Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 111

Tema: Curke i menstruacija na moru

  1. #51
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Htjela sam dodati, pa me izbacilo: sad dok joj je neredovit, pase joj vise da je cesce (kao dosad 21 dan), nego ovo kad cekas pa nema - u periodu kasnjenja svejedno nosi ulozak (jer moze stici svaki tren), ponese i vestu za "zagrtanje" (za slucaj da bas jako prokrvari), i tako to. Zenska veselja.

    Na nju, tj. njoj na ciklus, vrucina bas negativno utjece, poremeti joj sve.

  2. #52
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela sam dodati, pa me izbacilo: sad dok joj je neredovit, pase joj vise da je cesce (kao dosad 21 dan), nego ovo kad cekas pa nema - u periodu kasnjenja svejedno nosi ulozak (jer moze stici svaki tren), ponese i vestu za "zagrtanje" (za slucaj da bas jako prokrvari), i tako to. Zenska veselja.

    Na nju, tj. njoj na ciklus, vrucina bas negativno utjece, poremeti joj sve.
    možda i nema veze s vrućinom.
    mojoj je trebalo 2-3 godine da se ustabili ciklus
    i opet je povremeno znalo brljat.
    a i danas zna.

  3. #53
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa eto, bila sam i počela pisati Jelki, pa odustala, da djevojčice znaju imati i puno gore probleme sa menstruacijom od toga da se ne mogu kupati par dana.

  4. #54
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije uopće to tako napisano nego da će ju za to vrijeme gotovo sigurno kačiti menga. Plus djeca su nestrpljiva pa kako preživjeti gledanje druge djece kako uživaju u moru?
    Ako na moru ima svoje drustvu te dobi, uvijek se nadje jos netko tko se ne moze kupati.

  5. #55
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    možda i nema veze s vrućinom.
    mojoj je trebalo 2-3 godine da se ustabili ciklus
    i opet je povremeno znalo brljat.
    a i danas zna.
    Mislim ipak da je od vrucine, jesen-zima-proljece tocno u dan, prvi dani iznad 30 stupnjeva... raspad sistema.

    Znamo da je prve dvije godine svakakva neredovitost "normalna", pa eto... Al' nervira.
    Posljednje uređivanje od Elly : 12.06.2017. at 17:13

  6. #56
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Jelena je pitala za gimnasticarke, eto moja ja balerina, znaci slicna "struka"
    Nikad nije nijedan dan preskocila radi menzesa, niti baleta, niti modernog baleta (gdje su jos "blize" gimnasticarkama"), a bome niti tjelesnog. Usprkos cestom ciklusu (a sada i neredovitom), ima srecu da nema bolova i nikakvih fizickih smetnji.

    Na baletu ima svjetle hulahopke i bodi, moze obuci shorts ako zeli.
    Na natjecanjima i na predstavama je teze jer boja bodija ovisi o koreografiji, ponekad su golih nogu (moderni balet), ne moze shorts, itd.
    Tada jednostavno pazi vise kod presvlacenja.

    Njoj jako odgovaraju Libresse Triple Protection Thin ulosci, oni u roza pakiranju - dovoljno su tanki i kratki, a nikad ne propuste i ne pomicu se.

  7. #57
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ajme...ja koristim mooncup i meni bogami curi...prošle godine gledam jednu turistkinju kako izlazi iz mora i sve cijedi iz nje, nisam mogla vjerovati!!

    sad se ne mogu načuditi koliko se vas kupa bez ikakve zaštite u vrijeme mjesecnice, uf, a moja plaža, 100 ljudi na kvadratni metar..uf

  8. #58
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Bubica, i ja kažem: uf!
    A meni se gadi i pomisao na pišanje u moru, kamoli još i krv. Uf!
    Živim na moru i nikad mi nije palo na pamet kupati se za vrijeme menstruacije, a pogotovo ne bez uloška. Meni to nije higijenski.
    Neću više nikad na plažu . Samotne uvale, može.

  9. #59
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Ja se kupam s tamponom. Al mi isto jos uvijek nije jasno ovo bez icega, narocito u bazenu. Nisam se jos raspitivala kako oni to, ko zna hoce li trenirati uopce do tada.

  10. #60
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    I ja se kupam s tamponom; moja cura bez, ali samo rano ujutro ili navecer, kad nema ljudi. I zbog svoje zastite i zbog drugih. Kaze da joj krvarenje stane kad se kupa.

  11. #61
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nije mi jasno koja je razlika kupanje u moru za vrijeme mensturacije s uloškom i bez njega
    samo se uložak namoči pa još bolje cijedi
    ja sam se znala kupati pred kraj ciklusa
    s tamponom (kupovala sam posebne tampone s vazelinom baš za kupanje)
    ali stvarno kada je krvarenje stvarno slabo
    pomisao da mi se cijedi niz noge .....
    uostalom krvlju se prenose neke, ne baš bezazlene bolesti
    je da se to razrjedi u moru
    i da je mogućnost zaraze mala
    ali opet....

  12. #62
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mojoj je lani bilo prvo ljeto s menst.
    dok je imala nije se kupala

  13. #63
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Kako nevjerojatno! Dolazi ona do mene prije pola sata i pita gdje su ulošci hahahaha

    A već sam joj popodne spomenula sve opcije, sve joj je cool bilo

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  14. #64
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A kanalizacija koja se direkt u more izlijeva vam se ne gadi?
    Znojni ljudi koji se kupaju oko vas?
    Vi ste sterilni?
    Svak se i popiša, recite da niste nikad?!?
    Ali to vam je ok?
    Ne kužim.
    Zbilja ne kužim.
    Meni se ništa ne cijedi nigdje, a pogotovo ne niz noge.

  15. #65
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ajme...ja koristim mooncup i meni bogami curi...prošle godine gledam jednu turistkinju kako izlazi iz mora i sve cijedi iz nje, nisam mogla vjerovati!!

    sad se ne mogu načuditi koliko se vas kupa bez ikakve zaštite u vrijeme mjesecnice, uf, a moja plaža, 100 ljudi na kvadratni metar..uf
    Malo off... I meni je mooncup uvijek curio. Pa sam odustala od njega i naručila preko Amazona Lunacup i super je. Jedino ako se bavim hard core vježbanjem se zna pomaknuti pa nakon treninga obavezno ponovo namjestim.
    On topic... Jučer sam bila na moru i niš nigdje nije curilo ali samo sam se brčkala s malim u plićaku. Ne znam kako bi bilo da odplivam konkretno.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ovo su uloškom ni ja ne kužim - zar to ne ispadne dok plivate? Doduše, vjerojatno svatko drugačije razumije i kupanje - nekom je to skok s mulića pa plivanje cca 40 min, nekom je to plutanje suhe glave pa do mreže, nekom je picigin itd. I moje je iskustvo da se krvarenje smanji (mislim da ja baš ne bih izdržala od 7 dana prva tri na foru da stane jer su preobilne), tako će vjerojatno i kod moje bit. Ja koristim tampon ali svejedno, ako sam u prilici, pazim da se prvih dana ne kupam u nekim pličinama, u blizu trajektnih luka i takvih stvari - znači, gdje je more čišće. Kupanje-nekupanje je sigurno uvjetovano i duljinom boravka na moru - velika je razlika mjesec i pol mora i 7 dana mora, pa još menga od 7 dana koja se ćipo poklopi. Tako da se svi ponašaju u skladu s mogućnostima pretpostavljam, s time da sam uočila da u krajevima uz more, barem kod starije generacije (logično - more je stalno dostupno) postoji anatema kupanja s mengom koja nestane čim "more" s mjesec-dva-tri ili više mogućih dana kupanja postane "14 dana" ili "7 dana". Tada i netko tradicijski odgojen da se "to ne radi" vrlo brzo prekorene priču, pogotovo ako su mu menge neupravljive (šaraju).

  17. #67
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Blažene kontinentalke koje su mi otvorile oči oko toga da je moguće okupat se s mengom i preživit taj čin . Naravno, da živim na moru - ne bi mi to palo na pamet jer me tako odgojilo i jer ne bi od 90 dana bilo potrebe se baš kupat tih 21 dan kad se potrefi menga. Sad širim evanđelje svojim lokalnim "curama" koje se vjerojatno još intimno čude .

  18. #68
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ja nikad nisam dulje od 2-2,5 sata na plaži, a toliko izdrži veliki tampon. A i dan-dva mi nije problem preskočiti kupanje. Nije mi nimalo simpatična ideja plivanja s ili bez uloška.

  19. #69
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    U Splitu svacija mama ima prijateljicu (ili prijateljicinu kcer) koja se u mladosti jednom kupala s menstruacijom i jedva to prezivjela

  20. #70
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Meni je ideja ulaska u more s uloskom malo fuj... Radije onda bez iceg, a prije da se operem.
    Mislim da mi se do sad nije pogodilo more s mengom, sreca mojih pcos 60+ dana ciklusa jel...

  21. #71
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ama tko je napisao da se kupa s uloškom??

  22. #72
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Ja to jos pamtim od svojih teen dana, kad su cure rekle da to rade. A vidi se i tu iz par postova nesto slicno, osim ako nije krivo shvaceno

  23. #73
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    joj, jelka, ovo ti je skoro pa bogohulno kukat zbog 2 dana nekupanja, a mjesec i pol ste na moru
    X

    moja je prošle godine bila na moru 7 dana, od toga je 6 imala mengu
    kupala se zadnja dva dana, jednostavno nije mogla jer joj je krvarenje prejako
    zato stvarno ne kužim zbog čega si prejadna, Jelka, najnormalnija stvar

  24. #74
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    ama tko je napisao da se kupa s uloškom??
    netko je napisao da se ne kupa u moru za vrijeme menstr., a pogotovo ne bez uloška
    po toj rečenici sam zakljuila da se je ev. prihvatljivo kupanje s uloškom
    ali možda sam i čitala površno, kao i uvijek

  25. #75
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    A kanalizacija koja se direkt u more izlijeva vam se ne gadi?
    Znojni ljudi koji se kupaju oko vas?
    Vi ste sterilni?
    Svak se i popiša, recite da niste nikad?!?
    Ali to vam je ok?
    Ne kužim.
    Zbilja ne kužim.
    Meni se ništa ne cijedi nigdje, a pogotovo ne niz noge.
    Potpisujem ovo i tvoj prijašnji post o odgoju normalnih djevojčica.

    Dvije opcije:
    1) kupanje bez ičega, kad izađeš van obučeš suhe gaćice i uložak
    2) menstrualna čašica (postoji mini verzija za curke)

    I jedno i drugo isprobano, nikad nikakvih problema, ne pada mi na pamet ne kupati se zbog toga ili gurati tampon.
    Ako već imate komplekse, nemojte ih bar prenositi na svoje djevojčice... nema realnog razloga zašto se ne kupati za vrijeme menge - dapače.

  26. #76
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa ako mogu menstrualnu casicu, onda bi i mini tamponi prosli, sto ne?

  27. #77
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj rutvica prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem ovo i tvoj prijašnji post o odgoju normalnih djevojčica.

    Dvije opcije:
    1) kupanje bez ičega, kad izađeš van obučeš suhe gaćice i uložak
    2) menstrualna čašica (postoji mini verzija za curke)

    I jedno i drugo isprobano, nikad nikakvih problema, ne pada mi na pamet ne kupati se zbog toga ili gurati tampon.
    Ako već imate komplekse, nemojte ih bar prenositi na svoje djevojčice... nema realnog razloga zašto se ne kupati za vrijeme menge - dapače.

    Jesi li baš sigurna da nema realnog razloga za ne-kupanje za vrijeme menstruacije?
    Mislim, krvarenje po mom mišljenju jest realni razlog za ne-kupanje, ali osim krvarenja, uobičajeno mišljenje o tome da su žene za vrijeme menstruacije osjetljivije i izloženije infekcijama - to nije istina?

    Iskreno, nemam pojma je li to istina, osobno se nisam kupala za vrijeme menstruacije radi krvarenja, a kao što rekoh ionako se uopće ne volim kupati u moru, pa mi je svejedno, ali pitala sam ginekologinju nedavno radi kćeri, pa mi je ona rekla da je kupanje kad je samo spoting u pitanju, odnosno zadnjih dana menstruacije ok, ali inače da ne preporuča.

  28. #78
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    koja je povezanost nekupanja u moru za vrijeme menstruacije i kompleksa?
    i kojih kompleksa?
    postoje razni kompleksi

  29. #79
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    I ja pitam koji kompleksi . Navike i okolnosti zbilja su svakojake, ja npr.nemam kuću na plaži pa da časkom skočim doma presvući se. Ako sam na pješčanoj plaži, stvarno mi nije do prčkanja rukama prljavim od pijeska i mijenjanja tampona ili uloška onako ovlaš zamotana u šugaman sa sto ljudi oko mene.
    Pokušavam zamisliti kako ležerno razmotavam neki Libresse ili Always i lijepim ga na kupaći sveudilj balansirajući tako zamotana na jednoj nozi.... .

  30. #80
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja sam rođena i ostala na moru :D, kupam se za vrijeme menstruacije odavno, valjda skoro od samog početka. Pa i ne čini mi se baš da sam jedina, ali ruku na srce i ne raspitujem se puno. Ili se kupam s tamponom, ili na vikendici ponekad bez ičega.
    Možda stvarno i postoje neki zdravstveni rizici, ali ne znam koji.

  31. #81
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Da budem jasnija, po mom znanju ne postoje zdravstevni rizici, ali moguće, naravno, da sam u krivu. Međutim, rado bih čula konkretno kakvi rizici, a ne neko maglovito ne preporučanje, jer to može biti jednostavno filozofija tipa "opreza nikad dosta", što je ok, ali meni nije dovoljno da odustanem od kupanja.

  32. #82
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto ne znam osim standardnih upozorenja na primjer http://zdravakrava.24sata.hr/zdravlj...esecnicom-2916

    Temperatura vode ne smije biti prehladna, prilikom kupanja trebaš imati osjećaj ugode, a prije ulaska u vodu apliciraj si tampon i nakon izlaska ga promijeni, savjetuje dr. sc. Ulla Marton.

    https://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak...---296184.html

    Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja kupati se može već prvi dan, ali umjereno, kratko i uz tampon. Tampon se treba mijenjati svaki put nakon izlaska iz vode.
    Ako su krvarenja jača i obilnija ipak bi bilo preporučljivo pričekati dan do dva. Kupanje u grijanim bazenima može dodatno pojačati krvarenje

    A koji su rizici konkretno? Infekcije, upale ..? Je li rizik veći kad žena ima menstruaciju? Pojma nemam, meni nije bitno jer se rado ne kupam, ali kad se radi o kćeri onda mi stvarno nije ugodno reći joj samo se ti kupaj dušo, ako postoji i mali rizik.

  33. #83
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nikad nisam dulje od 2-2,5 sata na plaži, a toliko izdrži veliki tampon. A i dan-dva mi nije problem preskočiti kupanje. Nije mi nimalo simpatična ideja plivanja s ili bez uloška.
    X-am. Odrasla i zivim na moru.

  34. #84
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    ja sam od onih kojoj je teško staviti tampon, a o čašići ni ne mislim

  35. #85
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako mogu menstrualnu casicu, onda bi i mini tamponi prosli, sto ne?
    tamponi su problematičniji - češće se moraju mijenjati, na početku ili na kraju ciklusa mogu isušiti rodnicu, stvaraju mikro-ranice, pa je onda tkivo podložnije infekcijama itd.
    ne kažem da su grozni, ali čašica je s obzirom na nabrojano sigurniji izbor ako se već nešto koristi

  36. #86
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi li baš sigurna da nema realnog razloga za ne-kupanje za vrijeme menstruacije?
    Mislim, krvarenje po mom mišljenju jest realni razlog za ne-kupanje, ali osim krvarenja, uobičajeno mišljenje o tome da su žene za vrijeme menstruacije osjetljivije i izloženije infekcijama - to nije istina?

    Iskreno, nemam pojma je li to istina, osobno se nisam kupala za vrijeme menstruacije radi krvarenja, a kao što rekoh ionako se uopće ne volim kupati u moru, pa mi je svejedno, ali pitala sam ginekologinju nedavno radi kćeri, pa mi je ona rekla da je kupanje kad je samo spoting u pitanju, odnosno zadnjih dana menstruacije ok, ali inače da ne preporuča.
    sigurna sam da nema realnog razloga za ne kupanje za vrijeme menstruacije. ja bih rado pitala tu ginekologinju da mi argumentira zašto ne preporučuje...

  37. #87
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    koja je povezanost nekupanja u moru za vrijeme menstruacije i kompleksa?
    i kojih kompleksa?
    postoje razni kompleksi
    istina je da postoje razni kompleksi i nije to najbolji izbor riječi, isprika.
    mislila sam, kao što možete pretpostaviti na nepotreban sram vezan uz sve menstrualno, od toga da netko primijeti da mijenjaš uložak ili ti se negdje pojavi kapljica krvi ili si na istoj plaži s nekim tko ima menstruaciju i kupa se, pa je to fuj i slične stvari koje ste navodile u prijašnjim postovima. to je na jednakoj razini srama jer si promašila jednu dlačicu na nogama kod brijanja i sad će to netko primjetiti. to su neki naši izbori, nisu medicinski razlozi za nekupanje, pa stoga smatram da nije ok prenositi ih klinkama - pa da i one padaju u nesvjest pri pomisli da netko nedajbože skuži da menstruiraju ili da morska voda dotakne njihovo spolovilo za vrijeme menstruacije.
    ne znam da li se ok izražavam.
    dobila sam dojam da se dosta podrazumijeva da će klinka prosjediti te dane u hladu i žao mi je da se to predstavlja kao normala, a nema realnog razloga za to.

  38. #88
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ne znam osim standardnih upozorenja na primjer http://zdravakrava.24sata.hr/zdravlj...esecnicom-2916

    Temperatura vode ne smije biti prehladna, prilikom kupanja trebaš imati osjećaj ugode, a prije ulaska u vodu apliciraj si tampon i nakon izlaska ga promijeni, savjetuje dr. sc. Ulla Marton.

    https://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak...---296184.html

    Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja kupati se može već prvi dan, ali umjereno, kratko i uz tampon. Tampon se treba mijenjati svaki put nakon izlaska iz vode.
    Ako su krvarenja jača i obilnija ipak bi bilo preporučljivo pričekati dan do dva. Kupanje u grijanim bazenima može dodatno pojačati krvarenje

    A koji su rizici konkretno? Infekcije, upale ..? Je li rizik veći kad žena ima menstruaciju? Pojma nemam, meni nije bitno jer se rado ne kupam, ali kad se radi o kćeri onda mi stvarno nije ugodno reći joj samo se ti kupaj dušo, ako postoji i mali rizik.
    realno samo tampon može povećati rizik zbog mikroranica koje otvaraju put infekciji, može upiti u sebe vodu i onda ti ta voda stoji unutra, a i sam po sebi ne smije predugo biti unutra. vjerojatno ga preporučuju jer ako im čašica nije nešto poznato onda je jedina stvar koju i mogu preporučiti.
    inače nema razloga. ni hladna ni topla voda ne mogu realno naštetiti, osim ako ideš na novogodišnje plivanje ili slično, kad se možeš prehladiti neovisno o tome imaš li menstruaciju :D u biti i dr. ula i ovod dvoje to u osnovi i kažu. mislim da, vruča voda će raširiti krvne žile, ali mora biti jako vruča voda (koja peče) da bi došlo do te promjene na razini cijelog tijela. pa da padne tlak - tipa prevruća sauna ili jacuzzi (jelsetakopiše?), ne mlaka voda plićaka

  39. #89
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam od onih kojoj je teško staviti tampon, a o čašići ni ne mislim
    ja nisam nikad mogla podnijeti tampone - pokušavala sam s onima za djevice, pa onima s superglatkim gornjim slojem, pa finimini - uvijek su mi smetali i usred najgoreg ljeta sam furala debele uloške. a s čašicom sam već više od 10 godina hepi camper. ne kažem da će ti odgovarati, ali da su to dvije jako različite stvari...

  40. #90
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj rutvica prvotno napisa Vidi poruku
    sigurna sam da nema realnog razloga za ne kupanje za vrijeme menstruacije. ja bih rado pitala tu ginekologinju da mi argumentira zašto ne preporučuje...
    Sigurna si na temelju nečega što si čitala, učila, studirala, ili ..? Jer ne radi se o argumentima jedne ginekologinje, nego je to naprosto opće mišljenje da se žene za vrijeme trajanja menstruacije mogu kupati ALI uz povećani oprez - da voda ne smije biti prehladna, da treba paziti na čistoću vode, da obavezno treba odmah mijenjati tampon, da je ženama s jačim krvarenjem ipak bolje da se ne kupaju, itd. itd.

    Ja nemam pojma je li to istina ili su to bapske priče kao one da za vrijeme menstruacije ne valja prati kosu, ali znam da je to što bi se reklo opće mjesto - guglala sam, pitala sam ginekologe - evo baš sam pretražila mailove koje sam slala drugoj ginekologinji pa vidim da mi je ona odgovorila istu stvar, može se kupati kad je samo spotting u pitanju. Znači, opet se savjetuje oprez. Da se razumijemo, mi ovdje govorimo o curicama od 10-12 godina, ja, jasno, osjećam odgovornost za spolno zdravlje svoje kćeri, ne mogu joj mirne duše reći da se slobodno kupa kad se na svakom koraku savjetuje oprez.

  41. #91
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne mogu vjerovati da se još ovo razvlači.
    Kupati se ili ne, osobni izbor.
    Kako ćete to izvesti, osobni izbor.
    Ali apriori tvrditi ovak ili onak, nije ok.
    Gdje su dokazi, činjenice...?
    Točno je da su Hrvati nacija sa najvećim strahom od propuha.
    I da, ok. Neka su.
    Kad sam ja bila mlada naslušala sam se svakakvih bedastoča o tome što će mi se dogoditi ako se operem za vrijeme menstruacije.
    I ja sam riskirala i prala se, prala kosu, hodala na propuhu...
    I živa sam.

  42. #92
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ili zbog tlakova.
    Ali zbilja niš ne curi.
    Mojoj kćeri od najranijih dana prezentiram menstruaciju kao nešto normalno i poželjno.
    Jer to znači da je cura zdrava i da jednig dana može postati mama.
    I ona nikad, baš nikad nije osjetila sram ili nelagodu zbog toga.
    Sad ide na more i dobit će tamo.
    I uopće to nije ni spomenula.
    Jer to je normalno.
    Na tjelesnom isto.
    Kaže profesoru da ima menzes i u redu.
    Jer je to normalno.
    I tako treba odgajati djevojčice.
    Jedino tako.
    I jedino tako će voljeti sebe i neće biti iskompleksirane.
    Ovako sam i ja svojoj curki objasnila.
    Da je to nešto najprirodnije na svijetu i da je to znak da je zdrava i da se uredno razvija.
    I da se ne srami pitati me štogod je zanima.
    Ja npr.to nisam dobila od svoje matere.
    Niti jedan savjet niti uputu.
    I preživjela sam, bez kompleksa i strahova.

  43. #93
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Mima da meningitis!!! hahaha umireeeem

    Presvlačenje na plaži nije opcija. Ima malo dalje toi wc, ali fuj, nema šanse da se tamo skida.
    Da je netko od familije zagrne velikim ručnikom pa se presvuče negdje na plaći,malo sa strane?

  44. #94
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Ne na plaći...
    Na plaŽi.

  45. #95
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mah, ako tampon nije opcija (il ta vaša čašica :D ) plus ako se ne kupamo na nekoj pustoj plaži nego na plaži gdje gaziš preko ljudi da dođeš do mora, ja se sigurno ne bih kupala bez ičega ili s uloškom. ok, možda ni ne curi dok si u moru, al priznati ćete, da nije baš najugodnije izaći iz mora i strahovati da dok dođeš do ručnika će ti početi curiti po nogama.
    meni je menstruacija nešto najprirodnije i uvijek bilo pa si to ne bih priuštila. plus, ne znam kako vaši, al moja se već sada, lani kad je imala 9 godina, često uopće ne kupa sa mnom nego s djecom. s 12, kad bude imala mengu, će vjerojatno, kao i moj stariji, ići sama i na plažu. i vjerujem da joj se prva 2-3 dana neće dati izvoditi te bravure, a da bi se okupala. kao klinka, ja se nisam kupala. nije mi to kao mimi bilo baš super, sjećam se da su svi išli na kupanje, a ja se kuhala doma, al šta sad, od 2,5 mjeseca nisam se kupala par dana. mima, ot, al kiša je bila druga stvar, to se sjećam kao fenomenalnih dana ljeta. :D sad, kad mi se kupa se kupam s tamponom. a često se i ne kupam kad najviše curi, prva dva dana. ne zato što mislim da nije zdravo, nisam proučavala istraživanja, nego mi se neda.

  46. #96
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma kakvo kuhanje doma, ja bih lijepo ležala u hladu i čitala, a inače me mama uvijek tjerala na plažu, ili sam išla s prijateljicom u birtiju pa smo igrale šah ili čovječe ne ljuti se.

    (i inače sam uvijek radije provodila vrijeme u krčmi nego na plaži)

    Moja kći isto bude po dva mjeseca na moru, tako da joj kupanje uopće nije nešto napeto i posebno. Zapravo, kad čitam ovu temu shvaćam da nama kupanje na moru uopće nije centralni događaj dana.
    Mi često ne odemo na kupanje niti kada se može kupati.

  47. #97
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    i ja sam s mora, kupam se s tamponom, obicno ne kad je najjace curenje
    osobno ne volim te 'prirodno je pa sta ima veze' argumente
    kao sto ne bih voljela da zena u plicaku do mene oslobadja ikakve tjelesne tekucine, a sve redom prirodne i normalne :D

    odgojena sam isto u obitelji gdje se seks i menstruacija ne diskutiraju, a na tjelesnom smo govorili 'imam M' :misterioznost:
    a nekoliko puta sam se na selu vracala iz ducana bez ulozaka jer mi je na kasi u ducanu radio prijatelj
    zato sa svojom djecom imam drugaciji pristup
    Posljednje uređivanje od summer : 16.06.2017. at 15:19

  48. #98
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    I ja koristim tampon ili zadnjih godina čašicu. Apetit za kupanjem se smanjio kad sam se preselila na jug pa sam ponekad bila lijena kupati se.
    U dobi od 11-15 ako mi se potrefilo da smo na moru taman 10 dana kad imam menstruaciju, znala sam staviti uložak u kupaći i obući dvostruke gaćice kupaćeg. Iako nikada nije ništa curilo. Moja prijateljica se bojala stavljati tampon pa se kupala bez ičega i odmah se presvlačila i stavljala uložak.
    Sve je kako se osjećate. Ako ti se kupa, naći ćeš način. Ako ne, ista stvar.

  49. #99
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Bubica, i ja kažem: uf!
    A meni se gadi i pomisao na pišanje u moru, kamoli još i krv. Uf!
    Živim na moru i nikad mi nije palo na pamet kupati se za vrijeme menstruacije, a pogotovo ne bez uloška. Meni to nije higijenski.
    Neću više nikad na plažu . Samotne uvale, može.
    Umrla sam od smijeha na ovo, pogotovo jer kanalizacija ne ide na mjesec, nego u more

  50. #100
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Inače, kupam se s tamponom/mooncupom. Stalno su mi brijali te da ću crknut ako uđem u more kad sam bila cura, pa sad prkosim tome na sve načine i u najgorim bolovima mi more pomaže.
    Curka trenira vodeni sport, raspitala sam se što će bit kada bude i sve mi curke kažu da njima čim skoče stane krvarenja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •