Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Kamate na štednju

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno Kamate na štednju

    Ako netko zna da mi objasni kako se obračunavaju kamate na štednju.
    Ovako, sinu smo otvorili štednju s dosta visokom kamatom, još prije 10 g.. Drugom sinu smo otvorili štednju s duplo nižom kamatom. Mislila sam iznos štednje mlađeg sina ( nedavno isteklo oročenje) prenijeti na štednju starijeg, koje oročenje uskoro ističe . Da li se kamata obračunava na krajnji iznos na štednji, tj.na iznos koji je na štednji tog dana kada oročenje ističe ili na neki drugi iznos? Imam još dva dana da sve prebacim na drugu štednju, a do matične banke imam 3 dana jahanja, zato molim ako netko zna da mi objasni kako to ide.
    Hvala

  2. #2
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kamata se u stvari racuna dnevno. Znaci ako ti je kamata bubnut cu 5% onda ti je za svaki dan koji imas neki iznos na racunu kamata za taj dan taj iznos * 5%/365
    U prijevodu ako stavis taj iznos dobit ces kamatu za dva dana...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Ne razumijem baš. Ma nije ni toliko važno, uskoro ću saznati.
    Sillyme hvala na odgovoru

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Kamo sreće da su kamate pet posto, imas sreće ako nabasas na dva posto

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Da , prije 10 g. dobili smo kamatu 4.15% s nekim bonusom, nakon 3 g. za sina 2.5 % , a sada su oko 1.5%, zato bih sve prebacila na onu najstariju štednju jer tu se osjeti neki porast iznosa. Govorim za Medo štedo štednju u Erste banci.

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ima li ta prva štednja po 4.15% sistem jednokratne uplate s nekim rokom vezanosti ili uplaćujete svaki mjesec/godinu određeni iznos?

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    jesi sigurna da vam je i dalje kamata 4,15%. bilo bi ok da je, odnosno da je ne mijenjaju na već zaključene ugovore, ali naše iskustvo je drugačije.
    mi smo, u jednoj drugoj banci bili krenuli s 4,5 (a odluka je pala na tu banku baš zato jer je imala najvišu kamatu), vrlo brzo smo dobili obavijest da je pala na 4, pa tako je lagano padala do nedavno kada je došla ispod 2, mislim 1,8 ili tako nešto.
    sada je 2% valjda najviša koju možeš na dječju štednju dobiti. ako netko zna negdje za višu, neka podijeli informaciju.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Meni u ugovoru piše FIKSNA 4.15 %,a bonus na kamatu 50%. Zadnji put kad sam bila u banci bankarica mi je rekla da je to dobra kamata i da je dobar potez imati što veći iznos.
    Sada gledam Medo štedo je ČAK 2% kamate bez bonusa. Ne znam sada kada budem produžavala oročenje, da li će se kam. smanjiti. Prošli put nije.
    To je bilo prije 10 godina i Medo štedo je tek počinjao i bile su više kamate.
    Čokolada, uplaćivali smo godinama trajnim nalogom mjesečni iznos, sve do nedavno kad sam krenula na porodiljni , pa na roditeljski dopust do 3. g. djeteta.( Danas sa tek skužila da mi je uplaćena naknada 2 328,00 kuna umjesto 1663.00.)
    Oročenje je trajalo 2 X 5 godina.

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Kamata će ti pri sklapanju novog oročenja sigurno biti u skladu s danasnjim niskim kamatama.

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kad ti istekne ovo oročenje novo možeš dobiti po trenutnim uvjetima. Ja ne bi sad oročavala na 5g fixno jer se čini da kamate opet polagano rastu... Trenutno je koliko vidim "2% za štednju preko 6 mjeseci u kunama"
    Inicijalno pitanje sam shvatila da misliš uložiti ovih 2 dana novce od mlađeg na račun od starijeg, pa da se računa kamata na cijeli period oročenja na ukupni finalni iznos - što ne može.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Dobro si shvatila inicijalno pitanje i ne, ne namjeravam opet oročiti na 5 g. pogotovo s nižom kamatom.
    Ako se automatski nastavi oročenje , kako piše u ugovoru , kamate se prilagođavaju trenutnima ili...?
    Morat ću do svoje seoske bankarice da ju ispitam, pa nek bude kilometarski red iza mene.
    Netko bi pomislio da su bar šesteroznamenkaste cifre u pitanju, koliko ispitujem i gnjavim, ali financijski volim imati malo dugoročnije, planove pa i za iznose 2-3 tisuće kuna, pogotovo kad se radi o lovi "za djecu".

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    koja je ok štednja za djecu sada?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Jelena, nemam pojma koja je sada najbolja štednja, u našem selu imamo samo erste bank otvorenu i to povremeno.
    Baš će me razočarati ako se kamata smanji , jer u ovih 10 g. kod automatskog produžavanja oročenja nije bio taj slučaj.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Poštanska banka?

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj celeste prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, nemam pojma koja je sada najbolja štednja, u našem selu imamo samo erste bank otvorenu i to povremeno.
    Baš će me razočarati ako se kamata smanji , jer u ovih 10 g. kod automatskog produžavanja oročenja nije bio taj slučaj.
    Uf, to je bezveze kad imaš samo jednu banku i nemaš uopće izbora...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    U banci su mi umjesto oročenja ponudili ulaganje u investicijski fond. Navodno prilično konzervativan, no prinosi su znatno veći od uobičajenih kamata na štednju.

    Ima li netko iskustva i savjete ne što treba pripaziti?

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    A o kojoj se radi?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Sberbank, InterCapital Bond - obveznički fond

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Za tebe, ili i to ide na djecu?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ovo konkretno kod mene je štednja za odrasle, ali načelno mislim da je svejedno....

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Možda je svejedno, ali treba pitat dal se tak nekaj uopće može složiti za klince

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    32

    Početno

    -Pravomoćno rješenje Centra za socijalnu skrb o imenovanju skrbnika? Čemu to...

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Svi to imaju smije račun napraviti ili skrbnik s rodni listom ili s rješenjem koji si navela. Raj papir ako je takav vid traže i vrtići i skole
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.09.2017. at 17:03

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj myrina prvotno napisa Vidi poruku
    -Pravomoćno rješenje Centra za socijalnu skrb o imenovanju skrbnika? Čemu to...
    Za slučajeve kada je dijete pod skrbništvom i skrbnik otvara račun za dijete. Račun može otvoriti roditelj - on je zakonski zastupnik djetetu i legitimira se rodnim listom, skrbnik se legitimira rješenjem kojim je imenovan skrbnikom.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Cure bile ste u pravu, kamata je smanjena na 2% , a bonus na kamatu s 50% na 5%-15%.
    BUUUUUUUUU

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •