Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: Imam problem!(menopauza ili ludilo ili...?)

  1. #1
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno Imam problem!(menopauza ili ludilo ili...?)

    Počelo je prije 4-5 godina i svake godine je sve gore.Kao da više nemam snage održavati sebe psihički stabilnom.Tačno tako,nemam snage.Prepuštam se osjećanjima.Sve je počelo rođenjem prve kćerkice (baby blues,depresija),imala sam 32 godine..Mislim da još uvijek nije prošla.Do tada sam bila psihički stabilna,probleme rješavala staloženo i razumno,u hodu.Od tada kreće moj pad.Znači krenulo je polako i postepeno.Imam tolike promjene raspoloženja da mi se čini da ludim.Depresija(puno razmišljam o smrti,ne o samoubojstvu samo o smrti,puno plačem,osjećam se slomljeno...),histerija,napadi panike,čak i agresija,kada se ne mogu suzdržati nego razbijem nešto ili galamim...O zdravstvenim problemima da ne pričam:višegodišnji (15 godina) problemi sa crijevima(dijareje) koje su od mene napravile poluinvalida (ograničile mi kretanje,izlazke iz "sigurnog" prostora-prostora gdje je wc),anemija,problemi sa kralješnicom...Imam noćna preznojavanja,i uz ove psihičke probleme koje sam opisala nekako mi se čini da je moguća i menopauza(41 godina uskoro).Rano je ali je moguće.Možda je pogoršavaju ovi zdravstveni problemi...Možda i nije menopauza,možda ludim...Soc.ginekolog mi ne želi dati uputnicu za vađenje hormona,kaže da je sve "u glavi"(šta mu to znači nemam pojma...).Kakvi su vama bili simptomi menopauze ili vi koje to proživljavate kako se osjećate?
    I da,štitna je u redu.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Zar i obični doktor ne može dat uputnicu za hormone?

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da li si napravila kakve obrade zbog problema sa crijevima i anemijom?

  4. #4
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Anemija je vjerovatno uzrokovana problemom sa crijevima.Jesam,naravno,15 godina pretraga koje ne pokazuju ništa.Sve u redu,a ništa nije uredu.Sve,gastroskopija,više puta radila kolonoskopiju i sve u redu.Svi nalazi negativni.Inače me vodi prim.Marušić u Batesu.Ne pijem nikakvu terapiju.
    Što se tiče hormona,radila sam hormone štitne(koji su isto u redu).Ne znam,duduk sam,ali sam mislila da ginekolog piše uputnicu za te "ženske" hormone,pa nisam ni tražila od svog opšteg doktora.Svejedno,pričala sam joj o problemima i samo mi je dala da uradim hormone štitne.

  5. #5
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    A ponekad pomislim da se rođenjem prvog djeteta nešto u meni "slomilo" i gotovo.I samo padam...u svemu....

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Napravi pretrage na celijakiju, to je najnovija preporuka.
    Hormoni za stitnjacu nisu dovoljni , treba napraviti antitijela.
    u svakom slucaju, uz to mozes porazgovarati i sa psihijatrom.

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja mislim da bi se trebala obratiti psihijatru.
    Napadi panike i sve ovo o čemu pišeše se trebaju liječiti, a to radi psihijatar.
    Nema veze klimakterij s tim, a ostalo veliš da ti je u redu.

  8. #8
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Da sve je u redu.Celijakija negativna.Antitjela u redu.

  9. #9
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Razgovarala sam sa doktorom opšte prakse,ona kaže da ne brinem,biće sve u redu,iscrpljenost organizma,mala djeca,sve se skupilo.Da se odmorim.Znamo se i privatno,nekako je procijenila da mi ne treba psihijatar(pitala sam je za preporuku).Problem je što nemam priliku za odmor,muž puno radi,nemam se na koga osloniti.I umorna sam od ovih problema sa crijevima,voljela bih živjeti kao nekada,a ne da s bojim izaći u šetnju.I umorna sam od ovih osjećanja,želim ponovo biti spokojna (pa makar povremeno).Ne znam,možda da ponovo zahtjevam...
    Voljela bih isključiti menopauzu,da makar znam...Zbog toga pitam je li se neko ovako osjećao?
    Posljednje uređivanje od silkica : 11.11.2017. at 20:20

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Mislim da tebe tvoj lijecnik ne shvaca ozbiljno.

  11. #11
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Silkice, ako ništa, te napade panike možeš riješit relativno lako i brzo sa psihoterapeutom, da bar njih skineš s vrata dok tražiš pravi uzrok problema.Fascinantni su mi ti doktori koji kad ne znaju šta je kažu "to je tebi u glavi" i dalje nikom ništa, pa neko se i glavama bavi.
    Malo mi je čudna ležernost tvoje doktorice, 15 godina imaš proljev i ona ti kaže "ne brini bit će sve u redu"?

  12. #12
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Neka psihijatar procijeni treba li ti ili ne, za to se specijalizirao.
    Ne razumijem kad ti netko kaze da ti je sve u glavi i ne uputi te doktoru za glavu.
    Kao da ti kaze - sve je to u tvojim plucima i ne posalje te pulmologu.
    Da, ginekolog pise sve ginekolosko, tako i spolne hormone.
    Svi tvoji problemi mogu biti psihosomatski, ali i ne moraju, ustraj u trazenju uzroka.
    Psihijatar ti moze propisati i psihofarmake, psihoterapeut pomoci da se bolje nosis sa svime, a mozda da i rijesis probleme koje imas.
    U svakom slucaju ti razgovor s psihijatrom/psihoterapeutom moze samo pomoci.
    I da je zbog klimakterija, treba ti adekvatna pomoc.
    Sretno!

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Helikobaktery?

  14. #14
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Silkice teško je govoriti ovako preko foruma, ali obzirom da si, čini se, gastroenterološki obrađena, da bi uzrok tegobama mogao imati psihosomatski korijen. Ne znam gdje živiš- ali na tvom mjestu potražila bih pomoć psihoterapeuta i psihijatra- ne bih se libila niti psihofarmaka- dzabe se mučiš već godinama- sa tako izraženim simptomima iz anksiozno depresivnog kruga nije lako živjeti.
    a stvarno su riješivi!

  15. #15
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Silkice teško je govoriti ovako preko foruma, ali obzirom da si, čini se, gastroenterološki obrađena, da bi uzrok tegobama mogao imati psihosomatski korijen. Ne znam gdje živiš- ali na tvom mjestu potražila bih pomoć psihoterapeuta i psihijatra- ne bih se libila niti psihofarmaka- dzabe se mučiš već godinama- sa tako izraženim simptomima iz anksiozno depresivnog kruga nije lako živjeti.
    a stvarno su riješivi!
    veliki X

  16. #16
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Silkice, meni je neki dan endokrinolog rekao da provjerim razinu vitamina D. I jako mi je niska, baš jako. A i on (nedostatak) može napraviti određene probleme. A s obzirom na tvoje dugogodišnje probleme s crijevima mislim da bi to trebala provjeriti. Kažu da ljudi s gastro problemima često imaju jako nisku razinu ovog vitamina. Ja sam se baš začudila svojem nalazu.

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nemam gastro probleme, ali imalo je starije dijete (s 2 godine) i provjeravali su mu, izmedju ostalog, i vitamin D. Meni su ga provjerili prosli mjesec, nakon sto sam pitala o simptomima menopauze. Ispalo je da sam na donjoj granici pa sad uzimam suplemente.

  18. #18
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    I ja sam cekirala D vitamin, bio je snizen, mjesecima pijem 2000 IU, bas se brzo i ne puni.
    Mama je danas dobila nalaz, i njoj je nizak, donja granica je oko 70, njoj je 40.

  19. #19
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    svi imaju nizak vitamin D. nikad nisam vidjela nalaz s normalnom vrijednoscu

  20. #20
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    svi imaju nizak vitamin D. nikad nisam vidjela nalaz s normalnom vrijednoscu
    Da, to mi je i frend (nutric.) rekao. Iako mislim da nije isto biti na donjoj granici i debelo ispod nje. Treba vidjeti...

  21. #21
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Pa nije li to onda alarmantno?
    To sto nikome nije normalan i nije normalno, zar ne?!

  22. #22
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Silkice, meni je neki dan endokrinolog rekao da provjerim razinu vitamina D. I jako mi je niska, baš jako. A i on (nedostatak) može napraviti određene probleme. A s obzirom na tvoje dugogodišnje probleme s crijevima mislim da bi to trebala provjeriti. Kažu da ljudi s gastro problemima često imaju jako nisku razinu ovog vitamina. Ja sam se baš začudila svojem nalazu.
    Koliki ti je bio?
    Koju dozu ti je propisao?

  23. #23
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije li to onda alarmantno?
    To sto nikome nije normalan i nije normalno, zar ne?!
    naravno da nije normalno. farmaceutska industrija je postavila referentne vrijednosti.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da nije normalno. farmaceutska industrija je postavila referentne vrijednosti.
    :teorijazavjere:

  25. #25
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    priča o kolesterolu

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    priča o kolesterolu
    O, da, to je klasik.
    ( Rece ona koja je na nedavnoj kontroli imala blago povisen kolesterol . I nije niti trepnula na to. )

  27. #27
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da nije normalno. farmaceutska industrija je postavila referentne vrijednosti.


    Ipak mislim da ovdje nije toliko teorija zavjere u pitanju, vec stvarni manjak vitamina d kod ljudi.

    Pogotovo ako uz sve uzmemo u obzir i preparate za suncanje (a i dnevne kreme/pudere sa zastitnim faktorima), nije mi cudno da ga fali.
    Radimo u zatvorenim prostorima, ljudi ne borave puno vani na dnevnom svijetlu.
    U hrani ga ima jako malo.

    Neka stvarna ref. vrijednost postoji pa da je donju granicu farmaceutska industrija i podigla, nije mogla bas radikalno.
    Ako je nekom nalaz dosta nizi, pretpostavljam da je onda u stvarnom deficitu.

  28. #28
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Vidim da je u medjuvremenu spomenuta teorija zavjere

  29. #29
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo ja imam vitamina D obilato u granicama normale :D

  30. #30
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja imam vitamina D obilato u granicama normale :D
    Nisi normalna

  31. #31
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pardon, uopće nisam čitala o čemu je tema...I ja mislim da to ne može biti "nije ti ništa", i ako je sve u glavi, onda treba pomagati glavi.

  32. #32
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Nisi normalna
    Očigledno!

  33. #33
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Koliki ti je bio?
    Koju dozu ti je propisao?
    Referentne su vrijednosti 75-151, a meni je 28. Doktor mi je rekao da uzimam Plivit D3 kapi, 5 na dan. Frend mi kaže da je to loš izvor tog vitamina. Nešto kao da je on vitamin topiv u masti pa ga treba uzimati s vitaminom K2 i kalcijem, duga priča. Preporučio mi je ulje jetre bakalara koje već prirodno sadržava D3, K2 i vitamin A, a kalcij trebam uzimati dodatno. Samo ću trebati povećati količinu, ne pola žličice na dan, nego 3 X po pola žličice. I uloviti svaki sunčani dan - pola sata šetnje bez naočala i zaštitnih faktora. Sad sam se sjetila, u najtmurnijem mjesecu u godini : )

  34. #34
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Nije baš tako rekao od riječi do riječi, ali tako nekako, nemojte me hvatati za riječ

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Freya, mislim da su ti to male količine.
    Uzimam 6000 jedinica recimo jednom tjedno, a trebala bih cca svaka 3 dana. Mada su mi prepisali 25000 jedinica dva puta na mjesec, ali se još nisam usudila to popiti, a imam manji manjak od tebe. Dobro moje ispadne 50000 do 60000 jedinica na mjesec, tvoje cca 30000.

  36. #36
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Znam da jesu. Što god uzimala, morat ću povećati količinu. A tu je i pitanje apsorpcije. Tko zna zašto je uopće došlo do ovakvog manjka. Baš su zeznute ove četrdesete.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    https://hr.iherb.com/pr/Solgar-Liqui...oz-59-ml/36216

    Ovo je meni super, ali ga nema u Hrvatskoj. Finog okusa i isplati se.

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kako ste uopce dosle do toga da provjeravate D vit?

  39. #39
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ste uopce dosle do toga da provjeravate D vit?
    čitale su forum

  40. #40
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ste uopce dosle do toga da provjeravate D vit?
    Ja sam dvije-tri godine zaredom bila stalno bolesna, pa je i to bila jedna od pretraga na koju me dr. poslala, nakon što smo sve očigledne ispucali i bile su negativne.

  41. #41
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ste uopce dosle do toga da provjeravate D vit?
    Vadila sam hormone štitnjače i onda mi je endokrinolog savjetovao da ubacim i tu pretragu s obzirom na neopisiv umor...
    Kaže da im se inače na kongresima to preporučuje - da pacijente upute na tu pretragu jer je vrlo često nedostatak vit.D povezan sa štitnjačom (problemima s njom). Inače mislim da nikad ne bih napravila tu pretragu. Nisam nikad provjeravala vit. i min.

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ste uopce dosle do toga da provjeravate D vit?
    X

    Meni su prvo kroz glavu prozujale slike rahitisa (bio je neki plakat u domu zdravlja gdje sam odlazila kao dijete, baš me se dojmilo).

    Inače, moja mama uzima D3 kapi već godinama, ali ona ima za to razlog - uznapredovalu osteoporozu kao posljedicu dugotrajnog liječenja autoimune bolesti kortikosteroidima.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Endokrinolozi kazu kako je manjak vitamina D izuzetno cest u razvijenom svijetu, puno vise nego mislimo. Malo smo vani, od sunca se cuvamo, s godinama nam proizvodnja opada. U zadnje vrijeme vidim da lijecnici puno cesce provjeravaju razinu vitamina D.

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Silkice teško je govoriti ovako preko foruma, ali obzirom da si, čini se, gastroenterološki obrađena, da bi uzrok tegobama mogao imati psihosomatski korijen. Ne znam gdje živiš- ali na tvom mjestu potražila bih pomoć psihoterapeuta i psihijatra- ne bih se libila niti psihofarmaka- dzabe se mučiš već godinama- sa tako izraženim simptomima iz anksiozno depresivnog kruga nije lako živjeti.
    a stvarno su riješivi!
    X. Uputi se psihijatru za gastritis i proljeve, ako su kolono i gastro izašle b.o. Ne znam gdje si, ali u ZG-u to psihijatri hendlaju, naišla sam već na par uspješnih primjera (bolovi i problemi gastro trakta na psiho terapiji stali). Sretno!

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja imam vitamina D obilato u granicama normale :D
    Isključujem iz ovoga mediteransku Hrvatsku, po tenu već vidim di ko živi, to kontinentalno bljedilo se prepoznaje, jednako kao što se prepoznaje kad dođe u Metropolu neko usred zime lijepog, zdravog tena .

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Na Vrapču su navodno dobri psihijatri za hendlanje tih gastro simptoma.

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ja imam super ten i zubima na kontinentu

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ti si iznimka .

  49. #49
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Jel vam palo na pamet kako da uzmete više vit D prirodno :D
    Evo ja, kao hashimotovka, sam dobila uputu za vađenje D vitamina, imam ga prema gornjoj granici.

    ontopic, ja bi otišla psihologu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •