Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Stare knjige

  1. #1
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno Stare knjige

    Udomila sam nekoliko starih kvalitetnih, ali loše skladistenih enciklopedija. Imaju bas jak miris po plijesni ili što je to već, uglavnom smrdi cijeli stan od njih.
    Imate li ideju kako se riješiti tog ustajalog mirisa? Djeci se sviđaju, ali ne sviđa mi se da udišu to, baš je intenzivno.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja bih to bacila. Puno je vlage a vjerojatno i plijesni. Ali ja imam astmatičara i alergičara.

    Vidi ovdje da li ima štogod korisno: http://hausmajstorica.com/recepture/...ednim-knjigama

  3. #3
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Postoje dvije metode kako (manje, više)učinkovito odstraniti miris pljesni iz starih knjiga. Prva je, knjige nekoliko dana staviti u vreću sa pijeskom za mačke i hermetički zatvoriti. Poslije nekoliko dana miris bi trebao nestati.
    Druga metoda oduzima malo više vremena ali je učinkovitija. Između svakih par listove staviti list starih novina i onda čitavu knjigu zamotati u novine, krajeve zalijepiti selotejpom i tako upakovane staviti u plastičnu vrečicu i hermetički zatvoriti pa nekoliko dana u zamrzivač. Poslije nekoliko dana 'ledene terapije' knjige odmah otpakovati iz vrečice i novina i pomogućnosti zračiti na suncu ili još bolje vjetru, 1-2 dana.
    Ovom drugom metodom smo dosad spasili preko hiljadu knjiga, to znači isprobana
    I za kraj, ako poslije nje knjige i dalje imaju jak miris onda nažalost nema pomoći i trebaju se baciti.

  4. #4
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Davina prvotno napisa Vidi poruku
    Postoje dvije metode kako (manje, više)učinkovito odstraniti miris pljesni iz starih knjiga. Prva je, knjige nekoliko dana staviti u vreću sa pijeskom za mačke i hermetički zatvoriti. Poslije nekoliko dana miris bi trebao nestati.
    Druga metoda oduzima malo više vremena ali je učinkovitija. Između svakih par listove staviti list starih novina i onda čitavu knjigu zamotati u novine, krajeve zalijepiti selotejpom i tako upakovane staviti u plastičnu vrečicu i hermetički zatvoriti pa nekoliko dana u zamrzivač. Poslije nekoliko dana 'ledene terapije' knjige odmah otpakovati iz vrečice i novina i pomogućnosti zračiti na suncu ili još bolje vjetru, 1-2 dana.
    Ovom drugom metodom smo dosad spasili preko hiljadu knjiga, to znači isprobana
    I za kraj, ako poslije nje knjige i dalje imaju jak miris onda nažalost nema pomoći i trebaju se baciti.
    Da li bi zamrzivač vrijedio i za pljesniv miris u papučicama?

  5. #5
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Cathy, nisam probala sa zamrzivačem, ali znam da za loš miris u papučicama pomaze soda bikarbona. Posuti po papučicama ostaviti tako da prenoće, pa sutradan protresti ili usisati. Probaj tako.

  6. #6
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Davina prvotno napisa Vidi poruku
    Cathy, nisam probala sa zamrzivačem, ali znam da za loš miris u papučicama pomaze soda bikarbona. Posuti po papučicama ostaviti tako da prenoće, pa sutradan protresti ili usisati. Probaj tako.
    Hvala, probati ću.
    Stajale su u podrumu, i sada smrde po plijesni. Probala sam sa sunčanjem i luftanjem ali nije pomoglo.

  7. #7
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Davina, hvala. Pokušat ću sa novinama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •