Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: (ne)dogovor oko olakšice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    27

    Početno (ne)dogovor oko olakšice

    u 9. mjesecu će biti gotov rodiljni dopust. dijete je u očevoj poreznoj kartici, a on ne živi s nama. alimentaciju uredno plaća.
    htjela bih da nakon rodiljnog dopusta prebacim dijete kao olakšicu na svoju karticu.
    on ni čut.
    kakve su moje mogućnosti da dijete prebacim na svoju karticu i da ja primam olakšicu?
    koliko iznosi naknada za drugih šest mjeseci? bilo je nešto oko 2700 pa su rekli u 7 mjesecu dignuti na 3800. što je s tim?
    hvala.

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo piše :
    Hrvatska


    DEMOGRAFSKA MJERA

    VLADA ODLUČILA: Dižu se rodiljne naknade, više će primati i nezaposlene i zaposlene majke, evo koliko






    Vlada RH na današnjoj je sjednici prihvatila prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama. Premijer Plenković je kao najvažnije točke dana izdvojio ‘doprinos revitalizaciji demografije u Zakonu o porodiljnim potporama’ te Zakon o zaštiti životinja koji ide u prilog, kako je rekao, ‘dugom životu naših malih prijatelja’.

    Novim prijedlogom Zakona o rodiljnim i roditeljskim naknadama iznos tih potpora će se povećati. Vlada je prihvatila prijedlog te će se on uputiti u saborsku proceduru.


    Povećanje naknada najavila je resorna ministrica Nada Murganić, neposredno nakon prve sjednice Vijeća za demografsku revitalizaciju. Tada je kao jedna od mjera, uz poreznu reformu i subvencioniranje stambenih kredita za mlade, najavljeno i povećanje naknada.


    Izmjene se odnose na povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene roditelje drugih šest mjeseci, s dosadašnjih 2660,80 kuna na 3991,20 kuna.
    Povećava se i naknada za nezaposlene te zaposlene roditelje koji ne zadovoljavaju zakonom propisani uvjet staža osiguranja – 12 mjeseci neprekidno ili 18 s prekidima – i to s 1663 kune na 2328,20 kuna.
    Naknada roditeljima koji imaju pravo na roditeljski dopust za blizance, treće i svako sljedeće dijete do treće godine života djeteta, povećava se sa 1663 kune na 2328,20 kuna.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 05.07.2017. at 19:53

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    27

    Početno

    hvala beti. još kada bi netko znao odgovor na prvi dio posta, baš bi me usrećilo...

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    A da podijelite olakšicu? Ako ne onda nećeš moći ništa jer trebaš i njegovu rozu karticu da bi nešto prebacila na sebe

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Negdje sam čula da po pravilima, odnosno ako nema nikakvog drugog eksplicitnog dogovora ide pol pol. I mislim da bi to onda mogla odraditi bez njega.

  6. #6
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    kod prijateljice koja se nije mogla dogovoriti je pola-pola.
    što je čista nebuloza, jer otac niti plaća redovito, niti viđa dijete, niti pita za njega.
    nadam se da je kod tebe bolja situacija.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    kod prijateljice koja se nije mogla dogovoriti je pola-pola.
    što je čista nebuloza, jer otac niti plaća redovito, niti viđa dijete, niti pita za njega.
    nadam se da je kod tebe bolja situacija.
    ma neeeeeeeee, plaća redovno, svaki mjesec i pita za njega.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A da podijelite olakšicu? Ako ne onda nećeš moći ništa jer trebaš i njegovu rozu karticu da bi nešto prebacila na sebe
    što je to "roza kartica"?
    hvala

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    tak mi to zovemo, zove se PK kartica tak su upisani podaci osnova i dodatne olakšice, to treba čučati u firmi ( bar je kod nas tako) , u nju se u poreznoj upisuju promjene ( nije kartica nek rozi papir)

    http://knjigovodstveni-servis.actari...na_kartica.jpg

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj peg8020000 prvotno napisa Vidi poruku
    Negdje sam čula da po pravilima, odnosno ako nema nikakvog drugog eksplicitnog dogovora ide pol pol. I mislim da bi to onda mogla odraditi bez njega.
    teško, jel treba i njegovu karticu ko i svoju, a opet treba karticu vratiti u njegovu firmu gdi opet bilježe promjene ( kod nas to radi kadrovikinja)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    teško, jel treba i njegovu karticu ko i svoju, a opet treba karticu vratiti u njegovu firmu gdi opet bilježe promjene ( kod nas to radi kadrovikinja)
    a, ok... mislim da si u pravu. ako jedno ima 100%, treba suglasnost za uzimanje obrasca i čuda, tako da ovo "po pravilima" ne vrijedi...

  12. #12
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    konzultiraj se sa poreznom i czss
    imas pravo na 50%, on ti to ne moze uskratiti, samo pitaj kako to provesti

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam to napravila, odeš na poreznu s papirom po kojem je vidljivo da je skrbništvo zajedničko i da je dijete na brizi tebi( presuda razvoda ako nije bilo kasnijeg tuženja) i tražiš da po službenoj dužnosti dobiješ 50%posto, onda pričekaš par mjeseci( ja nakon 6) dobila 50%. Dakle, u tom slučaju poreznici komuniciraju s firmom u kojoj je zaposlen.

  14. #14
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Da, nije nužno u PK kartici imati upisano stanje, već se isto izriče kod podnošenja porezne prijave. Dakle, ako porezni obveznik na sebe piše sve olakšice, poreznici zovu osobu koja je kod plaće koristila olakšicu i osobu koja traži priznavanje olakšice poreznom prijavom i donose odluku (ako je za dokaz papir o skrbništu kod razvedenih roditelja, stvar lakše za riješiti)...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •