Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: stambeni kredit i razvod braka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno stambeni kredit i razvod braka

    Muž i žena se sporazumno razvode, (posstupak još nije pokrenut) imaju mld dijete. Žive u stanu kupljenom na kredit,(kredit na 27 god, otplaćeno tek godinu dana) muž je nosioc kredita, žena sudužnik. Muž je upisan kao vlasnik stana. Muž odlazi iz stana žena ostaje živjeti sa dijetetom u stanu.
    može li preko czssa otac pokloniti stan mld dijetetu, te napraviti ugovor kod javnom bilježnika u kojem stoji da će žena preuzeti otplatu kredita na sebe ( u banci se to ne bi mjenjalo-u papirima) te se time muž odriće stana i vlasništva. Znaći vlasnik stana bi bilo mld dijete pod majčinim skrbništvom te bi ona otplačivala kredit. Da li i kako se to može sprovesti i da li su time majka i dijete zaštićeni da otac više nema nikakvih prava na stan? Što je bitno napisati u ugovoru i da li je dovoljno samo kod javnog bilježnika ovjeriti?
    priliko razvoda braka muž bi se odrekao stana u korist žene i dijeteta.

    Molim ako ima neki pravnik koji bi znao dati točnu informaciju

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dobru informaciju dobit ces na forumu pri
    legalis.hr

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisam pravnik, ali kako bi otac mogao pokloniti stan djetetu, a da onda majka otplaćuje kredit Što otac tu uopće ima poklanjati, 13.5 godina otplate?

  4. #4
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam pravnik, ali kako bi otac mogao pokloniti stan djetetu, a da onda majka otplaćuje kredit Što otac tu uopće ima poklanjati, 13.5 godina otplate?
    Ovo je i meni upalo u oko
    Poklanja, a ona otplaćuje. wtf?
    Poklonio sam ti kredit.
    Prvi put to čujem.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je i meni upalo u oko
    Poklanja, a ona otplaćuje. wtf?
    Poklonio sam ti kredit.
    Prvi put to čujem.
    Da tako ispada na žalost, bit i poanta svega bi bila u tome da ON nema više nikakvog prava na stan tj da stan ne glasi na njega iz tog razloga
    ili netko ima bolji prijedlog kako njega maknuti sa vlasništa stana s tim da ONA ne može biti vlasnik jer već ima jednu nekretninu (pa zbog plaćanja poreza)

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    zapravo ljudi su se našli u situaciji kada ne znaju kako riješiti problem vlasništva stana, jer je na žalost pod hipotekom banke dok se kredit ne otplati, a ni jedno od njih nema mogućnost isplatiti ono drugo, usmeim dgv su dgvorili da će ONA sa djetetom ostati u stnu i otplaćivati dalje kredit, a ON odlazi. No ipak žena se boji da kroz godine on ne poželi nazad stan (kojem je i onako vlasnik) pa se želi osigurati da on nema više prava na stan.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što nemaju novaca isplatiti? Pola godišnje otplate?

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Što nemaju novaca isplatiti? Pola godišnje otplate?
    Ma ne, mislim da je fora u tome da zena ne zeli stan na sebe zbog poreza na nekretnine.
    Zeli da je stan na dijete zbog izbjegavanja poreza.
    Ne moze se pisati stan na maloljetni dijete. Zna se da on ne moze privredivati za ratu.

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj i ja ću biti tata prvotno napisa Vidi poruku
    zapravo ljudi su se našli u situaciji kada ne znaju kako riješiti problem vlasništva stana, jer je na žalost pod hipotekom banke dok se kredit ne otplati, a ni jedno od njih nema mogućnost isplatiti ono drugo, usmeim dgv su dgvorili da će ONA sa djetetom ostati u stnu i otplaćivati dalje kredit, a ON odlazi. No ipak žena se boji da kroz godine on ne poželi nazad stan (kojem je i onako vlasnik) pa se želi osigurati da on nema više prava na stan.
    Zamršeno, da. No, taj stan je njihova bračna stečevina i to što je upisan na njega ne znači i da je stan njegov. Zakonski ima pravo na pola, kao i supruga, ali tu je još ohoho otplate ostalo.
    Ne znam, ja bih angažirala odvjetnika.
    Znam da se može nekretnina darovati djetetu, ali ono mora imati staratelja.
    S druge strane, čim dijete postane punoljetno može raspolagati sa nekretninom kako god želi pa i izbaciti majku na ulicu (a ona nek i dalje otplaćuje)
    Velim, zamršena situacija i treba biti jako pametan.
    Obavezno odvjetniku.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Iskreno, bolje je da zena plati porez na stan nego da ovako kemijaju.
    Na kraju bi u mogla prica puno skuplje kostati.

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Zamršeno, da. No, taj stan je njihova bračna stečevina i to što je upisan na njega ne znači i da je stan njegov. Zakonski ima pravo na pola, kao i supruga, ali tu je još ohoho otplate ostalo.
    Ne znam, ja bih angažirala odvjetnika.
    Znam da se može nekretnina darovati djetetu, ali ono mora imati staratelja.
    S druge strane, čim dijete postane punoljetno može raspolagati sa nekretninom kako god želi pa i izbaciti majku na ulicu (a ona nek i dalje otplaćuje)
    Velim, zamršena situacija i treba biti jako pametan.
    Obavezno odvjetniku.
    Nije bracna stecevina nista, osim godinu dana placanja rate.
    Stan je kupljen prije 1 godinu, kompletno na kredit.

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ah muljanje s porezom .. pa, ne znam što će biti s porezom, istina. No mislim da je jako glupo pisati stan na maloljetno dijete (ako je uopće moguće) jer onda ima silnih ograničenja kod prodaje itd.
    Tj. žena bi bila luda da to napravi.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Napomena, ako zenina nekretnina koju od prije ima u posjedu nije adekvatna za zivot tada se ovo racuna kao prva nekretnina.
    ( MM je imao u vlasnistvu dio neuseljive nekretnine , i kuca koju smo kupili tretirala se kao prva nekretnina bez obzira na vlasnistvo)

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne, mislim da je fora u tome da zena ne zeli stan na sebe zbog poreza na nekretnine.
    Zeli da je stan na dijete zbog izbjegavanja poreza.
    Ne moze se pisati stan na maloljetni dijete. Zna se da on ne moze privredivati za ratu.
    tako je Sirius i na žalost u kompliciranoj su situaciji jer nema jednostavnog riješenja, ćisto sam postavio ovdje temu nadajući se da ima neki pravnik koji bi dao jednostavno točno riješenje

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Napomena, ako zenina nekretnina koju od prije ima u posjedu nije adekvatna za zivot tada se ovo racuna kao prva nekretnina.
    ( MM je imao u vlasnistvu dio neuseljive nekretnine , i kuca koju smo kupili tretirala se kao prva nekretnina bez obzira na vlasnistvo)
    nije adekvatna ali računala se kao prva nekretnina zato je stan uzet na muža (osim ako se kako naknadno može dobiti riješenje da nije adekvatna, pa to sada iščačkati?!)

  16. #16
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Sta sve ljudi nece izmislit da izbjegnu placanje poreza.

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj i ja ću biti tata prvotno napisa Vidi poruku
    tako je Sirius i na žalost u kompliciranoj su situaciji jer nema jednostavnog riješenja, ćisto sam postavio ovdje temu nadajući se da ima neki pravnik koji bi dao jednostavno točno riješenje
    najjednostavnije i dugorocno jeftinije JEST platiti porez i imati sve cisto.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj i ja ću biti tata prvotno napisa Vidi poruku
    nije adekvatna ali računala se kao prva nekretnina zato je stan uzet na muža (osim ako se kako naknadno može dobiti riješenje da nije adekvatna, pa to sada iščačkati?!)

    Pa nekretnina MM nije bila adekvatna jer se nije radilo o stanu nego o djelu nekretnine koja je sluzila kao skladiste. Da li je njezina adekvatna ili nije , ne znam. U ovoj se nije moglo zivjeti niti iznajmljivati kao stambeni prostor. Nismo imali nikakvih problema sa dokazivanjem.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    misliš da muž sadašnji stan pod hipotekom banke prepiše na ženu i time izgubi sva prava na njega te se nakon toga krenu u proces rastave braka?

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Napomena, ako zenina nekretnina koju od prije ima u posjedu nije adekvatna za zivot tada se ovo racuna kao prva nekretnina.
    ( MM je imao u vlasnistvu dio neuseljive nekretnine , i kuca koju smo kupili tretirala se kao prva nekretnina bez obzira na vlasnistvo)
    To je važili nekad

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nije bracna stecevina nista, osim godinu dana placanja rate.
    Stan je kupljen prije 1 godinu, kompletno na kredit.
    Ali ako je kupljen u braku već tad je bračna stecevins

  22. #22
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Ne znam kako se moze prepisati na nekoga nesto sto nije isplaceno u potpunosti.

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ako je kupljen u braku već tad je bračna stecevins
    Moze biti stecevina tek nakon otplate. Sada je jos pod hipotekom, i banka je vlasnik.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj i ja ću biti tata prvotno napisa Vidi poruku
    misliš da muž sadašnji stan pod hipotekom banke prepiše na ženu i time izgubi sva prava na njega te se nakon toga krenu u proces rastave braka?
    Koja prava?
    Pa stan je pod hipotekom .

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    ONA nastavlja plaćati kredit i ostaje u stanu, ON se seli i ostavlja stan NJOJ i mld dijetetu. Usmenim putem dogovoreno. Kako to ozakoniti da se on za koju godinu ipak ne bi predomislio pa poželio "svoj stan". ONA se samo želio osigurati

  26. #26
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    On njoj ostavlja stan, ali joj ostavlja i kredit. Oni zapravo nisu stekli ništa, osim godine dana otplate kredita. Svakako da ne bi trebali ostati na usmenom dogovoru, nego bi se trebali podijeliti na sudu (stan i kreidt) i ozakoniti novo stanje.

  27. #27
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    A kako da se muz osigura ako zena nakon par godina prestane placati (jer je izgubila posao ili se ipak naknadno sjetila da nesto zamjera muzu)? Nikako.

    Najbolje da se dogovore s bankom.da se kredit prebaci na zenu. Da je tako lako to sve izmajmunirat onda banke ne bi davale kredite jer se na kraju ne bi znalo ko pije ko placa.

  28. #28
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    I prihe poduzimanja icega trebaju oboje otici kod odvjetnika. Presmijesno mi je da neki ljudi za takve izbiljne stvari uopce pitaju na internetu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    71

    Početno

    Dovoljno je kod javog biljezika ovjeriti izjavu, ali treba paziti sto ce pisati kako bi obje strane bile osigurane.

  30. #30
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Nema više adekvatno-neadekvatno- plaća se na sve (i na prvu nekretninu).
    čini se da - najjednostavnije bi bilo dok su u braku prebacit sve na nju, da se izbjegne porez u prvoj liniji + kredit u banci prebaciti na nju - ako ona uopće može nositi kredit pod istim uvjetima
    i to bi onda u podjeli imovine značilo njegovo odricanje

  31. #31
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ali to pod uvjetom da nakon razvoda to tako funkcionira, da se može odreći, da uopće može u braku prebaciti na druga (tj. da to nije isto kao da nije prebacio jer je to zajednička ajdmo to nazvati imovina, a zapravo je samo kredit), nisam baš sigurna da će se išta izbjeći. Sigurna sam samo da se danas više ne može izbjeći porez na 1. nekretninu, osim u 1. liniji.

  32. #32
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Vlasništvo nad stanom je sigurno rješivo - ako je on vlasnik stana dokle god su u braku ga mislim može prepisati na suprugu bez ikakvog poreza i onda se prilikom razvoda odreći sporazumno bračne stečevine. Treba provjeriti s odvjetnikom.

    Ali banka se sigurno neće samo tako odreći glavnog dužnika na kreditu. On je primarno dužnik i odgovoran za idućih 27 godina otplate tog kredita, a hipoteka na stanu stoji posve neovisno o tome tko je vlasnik (muž, ona, dijete, prvi susjed). Znači, oboje bi kao dužnik i sudužnik morali otići u banku i vidjeti da li je uopće moguće da samo ona bude dužnik (vjerojatno potreban novi proces odobravanja kredita) + možda netko dodatno kao jamac/sudužnik. Dok se on ne riješi kredita totalno je nebitno tko je vlasnik stana jer će banka uvijek prvo njemu sjedati na plaću, ako se ne plaća rata ići ovrhom itd (sigurno je predao zadužnice i druge ovršne isprave u banku). Ono - žena se boji za stan - on bi se trebao bojati za svoja primianja idućih ohoho godina. Na njegovom mjestu prije bi prodala taj stan nego se pouzdala da će ex-žena plaćati kao sudužnik ratu sa ili bez prijateljskih odnosa nakon razvoda.

    TAko da - prvo banka a onda ostalo.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    hvala na pomoći i svjetima, prenjeti ću

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    71

    Početno

    Stan se moze dati u najam i od toga placati kredit a oboje da se isele. Tada i dalje ostaje pola pola vlasnistvo stana, a kada se otplati pokloni se djetetu.
    Najjednostavnije i najisplativije za oboje.

  35. #35
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Koliki bi trebao biti najam da pokrije ratu kredita?

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    To što je stan opterećen kreditom nema veze sa mogućnošću promjene vlasništva. Znači, i nekretnine ( i pokretnine) koje još nisu otplaćene mogu se kupovati i prodavati.

    Ukoliko se takav stan poklanja maloljetnom djetetu, tada se treba prvo obratiti CZSS i oni odlučuju da li je stjecanje nekretnine u interesu maloljetnog djeteta. Ne vjerujem da bi CZSS odobrio stavljanje djeteta u poziciju dužnika slijedećih 27 godina.
    Iako, u času kad dijete postane punoljetno, imalo bi sva prava na toj nekretnini, tako da to nije dobro ni za roditelje.

    Ako kredit ostane na ocu, taj ne bi mogao dizati drugi kredit kroz tih 27 godina, a vjerojatno će mu zatrebati, pa makar onaj za auto.

    Uglavnom, ni jedno rješenje nije dobro ni za koga od njih.
    Najbolje bi bilo stan prodati i sa tim novcem isplatiti banku. No, možda prodajna cijena ne bi bila dosta za cijeli kredit.

    Uf, zeznuta situacija.

    Postoji li možda neka mogućnost pomirenja i zajedničkog ostanka u stanu?
    I onda će svizac omotati čokoladu....

  37. #37
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji li možda neka mogućnost pomirenja i zajedničkog ostanka u stanu?
    I onda će svizac omotati čokoladu....
    Nisam jedanput cula, pa makar i u sali, kakav razvod, ili sta ce nam brak/papir... mi smo zauvijek vezani svicarcem... :/

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Moze biti stecevina tek nakon otplate. Sada je jos pod hipotekom, i banka je vlasnik.
    Banka je hipotekrni vjerovnik, a ne vlasnik. Njih dvoje su suvlasnici (1/2:1/2), bez obzira što je uknjižen samo on.

  39. #39
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Bas bi bilo super da oboje placaju kredit i najme stan. Najam vjerojatno ne pokriva ni pola rate, oboje kreditno nesposobni iducih 27 godina (jer ako je ona suduznik u ocima banaka jednako je kreditno opterecena kao i glavni duznik) i jos na dijete prebace odgovornost da ce za "samo" 27 godina dobiti stan pa im ima bit vjecno zahvalno i ostati tu uz njih. Tko ce pokrivati stetu od losih podstnara ili kad nabiju dug na rezije i pobjegnu, tko ce financirati uredjenje nekretnine svakih par godina (bojanje, lakiranje parketa, popravci i zamjene namjestaja i uredjaja) i uz sve to jos sebi placati najam nekog drugog stana?

    Tko zeli preuzeti kredit i dalje ga placati i zivjeti u tom stanu treba to razrijesiti s bankom. Ako zena ima jos neku nekretninu nek je proda, otplati dio glavnice i rijesi s bankom novi kreditni odnos bez ex-muza. Svi ostali scenariji uz 27 godina kredita meni bi bili neprihvatljivi. A ako ne ide - prodati. Nije da se ne moze prodati, samo vjerojatno nece dobiti nista novaca vec ce sve otici banci za pokrice kredita a mozda ce nesto trebati i nadoplatiti iz vlastitog dzepa. No kako nijemci kazu - bolje bol na kraju nego bol bez kraja.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    71

    Početno

    Koji smo mi jadan narod. Kad se covjek nadje u ovakvoj situaciji

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Bas bi bilo super da oboje placaju kredit i najme stan. Najam vjerojatno ne pokriva ni pola rate, oboje kreditno nesposobni iducih 27 godina (jer ako je ona suduznik u ocima banaka jednako je kreditno opterecena kao i glavni duznik) i jos na dijete prebace odgovornost da ce za "samo" 27 godina dobiti stan pa im ima bit vjecno zahvalno i ostati tu uz njih. Tko ce pokrivati stetu od losih podstnara ili kad nabiju dug na rezije i pobjegnu, tko ce financirati uredjenje nekretnine svakih par godina (bojanje, lakiranje parketa, popravci i zamjene namjestaja i uredjaja) i uz sve to jos sebi placati najam nekog drugog stana?

    Tko zeli preuzeti kredit i dalje ga placati i zivjeti u tom stanu treba to razrijesiti s bankom. Ako zena ima jos neku nekretninu nek je proda, otplati dio glavnice i rijesi s bankom novi kreditni odnos bez ex-muza. Svi ostali scenariji uz 27 godina kredita meni bi bili neprihvatljivi. A ako ne ide - prodati. Nije da se ne moze prodati, samo vjerojatno nece dobiti nista novaca vec ce sve otici banci za pokrice kredita a mozda ce nesto trebati i nadoplatiti iz vlastitog dzepa. No kako nijemci kazu - bolje bol na kraju nego bol bez kraja.

    ja potpisujem sve ovo, i nadovezujem se samo da je žalosno kad u braku koji je MRTAV (nema nade za oporavkom) čovjek nema izlaza zbog ovakve situacije. Sve navedeno je točno i situacija je gotovo bezizlazna jer oboje imaju realno mala primanja i ne mogućnost za dolaskom do neke svote novca, kao i podizanjem novog kredita. I zar život ovdje zapravo staje i prestaje s mogućnošću za počinjanje novog i pronalaskom nove sreće? Tuga. Ljudi su zaista u teškoj situaciji (psihički) jer ne vide izlaz.

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    ne želim zvučati grubo, ali to uopće nije neka situacija po kojoj smo mi specifični. i u drugim se državama ljudi kreditno zadužuju, dižu hipoteke, razvode... situacija kao takva nije nerješiva, već su neke opcije ovdje navedene, ali ono što se stvarno može izvesti najbolje je istražiti s bankom.
    ono što otežava situaciju su subjektivni momenti, koji realno nemaju veze s državom i stanjem u istoj - nepovjerenje budućih bivših bračnih drugova da se onaj drugi neće držati dogovora, što bi bilo pravno posve rješivo, da ne postoji drugi subjektivan moment - želja da se izbjegne plaćanje poreza (što se, naravno, zna pokazati kao puno skuplje rješenje, ali eto...).

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    ne želim zvučati grubo, ali to uopće nije neka situacija po kojoj smo mi specifični. i u drugim se državama ljudi kreditno zadužuju, dižu hipoteke, razvode... situacija kao takva nije nerješiva, već su neke opcije ovdje navedene, ali ono što se stvarno može izvesti najbolje je istražiti s bankom.
    ono što otežava situaciju su subjektivni momenti, koji realno nemaju veze s državom i stanjem u istoj - nepovjerenje budućih bivših bračnih drugova da se onaj drugi neće držati dogovora, što bi bilo pravno posve rješivo, da ne postoji drugi subjektivan moment - želja da se izbjegne plaćanje poreza (što se, naravno, zna pokazati kao puno skuplje rješenje, ali eto...).

    Ako ONA ipak prihvati plaćanje poreza ukoliko dobije drugu nekretninu tj stan, kako riješiti kredit ako je ON nosioc a ona nema mogućnosti postati isti (premala primanja)

  44. #44
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj i ja ću biti tata prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ONA ipak prihvati plaćanje poreza ukoliko dobije drugu nekretninu tj stan, kako riješiti kredit ako je ON nosioc a ona nema mogućnosti postati isti (premala primanja)
    To ce se morati dogovoriti u banci.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    samo kratko da vas izvjestim o novonastaloj situaciji pa možda nekome i pomogne

    prije pokretanja sporazumnog razvoda, kod javnog bilježnika ON JE DAROVNIM UGOVOROM stan u cijelosti poklonio NJOJ.

    s tim da, s obzirom na to da ona ne može otplaćivati rate, u zahtjevu za razvod su naveli da će on otplačivati kredit do kraja (zahtjev još nisu predali u CZZS) ali da zato neće plaćati alimentaciju za dijete (to bi zapravo bila alimentacija jer se radi o iznosu cca 2000 kn). Dijete ostaje sa majkom u stanu.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    71

    Početno

    Citiraj i ja ću biti tata prvotno napisa Vidi poruku
    ali da zato neće plaćati alimentaciju za dijete (to bi zapravo bila alimentacija jer se radi o iznosu cca 2000 kn). Dijete ostaje sa majkom u stanu.
    zar se može napraviti razvod braka bez da se navede iznos alimentacije tj da se ista ne plaća uopće (da nije navedena u presudi)?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    71

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To ce se morati dogovoriti u banci.
    po meni u banku ne treba ni ići, (jer se refinancirati kredit pod istim uvjetima ne može i tu samo nastaju dodatne komplikacije) jer jedno sa drugim nema veze, zar je bitno tko je nosioc kredita ako se kredit uredno otplaćuje (pero perić može dić kredit ivi ivić), samo je bitno osigurati se crno na bijelo da će u ovom primjeru dotični otac plaćati dalje kredit. Bitnije je, po meni, ovaj dio da darovnim ugovorom daruje stan majci te da je ona vlasnik.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    433

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam jedanput cula, pa makar i u sali, kakav razvod, ili sta ce nam brak/papir... mi smo zauvijek vezani svicarcem... :/
    Stan i kredit su riješeni, molba za sporazumni razvod ispisana. Pitanje; da li je bolje napisati u ZRS obrascu da se dijete slaže sa planom o Zajedničkoj roditeljskoj skrbi ili ga uopće ne spominjati? Hoće li ga centar pozvati na saslušanje ili razvod obaviti bez njega? Radi se o dječaku starom 11 godina.

  49. #49
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Neće ga nitko zvati ni išta pitati. Dijete mlađe od 12 godina nema "pravo glasa" a ako se roditelji sami dogovore nitko neće tražiti suglasnost ni puno starijeg djeteta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •