Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Udomitelji-posvojitelji

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2017
    Postovi
    2

    Početno Udomitelji-posvojitelji

    Kaže nam djelatnica u CZSS da razmislimo o opciji da postanemo udomitelji-posvojitelji. U tom slučaju bi na udomljenje dobili samo onu djecu koja su za posvojenje, nikako onu koja se ne mogu posvojiti. Ona bi kod nas bila jedno četiri mjeseca i imali bi priliku vidjeti jel to dijete za nas ili ne. Zvuči idealno, ali ne znam jel to istina. Zna li netko jel to istina i je li imao takva iskustva?

  2. #2
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Znam za slučaj gdje su posvojitelji prvo bili udomitelji, radilo se o novorođenčetu. Mi nismo nikako bili za tu opciju jer je to rok u kojem se biološki roditelji imaju pravo predomisliti. Naravno, u slučaju da su se djeteta odrekli, a nije oduzeto.
    Jedan od bezbroj scenarija je da dijete bude oduzeto, sklonjeno kod vas i da biološki roditelj ne zna gdje je dijete smješteno.

    Mene više buni onaj dio da bi vidjeli je li to dijete za vas ili ne? Tko? Centar bi vidio ili vi?? Prečudno mi je to prezentirano..kao probni rok, posudba, zvuči mi baš ružno. Moj dojam samo, bez zamjerke.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    28

    Početno

    Hm, nas su u našem centru upravo odgovarali od udomiteljstva. Naime, iznijeli su nam sve moguće scenarije i rekli da dobro razmislimo da se ne bismo razočarali. Ima tu puno potencijalnih problema: za udomiteljstvo nemaš pravo na roditeljski/posvojiteljski dopust. To znači ako radiš, možeš uzeti godišnji, a što poslije? Tko će biti s djetetom dok ti radiš? Dalje, tko ti garantira da ćeš na udomiteljstvo dobiti malu bebu? Možeš dobiti i starije dijete. Ja sam pitala mogu li udomitelji odbiti udomiti neko dijete pa su rekli da se teoretski može jednom ili dvaput, ali poslije će vas gledati kao neodgovorne. Nadalje, jako je malo onih koji se odreknu djeteta, na udomljenje obično idu djeca koja su (privremeno) izmještena iz obitelji i biološki roditelji imaju pravo posjećivati dijete ( dapače, to je poželjno). Udomitelji su dužni kontaktirati s biološkim roditeljima ( to je najčešće majka, a otac je vrlo često nepoznat) i recimo moraju pitati biološku majku smiju li ići na more s djetetom ( znam konkretan slučaj). I ono što je meni najgore, uvijek postoji mogućnost da će se stvoriti uvjeti da se dijete vrati u biološku obitelj. I što onda? Tko će izliječiti moje emocionalne rane? Mi smo dugo o tome razmišljali, ali smo ipak odustali. Istina je da i ja znam jednu obitelj koja je prvo udomila pa onda i posvojila isto to dijete, ali mi nismo spremni riskirati. Tako da samo želim reći da se treba dobro raspitati o svim pravima i obvezama udomitelja i ne brzati s odlukama.

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Udomiteljstvo i posvojenje je razlika noć i dan. Udomiteljstvo je više kao posao, gdje obitelj zamjenjuje osoblje u dječjem domu, jer je obitelj prirodnije okruženje, dok je posvojenje roditeljstvo, i time se trebate voditi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •