Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 166

Tema: Individualizirani pristup u nastavi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    3

    Početno Individualizirani pristup u nastavi

    Kako najlakše doći do procjene potrebe za individualiziranim pristupom? Kome se prvo obratiti?

    Radim s jednim učenikom šestog razreda koji je jako nemirno dijete, ima poteškoća s koncentracijom (misli mu lete na sto strana), lako zaboravlja gradivo, a u pismenim provjerama postiže jako loše rezultate dok mu usmena odgovaranja dobro idu. Čini mi se da možda ne bi bilo loše proći stručnu obradu i možda zatražiti individualizirani pristup. Odakle krenuti, tj. kako uopće doći do stručne procjene psihologa i ostalih? Kome se prvo obratiti - liječniku opće prakse ili školskom liječniku ili stručnom timu škole?

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Prvo se obratite roditeljima ucenika.
    ( koliko sam shvatila radite privatno s djetetom, a ne u skoli)
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.06.2017. at 12:56

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    3

    Početno

    S roditeljima sam, naravno, već razgovarala o tome - što je individualizirani pristup i kako bi se trebao provoditi - pa su me oni zamolili da se raspitam kako bi se do toga došlo.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Timska obrada u Poliklinici za zastitu djece, Kukuljevicevoj , Klaicevoj ...zbog poteskoca ucenja.
    Uputnicu daje lijecnik skolske medicine ili predijatar/obiteljski lijecnik.
    Mogu razgovarati i sa strucnom sluzbom u skoli i/ili lijecnikom skolske medicine koji ce ih uputiti na obradu.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    3

    Početno

    Hvala puno na odgovoru!

  6. #6
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ako je dijete u terapijskom tretmanu i nadzoru stručnjaka kod upisa u školu se rješavaju sve tehnikalije sa stručnim timom (pedagog, psiholog, logoped) u školi. Dobro je informirati se iz više izvora i biti dobro svjestan svih opcija kako ne bi nepravedno dijete bilo podcijenjeno ili izgurano sa strane jer je stručna osoba u školi predrasudna ili joj se jednostavno ne želi raditi s djetetom. To dakako, zahtjeva i veći angažman nastavnog osoblja s pojedinim djetetom i drugačiju pripremu za rad. Roditelj mora dobro stajati na zemlji i biti spreman na borbu, u kojem god periodu djetetovog obrazovanja.

    U slučaju da se radi o djetetu školskog uzrasta za koje ste primjetili stanovite poteškoće u savladavanju sadržaja i imate određene sumnje koje učitelj/ica ne podržava, već poteškoće pravda drugim razlozima, poslušajte svoj instinkt i zahtjevajte (u početku milo a kasnije ako ustreba i silom) od stručne službe škole pomoć, i od liječnika obiteljske medicine ili pedijatra koji su odgovorni zdravstveno za vaše dijete, uputnicu za logopeda, psihologa, oftalmološku procjenu djeteta kako abi se otkrilo što zapravo šteka. Ne dajte se otkantati na prvoj stepenici zato jer oveim osobama ne treba više papirologije u njihovom radu pa im se ne da baktati još i s vama i vašim djetetom. to je nešto na što po zakonu imate pravo i služi za olakšanje svakodnevnog života vašeg djeteta.

  7. #7
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Kad ste postigli prvi korak da imate nekakav nalaz na kojem stručnjak preporuča individualni pristup u školovanju djeteta obraćate s učitelju/ici djeteta i stručnoj službi škole. Svaka inicijativa bi trebala poteći od škole pa se nađu jako uvrijeđeni ako ih se preskoći i ode direktno na školsku medicinu koji su druga stepenica. Dakle, škola vas upućuje na školsku medicinu te oni sa stručnim timom provode dijagnostičke postupke. Odluku o navedenim oblicima nakon provedene dijagnostike donosi komisija koju čine tim škole i liječnik školske medicine, koji svoju preporuku šalju u gradski ili županijski organ uprave (zavisi gdje živite).
    Organ uprave donosi Rješenje o obliku školovanja, koji u ovom slučaju znači primjenu čl. 4 Pravilnika o školovanju učenika s teškoćama u razvoju, s naznakom da li se radi o prilagođenom programu ili samo o individualiziranom pristupu.

  8. #8
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Što se nastavnika tiče, i jedan i drugi pristup zahtjeva dodatnu pripremu, a za prilagođeni program izradu programa za svakog učenika iz svakog predmeta. Za individalizirani pristup učitelj tre3ba predvidjeti i napisati metode rada. Ocjenjivanje je također važno pitanje. Učenika se ocjenjuje u skladu s njegovim programom i njegovim prilagodbama a ocjene su od 1 do 5. važno je znati, da svaki učenik obzirom na svoje sposobnosti i teškoče treba imati SVOJ prilagođeni program ili individualizirani pristup.
    Nažalost, istina je da se u školama teže provodi individualizacija, ali velikim dijelom zbog toga što učitelji misle da ti postupci nisu obavezni, ali JESU AKO DIJETE IMA RJEŠENJE. Samo nalaz nije dovoljan. Individualizaciju u radu provode nastavnici, a stručni suradnik, ako nema defektologa tada je to pedagog ili psiholog, MORA učitelju objasniti (ili iz preporuka koje najčešće pišu u nalazu ili iz vlastitih izvora), koji su to postupci.

  9. #9
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    U svakom slučaju je potreban roditeljski napor u ostvarivanju prava vlastitog djeteta na primjereno školovanje, što znači da morate izistirati da se individalizacija provodi. Preduvjet za uspjeh vašeg djeteta je dobra suradnja sa školom u kojoj ćete se dogovarati sa učiteljima i stručnim suradnikom koji će se postupci primjenjivati u školi a što će se i na koji način raditi kod kuće. U školama se prema postojećem zakonu IP primjenjuje nakon što dijete dobije Rješenje za IP u nastavi nakon provedene dijagnostike i odluke nadležne komisije (čl.4 Pravilnika o školovanju učenika sa teškoćama u razvoju).

    izvor; www.hyperactivedreamers.com/forum/index

  10. #10
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Ja bih još dodala da ako u komunikaciji sa školom niste naišli na sluh obrazovnih radnika, nije loše i razmisliti o premještanju djeteta u drugu školsku sredinu za koju je poznato da je tretman učenika povoljniji, čitaj više ljudski, jer nema koristi šiljiti šibu među ljudima koji ne čuju što im govorite i žive u uvjerenju da su djeca s poteškoćama u savladavanju gradiva samo lijena, zaigrana, neposlušna i da ih treba stegom i disciplinom ukalupiti te sa takvim fakultetski (studirali pedagogiju) obrazovanim ljudima koji zato sve znaju pa i bolje od stručnjaka specijalista, nećete ništa postići. Nekad je za svoje dobro i duševni mir bolje odustati i prebaciti fokus na drugu sredinu koja je ušla u 21. stoljeće i implementira nova saznanja i spoznaje da je zemlja okrugla.

  11. #11
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Moj sin je dobio individualizirani pristup. Od prvog razreda sam shvatila da ima problem s koncentracijom i vremenom. Učiteljica nije imala razumijevanja. Smatrala ga je lijenim. Davala mu je da test rješava po 2 sata. Smatrala sam da to nije dobro i što će se desiti kad stigne u više razrede. Molila sam ju da napiše kakav je u školi jer sam ga na svoje inzistiranje prijavila na ERF na testiranje. Nije željela ništa napisati jer ga ne upućuje škola nego ja inzistiram, a to njemu nije potrebno. Pedijatrica mi dala uputnicu. S logopedicom sam sjajno surađivala. Dobio je procjenu u 2. razredu, kontrolu za godinu dana. U 3. osnovne mu potvrđen lagan ADHD. Pomirila sam se da bu tako kako je do 4., al bojala sam se viših razreda. Od 4. je krenuo s individualizacijom iako nije rađena s njim, al od 5. je naišao na razumijevanje kod profesora. Kao da je i on sazrio, možda mu ni učiteljica nije legla, al definitivno nisam htjela da bude zakinut u ocjenama jer mi učiteljica rekla: Bolje da dobije ovakvu trojku nego peticu iz individualiziranog rada. Rekla bi da je stigmatizirala individualizaciju, nije joj se dalo dodatno njime baviti i smatrala ga lijenim.

  12. #12
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Nera, jel tvoj sin završio peti razred sa individualiziranim pristupom?

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nera, takav stav učiteljice je bullshit. Dobar učitelj u razrednoj nastavi MORA prepoznati teškoće, gleda u to dijete 4 sata dnevno. To što smatra da je petica s IPom realna trojka isto je bullshit.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nera, takav stav učiteljice je bullshit. Dobar učitelj u razrednoj nastavi MORA prepoznati teškoće, gleda u to dijete 4 sata dnevno. To što smatra da je petica s IPom realna trojka isto je bullshit.
    X

    Ponekad se pitam koji vrag tjera ljude koji uopće nemaju smisla za taj posao da se za njega školuju i da ga rade... A još više me zanima čemu služe sve one procjene izvrsnosti, vrednovanje i slično... i gdje je dovraga stručna služba.

    ALi odgovore sam dobila iskustvom koje nije sjajno. Nažalost, nema toga samo u ovoj struci, ali žalosno je da takve osobe upropaste cijele GENERACIJE i to je kasnije teško popravljivo. Over and out.

  15. #15
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Djevojke koje ste prošle postupak procjene od strane stručnog tima škole (pedagog, psiholog, defektolog) jeste li bile prisutne s djetetom na "pregledu"/procjeni, jeste li tražile da budete prisutne s djetetom tijekom procjene, i je li vam stručni tim udovoljio ili vas odbio kako ne možete biti prisutna s djetetom na procjeni? I postoji li propis koji to regulira?

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Nisam bila prisutna pri procjeni skolskog tima.
    Zapravo je ta procjena bila samo zadovoljavanje forme ( u nasem slucaju) jer je dijete vec imalo puno opsirniji nalaz i misljenje.

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ni kod privat.psihologa nisam bila prisutna na testiranju, poslije smo naravno diskutirali.

    Na ERFu sam bila prisutna kad ju je defektolog obrađivao. Također i kod logopeda.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Djevojke koje ste prošle postupak procjene od strane stručnog tima škole (pedagog, psiholog, defektolog) jeste li bile prisutne s djetetom na "pregledu"/procjeni, jeste li tražile da budete prisutne s djetetom tijekom procjene, i je li vam stručni tim udovoljio ili vas odbio kako ne možete biti prisutna s djetetom na procjeni? I postoji li propis koji to regulira?
    Ja sam bila prisutna, kod obadva djeteta. NIsu htjeli uci sami, i strucna sluzba nije imala nista protiv da budem i ja s njima. Sjedila sam sa strane i nisam se uplitala u njihovu procjenu, samo sam slusala. Usput sam ispunjavala upitnik koji su mi dali.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj magistra prvotno napisa Vidi poruku
    Djevojke koje ste prošle postupak procjene od strane stručnog tima škole (pedagog, psiholog, defektolog) jeste li bile prisutne s djetetom na "pregledu"/procjeni, jeste li tražile da budete prisutne s djetetom tijekom procjene, i je li vam stručni tim udovoljio ili vas odbio kako ne možete biti prisutna s djetetom na procjeni? I postoji li propis koji to regulira?
    Ja sam s djecom išla u Suvag - ni ja nisam bila prisutna kod psihološkog testiranja, kod logopedskog djelomično, kod neurologa isto djelomično...Imala sam kod svih razgovore prije i nakon testiranja. I rezultate testa isto nisam dobila na uvid, samo očitanje rezultata (nalaz psihologa).

    Što se tiče školskog tima, oni su samo čitali Suvagove papire. Isto nisam bila prisutna. Imala sam razgovore sa školskom liječnicom i pedagoginjom.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, da - ni kod privatnog psihologa nisam bila cijelo vrijeme prisutna. Ima dio testiranja u kojem je roditelj i dijete zajedno, ali i dijelovi testiranja gdje je dijete samo s psihologom, a i razgovor gdje je roditelj sam s psihologom. Slično je i u ustanovama.

  21. #21
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Svake godine prolazimo timsku obradu u Kukuljevićevoj. Kao i kod testiranja za upis u školu, dio odrađuju bez mene a dio sam unutra (kod svakoga, psihologa, defektologa, logopeda, psihijatra...).

  22. #22
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Moje dijete, desetogodišnjak, temeljem psihologijske procjene registrira se prosječna opća intelektualna sposobnost s kognitivno mnestičkim smetnjama(poteškoće vizualno konstrukcijskih vještina, pažnje i brzine obrade informacije), primarno nesiguran, preosjetljiv i slabije socijalno snalažljiv ima preporuku za individualizacijom pristupa u nastavi.
    Ukratko od kuda krenuti?
    S time da sam sa tim nalazom bila jesenas kod školskog psihologa koja tvrdi da njemu možda to i ne treba, po svojoj procjeni nije ni sa učiteljicom razgovarala te rekla da nalaz od klin. psihologa nikako ne bi ni pokazivala učiteljici. Učiteljica je upućena i prvobitno smo radili na njegovoj "kontroli ljutnje", tu je napredovao.
    Međutim kako tokom ovog četvrtog razreda vidimo da mu pismeno testiranje, pogotovo matematike ide puno teže nego usmeno u dogovoru sa klin, psihologom sam ipak odlučila da bi trebali pokušati sa IP.
    Svaka informacija je dobro došla.

  23. #23
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Nera, jel tvoj sin završio peti razred sa individualiziranim pristupom?
    Je. Sad je u 7., u dogovoru s razrednicom i dalje u individualiziranom pristupu. Predmetni nastavnici su većinom mlađa generacija i prihvaćaju taj način rada.
    Mi smo bili na testiranju na ERF-u. Zajedno s djetetom, oba roditelja, dio sam.
    Posljednje uređivanje od Nera : 08.03.2018. at 16:00

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kosjenka, moraš s djetetom otići na timsku obradu tamo kamo te doktorica školske medicine (u suradnji sa školskom stručnom službom) s uputnicom pošalje (U ZG se to radi u Kukuljevićevoj, Klaićevoj, Poliklinici grada Zagreba...ako je dijete u sustavu Suvaga, onda može i tamo) U principu trebaju nalazi psihologa, defektologa/logopeda, psihijatra. Možeš i na ERF (ali o školskoj medicini ovisi čije nalaze priznaju, meni nisu priznali samo papire s ERFa, htjeli su Kukuljevićevu).

  25. #25
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    U principu trebali bi kod školskog psihologa i učitelja po daljnje upute, nalaze psihologa imamo, od tuda smo i krenuli.

  26. #26
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Sve se svodi na volju/želju stručnog tima škole. Stručnjaci zdravstvenih ustanova mogu preporučiti različite oblike potpore u skladu sa dijagnozom (npr. dulje vrijeme pismenih, preferirati usmeni itd.) ali ne i davati preporuke za određeni oblik obrazovanja. Za to je nadležan stručni tim u škole u suradnji sa školskim liječnikom.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    U principu trebali bi kod školskog psihologa i učitelja po daljnje upute, nalaze psihologa imamo, od tuda smo i krenuli.
    Kosjenka, kakve su aktualno djetetove ocjene? Prema važećem Pravilniku prijedlog oblika školovanja nije na kliničkom psihologu ili drugim vanjskim stručnjacima nego stručna služba škole u suradnji s učiteljima iz razrednog vijeća procjenjuje je li potrebno donijeti Rješenje.

    Neke ustanove npr Kukuljevićeva drže se toga da ne predlažu oblik školovanja, a neki još postupaju po uhodanim shemama.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Sve se svodi na volju/želju stručnog tima škole. Stručnjaci zdravstvenih ustanova mogu preporučiti različite oblike potpore u skladu sa dijagnozom (npr. dulje vrijeme pismenih, preferirati usmeni itd.) ali ne i davati preporuke za određeni oblik obrazovanja. Za to je nadležan stručni tim u škole u suradnji sa školskim liječnikom.
    Pisale u isti čas

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Kosjenka, moraš s djetetom otići na timsku obradu tamo kamo te doktorica školske medicine (u suradnji sa školskom stručnom službom) s uputnicom pošalje (U ZG se to radi u Kukuljevićevoj, Klaićevoj, Poliklinici grada Zagreba...ako je dijete u sustavu Suvaga, onda može i tamo) U principu trebaju nalazi psihologa, defektologa/logopeda, psihijatra. Možeš i na ERF (ali o školskoj medicini ovisi čije nalaze priznaju, meni nisu priznali samo papire s ERFa, htjeli su Kukuljevićevu).
    To je protuzakonito. No znam da razni školski liječnici imaju svakakve nekakve (subjektivne) interpretacije....

  30. #30
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    no@ ja sam ovo saznala prije nekoliko mjeseci na obradi u Kukuljevićevoj vezano uz asistente. Nama, koji smo u 5. razredu, to ne čini razliku, ali mislim da će biti veliki problem kod prvašića. Stručni tim ne poznaje dijete, a dok svi "problemi" isplivaju na površinu izgubiti će se dosta vremena. To daje puno veće ovlasti školama nego do sada da kažu "vaše dijete nije za redovni program" pa ga se riješe, ili "njemu ne treba individualizirani/prilagođeni" pa stvore puno veće probleme.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Zašto bi bio problem kod prvašića?! Stručna služba škole radi testiranja, opservacije, razgovore radi upisa u 1. razred. Ako dijete ima teškoća i još nalaze vanjskih stručnjaka naravno da će ih roditelji priložiti i porazgovarati o tome. Može se krenuti u prvi razred odmah s rješenjem, a nekad je odluka pratiti napredak djeteta pa se rješenje donese kasnije ako je potrebno.

    Što se tiče većih ovlasti škola da kažu "vaše dijete nije za redovni program" bojim se da opet nisi u pravu. Neprestano slušam zadnjih godina na različitim stručnim skupovima i okruglim stolovima (evo i sad pred ovogodišnju sezonu upisa) procjene vanjskih stručnjaka da se to premalo govori. Smatra se da da stručne službe škola podilaze roditeljima (i izložene su pritiscima "odozgora") i upisuju u redovni program djecu koja nikako ne mogu u redovnom programu ostvariti napredak.
    Posljednje uređivanje od no@ : 08.03.2018. at 17:48

  32. #32
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Mislim da se zlorabilo rješenje o individualiziranom pristupu, u svakom razredu ga je imalo dosta djece. Roditelji su odlazili u Kukuljevićevu čim je dijete imalo lošije ocjene. Prema mojem iskustvu podilaze u onim školama u kojima nedostaje učenika. Onog trena kad imaju dovoljno riješili bi se svih. Da ni ne spominjem needuciranost učitelja i profesora kako napraviti individualizirani i prilagođeni. Ovo je samo još jedan udarac tzv. inkluziji, jer po meni ni I od toga.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se zlorabilo rješenje o individualiziranom pristupu, u svakom razredu ga je imalo dosta djece. Roditelji su odlazili u Kukuljevićevu čim je dijete imalo lošije ocjene. Prema mojem iskustvu podilaze u onim školama u kojima nedostaje učenika. Onog trena kad imaju dovoljno riješili bi se svih. Da ni ne spominjem needuciranost učitelja i profesora kako napraviti individualizirani i prilagođeni. Ovo je samo još jedan udarac tzv. inkluziji, jer po meni ni I od toga.
    Imaš pravo o poplavi individualiziranih da bi se osigurale bolje ocjene.... Navodno Gradski ured (u Zgb) planira stati na kraj tome. Što se tiče manjka učenika i podilaženje, može se to gledati i tako da u školi s malo učenika imaju "bolje" uvjete, manji broj djece i lakše se mogu posvetiti djetetu s većim teškoćama. Naravno negdje postoji granica. I mali broj učenika nije uvijek garancija za kvalitetnu individualizaciju.

    Nisu samo učitelji i profesori u pitanju. Postoji negdje kratki spoj na relaciji ERFovci prema nastavničkim zanimanjima. ERFovce spominjem jer su rješenja njihov "izum". Njima se ne da ulaziti preduboko u razumijevanje planiranja nastavnog procesa i zapravo nisu u stanju dati adekvatnu uputu učiteljima . Učitelji s druge strane nemaju dovoljno specifičnih znanja o nekoj teškoći i lakše im je popuštati nego zaista individualizirati.

    Ako mene pitaš ne možemo uopće govoriti o pravoj inkluziji u sustavu u kojem postoje rješenja o IP. Inkluzija je sasvim nešto drugo.

  34. #34
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Kosjenka, kakve su aktualno djetetove ocjene? Prema važećem Pravilniku prijedlog oblika školovanja nije na kliničkom psihologu ili drugim vanjskim stručnjacima nego stručna služba škole u suradnji s učiteljima iz razrednog vijeća procjenjuje je li potrebno donijeti Rješenje.

    Neke ustanove npr Kukuljevićeva drže se toga da ne predlažu oblik školovanja, a neki još postupaju po uhodanim shemama.
    Ocjene su dobre, odlične, pisano nešto slabije od usmenog. Osim matematike, kod matematike je velik problem pisanje ispita. Recimo dobio je na ploči 5 iz pisanog dijeljenja, iz ispita dva, pisao je ispravak koji je bio kako on kaže nešto lakši.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ocjene su dobre i zapravo stoji da nema povoda za pokretanje promjene oblika školovanja, ovog trenutka. Ja bih s tim pričekala do 1. polugodišta 5.tog razreda. Kosjenka možda bi bilo dobro da još razgovaraš s učiteljicom i stručnom službom, da dogovorite strategiju za 5ti razred (praćenje kako će s snaći, upute za predmetne učitelje, osobito matematike......)

  36. #36
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Vidiš, no@, ovo mene žulja. Dušo, nemaš nikakve teškoće jer su ocjene jako dobre. I što sad tu izmišljaš, kakvo skraćivanje testa? A njoj je svaki test stres samo takav, utrka s vremenom, polomi se rješavajući, poveća joj se broj glupih pogrešaka samo zato što nema vremena.

  37. #37
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Inače i s IPom je klimavo, a kamoli da će nastavnik skratiti test, ostaviti više mjesta za rješavanje i sl. nekome tko nema IP, ili će primijetiti da su mu pismeni slabi pa će ga pitati na ploči. Usmeno odgovaranje matematike u višim je razrednima SF. Kad je "usmeno", puknu im listić - nenajavljeni blic s 5 zadataka za 15 minuta pa tko može, neka trči.

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    " ocjene su dobre" su stara prica , sa starijim slusana godinama ( dok nisu postale lose).
    sreca , mala od starta ima fine negativne iz vecih pismenih vec u trecem razredu, za razliku od usmenih koji su vrlo dobri.
    Ocekujem da ce adekvatan IP zazivjeti do 5 razreda. Ako ne u ovoj skoli , mozda u drugoj. Ove skolske godine sam bila nekoliko puta kod skolske strucne sluzbe zamoliti da ju detaljnije promotre jer ima velike probleme u odredenom podrucju da bi uciteljica mogla prilagoditi metode rada. Ali nista , jos uvijek nista ...

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je to isto jako čudan kriterij, IP se valjda dobiva radi poteškoće a ne radi loših ocjena ?! I još gore netko kaže da je nastala poplava IP-a radi loših ocjena .. pa kako je to moguće?

    Dijete koje ima poteškoću može realno jako puno raditi za školu i uspijevati imati odlične ocjene, ali zar je to cilj i smisao.

    Ako Kosjenkino dijete ima takvu 'rupu' između pismenih i usmenih odgovora istog gradiva, pa valjda onda treba vidjeti u čemu je stvar i pomoći djetetu, a ne da ono mora teškim radom pokrivati svoju poteškoću, i još se osjećati glupanom kad uz taj rad dobije dvojku iz testa.

  40. #40
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Danas valjda više nije normalno da si iz nekog predmeta bolji, iz e nekog lošiji, da neke stvari možeš bez problema, a druge ti ne idu. I da, roditelji odu u Kukuljevićevu gdje su šakom i kapom dijelili preporuke za individualizirani. Onda s tim mašu u školi i traže da im dijete dobije manje pitanja na testu itd. i eto ti boljih ocjena. A sve radi prosjeka za upis u srednju.

    I kome se to sve obije o glavu? Djeci sa dijagnozama tipa disleksije, disgrafije, ADHD-a, autizma...

  41. #41
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bi li mi netko mogao objasniti KAKO dijete dođe u Kukuljevićevu i prođe 3-4 doktora i dobije IP iako NEMA ni disleksiju ni disgrafiju ni ADHD, ni ADD, ni druge poremećaje. /dijagnoze? Jasno mi je da se određeni postotak nekom vezom/intervencijom možda i provuče, ali kako to mogu biti HRPE djece?

  42. #42
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ne znam kako, ali dobiju. Bez ikakve dijagnoze dobijali su preporuke za ind. Od prošle godine ju, kako sam napisala, više ne smiju davati. Sa mnom rade dvije osobe čija djeca su dobila. Nemaju tamo timsku obradu već idu samo kod psihologa.

  43. #43
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I još k tome rješenje prolazi i stručnu službu u školi ?! Ja to stvarno ne bih mogla objasniti. Da ne govorimo o tome da obzirom na to kako se IP provodi ne znam tko ima koristi od tog silnog mahanja papirima.

  44. #44
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To što su ta djeca bez dijagnoze - malo sutra.

  45. #45
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kako, psiholog iz Kuke dao je preporuku koju je školska SS prihvatila pa je temeljem ničega Gradski ured odobrio?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 08.03.2018. at 22:28

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I to još u Kukuljevićevoj gdje svi idu na timsku obradu idu samo kod psihologa. Pa kako im onda na daljnim instancama na temelju takvih papira odobre IP? Jedino ako im je psihologinja u Kukuljevićevoj 'veza' pa lažiraju nalaze ostalih stručnjaka.

  47. #47
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Pa ja definitivno lijenost, nerazumijevanje nekih predmeta i sl. ne bih nazvala dijagnozom. I ovo nisu rekla. kazala priče. Znam barem 10 roditelja sa djecom bez dijagnoze koja imaju papir za ind. pristup, imam dijete s dijagnozom pa sam u čitavoj priči godinama, od testiranja, do stručnih službi i asistenata. Tko ne želi vjerovati ne mora, ali situacija u školama izmiče kontroli.
    Nisam znala ovo što je no@ napisala da je ERF uveo te kategorije, i činjenica je da učitelji/profesori nemaju pojma o pojedinim dijagnozama ni načinima kako se postaviti i prilagoditi gradivo ili ispite. Ne ulazim u to što nema edukacija a kad ih stručni tim i provodi većina je potpuno nezainteresirana. U većini razreda je i po nekoliko učenika sa ind. i prilagođenim i svakome bi trebalo izraditi drugačije ispite, prilagoditi usmene itd.

  48. #48
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Lijenost i nerazumijevanje nekog predmeta nitko niti ne naziva dijagnozom, osim ako je nerazumijevanje posljedica neke realne poteškoće, što vjerojatno jest.

    Ja eto ne znam i ne razumijem kako su roditelji djece bez dijagnoze dobili papire za IP, što piše na tim papirima?

    To da učitelji i profesori uglavnom nemaju pojma o IP-u se slažem sto posto. Oni koji imaju imaju ga naprosto jer su osobe sa klikom za djecu sa poteškoćama. U principu, i ne bi trebali imati pojma, trebale bi im pomoći stručne službe.

    Nisam shvatila nou što se tiče ERF-a i o kakvim se kategorijama radi, no baš su nalazi sa ERF-a najdetaljniji i sadrže detaljne i precizne upute kako individualizirati pojedini predmet, tako da su baš najkorisniji.

  49. #49
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ja sam shvatila da je s ERF-a potekla ideja o individualiziranom i prilagođenom pristupu u školama. To nisam znala. Uglavnom nedavno sam bila ne jednoj edukaciji za roditelje, asistente i nastavnike vezano uz ovu tematiku, i predavačica nam je rekla da se ni vani nije našlo neko optimalno rješenje u školama, i da se negdje polako i odustaje od inkluzije. Kod nas još i postoje neke druge opcije, u Srbiji je recimo obavezna a situacija je gora nego kod nas.

  50. #50
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne razumijem spominjanje inkluzije u ovoj priči. Što bi to značilo odustati od inkluzije u slučaju djece koja imaju IP?

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •