Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 53

Tema: Jesu li kućni ljubimci samo za bogate ljude?

  1. #1
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno Jesu li kućni ljubimci samo za bogate ljude?

    Prijatelji imaju macu, koja je već u godinama, i sa sve više zdravstvenih problema. Veterinar im je rekao da će ih dijagnostika koštati 800-1000 Kn, a i više ovisno o tome hoće li se odmah naći uzrok problema, a o cifri za liječenje ne može se izjasniti dok ne dođu nalazi. Oni trenutno nisu u dobroj financijskoj situaciji, ona je ostala bez posla, imaju dvoje školaraca, ostala je bez prednjeg zuba,... Kad je to spomenula veterinaru, on joj je dosta otresito rekao: Gospođo, Vi ste se dužni brinuti o svojoj životinji!

    A što ako ne može, što ako nema otkud? Kupiti djeci tenisice, napraviti most da po svijetu ne hoda krezuba... ili liječiti macu? Ili dati macu uspavati i slomiti srce djeci, sebi,.... Nju za tu macu puno toga veže, maca je starija i od njene djece, selile su se skupa iz mjesta u mjesto. Ona bi čak radije bila bez zuba, ali ne može zamisliti situaciju da okolo posuđuje za macu a da joj djeca nemaju ono osnovno.

    Je li tko bio u sličnoj situaciji, kako ste to riješili, kako ste izabrali kad je bilo ljubimcu ili djeci (ili nekom drugom od ukućana), jeste li stvarno tretirali ljubimca kao ravnopravnog člana obitelji?

  2. #2
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Evo ja ću direkt: djeca bi trebala biti No.1.

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Koliko se sjećam, poznanici su svoje životinje liječili koliko su mogli. U trenu kad više nisu mogli, brinuli su se o njima do uginuća, a ukoliko bi bila riječ o velikim bolovima, tumorima i sl., dali bi ih uspavati.

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, to nije nimalo jednostavno. Kućni ljubimac može biti jako veliko financijsko opterećenje, i toga bi svatko tko uzima ljubimca trebao biti svjestan (a opet, nemoguće je to predvidjeti).

    Ne radi se tu samo o starim i jako bolesnim životinjama, ako je životinja boležljiva onda su i posjeti veterinaru česti, a to nosi velike troškove.

    Moj pas je recimo jako boležljiv, i često imamo dosta velike troškove za veterinara (+ STALNO imamo značajne troškove obzirom da jede posebnu hranu + ima kronične probleme).

    Sad, mi to možemo financijski pokrivati, premda naravno da to znači da se koječega moramo odreći, ali sigurno da svatko od nas može ostati bez posla u današnje vrijeme, i kako bi u takvoj situaciji 'održavali' psa - to ne smijem niti pomisliti.

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne bih imala dileme. Mačka je stara.
    Inače, da. Životinje su definitivno za bogate. Ja sam se prilično opekla dok sam to naučila. Moji su recimo imali odnos prema kućnim ljubimcima kao potrošnoj robi. Pregazi auto? Dan žalovanja ako je nešto značio, i idi dalje. U gradu je to posve drugačije. Sjećam se da se mater čudila koga gradski veterinari liječe jer joj je bilo neshvatljivo da liječe mačke i pse. Danas mi je njen odnos prema tome vrlo brutalan. A možda ne bi trebao biti. Zašto svinje jedemo, a pse tetošimo? Jesu li moji realni kojima su sve životinje jednako beznačajne, ili su jedino vegani realni kojima su sve životinje značajne, a sredina ne postoji? Oprosti, malo sam se odmaknula od pitanja.

    Djeca bi trebala biti na prvom mjestu.

  6. #6
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Mislim da uopće nije upitno bi li ili ne djeca trebala biti na prvom mjestu. Tu sigurno nema dileme. Nadam se

    Mi naše pse stvarno jako volimo i suze mi na oči dođu kad se sjetim da bi im se nešto moglo dogoditi, ali vrlo mi je teško reći jesu li psi ravnopravni članovi obitelji. Prije bih rekla da su (po meni) važan dio određenog dijela života. Da ćemo pustiti da pate, nećemo. Da ćemo im platiti liječenje i voditi brigu o njihovim potrebama u skladu s mogućnostima, hoćemo. Ali da dobijem ospice kad netko kaže psima odi mamici, dobijem instant.
    Starijeg psa (11 g) već hvataju degenerativne staračke promjene. Izdaci su veliki, ali si to trenutačno možemo priuštiti.
    Neke troškove ne možemo predvidjeti, ali bismo se trebali o njima brinuti u skladu s mogućnostima i prema vlastitoj savjesti koliko god ponekad neke odluke bile teške.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    svatko će reći da su djeca na prvom mjestu, samo što to uopće konkretno znači? Hoće li ova prijateljica od Audrey iz prvog posta prije djeci kupiti tenisice nego popraviti sebi zub, i bi li uopće bilo normalno da to napravi?

    Ako ti se pas razboli, povraća, onemoća i vidiš da će doslovno umrijeti, hoće li onda itko reći joj meni su djeca na prvom mjestu, pa neću voditi psa na infuziju?

    Uvijek se u obitelji gledaju i prvo rješavaju prioriteti, i normalno da se i životinja tu broji. To je značenje one uzrečice da je pas dio obitelji.

  8. #8
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Možda sam se krivo izrazila. Pod djeca su prva sam mislila na situacije od životne važnosti gdje moras birati ili-ili, a ne na banalne ili materijalne stvari poput tenisica ili mobitela.
    Iskreno, ne mogu ni zamisliti koliko teško mora biti donijeti takvu odluku.

  9. #9
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ti se pas razboli, povraća, onemoća i vidiš da će doslovno umrijeti, hoće li onda itko reći joj meni su djeca na prvom mjestu, pa neću voditi psa na infuziju?
    Ako važeš zadnju kunu, hoćeš li uzeti cipele za zimu za 300 kn, da dijete ne dolazi mokrih i premrzlih nogu, ili dati za dijagnostiku psa, onda izbor nije jednostavan. To se čini trivijalnim svakome tko ima novca. Onima koji nemaju ne.

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa naravno da nije jednostavan, to sam i htjela reći, i to znači da je i pas dio obielji, jer da nije onda bi izbor bio jednostavan - a nije.

  11. #11
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Imala sam u životu i jako puno i jako malo.
    Isprobala sam i sve verzije između te dvije krajnosti.
    Kad mi je jedna plaća bila premalo, našla sam drugi posao pa treći...
    Nahrmbala sam se u životu i s ponosom mogu reći da danas imam kronično bolesne zglobove, ali nemam dugova.
    Kod mene je pas kao osoba.
    Član obitelji.
    I zdravlje je na prvom mjestu.
    Da imam zadnjih 300 kn, kupila bih maloj rabljene tenisice za npr. 50 kn i ostalo dala za liječenje psa.
    Moji zubi čekaju već dvije godine.
    Da mi fali prednji, rješila bih to privremeno sa "žabicom" koja je jeftina i čisto ok solucija.
    Most bi pričekao.
    Evo baš jučer sam bila s malom u privatnoj i skupoj, ali jako kvalitetnoj klinici da joj urede okrhnuti zub.
    Platila sam i nije mi žao.
    Za sebe to ne mogu i ja čekam, već dvije godine.
    Trebala bih isto most, nemam toliko za izdvojiti i nosim parcijalnu protezu za ravno 0 kuna preko socijalnog.
    I kaj?
    Živa sam. Jedem, pričam normalno i sve pet.
    Dakle; zdravlje je prvo!
    Uključujući i pseće.
    Onda je dijete.
    Ja sam na kraju balade.
    I meni je to tako ok i jedino na taj način mi je savjest mirna.
    Ni u ludilu ne bih mogla imati novu krunicu ili most, a da nisam bolesnom psu pomogla ili još gore, dala ga uspavati.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Da sam u toj situaciji, jedan od bitnih argumenata bio bi mi "maca je u godinama i sa sve više zdravstvenih problema".
    Ovisno o tim problemima, važno bi mi bilo da životinja ne pati.
    Radije bih platila uspavljivanje, nego daljnje patnje.
    Govoreći iz baš te perspektive u kojoj sam prije nekoliko godina odabrala suprotno.
    Danas mi je žao.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Tih 300 kn je bilo figurativno. Moglo je to biti za knjige, ili za obroke do sljedeće plaće. Kvaka je da je ili-ili. A u pet dana ne može svatko naći, u bilo kojoj profesiji, posao. Uostalom, plaća stigne najkasnije za tjedan dana.

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Evo ja ti kažem da nisi u pravu.
    Možeš naći posao, ako ne biraš, doslovno odmah.
    Ne mislim na direktorski, već čišćenje, peglanje, kopanje, čišćenje apartmana, branje grožđa...
    Dnevnica od 100-200 pa i više kn.
    Ovisi koliko sati se radi i kako se pogodiš.
    Kome je frka taj ne bira.

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Dobro, u pravu si. Posla ima. Opet, nekako mi je nestvarno iskeširati 1000 kn za dijagnostiku mačke u gore opisanoj situaciji.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, u pravu si. Posla ima. Opet, nekako mi je nestvarno iskeširati 1000 kn za dijagnostiku mačke u gore opisanoj situaciji.
    Slažem se s tobom. Mačka je stara i nije izgledno da će se oporaviti. Moj izbor bi bio kako je čokolada napisala, brinuti o njoj do uginuća. Dijagnostiku ne bih platila u ovoj situaciji.

  17. #17
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne znamo o čemu se radi.
    Ali evo, opet primjer iz mog života:
    Naš je Bobby bio jako bolestan početkom godine.
    I odvede ga muž vetu, privatnom.
    Razvikanom i dobrom.
    Tu ga inače cijepimo i blizu nam je.
    I veli dr- otišla kralježnica, a ako nije ona, onda je prostata.
    Moooolim?!?
    Da, da, to je 100% tako.
    I hitno morate na veterinarski faks da ga tamo uspavaju, slikaju i pregledaju stručnjaci.
    I onda operacije.
    Moooolim?!?
    Dr je izvadio Bobbyu krv, dao mu vitaminsku injekciju i naplatio 150 kn.
    Muž me zove u suzama i priča mi to.
    Odi u državnu ambulantu, oni imaju UZV, RTG, more doktora, odi k njima!- rekoh mu.
    Državna ambulanta je 500m od nas, a faks bome na drugom kraju županije.
    I ode muž.
    I zove i kaže; pregledao ga dr i zaključio da treba RTG, snimio psa bez uspavljivanja( muž ga je držao) i zaključak je da je kralježnica savršena.
    Onda je došla doktorica, specijalistica za UZV I napravila snimanje.
    Prostata ok, ali je otkrila tri kamena u mokraćnom mjehuru i to jedan baš veliki.
    Zato je Bobby i piškio krv.
    Pozvala je šefa koji je kirurg i zajedno su pregledali sve nalaze i zaključili da se Bobby može izliječiti bez operacije.
    Muž je još tjedan dana hodao svako jutro na infuziju, injekcije antibiotika, vitamina i još neka, treća je bila plus limenke specijalne hrane koja ima u sebi neku kiselinu koja otapa te kamence.
    Krv su mu vadili dvaput.
    Na kraju liječenja račun je iznosio ravno 400 kn.
    Toliko bi samo uspavljivanje na faksu platili.
    Tako da, evo. Ne znam, ali ja ubuduće idem samo k njima za liječenje i dijagnostiku.
    Imaju svu opremu.
    Imaju super doktore.
    Imaju volje i znanja.
    Jedino nemaju fancy prostor nego prastari i ofucani.

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Što je to državna ambulanta i koja je razlika nje i veterinarskog faksa? (vučem paralelu s državnim zubarom i onim na stomatološkom).

  19. #19
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Na kraju liječenja račun je iznosio ravno 400 kn.
    Toliko bi samo uspavljivanje na faksu platili.
    Na veterinarskom fakultetu ne uspavljuju pse za RTG.

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Razlika je u pristupu i cijenama.
    Na faksu rade profesori kao i na stomatološkom.
    Puno znaju, ali i ega su velika.
    Inzistiraju na uspavljivanju i za čas se troškovi nagomilaju.
    Državna ambulanta je ona koju drži/financira općina- grad.
    Iako se i oni konzultiraju s kolegama na faksu (telefonski) to ne naplaćuju. Puno su fleksibilniji u svemu i ako si već bio kod njh puno toga ne naplate. Pregled sigurno ne. Životinje su im važnije od ega i znanstvenih radova.
    Itd.
    Za privatne ambulante znamo što su- tamo se apsolutno sve plaća i to u pravilu skuplje pa čak, usudila bih se reći i nepotrebno.

  21. #21
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    Na veterinarskom fakultetu ne uspavljuju pse za RTG.
    Da? Nije točno.
    Mog psa obavezno.
    Gledaju po pasminama.
    Jednom su to napravili i bilo je užasno iskustvo.
    Tek iz drugog pokušaja je zaspao.
    Ma...ne želim se ni prisječati.

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    državna ambulanta= veterinarska stanica; veterinarski faks=ambulanta veterinarskog faksa; nemaju nužno iste cijene, niti isto obavljaju neke postupke

    Mi smo vodili psa na rtg na vet. faks, pa nam nisu uspavljivali psa - ali nije isto rtg kralježnice i abdomena, sigurno da svaki taj postupak ima svoj način rada i svoju cijenu.

    Generalno, cijene se jako razlikuju od veterinara do veterinara.

  23. #23
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Da? Nije točno.
    Mog psa obavezno.
    Gledaju po pasminama.
    Jednom su to napravili i bilo je užasno iskustvo.
    Tek iz drugog pokušaja je zaspao.
    Ma...ne želim se ni prisječati.
    Naše su bile hrpu puta na RTG, snimali su im kukove, kralježnicu, abdomen, šape, zube i nikad nijednu uspavali nisu.

  24. #24
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sreća njihova.
    Mojeg su uspavljivali zbog sumnje na slomljen prstić i zbog zuba.
    Nisu uopće htjeli razmiotriti drugu opciju (da ga ja držim, recimo)
    A ionako sam s njim bila cijelo vrijeme.

  25. #25
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    oprostite ali zasto se vlasnici kucnih ljubimaca izlazu nepotrebnom zracenju? naravno ako pod RTG mislimo roentgen.

  26. #26
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    oprostite ali zasto se vlasnici kucnih ljubimaca izlazu nepotrebnom zracenju? naravno ako pod RTG mislimo roentgen.
    Da, roentgen. Misliš na to držanje ljubimca dok ga snimaju? Stave ti onu pregaču, što li je već. Ne znam doduše je li to dovoljna zaštita.

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Da pse ne izlažu nepotrebnom uspavljivanju.

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    a kako bi inače napravili rtg?!

  29. #29
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa da, obučeš onu pregaču koja ima tonu.
    Radije to, nego uspavljivanje.

  30. #30
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nisam znala da veterinarske stanice jos postoje! Mislila sam da su samo privatnici ili vet.faks.

  31. #31
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Nisam ni ja. Iskeširala sam dosta na prvu macku pa sad ovu ne vodim veterinaru
    Posljednje uređivanje od NanoiBeba : 30.08.2017. at 17:06

  32. #32
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ma nekako me zasmetao taj bahat odgovor veterinara: 'Dužni ste se brinuti za svoju životinju' i taj stav da kakav si ti čovjek ako ne digneš kredit i prodaš zlatninu da (njemu) platiš za liječenje ljubimca, pa koliko košta da košta.
    Pa me zanimalo ima li ljudi koji će dati i 'zadnju paru' za životinju jer je stvarno doživljavaju kao člana obitelji, recimo kao što bi napravili da im bratu, sestri, mami (da ne spominjem samo djecu) treba neki lijek koji nije na listi HZZO-a.
    I vidim da puno vas kaže da je maca stara, što da nije? Koliko bi to mijenjalo na stvari? Jesmo li licemjeri ili samo realno rezoniramo ako kad se radi o životinji imamo stav 'Pa stara je, pa to se ne isplati, pa samo bi se mučila,...', a za 'ljudskog' člana obitelji ćemo učiniti sve da mu produžimo život, iako je star, iako unatoč svemu poduzetom neće još dugo živjeti, iako će mu taj ostatak života biti sve samo ne kvalitetan....

    Ili su stvarno najrazumniji ljudi sa sela koji bi rekli 'Na mačku pare trošit'?! Pa barem mačaka ima!'

  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne bih rekla da su takvi ljudi najrazumniji, ljudi na selu, prije, u stara vremena se vjerojatno nisu emocionalno vezali za mačke, možda nešto više za pse, a danas su ljudi emocionalno vezani uz kućne ljubimce, tako da stav 'ma mačaka' ne bih nazvala razumnim nego prije okrutnim, tj. mislila bih da s onim tko tako razmišlja nije baš sve u redu. Naravno, ima ljudi, i to ne malo, koji i izbace kućnog ljubimca na cestu kad im dosadi ili kad smatraju da se više ne mogu o njemu brinuti. A ima i ljudi koji zaista potroše zadnji novčić na ljubimca (i to ne malo). No mislim da nema suvislog vlasnika koji bi pustio životinju koja se ima šanse izliječiti da krepa radi novaca. Ako je životinja stara ili teško bolesna, pa je upitno hoće li skupo liječeje pomoći, to je druga priča.

    Što se tiče veterinara, to što je rekao je svakako nelijepo, ima kojekakvih veterinara pa zaista i onih koji žele zarađivati na grižnji savjesti vlasnika, no barem je veterinara lako promijeniti.

  34. #34
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ljeto je prošlo, mogli bi i do eutanazije doći

  35. #35
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih rekla da su takvi ljudi najrazumniji, ljudi na selu, prije, u stara vremena se vjerojatno nisu emocionalno vezali za mačke, možda nešto više za pse,
    moji dida i baba su ljudi sa sela sa old school odnosom prema životinjama
    i ne bih rekla da se ne vežu, vežu se ne samo za mačke, nego i za koze, kozliće, svinje, nešto manje za kokoši
    samo što je njima normalno da unatoč tome što si se vezao za malo kozle, jako ti je slatko i drago, ipak ćeš ga ubiti i pojesti

  36. #36
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što da ti kažem, to je neka druga vrsta vezanja

  37. #37
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Moja strina je godinama imala koze i kozliće koje bi zaklali, ali ih ona nikad nije jela, jer nije mogla. Vežu se ljudi za domaće životinje kako ne, samo su okviri unaprijed drugačije postavljeni.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    I vidim da puno vas kaže da je maca stara, što da nije?
    Ali u ovom slučaju je, pa su nam takvi i odgovori.

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Stara je, ali ne može živa pod zemlju.
    Što je sljedeće; stari ljudi?
    Bolesni?
    Starost ne može biti opravdanje za eutanaziju, ne liječenje, nemar...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Starost ne može biti opravdanje za eutanaziju, ne liječenje, nemar...
    Pa i nije.
    Nemogućnost plaćanja je opravdanje za to.
    Nije ovdje pitanje "mačka mi je stara i ofucana, više ne skače kao nekad, da ju uspavam?", nego je pitanje što je prioritet u teškoj, financijski neizvjesnoj, situaciji.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Evo ja sam sličnog materijalnog stanja kao ta drugarica. I imam mačke i decu.
    Ja bih prvo - promenila veterinara. Ako treba više puta.
    Kao što sam promenila i stomatologa kad mi je rekao sličnu stvar za moje zube, da sam dužna da se brinem o njima. Pri tom je dobio i odgovor da je on moj stomatolog, a ne ispovednik, i da može da me obavesti o stanju mojih zuba, ali da svoje lično mišljenje slobodno zadrži za sebe, naročito dok istovremeno radi i državnu i privatnu praksu. Ljudi sebi dopuštaju previše.
    Naravno da smo dužni da se brinemo za ljubimce. Koliko možemo.
    Ali i najbogatiji mogu biti suočeni sa cifrom koja im je nedostižna.
    Srećom, do sada sam uvek imala dovoljno za lečenje, kada je to bilo moguće. Međutim, naši veterinari nisu ni opremljeni za neku tako skupu dijagnostiku.
    Ne znam šta bih uradila da sam pred takvom dilemom. Ako su deca veća, sigurno bih razgovarala sa njima, pitala otvoreno i njih za mišljenje. Nekad se mogu kupiti jeftina odeća i veštački zubi pa pomoći mački, nekad se možda ni tako nema dovoljno novca. Ne znam.

  42. #42
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ne kuzim zasto se ona opravdavala veterinaru?
    mozes platiti ili ne. pogotovo zato sto se ovdje radi o velikoj cifri, samo za dijagnostiku

    ako ne mozes, trazis neku drugu soluciju (jefiniju, koju si mozes priustiti).

    ljubimac je dio obitelji, i napravit cu sve sto trebam i mogu da mu bude dobro
    u skladu sa nasim mogucnostima

  43. #43
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam znala da veterinarske stanice jos postoje! Mislila sam da su samo privatnici ili vet.faks.
    postoje, kako da ne

    ja imam iskustvo samo sa vet. ambulantama (nismo nikada isli privatniku (u nasem gradicu ga niti nema), niti na vet. faks, srecom nije bilo potrebe), i odlicno je, predivni ljudi sa puno ljubavi za zivotinje.

  44. #44
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da odgovorim na postavljeno pitanje u naslovu teme: jest. Jer u ovo vrijeme bogat je onaj koji izdrzi od place do place bez minusa na kartici. Po toj definiciji (i samo toj) mi smo skoro pa bogati. Malo se stisnemo, potrose se neki novci koji se stede za nesto drugo, tipa nove plocice ili bojanje stana. Nasi ljubimci su uvijek zbrinuti u svakom smislu. Koliko kosta da kosta, nade se novac. A da smo u situaciji kao opisanoj mislim da bi nasli tih 1000 kn taman posudili kod nekog od obitelji. Onda bi nasli i jos koji kunu za liječenje. A kad bi vidili da nema pomoci bolesnoj maci, odveli bi ju kuci i olaksali zadnje dane koliko mozemo. Kod nas u kuci se dosad niti jedna zivotinja nije uspavala tj ubila. Jer to je ubijanje. Je li opravdano, svakom na savjest. Dosad sam pokopala bit ce i 10-ak raznih bestija, sve su umrle od starosti, bolesti ili auta. Niti jedna od inekcije. Sad evo mislimo se kako skupiti 1000 kn za kujicu sterilizirati. Nacemo te novce i platiti. A da nas koštaju, jesu i to brdo love. 200 kn svakih par mjeseci samo na ampule. Dok imam ja za kavu, imat ce oni sve sto im treba. Taman prestala pit tu kavu.

  45. #45
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Neka proba kod drugog veterinara. Ne da će puno jeftinije proći, ali s nekima se može bar malo dogovoriti. Ja kad imam neki veći izdatak s vrata objavljujem da sam pod kreditnom i neka mi slože neki razumni račun, bez stavki kao što je 150 kn interventni pregled, 80 kn za flaster, itd. Jednom sam čak dogovorila i da plaćam na rate, ali inače nisu baš tome skloni.
    Jedan veterinar, malo ciničan ali inače simpatičan lik, je sa mnom imao dugu raspravu o veterinarskoj djelatnosti sada i nekad. I ja se sjećam kako nam je kad sam bila mala bilo problem naći veterinara koji bi pomogao mački pri otežanom porodu sve je bilo orjentirano na veću stoku. Danas, kaže taj moj veterinar, lova je kod vlasnika ljubimaca. Ljubimac je član obitelji i za njega se daje koliko se traži, a kad ga zovu jer se ozlijedilo tele ili svinja, prvo je pitanje mislite li ga skoro ubiti - ako da, obavite to ranije, jer nema smisla trošiti novce. I sve je manje veterinara koji se uopće hoće baviti sa krupnijim životinjama.
    Istina imala sam i ja situaciju da platim mački operaciju i da mi onda nestane nakon 2 mjeseca...
    Tako da na kraju ispada da je zbilja tako, ljubimci nisu za siromašne, samo dok platiš sredstvo protiv buha i redovno cijepljenje nije ti svejedno, a kamoli da zatreba nešto ozbiljnije - mi ljudi srećom još imamo kakvo-takvo zdravstveno osiguranje. Ljubimci nemaju i to liječenje jako puno košta :/

    Još zadnja mogućnost, možda se mogu obratiti nekoj udruzi koja se bavi životinjama. Nije rijetko da udruge za pomoć napuštenim životinjama objave na društvenim mrežama i slučajeve životinja koje imaju vlasnike, ali oni jednostavno ne mogu platiti neku operaciju. Samo to obično budu i veći iznosi i dramatičnije priče.

  46. #46
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Da imam zadnjih 300 kn, kupila bih maloj rabljene tenisice za npr. 50 kn i ostalo dala za liječenje psa.
    Ovako i ja... moram reći da mi je dijete nosilo svu rabljenu robu, tenisice se kupovalo tu na burzi i za manje od 50 kn, ali je mačka išla na operaciju

  47. #47
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mi smo pred tri godine u kroničnoj besparici potrošili po skoro 1000 eura na svakog od dva psa...
    Na rate.

    Tad je pesica imala 12 godina kad je imala užasno tešku operaciju, nakon toga je živjela još dvije godine.... kad ju je s 14 pogodio osteosarkom, dali smo ju uspavati... nakon što smo probali skoro sve... ali kad su joj dani prolazili u cviljenju zbog boli, a terapija nije pomagala... nismo htjeli da još pati...
    Dva mjeseca nakon njene operacije mali pas se otrovao i jedva preživio... eno ga i danas živ i zdrav... doduše, ne baš zdrav, leukopeničan je... ali sretan je. I mi s njim...
    Dok god mogu nešto napraviti, ja ću to napraviti. Tome služi Mastercard...

    Istina, ne znam što bi da sam bez primanja... ali evo, svako govori iz svojih cipela...

  48. #48
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Zato nisam upisala veterinu. Jer su mi govorili da moraš bit krupan i jak za raditi sa stokom. A male životinje nikome nisu padale na pamet. Sada se to promijenilo. Doduše kvartovski vet mi ne izgleda kao da puca od posla. Tri od pet puta čekaona je bila prazna.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 31.08.2017. at 15:12

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Davno je još Adrian Mole rekao da je odustao od veterine jer mu je rečeno da "pola vremena držiš ruke u kravi, a drugu polovinu daješ injekcije razmaženim, debelim psima".

  50. #50
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    VeraM vidi sa Prijateljima životinja možeš li negdje srediti popust.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •