Curke,

ne nalazim baš neku temu gdje se o ovome detaljno pisalo. Ako ima molim Vas recite.

Dakle, kod mene sve savršeno, oćeš hormone, briseve, UZV, godine...Osim lijevog jajvoda koji je začepljen (bila sam na sonoHSG) + postoji sumnja na minijaturni hidrosalpinks. Desni jajovod je dobar.

E sad, većina doktora je glasala za laparoskopiju i vađenje tog jajovoda. Ja nisam išla na laparo, već na IVF. Detalji su u potpisu.

Dr. Dmitrović iz Beta+ je mišljenja kako nema smisla ići na laparo i nedajbože vaditi taj jajovod. Moj hidro je malo vidljiv malo ne, a i toliko je malen i na takvom je mjestu da nema šanse da utječe na ishod IVF-a ili začeća općenito. Također, u Beti se slažu da su one priče oko toksičnosti hidra onako, rekla-kazala. Ima slučajeva gdje bude baš velik hidro pa se trudnoća ostvari i normalno iznese. Ima slučajeva gdje ne.

Po mome, problem kod mene i MM je njegov varirajući spermio (normo-oligo), no definitivno još veći problem je taj što ja gotovo uvijek ovuliram baš na lijevom jajniku. Kad god sam išla na pregled u vrijeme O, uvijek je bila na lijevom, kao za inat. Prilikom blage stimulacije u postupku normalno je radio i desni jajnik i na njemu su bile jajne stanice (ne znam sad jel 1 ili 2).


Ono što me zanima, ima li Vas s takvim slučajem? Začepljen samo jedan jajovod? (nebitno sad dal uz hidro ili bez) Što radite, što ste poduzele?

I da, čitajući i raspitivajući se uokolo, naišla sam na dosta iskustava sa enzim serrapeptase (enzim koji uklanja/razgradi blokade/nakupine/ciste u tijelu) koji navodno može otčepiti jajovode. Kod nas je dosta skup, no nije nimalo štetan, dapače, pa sam razmišljala i o tome, onako usput. Ima tko s tim iskustava?