Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Smije li glinamol u pecnicu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno Smije li glinamol u pecnicu?

    Kcer je radila projekt iz prirode,stanicu od glinamola. Sutra ga treba predati,a jos se nije osusio (radila ga je jucer).Vjerojatno je zeznula stvar sa time sto ga je obojala temperama prije nego sto se osusio. Sto mislite da probam susiti ga u pecnici na niskoj temperaturi (+50-60),hoce li popucati?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ako je tanko, bit će ok. Ako je debelo, lako se može dogoditi da popuca.

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Ne. Glina da. Glinamol ne.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma smije. Napisala je temperaturu 50-60oC. To je ubrzano sušenje, pogotovo uz ventilator. Ispekli smo, zapravo osušili, hrpe božićnih ukrasa, snjegovića i slično. Snjegović se lagano raspucao jer je bio debeo. Tanke forme se suše ok. Ako je model stanice relativno plosnat, bit će u redu. Može se sušiti i na radijatoru.

    Glina u pećnici je isto ubrzano sušenje, a peći se može samo u peći za keramiku.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    Hvala Peterlin i Zutaminuta! Model stanice je plosnat ali i dosta debeo. Evo jos je vlazan,stoji na papirnatom rucniku i svakih par sati promijenim rucnik . Stavit cu na radijator pa cemo vidjeti.

  6. #6
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Ne smije. To je plastika. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Plastisol

    Odnosno, kako hoćete. Ja sam ga pekla ko školarka, smrdjelo je i izgubilo formu, pa sam naučila da to nije glina.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pa suđerica pere na 60 stupnjeva. To ne pečeš zabogamiloga na 200 kao kruh.

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Pa u suđericu ne ide bilo koja plastika valjda? Nemam je pa ne znam, ali znam da na plastiku stavljaju oznake i upute što se smije kako rukovati.

    Ne bih u peć stavljala PVC da mi ispari plastični smrad i onda da kad pečem nešto da mi to smrdi na plastiku. Imam osjetljiv nos i osjetim kad je nešto nakon pečenja bilo toplo prebačeno u one jeftine plastične posude.

  9. #9
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Glinamol sam cijelo djetinjstvo susila u pecnici. To je onaj smedji glinamol bio. Sad ima i bijelog, ne znam je li taj drugaciji.

  10. #10
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Trebala je drugi medij odabrati. Fimo masu pa na brzinu u pećnicu i šibaj, ako ne upali ovo s glinamolom, a bojim da neće.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa u suđericu ne ide bilo koja plastika valjda? Nemam je pa ne znam, ali znam da na plastiku stavljaju oznake i upute što se smije kako rukovati.

    Ne bih u peć stavljala PVC da mi ispari plastični smrad i onda da kad pečem nešto da mi to smrdi na plastiku. Imam osjetljiv nos i osjetim kad je nešto nakon pečenja bilo toplo prebačeno u one jeftine plastične posude.
    Eh, sad ću biti zločesta - pa kako ti je onda palo na pamet da PEČEŠ glinamol u pećnici???

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ont. moji sinovi su radili model stanice od običnog plastelina u bojama, nije trebalo dodatno farbanje. Zapravo, sjećam se toga jer sam starijem (nespretnom perfekcionistu) ja pomagala, a mlađi je sam to radio. Uzeo je poklopac kutije za cipele i udri - sam je sve lijepo napravio, bolje nego L. i ja godinu ranije.

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Kao dijete nisam znala da je glinamol plastika. To sam utvrdila tek nakon pečenja.

    Kad smo kod glinamola, jel bi dali dvogodišnjem djetetu za igru, ako je pored jednogodišnje dijete? Ako skuži i počnu se natezat glinamola će bit posvuda, zar ne?

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    A zakaj ne napraviš slano tijesto? Glinamol nije za jasličare.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    Evo,da javim,susili smo model na radijatoru,na jednom mjestu jos malo ostalo vlazno( previse tempera) ali nije nista popucalo. Zutaminuta,ja sam svojima uvijek davala plastilin za modeliranje,s glinamolom nismo nista radili do skole.Slano tjesto jos bolja ideja! A moze i ticino

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kad smo kod glinamola, jel bi dali dvogodišnjem djetetu za igru, ako je pored jednogodišnje dijete? Ako skuži i počnu se natezat glinamola će bit posvuda, zar ne?
    dat cu im ako mi ne smeta, npr. u dvoristu. u kuci im necu dati kao sto im ne bih dala ni flomastere, ni tempere, ni vodene, a bome ni one boje sto se prstima razvalce.
    zuta malo pretjerujes.
    susenje glinamola na 50C je susenje kao sto je i Peterlin rekla, a ne pecenje. mogla je mellisa pitati i za fen.

    OT. susnje debljih stvari ide tako da se i vlazi povrsina bas da ne bi doslo do pucanja, jer se sasusi gornji dio stvori se korica, koja popuca kad izlazi voda iz dubljih slojeva.
    mellisa nadam se da ce stanica danas proci bez problema. a sad sto nije suha mislim da je manji problem. nisam sigurna da se tu gleda umjetnicki dojam. mislim da je bitnije da su svi dijelovi stanice tu.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Kad ovo čitam, sretna sam što kod mojeg djeteta u školi nisu imali tako besmislene zadatke kao što je izrada modela stanice od plastelina/gline/čegaveć

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kad ovo čitam, sretna sam što kod mojeg djeteta u školi nisu imali tako besmislene zadatke kao što je izrada modela stanice od plastelina/gline/čegaveć
    Slažem se... Ali to je ovisilo (čini mi se) o odabiru udžbenika. Ne mogu tvrditi, ali mislim da je tako. Kamo sreće da je to bio jedini besmisleni zadatak.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo mog recepta za slano tijesto (ovo nije home-made play doh, nego tijesto koje se relativno brzo suši i koje smo koristili za izradu božićnih ukrasa):

    Za slano tijesto pripremiti:


    3 šalice oštrog brašna
    1 šalica sitne kuhinjske soli - kamena je bolja od morske, jer je sitnija
    1,5 - 2 šalice mlake vode


    Brašno i sol promiješati na suho u većoj zdjeli. Dodati 1,5 šalice mlake vode, te umijesiti u glatko tijesto. Po potrebi dodati još malo vode, ali ne previše da se masa ne bi lijepila.


    Kad se smjesa izjednači, od nje se mogu raditi razni ukrasi:


    Razvaljati tanko (na 4-5 mm debljine) I kalupima za kolače izrezati oblike. Odmah izbušiti rupice za konac pomoću slamke za sok. Gotove oblike redati u lim za kolače.
    Mogu se oblikovati I druge stvari, kao od gline. Deblji ukrasi moraju se sušiti dulje.


    Sušiti u pećnici 3-4 sata na temperaturi 90 - 100oC, da voda ispari. Ostaviti da se suše na zraku još nekoliko dana, a onda obojiti temperom. Kad se osuše (za što treba još barem nekoliko sati) prelakirati bezbojnim lakom za drvo. Po želji na mokar lak posuti srebrne ili zlatne zvjezdice, da se zalijepe za površinu. Suhi lak može se ukrasiti srebrnim, zlatnim ili bijelim sprejem za bor.


    Kroz rupicu provući konac ili mašnicu odgovarajuće boje i ukrašavanje jelke može započeti!

    * * *
    Naše tete u vrtiću su znale tijesto ofarbati jestivim bojama, ali ako je namjera da se poslije oboji kistom, to nije potrebno.

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A zakaj ne napraviš slano tijesto? Glinamol nije za jasličare.
    Nisam se toga sjetila.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kad ovo čitam, sretna sam što kod mojeg djeteta u školi nisu imali tako besmislene zadatke kao što je izrada modela stanice od plastelina/gline/čegaveć
    Ma meni je ovo cak i ok,mozda tako i bolje zapamte od cega se sastoji stanica,ali mi nisu jasni pokusi iz prirode za cetvrti razred. Svako dijete u nekoliko posudica mora posaditi sjeme psenice ili cega vec pa staviti jednu posudicu na prozor,drugu u hladnjak,trecu u kartonsku kutiju,jos jednu u kutiju sa rupom sa strane i jos stosta,sve da bi promatrali klijanje sjemena u razlicitim uvijetima. Pitam se zar se taj pokus nije mogao napraviti u skoli sa jednim kompletom posudica za cijeli razred? Mi na kraju taj pokus "lazirali"

  22. #22
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    to ovisi od uciteljice do uciteljice. kod starijeg su to radili u skoli, a za mladju cu vidjeti.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam se toga sjetila.
    Još o slanom tijestu: ovaj gore recept nije ekvivalent plastelinu koji se može 100 puta premijesiti, nego je namijenjen relativno brzom sušenju.

    Ima još recepata (ne znam napamet sastojke ni omjere) u koje ide vinski prašak za pecivo, a smjesa se može obojiti prehrambenim bojama, drži se u zatvorenoj kutiji i može se premijesiti više puta kao plastelin.

    Potraži u knjižnici knjigu Steve & Ruth Bennett: 365 dana bez televizije - ovi recepti su unutra, zajedno s još puno ideja za malu i malo veću djecu: http://www.mvinfo.hr/knjiga/6064/365...i-dan-u-godini

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj mellisa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma meni je ovo cak i ok,mozda tako i bolje zapamte od cega se sastoji stanica,ali mi nisu jasni pokusi iz prirode za cetvrti razred. Svako dijete u nekoliko posudica mora posaditi sjeme psenice ili cega vec pa staviti jednu posudicu na prozor,drugu u hladnjak,trecu u kartonsku kutiju,jos jednu u kutiju sa rupom sa strane i jos stosta,sve da bi promatrali klijanje sjemena u razlicitim uvijetima. Pitam se zar se taj pokus nije mogao napraviti u skoli sa jednim kompletom posudica za cijeli razred? Mi na kraju taj pokus "lazirali"
    Dijelove stanice može se bez problema zapamtiti i tako da se stanica nacrta , a ne izrađivanje modela od plastelina (kome je tako nešto uopće palo na pamet??)

    Što se tiče klijanja sjemena, slažem se, taj se pokus može napraviti i u školi, ali pokus sam po sebi mi ima više smisla. Sije se pravo sjeme, u pravu zemlju, promatraju se promjene od dana do dana - to ima veze sa stvarnošću. Plastelin mi nema veze ni sa čime

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Tnx Peterlin. Za prvu ruku ću im tutnut obično tijesto da vidim što će.

  26. #26
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Dijelove stanice može se bez problema zapamtiti i tako da se stanica nacrta , a ne izrađivanje modela od plastelina (kome je tako nešto uopće palo na pamet??)

    Što se tiče klijanja sjemena, slažem se, taj se pokus može napraviti i u školi, ali pokus sam po sebi mi ima više smisla. Sije se pravo sjeme, u pravu zemlju, promatraju se promjene od dana do dana - to ima veze sa stvarnošću. Plastelin mi nema veze ni sa čime
    a tek radjenu od kartona u kutiji za cipele. ta mi je isto bila mastovita.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2017
    Postovi
    155

    Početno

    Evo da javim rezultat. Dobila je cetvorku. Razlog- rad je bio preslican radovima drugih ucenika. Hm koliko se mogu razlikovati stanice uopce (nisam sigurna stanice cega su radili)?

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mellisa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da javim rezultat. Dobila je cetvorku. Razlog- rad je bio preslican radovima drugih ucenika. Hm koliko se mogu razlikovati stanice uopce (nisam sigurna stanice cega su radili)?
    Eh....(cenzura)

    Inače, radi se biljna i zivotinjska koliko se sjećam.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.10.2017. at 15:34

  29. #29
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Stanica je vrlo jednostavna i doista ne može izgledati ne znam kako drugačije. Posebno ako svi koriste isti materijal. Wtf.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj mellisa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da javim rezultat. Dobila je cetvorku. Razlog- rad je bio preslican radovima drugih ucenika. Hm koliko se mogu razlikovati stanice uopce (nisam sigurna stanice cega su radili)?
    Cenzura i od mene, a ja sam biolog. Kakve "presličnosti" tu može biti, nije to likovno pa da se ocenjuje kreativnost i individualnost, to je kopiranje modela. Svašta. (Osim ako su svi napravili istu grešku, pa hajde i nekako da razumem...)

    Ja ne podnosim neke od modernih pristupa nastavi.
    Ako je nekome lakše da zapamti tako što će napraviti model, go for it!
    Ali ocenjivati izradu samog modela mi nema veze sa predmetom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •