Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: jadransko more - peče na koži

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    816

    Početno jadransko more - peče na koži

    mozda nije tema za servisni, ali tu je vise forumasa cini mi se, a malo.je.hitno. malo blesav naslov i al nisam znala drugacije. klinci su vec 3 tjedna na moru - crikvenica. u sub ujutro idemo se kupat i mali 10 god. pocne plakat nakon 5 min da ga peku ledja. brzo van po rucnik i nakon 10-15 se smiri. taj dan je pokusao jos jednom i ista stvar. nista crveno, samo lagano roze tockice. danas ujutro opet ali smo uzeli bocu vode da se ispere ako bude peklo. voda je pomogla. i ajde mislim si mozda nesto privremeno, ali mi sestra kaze i njen mali ista stvar, oni su kod vodica. dole su 2 tjedna. usao u more i poceo plakat da ga sve pece. da li je do mora ili cega? mene je lagano peckalo, ali nista strasno. nije bilo nikakvih trava u moru

  2. #2
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj willow_tree prvotno napisa Vidi poruku
    mozda nije tema za servisni, ali tu je vise forumasa cini mi se, a malo.je.hitno. malo blesav naslov i al nisam znala drugacije. klinci su vec 3 tjedna na moru - crikvenica. u sub ujutro idemo se kupat i mali 10 god. pocne plakat nakon 5 min da ga peku ledja. brzo van po rucnik i nakon 10-15 se smiri. taj dan je pokusao jos jednom i ista stvar. nista crveno, samo lagano roze tockice. danas ujutro opet ali smo uzeli bocu vode da se ispere ako bude peklo. voda je pomogla. i ajde mislim si mozda nesto privremeno, ali mi sestra kaze i njen mali ista stvar, oni su kod vodica. dole su 2 tjedna. usao u more i poceo plakat da ga sve pece. da li je do mora ili cega? mene je lagano peckalo, ali nista strasno. nije bilo nikakvih trava u moru
    moje je peklo kada su imali ogrebotine koje su bile doslovno mikroskopske, znači nikakvih krastica niti krvi...ništa...
    ali dovoljno kože je bilo oštećeno da bi sol pekla

    možda su mu leđa malo izgorila od sunca?

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj willow_tree prvotno napisa Vidi poruku
    mozda nije tema za servisni, ali tu je vise forumasa cini mi se, a malo.je.hitno. malo blesav naslov i al nisam znala drugacije. klinci su vec 3 tjedna na moru - crikvenica. u sub ujutro idemo se kupat i mali 10 god. pocne plakat nakon 5 min da ga peku ledja. brzo van po rucnik i nakon 10-15 se smiri. taj dan je pokusao jos jednom i ista stvar. nista crveno, samo lagano roze tockice. danas ujutro opet ali smo uzeli bocu vode da se ispere ako bude peklo. voda je pomogla. i ajde mislim si mozda nesto privremeno, ali mi sestra kaze i njen mali ista stvar, oni su kod vodica. dole su 2 tjedna. usao u more i poceo plakat da ga sve pece. da li je do mora ili cega? mene je lagano peckalo, ali nista strasno. nije bilo nikakvih trava u moru
    Slažem se s BOxicom - možda ima opekline koje nisu oku vidljive.

    Kupi dermazin pa ga namaži prije spavanja.

  4. #4
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    mene je tako pekao indijski ocean :D
    rekli su mi da su to neke sićušne meduzice, nevidljive.
    s obzirom kako se Jadransko more zagrijava, ne bih se čudila da su stigle do nas, iako mene tu još ništa ne pecka

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Oni kruzeri i brodice, hoće ispustiti balast. Znam da je jedne godine bila sva pjena na mjestu gdje smo se kupali. Gadilo mi se to. Ja bih vodu na analizu, ako ste pri parama i da vam se s tim zezati.

  6. #6
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pa ja bih prije svega provjerila s drugim ljudima koji se kupaju na istoj plaži, da li ih peče

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    I tu kod mene zna ponekad malo pecnuti, ništ strašno a i ne traje dugo

  8. #8
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Meni su isto prvo na pamet pale meduze.

  9. #9
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mene peče čim mi je koža malko oštećena, ako se seboreja zamko razbuktala i psorijaza na laktovima. Ne kažem da im je to, ali malo oštećenje kože se u moru osjeti kao peckanje. Ako je izgoreno od sunca, neće mislim baš peći u moru. Možda si je izgrebao leđa negdje pa me je ostrugana koža.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    32

    Početno

    Da, ako su izgorili, to ih neće peči, može im samo olakšati hladno more. Ali baš me čudi da ih tako jako peče da izlete van i plaču. Nekako mislim da je problem u moru da se ni drugi na plaži ne bi kupali, znači da je nešto na njihovoj koži. Pregledaj ih malo detaljnije, možda što kažu drugi, stvarno imaju neke ogrebotinice.

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mene je malo pikalo ove dane
    ali neznatno
    ja sam si to objasnila da je more jako slano jer nije bilo dugo kiše
    koža mi je suha i zna me pikati, puno jače, nakon tuširanja, moram odmah utrljati mlijeko za kožu da se smiri

  12. #12
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Više me puta more peckalo, ja si to objasnim planktonom koji je iz nekoga razloga takav na tom mjestu i u tom trenutku. Ali moram reći da ja to potpuno napamet tako objašnjavam.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Možda slana voda ima veze s time,ali na jednom dijelu gdje se najviše kupamo to je ponekad pecnulo, opet ne i svaki dan.
    Na Iloviku i Artatoreu činilo mi se more manje slano i nije peckalo

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    može biti i reakcija na sunce, pogotovo ako su točkice, i onda u kombinaciji sa solju...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    816

    Početno

    more je dosta slano, osjeti se na kozi. ja sam isto pomislila na neke male meduzice, . sinoc sam ga mazala sa kremom i crvenilo je najvise izrazeno,iako slabo vidljivo, na djelu izmedju pazuha pa prema ledjima. cudno mi je bilo to sto se ista stvar u isto vrijeme desila i na drugom dijelu obale. sada smo u zagrebu, al idemo u 8 na more, pa ne znam da ici kod dr po neku kremu ili cekat da vidimo sta ce biti. nadam se nista...siszer kaze da se njen mali jos danas nije.kupao, jer je more ledeno

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,407

    Početno

    Kod nas je bura izvaljala more i sad je slanije. Osjeti se sol na koži, dok prije tjedan dana nije bilo tako. I ledeno je....
    Kažeš da ima točkice. Može biti alergija na sunce i još sol na to pa jako peče. Ako nema tuša na plaži, nosi bocu vode pa mu isperi nakon kupanja.
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 18.07.2017. at 15:00

  17. #17
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    malo sam razmišljala o ovom
    pa mozda ipak nije (samo) sol
    sad sam smrkava (fantasticno je imat virozu na +30)
    i nos me peče u kontaktu s morem
    ali bas peče
    ono o cem sam prije govorila je bilo pikanje
    i u istom trenu odn. dijelu mora kad je mene pocelo pikati mi je i kći rekla da je pika koža

  18. #18
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    evo, i u okolici zadra isti fenomen
    nesto pika-pece , ne vidi se sto...kcer, mene, i jos hrpu drugih ljudi na plazi, malih i velikih
    za sebe sam sigurna da nije neko kozno ostecenje plus sol
    a i nije moguce da smo svi zgrebani/izgorili, jer - nismo
    pocne pikati u moru i nastavlja se na suhom
    bilo je i suza
    ne znam koji vrag al nije samo onaj osjecaj soli na kozi

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    816

    Početno

    oni su prije crikve bili u zadru i nista. kao da je to pikanje krenulo za vikend. jer u petak navecer smo se normalno kupali, a subota ujutro pece. ko ce ga znat sta se desava....

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Kod nas sjevernije i zapadnije jučer nije bilo pikanja, i ja nemam nikakva oštećenja na tom dijelu, vrat i ramena.

  21. #21
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ista stvar u subotu kod nas, mali se u nedjelju nije htio kupati koliko ga je peckalo.

  22. #22
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ja sam dosta južno. Ovdje ništa ne pecka.
    Ja obicno svake godine prvih par dana imam plikove od alergije na sunce ali mene to ne pecka nego svrbi

  23. #23
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    moji se jučer vratili iz trogira i nisu spominjali pikanje



    ja ne bi da pika

  24. #24
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mi smo na Hvaru, nema ništa u moru, ne pika, super je. Ne znam, mozda je ipak nesto u moru kad sve pika. Ne znam.....

  25. #25
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    moji se jučer vratili iz trogira i nisu spominjali pikanje



    ja ne bi da pika
    aj kao da je tebi vazno dal pika

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    816

    Početno

    kaze sister da je nju jutro.peklo lice, nista se ne vidi, al.na dodir hrapava koza

  27. #27
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    U Istri ne pika ali je more puno malih meduza koje ne pikaju niti peku samo su ljigave i ima ih puno. Toliko ih ima da kad si u moru kao da plivas u pudingu.

  28. #28
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma gdje to?
    Ja sam u Istri, tipkam sa plaže i ni traga meduzama.
    More je predivno; čisto i toplo.

  29. #29
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    Pula

  30. #30
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja sam pored Pule

  31. #31
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    U Istri ne pika ali je more puno malih meduza koje ne pikaju niti peku samo su ljigave i ima ih puno. Toliko ih ima da kad si u moru kao da plivas u pudingu.
    U Porecu ih nema.
    U Puli (Zlatne stijene) ima tih meduza.

  32. #32
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    U Kaštelima je prošli tjedan isto zabilježeno puno takvih meduza

  33. #33
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Hvar je čist.

  34. #34
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    Šire se iz Istre prema Cresu.

    Stvorenja slična meduzama, praktički u svojevrsnim oblacima, zapljusnula su posljednjih dana u velikim količinama zapadnu obalu Istre, od Umaga pa sve do Pule...
    http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...-jugu/6508915/

  35. #35
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Tek sam sad vidjela temu o peckanju. Vjerojatno se radi o planktonskim pužićima koji imaju kućicu od kalcijevog karbonata i bodu poput iglica. Pojavljuju se povremeno, često kasnije ljeti kad je more toplije, ali valjda je ova godina iznimka zbog velikih vrućina. Neugodno, ali nije opasno.

    Inače, u Jadranu se može pojaviti u većem broju meduza morska mjesečina (Pelagia noctiluca) veličine 10-15 cm koja peče ko vrag. Imala sam opekotine i ožiljke nakon toga godinu dana. Druga meduza koja može opeći je Chryzosaora. Puno veća, slabiji ubodi i dosta rijetka.

    Misterioznih planktonskih meduza nema

  36. #36
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ispravak, sve meduze su planktonske. Nema oku nevidljivih meduza u Jadranu koje peku.

    Btw, gore navedeni puzici su par mm veliki.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Ali ovo kaj je bilo na linku je oku vidljivo, ili sam u krivo?

  38. #38
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Je, je to je oku vidljivo.
    Ovo se odnosilo na zagonetna bockanja s početka teme. Tipkala sam s moba pa sam zaboravila ubaciti citat.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    ono kaj ssu zagonetna bockanja kod mene malko južnije bila bila su oku nevidljivo, jer sam bila s klincem

  40. #40
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Kao što rekoh, planktonski puž Creseis clava (ili C. acicula). Širine do 1 mm i teško ga je uočiti.
    Ima ih i na jugu.

    http://species-identification.org/sp...olluscs&id=265

  41. #41
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kod nas su se pocetkom osmog mjeseca pojavile Olindias meduze. Slabo se vide u moru jer izgledaju kao malo morske trave a dosta jako peku. Svako malo je netko izlazio iz mora psujuci (stariji) ili placuci (djeca) da su ih opekle, ali ispiranje odmah octom + 2 sata hladjenja ledom i opekotine bi dosta brzo prosle.

    Zgodna grafika sto sve od meduza pliva u nasem moru. S tim da su nase stvarno benigne kakvih ima drugdje (jednom smo se u dalekom moru kupali u mrezi protiv meduza jer su oko nas bile neke smrtonosne )

    http://barinfo.me/text.php?kategorija=1&id=4835

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •