Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 108 od 108

Tema: Prilagodba djeteta na novu školu, razred, učiteljicu...

  1. #101

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    hvala vam cure na savjetima. evo, stvarno se trudimo biti suradljivi s učiteljicom, koliko god kruta bila, a što se tiče škole i razreda trudimo se biti mu podrška, ne pričamo negativno. ali nisam mogla ostati hladna na ova zadirkivanja. istovremeno, pokušavamo mu usaditi samopouzdanje, ali nije lako s obzirom da je u novoj okolini, razrednica je takva kakva je.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Peterlin hvala ti. Svakako razmišljam o odlasku stručnjaku. Mi smo već bili kod logopeda u prvom razredu, ali zaključak je bio da dijete samo sporije piše i čita, da više vježba, da zamjene slova "db" također vježbamo i da će se sve samo ispraviti. išli smo u klaićevu. Učiteljica kaže da pomake u čitanju vidi, ali pisanje mu još uvijek ide slabije.

  3. #103
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    stanamar, i kod čitanja pomaže ravnalo na tekstu, da se lakše orijentira. Ili neka prati prstom.

    Moj E. uvijek ima problema kad prepisuje zadatke iz matematike, pa prepiše pola iz jednog reda, pola iz drugog, ispusti minuse i svašta. Nije to problem mozga, nego koordinacije oko-ruka koja je kod ljevaka drugačija nego dešnjaka. Probaj čitati u zrcalu, pa ćeš steći neki dojam kako to tvoj sin vidi.

    Ono što mu može pomoći su vježbe, tzv. "pametni pokreti" - ovo sam prikupila dok sam pokušavala u osnovnoj školi uvjeriti osoblje da se pozabave time: https://www.google.hr/search?q=kreat...I69iL-WZewOfM:

  4. #104

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Peterlin još jednom puno hvala na informacijama i materijalu! Napravit ćemo malo testiranje kod kuće.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Zabavite se...

    Imaš više načina kako testirati lateralizaciju - već sam puno toga i zaboravila, ali tvoje dijete je sigurno ljevak, pa ne treba to provoditi.

    Sad me podsjetilo - na drugom topicu sam jednoj forumašici pisala koje su vježbe za grafomotoriku i razgibavanje krutog zgloba, pa sam spomenula olovke i bojice trokutastog presjeka.

    DakleM, imaš posebni pisaći pribor za ljevake, ali možda su olovke i bojice trokutastog presjeka sasvim dovoljne. Mom sinu je to ubrzalo pisanje u vrlo kratkom vremenu, jer je postigao pravilan hvat i zadovoljavajući pritisak, ali i danas koristi mine B i 2B, a nikako H. Čak mu je i HB tvrda, ali ne smije biti ni premekana, jer "šmira" tj. mrlja kad rukom prevlači preko teksta, što je tipično za ljevake.

    Ove olovke su mu godinama bile zakon:

    - krenuli smo još u vrtiću s debelom olovkom trokutastog presjeka - Faber Castell Jumbo Grip: http://www.cultpens.com//imgs/products/cp/950_constW/FC00370-ZZZ~Faber-Castell-Jumbo-Grip-Pencil_P1.jpg (ne mora biti od te firme, ali mora biti debela i trokutasta)

    - u školi je u nižim razredima koristio trokutastu olovku standardnog presjeka - ovu: http://www.fabercastell.com/-/media/...00_0_PM99.ashx (vidjela sam da ih ima za kupiti u Tisku u pothodniku kod glavnog kolodvora, svih vrsta mina)

    - sada koristi tehničku olovku iz iste serije - ovako nešto: http://www.fabercastell.com/-/media/Faber-Castell/General-writing/products/GRIP-2011/G-W_grip-2011_stage-300.ashx?w=960&h=300&crop=1

    Ima naravno i ljevačke škare. Šiljilo nisam uspjela naći, naučio je koristiti standardno. Kemijske olovke sada koristi standardne (piši-briši sa kuglicom), ali dugo je bio na ljevačkim pisalima - ovakvim: https://cdn3.volusion.com/4jdsg.2wu4.../906250-2T.jpg

    Ima on i ljevački pribor za guljenje krumpira, hehehe, a kad mm kupuje ručni alat (brusilica, flekserica i slično) uvijek gleda da se može "preštelati" i za ljevake. Tako se mi snalazimo. On od malih nogu zna da nije lošiji nego DRUGAČIJI od ostalih. I uživa u tome kad se govori da su ljevaci pametniji od ostalih (i stvarno jesu, jer ih život prisiljava da nađu rješenja koja im odgovaraju u svijetu koji je prilagođen dešnjacima).

  6. #106

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    ovakve slične olovke trokutastog oblika mu i mi kupujemo i piše s njima. njemu je ruka dosta kruta dok piše, koliko ja primjećujem. i jako se trudi da sve bude uredno.

  7. #107
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj stanamar prvotno napisa Vidi poruku
    ovakve slične olovke trokutastog oblika mu i mi kupujemo i piše s njima. njemu je ruka dosta kruta dok piše, koliko ja primjećujem. i jako se trudi da sve bude uredno.
    E, super...

    A pomagalo za čitanje izgleda ovako:
    http://www.tts-group.co.uk/on/demand...00_SD07553.jpg

    Nisam kod nas vidjela po trgovinama ništa namjensko, ali bilo kakvo ravnalo koje je prozirno u svijetloplavoj, zelenoj ili žutoj boji može poslužiti. Nek dijete isproba što mu najbolje odgovara. Ovo koristi i moj stariji sin koji nema probleme čitanja, ali ima grešku vida - strabizam i ambliopiju. Pomaže i njemu da se ne gubi po stranici s gomilom teksta.

    Nikad neću moći dovoljno zahvaliti prijatelju logopedu koji me na to podsjetio uz kavu, onak bzvz, a ja sam za taj trik znala iz mladosti, s nastave daktilografije (kad prepisuješ tekst, praktično je položiti ravnalo na redak). Moji dečki su se spasili s tim.

  8. #108
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Da, krivo sam napisala.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •