Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Reflux i jaki let down

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno Reflux i jaki let down

    Procitala sam sve i svasta o temi pa imam vec neku ideju sto bi trebala raditi ali pisem za slucaj da sam nesto zaboravila..pa me podsjetite.
    Beba je stara 15 dana, dojena od prvog dana. Ima dobar "stil" i fino papa... No mislim da je problem da pocinje pre fino papati.
    Kako smo malo duze u bolnici zbog zutice prvi ritam koji smo uhvatili u prva 3 dana se totalno potrgao jer nisam mogla normalno dojiti zbog strogog svaka 3 sata rasporeda ali ne preko noci...i evo vec 10 dana muku mucimo.
    Ne stalno ali malo me zabrinulo sto je dosad savrsena senf zuta stolica okrenula na lagano zelenu nijansu.
    Pa prije nego beba krene gubiti na tezini i stolica jos vise pozeleni...
    Trenutno imamo 4 5 pokakanih pelena i jos toliko mokrih sigurno. I par solidnih vodoskoka kod mijenjanja pelena koje brojim kao mokru pelenu
    Ja uglavnom imam dosta tvrde, "prepunjene" dojke ali to dosta ovisi o ritmu sisanja koji nije ustaljen na neki raspored.
    Nekad je sat i pol nekad i 3 iako rijetko.
    Problem nastaje kad malac odspava 2 i vise sati, dojka se napuni, i kako imam jaki let down (koji mu opce ne smeta i ne buni se) on u vrlo kratkom roku (5 10 min) se toliko prejede da cim se odsteka krene bljuckanje u nekoliko navrata. Nekad po kolicini i za 2 3 zlice.
    Onda krene i stucanje i imamo budnu bebu koja je za sat vremena vec zivcana ali ne zeli zaspati bez cicanja..( Dudu bi voljela izbjeci jos neko vrijeme da se sisanje dooobro ukorijeni i tak to.)
    A cini mi se da je uz toliko pojedenog sat vremena premalo da se zeludac isprazni i onda na vec polu puni zeludac nadodamo jos mlijeka i sve ispocetka...podrigivanje, bljuckanje, podrigivanje, bljuckanje.....

    I onda na sve to mi se cini da ga muci i reflux jer se u sred mirnog spavanja krene izvijati prema nazad i stenjati, raditi mrstece grimase , kasljati kihati, i onda nakon minuta takvog show-a ili bljucne ili povrati vec zgrudano mlijeko.. Ovisno koliko je vremena je proslo od zadnjeg obroka. Pokusala sam ga na takvo vrpoljenje i podignuti i nekad se i podrigne i to epicno i puno vise nego nakon podoja.
    Uglavnom cini mi se da se muci oko svega toga i da polako to pocinje ostavljati svoj danak na opce stanje stolice i raspolozenja bebe.
    Za sada sam poduzela slijedece korake.
    Dajem mu istu dojku dva ili 3 puta (ovisno koliko trazi) unutar 3 sata.
    Podrignem ga nakon par minuta podoja pa ga pustim da se sam odsteka i opet podrignem. Ne uspije svaki put izbaciti zrakic. Sto je mozda problem kasnije nakon podoja.
    I da ima dosta zakosen madrac da mu pomogne kad lezi ali nemam dojam da jako pomaze.

    I ne cini mi se da ide na bolje sve skupa.
    Iduce kaj cu probati iducih par dana je drugi polozaj dojenja ali mislim da to nece imati previse utjecaja jer njemu nije problem let down i samo sisanje ga ne cini nervoznim nego ono sto se dogadja poslije...

    Dakle sto sam propustla i sto jos mogu pokusati da mu olaksam probavu/obradu posisanog?
    Jer ak se ovak nastavi definitivno odustajem i krecem na full izdajanje uz vise kontrole koliko pojede jer ovak se mucimo i on i ja.

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Tak je radila moja mala i to je trajalo kojih četiri mjeseca, ali je bila bumbar i nastavila je dojiti do 22 mj. Ne čini mi se da će izdajanje nešto promijeniti bitno u vezi grčeva jer je to jednostavno tako. Bljuckaju i grče se i bebe na ad, i bebe na izdojenom, i bebe sa strogim rasporedom hranjenja.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno

    A nis... Pricekala bum jos 15ak dana pa bum vidjela s pedijatrom na prvoj kontroli kak beba napreduje. Ak se ne popravi, nis me ne kosta da probam s izdajanjem.
    Ne znam kak izgledaju grcevi al ovo mi izgleda kao problem s prejedanjem/bljuckanjem. Jer se nakon takve epizode grcenja i bljuckanja umiri i nastavi spavati.
    Nekak mi je zastrasujuce da bi ostavila bebu mjesecima u takvom stanju. :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    92

    Početno

    Moji su oboje prvih recimo dva mjeseca imali iste probleme samo nisu bljuckali nego su gutali natrag mlijeko...nema tu neke velike pomoci osim nosanja i spavanja u uspravnom polozaju na tebi. A refluks je sasvim normalan kod tako malih beba a za njega se i preporucuje dojenje. Izdajanjem i kontrolom hrane neces nista postici, sad se uspostavlja ponuda i potraznja mlijeka a za to beba mora sisati.

    Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zelena stolica nije stolica gladi i zbog nje nece gubiti na tezini. Gubit ce ako nece jesti.

    Koliko podoja imate u 24h? Ovako malo dijete treba 10-12 ili vise podoja, a ne bi trebalo spavati dulje od 3 sata u komadu jednom unutar 24h. Ako spava, budi ga, ili nudi podoje u snu ili polusnu. Mora jesti, a moraju se prazniti i dojke. Prepunjenost koju imas sad nece ostati zauvijek, pogotovo ako nema uspjesnog transfera mlijeka.

    Uz jak letdown i bljucanje, pokusaj dojiti u nekom polozaju gdje ce djetetova glava biti smjestena iznad razine bradavice. Na primjer, zavali se unazad i polozi dijete na prsa. Ovako: http://www.llli.org/images/000000000...astfeeding.jpg

    Ako je letdown i dalje jak, slobodno izdoji malo prije podoja. Ako krene curiti kao ludo, prekini podoj i pusti taj najbrzi mlaz u tetra pelenu, casu, kamo god. Pusti ga, u svakom slucaju, da sisa koliko zeli, onoliko cesto koliko mu treba. Ne brini o prepunjavanju zeludca i probavi... kad im je previse, bljucnu. I onda opet sisaju (pa bljucaju). To je ok. S vremenom ce ojacati sfinkter pa nece toliko viska izlaziti van.

    Pelene zvuce ok. No ako te brine tezina, odnesi dijete na vaganje, nemoj cekati sljedeci pregled. Duda vam ne treba, prerano vam je za to. Mogla bi gadno ugroziti dojenje.

  6. #6
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj ooleot prvotno napisa Vidi poruku
    Nekak mi je zastrasujuce da bi ostavila bebu mjesecima u takvom stanju. :/
    Probavni sustav im nije razvijen u početku. Ljudi svašta umisle da pomaže. Neki neće oleovit D kapi pa uzmu neke druge, neki misle da pomaže dati malo čaja od jednorogovog srebrnog brka, treći misle da je dojenje krivac pa se prebace na ad, četvrti na ad-u kunu sve po spisku i krive babu Daru jer je to jutro kihnula pored njihove bebe.

    A Occamova britvica jednostavno kaže da bebi jednjak, crijeva nisu razvijeni.

  7. #7
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Jak letdown i proždrljiva beba. Najbolje je dojiti u uspravnom položaju i općenito što više držati dijete tako. I moja je bila takva, zagrcavala se, bljuckala neprestano. Izgledalo je tragično, ali je lijepo napredovala i udvostručila težinu već sa 3 mj.
    Vidjet ćeš što tvojoj bebi najbolje paše. Ako dobro napreduje, ja ne bih mozgala o refluxu. Čini mi se da previše djece dobiva tu dijagnozu u zadnje vrijeme, a jedino što tada preporuče je prelazak na ad.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno

    Probala i uspravnije dojiti.. isto za sada. Jedino kaj 100% pomaze i cini bebu uglavnom mirnom je da se ja naslonim u neki polu lezeci polozaj i njega na trbuh. Podrigne se recimo svakih pola sata cak i nakon podrigivanja nakon cicanja. Sto je u skladu s onim kak se ponasa ako ga ostavim na boku u kinderbetu. Odnosno taman zacori i onda krene izvijanje i mrmljanje i stenjanje. Teoretski bi ga mozda trebala podignuti da se podrigne na svaki taj mrmlj. Al s druge strane ne bi ga htjela previse muckati jer ni to nije bas pokazalo se najbolje. Jedino da ga lagano uspravim u sjedeci polozaj na par minuta bez dizanja.

    I nis.. nosamo se u marami koliko moja ledja dopustaju i to isto bude ok.

    Jedino mi je cudno da recimo pretprosle noci sam uspjela zaspati dok sam dojila i malac je svoje odradio i odstekao se i nije bilo podrigivalice ali ovaj je odcorio skoro 3 sata u komadu bez bljuc i zuc. Ja se probudila nakon jedno 30 min i nis ostavila ga da spava cekajuci bljuckajuci urnebes. A nije se prakticki ni pomaknuo. I zasto je tad bilo ok a 345 puta prije ne. Tko bi to znao.

    Podoja .. recimo 12 i mozda 1-2 vise kako koji dan. Uglavnom je na 2 sata al nekad skrati i na sat i pol i tu i tamo imamo 3 sata al rijetko i ne svaki dan.

    A let down.. nemam pojma koliko je jaki jaki. Mislim kapa to recimo 1 kapljica u sekundi i cini mi se da se smiri nakon 3 4 minute jer onda bebac krene sporije gutati i vise sisati.

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Je li to ovaj polozaj? http://www.llli.org/images/000000000...astfeeding.jpg Ako da, super.

    Ovo drugo sve zvuci ok.

    Da ne bljuca on inace zato sto ga previse premjestate nakon hranjenja? Mozda mu bas odgovara da ga se ostavi na miru, umjesto da mu se mijenjaju polozaji i nudi podrigivanje.

  10. #10
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Joj, ooleot, saosecam. Drugo, trece i cetvrto dete - svi su prosli kao tvoj sin. S 4. je bilo tako jako da mi je povracala skoro svako vece, i 9 meseci nije zaspala na ravnom (spavala mi na savijenoj nozi, kao u turskom sedu, dok se mleko ne svari - prvih dva sata).
    Sto kaze kaae, trudila sam se da je ne pomerim ni malo, a da je opet na povisenom.
    Probala sam svasta, svasta je i uspevalo, kako s kojim detetom i kako u kojoj situaciji. Dali su ti dosta saveta, nadam se da ce nesto upaliti. S drugim sam najmanje uspela da spavam jer me 'zateklo' a i on je bio drama od bebe i stalno je izgledalo da se davi i zacenjuje (tek smo posle shvatili da je u stvari 'takav'), a i imala sam groznu ragadu. S njim se malo stabilizovalo kad je napunio 3 meseca. Takodje sam prosto morala izdojiti prvi mlaz prva dva tri meseca - cca 100ml u par sekundi doslovno, bas je ono curelo kao nenormalno. S 3. i 4. sam bila iskusnija i po ovom pitanju, a i pomagali su mi sisavci iz tandema, pa sam vrlo brzo nalazila resenja.
    Drz'te se

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno

    Ne znam koliko mu je problem muckanje nakon hranjenja jer fakat pokusavam biti njezna i lagano ga dignuti. Mislim podrigne se bolje od mene nakon case kole, tak da brijem da ima nekog smisla to podrigivanje.
    Ne svaki puta doduse.
    Tak da nisam sigurna da bi odustala od podrigivalice nakon klope. Strah me svog tog zrakica u crijevima.
    Pomalo sam odustala od podrigivalice usred podoja jer mi se to cini kao previse muckanja. A u sjedecem polozaju se ne podrigne tako lako, onak na ramenu funkcionira bolje.

    I da .. Taj polozaj ... Iako nije najsretniji s njim. Nekad je prava borba s "hobotnicom" da se pristeka. Al pripisujem to tome da je do sada bio iskljucivo u lezecem polozaju . Al naucit cemo.

  12. #12
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Probaj ga pustati da sam podrigne, bez micanja. Nista se ne dogadja od zraka u crijevima, osim sto mu moze (ali ne mora) biti teze podrignuti ili ispustiti vjetrove. Podizanje na podrigivanje nije nuzno, ne znam zapravo iz kojeg razloga je to postalo neko pravilo, odnosno neizbjezan korak u hranjenju djeteta. Vecina djece ce podrignuti, ma gdje bili. Ili nece, sto gotovo uvijek znaci da im ne treba.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •