Evo jedna trivijalna tema ali nekako se svako toliko nadje kao detalj u drugim temama. Naime svako toliko procitam negdje nesto tipa "ok moj suprug ne pere/pegla/sprema ves, ne kuha, ne pere sudje, ne usisava, pere podove/prozore/kupaonu/kuhinju ....(nastavi niz "zenskih" poslova) ali ja (supruga/majka) ne moram brinuti o autu"

Ja svaki put ostanem totalno u cudu kako se briga o autu moze usporedjivati s ovim ostalim? Mi doma oboje brinemo o autima ali najiskrenije to nikad nije bila tema neke prepirke oko "tezine" zadatka jer je to meni poprilicna trivija. Ukupno gledajuci za auto
- 2x mjesecno natocim benzin/dizel, dok idem na posao a vec treci dan mi gori lampica pa me hvata panika, ukupno utroseno vrijeme max 10 minuta po dogadjaju (ukljucivo potpis na slip)
- 1x mjesecno dok idem na posao ostavim auto na pranju, nakon posla pokupim auto (primaju samo gotovinu ) i odem doma u cistom mirisnom autu (utrosak vremena 5min koliko mi ukupno treba pjeske od autopraone do firme i nazad)
- 2x godisnje odvezem auto kod vulkanizera na promjenu guma, ostavim kljuc, cekam pola sata u kaficu, platim, odvezem auto
- 1x godisnje ujutro prije posla ostavim auto na servisu i odem na posao, eventualno potvrdim ponudu za neke popravke telefonom, nakon posla potpisem slip i pokupim auto (potrosenih max sat vremena)
- 1x godisnje dodje mi doma teta iz osiguranja, potpisem se na slip (10 min uz kurtoazije u razgovoru)
- 1x godisnje odem na tehnicki (platim, malo palim zmigavce i svjetla, malo ga voze oni, po obicaju na kraju potpisem sveprisutni slip) - cca 30-45min ukljucivo voznju do teh stanice i nazad

Ukupno gledajuci glavna "fizikalija" brige oko auta mi se svodi na potpisivanje slipa od amexa. I ne ide mi nikako u glavu kako se nesto sto godisnje uzme mozda 3h posla ikad moze usporedjivati s npr kuhanjem rucka koji u tjedan dana uzme vise vremena od cjelogodisnje brige o autu? I zasto toliko zena uopce vidi to kao neki bitni doprinos ukupnom volumenu nasih domacinskih poslova? I zasto se predstavlja kao nesto komplicirano ili da zahtijeva neko posebno znanje i vjestinu? Meni se cini da bi 8-godisnje dijete sve to moglo odraditi da zakonski smije.

Kulturoloska uvjetovanost da su auto i voznja "muski" poslovi? Utjeha i stvaranje privida ravnoteze zbog nezadovoljstva ostalim? Stvarna uvjerenost u vlastitu nekompetentnost za ovo gore? ...?

Znam da je trivijalno, i vjerojatno manje zanimljivo od frekvencije i metoda peglanja odjece, ali eto mene svaki put iznenadi kad procitam....