Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 94

Tema: Pocetci izdajanja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno Pocetci izdajanja

    Pozdrav svima.
    Rodila sam jucer ujutro bebu koja je odmah po porodu zbog zdravstvenih problema odvojena od mene. Zbog zdravstvenog stanja nece bitiu mogucnosti dojiti barem iduca 2 tjedna. Jutros sam pocela sa masazom dojki i rucnim izdajanjem svaka 3 sata gdje uspijem izvuci svega 3-4 kapi kolostruma iz svake dojke. Grudi su mi jos uvijek mlohave i ne osjetim nikakvo dolazenje mlijeka jos uvijek. Prije sat vremena sam prvi puta koristila bolnicku double izdajalicu Medela Symphony, 20 min je pumpala no niti kap nije izlazila.
    Ako moze koji savjet, rijec podrske, bilo sto? Radim li nesto pogresno, trebam li cesce izdajati? Kada mogu ocekivati malo vise mlijeka?
    Sad me malo dotuklo i to sto su mi rekli da bi bebu poceli hraniti (do sad je primala infuziju) sa ad ako ja nemam mlijeka, a nadala sam se da cu do sada izvuci vec nesto.

  2. #2
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Prije izdajanja na dojke stavi mokri topli oblog, onda masiraj pa se nagni malo naprijed i protresi dojke (mozes guglati Marmet tehniku dojenja, dosta je ucinkovita) i zatim kreni izdajati. U pocetku mozes rukama, a kad se mlijeko pocne otpustati, izdajalicom. Bilo bi dobro izdajati se barem 10 puta u 24 sata (koliko bi i dijete jelo da je s tobom), od toga neka barem 2 izdajanja budu po noci (nocu se otpusta najvise prolaktina, hormona zaduzenog za proizvodnju mlijeka). Kad se izdajas, mozes gledati u djetetovu sliku, to ce ti pomoci da se opustis pa ce mlijeko lakse krenuti.
    Izdajaj svaku dojku barem 20 minuta, moze i vise. Mozes izdajati i "u prazno", nakon sto izadje zadnja kap mlijeka. Tako tijelu signaliziramo da poveca proizvodnju.

    Zelim ti da beba bude dobro i da cim prije budete zajedno! A ti javljaj kako ide s izdajanjem
    Znam da to sad nije lako, ali probaj se cim vise opustiti, to je jako vazno za izdajanje. I ne brini, doci ce mlijeko.

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Meni je mlijeko bolje išlo ako je dijete plakalo pa onda ako možeš pusti si zvuk djeteta koje plače, ne onako grozno da te stresira, nego tipičan plač novorođene bebe. Moraš biti opuštena, a refleks otpuštanja nekad dođe i nakon tek 20-30 min pokušavanja izdajanja. Bar kod mene.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako izdajas rucno, mozes i duze, tipa 20-ak minuta, ali s obzirom na predvidjeno vrijeme odvojenosti od bebe, preporucila bih da se primis Medele Symphony, s obzirom da je to odlicna izdajalica za one koji uopce ne doje. Pazi da izdajanja bude minimalno 8 u 24h, ali bolje je i vise, s obaveznim nocnim, kao sto je napisala laumi. Ako mozes birati, pazi da ti prsna skoljka savrseno pristaje jer je bez toga nemoguce postici dobar, a kamoli idealan, podrazaj bradavice. Medela ima razne velicine, od skroz malenih do ogromnih, ali ne znam kako to ide po hrvatskim bolnicama. Pretpostavljam da mozes i sama kupiti nastavak, ako ti ne odgovara nista od ponudjenog.

    S izdajalicom izdajas ukupno 15-20 minuta, ne vise, s obzirom da trenutno nije cilj povecanje postojece kolicine mlijeka, vec pocetna uspostava laktacije. Pocinjes s 2-5 minuta uvodnog programa, to je brzi program u vrijeme kojeg ce izdajalica "dahtati". Nakon toga prebacujes na sporiji ritam i izdajas 15 minuta (obje strane odjednom). Tu odaberi jacinu koja granici s neugodnim, ali pazi da ti ne bi ostetila tkivo dojke. U ovom programu, izdajalica "duboko dise", sto se tice ritma.

    Sto se tice kolostruma kojeg ces izdojiti, razgovaraj s osobljem i pokusaj dogovoriti da bebi daju sve sto izdojis.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Puno vam hvala na pomoci. Kroz noc sam uspjela u 3 navrata rucno izdojiti po 5ml iz obje dojke, jako je gust i ljepljiv, isao je od maslinasto zelene boje no jutros je vec onako zlatno zuti skolski primjer.
    Sav kolostrum su uzeli i cim krene dobivati hranu prvo ce joj dati moje koliko ga god ima.
    Kaee imam medium velicinu i mislim da ce mi trebati ipak large, razgovarala sam sa osobljem i narucili su mi nove.
    Ovaj savjet o izdajanju mi je bas trebao, kao da si mi misli procitala. Na izdajalicu je izaslo iz obje po 5ml no ja sam izdajala 30min, to je predugo? Napominjem i da jos ne osjetim onu pocetnu prepunjenost, danas je 3. dan od poroda. Moram li mijenjati ritam u toku izdajanja? Jer meni stvarno sada izlazi kap po kap, bude trenutaka kad nista ne izlazi onda opet kap i tako stalno. Moram li raditi kompresije?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Evo me s drugim problemom, imam cca
    10 izdajanja u 24 sata, ukljucujuco 2 nocna. Za sada sam na 25-30ml po izdajanju sto je njoj dovoljno za obrok. Pojavila se ona prepunjenost, nakon 20 minuta izdajanja i dalje su mi dojke pune, malo su mekse ali pune. Sto s tim? Izdajam na svaka 2 - 2ipol sata ovisno o situaciji. Trebam li u meduvremenu izdajati rucno ili? Prije izdajanja masiram svaku dojku po 10min i utoplim ih. Nazalost nemam priliku drzati hladne obloge izmedju podoja jer sam na odjelu s njom gdje je jos beba i roditelja. Preko noci su bradavice na zraku izmedju izdajanja a, preko dana drzim multimum komprese nakon izdoja. Jako me strah upale, to je zadnje sto mi sada treba u ovoj situaciji

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    25-30 ml po izdajanju je po mom iskustvu super tako kratko nakon poroda. Samo masiraj i izdajaj, kanalići će se ''razraditi'' za koji dan i sve će ići puno lakše, brže i obilnije. Poučena prvim iskustvom (kad su mi se dojke ''skamenile'' i sestre su me morale masirati, jer sama nisam mogla od bolova), nakon drugog poroda carskim rezom stalno sam masirala i izdajala. Bila sam 6 dana u bolnici, dojila, a u međuvemenu masirala i izdajala. Vrlo malo sam spavala, nisam mogla dozvoliti da zaspim nekoliko sati u komadu, jer su se dojke samo punile (male dojke, sve jako tvrdo..). To stalno masiranje nije bilo zbog želje za više mlijeka, već da se kanalići otvore. Na kraju je sve ispalo odlično, bez ikakvih upala. Kad smo stigli kući, dojenje se uspješno nastavilo i sve 5.
    Ne moraš se bojati ni toga što nećeš moći dojiti bar 2 tjedna, što spominješ. Moji su bili nedonoščad, u bolnici 2,5 mjeseca, a ja sam se doma izdajala. Uspješno sam dojila nakon toga 13 mjeseci.
    Sretno.

  8. #8
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sara, pocetna prepunjenost je normalna pojava i, sve dok se efikasno uklanja mlijeko iz dojke (dojenjem ili izdajanjem), ne bi trebalo doci do upale. U vecini slucajeva ne dodje. Ako izdajas 10 puta u 24h, to je odlicno i vise nego vjerojatno ne trebas poduzimati nista imedju tih izdajanja. Ako se dojka bas izuzetno stvrdne i pocnu se stvarati kvrge, izdoji da popusti napetost, ali ne moras vise od toga.

    Koristis li sad elektricnu izdajalicu? Obavezno odradi 2-3 minute onog prvog, dahtavog programa, a onda 15 minuta onog drugog, brzeg. Nadji nesto sto ti odgovara, onako pomalo na granici neugode, ali nemoj dozvoliti da je bolno. Ako mozes stavljaj hladne obloge na dojke izmedju podoja (moze i boca hladne vode, na primjer), a prije nego krene izdajanje, utopli ih i masiraj.

    Vidim sa su postovi malo kasnili, tako da racunam da je sad vec bolje. Javi kako ide.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    4. dan 235ml
    5. dan 435ml
    6. dan 570ml

    Nema kvrga, ali nemam osjecaj da se nakon 20 minuta potpuno isprazne. Sto s tim? Da ostavljam tako? I dalje nemam priliku hladiti ih izmedju izdajanja. Multi mam komprese mi pomazu u njezi bradavica ali nisam sigurna koliko ih smijem stavljati? Kao da me malo peckaju bradavice izmedu izdajanja. Svaka 2 sata izdajam, max 2,5 sata, nocu napravim jednu pauzu od 4 sata i drugu od 3 i nakon tih pauza uvijek bude malo vise mlijeka. Do jucer su izlazili komadici kao masnog mlijeka (zuti dugacki i razvlace se, pomalo smijesno izgleda), no sada toga vise nema, ide cisto mlijeko doduse jos mrvicu zuckaste boje.

  10. #10
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne moras prazniti dojke "do kraja", u smislu da dobijes osjecas da u njima "nema vise". Bitno je da ih praznis redovito, a cini mi se sve super, ovako kako pises. Probaj ne raditi velike pauze nocu trenutno, ako mozes, s obzirom da tad prolaktin najbolje/najjace radi, a on je bitan hormon u uspostavi laktacije. Vidi mozes li pauzu ubaciti nekad danju, ako ima smisla da tad malo vise odmoris.

    S ovih 570ml sesti dan, izgleda da ti je super krenulo, taman se povecava odlicnim ritmom!

    Boja mlijeka neka te ne brine. Zuto, gusto, to je kolostrum, zatim ide prijelazno mlijeko. Bit ce sve skupa puno svijetlije i ni priblizno gusto kao u pocetku, ali sve je to ok. Neka te ne brine i ako bude zeleno, plavicasto... sve je super.

    Javljaj kako ide!

    Kako je beba? Dobiva li tvoje mlijeko?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Kako je krenulo na pocetku nisam ni sanjala da cu do ovdje dogurati sa izdajanjem, prvi puta se susrecem s ovim. Beba dobiva moje mlijeko, svaku kap kolostruma je dobila cak i one male kolicine iz sprica sa pocetka. Mlijeka imam i vise nego je njoj potrebno, nemam problema sa dojkama za sada. Ona je bolje, ocekujem iduci tjedan prvi kontakt koza na kozu, pa tako i prvi pokusaj dojenja, onda cu vjerojatno trebati opet pomoc.
    Koliko je tesko sa sonde prijeci na dojenje? Znam da ovisi o kondiciji djeteta, no to mi se trenutno cini bas tesko. Napominjem da joj sestre nude dudu no ona ju ne zeli prihvatiti, pa sam se pitala hoce li htjeti onda uopce bradavicu prihvatiti i poceti sisati. Ona jos nije osjetila okus moga mlijeka niti je upoznala moj miris.

  12. #12
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako mozes izbjeci, neka joj uopce ne nude dudu. Duda i bradavica nisu isto.

    Beba sigurno zna tvoj miris, pa u tebi je zivjela svo vrijeme prije porodaa. O tome stvarno ne moras brinuti. Jos malo pa cete biti skupa. Kad vam dozvole dojenje, ako zapne, odmah vici ovdje pa cemo pomoci.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Hvala Kaee na podrsci, javit cu se sigurna sam

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Hvala Kaee javit cu se sigurno.'
    Posljednje uređivanje od Sara83 : 06.07.2017. at 16:53

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Evo me i prije nego sam mislila, poceli smo sa pokusajima dojenja.
    Nju jos uvijek zapravo hrane na sondu, no prije toga pokusamo s dojenjem. Prvi puta je malo lizala bradavicu i nekoliko puta povukla i to je sve. Nespretno je sve to i stalno joj ispada iz usta. Nece bas jako otvoriti usta. Imas kakav savjet? I da, spojena je na monitor pa je dosta tesko hendlat s njom.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Ne svidja mi se njihova ideja sa pokusajima dojenja svaka 3 sata, jer oni ju hrane tako inace. Da inzistiram na cescem dojenju? Kako sa izdajanjem dalje?

    Prepuna sam pitanja, oprosti.

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako mozes pokusavati cesce dojenje, pokusavaj. Je li s tobom (ili ti s njom), mora li biti u posebnom kreveticu? Smijes li je uzimati na ruke kad zelis?

    Pitam prvenstveno zato sto kontakt kozom na kozu izuzetno pomaze pri uspostavi dojenja (i opcenito je vrlo bitan u njezi beba, nedonoscadi, bolesne djece...). Ako je mozes drzati kad kod zelis i stalno ste zajedno, prakticirajte kontakt kozom na kozu i nudi joj dojku non stop. Nemoj forsirati (hrani se na sondu, nije gladna, a i tebi izdajanje super ide), nego bas polako, pusti je da se upoznaje s dojkom. Pogledaj ovu sliku i probaj tako nuditi dojku: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com...ching-tips.jpg U kojem polozaju dojis? Vjerojatno ima prostora za promjenu i poboljsanje, iako je sigurno teze s monitorom na koji je spojena.

    Sto je bebi? Pitam, cisto da eliminiramo ili potvrdimo zbog cega bi mozda mogla teze sisati, nespretnije prihvacati dojku, itd.

    Ako nisi cijelo vrijeme s bebom i ne mozes je uzimati kad god, pitaj je li ok da pokusavate usposaviti dojenje cesce, umjesto svakih 3 sata. Sto cesce to bolje, ali i svakih 3 sata je dobro, svakako bolje nego nikako.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    565

    Početno

    Cure i js bi trebala savjet pomoc bilo sta. Rodila sam prije 7 dana prva tri nije bilo mljeka i dobio je bocicu. Kad sam dosla doma mljeko je nadoslo ali ja imam veliki problem bradavice su mi grozne skoro pa ih nema. Sisamo na sesiric i to je nekako islo ali od tog silikona beba se osula oko usta. Sad ga trenutno hranim izdojenim mljekom 80 ml po obroku ali to mu nije dosta. Patronazna mi kaze da uvedem nadohranu i kombiniram. A ja se osjecam tako jadno sto nisam u stanju hranit svoju bebu

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Anka91 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure i js bi trebala savjet pomoc bilo sta. Rodila sam prije 7 dana prva tri nije bilo mljeka i dobio je bocicu. Kad sam dosla doma mljeko je nadoslo ali ja imam veliki problem bradavice su mi grozne skoro pa ih nema. Sisamo na sesiric i to je nekako islo ali od tog silikona beba se osula oko usta. Sad ga trenutno hranim izdojenim mljekom 80 ml po obroku ali to mu nije dosta. Patronazna mi kaze da uvedem nadohranu i kombiniram. A ja se osjecam tako jadno sto nisam u stanju hranit svoju bebu
    Mozes li zvati SOS telefon? Ima puno toga za proci, bit ce brze nego da tu pisemo.

    Djetetu od 7 dana 80 ml po obroku ne da nije dosta, vec mu je puno previse.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Mora biti u svom krevetu, ne mozemo zajedno lezati a to bi mi zapravo najvise odgovaralo sada.
    Svaka 2ipol sata ju dobijem na prsa (ne i po noci,jer ju puste da odmara) i nakon 20-30min borbe, uhvati bradavicu povuce par puta pa pusti, onda zaspe. Cini mi se da ima dobar hvat.

    (Sestra me pita sto mislim koliko je pojela, pa od kud da ja to znam. Nemam ni priblizno osjecaj koliko bi mogla pojesti, a bojim se reci brojku u mililitrima jer bi joj onda ona smanjila njezin "normalan" obrok od 45ml.)

    No to smatram dobrim pocetkom, nekada skoro cijeli podoj vuce bez izbacivanja bradavice.
    Nemam mogucnost dojenja cesce, moram cekati sestru da mi ju da zbog monitora i drugih popratnih stvari.

    Tako je kako je, jos 7-10 dana smo u bolnici.
    Ja izdajam nekih 700-800ml dnevno sto je daleeeko vise nego joj je dovoljno, ona prima 45ml svaka 3 sata.

    Dakle, imala je operaciju srca 4. dan nakon poroda. S obzirom na to sve ona jako dobro uopce prihvaca dojku i dosta snazno vuce KADA vuce (jos joj ja malo pomognem kompresijama), cuje se gutanje i vidim mlijeko kada ispusti bradavicu.
    Muci me jako ta sonda, ne zelim s njom kuci jer jednostavno nisam toliko hrabra stavljati joj sama. Mogu traziti da ju hranim na bocicu i onda kod kuce polako prelaziti na dojenje, jer bojim se da ovim tempom dok smo u bolnici sigurno nece prodojiti.

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Sara83 prvotno napisa Vidi poruku
    Mora biti u svom krevetu, ne mozemo zajedno lezati a to bi mi zapravo najvise odgovaralo sada.
    Svaka 2ipol sata ju dobijem na prsa (ne i po noci,jer ju puste da odmara) i nakon 20-30min borbe, uhvati bradavicu povuce par puta pa pusti, onda zaspe. Cini mi se da ima dobar hvat.

    (Sestra me pita sto mislim koliko je pojela, pa od kud da ja to znam. Nemam ni priblizno osjecaj koliko bi mogla pojesti, a bojim se reci brojku u mililitrima jer bi joj onda ona smanjila njezin "normalan" obrok od 45ml.)

    No to smatram dobrim pocetkom, nekada skoro cijeli podoj vuce bez izbacivanja bradavice.
    Nemam mogucnost dojenja cesce, moram cekati sestru da mi ju da zbog monitora i drugih popratnih stvari.

    Tako je kako je, jos 7-10 dana smo u bolnici.
    Ja izdajam nekih 700-800ml dnevno sto je daleeeko vise nego joj je dovoljno, ona prima 45ml svaka 3 sata.

    Dakle, imala je operaciju srca 4. dan nakon poroda. S obzirom na to sve ona jako dobro uopce prihvaca dojku i dosta snazno vuce KADA vuce (jos joj ja malo pomognem kompresijama), cuje se gutanje i vidim mlijeko kada ispusti bradavicu.
    Muci me jako ta sonda, ne zelim s njom kuci jer jednostavno nisam toliko hrabra stavljati joj sama. Mogu traziti da ju hranim na bocicu i onda kod kuce polako prelaziti na dojenje, jer bojim se da ovim tempom dok smo u bolnici sigurno nece prodojiti.
    Ok, hajdemo sada sve po redu.
    Cestitam na djevojcici .

    sad duboko udahni i polako.
    Dijete je operirano , imalo je vrlo ozbiljan zahvat koji je prosao dobro, prihvaca tvoje mlijeko na sondu, tebi izdajanje ide odlicno , cestitam na svemu !
    To je za sada dovoljno !
    ide se korak po korak.
    dijete se jos oporavlja od vrlo teskog zahvata, ako je stanje dobro i ocekivano , ona tek treba nauciti jesti ( bilo na bocicu, bilo na dojku).

    Za sada su prioriteti ( zivotni i oni sto se dojenja ticu)
    1. Njezin oporavak
    2. Tvoj oporavak ( fizicki i psihicki)
    3. Tvoje redovito izdajanje
    4. Kontakt koza na kozu
    5. Pokusaj da ona prihvati dojku



    dijete sa sondom ima drugaciji osjecaj u usnoj supljini, teze je prihvatiti bocu ili dojku, treba VISE vremena.
    Morate si dati PUNO vise vremena.
    i naravno da ne mozete lezati zajedno jer je ona ukljucena na razne alarme koje prate vitalne funkcije. To je sad prioritet.
    Ne znam u kojoj ste bolnici, po pisanju vidim da niste u Hrvatskoj.
    Da li bolnica ima sestru zaduzenu za pomoc u dojenju, radpitaj se malo ( inozemne znaju imati ili mogu pozvati iskusnu volonterku).

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sara, malo da te utjesim dvije mame koje su bile zajedni samnom u bolnici i cija su djeca operirala srce, uspjele su djecu prebaciti nakon sonde na isljucivo dojenje.
    Imale su uspostavljenu laktaciju izdajanjem , dobar refleks i djeca su pocela dojiti nakon sto su se oporavila.
    Kod obje bebe je proslo 3-4 tjedna ( i vise ) od operacije kad su prihvatile dojku.

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I zaista mislim da vam super ide. Sve ce to biti dobro. Jednostavno trebate malo vise vremena.

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sara, slusaj sirius oko oporavka i opcenito hranjenja/prihvata dojke, tu sve sigurno zna, s obzirom na situaciju.

    Odlicno je sto vam vec sad daju da pokusavate dojenje i sto si negdje gdje to podrzavaju. Izdajanje ti ide super odlicno, nemoj brinuti je li previse (je, sad). Mozes li smrzavati i spremati viskove?

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    O kojoj sondi je rijec, za hranjenje? Nazogastricna ili G-tube, ona direktno u zeludac? Pretpostavljam ova prva. Racunam da vas nece slati doma s ovom prvom, dok je druga nesto sto roditelji nauce (prvi susjed ima hipoplasticno lijevo srce i hrani se preko zelucane sonde; sad ce dvije godine i uci jesti krutu hranu).

    Svakako javi prije odlaska gdje ste s hranjenjem. Ima alternativnih metoda koje nece ometati sisanje. Boca je obicno lose rjesenje paralelno s radom na uspostavi dojenja.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sigurno je nazogastricna. Novorodencad u pravili imaju sondu nakon operacije jer nisu naucila jesti obzirom na lose stanje odmah po rodenju ( a za oporavak treba unositi dovoljno kalorija).
    I zaista rijetko sa tom sondom salju kuci, samo iznimno ako dijete dugo vremena ne uspostavi dojenje ili nauci jesti na bocu.
    Ali koliko vidim u njezinoj bolnici su izuzetno podrzavajuci u dojenju ( u ZG nisu niti blizu tako podrzVajuci ) tako da vjerujem da ce sve biti ok.
    Posljednje uređivanje od sirius : 09.07.2017. at 17:28

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Sirius hvala na cestitkama i na podrsci.
    Radi se o nazogastricnoj sondi, ali samo ju je sinoc uspjela iscupati 3 puta a od postavljanja nove imamo i ona i ja traume
    Rekli su mi da ako zelim da mozemo sutra krenuti sa bocicom, zato sam pitala hocemo nastetiti dojenju jer vidim da prihvaca dojku, kada nije pregladna i kada je smirena jako lijepo vuce. Znam da je rano i da ce s vremenom sve biti bolje, no moram misliti korak unaprijed. Oni prepustaju meni na izbor hocu li ju hraniti na bocicu ili na sondu a ocigledno je da za dojku jos nije u potpunosti spremna, niti imamo te mogucnosti (sto je logicno) pa ne bi htjela pogrijesiti i u cilju mi je samo da sve bude za dobrobit mog djeteta.
    Nadam se da razumijete, zbunjena sam oko toga svega.

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Uvijek mozes probati sa alternativnim nacinima hranjenja ako ne povuce dovoljno kad je na dojci.
    Casica , sprica... su uvijek alternative.
    Iako, treba paziti da se ne umori previse kod pokusaja pa ce na kraju zavrsiti sa sondom ( jer je vazno da unosi dovoljno kaloriija za oporavak).
    zapravo, ne mislim da ona " nije spremna za dojku". Mislim da ona nije jos spremna pojesti cijeli i kompletni obrok bilo kako bez sonda. Jos nije naucila i jos se nije dovoljno oporavila.
    Koliko god se za dojenje cinilo stetno krenuti s bocicom, mozda ne bi bilo lose. Cisto da vidis da li drugacije reagira na bocicu nego na dojku ( onako, iz iskustva , velika je sansa da ce reagirati jednako).
    U svakom slucaju cini mi se da se ti osjecas sigurnije bez sonde, a sa bocicom ? ( ako zanemarimo mogucu konfuziju bradavica)
    Ako je tako vrijedi pokusati.

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ti imas dobar refleks otpustnja mlijeka, izdajanjem stvaras zavidnu kolicinu ...zaista mislim da ce njoj biti lakse dojiti nego jesti na bocicu kad bude spremna. Osim toga kad budete kod kuce mozes ju hraniti na zahtjev, ne ovisiti o rasporedu i to ce pomoci.
    Zaista si puno postigla i do sad ( malena takoder) nemoj toliko brinuti.

    Bocica moze dovesti do konfuzije bradavica, to da. Ali i sonda fizicki ometa uspostavu dojenja i hranjenja , nije idealno kao bez sonde ( jos racunaj s cinjenicom da je bila intubirana za vrijeme operacije, mozda ima refleks i na to dok ne prode neko vrijeme).
    pa cak i da nikad ne uspostavi iskljucivo dojenje , nego da jede kombinirano ili samo tvoje izdojeno mlijeko na bocicu , to je ogromna stvar.

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Koja je srcana greska u pitanju? Koliko joj je sad saturacija ( opskrba krvi kisikom)?

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sara, citas li engleski? Ne stignem traziti po Rodinom portalu sad ima li slican clanak: http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/f...ottle-feeding/ Tu je lijepo objasnjeno kako hraniti dojene bebe na bocicu.

    Nije bocica kraj svijeta. Stvarno moze dovesti do konfuzije bradavice, ali tvojoj bebi je trenutno najvaznije jesti, ovako ili onako, a ti iskoristi priliku i za odmor kad god stignes, plus svo izdajanje takodjer zahtijeva vrijeme i trud (a i bitno je, s obzirom da si jos daleko od pune uspostave laktacije (6-8 tjedana u idealnim slucajevima). I da dodje do konfuzije, to se stvarno da rijesiti, cak i kod zena gdje steka proizvodnja i/ili refleks otpustanja mlijeka.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    zapravo, ne mislim da ona " nije spremna za dojku". Mislim da ona nije jos spremna pojesti cijeli i kompletni obrok bilo kako bez sonda. Jos nije naucila i jos se nije dovoljno oporavila.
    Slazem se sa ovim. Greska je TGA, veliki ASD i single koronarna arterija. Saturacija je 100%, nalazi su uredni.

    Doktor je ujutro rekao da joj izvade sondu i da pocnemo sa dojenjem ili bocicom kako vec zelimo.
    Na kraju ispada da ljepse hvata bradavicu, bocicu ne zna vuci. Doji 10-15min, cujem gutljaje i onda zaspe.
    Nakon toga iz bocice jeeedva 20ml povuce i spavanje do sljedeceg hranjenja. Do sad je na sondu dobivala 45ml, i vise me ne brine ni ta bocica koliko mi je zapravo bitno samo da dovoljno pojede.

  33. #33
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Sara83 prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se sa ovim. Greska je TGA, veliki ASD i single koronarna arterija. Saturacija je 100%, nalazi su uredni.

    Doktor je ujutro rekao da joj izvade sondu i da pocnemo sa dojenjem ili bocicom kako vec zelimo.
    Na kraju ispada da ljepse hvata bradavicu, bocicu ne zna vuci. Doji 10-15min, cujem gutljaje i onda zaspe.
    Nakon toga iz bocice jeeedva 20ml povuce i spavanje do sljedeceg hranjenja. Do sad je na sondu dobivala 45ml, i vise me ne brine ni ta bocica koliko mi je zapravo bitno samo da dovoljno pojede.
    Meni se cini da vam ide super.

    Iz moga bolnickog iskustva ( moja kcer je rodena sa samo jednom klijetkom i imala je prvi zahvat u dobi od 4 tj.)
    djeca su lakse prihvatila dojku nego bocicu nakon sonde i intubiranja, ako je majka imala dobro uspostavljenu laktaciju i dobar refleks otpustanja mlijeka.
    Djeci je teze vuci na bocu nego samo gutati kad krene refleks otpustanja. Osim toga nisu bas ludi za silikonskom dudicom nakon sonde i intubiranja ( osjecaj plastike u ustima).
    samo polako i opusteno, sve ce se to sloziti.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Jos jucer sam se bojala da cemo se vratiti na sondu

    Jos smo u bolnici, svaka 2-2,5 sata popije ismedju 35-60ml, ovisno o raspolozenju. Sad je vec i za bocicu zainteresirana no brzo se umori.
    Zna se dogoditi da kad ju stavim na dojku umori se od samog pokusavanja da uhvati lijepo bradavicu, povuce par puta i onda zaspe pa nece bocicu kasnije. Cvrsto spava izmedju tih 2,5 sata i sama se budi kada je gladna. Od sinoc od 23h imala je 3mokre i 3 pokakane pelene.
    Danas popodne idemo kuci.
    Sinoc mi je jedna sestra predlozila da kada dodemo kuci nocu nudim samo dojku, da ne dajemo bocicu no malo me strah to prakticirati jer se ona zaista umori od pokusavanja hvatanja bradavice pa zaista nemam dojam da nesto puno pojede.
    Sirus sto predlazes?

  35. #35
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Sara, kad se malena umori tokom dojenja, počni raditi kompresije dojki https://www.youtube.com/watch?v=Oh-nnTps1Ls
    Na početku podoja kreće reflex otpuštanja mlijeka I mlijeko samo curi, dijete ne treba vući. Kad se tok mlijeka uspori, dijete mora jače vući da bi došlo do mlijeka. U tom trenutku možeš početi s kompresijama. Na taj način ti zapravo istiskuješ djetetu mlijeko u usta I ona se ne mora umarati sisanjem.
    U jednom podoju joj slobodno ponudiš I obje dojke, ali nemoj mijenjati dojku dokle god malena guta uz kompresije.

  36. #36
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sara, mozes li tocno napisati raspored hranjenja sad? Tipa, podoj + dohrana izdojenim (XY ml)?

    Ovako napamet, rekla bih da nije preporucljivo da odmah ukines izdojeno mlijeko. Redovno ukidanje dohrane je 10ml dnevno ili 30ml svaka 3 dana, od ukupne kolicine dohrane. U ranim danima i kod zena s dobrom proizvodnjom (tu svakako spadas i ti, s obzirom na odlicne rezultate izdajanja), ovo ide puno brze, ali dijete diktira tempo. S obzirom na to da se dijete oporavlja i umara, treba joj dati vremena. Sirius ce opet znati vise o konkretnom slucaju, vezanom uz dijagnozu.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    23:00 30ml
    02:30 40ml
    05:00 60ml
    08:00 35ml
    11:00 30ml
    13:00 20ml
    16:00 20ml
    Podoje nisam pisala ali doji kada god primjetim da bi mogla biti zainteresirana. Bocicu dajem po nekakvom njihovom "rasporedu" a na svaki plac izmedju bocica nudim dojku (barem jednom izmedju bocica). Jednom je danas potrajalo pola sata, ali najcesce nakon 10min zaspe. Ostajemo do sutra, vagali su ju danas pa cemo vidjeti ujutro kako napreduje.

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Dijete najveci dio obroka pojede prvih 5-10 minuta dojenja , pogotovo ako je dobar refleks otpustanja.
    Pisala si da joj je problem sa hvatanjem dojke /bradavice?
    Da li je moguce da su dojke dosta pune pa joj je tesko uhvatiti zbog toga?
    Probaj prije podoja malo omeksati bradavicu ( stisnu dva -tri mlaza u gazu) da omeksa pa ce joj biti lakse prijvatiti.
    Javi da li je bolje tako .
    Ako vidis da sporije guta ( nakon pocetnog brzog gutanja) probaj raditi kompresije da dobije vise mlijeka prije nego se umori.
    javi kako je proslo vaganje.
    Kao sto su cure vec napisale nikako bocicu ne ukidati odjednom.
    Kad dodete kuci nastavi po njihovom rasporedu, pa kad vidimo kako se snalazite i kAko se ona oporavlja, cure ce dati upute kako postupno smanjivati kolicinu.

  39. #39
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Sara83 prvotno napisa Vidi poruku
    23:00 30ml
    02:30 40ml
    05:00 60ml
    08:00 35ml
    11:00 30ml
    13:00 20ml
    16:00 20ml
    Podoje nisam pisala ali doji kada god primjetim da bi mogla biti zainteresirana. Bocicu dajem po nekakvom njihovom "rasporedu" a na svaki plac izmedju bocica nudim dojku (barem jednom izmedju bocica). Jednom je danas potrajalo pola sata, ali najcesce nakon 10min zaspe. Ostajemo do sutra, vagali su ju danas pa cemo vidjeti ujutro kako napreduje.
    Pisi i podoje, bit ce lakse dobiti potpunu sliku.

    Druga vrlo bitna stvar je nuditi dojku uvijek prije dohrane bocom (ili kako god).

    Probaj tako zapisivati 48 sati - znaci zapisi svaki podoj, svaku ponudjenu dohranu (u ml) i onda pojedene mililitre, sve mokre i pokakane pelene.

    Za ovu dohranu koju si navela, ukupnih 235 ml, je li to pojedena dohrana, ili ponudjena? Pokusaj ovako - rasporedi to u 8 obroka i nudi, tako nekako svaka tri sata (i uvijek nakon podoja, makar neuspjelog, sto god to znacilo), po 30 ml. To ce biti jos uvijek ova ista dnevna kolicina, ali nece biti ovako razbacano, jednom 20, drugi put 60 ml. I onda pisi je li pojela 30ml po dohrani, ili manje.

    (Pisem ovo uz posao, molim te pitaj ako nesto nije jasno.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Sirius, dojke zaista nisu prepune niti tvrde, redovito se izdajam a i ona sve cesce doji. Kada je raspolozena uhvati dojku lijepo ali kada je previse razdrazljiva i nervozna onda nikako ne hvata. Bori se, zijeva ali ju ne prihvaca.
    Danas, nakon 3 dana mogu reci da smo napredovali sto se toga tice. Nudim joj dojku stalno, stalno smo zajedno i ima ju na raspolaganju u svakom trenutku. Nekad to potraje jednu minutu, nekad ju samo lize a nekad imam osjecaj kao da se bas najede.
    Sto se tice vaganja, vagali su ju 11.7 oko podne i 12.7 ujutro tada smo jos bili u bolnici, i imala je 10 grama manje drugi dan. Dvije razlicite sestre su ju vagale i cini mi se *** razlicitim vagama. Doktora to nije brinulo, jer on ocekuje zapravo onu kilazu za 1 tjedan.
    Dijeteticarka je rekla da bi ona trebala dobiti 300ml u 24h. Toliko dobije na bocicu, a izmedju su i podoji.
    Pokakana pelena je svaka i ima ih 7-8 dnevno. Nakon sonde prvi dan je bila zelena stolica a sada je opet lijepa zuta.

    Kaae ovu dohranu u ml koju sam navela je pojedena kolicina, nudim uvijek vise nego sto mislim da ce pojesti.

    1.dan

    16:30 15min
    17:30 podoj 15min +30ml bocica
    20:30 50ml bocica
    23:30 podoj 10min+25ml bocica
    02:30 50ml
    05:30 podoj 5min +35ml bocica
    08:30 35ml bocica
    11:00 podoj 5min +45ml bocica
    13:30 50ml bocica
    15:30 50ml bocica

    2.dan

    17:30 25ml
    18:40podoj 15min
    20:15podoj 10min
    20:30 10ml
    00:00 35ml
    02:00 podoj 5min
    03:30 50ml
    06:30 podoj 5min
    07:00 20ml
    09:00 50ml
    11:00 40ml
    14:00 podoj 15min
    15:00 podoj 15min
    16:00 bocica 0ml
    17:00 bocica 50ml

    +pokusaje podoja nisam pisala, pisala sam samo one koji su bas bili produktivni

    Danas je bila patronazna sa svojom prijenosnom vagom i opet je na istoj kilazi kao kada smo izlazili iz bolnice. Doci ce ponovo u ponedjeljak.
    Sad recite, sto da mjenjam? Grijesim li gdje i kako to popraviti? Dajem sve od sebe, budite blage please.

  41. #41
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rodjena je 27.6.? Koje su poznate kilaze, zanima me opcenito trend. Obicno se ocekuje da dijete dostigne porodnu tezinu do 14. dana zivota, ali ima tu svakakvih parametara.

    Kolicina dohrane mi se cini previse razbacanom. Znam da je rijec o izdojenom mlijeku, dakle probavlja se drugacije od AD-a, plus izdajas, tako da me ne brine proizvodnja mlijeka. Mozes li ubaciti dohranu onako prema rasporedu kako sam gore napisala?

    Kakve su pelene? Mokre i pokakane, brojem, u 24h?

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sara , daj napisi kilazu sa kojim je rodena i kojom je otpustena iz bolnice.
    Pratit cemo dobivanje na tezini nakon otpusta .
    ( ocekuje se da gubi do operacije i koji dan nakon. Onda je tu jos parametar skupljanja vode u tijelu nakon zahvata , tako da je tesko pratiti tako . U igri su jos infuzija i lijekovi razni. Iz moga iskustva E. je imala istu tezinu na otpustu kao i po rodenju, i to je bilo ok , a bilo je proslo mjesec dana od operacije i dva mjeseca od rodenja.
    Nama su u bolnici mjerili kolicinski unos i vagali pelene, ali zbog potencijalnog zadrzavanja vode. )

    Da li pije neku terapiju? Diuretike ?
    Kazes da ima 7-8 pokakanih pelena dnevno?
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.07.2017. at 06:56

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Rodena je 27.6 sa 3050gr, otpusna 2920gr a toliko je jucer imala i kada ju je patronazna vagala.
    Pije jos 2 diuretika. Bila je ogromna nakon operacije, nevjerojatno a sada je opet ona mala mrva. Pelena je gotovo SVAKA pokakana, a mjenjam joj prilicno cesto, u posljednja 24h bilo je 7pokakanih i jedna je bez kakice ali mokra. Mislim da su te pokakane i mokre jer vidim po onom indikatoru plave boje na pelenici sprijeda. Nekada mjenjam prije a nekada i nakon jela jer cesto dok jede olaksa se

    Kaee, sto se tice razbacane dohrane, mogu joj ja nuditi 30ml ali hoce li joj to biti dovoljno?
    Nisam sigurna sisa li ona jos dovoljno ucinkovito da se najede samo od dojke. Nudim joj 60ml u bocici i sada vec pojede i 50ml. Jednom se dogodilo nakon 2 podoja za redom da nije htjela bocicu u usta kada je bilo vrijeme za nju a u meni proradi alarm odmah ***gladna je!!!***

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Update: upravo je provela vise sat vremena dojeci u budnom stanju. Po prvi puta ovako dugo. Proslo je 4 sata od zadnje bocice, bocicu sada ne zeli. Kada da joj opet ponudim? Da sad nudim bocicu ili opet dojku?

  45. #45
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bitna je ukupna kolicina dohrane u 24h, ponudjena. Onda ona sama bira koliko ce pojesti, a tebi je dobro zapisati cisto da ne moras pamtiti i to. Podijeljeno na manje obroke znaci da ima vise sanse za sisanje i opcenito je lakse kretanje u smjeru iskljucivog dojenja. Uvijek prvo nudi dojku - najgore sto se moze dogoditi je da je ne zeli. Dohranu nudi po rasporedu, uvijek nakon dojke.

    Ako kaka uredno, 3-4 pokakane pelene u 24h (ili vise), jede dovoljno. Smije se ljutiti ili zadovoljno spavati. Nije sve uvijek glad.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    U petak 2920gr, danas ponedjeljak 2980gr. To je ok?
    Nekako spontano smo izbacile jednu bocicu kroz ova tri dana, popodnevnu. Nakon stalnog nacicavanja kroz popodne ne zeli ju prihvatiti. I dalje hrpa pokakanih i mokrih pelena.

  47. #47
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da, to bi trebalo biti ok. Pogotovo uz pokakane i mokre pelene.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Danas 3 tjedna stara. Jako puno doji, ne mogu nabrojati podoje uopce. Izmedju odem na wc, pojedem nesto i nastavljamo. ne prihvaca bocicu uopce. Zadnju je prihvatila u 9 ujutro i povratila cijeli sadrzaj. Da nudim i dalje te bocice?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj Sara83 prvotno napisa Vidi poruku
    U petak 2920gr, danas ponedjeljak 2980gr.
    Cetvrtak 3040gr
    Ostali smo na 3 bocice nocu.

  50. #50
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nastavi nuditi, ali vodi racuna koliko zapravo pojede. Ako ne jede sve sto nudis, pocni smanjivati 10ml na dan, od ukupne kolicine.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •