi do 12/2017 ako kome treba. Ne znam da li ga sada ima kupiti kod nas, ali taj sirup je bio idealan, ne zatvara, nema mucnina i jedna bocica mu je vratila zeljezo u normalu.

  11. #11
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Puno crvenog mesa. Željezo iz mesa je hem željezo koje organizam bolje upije. Meni je anemija noćna mora. Imala sam je ko dijete, i u trudnoći. Ali da se riješit!
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 01.06.2017. at 11:28

  12. #12
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Meni je stariji bio anemicam s godinu, godinu i po. Pio je sirup jedno tri mjeseca (uz crveno meso i sl), poslije je sve bilo ok. A i ovaj majusni mi je sad anemican - al cekamo potvrdu da smo se rijesili bakterije (bio je i bolestam) pa ce i on dobit sirup. I moji jako brzo rastu pa moguce da tako potrose zeljezo. Ovaj manji se utrostrucio sa sedam mjeseci.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj tigrić prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na savjetima.
    Znam za ovo mijesanje sa mlijecnim, to smo izbjegavali. Bas sam gledala neke recepte za jetrica. Kako bi ih jednom tjedno bar uvela u raspored a da se ne skuze!!
    Sad ce uskoro vrt,pa ce bit cikle i mrkve ali to smo i inace jeli.
    To je jedino sto me brine, jer mi vecinom jedemo relativno dobro,raznoliko. Svaki dan kuhamo. Ali ocito treba jos poraditi.prvo sto mi slijedi je odvikavanje od muslija sa mlijekom za dorucak koje bi jeo svaki dan.dorucak nam je uvgl uvijek mlijecni.to mi je najteze za iskombinirati.
    Moji nisu voljeli jetrica, ali su obožavali jetrene knedle iz juhe, ovo: https://www.coolinarika.com/recept/l...rene-knedlice/

    Ja sam lijena to tako raditi (na linku je klasičan recept) pa radim ovako:
    - potopim pileću jetricu u mlijeko na pol sata (to je bitno da neutralizira kiselinu iz mesa)
    - ocijedim, isperem i ubacim u posudu od štapnog miksera
    - dodam 1 jaje, žličicu suhog peršina, mrvicu granuliranog češnjaka, žličicu suhog vlasca, mrvicu crnog papra, mrvicu crvene paprike (opcija), na vrh noža soli (opcija - ako se kuha u slanoj juhi, nije neophodno), 1 žlicu ulja

    To sve skupa izjednačim štapnim mikserom, a onda dodajem krušne mrvice (suhe), OPREZNO da ne uleti previše - obično treba oko 2 jušne žlice, ali konačna količina ovisi o veličini jetrice i jaja i žlice

    Daklem, u mješavinu dodavati prezle, da bude polutekuće, pa ostaviti da se prezli napuhnu. Smjesa će postati kompaktna i od nje će se moći oblikovati kuglice. Meni se to obično ne da, pa radim žličnjake. U vrelu juhu ukuhavam smjesu desertnom žlicom, da ne budu preveliki. Prokuham 5 min nakon što je ubačen zadnji i ostavim još 5 min da se napuhnu u juhi.
    Napomena: za malo dijete začine se može preskočiti po želji i njegovim afinitetima - moj stariji nije volio začinjeno, ali mlađi je obožavatelj začina još od pelena. MM se znao zezati da bi taj pojeo i kakicu s crvenom paprikom ili curryjem, hehehe... Sorry na offt i sretno s knedličkima. Bolje je dodati manje prezla nego zaribati cijelu smjesu, ali pitaj starije članice obitelji - obično naše mame i bake imaju provjerene recepte, iako se meni ne da zamajavati s njihovim postupcima.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.06.2017. at 11:43

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Što se tiče jetrica meni su super. Volim ih jesti pečene sa češnjakom i tako sam radila maloj, ali me ZD isprepadao da tovljeni piceki jedu antibiotike i da to sve završi u jetri. Pronašla sam i da ima jako visoke količine vitamina A što nije dobro za neke druge stvari. Zna li netko što o tome?
    Ili je bitna mjera? Ne svaki dan nego jednom tjedno?

    Hvala Peterlin za recept!!

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Nema na čemu. Mi volimo iznutrice, a jetrica je lako nabaviti.

    Što se tiče ove primjedbe o mjeri - jer jetra je ipak organ koji kroz sebe propušta razne otrove pa ne treba pretjerivati. S druge starne, to nije razlog da ih se u potpunosti klonimo jer sadrže vrijedne minerale i vitamine. U tom smislu, da, jetrica obično jedeš jednom tjedno. Kod nas je to subota (ne zbog osviještenosti o otrovima iz namirnica, nego iz praktičnih razloga - ostale dane uglavnom kuham unaprijed, a jetrica ne podnosi stajanje).

    Btw. i mi volimo jetrica na tavi s češnjakom, ali volimo i "jetrica Petrica Kerempuh" (teleća ili svinjska). To je ljetno jelo, napravi se tako da se dinsta povrće (luk, paprika, paradajz, može tikvice ili patišoni) da pusti sok, a na to se dodaju jetrica izrezana na rezance (veličine prsta) i to se kratko termički obradi, da ne bude krvavo ali ni tvrdo.

    Ovo obožavam uz palentu, a nisam jela dugo dugo....

  16. #16
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    Ove knedlice sam bas gledala. Hvala peterlin!!
    Inacr,obavili smo pregled, nista specijalno, sirup 2 mjeseca pa kontrola. Jedino da napravimo pretragu za cjelilakliju(nisam sigurno dobro napisala). Nije jos anemija,nego sideropenija. Eto.
    Sad malo poporaviti prehranu i to je to. Pa ako bude za dva mjeseca jos padao feritin ici cemo na detaljnije pretrage.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    tigrić kaj ih upućuje na celijakiju? nisu tražili i alergološke testove i slično?

    jučer mi bili kod gastičke, i tam neka cura od 12-13 godina, i ima celijakiju, kao našli su joj ko bebi od 4-5 mjeseca, a meni gastrička uvijek govorila da se nju može dobiti samo ako edeš gluten, veli mama da ta cura nije jela gluten prije dijagnoze.

  18. #18
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Kod celijakije je nisko zeljezo,zato pretraga.
    Cure feritin je u kks ili se on radi posebno.
    Pitam jer moja uopce ne konzumira nikakvo meso i stalno me brine zeljezo,iako znam da nije jedini izvor zeljeza.
    Hemoglobin joj je oko 120 i dr.kaze da nema brige.Zeljezo nismo vadili.

  19. #19
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    Feritin se posebno vadi.
    Nama je hemovglobin bio od 100-103. Zato su nas uputili na pretragu.
    A sto se tice celijaklije. Veli doktorica da oni sad sve anemicne upucuju na tu pretragu. Pitala jel sve jede.i to je sve.

  20. #20
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Meni je malac imao 8 nakon 3 boce ferrum sandoza i korekcije prehrane. Uputili su nas hematologu, promjenio terapiju koja je jedva digla feritin na 13. Ponovili smo jos jednu kuru uz prehranu naravno i uspjeo se napokon dici
    Kod njega je problem teska astma, gerb i terpija antiepileptikom koja dodatno otezava dizanje.

  21. #21
    tigrić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    1,241

    Početno

    i ja se nadam da će se popraviti stanje..
    već sam nabavila domaća jetrica..
    a moram si kupiti neki bolji štapni ili ono čudo za shakeove pa mu miksati kojekakve shakeove i smothije od zelenjave

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •