Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 166

Tema: Individualizirani pristup u nastavi

  1. #101
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Ima li tko ovdje da je tražio individualizirani zbog mucanja? Obje moje kćeri mucaju (jedna završava prvi, druga četvrti razred) i tek sam ove godine od poznanice saznala da postoji individualizirani. Nitko mi nikad to u školi nije spomenuo, niti je defektologica razgovarala s mojim curama o tome (tako mi cure kažu). Koji je uopće zadatak defektologa u školi...?

    Ove godine ja sam to pokrenula, ali osjećam otpor u školi, ODNOSNO obje razredne učiteljice misle da to nije potrebno i da nisam trebala. Ja ne kužim ništa: zašto nisam trebala? Što je u tome negativno? Jesu li ta djeca stigmatizirana? Zašto učiteljice tako misle?

  2. #102

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Gioia prvotno napisa Vidi poruku
    Ove godine ja sam to pokrenula, ali osjećam otpor u školi, ODNOSNO obje razredne učiteljice misle da to nije potrebno i da nisam trebala. Ja ne kužim ništa: zašto nisam trebala? Što je u tome negativno? Jesu li ta djeca stigmatizirana? Zašto učiteljice tako misle?
    Ja ću napisati zašto kod nas učiteljice misle tako: zato što takav zvanično odobren pristup zahteva dodatni angažman učiteljice.

    Sistem zahteva pismeno obrazloženje na koji način se tačno nastava prilagođava učeniku, a ponekad treba pripremiti i posebno prilagođen nastavni materijal.
    Sve to učiteljica mora pripremiti u svoje slobodno vreme, a nije dodatno plaćena za to.
    Ne znam kako je to regulisano u Hrvatskoj, ali ako je isto kao ovde, onda moguće da je to deo odgovora.

  3. #103
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Koliko ja znam, pripreme za nastavu su sastavni dio nastavničkog posla i radnog vremena, pa ne bih rekla da je baš priprema za nastavu djeteta sa individualiziranim pristupom nešto što se radi u slobodno vrijeme.

    Tako da ne bih rekla da je to u pitanju. Gioia, imaju li tvoja djeca radi mucanja problema u školi? Lošije ocjene iz usmenih odgovora? Možda učiteljice misle da se i one i djeca dobro nose sa tim problemom i bez službenog papira.

    Ne znam što bi konkretno značila individualizacija za dijete koje muca, ako mu je to jedini problem, osim nekakve vrste prilagođavanja usmenog ispitivanja - znači strpljenja, ne požurivanja, ispitivanja djeteta nasamo ako mu je veliki problem odgovarati pred razredom, i u krajnjoj liniji pismenog ispitivanja umjesto usmenog.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko ja znam, pripreme za nastavu su sastavni dio nastavničkog posla i radnog vremena, pa ne bih rekla da je baš priprema za nastavu djeteta sa individualiziranim pristupom nešto što se radi u slobodno vrijeme.
    Uopšte nije reč o pripremi za čas.
    Priprema za čas se radi za celo odeljenje. I to je obavezan deo rada nastavnika uvek.

    Reč je o posebnom delu papirologije koja se mora raditi samo i isključivo ako u razredu postoji dete koje nastavu pohađa po posebnom, prilagođenom programu. I piše se za svako takvo dete posebno. I tokom cele godine. Kao što se poseban materijal, ako je potreban, sprema za svaki čas samo za to dete.
    Ako dete muca i više mu npr. odgovara pismeno izražavanje, onda to znači pripremu dodatnih radnih listića za to dete mimo ostale dece, a to traži dodatno vreme nastavnika- koje on ne bi morao da uloži da nema to dete u razredu.

    Ja ne znam šta je tu nejasno, osim što sam ja odmah stavila ogradu da ne znam stepene prilagođavanja u Hrvatskoj, jer se razlikuju od srpskih normativa. Tj. ne znam koji stepen DODATNE papirologije zahteva dete sa indivividualiziranim pristupom, i da li se kod vas možda dodatno vrednuje rad sa takvim detetom.
    Ali znam pouzdano da se kod nas dodatni rad ne plaća dodatno, i jasno mi je da ne odgovara svakom da radi više posla za isti novac, ako to može da izbegne.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću napisati zašto kod nas učiteljice misle tako: zato što takav zvanično odobren pristup zahteva dodatni angažman učiteljice.

    Sistem zahteva pismeno obrazloženje na koji način se tačno nastava prilagođava učeniku, a ponekad treba pripremiti i posebno prilagođen nastavni materijal.
    Sve to učiteljica mora pripremiti u svoje slobodno vreme, a nije dodatno plaćena za to.
    Ne znam kako je to regulisano u Hrvatskoj, ali ako je isto kao ovde, onda moguće da je to deo odgovora.
    Ovako je i kod nas. I ako ima takvo dijete u razredu, smanjen je broj učenika (nisam sad sigurna, da li se jedno dijete s papirima računa kao dvoje običnih, a možda to ovisi i o vrsti smetnji...) Ako ima prilagođeni program, a ne samo indiividualizaciju, to je i teže. Ne znam kako ide s plaćanjem, ali mislim da učitelji mogu uračunati sate pripreme za to. Vidjela sam kod učiteljice svog starijeg sina kako to izgleda (u razredu dvoje s individualizacijom i jedan s prilagođenim programom, te jedan izrazito daroviti učenik). Nije to lako ni za svakoga.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    115

    Početno

    Zamolit ću one koji su za djecu dobili rješenje o individualiz.pristupu da napišu koliko je vremena prošlo od kada su predali nalaz timske obrade školskoj liječnici(tj.od kad je ona proslijedila to školi) do trenutka kad su dobili rješenje.
    Hvala.

  7. #107
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Kada smo se mi upisivali školsku liječnicu smo obavili 4. travnja a Rješenje je izdano 27. svibnja.

  8. #108
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rea prvotno napisa Vidi poruku
    Zamolit ću one koji su za djecu dobili rješenje o individualiz.pristupu da napišu koliko je vremena prošlo od kada su predali nalaz timske obrade školskoj liječnici(tj.od kad je ona proslijedila to školi) do trenutka kad su dobili rješenje.
    Hvala.
    Oko šest tjedana...za mlađeg možda nešto dulje jer smo išli na dodatne preglede. Za starijeg smo samo dali postojeće papire.

  9. #109
    kjb avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,404

    Početno

    I kod mene oko 6 tjedana.

  10. #110
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    jako malo klinaca ima papire prije upisa u školu, i kak onda to se rješava u prenatrpanim razredima?

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    jako malo klinaca ima papire prije upisa u školu, i kak onda to se rješava u prenatrpanim razredima?
    Ne rješava se.

    Imaju opservaciju ako učiteljica primijeti da nešto nije u redu. I onda se dogodi da u razredu bude previše djece s papirima + djece bez papira, a koji bi ih i te kako trebali. Iskusili smo to.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.09.2018. at 13:12

  12. #112
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    i onda nema vajde sve to? kod nas su sad drugaši, prvaši , dio trećaša i četvrtaša po 27-28 klinaca po razredu.

  13. #113
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    negdje od konca svibnja do studenog.

  14. #114
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    i onda nema vajde sve to? kod nas su sad drugaši, prvaši , dio trećaša i četvrtaša po 27-28 klinaca po razredu.
    Ima vajde, ali ne koliko bi trebalo.

  15. #115
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Sve ovisi o učiteljima/profesorima i stručnoj službi škole. Koliko će se pridržavati propisane individualizacije. A s asistentima je lutrija.

  16. #116
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    jako malo klinaca ima papire prije upisa u školu, i kak onda to se rješava u prenatrpanim razredima?
    Kod nas se u tom slucaju naknadno dijele razredi. (Konkretno iz 2 su napravili 3).

  17. #117
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    možda je i to bio razlog kaj se prošle godine podijelila jedna generacija, ali može se dijeliti samo englezi, njemci ne, jer nemaju s kim se skupiti, a i ima previše razreda po generaciji 4-5. do sad je bilo njemaca najmanje u razredu ali prošle i ove ima kolko i engleza 27-28
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 17.09.2018. at 13:20

  18. #118
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Trebam pomoc.
    Moja J. je nakon 2.5 god.izbivanja zbog bolesti napokon krenula u skolu.
    Snasla se u drustvu super,prihvatila skolu i obaveze dobro.Pomazem joj maximalno oko obaveza.Razrednica zna cijelu situaciju i kaze da se J.jako trudi na nastavi.Tempo je dosta ubrzan,to joj je malo sok ali trudi se.Najveci problem nam je engl.jezik.Njezina razina znanja iz eng.je ravan nuli.Dobili su novu uciteljicu iz engl.koja zna da J.nije bila u skoli od 1.razreda.ali ona se njoj nemoze posvetiti koliko njoj treba i vidim da joj je tesko pratiti taj predmet.Nista ih ne razumije.Bila je prvi put na dop.iz engl.i koma.Em je krivo prepisala jer nista ne kuzi i nemoze ona njih pratiti.Krenula je i na instrukcije jucer da probamo na taj nacin i tu joj je gdja.super objasnila neke pocetne stvari.
    Zena kod koje ide na instrukcije mi je savjetovala da za J.trazim indv.pristup jer ce joj biti dosta tesko kad krene iduce god.u 5.razred.Da je bolje na imam papir,ocako moram svakoga vuci za rukav i objasnjavat J.situaciju.
    Dr.Grubic kod koje smo bili prosli puta na pregledu nam je rekla da joj se javimo kad J.krene u skolu da dodemo s njom na obradu.
    Dali da se javim dr.Grubic po pitanju ind.pristupa ili to moram ici negdje drugdje?
    Hvala.

  19. #119
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    odi prvo do školskog psihologa.
    Nisu sve škole po pitanju IP-a iste.
    Ako je samo jedan predmet problem ja bi pričekala malo, stigneš IP izganjati za peti i od idućeg polugodišta.
    Sretno!

  20. #120
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Trebam pomoc.
    Moja J. je nakon 2.5 god.izbivanja zbog bolesti napokon krenula u skolu.
    Snasla se u drustvu super,prihvatila skolu i obaveze dobro.Pomazem joj maximalno oko obaveza.Razrednica zna cijelu situaciju i kaze da se J.jako trudi na nastavi.Tempo je dosta ubrzan,to joj je malo sok ali trudi se.Najveci problem nam je engl.jezik.Njezina razina znanja iz eng.je ravan nuli.Dobili su novu uciteljicu iz engl.koja zna da J.nije bila u skoli od 1.razreda.ali ona se njoj nemoze posvetiti koliko njoj treba i vidim da joj je tesko pratiti taj predmet.Nista ih ne razumije.Bila je prvi put na dop.iz engl.i koma.Em je krivo prepisala jer nista ne kuzi i nemoze ona njih pratiti.Krenula je i na instrukcije jucer da probamo na taj nacin i tu joj je gdja.super objasnila neke pocetne stvari.
    Zena kod koje ide na instrukcije mi je savjetovala da za J.trazim indv.pristup jer ce joj biti dosta tesko kad krene iduce god.u 5.razred.Da je bolje na imam papir,ocako moram svakoga vuci za rukav i objasnjavat J.situaciju.
    Dr.Grubic kod koje smo bili prosli puta na pregledu nam je rekla da joj se javimo kad J.krene u skolu da dodemo s njom na obradu.
    Dali da se javim dr.Grubic po pitanju ind.pristupa ili to moram ici negdje drugdje?
    Hvala.
    Prvi korak je stručna služba u školi - oni će ti dati daljnje upute i oni su ti koji za učenicu traže individualizirani pristup. Možda čak neće trebati nikakva dijagnostika (jer imate papire od liječenja) osim pregleda psihologa.

    Školski liječnik je isto dio tima koji utvrđuje potrebu za individualiziranim pristupom, pa ti je zapravo svejedno od koje strane kreneš. Svi moraju dati svoje mišljenje (to je isti onaj tim koji radi evaluaciju spremnosti za upis u osnovnu školu) pa kreni tamo gdje ti je najlakše - od škole. I razrednik to zna, to ti je možda najlakše.

    Ide to brzo i ne boli, a djetetu će dobro doći jer to rješenje o primjerenom obliku školovanja će je pratiti do mature, pa čak i dalje. Prednosti su velike. Sretno!

  21. #121
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    sretno curi!

  22. #122
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Je li engleski JEDINI problem koji ima? Ostale predmete prati bez ikakvih teškoća?
    Ako je tako, onda se isplati uložiti u intenzivne instrukcije engleskog, nije to gradivo neki SF da ga u godinu dana ne bi mogla savladati.
    Teško ćeš dobiti IP za engleski samo zbog izostanaka, a VJERUJ MI, IP se u školama provodi gotovo nikako, osobito ako joj ocjene inače nisu loše. Neće dobiti prilagođeni test, eventualno će joj dati još 5 min. vremena da završi, diktat će pisati kao i drugi, usmeni joj neće nikako prilagođavati, kao ni prezentacije.

  23. #123
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto mislim da su individualne instrukcije pravi put da svlada gradivo u kratkom vremenu.

  24. #124
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Engleski joj je najveci problem sada jer nema nikakvo predznanje.Ostale predmete ona polovi,naravno da joj je tesko s obzirom da da je do sada imala nastavu u kuci i sve je bilo prilagodeno njoj.Ima dosta ubrzani tempo,kad pise sporija je od ostalih,uz to jos treba popamtiti sve u skoli.Ovo je sad priprema za 5 razred.Uciteljica sa Rebra je prepucila indiv.pristup jer nece bez papira njoj nitko olaksavat.Zna iz iskustva.

  25. #125
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Dr.Marina Grubic sa Rebra mi je rekla da dodjem na procjenu kad krene(tada jos nismo znali dali ce joj dr.dati da ide u skolu)i da ce ona napisati za skolu svoju procjenu da imaju u vidu njezino stanje!

  26. #126
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Vjerujem da joj je teze nego drugima u razredu.Krenula je u 1.razred,i od drugog polugodista je stala.I sad- hop u 4.

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Je li engleski JEDINI problem koji ima? Ostale predmete prati bez ikakvih teškoća?
    Ako je tako, onda se isplati uložiti u intenzivne instrukcije engleskog, nije to gradivo neki SF da ga u godinu dana ne bi mogla savladati.
    Teško ćeš dobiti IP za engleski samo zbog izostanaka, a VJERUJ MI, IP se u školama provodi gotovo nikako, osobito ako joj ocjene inače nisu loše. Neće dobiti prilagođeni test, eventualno će joj dati još 5 min. vremena da završi, diktat će pisati kao i drugi, usmeni joj neće nikako prilagođavati, kao ni prezentacije.
    Upravo zato što se tek može pokazati još problema i s drugim predmetima, mislim da filip treba za svoje dijete zatražiti IP. Ne škodi pokušati, a kasnije to može biti poluga koju ona kao roditelj ima da zastupa najbolje interese svog djeteta.

    S druge strane, nekakva nadoknada gradiva ne bi škodila, ali nisam pametna kako bi to trebalo izgledati... To je možda tema za razgovor u školi s razrednikom i profesoricom engleskog, pa nek ONA predloži što bi trebalo napraviti da dijete koje je zbog bolesti izostajalo može uspješno nadoknaditi gradivo.

  28. #128
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sigurno da joj je teže, ali čokolada ti realno govori kako u praksi izgleda individualizacija.

  29. #129
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    kaj nije ona imala učenje doma ili u bolnici, mislim da si tak isto nekaj pričala

  30. #130
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    2.i 3. Razred je imala skolu u kuci.iz ministarstva je dobila rjesenje za prepolovljenu satnicu tada.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ako je to jos preporucila i uciteljica sa Rebra, ja ne bih dvojila. S papirom ima nekakve sanse da se prilagode njoj a bez papira nikakve

  32. #132
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ti ne želim sugerirati da ne tražite IP, nego da ne očekujete od njega puno.

    Koa što rekoh, 1:1 instrukcije engleskog dva puta tjedno, to će joj sasvim sigurno biti dosta da stigne i prestigne djecu iz razreda do kraja godine.

  33. #133
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Sa razrednicom sa se cula.Ona ce razgovarati sa skol.psihologom.Ja planiram razgovarati sa dr.s Rebra jer me zanima i njeno misljenje s obzirom da se susrece sa hematoliskom djecom i roditeljima i zna situaciju.

  34. #134
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Shvatila sam da joj je engleski jedini problem.
    Ako zaostaje i s matematikom i s hrvatskim, ako je spora u rješavanju, ako ne može pratiti tempo ostalih, ako će izostajati zbog pregleda/kontrola, onda ima smisla tražiti IP.
    Samo ne očekuj puno od škole, osobito ako se ne nađe neki konkretan problem (slaba pažnja, percepcija, nešto od dis-teškoća).
    U predmetnoj nastavi dijete je je broj smješten u učionicu radi nastavnog programa kojeg učitelji u 9-mjesečnom maratonu moraju istrčati.
    U razrednoj nastavi učiteljica ima mogućnost modelirati program prema svom razredu jer s njima boravi dugo i poznaje ih.
    Ne sanjaj o metodama individualizacije koje će ti Grubić napisati da bi se trebale od 5. r. provoditi.
    Neki će učitelji pokazati više empatije i truditi se, drugi će smatrati da se koristi IP da bi ocjene bile bolje i to joj njoj u razredu otvoreno reći, a trećima će u oblačiću iznad glave pisati da je IP izmišljotina i da postoje pametna i glupa djeca koju treba u školama razdvojiti jer su se oni školovali samo za poduku pametnih.

    Inače za IP ti nije dovoljna samo psihološka procjena, morate otićina timsku obradu gdje vam škola i školski liječnik kažu.

  35. #135
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Potpis na čokoladu.
    Iako čujem da ima i drugačijih iskustava, no prečesto je kako je čokolada rekla. baš zbog toga smo i odustali, djetetu bi u njegovoj školi napravili medvjeđu uslugu.
    Isto je cijela priča krenula u četvrtom sa strahom od petog razreda, no nakon razgovora s učiteljicom smo odustali. Između redaka funkcionira tako da dijete dobije testove za maksimalno tri.

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na čokoladu.
    Iako čujem da ima i drugačijih iskustava, no prečesto je kako je čokolada rekla. baš zbog toga smo i odustali, djetetu bi u njegovoj školi napravili medvjeđu uslugu.
    Isto je cijela priča krenula u četvrtom sa strahom od petog razreda, no nakon razgovora s učiteljicom smo odustali. Između redaka funkcionira tako da dijete dobije testove za maksimalno tri.
    Ma nije to baš tako... Moje iskustvo s nastavom matematike u višim razredima OŠ je bilo odlično (kod mlađeg sina): profesorica mu je u zagredu stavljala zadatke koje nije bio obvezan riješiti (tako da je imao jednak opseg vremena kao i ostali, ali manju količinu gradiva). Ako bi stigao, on bi i to riješio, pa si je to ponekad koristio za podizanje ocjene.

    Moj stariji isto ima ip iz matematike i u srednjoj školi - dobije na testu veći font, prored i eventualno zadatak manje, a ako ima vremena, piše sa strane dodatne provjere.

    Iz engleskog ne znam, nije bilo puno adaptacije, ali obojica su smjeli pisati domaće zadaće na računalu. Koriste ppt i doc formate. Iz njemačkog je starijem sinu prof znala za vrijeme odmora dodatno objasniti gradivo s kojim je imao poteškoće. Sad je uhvatio korak, pa to nije bitno.

    Slažem se da samo rješenje za IP nije dovoljno. Treba tu puno roditeljskog truda, barem je meni to tako izgledalo: razgovori s prof hj, mat i ostalih predmeta, stalno prepričavanje i objašnjavanje zašto dijete treba IP i kako mu se može olakšati... Bome, kad se sjetim, u osnovnoj su me školi dooobro zapamtili. Stalno sam visila tamo. Ali vrijedilo je truda.

    filip, imam prijedlog i kako tvoja djevojčica može uhvatiti korak iz engleskog - treba otići na razgovor s profesoricom tog jezika + s razrednikom, pa dogovoriti dopunsku nastavu (kao što obično imaju mat, hj, fiziku...) u okviru škole. Na taj način profesor dobije sat više u tjednu, a na tu nastavu može ići tvoje dijete i sva ostala djeca koja žele ponoviti staro gradivo. Pitaj ih da li se to može izvesti u okviru škole.

  37. #137
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Peterlin, dopunska nastava ne služi tome, nema "individualizacije" na dopunskoj. Moja je bila par puta na matematici, s ploče prepišu 3 zadatka (ne ona koja njoj npr. ne idu) i riješe ih. Jednom tjedno.

  38. #138
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Na dopunskoj iz jezika ponavljaju aktualno gradivo, ono koje su upravo učili taj ili prošli tjeda.

  39. #139
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku

    Između redaka funkcionira tako da dijete dobije testove za maksimalno tri.
    Ovo nije točno.

  40. #140
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Na dopunskoj iz jezika ponavljaju aktualno gradivo, ono koje su upravo učili taj ili prošli tjeda.
    Kod vas.

    Kod nas se na dopunskoj nastavi matematike popunjavalo rupe koje su djeca imala iz nižih razreda. Tako da....sve je stvar volje.

  41. #141
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo nije točno.
    Ja nisam za sve škole rekla niti za sve nastavnike u mojoj školi.

  42. #142
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja NISAM protiv IPa, samo napominjem da ga 50-60% učitelja ne provodi (postoje, naravno, statistički bolje i lošije škole, nije svugdje isto).
    Prije su morali pisati mjesečne planove koje roditelji rijetko do nikad ne bi vidjeli iako su im se prema pravilniku trebali pokazati do kraja 1. polugodišta, a sad su dužni u godišnjem planu samo napisati u par natuknica kojim će se metodama podrške služiti da učeniku omoguće način pokazivanja znanja koji mu najviše odgovara. Uglavnom se tu radi o copy-paste općenitostima.
    Govorim temeljem svog i iskustva puno roditelja s kojima komuniciram.
    Ja nikako NISAM za to da se učitelji opterećuju papirologijom, radije bih da zajedno s roditeljima dogovore metode podrške, ali to se ne događa jer roditelji "nisu stručni".
    Meni je konkretno trebala godina i pol dana da učitelji prvo povjeruju da teškoće postoje pa da onda NEKI shvate zašto ne može završiti nijedan test i zašto radi "glupe greške". Rečenica koje se naslušala upravo tako glasi - Pa opet si napravila glupe pogreške, moraš se koncentrirati!
    Really?

    Uopće ne mogu zamisliti kako se IP provodi kod djece čiji roditelji ne bdiju ili iz objektivnih razloga nisu u mogućnosti doma pomagati, podučavati ih kako nastupiti i ohrabrivati ih.

    S druge strane ni učitelji nisu u zavidnoj poziciji kad im se u razredu zatekne 4-5 njih s PP i IP, osobito ako su ometači nastave.

  43. #143
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije to baš tako... Moje iskustvo s nastavom matematike u višim razredima OŠ je bilo odlično (kod mlađeg sina): profesorica mu je u zagredu stavljala zadatke koje nije bio obvezan riješiti (tako da je imao jednak opseg vremena kao i ostali, ali manju količinu gradiva). Ako bi stigao, on bi i to riješio, pa si je to ponekad koristio za podizanje ocjene.
    Jako lijepo.
    tako bi to trebalo i biti.
    No kažem, negdje ne samo da se ne provodi nego se radi kontra. I da znam, možemo se žaliti i boriti no...

  44. #144
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam za sve škole rekla niti za sve nastavnike u mojoj školi.
    Razumijem. Kod IPa učenik bi morao dobiti test oblikovan tako da mu omogući pokazivanje znanja te bi morao biti ocijenjen realnom ocjenom. Kako se učiteljima ne da oblikovati poseban test, može se dogoditi da zbog velikog broja zadataka skalu ocjenjivanja umanje za 10-15%, pa npr. za 85% riješenosti IPovac dobije peticu, a drugi bez IPa dobije četvorku.
    Kod PPa (gdje MORAJU potpuno prilagoditi test, izbaciti sve detalje, a ostaviti najosnovnije stvari) neki učitelji smatraju da takav učenik može dobito maksimalno trojku za 100% riješenosti (što je opet u suprotnosti s preporukama i ne znam sad točno kojim pravilnikom).

  45. #145
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovo je dokument: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...03_24_510.html

    Ali ima još i neki dodatni, nemam sad vremena tražiti - obično to imaju na stranicama AZOO https://mzo.hr/hr/odredbe-pravilnika...-s-teskocama-u, a bio je i onaj naputak kako se to primjenjuje (imam ga na hd, ali bez datuma i zaglavlja, pa nije mjerodavno).

    Istina je da ima puno škola u kojima se ovome posvećuje nedovoljna pažnja i zato nam nema druge nego se boriti za svoju djecu.

    A sad odoh ganjati uputnice za psihologa, stariji sin mi ide na državnu maturu sa IP, a nalaz psihologa ne smije biti stariji od godine dana.

  46. #146
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    Ja se iskreno nadam da ce moja J.poloviti gradivo,ide njoj to,maximalno se trudim pomoci joj oko zadace,sastavaka,lektire pa i engleskog,vidim koliko joj to znaci i da joj volja naraste do neba.U skoli se ona stvarno trudi da stigne prepisati,da bude u korak s njima.Nema ona taj kontinuitet i brzinu ali i to ce doci na svoje.treba vremena za prilagodbu.

  47. #147
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Kakva je uopće procedura da dijete dobije individualizaciju? Tko određuje što se individualizira i zašto?

    Idem u postupak dobivanja dijagoze Aspergera, službeno u bolnici.
    Nakon toga planiramo zatražit naknadu za pomoć i njegu, znači čeka nas vještačenje.

    I onda škola. Što njima treba? Ja vidim neke stvari koje su mu teže nego drugima, sad kad je gradivo postalo malo zahtjevnije vidim da mu je teško učiti, recimo prirodu je znao teoriju (kakvi zavičaji postoje) ali mu teško spojiti sa slikom. Pisanje sastavaka, muka. Prepricavanje isto tako.
    Ide mu sve sto je konkretno, činjenice, ali primjena nekad teža.
    Cijeli dan je u epizodama plakanja jer mora naučiti pjesmicu za glazbeni

    Puno sitnica, ali ne znam kako to konkretizirati

  48. #148

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da se ip ipak sad provodi bolje nego prije 5 godina. Učitelji koji žele provoditi IP kako treba, jako cijene konkretne upute stručnjaka.

  49. #149
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nikad nisam mislila da ću biti za to, ali kad vidim koliko se on trudi, a jednostavno mozak ne daje rezultat, žao mi da se muči.

    Pročitat će lektiru bez problema, ali ne može pravim redoslijedom prepričati i znati sve detalje.
    Cijeli dan uči pjesmicu, ali i dalje mu treba prvo slovo da zna koja kitica ide

    Stvarno je frustrirajuće

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad nisam mislila da ću biti za to, ali kad vidim koliko se on trudi, a jednostavno mozak ne daje rezultat, žao mi da se muči.

    Pročitat će lektiru bez problema, ali ne može pravim redoslijedom prepričati i znati sve detalje.
    Cijeli dan uči pjesmicu, ali i dalje mu treba prvo slovo da zna koja kitica ide

    Stvarno je frustrirajuće
    Kakve papire imate?

    Ne znam kako je sada, ali stručna služba škole to pokreće na temelju dokumenata koji mogu biti vanjski (dijagnoza koju je dijete dobila od specijalista ili u specijaliziranoj ustanovi) ili interni od škole, ali ne znam kako to ide. Ako nemaš vanjske papire, škola provodi opservaciju u trajanju od par mjeseci i onda pokrenu postupak za IP ili PP. Mislim da odluku donosi onaj isti stručni tim koji radi evaluaciju učenika za upis u prvi razred. Unutra su članovi stručne službe škole i nadležni školski liječnik. Na temelju njihovog zaključka, škola šalje Gradskom uredu ili Ministarstvu zahtjev. Tražit će od vas odgovarajuću dokumentaciju (mi smo imali nalaze iz Suvaga za oba sina i to smo dali stručnoj službi) i u roku od 2-3 mjeseca dobiješ Rješenje o primjerenom obliku školovanja.

    Ima pravilnik o tome https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...03_24_510.html

    Drugo pitanje je provođenje individualiziranog pristupa nakon što se dobije rješenje. Mi smo imali dobru suradnju sa Suvagom, pa su nam njihovi stručnjaci (logoped, psiholog) u okviru nalaza napisali preporuke za učitelje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.10.2023. at 09:43

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •