Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Igre u prirodi

  1. #1
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno Igre u prirodi

    Molim ideje za animaciju 3otak djece predškolaraca i nižih razreda osnovne škole.

    Idemo na izlet u prirodu i cijeli dan smo slobodni. Osim klasičnih: potezanje užeta, preskakanje užeta, štafete, graničara i sl. trebam još ideja... Čime nagraditi svu djecu koja će se igrati, jer svi će biti pobjednici ne želimo nikoga posebno izdajati. Možda diplome kao uspomena? Što ati.

    Hvala na pomoći!

  2. #2
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Prvi razred je u pitanju,manje dece je bilo,nisu hteli svi da učestvuju,ne bila ti u koži

    Mi smo napravili lov na blago - čokoladne novčiće par dana pre toga uslikali i trebalo je da prepoznaju preko slike gde su novčići sakriveni.Podelili ih u dve grupe,prva koja pozavršava sve dobije poslednju sliku gde su bili sakriveni medenjaci koje su posle svi podelili.Imala i ja ideju o medaljama(videla u Jumbu) i sl. ali batalila.

    Trka u džakovima je bila hit

    Poligon : prvo jedno dete hoda na rukama dok ga drugo drži za noge (kao kolica),zatim nosi lopticu u kašičici,stavlja naočare za ronjenje i jako dune u činiju sa brašnom i na kraju mora da sedne na balon da pukne (drugar je vaspitač ). Bilo je sjajno ali npr. par devojčica nije htelo da duva u brašno,valjda zbog kose il šta

    Montirali stari šator,deci bilo interesantno + bilo zgodno da odložimo poklone

    Razvukli slacline između dva drveta da se deca zanimaju,mada su to uglavnom radili roditelji

    Jedna spontana igra je ispala zanimljiva - trebalo je što više zgužvanih papira da prebace preko konopca kod druge ekipe,kad je bio stop pobednik je bila ona ekipa sa manje papira.

    Na kraju je bilo vetrića pa su deca puštala zmajeve.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Traženje skrivengo blaga uz pomoć karte.

  4. #4
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Još još molim!

  5. #5
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Lanca probijanca

    Trule kobile

    Latiša iliti gumi-gumi
    Posljednje uređivanje od Marija : 19.06.2017. at 19:04

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ako imas hulahop, klinci napusu balon, ne zavzu ga vec ga puste. Cilj je da taj balon odleti u hulahop. A mozes staviti i neki konop kao crtu pa mora balon preci preko njega.
    Vodi racuna da znaju svoj balon inace ces bankrotirati na njima.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Nemam pojma čega se današnja djeca igraju, ali evo čega smo se mi igrali:
    Preskakivanje užeta
    Smrt bijela kost
    Laste prolaste
    Neka puca
    Oduzimanje zemlje
    pikulanje na rupu ili bez rupe
    Skrivača
    Lovača i lovača na krug
    Ide majka s kolodvora
    Daj care vojsku
    Kume kume koliko je sati
    Šambare bambare pretvorite se..
    I rešeto srce ima
    U Zagrebu je kućica
    Ide maca oko tebe, pazi da te ne ogrebe

    Znali smo razne brojalice kojima se određivalo tko žmiri ili tko lovi....ajoj...stara sam. Moja djeca su se malo toga čoporativno igrala.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Zqboravih školice i avionske školice. Gumi gumi je već netko spomenuo. Našlo bi se još toga, ali vjerujem da je dosta.

    Još fale igre loptom tipa graničara, između dvije vatre i isto školica, ali s loptom.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    i mene zanima ista tematika, hajde nabacite još

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Kolariću paniću http://m.novi.ba/storage/2015/02/22/...cu-690x480.jpg ali to je igra za unutra, kao i onaj gumb na koncu koji zviždi.

  11. #11
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Peterlin molim te ukratko pravila igara koja si napisala
    Hvala!

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin molim te ukratko pravila igara koja si napisala
    Hvala!
    Sorry, teško mi je to na brzinu napraviti jer pola tih igara se pjeva i/ili ima točno određene tekstove. Evo, kopiram dokument koji sam pisala za svoju djecu dok su bili mali, ali razrađene imam samo igre za malu djecu. Kad stignem, dopunit ću ti ovo. Za sada baci pogled ovamo (to je moj radni materijal, sredit ću to valjda kako treba jednom kad se dočepam penzije)

    IZLOG U RADU - Zaboravljene igre za malu i veću djecu

    Sjećate li se kako su vama tate i mame, a još češće djedovi i bake, pričali priče i pjesmice? Kakve ste se igre igrali kao djeca? Na ovoj ideji mogu zahvaliti odgajateljicama Sanji Labor i Daliborki Belošević (DV Cvrčak, Zagreb), koje su nas na roditeljskom sastanku zamolile da se prisjetimo igara iz vlastitog djetinjstva. Nevjerojatno koliko je takav pristup dobar za senzibilizaciju roditelja – bilo je krasno!


    Evo nekoliko primjera onoga što se ja sjećam iz vlastitog djetinjstva, a koji obuhvaćaju stihove (audio stimulacija), pokrete (vizualna stimulacija) i dodir (taktilna stimulacija):


    1. ZA MALU DJECU PRIČE I IGRE S PRSTIMA

    Priča za 5 prstiju 1
    Palac: ovaj ide u lov
    Kažiprst: ovaj ide za njim
    Srednji prst: ovaj kuću čuva
    Prstenjak: ovaj papicu kuha
    Mali prst: ovaj plače jer mora sam musti kravu – muzu muzu muzu (prstić potegnuti nekoliko puta)

    Priča za 5 prstiju 2
    Palac: ja sam palac, glavni prst – delija sam jak i čvrst
    Kažiprst: prepoznat me može svak jer sam spretan, brz i lak
    Srednji prst: poštujte me redom svi jer sam od vas najveći
    Prstenjak: vredniji sam od svih vas jer ja imam zlatan pâs
    Mali prst: to već znade cijeli svijet – bez mene vas nema pet!

    Priča za 5 prstiju 3
    Stari palac kruha prosi
    Kažiprst ga kući nosi
    Srednjak šuti pa se ljuti
    Što prstenjak sve pojeda
    A mezimac samo gleda


    Kriš-kraš-matijaš

    Kriš-kraš-matijaš (prstom crtati križić po dječjem dlanu nekoliko puta – stimulacija osjeta dodira)
    Kaj mi daš – dam ti POČ (udariti dlanom o dječji dlan)
    Kam ideš? V Stari Grad, kobile klat! Vrta vrta vrta vrta (prstom kružiti po dječjem dlanu)

    Biba leze (za sasvim malu djecu)
    Biba leze, torbu nosi, kuda ide – tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra!
    (Hodati sa dva prsta po djetetovom tijelu, a na kraju završiti u pazuhu ili u ovratniku košulje!)

    LICE I GLAVA

    Šećer, kava…(za sasvim malu djecu)
    Šećer (dotaknuti čelo)
    kava (dotaknuti bradu)
    Čaj (dotaknuti lijevi obraz)
    Rum (dotaknuti desni obraz)
    BUM! (šakom lagano udariti u nos!)

    Stara istarska (za sasvim malu djecu)
    Oltarić (prstom djetetu dotaknuti čelo)
    Dvi svićice (pokazati oči)
    Dva kušinca (prstima dotaknuti obraze)
    Kapelan (dotaknuti bradu)
    Bilim, bilim, bilam (uhvatiti dijete za nos i “pozvoniti”)


    Tip-tip-tip

    Prstićima tip-tip-tip (kažiprste u križ)
    Glavicom pak nik-nik-nik (klimnuti glavom)
    Ručicama klop-klop-klop (pljesak)
    Nožicama top-top-top (udarac nogama o pod)
    Naokolo jedan-dva (okrenuti se oko sebe za 360 stupnjeva)
    Pa je igra gotova.

    (Dakako, to se i pjeva. Melodija: SF MR D_ M_ S_ ׀ SF MR D_ D_ D_… ritmički slijediti tekst).

    2. IGRE ZA VEĆU DJECU

    Da se podsjetimo – vjerojatno svaka od ovih igara zaslužuje opis, upute i pravila, navest ću samo nekoliko, redoslijedom kako mi padnu na pamet:

    IGRE BEZ POMAGALA

    – Igra skrivača klasična
    – Igra lovice (na čučanj ili na krug)
    – Kume, kume, koliko je sati
    – Crna kraljica jedan, dva, tri
    – Ide majka s kolodvora
    – Laste, prolaste
    – Daj, care, vojsku
    – Igra trule kobile
    – Naokolo šalata
    – Šambare, bambare, pretvorite se…
    – Imali smo pile – igra skrivanja i traženja stvari s pjevanjem, na principu toplo-hladno
    – Razne glazbene igre s pjevanjem:
    – I rešeto srce ima
    – U podrumu je tama
    – U Zagrebu je kućica
    – Glazbeni semafor

    IGRE LOPTOM

    – Godinice (loptom se udara u zid) – jedan ili više igrača; ovo bi zaslužilo detaljan opis dok se još sjećam kako je išlo
    – Školice loptom (loptom se udara u zid) – 3 ili više igrača – jedan pokazuje, drugi ponavljaju
    – Neka puca, neka puca…
    – Graničara ili varijanta iste igre pod nazivom “između dvije vatre”

    IGRE S DRUGIM POMAGALIMA – NA OTVORENOM

    – Preskakivanje konopca - uglavnom za djevojčice (razne varijante: crven bijeli plavi, “double Dutch”: dvije djevojčice drže se za ruke i zajedno preskaču, varijante kada dvije vrte konopac, a treća skače itd…)
    – Hulahup – kolut koji se vrti oko struka
    – Gumi-gumi – u “moje vrijeme” to je bila velika novost
    – Oduzimanje zemlje (“nožićkanje”) – uglavnom za dječake (ne znam igra li se i danas)
    – Školice, obične ili avionske
    – Pikulanje, na rupu ili na gađanje

    IGRE S DRUGIM POMAGALIMA – U ZATVORENOM ILI VANI

    – Igra mačke i miša (s maramicom koja se skriva)
    – Igra skrivanja stvari (hladno, toplo, vruće…)
    – Zujalica (veliki plosnati gumb na koncu)
    – Frulica od bazge (moram pitati tatu točne upute za izradu)
    – Vodenica od kukuruznog klipa (za to treba imati tekuću vodu)

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo - pokušat ću napisati pravila:

    Preskakivanje užeta: crven-bijeli-plavi, izmjenjuju se tri (ili više) skakača i broji se dok onaj koji skače ne pogriješi, pa kad pogriješi, na kojoj boji se zaustavio, taj igrač nastavlja. Nije dobro za veliki broj igrača jer rijetko dođu na red. Može se igrati i tako da dvoje vrti (treba imati dugačku vijaču) a treći skače, pa u paru i svakako...

    Smrt bijela kost - evo kako je Sirius Black to opisala na starom topicu (ovdje imaš sve:http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-87832.html) :
    ad sam bila mala igrali smo se "smrt bijele kosti" . Netko je glumio mamu, netko smrt, a ostali djecu. Smrt se sakrila u podrum , i onda je mama djecu poslala po nešto u podrum, a oni su dotrčali i rekli da su nešto vidjeli, pa ona veli nešto u stilu "to nije ništa, to su samo zavjese" i tak nakon kaj valjda tri puta oni istrče van, mama nekom šapne broj, npr. 6. Onda se djeca uhvate u kolo i pjevaju neku pjesmicu u stilu "prva ura tuče, smrti još nema" ili slično i dok dođe do "šesta ura tuče" onaj koji zna broj vikne "smrt je tu" i onda smrt istrči i lovi ih. Sad mi je ta igra ko neki horor kad se sjetim

    Laste prolaste
    https://www.youtube.com/watch?v=iP4Pa8xVnyk

    Neka puca - imaš opisano na Lukinom portalu, zajedno s drugim igrama: http://www.pjesmicezadjecu.com/narodne-igre/jos-igara-nasih-starih.html
    Oduzimanje zemlje - isto na Lukinom portalu: http://www.pjesmicezadjecu.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3821duzimanje-polja&catid=55:dobre-stare&Itemid=91
    pikulanje na rupu ili bez rupe: http://kretivna-kucica.blogspot.hr/2012/08/pikulanje.html
    Skrivača - to valjda znaš
    Lovača i lovača na krug - to isto valjda znaš
    Ide majka s kolodvora - isto na Lukinom portalu (to mora da je pisao netko iz moje generacije): http://www.pjesmicezadjecu.com/dobre-stare-igre/dosla-majka-s-kolodvora.html
    Daj care vojsku - to ti je isto kao Lanca probijanca (govori se "ako ne daš milom, dat ćeš silom....")
    Kume kume koliko je sati - evo, netko iz mog kraja sjetio se to zapisati: http://os-legrad.skole.hr/upload/os-legrad/multistatic/11/Skrinja_zaboravljenih_igara-iz_tiskare_(1).pdf
    Šambare bambare pretvorite se..... to je obična igra pretvaranja u zadani pojam. Štajaznam, onaj koji zadaje pojam kaže "Pretvorite se u fotelje" i onda isprobava tako da sjedne svakom u krilo... pa čija je kreacija najbolja, taj zadaje slijedeći pojam, npr. "pretvorite se u magarce" pa ih isprobava tako da ih zajaši i slično...
    I rešeto srce ima - to se pjeva (I rešeto srce ima, Vesna nam se sviđa svima...) i tako se biraju parovi. Drugi dio teksta ide "Sad se vidi, sad se zna tko se kome dopada" Korisna je za vježbanje komunikacijskih vještina.
    U Zagrebu je kućica - ista stvar, ali se ne bira samo par nego je jedan igrač momak, pa bira ženu, pa žena bira sina, sin bira sestru, sestra bira lutku, lutka bira medu....i tu je kraj. Onaj koji je izabran da bude medo postaje momak u idućem krugu.
    Ide maca oko tebe, pazi da te ne ogrebe - igra se u krugu s maramicom koja se skriva, a onaj koji je u krugu treba pogoditi kod koga je maramica. Može se koristiti i kao brojalica.

    Ima toga još hrrrrpu... (trebala sam biti odgajateljica, hehehe)

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ima toga još hrrrrpu... (trebala sam biti odgajateljica, hehehe)
    još stigneš

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    još stigneš
    Nda, samo kad (ako) dočekam unuke,hehehe...

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Masnice jesi li odradila?

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Mi odradili malo ranije, na kraju se sve li na nogac, graničara i igre loptama, crtanje kredama jer smo ipak bili na popločenom dijelu. Ali kak je vrijeme se danas mijenjali svake minute od ljeta do kasnog proljeća zadovoljna sam kaj se samo mali dio fešte radio doma

  18. #18
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •