Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 157

Tema: Nocna budilica

  1. #51
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Žuta, ranije si napisala da ne bi dala piti mlijeko, nego samo pripremila obrok na mlijeku. Koja je razlika? Stvarno pitam .

  2. #52
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja isto griz na km... tj. 3/4 voda, 1/4 km... jutros sam mu pravila za dorucak i dosjetila se da je Zuta negdje napisala da nariba gorke cokolade pa probala i ja. Stvarno je fino.

  3. #53
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Moj razlog je jednostavno taj kaj mislim da dijete ne bi trebalo pit ništa osim vode. Meni je mlijeko ko dat detetu sok ili čaj, a ni jedno u principu ne dajem. Zašto savjetnice isto kažu ne mlijeko pit, ali da kuhat na njemu, ne znam. Možda zato što brzo popuni želudac.

  4. #54
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma ja ne bi dala ni piti, ni pripravljala... ali zanimalo me zašto može jedno, a drugo ne. Ok. Tenks.-

  5. #55
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zbog hormona i antibiotika?

  6. #56
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa ali ako kod pripreme na mlijeku se nešto dogoditi da ga beba može konzumirati, moglo bi se onda to mlijeko i prokuhati za piti...

  7. #57
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Aha, ili si mene pitala zašto ne dajem bebi kravlje mlijeko?

  8. #58
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, to sam pitala.
    To je mlijeko tako ionako prošlo termičku obradu.

  9. #59
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne zbog antibiotika i hormona. Iskreno, ne znam točno zašto. S prvom bebom prije sedam godina sam čitala sve i svašta, i zapamtila nešto tipa “kravlje mlijeko je za telad, ne za ljudske bebe”... kad uguglaš ovo u navodnicima svašta se može pročitati. Više se ni ne sjećam točno zbog čega, ali zbog nečega sam odlučile pa im dugo (tek iza godine dana) nisam davala mlijeko i to mi je ostalo.
    Konzervativna sam . Nisam se potrudila to kasnije istraživati i provjeravati svoje spoznaje.

  10. #60
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    a šta fali da i gris napraviš s mrkvom i tikvicom i maslinovim uljem


    kravlje mlijeko je precjenjeno

  11. #61

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Barca, ako dete voli palentu, pa kuvaj joj sve moguće kombinacije voća, i povrća i mesa sa palentom. Ne mora beba obavezno jesti griz, ne vole ga sve bebe. Uostalom, ja sam griz kuvala uvek na vodi, nekad uz dodatak običnog kravljeg putera, moji su ga rado jeli i takvog.
    Što se tiče spavanja, možda bi stvarno trebalo da probaš da je budiš postepeno ranije ujutru, i ranije da je stavljaš na popodnevno spavanje. Kada bi se desilo da moji popodne zaspe u 4, mogli su posle da budu budni do ponoći...

    Žuta, ja sam se izgubila u tvojoj logici. Za rižino mleko prihvataš zdravo za gotovo da ima arsena u njemu, ali si sigurna da je kokosov maslac bezbedan? Koliko sam ja upućena, na planeti trenutno više ne postoji namirnica koja nije kontaminirana nečim, bilo to organsko ili neorgansko zagađenje.

    Nije mi baš jasna ni potreba za kravljim mlekom. To je isto mleko, kao i mamino, samo sa lošijom nutritivnom vrednošću. Zašto misliš da detetu baš to treba uveče i čini razliku u kvalitetu i dužini sna?

    Mislim, moja deca su loše spavala, ali su imala normalnu kilažu, sin je bio na 95% percentili, nisu bili anemični, niti imali bilo kakav pokazatelj nutritivne pothranjenosti, čak smo za ćerku zbog refluksa radili i parametre uhranjenosti iz krvi (zaboravila sam tačno ime te analize) pa je sve ispalo normalno. Ne vidim uopšte ubedljivu vezu između hrane i spavanja.

  12. #62
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    jelena, to onda nije klasični griz već povrtna kašica. Ništa ne fali, samo je drugo jelo.
    bubich, je, ali ljudi su svejedi, oportunisti, kao i još neke životinje, a sastav mlijeka su masti i bjelančevine. Ako su na meniju teletina, jaja, sir, ne vidim zašto izbaciti mlijeko.
    pulinka, pa daj mi uvjerljive informacije o kokosu kao štetnom i neću ga koristiti. Ono što sam pročitala za rižu našla sam kroz više izvora, bilo je uvjerljivo, i tekstove nisu pisali fah idioti. Osim toga, ne vidim rižino mlijeko i prerađevine kao nešto nezamjenjivo i esencijalno.
    Ne mislim da kravlje mlijeko igra ulogu kao takvo već masti. Ima više masti od vode ili zobenog mlijeka, a za razliku od samog maslaca ima još tvari kao što su bjelančevineni i minerali. Sama ne mogu izdojiti dovoljno za griz. Pokušavala sam, ali nije išlo, a na koncu moje kuhano mlijeko na štednjaku dobije gorki okus i loš miris.
    Druga stvar je ta da masnoće daju hrani bolji okus, jer smo mi građeni od lipida, i masti su lipidi, i svi ostali okusi u jelu dođu do boljeg izražaja kada im se doda masti.

    Treće je što nam je mozak građen od masti. Krvne žile su građene od masti.

    Zato ja ne shvaćam to panično bježanje od masti. Djeca ne trebaju dijetalnu ishranu i grizeve na vodi, već obratno.

    Moja djeca pokazuju baš jasnu vezu kad se dobro najedu i dobro spavaju, i kad se ne najedu dobro i razdražljivi su i neće spavati.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.11.2017. at 09:46

  13. #63
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Druga stvar je ta da masnoće daju hrani bolji okus, jer smo mi građeni od lipida, i masti su lipidi, i svi ostali okusi u jelu dođu do boljeg izražaja kada im se doda masti.
    Krivo.
    Ne zato nego zato što se arome otapaju u masti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.11.2017. at 09:56

  14. #64

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Žuta, SVA hrana je kontaminirana nečim, samo je pitanje čime i koliko, i naravno, koliko je kontaminant štetan.
    Ali kada pročitam da smo građeni od lipida, izgubim želju da dalje polemišem.
    Neka smo mi građeni od lipida, a ja idem da bacim svoju diplomu biologa u smeće, gde joj je uostalom i mesto.
    (Da, da, lipidi jesu I gradivne materije, ali ne SVI lipidi i nisu SAMO lipidi).
    Ali evo, složiću se sa tobom da deci trebaju i masti. Međutim, ljudsko mleko ima oko 4% masti, a kravlje 3,2%.

  15. #65
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, a prerađevine od riže su prilično kontaminirane prema svemu što o tome čitam. Tak da, ne, hvala. Sebi radim od riže, ali djeci ne moram. Ima puno previše opcija.
    Oh, oprosti pulinka, nisu nam opne stanica od lipida. Onda sam ja slušala alternativnu biologiju.
    Ne uspijem izdojiti dva deci mlijeka.
    Mogla bi nam argumentirati zašto mlijeko ne, a riža da, umjesto mahanja titulom.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.11.2017. at 10:13

  16. #66
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Zuta gris se ne kuha na majcinu mlijeku nogo na vodi pa posle po šprica iz cice po grisu nakon nekog doba to mlijeko tako razgradi gris ili neko drugo jelo naprosto u par minuta

  17. #67
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    I da sve zitatice se trebaju oprati prije kuhanja

  18. #68
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Iz tog špricanja će imati koliko masti? Ne vidim uopće svrhu špricanja. Koliko je to? Dva ili deset mililitara?

  19. #69
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Uopće ne shvaćam ljude koji bebe hrane dijetalno "Skuhala sam rižine pahuljice, dodala sok jabuke i žličicu mljevene mlade zelene pšenice. Moje dijete neće ništa jesti." i čude se. Takav obrok može jesti valjda samo Victoria Beckham.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Oh, oprosti pulinka, nisu nam opne stanica od lipida. Onda sam ja slušala alternativnu biologiju.
    Mogla bi nam argumentirati zašto mlijeko ne, a riža da, umjesto mahanja titulom.
    Ne pada mi na pamet da nastavljam ništa o tome . Isuviše mi je zabavno da zamišljam nas građene isključivo od lipida.

  21. #71
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisam nigdje napisala da smo građeni isključivo od lipida. Umećeš i iskrivljavaš jer nemaš argumenata za ništa što si spočitala.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Treće je što nam je mozak građen od masti. Krvne žile su građene od masti.
    A kako treba ovo da shvatim?

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Šta sam spočitala? Da je danas sva hrana zagađena? I za to mi treba neka posebna argumentacija?

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    a ja opet ne shvačam one koji natovare hrpu vrhnja, mlijeka pa jošpridom stave još malo maslinova ulja..

    za jedno normalno dijete i normalni obrok žličica maslinova ili nekog drugo ulja od 5 ml je sasvim dovoljna.

    moji inače vole bučino, to si stave prek riže klope koju jedu, ali tad nema druge masnoće.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Meni je zapravo super kako za kompleksne probleme tuđe dece postoji neverovatno jednostavno i jednoznačno rešenje u vidu kašike masti i 2dl kravljeg mleka uveče. Zapravo ta samouverenost u davanju dijagnoze i saveta mi je fascinantna.

  26. #76
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A kako treba ovo da shvatim?
    Oprali su mozak mišu od masti i nije ostalo gotovo ništa osim tanke prozirne mase. https://www.newscientist.com/article...ience-clearer/
    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Šta sam spočitala? Da je danas sva hrana zagađena? I za to mi treba neka posebna argumentacija?
    Sve je relativno. Smjernice o dopuštenoj količini arsena. Glupost samo takva. Što će nam zavodi za ispravnost hrane, laboratoriji. Što će nam oni govoriti o toksinima kad je sve zatrovano.
    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je zapravo super kako za kompleksne probleme tuđe dece postoji neverovatno jednostavno i jednoznačno rešenje u vidu kašike masti i 2dl kravljeg mleka uveče. Zapravo ta samouverenost u davanju dijagnoze i saveta mi je fascinantna.
    Napisala sam ono što iz mog iskustva pali. Ne kažem da sam otkrila sveti gral jer ni moji ne spavaju uvijek super. Kad idu zubi onda ne može pomoći sva mast svijeta.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.11.2017. at 11:11

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a ja opet ne shvačam one koji natovare hrpu vrhnja, mlijeka pa jošpridom stave još malo maslinova ulja..
    Mene ne razumiješ? Evo, objasnit ću. Volim hranu.

    Radila sam griz na:
    1. vodi, odnosno soku voća. Meni je bilo nejestivo, mala je pojela.
    2. mlijeku, kako mi ga je radila mama, i dodam cimeta na kraju. Dobro je.
    3. mlijeku s malo kokosova brašna. Tako tako.
    4. mlijeku i medu. Slatko. Dijete pojede.
    5. mlijeku sa žličicom maslinova ulja na kraju. Tako tako.
    6. mlijeku i umjesto cimeta dodala čokoladu. Još bolje.
    7. mlijeku, s malo maslaca i čokoladom. Nema neke razlike.
    8. mlijeku, s umućenim slatkim vrhnjem i čokoladom. Bingo. Okus je odličan. Mogla bih to jesti za ručak, doručak i večeru. A klinci? Nije ostala jedna žličica, za razliku kad radim samo na mlijeku i sa cimetom.

  28. #78
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Jao, žuta, ti tvoji argumenti

    Djecu se hrani laganom hranom, jer su mali, probavni sustav im je još u razvoju. Sve te masti im baš i ne trebaju u prvoj godini, ma ni u drugoj. Tvoj način hranjenja beba je posve jedinstven, u rangu "daj bebi sarmu sa 7 mjeseci, vidi kako gleda u nju".

    U prvoj godini bebi je dovoljno mlijeko, najbolje majčino, iz njega dobiva sve potrebno za rast i razvoj. Sva dohrana je samo to: DO hrana, a mlijeko je hrana . Zato je mamama od pamtivijeka bilo najlakše nastaviti hraniti bebe sa kravljim mlijekom, najsličnije je onome na što su bebe navikle, a samo im staviti nešto kalorično u mlijeko. Desetljećima su to bili keksi, i bilo je sasvim uspješno. Naravno, ako su bebe to htjele jesti. Srećom je napredak tehnologije stvorio žitarice u pahuljicama koje bebin želudac puno lakše probavlja i bebina crijeva puno lakše iskorištavaju.
    Dodavati masnoće u prvoj godini je nepotrebno, pa i škodljivo za pojedinu djecu.

    Večernji obrok može biti kaloričan, ali MORA biti lako probavljiv, da beba može mirno spavati. Nikako ne može spavati ako njen probavni sustav mora raditi na maksimumu da probavi pojedeno. Npr. za probavu maslaca se potroši toliko kalorija koliko ga on ima. Beba ne dobiva ništa (osim drugačijeg okusa hrane), a troši nepotrebne resurse za probavu iste.

    Razni "lini" kao večernji obrok, su bolji izbor ako je alternativa maslac i vrhnje. Pričam o prvoj godini, godini i pol bebina života.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Isto tako zuta rekla si Al nije ljuto nije jestivo a opet nisi dala ljuto detetu

  30. #80
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja sam na tragu Zutinog razmisljanja da djeci treba masti. Makar ne dajem.bas maslac od kikirikija, al to zato sto bi ga ja odma slistila da ga kupim. Sto se tice probavljivosti, po mom iskustvu s mojom djecom mlijecni proizvodi su puno lakse probavljivi od recimo voca i povrca. Mome je do nedavno bilo recimo za blitvu, kako usla tako izasla... za krumpir i mrkvu nesto krace...

    Beti, jel to znaci da je maslac dijetalna hrana?

    A ovo da je mm sasvim dovoljno bebama do godine dana, mislim da za vecinu beba ne stoji... Za mog sigurno nije bilo dovoljno vec sa 6 mjeseci... pa sa godinu dana bebe vec jedu 3-4 komoletna obroka.

  31. #81
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Djeci ne treba dijetalna hrana. Recimo mm nije ni blizu "lagano" u smislu lišeno masti već je bogato bjelančevinama i mastima baš zato što je to ono od čega klinci rastu i razvija im se mozak. Ovo da trebaju jesti rižu i voćne sokove mi je posve neshvatljiv trend posebno jer djeca mahom to odbijaju, roditelji se čude i neće dati mesa, jaja i masti.
    Sarmu ne dajem bebi od sedam mjeseci jer ima soli. Kupusu i mesu ne vidim što fali. Osim što beba neće jer neće kiselo.

    Keksi su eto meni posve neprihvatljiv dodatak bebećoj prehrani i to kaj 90% roditelja tak hrani dijete, a ja koja hranim grizom na mlijeku i maslacu sam jedinstvena me ne brine jer imam argumente. Keksi imaju hidrogenizirana biljna ulja, šećere i aditive za rahljenje, a ja ih samo mijenjam maslacem, ponekad dodam vaniliju ili gorku čokoladu. Daleko bolje i zdravije od jednog plazma ili petit buera.

    A kad beba neće pojesti jer je hrana bezokusna i ode gladna spavati onda se cijelu noć okreće.

    Lini napucani šećerom i aditivima su bolja alternativa!!!? Case closed.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.11.2017. at 11:51

  32. #82
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako zuta rekla si Al nije ljuto nije jestivo a opet nisi dala ljuto detetu
    Nisam jer se tata protivi. Inače bih dala jer čitam da djeca Meksikanaca i djeca istočnjaka uredno papaju ljutu hranu, a ja sam ljubitelj ljutog i nervira me što ne mogu dobrano poljutit.

  33. #83
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku

    Beti, jel to znaci da je maslac dijetalna hrana?

    A ovo da je mm sasvim dovoljno bebama do godine dana, mislim da za vecinu beba ne stoji... Za mog sigurno nije bilo dovoljno vec sa 6 mjeseci... pa sa godinu dana bebe vec jedu 3-4 komoletna obroka.

    Da, maslac ustvari ne deblja ako se jede sam. Kao ni tjestenina, ako se jede sama. Sjećam se tih tablica gdje su napisane kalorije hrane i kalorije potrebne za razgradnju iste, i tu su negdje. No, kako ja ne jedem ni jedno ni drugo bez dodataka, nisam baš bila zainteresirana točno zapamtiti

    Da, nije im dosta samo majčino mlijeko, iako mogu sasvim lijepo napredovati samo na njemu. Potrebni su im i drugi okusi i teksture da se naviknu na njih. I, naravno da je svako dijete drugačije, no statistički, neka sredina bi bila mliječna ishrana kao osnova, sve drugo dohrana.
    I sve ovisi o prehrambenim navikama obitelji i sredine u kojoj se živi. Mali Talijan će za prvu hranu dobiti paštu, ima baš sitne za malene. Mali Kinez rižu, mali Eskim kuhani bakalar...ma, nije filozofija nahraniti bebu Samo treba izabrati lako probavljive namirnice koje beba voli kao dohranu. Tek otprilike nakon prvog rođendana, kruta hrana preuzima vodstvo u ishrani djeteta

  34. #84
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Tek otprilike nakon prvog rođendana, kruta hrana preuzima vodstvo u ishrani djeteta
    Ne ako ide po principu beba vođa dohrane.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Oprali su mozak mišu od masti i nije ostalo gotovo ništa osim tanke prozirne mase. https://www.newscientist.com/article...ience-clearer/

    Sve je relativno. Smjernice o dopuštenoj količini arsena. Glupost samo takva. Što će nam zavodi za ispravnost hrane, laboratoriji. Što će nam oni govoriti o toksinima kad je sve zatrovano.

    Napisala sam ono što iz mog iskustva pali. Ne kažem da sam otkrila sveti gral jer ni moji ne spavaju uvijek super. Kad idu zubi onda ne može pomoći sva mast svijeta.
    Na prvu rečenicu: da li si u linku primetila nabrajanje svih onih drugih jedinjenja koja su ekšli ostala u mozgu miša, radi čije se kompleksnosti i lakšeg proučavanja i ispirao pomenuti mozak? I zar nisi primetila konstrukciju da se uklonio PROTEINSKO-lipidni kompleks jedinjenja?
    Na drugu: sve JE relativno. Ali onako kako sam već jednom napisala a ti ignorisala: sve je zagađeno, ali da, zavisi koliko i čime.
    OK, ti veruješ podacima o riži i kokosu.
    Ja sam skeptična, jer je proizvodnja, skladištenje, transport i distribucija hrane neverovatno kompleksna procedura, i riža i kokos dolaze iz država sa sumnjivom zakonskom regulativom, prelaze ogroman put do nas pod meni nepoznatim uslovima, ulaze u naš region nakon ko zna kako izvršene kontrole i na kraju ih kupimo iz radnji u kojima su čuvane na ko zna kakav način.

    Kao zaključak, jednaka mi je verovatnoća kontaminacije i riže i kokosa jer jednostavno ima previše varijabli na koje ni ja ni ti nemamo velik uticaj. Možeš se truditi da kupuješ što kvalitetnije, ali sve se na kraju svodi na poverenje jer nećeš svaki komad hrane koji daš detetu propustiti kroz laboratoriju.
    Isto mi važi i za domaće namirnice, čak i gore, jer tu znam poneke proizvođače i lično.
    Tj. masti kao masti, naravno da ih treba unositi u sebe, ali kada, kako i koliko, smernice se stalno menjaju. Između ostalog upravo zato što je masa hemikalija rastvorljiva upravo u mastima, i pomenute masti nažalost sadrže i masu polutanata, bez obzira sa kog su kraja naše planete.
    Iz tog razloga se nikad ne bih usudila da preferiram ovu ili onu mast/ulje. Ova je možda hranljivija, ali zagađenija. Ona druga se lakše vari, ali može poticati od verovatnog alergogena, itd, itd.
    A kad već skrećemo sa teme, meni su nutricionisti neverovatni bullshiter-i. Proučavaju vrstu koja postoji milion godina, ostavila je pisane tragove o svojoj ishrani par hiljada godina, naseljava celu planetu i ima 7 milijardi primeraka, ima zadivljujuće dug životni vek i može da opstane na neverovatno različitim dijetama skoro podjednako uspešno.
    I ipak, smernice o prehrani se menjaju svakih par godina.
    Da je u pitanju bilo koja druga životinjska vrsta, takav pristup bi se okarakterisao kao krajnje neozbiljan pod datim okolnostima.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 25.11.2017. at 12:20

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne ako ide po principu beba vođa dohrane.
    A i ovo ti je tako: napisala i ostala živa...
    Jer naravno da znaš na osnovu svoja dva deteta kakve sve probleme imaju druga deca, njihove mame i porodice, i znaš instant rešenja za njih...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 25.11.2017. at 12:28

  37. #87
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam jer se tata protivi. Inače bih dala jer čitam da djeca Meksikanaca i djeca istočnjaka uredno papaju ljutu hranu, a ja sam ljubitelj ljutog i nervira me što ne mogu dobrano poljutit.
    sve ti možeš poljutit ko ti brani na tanjuru!!

  38. #88
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A i ovo ti je tako: napisala i ostala živa...
    Jer naravno da znaš na osnovu svoja dva deteta kakve sve probleme imaju druga deca, njihove mame i porodice, i znaš instant rešenja za njih...
    O čemu ti drobiš, sory? Odgovarala sam barci na njeno pitanje na čemu da radi griz. Nije pisala da joj dijete ima neku bolest i kompleksne probleme već da se budi po noći. Mislim, meni je tvoj savjet solidan, a svejedno ga nisi davala na osnovu znanstvenog istraživanja od 5000+ djece. Jesi li?

  39. #89
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne ako ide po principu beba vođa dohrane.
    X. Moj bebo je jednostavno nakon nekog mjeseca trazio krutu hranu kao vazniju od mm-a. Makar je na mm-u i vise nego izvrsno napredovao. Kad je pocela dohrana, uredno bi sve smazo, pa jos sisao 5-10 minuta (tako kratko je sisao od pocetka) i onda bi bio zadovoljan. No, nakon nekog vremena (debelo prije prvog rodjendana) je prestao sisat poslije obroka. I svejedno ostao zadovoljan no sad je vec prolupo :D al to je vec vezano uz to sto mu ne damo nista sta zeli (gurnit nesto u steker i tome sl), a ne s hranom no prva godina je bila super

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    O čemu ti drobiš, sory? Odgovarala sam barci na njeno pitanje na čemu da radi griz. Nije pisala da joj dijete ima neku bolest i kompleksne probleme već da se budi po noći. Mislim, meni je tvoj savjet solidan, a svejedno ga nisi davala na osnovu znanstvenog istraživanja od 5000+ djece. Jesi li?
    A zezaš me?
    Pa ne možeš reći da, ako je beba vođa dohrane, onda mm nije glavna namirnica u prvoj godini, i to staviti kao jedinu istinu.
    Jer time demantuješ n+1 mamu koja se ovde tokom nekih deset godina žalila kako beba neće da jede, a beba je bila vođa dohrane.

  41. #91
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Na prvu rečenicu: da li si u linku primetila nabrajanje svih onih drugih jedinjenja koja su ekšli ostala u mozgu miša, radi čije se kompleksnosti i lakšeg proučavanja i ispirao pomenuti mozak? I zar nisi primetila konstrukciju da se uklonio PROTEINSKO-lipidni kompleks jedinjenja?
    Poanta mog linka je da je veliki udio mozga mast.
    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Na drugu: sve JE relativno. Ali onako kako sam već jednom napisala a ti ignorisala: sve je zagađeno, ali da, zavisi koliko i čime.
    OK, ti veruješ podacima o riži i kokosu.
    Da, ne vidim zašto ne bih vjerovala podacima koji dolaze od mr. sc. Anice Benutić, dipl ing, voditeljice Odsjeka za metale i metaloide Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:
    Najveći problem u priči s arsenom u riži upozorava Benutić, jest činjenica da brojni prehrmbeni proizvodi za djecu i dojenčad sadrže rižino mlijeko kao zamjenu za kravlje mlijeko. A to je najosjetljivija populacija. Literaturni podaci o prisutnosti arsena dokazuju da rižini vafli, rižine oblatne, rižini krekeri i rižini kolačići mogu sadržavati velike količine anorganskog arsena zbog čega mogu znatno povećati prehrambenu izloženost dojenčadi i male djece arsenu.
    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš se truditi da kupuješ što kvalitetnije, ali sve se na kraju svodi na poverenje jer nećeš svaki komad hrane koji daš detetu propustiti kroz laboratoriju.
    Meni je iz čiste obijesti palo na pamet kupiti rižine pahuljice. Poslije toga sam iz čiste obijesti kupila ekspandirani amarant i kvinoju. Nije ništa od tog bilo potrebno i mogli su jesti proso, kus kus, griz. Postoji kokosovo, zobeno, bademovo, i sojino mlijeko. Još je rižino najneukusnije.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Tj. masti kao masti, naravno da ih treba unositi u sebe, ali kada, kako i koliko, smernice se stalno menjaju. Između ostalog upravo zato što je masa hemikalija rastvorljiva upravo u mastima, i pomenute masti nažalost sadrže i masu polutanata, bez obzira sa kog su kraja naše planete.
    Kupujem Dukatov ili Veronikin maslac, ne sa drugog kraja svijeta.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Iz tog razloga se nikad ne bih usudila da preferiram ovu ili onu mast/ulje. Ova je možda hranljivija, ali zagađenija. Ona druga se lakše vari, ali može poticati od verovatnog alergogena, itd, itd.
    Što onda jedeš?
    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Da je u pitanju bilo koja druga životinjska vrsta, takav pristup bi se okarakterisao kao krajnje neozbiljan pod datim okolnostima.
    Kvaliteta života od prije par tisuća godina i sada je ista?
    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Proučavaju vrstu koja postoji milion godina
    Oh, doista? Milijun godina?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 25.11.2017. at 12:55

  42. #92
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A zezaš me?
    Pa ne možeš reći da, ako je beba vođa dohrane, onda mm nije glavna namirnica u prvoj godini, i to staviti kao jedinu istinu.
    Jer time demantuješ n+1 mamu koja se ovde tokom nekih deset godina žalila kako beba neće da jede, a beba je bila vođa dohrane.
    Ne, to nisam htjela reći. Htjela sam reći da između kašaste i krute hrane, kruta hrana može imati prednosti, prije navršene prve godine života. Ali sada čitam opet što je Beti pisala i vidim da nije radila podjelu na kašastu-krutu nego mm i dohranu.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Oh, doista? Milijun godina?
    Aha ! Vidiš kako lako uočiš tuđe nedorečenosti ili nepreciznosti, ali kad TI napišeš da je mozak od masti, to ne treba da smeta nikome.
    Neću da pišem ovde traktat o hrani, otvori drugu temu, ionako pola odavde već treba obrisati.
    A svakako nemam nameru da te ubeđujem šta ti lično ili tvoja deca treba da jedete ili ne jedete.

  44. #94
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    to sto je nama odraslima nesto fino, nema nikakve veze hoce li biti fino i bebi
    recimo, meni je moje mlijeko odvratno, a njima je najdraze na svijetu, tako daaa.....
    i ne, djeca koja su odbijaci, nece pojesti griz samo zato sto je na mlijeku, a ne na vodi
    onaj tko je imao odbijaca (ja sam imala dva) zna o cemu pricam

    i ja kod svoje djece nisam nasla poveznicu izmedju hrane i spavanja
    kod prve tri to nije imalo bas nikakve veze
    evo, i najmanjoj sam neki dan uvela veceru koju je fino pojela, ali nije se nista manje budila (kao i obicno, 2-3 puta)

  45. #95
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    i ne, djeca koja su odbijaci, nece pojesti griz samo zato sto je na mlijeku, a ne na vodi
    Ne vidim svrhu rađenja griza na vodi. Zbog čega bi imalo prednost pred onim na mlijeku (kada nisu u pitanju alergije)?

  46. #96
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Aha ! Vidiš kako lako uočiš tuđe nedorečenosti ili nepreciznosti, ali kad TI napišeš da je mozak od masti, to ne treba da smeta nikome.
    Zapravo. To sam istaknula samo da ti demonstriram kako je besmisleno cjepidlačiti.
    Nije ubjeđivanje ako mi odgovoriš zašto je kokos loš, ako imaš takvu informaciju, a ja te molim da je podijeliš.

  47. #97
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Kada rađaš tempom od jednog djeteta svakih 10 godina otprilike , vidiš da se baš sve mijenja. Pa ideš naprijed uzimajući neke osnovne činjenice, instinkt i zdrav razum. Meni je dojenje uvijek bilo najbolja ishrana za bebe, i nikakvo čuđenje i preporuka mlijeka u kutijama, a nekad je to bilo vrlo intenzivno, me nije pokolebalo. Osim što sam sa prvim skrivala da još dojim, jer to je bila sramota, dojiti prohodalo dijete. S drugim je već to bilo poprilična normala, a sa trećim, must.
    I sve su to znanstveno dokazivali.

    Ili dohrana. Kad sam došla na Rodu, tablica prehrane je bila uklesana u kamen. Moji postovi da dohrana u prvoj godini ne mora biti točno po ikakvim tablicama, dočekivani su "na nož". I, odjednom, nestala je tablica prehrane, a s njom i meni najdraža forumašica, unatoč neslaganju u "tablicama". Srećom, pa ju na fejsu tu i tamo susretnem

    Ili čaj! Najstariji je morao piti sasvim lagani indijski čaj, ono, morao Srednji samo lipu, tko zna zašto. Najmlađa koromač, ako ima grčeve, ali bolje ništa. Vrijeme donosi promjene...

    Da li išta od ovoga pomaže Barci sa njene tri cure u tri godine, ne znam, ali ne bih rekla. Jedino što ti preostaje je ostati normalna dok najmlađa ne napuni nekih 5, i do tada ne roditi više ni jednu bebu (iako, i to se može preživjeti, itekako može). Za 10 godina se nećeš ni sjećati koliko je naporno bilo, iako ti to sada nije ni najmanja utjeha, Barca.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo. To sam istaknula samo da ti demonstriram kako je besmisleno cjepidlačiti.
    Nije ubjeđivanje ako mi odgovoriš zašto je kokos loš, ako imaš takvu informaciju, a ja te molim da je podijeliš.
    Jesam li ja napisala da je kokos loš?
    Pitala sam te zašto misliš da nije zagađen, objasnila zašto ja mislim da je velika verovatnoća da je sva hrana zagađena donekle (pa i kokos, jer je hrana).
    Ako tražiš konkretne hemijske analize, niti ih imam niti me je puno briga da uništavam reputaciju kokosu, ja ga obožavam, deca isto.
    Kao što obožavam i kravlji maslac, ali se neću zavaravati da je devičanski nezagađen.

  49. #99
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam li ja napisala da je kokos loš?
    Pitala sam te zašto misliš da nije zagađen, objasnila zašto ja mislim da je velika verovatnoća da je sva hrana zagađena donekle (pa i kokos, jer je hrana).
    Zašto bih mislila da je zagađeniji od dozvoljenih mjera zagađenosti ako nisam dobila takvu informaciju?

  50. #100
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne vidim svrhu rađenja griza na vodi. Zbog čega bi imalo prednost pred onim na mlijeku (kada nisu u pitanju alergije)?
    nisam ni rekla da ima, a ne vidim zasto bi ovaj tvoj sa mlijekom, maslacem i slatkim vrhnjem imao
    osim sto je to puno, a mozda i previse masnoca u jednom obroku
    ja inace ne bjezim od masnoca, poprilicno ih volim
    a to sto ti ne vidis svrhu u grizu na vodi nije ni bitno, obrok ko i svaki drugi, ne mora tebi biti fino
    meni nije fina ni neslana hrana pa bebi ipak ne solim
    inace, ja isto ko Bubilo, ne bih k.m. davala tako rano, ima dosta kvalitetnijeg mlijeka - mog
    a i da nema, prednost bih dala adaptiranom
    svatko radi kako misli da je za njegovo dijete najbolje (bar oni normalni, jel...)

    i ovo sto Beti kaze, preporuke se mijenjaju...one su tu kao okvir, a svatko za sebe nadje neki njemu prihvatljiv modus

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •