Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 108

Tema: Prilagodba djeteta na novu školu, razred, učiteljicu...

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Što se ocjena tiče, u razredima od mojih troje je bilo svakakvih ocjena u nižim razredima i tijekom godine, i zaključno.

  2. #52
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ok je sve to o čemu pišete.

    ali moje mišljenje je da je jedna stvar dijagnostika i otkrivanje poteškoća, tipa disleksije, adhd itd.

    a druga stvar je prosječni dječji razvoj. bez poteškoća. ili odstupanja, kako ti kažeš čokolada. svako dijete je drugačije i ne mogu svi biti isti.
    ne može sanjarenje ili slabija koncentracija ili sporost djeteta i sl biti odstupanje.

    evo, da je ovaj mali u razredu od martinep, a pukom slučajnosti nije, bilo bi normalno da tek krajem drugog razreda tečno čita. u ovom razredu je spor i to je odstupanje, poteškoća u učenju. da je u razredu od martinep, ovog topika ne bi ni bilo. i stanamar ne bi bila u brizi i ne bi uopće razmišljala o poteškoćama u učenju.

    a šta ne?

    a kad je već tako kako je, moje osobno mišljenje je da je tu važnija uloga roditelja od vježbanja i rada ipak da dijete, kad je već u sredini koja mu nameće da se osjeća glupo i nesposobno, ne dobije dojam da je sporost i sanjarenje - odstupanje.

    naravno da sam za to da se pomogne djetetu i da se radi s djetetom, i, iako mi je to bio uvijek zanimljiv pristup i voljela sam to čitati, hebaj ga, nisam imala herca biti casa i skroz im prepustiti školovanje, mislim da ipak i ovo prvo treba uvijek imati na umu.

  3. #53
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Što se ocjena tiče, u razredima od mojih troje je bilo svakakvih ocjena u nižim razredima i tijekom godine, i zaključno.
    da. i kod nas. m je, s ovom svojom učiteljicom, u drugom razredu i jedinice dobijala. omiljeni primjer sastava, sto put sam ga napisala, al moram još jednom :D

    2. razred, dobije jedinicu iz sastava, pa drugu, pa treću. pa joj preko cijele stranice crvenom kemijskom napiše "ovo nije sastav" i ispod komadina od pol metra. dok ja nisam skužila da ova pojma nema što je sastav. štajaznam, valjda su neka djeca i čula, nisu svi dobili jedan :D ova moja nije. onda sam joj objasnila što je sastav. pa više nije dobila jedice. al bome ni pet, nema šanse tu peticu dobiti iz sastava. da je kod neke druge učiteljice bila, sigurno bi dobila peticu. budi zadovoljan ako dobiješ trojku, četvorka ko da si boga za bradu uvatio, a petice jedino njih par iz razreda, djeca koja stvarno pišu na razini gimnazijskog eseja, majke mi moje. malo pretjerujem, naravno. al ne previše.

  4. #54
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A kako je bilo na kraju godine? Zaključna ocjena?

  5. #55
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    4

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a petice jedino njih par iz razreda, djeca koja stvarno pišu na razini gimnazijskog eseja, majke mi moje. malo pretjerujem, naravno. al ne previše.
    A kako tih par iz razreda piše sastave na gimnazijskoj razini u 2. razredu? Bez zezanja, ozbiljno pitam, jer se do takve razine pisanja dolazi vježbom. Imaju li često takve zadaće pa imaju dovoljno prakse, a već su krenuli s bolje startne pozicije, ili im roditelji pišu te eseje za 5 ?

  7. #57

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ok je sve to o čemu pišete.

    ali moje mišljenje je da je jedna stvar dijagnostika i otkrivanje poteškoća, tipa disleksije, adhd itd.

    a druga stvar je prosječni dječji razvoj. bez poteškoća. ili odstupanja, kako ti kažeš čokolada. svako dijete je drugačije i ne mogu svi biti isti.
    ne može sanjarenje ili slabija koncentracija ili sporost djeteta i sl biti odstupanje.

    evo, da je ovaj mali u razredu od martinep, a pukom slučajnosti nije, bilo bi normalno da tek krajem drugog razreda tečno čita. u ovom razredu je spor i to je odstupanje, poteškoća u učenju. da je u razredu od martinep, ovog topika ne bi ni bilo. i stanamar ne bi bila u brizi i ne bi uopće razmišljala o poteškoćama u učenju.

    a šta ne?

    a kad je već tako kako je, moje osobno mišljenje je da je tu važnija uloga roditelja od vježbanja i rada ipak da dijete, kad je već u sredini koja mu nameće da se osjeća glupo i nesposobno, ne dobije dojam da je sporost i sanjarenje - odstupanje.

    naravno da sam za to da se pomogne djetetu i da se radi s djetetom, i, iako mi je to bio uvijek zanimljiv pristup i voljela sam to čitati, hebaj ga, nisam imala herca biti casa i skroz im prepustiti školovanje, mislim da ipak i ovo prvo treba uvijek imati na umu.

    nažalost, iz cijele ove priče zaključila sam da su se roditelji pomirili da je takva situacija. kao što je netko rekao, sami smo odgovorni za svoju djecu. bilo bi lakše da je obrazovni sustav ustrojen tako da potiče individualnost, kreativnost, razvija maštu, potiče na učenje, a ne da izaziva strah i "bolove u trbuhu", osjećaj manje vrijednosti i isključivog natjecanja. ima i onih koji misle, kada bi sve štimalo, nitko ne bi mogao kontrolirati tu djecu. ja se s time ne mogu složiti.

    ali eto, u sustavu kakav je, koji nema razumijevanja za druge i drugačije, koji ne shvaća da postoje djeca perfekcionisti, natprosječno inteligentni, kao što je naš mali i velika većina djece, koji imaju interese koji kaskaju za nastavnim planom i program o kojem svi stalno pričaju da je zastario i ne prati zbilju - što onda očekivati?

  8. #58
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da. i kod nas. m je, s ovom svojom učiteljicom, u drugom razredu i jedinice dobijala. omiljeni primjer sastava, sto put sam ga napisala, al moram još jednom :D

    2. razred, dobije jedinicu iz sastava, pa drugu, pa treću. pa joj preko cijele stranice crvenom kemijskom napiše "ovo nije sastav" i ispod komadina od pol metra. dok ja nisam skužila da ova pojma nema što je sastav. štajaznam, valjda su neka djeca i čula, nisu svi dobili jedan :D ova moja nije. onda sam joj objasnila što je sastav. pa više nije dobila jedice. al bome ni pet, nema šanse tu peticu dobiti iz sastava. da je kod neke druge učiteljice bila, sigurno bi dobila peticu. budi zadovoljan ako dobiješ trojku, četvorka ko da si boga za bradu uvatio, a petice jedino njih par iz razreda, djeca koja stvarno pišu na razini gimnazijskog eseja, majke mi moje. malo pretjerujem, naravno. al ne previše.
    ajme
    evo, kao nastavnica kažem da je ovo katastrofa
    a radila sam sa svim uzrastima, od predškolaca do onih koji su bili stariji od mene

  9. #59
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa je, svakako je katastrofa, a rekla bih i da nije baš uobičajeno. Kod nas je, kao što rekoh, četvorka stvarno značila da mora biti nekih problema, jer su u nižim razredima svi imali petice.

  10. #60
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    kod nas nije, bilo je i zaključenih četvorki od prvog razreda, možda i trojki, nisam sigurna

  11. #61
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa je, svakako je katastrofa, a rekla bih i da nije baš uobičajeno. Kod nas je, kao što rekoh, četvorka stvarno značila da mora biti nekih problema, jer su u nižim razredima svi imali petice.
    pa ni to nije baš uobičajeno

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, ako ima toliko super odlikaša i odlikaša nakon OSMOG razreda, kako onda nije uobičajeno da su u nižim razredima svi odlični?!

  13. #63
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    baš je Jokić prije nekih godinu-dvije komentirao da nema toliko odlikaša i super odlikaša kako se misli i priča već dugo vremena

  14. #64
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, ako ima toliko super odlikaša i odlikaša nakon OSMOG razreda, kako onda nije uobičajeno da su u nižim razredima svi odlični?!
    pa onda mogu samo zaključiti: da je neko dijete iz razreda tvoje male prešlo u razred naše učiteljice, možda bi mama isto pisala na ovoj temi

    ima zaključenih 3ica, četvorke iz nekih predmeta imaju sasvim solidni učenici, učiteljica je naprosto smatrala da trebaju bit malo bolji za 5 (nije ovaj tip učiteljice ko cvijetina, dojam mi je više da želi iz svakog djeteta izvuć što više)

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A ne znam, kad se gledaju upisi u srednju školu, ne izgleda tako. Osim toga, ja s kim god pričam od roditelja situacija je kao kod moje kćeri i razredu - skoro trećina razreda 5.0, četvrtina ili manje ne prođe s pet.

  16. #66
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa onda mogu samo zaključiti: da je neko dijete iz razreda tvoje male prešlo u razred naše učiteljice, možda bi mama isto pisala na ovoj temi

    ima zaključenih 3ica, četvorke iz nekih predmeta imaju sasvim solidni učenici, učiteljica je naprosto smatrala da trebaju bit malo bolji za 5 (nije ovaj tip učiteljice ko cvijetina, dojam mi je više da želi iz svakog djeteta izvuć što više)
    Možda bi, a možda i ne bi. Možda su djeca iz razreda moje male super učenici. Iako su imali najblažeg učitelja u nižim razredima, sad u višima su najbolji razred po uspjehu.

  17. #67
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, ako ima toliko super odlikaša i odlikaša nakon OSMOG razreda, kako onda nije uobičajeno da su u nižim razredima svi odlični?!
    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, ako ima toliko super odlikaša i odlikaša nakon OSMOG razreda, kako onda nije uobičajeno da su u nižim razredima svi odlični?!
    a gle, ove godine je u srednju upisano 46.247 učenika.
    od toga 11.514 u gimnazijske programe. da su svi super odlikaši, a nisu, to je 25%. postotak super odlikaša je onda puno manji. ok, neki upišu i strukovne, al to je ja mislim zanemariv broj, ali zato gimnazije ne upisuju samo super odlikaši, npr u nekim gimnazijama je prag bio toliki da su upadali i oni s prosjekom, ne znam 3,5.

  18. #68
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo, u bivšoj školi mojih sinova nam je ravnateljica rekla da u svim višim razredima zajedno (po tri u generaciji) 15-16 djece prođe s 5.0.
    Dakle, jedno do dvoje po razredu.
    Posljednje uređivanje od vertex : 14.09.2017. at 13:19

  19. #69
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nemam brojeve niti statistike, samo ono što vidim u školi u koju mi ide kći, plus ono što čujem od drugih roditelja. Evo jutros mi je kolegica na kavi rekla - 27 djece u razredu, 10 njih 5.0, 21 prošlo s pet.
    (bila je na prvom roditeljskom pa su čuli lanjsku statistiku) edit: šesti razred, isto kao moja.
    Posljednje uređivanje od Mima : 14.09.2017. at 13:22

  20. #70
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moguće da je u Zagrebu veći pritisak na ocjene radi tih upisa u srednju. Da 1-2 djece po razredu prolazi sa 5.0 onda ne bi bilo takve navale kod upisa.

  21. #71
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mislim da smo to jednom već zaključili, da nije isto od regije do regije.

  22. #72
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a gle, ove godine je u srednju upisano 46.247 učenika.
    od toga 11.514 u gimnazijske programe. da su svi super odlikaši, a nisu, to je 25%. postotak super odlikaša je onda puno manji. ok, neki upišu i strukovne, al to je ja mislim zanemariv broj, ali zato gimnazije ne upisuju samo super odlikaši, npr u nekim gimnazijama je prag bio toliki da su upadali i oni s prosjekom, ne znam 3,5.
    pa upravo to
    vjerujem Jokiću, sigurno nije pričao napamet, a mi uglavnom razgovaramo o zagrebačkim školama (u kojima, kako vidimo, nemaju svi petice u nižim razredima)
    kakvi su prosjeci ocjena u hrvatskim osnovnim školama, ovdje možemo samo nagađati

  23. #73
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A ne znam, kad se gledaju upisi u srednju školu, ne izgleda tako. Osim toga, ja s kim god pričam od roditelja situacija je kao kod moje kćeri i razredu - skoro trećina razreda 5.0, četvrtina ili manje ne prođe s pet.
    pa to nije isto kao ono što si napisala ranije "tko ima zaključenu četvorku (ne znam odnosi li se to na predmet ili na ukupni prolaz) stvarno ima neku teškoću"

  24. #74
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A kako tih par iz razreda piše sastave na gimnazijskoj razini u 2. razredu? Bez zezanja, ozbiljno pitam, jer se do takve razine pisanja dolazi vježbom. Imaju li često takve zadaće pa imaju dovoljno prakse, a već su krenuli s bolje startne pozicije, ili im roditelji pišu te eseje za 5 ?
    ma zezala sam se s esejom. a sigurno da je svega bilo, a i neka djeca imaju smisla za pisanje. valjda. ne znam. često su pisali sastave da, i m je po mojem, super napisala, al hebaj ga, nije bilo dovoljno dobro.

    da se malo nasmijete, bila zadaća, sastav, kasno, mene nije bilo doma, mmu se nije dalo s njom natezati i napisao joj je on sastav. i dobio 4. ahhhhha ljuta ko pas bila na njega tjedan dana.

    uglavnom, nema više tu učiteljicu. sad ćemo vidjeti.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 14.09.2017. at 13:32

  25. #75
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa to nije isto kao ono što si napisala ranije "tko ima zaključenu četvorku (ne znam odnosi li se to na predmet ili na ukupni prolaz) stvarno ima neku teškoću"
    Ovo se odnosi na više razrede.

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    To je razlog zbog kojeg sam ja uvijek kontrolirala ZNANJE a ne ocjene. Ocjene su često bile dobre, a u glavi ni pola koliko sam ja mislila da bi trebalo biti...

    Offt. u srednjoj školi to sve lijepo dođe na mjeru: moj stariji (5.0 cijelu osnovnu školu) je sada jedva jeeedva 4.5 u gimnaziji, a mlađi nešto manje (4.7 je imao onaj prosjek za upis u srednju), na kraju prvog razreda tehničke škole imao je 4.0 s tim da je iz jednog važnog predmeta imao dvojku.

    Da se vratimo na početak - slažem se s čokoladom, u osnovnoj školi većina nas ne može prosječno dijete prepustiti sustavu, jer sustav nije savršen. Treba nadzirati napredak, voditi brigu da dijete stekne radne navike u ranoj dobi, a kasnije je to sve lakše. Školski sustav je takav kakav je - čine ga ljudi (koji nisu savršeni), nastavni programi (koji su daleko od idealnog), vrlo šareni uvjeti u kojima učenici idu u školu, vrlo neujednačeni kriteriji itd. Ali naš prvenstveni interes je dobrobit djeteta (vlastitog) i vjerujem da tu također ima roditelja koji ne moraju baš ništa raditi da bi dijete solidno prošlo kroz školski sustav, ali i onih koji moraju nadoknađivati nedostatke. Nema tu pomoći. Zapravo, dok su djeca na početku osnovne škole, mnogi si roditelji ne mogu priuštiti luksuz čekanja na reforme sustava, jer će izgubiti vrijeme potrebno da djetetu pomognu u prolasku kroz taj isti sustav. Ne možeš instrukcijama u osmom razredu nadoknaditi rupe iz drugog, trećeg, četvrtog... Ali nije to ništa novo. Kad se sjetim sebe - da nije bilo tatinog drila, moja učiteljica bi me pustila iz trećeg razreda s potpunim neznanjem tablice množenja i dijeljenja višeznamenkastih brojeva. Ne treba napominjati što takav propust znači za kasnije školovanje.

  27. #77
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da se malo nasmijete, bila zadaća, sastav, kasno, mene nije bilo doma, mmu se nije dalo s njom natezati i napisao joj je on sastav. i dobio 4. ahhhhha ljuta ko pas bila na njega tjedan dana.
    stvarno je vrijeme da malo s njim radis doma...

    kod nas ima mijesanih ocjena, i u razredima petasa i drugasice
    ali vecinom su to cetvorke i petice, mada ima i nizih
    bilo je i zakljucenih trojki
    5.0 ih je bilo samo nekolicina u cetvrtom razredu
    Posljednje uređivanje od summer : 14.09.2017. at 13:41

  28. #78

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku

    da se malo nasmijete, bila zadaća, sastav, kasno, mene nije bilo doma, mmu se nije dalo s njom natezati i napisao joj je on sastav. i dobio 4. ahhhhha ljuta ko pas bila na njega tjedan dana.
    Tako je jednom MM (fizičar po struci) rješavao gimnazijsku zadaću iz fizike za dijete jedne forumašice, pa je dobio 3

  29. #79
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je jednom MM (fizičar po struci) rješavao gimnazijsku zadaću iz fizike za dijete jedne forumašice, pa je dobio 3

    ahhhhaa ovo je još veći blam, ajd kad je tvoje dijete...

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku

    ahhhhaa ovo je još veći blam, ajd kad je tvoje dijete...
    U njegovu obranu: on je sve dobro riješio (trebalo je osmisliti eksperiment), ali je profesorica imala vrlo čudne kriterije ocjenjivanja i zapravo ni ne znam što u njegovom rješenju "nije bilo točno" (sad ja branim muža kao što neki roditelji brane dijete - "Nastavnik nema pojma, moje dijete sve zna!!!" )

    Što se tiče ocjena u nižim razredima, kod nas je situacija slična ovoj koju Mima opisuje - u nižim razredima 4 iz hrvatskog imali su oni kojima nije išlo npr. čitanje. I slično. A nije ni u višim puno drugačije, jer je kod mog djeteta cijeli razred prošlu godinu (6. r.) prošao s 5 Od njih 19 u razredu, 8 ih je prošlo s 5,0. U istom tom razredu, na početku 7. razreda, iz inicijalnog iz matematike bilo je 7 jedinica! Nekako mi se čini da su ti inicijalni testovi bolje ogledalo znanja nego zaključene ocjene na kraju školske godine.

    A što se tiče promjene škole u 2. razredu - upravo zbog neujednačenih kriterija i dolazi do ovakvih situacija kao što je stanamar opisala - da isto dijete u jednoj školi bude sasvim ok, a u drugoj za njega kažu da je "prespor" i "zaostaje". Već odavno se zna da su kriteriji neujednačeni kod upisivanja u srednje škole, a ovo mi je sad primjer koji se proteže i na niže razrede...

  31. #81
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je jednom MM (fizičar po struci) rješavao gimnazijsku zadaću iz fizike za dijete jedne forumašice, pa je dobio 3
    Genijalno...

    Mene su sinovi prerasli što se tiče srednjoškolskih zadaća. Sreća da ne traže pomoć iz matematike i fizike, jer bi me bilo sram...
    Povremeno me ugnjave samo za lektiru, hehehe... ne da napišem, nego neke detalje. Jučer me stariji pitao tko je Ossian (čita Werthera) a ja pojma nemam kamo ga smjestiti... Jedino čega sam se uspjela prisjetiti su pjesme o Selmi. Ajme, stara sam i sve sam zaboravila.

  32. #82
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je jednom MM (fizičar po struci) rješavao gimnazijsku zadaću iz fizike za dijete jedne forumašice, pa je dobio 3
    http://hr.n1info.com/a247032/Kolumne...-se-kceri.html
    Dežulović piše kako je njegova kći kao završena prvostupnica sociologije uzela rješavati gimnazijski tekst iz sociologije s Državne mature i točno riješila 14 od 20 pitanja.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Eto, u cijeloj toj priči oko prilagodbe, posljednje sam saznala od djeteta da 10. dan nastave već ima problema s jednim dječakom, kraj kojeg ga je postavila razrednica po dolasku u razred. Naše dijete kaže da su se "potukli" i da više ne razgovaraju. Koliko sam shvatila iz njegove priče, bilo je riječ o naguravanju i provociranju. Dijete više ne sjedi s njime, samovoljno se preselio drugom dječaku, a malog provokatora izbjegava. Kaže da su ga taj dečko i još jedan učenik provocirali i govorili: "što ćeš nas reći svojoj mamici?". Pitala sam ga da li ga je prijavio nastavnicima, kaže da nije, jer se to dogodilo u vrijeme dok njih nije bilo. Nije mi htio ništa o tome govoriti, ali je u toku razgovora o tome tko mu je sada prijatelj, ipak rekao što ga muči.

    Rekla sam da sljedeći puta OBAVEZNO kaže učitelju/ici kako bi mogli reagirati (makar nemam u njih povjerenja) i da mi kaže kako bi i mi roditelji porazgovarali s roditeljima toga dječaka i učiteljicom.

    Sličan problem smo imali u 1. razredu, odmah na početku, kada je jedan dječak bio dosta agresivan prema našem klincu. Nisam čekala učiteljicu, nego sam s obzirom da sam bila u prilici, odmah zaskočila majku toga dječaka i prijavila njegovo ponašanje uz zamolbu da porazgovara sa svojim djetetom. Nisam napadala, nego sam joj htjela skrenuti pažnju da mojem djetetu smeta da ga taj dječak nagurava, udara nogama i nakon toga nasilno se ponašanje prema našem klincu nije ponovilo.

    Sada kada razmišljam, isti problem smo imali i u vrtiću s jednim dječakom koji je bio duplo veći i krupniji od ostalih i kojemu je naravno moje dijete bilo na "piku" jer je bio među manjima i mlađima. Najprije sam strpljivo dva puta upozorila odgajateljicu, a kada sam shvatila da se ništa nije popravilo, ščepala sam oca dječaka na hodniku i upozorila ga da se nešto događa. On je ostao sav u čudu i nakon toga razgovora, više nije bilo nikakvih problema.

  34. #84
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Predlažem ti da ne zaskačeš roditelje, nego da prijaviš učiteljici jer ona MORA (do) znati što se događa u razredu. Nemoj ići sa stavom da nemaš povjerenja u nju, nije to dobar put.
    Slažem se da u svakom razredu nažalost ima impulzivne i agresivne djece i da nekakva prva ili druga opomena učitelja neće uroditi plodom. Višekratno CILJANO maltretiranje koje je višekratno prijavljeno učiteljici ide na višu instancu pa tako redom sve do službene prijave nasilja CZSS i policiji. Zato polako i redom.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    čokolada hvala na savjetu!
    upravo to sam i rekla malom, neka kaže učiteljici što se događa. možda bude, možda ne, da ne bi bio okarakteriziran kao "tužibaba".
    naravno da nećemo ići ništa raditi na svoju ruku, ali ispričala sam da smo isto tako čekali na reakciju odgajateljice u vrtiću pa ništa nismo dočekali dok nisam otišla razgovarati s tatom dječaka.
    a što se tiče povjerenja u učitelje, nažalost nisu mi dali razloga da imam povjerenja u njih. rado bih da je drugačije, ali sadašnja razrednica postavila se prema nama s puno predrasuda i nerazumijevanja, ali o tome mi se više ne da pisati.

    jučer mi je baš jedna mama ispričala da isto muku muči jer je njihovo dijete također drugi razred, senzibilnije po prirodi, miran, nenasilan, i sada se takav našao već dulje vrijeme na "piku" jednog djeteta koje mu je u lice reklo da je "bijelo smeće". nažalost, nije prvi puta i dosad su puštali da to riješi razrednica, ali očito učinka nema i veli, da sada više ne mogu šutjeti i čekati. ne bi se čovjek čudio da dijete dolazi iz problematične obitelji, veli ona, ali otkuda mu to kada su roditelji liječnici, profesori, obrazovani ljudi... dakle, samo prepričavam što je rekla.

  36. #86
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj stanamar prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, u cijeloj toj priči oko prilagodbe, posljednje sam saznala od djeteta da 10. dan nastave već ima problema s jednim dječakom, kraj kojeg ga je postavila razrednica po dolasku u razred. Naše dijete kaže da su se "potukli" i da više ne razgovaraju. Koliko sam shvatila iz njegove priče, bilo je riječ o naguravanju i provociranju. Dijete više ne sjedi s njime, samovoljno se preselio drugom dječaku, a malog provokatora izbjegava. Kaže da su ga taj dečko i još jedan učenik provocirali i govorili: "što ćeš nas reći svojoj mamici?". Pitala sam ga da li ga je prijavio nastavnicima, kaže da nije, jer se to dogodilo u vrijeme dok njih nije bilo. Nije mi htio ništa o tome govoriti, ali je u toku razgovora o tome tko mu je sada prijatelj, ipak rekao što ga muči.

    Rekla sam da sljedeći puta OBAVEZNO kaže učitelju/ici kako bi mogli reagirati (makar nemam u njih povjerenja) i da mi kaže kako bi i mi roditelji porazgovarali s roditeljima toga dječaka i učiteljicom.

    Sličan problem smo imali u 1. razredu, odmah na početku, kada je jedan dječak bio dosta agresivan prema našem klincu. Nisam čekala učiteljicu, nego sam s obzirom da sam bila u prilici, odmah zaskočila majku toga dječaka i prijavila njegovo ponašanje uz zamolbu da porazgovara sa svojim djetetom. Nisam napadala, nego sam joj htjela skrenuti pažnju da mojem djetetu smeta da ga taj dječak nagurava, udara nogama i nakon toga nasilno se ponašanje prema našem klincu nije ponovilo.

    Sada kada razmišljam, isti problem smo imali i u vrtiću s jednim dječakom koji je bio duplo veći i krupniji od ostalih i kojemu je naravno moje dijete bilo na "piku" jer je bio među manjima i mlađima. Najprije sam strpljivo dva puta upozorila odgajateljicu, a kada sam shvatila da se ništa nije popravilo, ščepala sam oca dječaka na hodniku i upozorila ga da se nešto događa. On je ostao sav u čudu i nakon toga razgovora, više nije bilo nikakvih problema.
    Da li ja ovdje dobro razumijem da ste imali problema i u vrtiću i u prvom razredu? Ovo je slika i prilika mog mlađeg sina - u svakoj sredini taj si je našao nekoga za svađu. Jest da je bio meta zlostavljača, ali moje mlađe dijete ima oštar mamin jezik i u više od pola situacija 100% sigurno je sam izazivao kravale i sukobe. Ne kažem da je u tvom slučaju tako, ali probaj malo pratiti sada u novoj sredini. čokolada je dobro savjetovala - nemoj se raspravljati s roditeljima prije nego si obavijestila učiteljicu, jer ćeš u roku keks i sama dobiti epitet izazivačice svađa i incidentnih situacija. Ne pokušavam te prozvati, nego govorim iz vlastitog višegodišnjeg iskustva. Ja sam bila (i vjerojatno sam još uvijek) poznata kao "ona naporna mater" koja se uvijek diže na stražnje noge i nateže se svima, od učenika do ravnatelja. Naravno, čokolada je u pravu - treba odmah sve reći učiteljici, ali treba i paziti na koji način se to izvede i prikaže. Ja bih otišla na razredne informacije zajedno s djetetom, tako da on preda mnom učiteljici ispriča što je bilo i kako.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da li ja ovdje dobro razumijem da ste imali problema i u vrtiću i u prvom razredu? Ovo je slika i prilika mog mlađeg sina - u svakoj sredini taj si je našao nekoga za svađu. Jest da je bio meta zlostavljača, ali moje mlađe dijete ima oštar mamin jezik i u više od pola situacija 100% sigurno je sam izazivao kravale i sukobe. Ne kažem da je u tvom slučaju tako, ali probaj malo pratiti sada u novoj sredini. čokolada je dobro savjetovala - nemoj se raspravljati s roditeljima prije nego si obavijestila učiteljicu, jer ćeš u roku keks i sama dobiti epitet izazivačice svađa i incidentnih situacija. Ne pokušavam te prozvati, nego govorim iz vlastitog višegodišnjeg iskustva. Ja sam bila (i vjerojatno sam još uvijek) poznata kao "ona naporna mater" koja se uvijek diže na stražnje noge i nateže se svima, od učenika do ravnatelja. Naravno, čokolada je u pravu - treba odmah sve reći učiteljici, ali treba i paziti na koji način se to izvede i prikaže. Ja bih otišla na razredne informacije zajedno s djetetom, tako da on preda mnom učiteljici ispriča što je bilo i kako.
    ma jasno cure, nisam ja svadljiv tip niti odmah skačem za vrat. dakle, čim je dijete reklo jučer što mu se dogodilo, savjetovala sam ga da se obrati učiteljici. isto je bilo i u vrtiću i u 1. razredu, kada se našao u sličnoj situaciji.
    dok su odgajateljice pokušavale ublažiti situaciju, dijete je odjednom izgubilo volju za vrtićem, nije htio ići u vrtić jer ga taj dječak gnjavi i udara i što sam mogla nakon što sam tri puta ispričala sve odgajateljici, a nisam vidjela da se situacija mijenja?

    u prvom razredu slična situacija, ali olakotna okolnost je bila ta, što je majka toga dječaka bila susretljiva i svjesna da se njezin sin voli malo "grublje igrati" s drugom djecom, pa smo lijepo popričale i odonda nije bilo više problema.

    napominjem, moj mali ne izaziva, s većinom se dobro slaže i izbjegava probleme, ne voli biti u centru pažnje, ne voli gužvu i publiku, i čini se da na kraju uvijek nekome bude na "piku".

  38. #88

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Iz mog iskustva, koliko god učiteljica nije bila taktična... Radije bih izabrala takvu nego onu koja ima pravu disleksiju, vidljivu iz aviona, i roditelje godinu i po uvjerava da samo malo više moraju poradit s djetetom i koji put više s njim pročitat tekst... Nisam, logoped, psiholog, ni učitelj, pa ako ja vidim nakon 45 minuta da dijete ima disleksiju...

  39. #89
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice ocjena, neke cetvorke u prvom i drugom razredu imala su samo djeca s poteskocama.
    Kod nas su samo troje u prvom razredu imali 5,0. Nije među njima
    Jako strogo ocijenjuje. Nekoj djeci su i trojke zaključene, a nemaju poteškoće. Dijete u razredu, koje ide po posebnom programu (ne znam točno kakvom, ali ne mpže pratiti uobičajenu nastavu) je imalo sve petice.
    Razočaralo me ocjenjivanje, priznajem, no svejedno je ljeto bilo duuuuga zabava, bez školskih obveza. Svaki odličan uspjeh je odličan uspjeh.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 15.09.2017. at 17:21

  40. #90
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Nemojte me krivo shvatiti, ali rađe imati dijete s zaključenim slabijim ocjenama - pod uvjetom da je ocjena ogledalo znanja i raditi s njim doma na poboljšanju znanja (ne ocjene), nego dijete koje polazi školu po posebnom programu i tu uopće ne treba biti kivan ili ljubomoran ili zavidan. Znaju prosvjetni radnici što i kako s PP-ovcima i kako se dijete ocjenjuje. Potrebna razina znanja za takvu 5-icu je uvijek niži. Bolje gledati sebe i raditi s djetetom da zna izračunati pola smjese ili duplu smjesu za kolače, ili kvadraturu potrebnog laminata ili pločica kad uređuje kuću, nešto što nikad ne ishlapi iz glave a treba ti u svakodnevnom životu, nego suhoparno nabiflana priča koja ishlapi nakon 2 mjeseca ljetnih praznika.

  41. #91
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Magistra, razumijes li razliku između posebnog programa i redovnog programa uz individualni pristup (tzv. IP)? Ovdje je riječ o mogućem IP-u.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Evo, ponovno dižem temu da izvijestim kakva je situacija danas, mjeseca dana kasnije. Što se same nastave tiče, čitanje se malo popravilo, ali u pisanju je dijete i dalje sporije. Učiteljica kaže da se pomaci vide, po ocjenama ne mogu suditi jer ih nemaju puno. Osim likovnog (4, 5, 5), zadnji kontrolni iz prirode je bio za 3. Rekla mi je da ga muči to prepisivanje s ploče ili pisanje odgovora u zadacima. Rukopis je i dalje besprijekoran, s obzirom da je lijevak. Sljedeći tjedan idem na informacije da vidimo kako bi mu se još moglo pomoći. Inače, svakodnevno vježbamo i vidim da se dijete zbilja trudi. Pitala sam je za IP, da smo i o njemu počeli razmišljati, ali bojim se tih "prilagođenih" programa iz razloga što bi djeca mogla imati negativnu sliku o njemu. Još uvijek ga nisu potpuno prihvatili, posebno muški dio razreda. Druži se tek s jednim dječakom, s dvojicom već ima problema. S jednim se na početku zakvačio, točnije, taj dječak mu se ismijavao i rugao, ali mali ga sada samo izbjegava. Drugi dječak, s kojim sjedi je dosta okrutan prema njemu. Kaže da mu stalno govori: "Kada ćeš već jednom ići kući. Ne mogu te gledati." Ponavljam, naše dijete je senzibilno, nije agresivan i problematičan, voli se družiti s djecom, ali osjetljiv je na kritiku i izrugivanje. Rekla sam učiteljici za ponašanje toga dječaka, jer mali kaže da joj nije stigao reći. Kaže da ju je pitao da li se može premjestiti, ali mu nije dozvolila. A premjestila ga je jer je sjedio s tim jedinim dječakom s kojim se slaže, i naravno, dečki su se zapričali. Učiteljica kaže da je po njoj bolje da sjedi s ovim koji mu se ruga jer je tako koncentriraniji na pisanje i nastavu, a dječjih zadirkivanja i gluposti uvijek će biti. Vidim po malom da mu je muka sjediti s tim dječakom i da se izrugivanje događa naravno kada učiteljice nema, pod odmorima. Kaže da ona nije ništa primijetila i da je naše dijete nesigurno. Ne znam kako ne bi bilo kada je promijenio razred...

  43. #93
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    stanamar, IP bi se trebao provoditi tako da druga djeca u razredu uopće ne znaju da se provodi.
    Također, to nije prilagođeni program, nego redovni uz individualizirani pristup, što znači da bi dijete trebalo imati pravo na odgovaranje i pisanje testova na način koji odgovara njegovom problemu.
    Realno - učiteljica sve to može raditi i sama, bez ikakvih papira i rješenja, ako vidi da dijete ima neku poteškoću.
    No, kod tvog sina vi uopće ne znate ima li on poteškoću, i kakvu.
    Zato bi bilo važno da otkrijete ima li teškoće, i da provodite nekakvu terapiju, to je bitno, a ne papir i ocjena.
    Dakle - konzultiraj se sa stručnom službom, odvedi djete logopedu/psihologu na pregled, da se uopće vidi ima li tu kakve poteškoće (pa i osnove za IP)

    Učiteljica se, inače, baš nije iskazala od prvog posta koji si ovdje napisala, pa ni sada.
    Dječja ruganja nisu normalna i prihvatljiva stvar, i treba ih rješavati i rezati u korijenu.

  44. #94
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Bolje sjediti s onim koji mu se ruga? Djecjih zadirkivanja i gluposti ce uvijek biti?
    A sto ona radi po tom pitanju???
    Moze ga i s nekim mirnijim djetetom staviti. Nekom curicom, npr... Kod nas tako sjede da se osiguraju od brbljanja.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Bolje sjediti s onim koji mu se ruga? Djecjih zadirkivanja i gluposti ce uvijek biti?
    A sto ona radi po tom pitanju???
    Moze ga i s nekim mirnijim djetetom staviti. Nekom curicom, npr... Kod nas tako sjede da se osiguraju od brbljanja.
    Baš sam i ja htjela pitati, pa što ga ne stavi da sjedi s nekom curicom? Zašto izbor mora biti ili-ili (ili dečko s kojim priča, ili dečko koji mu se ruga)?

  46. #96

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    što se tiče zadirkivanja, idući tjedan svakako dolazim u školu i ponovit ću joj što sam već rekla, da djetetu nije dobro s tim učenikom i da nešto poduzme. I meni je palo da bi ga mogla premjestiti da sjedi s nekom curicom, ali ona kaže da ga nema gdje staviti jer je malen, a ovako je bliže njoj pa ga može pratiti i kontrolirati. Što se tiče IP-a, znam što je IP, ali učiteljica mi i dalje ne ulijeva povjerenje, makar nastojimo surađivati s njom. A bome ni razred ga još ne prihvaća jer je "došljak". Vidjet ću na informacijama s razrednicom.

  47. #97
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    stanamar, moj mlađi sin je ljevak i ima do danas problema u prepisivanju s ploče. Teško će se to riješiti... Ta djeca vrlo često imaju smetnje (jer pisanje lijevom rukom nije samo to, on mora u glavi okretati kompletnu sliku jer mu način pisanja s lijeve na desnu nije prirodan...) Veliki broj djece s disleksijom ima zapravo problema s lateralizacijom (ne raspoznaju lijevo i desno, a to je važno kod čitanja i pisanja - uzima im više vremena nego djeci koja s tim nemaju problema). Moj E. je kao mali pisao normalno s desne na lijevu, zrcalno, kao Leonardo da Vinci, a problemi su počeli tek kad smo ga pokušali uvježbati da piše na standardni način. On i dan danas može normalno čitati u ogledalu, možda čak i bolje nego standardno pismo, aliiii ne može prepisati s ploče jer to mu zahtijeva koncentraciju - prilagodi pogled na ploču, nađi mjesto gdje si stao, vrati pogled na bilježnicu itd itd... Učiteljica bi to trebala prepoznati ako je prava, ali iz iskustva - jako puno njih pojma nema o tome.

    I da - mima je napisala - individualizirani pristup nipošto nije ista stvar kao i prilagođeni program. Prilagođeni program je smanjen opseg gradiva i radi se za svaki predmet posebno, a individualizirani PRISTUP znači da dijete mora savladati sve gradivo, ali na način koji mu je primjeren. Recimo, umjesto da prepisuje s ploče, učiteljica bi mu trebala dati papir s kojeg će prepisati i poučiti ga kako da stavlja prozirno svijetlo obojeno ravnalo ili marker (komad prozirne plastike veličine vizitke, obojen svjetloplavo ili žuto, sa urezanim uglom koji se postavlja na tekst), da ne izgubi mjesto gdje je stao.

    Danas je moj E. u tehničkoj srednjoj školi i kad ne može prepisati s ploče, traži profesore da uslika ploču mobitelom, pa onda popodne sve prepisuje. On je sebi našao način funkcioniranja, ali u osnovnoj školi to je bilo mukotrpno i bolno. Neka djeca se uvježbaju brzo, drugima treba puuuno dulje.

    Idite logopedu koji će ga testirati. Ne stignem sad čitati ranije postove, ali mislim da je gore spomenuto da u školi postoji logoped. Neka učiteljici logoped napravi UPUTE kako treba raditi s ovakvim djetetom. Teško mi je tu sad davati savjete. Mogu napisati što je funkcioniralo kod mog sina, ali to treba stručnjak provjeriti kod tvog djeteta. Treba se fokusirati na njegove jake strane, da ne bi dijete prerano odustalo i počelo se smatrati glupim. Ide to, ali polako. U ovoj fazi treba dosta truda sa svih strana (roditelj, učitelj, stručna služba i samo dijete) ali kad jednom krene, sve će biti lakše....

    I slažem se - izrugivanje nije nešto što bi bilo prihvatljivo i JAAAAKO ometa koncentraciju. Ako učiteljica ne želi razmjestiti tvoje dijete, konzultiraj se sa stručnom službom. Bolje da sjedi sam, nego da bude meta zlostavljača. Uffff... imala sam 4 godine borbe s učiteljicom mog mlađeg sina oko toga. Jedino što imam reći u njezinu obranu je činjenica da su oni u razredu imali dosta djece koja su trebala individualizaciju, a nisu imali papire, pa nisu svi mogli sjediti u prvoj klupi. Nema veze...

  48. #98
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Obzirom da sam imala prilike svjedočiti vrlo bolnom iskustvu s prilagodbom djevojčice koja je u drugom razredu došla u razred moje kćeri, jednostavno ti moram ovo napisati, a ti se nemoj naljutiti ako se ne odnosi na tebe - nemoj pred djetetom imati ili pokazivati negativan stav prema toj novoj školi i uspoređivati novu i staru školu na štetu nove. Kod ove curice iz razreda moje male je definitivno mama pridonijela problemu jer je konstantno govorila loše o novom kvartu, novoj školi, stalno se nad svime zgražala, onda je mala to ponavljala u školi i jasno da su je djeca odbacivala.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    učiteljica kaže da je s ovim dječakom koncentriraniji, bolje prati nastavu, od ovog dječaka ne može prepisivati. Ali opet nije mi normalno da mora trpjeti zadirkivanja.

  50. #100
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj stanamar prvotno napisa Vidi poruku
    učiteljica kaže da je s ovim dječakom koncentriraniji, bolje prati nastavu, od ovog dječaka ne može prepisivati. Ali opet nije mi normalno da mora trpjeti zadirkivanja.
    Dijete koje je ljevak i koje ima teškoće prepisivanja s ploče NIKADA neće moći prepisivati od drugih, jer to zahtijeva istu prilagodbu oka i mozga kao za prepisivanje s ploče. Probaj to objasniti učiteljici. Može ga staviti i s najboljim učenikom, njemu to neće pomoći jer ne može viriti. Isprobaj doma da li može nešto prepisati točno s udaljenosti veće od pol metra. Ali da to dokažeš, trebat će ti mišljenje, a možda i papir od logopeda.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •