Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: HUmus

  1. #1
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno HUmus

    nisam nikad radila humus
    nisam ga ni jela, ali kažu da je fino, a ja sam poguz
    treba mi za sutra, za fešticu (za predjelo sam mislila domaću paštetu od jetrica, namaz od tune i humus)
    našla sam ovaj recept
    http://www.coolinarika.com/recept/hu...onskog-namaza/

    e što mene sada zanima
    mogu li ga napraviti danas, pa ostaviti do sutra u frižideru pa ga prije posluživanja izvadim, stavim na tanjur i zalijem maslinovim uljem ili da ga napravim sutra?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    možeš

    Uvijek napravim više da imamo za 2-3 dana

  3. #3
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ti se čini ovaj recept ok?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Ok je. Ne stavljam toliko puno limuna, čini mi se previše, meni jedan limun dosta na tu količinu.
    Ne stavljam mentu, maslinovo ulje umiksam u namaz, ne poljevam.
    Ponekad dodam žličicu senfa, za promjenu, i to mi je mljac!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    ja bih samo dodala da ga mi najslađe konzumiramo s onim meksičkim palačinkama (tortilje, burito što li su već), kad se okupi društvo onda samo bacamo na tavu te palačinke da se malo zagriju, trgamo rukama i umačemo u hummus i baba ganoush (meni osobno puno draži)
    mljac

  6. #6
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    joj pituljica, ljubim te u oko
    baš sam mislilla probati napraviti pita kruh
    ali ovo je puno jednostavnije
    a i imam 2 paketa koja moram potrošiti
    hvala

    hvala trimama, i ja mislim da ću staviti malo manje limuna

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Smiješno, baš smo ga tamanili za večeru. Friško pečeni kruh i humus.
    Ne smatram se posebno vještim jer ga ne radim često, a ne držim se ni tradicionalnih sastojaka - češnjak i tahin ne stavljam.
    Radim po ovakvom receptu:
    - dvije konzerve slanutka ( netko će se čuditi, ali je sasvim ista stvar kad ga skuhaš u ekspres loncu)
    - jednu konzervu ocijediš, a od druge zadržiš vodu (ispadne taman gustoća)
    - sok jednog limuna
    - 1.25dl maslinovog ulja
    - dvije žlice popečenog i u mužaru zgnječenog sezama (umjesto tahina)
    - kumin u prahu (umjesto češnjaka)
    - sol, papar itd. prema inspiraciji

    Postupak: samo stisneš gumbić i voila blender/ručni mikser sve obavi. Dobiješ oko 8 dag humusa.

  8. #8
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    e super, baš imam 2 konzerve, znači vodu od 1 ostavim?

    kruh iz pekača?
    možda da sutra ispečem 1 prije nego gosti dođu?
    pa tko hoće kruh, tko tortilje

    mada me sve više vuče ovo
    http://www.coolinarika.com/recept/na...ace-pita-kruh/

  9. #9
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ma sve ti je to otprilike isto - pita, tortilla, čapati, naan... samo su nastali na raznim stranama svijeta. Ista pašta. Onog napuhivanja se ne boj, jednostavno je. Trik kojim bez greške postigneš napuhivanje je stiskanje s krpom. Dakle malo stisneš i osjetiš pod krpom da je kruščić oživio, pustiš, kad ono krene napuhivanje. Potom eventualno stisneš na mjestima koja se odbijaju napuhnuti sama od sebe.

    Obzirom na pressing, ideja s gotovim tortillama mi se čini najprihvatljivija. Fakat 0 mozga. Jedino ih nastoj dobro zagrijati, jer ove dućanske inače lagano snifaju po octu.

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    je, smrde po octu i meni malo daju na margarin
    znači grijanjem se to izgubi?
    tenx

    inače humus napravljen
    rekla bi da nije loš
    samo nisam to nikad jela pa ne znam zapravo kako bi trebalo bit
    jako se osjeti češnjak
    tako da sam MM poželjela "mirisni" sretan rođendan

  11. #11
    m.a.r.t.y. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    150

    Početno

    ako netko često radi humus i treba mu tahin, imam teglicu od 500g (malo načetu, jednom sam koristila), kojoj rok ističe 23.12.11., proslijedit ću mu je.
    nisam baš osobiti ljubitelj humusa, tak da će mi propasti, a s obzirom na cijenu, mislim da je šteta...

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    @m.a.r.t.y. hvala na ponudi, snalazim se sa sezamom pa mi ne treba. Jako je zgodno imati ga u blizini ako češće radiš libanonsku hranu.

    @aleksandra70vanja pretpostavljam da ti je sad nešto jasnije zašto ne koristim češnjak u egzotičnoj hrani. Neugodna istina je da ga ekipa koristi u zastrašujućim količinama pa u potpunosti dominira u hrani. Moja varijanta je s kuminom pa ima nešto više egipatski štih

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja mrzim kumin
    ili kim
    nemam pojma koji, ona dugačka crna zrnca
    trauma iz djetinjstva koja izaziva doslovno bez pretjerivanja nagon za povraćanjem i zbog kojeg ne jedem ni prežganu ni juhu od paradajza

    inače humus je solidan, ekipa ga upraf jede, jedino mi je jedan frend komentirao da što je to, da mi je to u rangu moje juhe od bundeve

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    a još da si i tabouleh napravila

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja mrzim kumin
    Kužim
    Volim začine. Čak i češnjak. Ne volim kad mi bilo koji začin dominira u hrani i zato najčešće načarobiram nešto tako da ispadne začinjeno, a opet da se kuži i osnova od koje je sve nastalo. Kod humusa i gvakamole umaka je to lako postići jer su odlični bez igdje ičaga. U principu možeš ih spraviti tako da se baš svima na tulumu svide. Evo, kad ćeš ti doći na tulum neću staviti kumin nego nešto drugo.

    Još uvijek sam u potrazi za nečim čemu sam dao radni naslov "beba ganuš" gdje bi sve bilo oriđiđi samo umjesto češnjaka ide neki pitomi začin - i nisam uspio. Baba ganuš izgleda funkcionira samo s brdo češnjaka.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    davore, jel se to stiskanje krpom odnosi samo na kruhove tipa pita-kruha? Daj opiši taj postupak malo detaljnije...svrbi me taj kruh, jela sam u egipatskom restoranu i prefini mi je pa moram probati doma napraviti.

    a70vanja, kim i kumin nisu isto, kim je onaj dugozrnati koji ide u ajnpren juhu ili još odvratnije u dinstani slatki kupus - niti ja ga ne ljubim, jedino prolazi na nekim klipićima. kumin mi je u maloj količinii skroz OK.

  17. #17
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Stiskanje kruščića krpom se radi kako bi se postiglo napuhivanje kruščića u tavi u situaciji gdje nema otvorenog plamena. Napuhivanje na plamenu je atraktivnije, ali najčešće neizvedivo. Fora dolazi iz indijske kuhinje.
    Dakle, treba ti samo tava na kojoj pečeš krščić. Pečeš na jednoj strani dok ne krene smeđenje, ne previše nego samo malo. Kruščić okreneš i isto tako treba krenuti smeđenje. Potom ga okreneš i lagano stisneš krpom (jer je vruć) i ako je sve kako treba osjetiš pod prstima lagano migoljenje, kao kad s mokrim prstom dotakneš vruću površinu. Popustiš pritisak i kruščić se na mjestu stiska krene napuhivati. Uz malo prakse svi će biti prilično napuhnuti.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Meni je nedavno humus ispao krasan. Baš pravi mljac.
    Šteta što se brzo kvari ako se odmah ne pojede.
    Sada tražim domaći slanutak, koji nije dugo stajao. Ovo iz rinfuza često ima crnih čudnih boba.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nedavno humus ispao krasan. Baš pravi mljac.
    Šteta što se brzo kvari ako se odmah ne pojede.
    Sada tražim domaći slanutak, koji nije dugo stajao. Ovo iz rinfuza često ima crnih čudnih boba.
    Moj mlađi sin sebi sam radi humus od slanutka iz konzerve. Ispadne mu taman količina koja mu odgovara. Kad ga ja radim, dugo ga namačem (ne kupujem rinfuzu nego pakirani, Ekozona ili slično i kuham obavezno u ekspres loncu, a sinu je to prezahtjevno. Za16godišnjaka je čisto ok napraviti humus "prečicom", a još unutra stavlja sezam pa bude fino....

  20. #20
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    U posljednje vrijeme sam se "navukla" na humus. Jedem ga s krekerima iz DM-a ili dvopekom.

    Poslano sa mog LG-H850 koristeći Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •