Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Novi udar na potrošače - nova poskupljenja hrane

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno Novi udar na potrošače - nova poskupljenja hrane

    Ne znam koliki su među vama pročitali članak na portalu Jutarnjeg, ali iskreno meni je više zamorno čitati ovakve crne vijesti. Kada smo se pripremali za ulazak u EU, onda su svi mahom pričali hvalospjeve o toj Europi, kako će nam biti bolji standard, ovo ono. Javnost se pripremala i mobilizirala za ulazak u EU, kao da je to naša sudbina, naša budućnost. Sada kada smo u EU vijesti su sve mračnije i depresivnije. Korupcija i nepotizam nikad nisu bili više na vrhuncu nego danas. Čitave obitelji nezadovoljni sustavom i bez prihoda odlaze iz Hrvatske za boljim životom. U tu istu EU o kojoj smo slušali bajke.

    Nama osobno ostaje sve manje novaca mjesečno da pokrpamo režije i nađemo nešto u frižideru. Već smo se toliko toga odrekli i opet nije dovoljno. Najnovija vijest o poskupljenju hrane i to pred zimu (a skoro svake godine je tako) me ubija u pojam. Zbilja pazimo koliko i na što trošimo, uskraćujemo si mnogo toga, i opet nije dovoljno. Ne znam više gdje i na čemu da štedimo. A o mirovini jednog dana bolje da ne razmišljam, jer ju vjerojatno neću ni doživjeti.

    Kako se vi nosite sa svakodnevnim poskupljenjima, nametima, tim silnim stresom kako preživjeti iz dana u dan? Razmišljate li o odlasku iz zemlje?

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    stanamar ne znam da li zelis steci ideje o sparanju ili zelis na filozofski kutak. reci mi sto zelis da zanm spojiti ili premjestiti.

  3. #3
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ne vidim kakve veze ima poskupljenje hrane, korupcija i nepotizam imaju veze s EU. Mislila si da će ulaskom u EU čarobno nestati svi hrvatski dugovi, političari postati pošteni i misliti na narod, na ulicama teći med i mlijeko? Nije to Disneyland. Za stanje u državi je jedino kriva država. To što naši političari često kažu to od nas traži EU, vrlo je često i laž. Pa neće valjda reći: Sami smo se zaj****ali? Samo ljudi nisu upućeni koliko se EU može uplitati u unutrašnje poslove države, a političari često kažu morali smo to. A o sposobnosti vlasti govori i činjenica da nekoliko stotina milijuna eura stoji u fondu (nisam sigurna da smijem javno reći kojem) koji je samo za Hrvatsku. I koliko je iskorišteno iz njega? Niti 1 %. Zašto? Zato što su političari tu od mandata do mandata da napune svoje kese. Zaboli njih za tebe, siromaštvo, prirodu i društvo.
    Ne mislim da je EU savršena tvorevina. Ima prednosti i mana kao i sve, ali sigurno nam ona nije kriva za sve naše nedaće.

    Cijene hrane su odavno preniske i neodržive. Pri tome ne mislim na to da je hrana jeftina i dostupna svima, nego da je to jednostavno činjenica. Država mora subvencionirati hranu kako bi ju ljudi mogli sebi priuštiti i ne bi skapavali od gladi (iako je sve više i više takvih slučajeva). Ako pogledaš, je li realno da litra mlijeka košta 6-7 kn? Kad uzmeš koje sve troškove ima čovjek koji uzgaja krave (prehrana, smještaj, bolesti, voda, struja, porezi...) Netko taj manjak mora pokrpati. Tko? Država. Država=porezni obveznici.
    Ne kažem da je to opravdano i da bi tako trebalo biti, ali tako je. Cijena hrane je daleko jeftinija od troškova proizvodnje. Bilo je pitanje vremena kad će to puknuti, a na kome će se prelomiti je oduvijek bilo jasno.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    stanamar ne znam da li zelis steci ideje o sparanju ili zelis na filozofski kutak. reci mi sto zelis da zanm spojiti ili premjestiti.
    Voljela bih više čuti iskustva oko štednje, kako se cure snalaze po tom pitanju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidim kakve veze ima poskupljenje hrane, korupcija i nepotizam imaju veze s EU. Mislila si da će ulaskom u EU čarobno nestati svi hrvatski dugovi, političari postati pošteni i misliti na narod, na ulicama teći med i mlijeko? Nije to Disneyland. Za stanje u državi je jedino kriva država. To što naši političari često kažu to od nas traži EU, vrlo je često i laž. Pa neće valjda reći: Sami smo se zaj****ali? Samo ljudi nisu upućeni koliko se EU može uplitati u unutrašnje poslove države, a političari često kažu morali smo to. A o sposobnosti vlasti govori i činjenica da nekoliko stotina milijuna eura stoji u fondu (nisam sigurna da smijem javno reći kojem) koji je samo za Hrvatsku. I koliko je iskorišteno iz njega? Niti 1 %. Zašto? Zato što su političari tu od mandata do mandata da napune svoje kese. Zaboli njih za tebe, siromaštvo, prirodu i društvo.
    Ne mislim da je EU savršena tvorevina. Ima prednosti i mana kao i sve, ali sigurno nam ona nije kriva za sve naše nedaće.
    Upravo to, nisam mislila, nego sam se čudila drugima koji su povjerovali u propagandu i laži političara i medija. Niti nisam bila za EU, dok god nismo sami uređena država, a sada se najbolje vidi čija smo država.

    Cijene hrane su odavno preniske i neodržive. Pri tome ne mislim na to da je hrana jeftina i dostupna svima, nego da je to jednostavno činjenica. Država mora subvencionirati hranu kako bi ju ljudi mogli sebi priuštiti i ne bi skapavali od gladi (iako je sve više i više takvih slučajeva). Ako pogledaš, je li realno da litra mlijeka košta 6-7 kn? Kad uzmeš koje sve troškove ima čovjek koji uzgaja krave (prehrana, smještaj, bolesti, voda, struja, porezi...) Netko taj manjak mora pokrpati. Tko? Država. Država=porezni obveznici.
    Ne kažem da je to opravdano i da bi tako trebalo biti, ali tako je. Cijena hrane je daleko jeftinija od troškova proizvodnje. Bilo je pitanje vremena kad će to puknuti, a na kome će se prelomiti je oduvijek bilo jasno.
    Što se proizvodnje tiče, znam ponešto o tome. Sama sam imala vrt, uzgajali smo hranu, dobro znam kolika su to odricanja i ulaganja. Ali ne može se poreći da su troškovi života daleko veći od naših plaća. Ciljala sam na niska primanja i neprilike da čovjek zaradi koju kunu više ili da ušpara koju kunu.
    Posljednje uređivanje od stanamar : 26.10.2017. at 12:32

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ovo premjestam na filozofski a o stednji, vec dugo nisamo digli je antirecesijeske mjere.

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Stanamar, nije tu kriva EU. Kriv je naš mentalitet, sitnointeresni - nije bitno ako malo kradem, drugi kradu više , ne moram ja prijavljivati, drugi će itd.
    Evo ja nikad nisam u taxiju dobila račun. I nikad nisam rekla - račun, molim! Žuri mi se, ne da mi se, znam
    da su umreženi i da nema posljedica itd. I sad to samo preslikaj na makrorazine, isto je.
    Nije država kriva, MI SMO.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj stanamar prvotno napisa Vidi poruku
    Kako se vi nosite sa svakodnevnim poskupljenjima, nametima, tim silnim stresom kako preživjeti iz dana u dan? Razmišljate li o odlasku iz zemlje?
    Ne razmišljam o odlasku.
    Niti mogu niti želim. Imam ovdje stare roditelje, imam posao, imam život, kakav takav, ali imam.
    Nama je još super, iako nije, i stvarno je zajebano, balansiramo poslovno iz mjeseca u mjesec na žici nad provalijom i tako od sredine 2010., bilo je pakleno, a i dalje smo u čistilištu, sedma godina teče. Mužu je, falabogu, bolje, odnosno sigurnije.
    Tako da živim u stanju napetosti, ponekad mi se čini da sam tako oguglala da više ne pamtim ona druga vremena, totalno su mi nestvarna.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ni ja ne razmišljam o odlasku... ne pada mi na pamet. Probala sam to u devedesetima (kad sam imala par godina staža) i na vlastitoj koži ustanovila da se nama odavde samo čini da je trava zelenija drugdje.

    Kamo god odemo, tamo smo stranci, nemamo logistiku prijatelja i obitelji, nemamo poznate, nemamo komparativnu prednost poznavanja situacije i preživljavanja i uvijek smo došljaci, odnosno startna pozicija je većini višestruko lošila nego u vlastitoj zemlji, teže je i kompliciranije. Naravno, to nije u kamen uklesano. Svakako da ima ljudi kojima to odgovara, koji su u određenoj životnoj dobi i situaciji da mogu iskušati sreću u inozemstvu (većinom mladi, tek diplomirani, koji su još slobodni i nemaju malu djecu, stare roditelje i slično, koji nisu opterećeni sa previše veza, imovinom i koječime...

    Tako da... ne kažem da je odlazak loša opcija, samo da to nije opcija za mene. Nekad sam mislila da bi to moglo biti drugačije pa sam (na sreću) na turističku vizu otišla i uvjerila se da nije sjajno. Provjerila sam i preko bare i Europu. Sad je situacija možda nešto drugačija, ali kilometri udaljenosti su ostali isti. Sad mi je sve teže brinuti o ostarjelim roditeljima u rodnom gradu samo 100 km od mjesta gdje živim, a ne mogu ni zamisliti kako bi to izgledalo da odem tisućama kilometara daleko....

  10. #10
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    da sam mlada, bez obitelji, zavrsila skolovanje, posla ni na vidiku, a drustvena klima ovakva kakva je sada tu - sigurno bih razmisljala o odlasku

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Stanamar, nije tu kriva EU. Kriv je naš mentalitet, sitnointeresni - nije bitno ako malo kradem, drugi kradu više , ne moram ja prijavljivati, drugi će itd.
    Evo ja nikad nisam u taxiju dobila račun. I nikad nisam rekla - račun, molim! Žuri mi se, ne da mi se, znam
    da su umreženi i da nema posljedica itd. I sad to samo preslikaj na makrorazine, isto je.
    Nije država kriva, MI SMO.
    Slažem se, ali opet s druge strane, nisu svi građani takvi. Meni ne pada na pamet nešto zamaskirati, uzeti ono što mi ne pripada, ne izdati račun. Trudimo se da budemo pošteni, ali ispadaš budala pored onih koji rade sve suprotno.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Još o poskupljenju hrane: mm i ja smo prije dooosta godina kupili komad zemlje, da imamo vikendom mjesto gdje ćemo djecu odvesti bez opasnosti da samo pobiru pesje brabonjke po travi.

    Nije to puno, aliii imamo tamo svoje voće, svoje tikve, bilo je sezona kad sam imala vrt (sad ga nemam jer ne stižem brinuti kako bi trebalo) a i djeca su mi vidjela da mrkve ne rastu na asfaltu.

    Moja kolegica (još par godina do mirovine) isto ima grunt s voćnjakom, okućnicu s vrtom, vlastite kokoši... ne zato da uštedi (iako uspijeva u tome) nego zato da za unuke ima domaće povrće i jaja za koja zna odakle su.

    Htjela sam reći ovo - naravno da ne mogu svi uzgajati hranu, ali oni koji mogu, mislim da bi i trebali pozabaviti se time, a ne kukati kako je hrana skupa. Ja vidim da hrana NIJE skupa kad vidim koliko se toga baca (pogledajte samo kontejnere - jest da ima ljudi koji kopaju po njima, ali bratemili, pogledajte i čega sve ima u tim kontejnerima - užaaaas). Ja sam odgojena tako da smatram kako se kruh ne smije bacati, kako bacanje bilo kakve hrane nije dobro (moja baka je govorila "Tko baca hranu, kad tad će osjetiti što znači biti stvarno gladan", ne između obroka nego ono kad baš nemaš i ne vidiš kako bi se to moglo popraviti...

    Pokušavam poučiti djecu da razmišljaju na sličan način: nemojte bacati hranu jer uvijek ima nekoga tko bi se mogao najesti... Naravno, povremeno se dogodi da se nešto pokvari, da ima previše skuhanog, ali to bi trebalo biti iznimka, a ne pravilo. Moja djeca u životu nisu osjetila tu vrstu gladi kad nemaš, a ni ja. Ne bih voljela da se to promijeni.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Mi isto ništa ne bacamo, a imam komadić vrta od kojeg ove godine nije bilo puno zbog suše.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Još o poskupljenju hrane: mm i ja smo prije dooosta godina kupili komad zemlje, da imamo vikendom mjesto gdje ćemo djecu odvesti bez opasnosti da samo pobiru pesje brabonjke po travi.

    Nije to puno, aliii imamo tamo svoje voće, svoje tikve, bilo je sezona kad sam imala vrt (sad ga nemam jer ne stižem brinuti kako bi trebalo) a i djeca su mi vidjela da mrkve ne rastu na asfaltu.

    Moja kolegica (još par godina do mirovine) isto ima grunt s voćnjakom, okućnicu s vrtom, vlastite kokoši... ne zato da uštedi (iako uspijeva u tome) nego zato da za unuke ima domaće povrće i jaja za koja zna odakle su.

    Htjela sam reći ovo - naravno da ne mogu svi uzgajati hranu, ali oni koji mogu, mislim da bi i trebali pozabaviti se time, a ne kukati kako je hrana skupa. Ja vidim da hrana NIJE skupa kad vidim koliko se toga baca (pogledajte samo kontejnere - jest da ima ljudi koji kopaju po njima, ali bratemili, pogledajte i čega sve ima u tim kontejnerima - užaaaas). Ja sam odgojena tako da smatram kako se kruh ne smije bacati, kako bacanje bilo kakve hrane nije dobro (moja baka je govorila "Tko baca hranu, kad tad će osjetiti što znači biti stvarno gladan", ne između obroka nego ono kad baš nemaš i ne vidiš kako bi se to moglo popraviti...

    Pokušavam poučiti djecu da razmišljaju na sličan način: nemojte bacati hranu jer uvijek ima nekoga tko bi se mogao najesti... Naravno, povremeno se dogodi da se nešto pokvari, da ima previše skuhanog, ali to bi trebalo biti iznimka, a ne pravilo. Moja djeca u životu nisu osjetila tu vrstu gladi kad nemaš, a ni ja. Ne bih voljela da se to promijeni.
    Bravo Peterlin, upravo sam nesto slicno htjela napisati. Jucer sam obrala svoju maslinu i odnijela plodove na preradu u ulje. Necu dobiti puno - litar ulja ali imat cu litar svog ulja s masline koja apsolutno nicim nije tretirana. Koliko bih litar takvog ulja platila nekome ? Citam da ce orasi pred Bozic poskupiti - dosad sam kilo placala oko 100 kn. Nekada davno, u mom kraju, pred svakom kucom je stajalo stablo oraha i badema a danas ga placamo skoro kao kilo teletine. I ja sam svjesna da ne moze svatko uzgojiti sebi hranu ali isto tako vidim toliko neobradjene zemlje i zapitam se...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    A bacanje hrane je posebna tema. Meni se redovito smiju u mesnici kad kupim 300 g mesa ali don't care. Moji ne vole jesti istu hranu dva dana zaredom i skuham taman koliko nam treba za rucak i veceru za taj dan. Ako nekad stogod i ostane, dam psu.

  16. #16
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    u mom kraju, pred svakom kucom je stajalo stablo oraha i badema a danas ga placamo skoro kao kilo teletine. I ja sam svjesna da ne moze svatko uzgojiti sebi hranu ali isto tako vidim toliko neobradjene zemlje i zapitam se...
    tu treba uzet u obzir i klimatske promjene koje ne možemo više negirati da su tu i da imaju utjecaj i na uzgoj hrane
    moji baka i dida su isto oduvijek imali svoje bademe, ali zadnjih ne znam koliko godina nikad nemaju, jer se klima promijenila, neznatno ali bademima značajno, i već godinama se događalo da zima bude blaga pa oni ranije procvjetaju, i onda kasnije opali jedan mraz i sve uništi
    prošle zime je bio led koji je neviđeno utjecao na agrume u Dalmaciji, pa je bilo za očekivat ove godine puno manje domaćih mandarina i naranči
    suša je ovo ljeto jako dugo trajala itd

    a za maslac su navodno krivi Kinezi koji su ga počeli masovno konzumirat

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Tocno ali isto tako se prijasnjih godina pisalo o tonama mandarina koje su propale a gledali smo i proizvodjace mlijeka kako prolijevaju mlijeko. Od tog istog mlijeka svatko sebi moze napraviti maslac u kucnoj radinosti. Ne kritiziram ovdje nikoga, polazim od sebe. Mislim da je ovo pitanje zapravo dosta kompleksno a mozemo puno utjecati na to.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Ja bih samo rekla da sam se, nakon članka, digla i otišla na Dolac dok si to još mogu priuštiti.

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj stanamar prvotno napisa Vidi poruku
    Voljela bih više čuti iskustva oko štednje, kako se cure snalaze po tom pitanju.
    Jednostavno prestaneš kupovati sve što nije nužno neophodno i reduciraš potrebe. Npr. kad imam novca mislim da mi je potreba pojesti čokoladu. Opravdavam da je čokolada puna željeza i antioksidansa. Ali stvarno nije. Onda dođeš na ideju da radiš doma nešto što će popuniti želudac i dati osjećaj zadovoljstva. Kreneš kuhati rižu na mlijeku s kakaom, pa shvatiš da je kakao skup. Izbaciš i to i na koncu kuhaš jeftina variva. Odjeća nula. Gadgeti nula. Grijanje minimalno. Isključiš tv (ja bih ga izgasila i da imam milijune na banci). Piješ vodu, čitaš knjige. Tako bih mogla živjeti. Opet. Zajeb su djeca. Gotovo je nemoguće štedjeti s djecom.

    Mislim da ima jedna tema slična ovog tipa tu negdje na forumu.

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Tocno ali isto tako se prijasnjih godina pisalo o tonama mandarina koje su propale a gledali smo i proizvodjace mlijeka kako prolijevaju mlijeko. Od tog istog mlijeka svatko sebi moze napraviti maslac u kucnoj radinosti. Ne kritiziram ovdje nikoga, polazim od sebe. Mislim da je ovo pitanje zapravo dosta kompleksno a mozemo puno utjecati na to.
    Bio je prilog negdi sad da Hrvati bace pitaj boga koju količinu hranu godišnje, a lanci ne doniraju usprkos tome što su oslobođeni poreza jer ne postoji logistika, i zato radije drže u trgovini do samog kraja ... procesa truljenja, rekla bih, i onda bace, dok npr. u Njemačkoj lanci dobiju neki benefit, nešto, ako drugačije postupaju s hranom. Ma ono, što reć, je li Hrvatska zemlja slučaj, ili slučajna zemlja.

  21. #21
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se redovito smiju u mesnici kad kupim 300 g mesa ali don't care.
    Tko ti se smije? Tako i ja kupujem. Tri snicle. 2 bataka. 1 patlidžan. Voće po pol kile, max kilu dok ne pojedu.
    Nekad sam obožavala pretrpati frižider, sad mi je cilj sto prazniji . Onda pojedemo sto je u njemu. Kad je pretrpan uvijek na nešto zaboravimo i pokvari se.
    Trudim se potrošiti prvo to sto imam, onda idem po novo, radim kombinacije da potrošim i sl.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    i mi kupujemo male količine mesa, ili recimo uzmem cijelo pile (kupim samo kada je na akciji), pa ga izrežem na dijelove i tako imamo za više obroka. frižider nam je isto minimalno popunjen, a omiljeno štivo su mi katalozi koje skupim i akcije po kojima planiram kupnju. ali opet sve nekako minimalno, samo ono što je neophodno.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Tko ti se smije? Tako i ja kupujem. Tri snicle. 2 bataka. 1 patlidžan. Voće po pol kile, max kilu dok ne pojedu.
    Nekad sam obožavala pretrpati frižider, sad mi je cilj sto prazniji . Onda pojedemo sto je u njemu. Kad je pretrpan uvijek na nešto zaboravimo i pokvari se.
    Trudim se potrošiti prvo to sto imam, onda idem po novo, radim kombinacije da potrošim i sl.
    Joooj, ovo je kod mene problem sa zimnicom - u frižideru otvorena tri različita pekmeza, tri različite vrste kiseline... ufff.... Doskočila sam tako da sam počela raditi zimnicu u manjim staklenkama, da se prije potroše i zauzmu manje mjesta u frižideru kad su načete. Sad imam drugi problem - u špajzi manjak mjesta. Eh, čovjek nikad ne može naći optimalno rješenje. Ali tko kod mene doma ostane gladan, stvarno si je sam kriv.

  24. #24
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja mislim da sam od ulaska u EU dobila tocno ono sto sam zeljela - slobodno trziste rada za mene i slobodu skolovanja za djecu. Meni dovoljno.

    Danas smo tu, sutra mozda odemo ako zakljucimo da nam ce nam biti bolje. Ne mislim nuzno samo novac vec uredjeno drustvo i prilike za djecu. I ne opterecuje me nimalo to sto sam u srednjim cetrdesetima, nekretnina i kredit na kompletu, posao ok, naizgled zadovoljavajuce - no bas me to osvjestilo da trebam traziti i boriti se za vise. A EU pruza meni upravo to. (i LinkedIn )

  25. #25

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Joooj, ovo je kod mene problem sa zimnicom - u frižideru otvorena tri različita pekmeza, tri različite vrste kiseline... ufff.... Doskočila sam tako da sam počela raditi zimnicu u manjim staklenkama, da se prije potroše i zauzmu manje mjesta u frižideru kad su načete. Sad imam drugi problem - u špajzi manjak mjesta. Eh, čovjek nikad ne može naći optimalno rješenje. Ali tko kod mene doma ostane gladan, stvarno si je sam kriv.
    ja to reješavam sasvim drugačije, dok se tegla pekmeza ne potroši ne idem u šupu po drugu

  27. #27
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Velike staklenke za zimnicu sam skroz izbacila iz uporabe jer su mi nepraktične (šifra: imam otvorena sigurno 3 pekmeza u hladnjaku i 5 različitih kiselina ), a s obzirom da nemam vlastitu proizvodnju povrća, od zimnice radim samo šalšu (pekmez ne radim zadnje dvije godine jer ga još imamo pa neću novi dok se ne potroši) i ljutu pastu.
    Ne kupujem velike količine hrane, ali ne kupujem niti mala pakiranja jer se često ne isplate (npr. radije ću kupiti cijelog piceka i od njega napraviti 3 ručka + dio za mace, nego samo pojedine dijelove). Ako kupim malo više mesa, spakiram i utrpam u škrinju pa koristim na kraju mjeseca.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •