Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: sušenje voća

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno sušenje voća

    Sušila bih breskve u pećnici..... Ima li tko iskustva - treba li kriške prethodno blanširati?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Sušila bih breskve u pećnici..... Ima li tko iskustva - treba li kriške prethodno blanširati?
    Breskve ja baš ne bih blanširala jer bi im otpala kožica.

    Da zadrže boju treba ih tretirati limunskom kiselinom. Ne znam omjere napamet, ali za sušene jabuke to ide na hladno. Rastopi se acitron u vodi i voće narezano na kriške (breskve mogu biti raspolovljene, ako su vinogradarske) se umoče u to.

    Kolega je to radio sa svojom ženom, ali oni su sušili u dehidratoru. Ja sam sušila samo jabuke, prirodno na zraku i isto ih se tako namoči u razrijeđenu limunsku kiselinu.

    U pećnici sušim samo paradajze, a njih ne tretiram ničim nego samo minimalno posolim. To je skup postupak jer traaaaje u beskraj. Ne smije ići brzo, a kuri puno struje. Lakše mi je otkad imam pećnicu s ventilatorom.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Hvala ti Peterlin!
    Našla sam omjere za limunsku kiselinu ovdje: http://alternativa-za-vas.com/index....ljiva-kod-kuce

    Nemam dehidrator, a s obzirom na temperature ovih dana odlučila sam probati s balkonom (kad sunce zađe mogu možda nastaviti u pećnici na 30-40 stupnjeva)

    Kad sušiš jabuke je li ih pokrivaš nečim (tj posudu odnosno tepsiju u kojoj su)?

    Također me zanima u čemu čuvaš osušene jabuke? Škarnicli? Prozirne ili neprozirne posude?

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Moja baka je susene jabuke cuvala u platnenoj vreci na hladnom i zracnom mjestu . Nisu se nikad kvarile , jeli smo ih takve suhe ili kuhali kompot od njih. Ali nisu bile suhe kao cips.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti Peterlin!
    Našla sam omjere za limunsku kiselinu ovdje: http://alternativa-za-vas.com/index....ljiva-kod-kuce

    Nemam dehidrator, a s obzirom na temperature ovih dana odlučila sam probati s balkonom (kad sunce zađe mogu možda nastaviti u pećnici na 30-40 stupnjeva)

    Kad sušiš jabuke je li ih pokrivaš nečim (tj posudu odnosno tepsiju u kojoj su)?

    Također me zanima u čemu čuvaš osušene jabuke? Škarnicli? Prozirne ili neprozirne posude?
    Da, papirnata vrećica. Ali ne čuvam ih dugo - pojedu moji termiti. Nije dobro da je to skroz zatvoreno, mora malo "disati". Ostavila sam jedne sezone sušene paradajze u zadihtanoj staklenki, pa su mi se upljesnivili. Papirnata vrećica je najbolja, jer propušta malo zraka.

    * * *
    Ovo što sirius kaže za platnenu vrećicu je isto ok. Nisam probala, ali baš bih mogla...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ok.
    Znači sušene paradajze ne zalijevaš uljem u posudama...

    Otišli smo i na povrće

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ok.
    Znači sušene paradajze ne zalijevaš uljem u posudama...

    Otišli smo i na povrće
    Sušene paradajze zalijem uljem 2 do 3 dana prije upotrebe, da zadrže lijepu boju. Mi ih volimo u maslinovom ulju, a ako dugo tako stoje, potamne. U suncokretovom se bolje drže. Sad obično zalijevam manju količinu koja sebrzo potroši. Stavim unutra grančicu ružmarina i mali češanj češnjaka.

    Palo mi je na pamet da bi zelene staklenke od sokova bile dobre za to, ali nisam probala. Možda budem ove godine, baš počinje sezona šljivara.

  8. #8
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Sad kad je vruće mogu se paradajzi sušiti i vani. Do sada sam ih sušila u pećnici kao Peterlin ili bi ih moja mama sušila u stroju za sušenje. Budući da je izrazito vruće, stavila sam ih u crnu tepsiju, posolila i na sunce. Mogu se pokriti s gazom ili mrežicom da se muhe ne bi skupljale na njih. Ovisno o veličini, suhi su za 2-3 dana. Sušila sam cherry i šljivare. S tim da su mi cherry preefini.

    Nikada nisam jela sušene breskve. Ne uđu li one skroz u se? Čini mi se kad sva ta voda ispari da ne ostane ništa od njih. Ili se varam...

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Istina, ovo ljeto je idealno za sušenje povrća vani. Ja sam prije samo jedne godine uspjela osušiti paradajze na balkonu. Stavila sam ih u duboki pleh od pećnice na pek-papir (tako ih sušim i u pećnici) i minimalno posolila da se lakše oslobodi voda iz njih, a gore zategla gazu i prikvačila kvačicama, da ne sjedi na njima, a da ne mogu muhe i slične leteće napasti. Treba ih povremeno okrenuti.

    * * *
    Sušene breskve nisu kamene (ako ih se ne presuši) nego onak... gumaste, kao i suhe šljive. Ako se dogodi da se presuše, uvijek se može od njih skuhati kompot.

    Nisam ih sama sušila, nego nas je kolega znao počastiti sa suhim voćem iz domaće radinosti. Sad je u mirovini, pa nam je presahnuo izvor...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Nikada nisam jela sušene breskve. Ne uđu li one skroz u se? Čini mi se kad sva ta voda ispari da ne ostane ništa od njih. Ili se varam...
    Ovisi o vrsti vjerojatno. Ove naše nisu vinogradarke, nego velike žute, pa sam ih narezala na kriške. Sada napola suhe vrlo su intenzivnog okusa, no vidjet ćemo do kraja.

    Mislim i jabuke se "skupe" kad ih osušiš....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •