Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 184

Tema: "Želimo djeci približiti tragediju...", Dobro Jutro Hrvatska

  1. #1
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno "Želimo djeci približiti tragediju...", Dobro Jutro Hrvatska

    Ne znam točno zašto, meni ova rečenica zvuči duboko morbidno.

    Obljetnica pada Vukovara, u vukovarskom vrtiću pripremili su lampione. Spikerica pita četvero djece zašto ih pale. Djeca se muče s odgovorima i ponavljaju ono što su im rekli da kažu: "Zato što su Vukovar i Škabrnja gorili.", "Za Vodotoranj.", "Zato što je u Vukovaru bio rat."

    Uz poštovanje svima koji su tragediju osjetili na svojoj koži, zanima me je li potrebno da vrtićarci, koji ne mogu imati nikakvu predodžbu što je to zapaljeni grad, uče napamet ponavljati rečenice kojima ne razumiju značenje? Objašnjavate li svojim četverogodišnjacima ratnu tragediju od prije 26 g ili smatrate da može pričekati?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Podsjeća me na neku drugu zemlju i neka druga vremena...

    I slažem se da je morbidno. U školi još ok, kad se uči povijest, ali u vrtiću - prerano je...

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    OMG...

    Čini mi se da smo to već nekad vidjeli... doduše, u školama... ne u vrtićima...
    Slažem se, morbidno.

    Djeci treba reći istinu... a to sustav neće napraviti...
    Moje dijete i njeni prijatelji iz grupe su uvjereni da im je Bandić donio papučice. Jer sustav to želi.
    A na nama doma je da radimo korekcije prema vlastitim uvjerenjima... ili ih prepustimo sustavu...

  4. #4
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Mene to podsjeća na one minute šutnje za Tita kad sam ja bila u nižim razredima. Nitko pojma nema ni tko je Tito ni zašto mi sad moramo šutiti, čemu to sve ali odrađujemo za Jugoslaviju

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Naši su prošle godine crtali vodotoranj, i sjećam se da su imali i predavanje u vrtiću. U školi se obavezno pale lampaši, i na fontani, a u naselju do naprave od lampiona Vukovar i srce, meni je to sve jako simpatično. Treba se sjetiti onih koji su se borili i ginuli da sad možemo živjeti u miru

  6. #6
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Naši su prošle godine crtali vodotoranj, i sjećam se da su imali i predavanje u vrtiću. U školi se obavezno pale lampaši, i na fontani, a u naselju do naprave od lampiona Vukovar i srce, meni je to sve jako simpatično. Treba se sjetiti onih koji su se borili i ginuli da sad možemo živjeti u miru
    Pa škola je jedno, vrtić drugo. Meni je super što se pale lampioni u školi, što slušaju o Vukovaru i što im se razvija taj osjećaj. Djeca u vrtiću blage veze nemaju čemu to sve

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    -
    Posljednje uređivanje od Mojca : 16.11.2017. at 10:14

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Podsjeća me na neku drugu zemlju i neka druga vremena...

    I slažem se da je morbidno. U školi još ok, kad se uči povijest, ali u vrtiću - prerano je...
    Slažem se. I bilo je toga i u vrtićima i prije, bizarno, ali tako je.

    Podsjeća me na situaciju iz 1982., kad je u vrtiću trebalo održati komemoraciju za Vladimira Bakarića (!!). Priča je autentična, brat mi je tad bio u mlađoj vrtićkoj grupi.
    Evo kako je teta održala komemoraciju:
    -Djeco, jeste gledali jučer crtić na televiziji?
    -Neeeee!
    -E, pa nećete ga gledati ni danas! Ovaj striček je umro!
    (komemoracija za 4-godišnjake gotova)

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se. I bilo je toga i u vrtićima i prije, bizarno, ali tako je.

    Podsjeća me na situaciju iz 1982., kad je u vrtiću trebalo održati komemoraciju za Vladimira Bakarića (!!). Priča je autentična, brat mi je tad bio u mlađoj vrtićkoj grupi.
    Evo kako je teta održala komemoraciju:
    -Djeco, jeste gledali jučer crtić na televiziji?
    -Neeeee!
    -E, pa nećete ga gledati ni danas! Ovaj striček je umro!
    (komemoracija za 4-godišnjake gotova)

  10. #10
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Djeci treba reći istinu... a to sustav neće napraviti...
    Ja sam lani mome, kad je bio prvašić, objašnjavala zašto pale svijeće (oni su sa školom išli u Vukovarsku ulicu), ali da bi on razumio, priča je morala biti pojednostavljena, a sa pojednostavljenom pričom ja onda nisam bila zadovoljna. Oni dok su mali vole crno-bijele priče, ko iz bajki, a kad se to primjenjuje na stvarni život, zašteka.
    Utješila sam se idejom da će porasti, i da se s vremenom priča može produbljivati.

    To vrijedi i za razna druga društvena pitanja, vodila sam ja njega i na Pride i nije baš skroz skužio što je to i zašto postoji. Netko će reći šta iskorištavam malo dijete i uvaljujem ga u nešto što ne razumije. Razumije donekle, dogodine će razumjeti više.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa škola je jedno, vrtić drugo. Meni je super što se pale lampioni u školi, što slušaju o Vukovaru i što im se razvija taj osjećaj. Djeca u vrtiću blage veze nemaju čemu to sve
    Velim naši su imali neko predavanje u vezi cijele priče, to su predškolaraci

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se ne sjećam da smo to imali u školi, za Titov sprovod smo imali slobodni dan

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se. I bilo je toga i u vrtićima i prije, bizarno, ali tako je.

    Podsjeća me na situaciju iz 1982., kad je u vrtiću trebalo održati komemoraciju za Vladimira Bakarića (!!). Priča je autentična, brat mi je tad bio u mlađoj vrtićkoj grupi.
    Evo kako je teta održala komemoraciju:
    -Djeco, jeste gledali jučer crtić na televiziji?
    -Neeeee!
    -E, pa nećete ga gledati ni danas! Ovaj striček je umro!
    (komemoracija za 4-godišnjake gotova)
    Ovo je 'ko iz knjige "Ponosni Budi".

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Oni dok su mali vole crno-bijele priče, ko iz bajki, a kad se to primjenjuje na stvarni život, zašteka.
    Utješila sam se idejom da će porasti, i da se s vremenom priča može produbljivati.
    I ne samo dok su mali...
    Što se tiče obljetnice Vukovara u školama, meni je i to pretjerano, baš zato što se forsira tako intenzivno obilježavanje u školama i u nižim razredima, kod djece koja ne mogu do kraja razumjeti što se, kako i zašto desilo. I baš zato što doživljavaju svijet crno-bijelo.
    Evo sad jedne situacije od prije 4 godine. Sin mi je tada bio 2. razred osnovne, i pitala ga je profesorica u glazbenoj školi bi li išao na neko natjecanje u Beograd.
    Njegova prva reakcija bila je: -Ali Srbi su razorili Vukovar!

    Časna riječ, mene je bilo sram takve njegove paušalne reakcije koja je bila rezultat isključivo školske indoktrinacije. Nisam ni bila svjesna koliko je to daleko otišlo u samo 2 godine škole.

    Ipak, razgovarali smo puno o tome. Otišli smo u Beograd, i te godine, i još dvaput nakon toga. Naučio je razliku između vojske, divljaka i običnih, normalnih ljudi koji s ratom nemaju veze. Ali su mu u školi neko vrijeme govorili da je "Srb" jer je bio Beogradu

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Užas.

  16. #16
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku

    . Ali su mu u školi neko vrijeme govorili da je "Srb" jer je bio Beogradu


    i moj ima izraz "Srb" - "Najbolji youtub-gejmer je mama jedan Srb!"
    Posljednje uređivanje od rosa : 16.11.2017. at 10:29

  17. #17
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A dešava se isto tako da djeca u svojim glavama shvate da je samo u Vukovaru bio rat.

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja je baš jučer nacrtala vodotoranj, moram reći da joj je odlično ispao

    Pričamo oduvijek doma o ratu, i o Vukovaru kao simbolu rata, baš zato što znam da će se o tome pričati i u školi, pa da ju to ne zbuni, prestraši, odnosno da zna o čemu se radi.

    Uvijek tome pristupam sa strane da danas u Vukovaru ljudi normalno žive, da djeca idu u vrtić i školu, da je grad obnovljen - tata joj priča o tome kako se grad obnovio i promijenio
    (jer MM svake godine ide u Vukovar, od reintegracije).

    Generalno mislim da bi se tako trebali odnositi prema Vukovaru, a ne stalno kao prema žrtvi tragedije - no nažalost očito da je sve gore i gore, pa recimo umjesto da na primjer Vukovar bude centar Noći kazališta, da se u Vu tjedan dana igraju predstave, da bude kulturni centar Hrvatske tih tjedan dana na primjer, mi imamo situaciju da se Noć kazališta odgađa radi dana kad je pao Vukovar.

  19. #19
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    A tek ovi stariji razredi kad idu sa školom u posjet Vukovaru i obilazak: groblje, Ovčara, bolnica.. tu je jako važno i osjetljivo kako će se sve to što čuju uokviriti i interpretirati da pouka koju ponesu bude o užasu rata, nasilja i mržnje, a ne poticanje mržnje prema naciji, a bojim se kako to često izgleda..

    mi smo jednom u takvoj situaciji zamolili jednu gospođu iz Vukovara da dok se vozimo u autobusu pokaže djeci di je šta, mislili smo na znamenite građevine ili tako nešto, kadli vozimo se kroz neko selo, a ja čujem "vozimo se sad kroz selo XY tu je hvala Bogu čistoživlje"
    srećom NITKO od djece je nije slušao

  20. #20
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Generalno mislim da bi se tako trebali odnositi prema Vukovaru, a ne stalno kao prema žrtvi tragedije - no nažalost očito da je sve gore i gore, pa recimo umjesto da na primjer Vukovar bude centar Noći kazališta, da se u Vu tjedan dana igraju predstave, da bude kulturni centar Hrvatske tih tjedan dana na primjer, mi imamo situaciju da se Noć kazališta odgađa radi dana kad je pao Vukovar.
    debeli X

  21. #21
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Meni se osobno cini prerano i osmase voditi na Ovcaru.
    Objasnjavala sam im u vrtickoj dobi ukratko simbolizam lampasa.
    Sto to znaci da je pao grad? Kamo je pao?
    U vrtickoj dobi nije primjereno obilježavati nista osim igre, veselja, ljubavi...

  22. #22
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    tanja lol na Bakarica!
    mene ta prica u globalu podsjeca na ono bedasto primanje u pionire i prisegu SFRJ, tuzno.
    I na sviranje sirena za Titovu smrt ako se dobro sjecam, pa se igras lovice i taman da uhvatis suprotnog igraca a moras stati u po' koraka, eto toliko o tome...
    Jesam za ucenje o povijesnim dogadajima ali na takav nacin djecu opterecivati mi nije ni malo pedagoski ni ok.

  23. #23
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se osobno cini prerano i osmase voditi na Ovcaru.
    Objasnjavala sam im u vrtickoj dobi ukratko simbolizam lampasa.
    Sto to znaci da je pao grad? Kamo je pao?
    U vrtickoj dobi nije primjereno obilježavati nista osim igre, veselja, ljubavi...
    Veliki potpis!

  24. #24
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A tek ovi stariji razredi kad idu sa školom u posjet Vukovaru i obilazak: groblje, Ovčara, bolnica.. tu je jako važno i osjetljivo kako će se sve to što čuju uokviriti i interpretirati da pouka koju ponesu bude o užasu rata, nasilja i mržnje, a ne poticanje mržnje prema naciji, a bojim se kako to često izgleda..
    Da.
    I naše generacije su navažali po Kozari, Neretvi, Sutjesci... pa nismo ništa naučili.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Generalno mislim da bi se tako trebali odnositi prema Vukovaru, a ne stalno kao prema žrtvi tragedije - no nažalost očito da je sve gore i gore, pa recimo umjesto da na primjer Vukovar bude centar Noći kazališta, da se u Vu tjedan dana igraju predstave, da bude kulturni centar Hrvatske tih tjedan dana na primjer, mi imamo situaciju da se Noć kazališta odgađa radi dana kad je pao Vukovar.
    Definitivno. I za ljude koji tamo žive to bi bilo zdravije.

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    I ne samo dok su mali...
    Što se tiče obljetnice Vukovara u školama, meni je i to pretjerano, baš zato što se forsira tako intenzivno obilježavanje u školama i u nižim razredima, kod djece koja ne mogu do kraja razumjeti što se, kako i zašto desilo. I baš zato što doživljavaju svijet crno-bijelo.
    Evo sad jedne situacije od prije 4 godine. Sin mi je tada bio 2. razred osnovne, i pitala ga je profesorica u glazbenoj školi bi li išao na neko natjecanje u Beograd.
    Njegova prva reakcija bila je: -Ali Srbi su razorili Vukovar!

    Časna riječ, mene je bilo sram takve njegove paušalne reakcije koja je bila rezultat isključivo školske indoktrinacije. Nisam ni bila svjesna koliko je to daleko otišlo u samo 2 godine škole.

    Ipak, razgovarali smo puno o tome. Otišli smo u Beograd, i te godine, i još dvaput nakon toga. Naučio je razliku između vojske, divljaka i običnih, normalnih ljudi koji s ratom nemaju veze. Ali su mu u školi neko vrijeme govorili da je "Srb" jer je bio Beogradu
    Da, da... Mi smo imali situaciju da se u školi radila prezentacija, pa su moji dečki došli doma sa hrpom pitanja... MM je izvadio svoju uniformu i slike (nije bio u Vukovaru, ali je bio na drugom mjestu - vjerojatno nema nikoga iz te generacije da nije negdje bio) i pokušao je dečkima objasniti što je bilo i kako je njemu bilo... Teško im je u toj dobi objasniti kako je to izgledalo, ali točno je da su djeca u školi zasuta raznim informacijama koje se na razne načine prelamaju u njihovoj glavi... Mojim sinovima je bilo strašno kad je mm pričao gdje su spavali (u šumi) i kako su slušali topove i kako je nekoga pokosio rafal... Još je mm preskočio neke zaista tragične i strašne stvari.

    Ina je dobro primijetila - Ponosni Budi...

    Još samo ovo: mm ima rodbinu u S.Mitrovici i primijetili smo da ovaj proces djelomičnog informiranja nije zastupljen samo kod nas, nego i kod njih. To je šira i neugodna priča... Misliš da nešto znaš, a ono - ima tu dosta stvari koje i odrasli trebaju propitati, a ne samo djeca.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Definitivno. I za ljude koji tamo žive to bi bilo zdravije.
    X

    Samo čekam hoće li netko od političara mrdnuti guz*com i potaknuti tamo otvaranje neke TVORNICE ili farmi ili bilo čega gdje se ljudi mogu zaposliti. Ovo je jadno-od tragedije napraviti biznis za manjinu....ufff...

  28. #28
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Samo čekam hoće li netko od političara mrdnuti guz*com i potaknuti tamo otvaranje neke TVORNICE ili farmi ili bilo čega gdje se ljudi mogu zaposliti. Ovo je jadno-od tragedije napraviti biznis za manjinu....ufff...

    načekat ćeš se
    postoji vrlo jaka politička volja da se Vukovar održi kao simbol stradanja
    sve više Vukovaraca je odustalo od tog čekanja ili čekaju u drugim zemljama

  29. #29
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Isto kao što je postojala politička volja da se desi to što se desilo.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Objasnjavam kad me pitaju i ne mislim da je ista prerano ako djecu zanima. Objasnim im na nacin za koji smatram da je primjeren. Ne mislim da su obiljezavanja stradanja Vukovara pretjerana, istina se ne smije zaboraviti ali slazem se s komentarima da bi trebalo uciniti puno vise po pitanju obnove zivota u gradu.

  31. #31
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    U mom gradu je bila "situacija" prošle godine. Ministranti i pjevački zbor (1.razred-8.razred) su išli u svetište nadomak Vukovara, u povratku su išli u Vukovar. Roditelji su dobili tu obavijest i složili se, misleći na šetnju Vukovarom i sl. Djecu su odveli u bolnicu i Ovčaru totalno nepripremljenu. Bilo je gadnih reakcija roditelja ali su dobili nazad s oltara da se vidi da opet crveni preuzimaju vlast i sl. Kako je bilo i za očekivati narod je primio poruku i osudio svaku kritiku, ma i pitanje o tome.

  32. #32
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Moje dijete je vilo na tom obaveznom izletu u Vukovar. I iako je jako osjetljiva, nekako je dobro podnjela a sve zato jer smo puno pričali a i u školi su ih pripremali. Dok moje kumče taj izlet prije par godina nije baš dobro podnjela.

    Ja se samo sjetim svog djetinjstva, izleta u Jasenovac i gledanje onog filma tamo. I to ne jednom .

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Obaveznom??

    U kojoj dobi?

    Ja sam bila tamo i teško sam podnijela...

  34. #34
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Moj će za par mjeseci 4 godine i još ne kuži koncept groblje/smrt i tih stvari, ne mogu zamisliti da sad njegovim vršnjacima idu pričati o padu Vukovara.
    Mislim da ćemo ići u našem mjestu upaliti lampion (uvijek slože na jednom mjestu) i kao i za groblje kažem mu da je to za ljude koji više nisu tu, ali nas sad čuvaju. Dok su još ovak mali, ne planiram pričati o ratu

    Ja sam na Ovčari bila na faksu i baš mi teško palo

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Obaveznom??

    U kojoj dobi?

    Ja sam bila tamo i teško sam podnijela...
    sedmi/osmi razred osnovne, samo zagreb
    što reć moj je bio zadnji vikend u osmom razredu

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Obaveznom??

    U kojoj dobi?

    Ja sam bila tamo i teško sam podnijela...
    Osmi razredi idu na školsku ekskurziju, ali imaju debelu pripremu prije toga. Bar su u našoj školi bili solidno pripremljeni.

  37. #37
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    nije samo Zagreb, cijela Hrvatska je uključena u projekt, i nije u sklopu ekskurzije nego kao dvodnevni izlet, u tu svrhu je preuređena stara vojarna u hostel
    http://www.mcdrvu.hr/skolski-program...reda-vukovaru/
    Posljednje uređivanje od tangerina : 16.11.2017. at 14:34

  38. #38
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    8 razred. Da , imaju pripremu. Stvarno dugu. Kumče je bilo prije nekih 5 godina, i jako, baš jako je to loše podnijela.

    Sad sam napisala obavezna - možda nije obavezna, ali je svakako organizirana i roditelji ne snose nikakve troškove

  39. #39
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    nije samo Zagreb, cijela Hrvatska je uključena u projekt, i nije u sklopu ekskurzije nego kao dvodnevni izlet, u tu svrhu je preuređena stara vojarna u hostel
    http://www.mcdrvu.hr/skolski-program...reda-vukovaru/
    Ja fakat padam s marsa (svog mikrosvemira)... nemam pojma o tome...
    Iz ove perspektive govoreći, dopuštam da se to promijeni: Smjehuljica će tad imati crijevnu virozu. A prije toga ćemo obići Slavoniju, Baranju i pričati o svemu.

  40. #40
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Naši su prošle godine crtali vodotoranj, i sjećam se da su imali i predavanje u vrtiću. U školi se obavezno pale lampaši, i na fontani, a u naselju do naprave od lampiona Vukovar i srce, meni je to sve jako simpatično. Treba se sjetiti onih koji su se borili i ginuli da sad možemo živjeti u miru
    Na tragu ovoga sto Jelena pise...
    Ne bi djeci opisivala tragicne stvari... ali da, mislim da se malo starijim vrticarcima (predskolicima) moze ispricati i neka blaga verzija price... npr. kad pitaju zasto u Vukovarskoj gore svijece...
    Sto se tice posjeta Vukovaru u 8 razredu, ja sam od necakinje cula da je to jako lijepo organizirano bilo... i da se nikakva poruka mrznje nije sirila.

  41. #41
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nitko nije mi mislio na poruke mržnje (bar ja nisam) nego na tu silnu količinu emocija koje te preplave dok si na svim tim mjestima... čitam program:
    9:00 – 13:30
    – Obilazak memorijalnih lokaliteta:
    Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti,
    Spomen-dom Ovčara,
    Masovna grobnica Ovčara,
    Kukuruzni put – „Put spasa“,
    Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica ’91,
    MCDR Vukovar – bivša vojarna 204. VU brigade,
    Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata

    Meni je to bilo previše... nisam sebi došla par dana...

  42. #42
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ovako, na kraju je mojoj to bio lijepi izlet. Ja nisam bila, pa ne znam što bih mislila . Baš nikada nisam bila u Vukovaru. Kako organizirani program počinje u 9:00 kako je Mojca napisala, djeca su iz Zagreba autobusom krenula u 4:30 ujutro !!!!!!!!!!!!

  43. #43
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja isto ne mislim da se šire poruke mržnje, niti mislim da djeci ne treba pričati o ratu i o Vukovaru, ali naravno na način koji oni u toj dobi to mogu probaviti.

    Kako djeci od 15 godina na prihvatljiv način ispričati što se dogodilo na Ovčari? Ja to stvarno ne znam.

    Bolnica, Kukuruzni put, Trpinjska cesta - to jesu stvari o kojima se može pričati pa isticati snalažljivost, hrabrost ljudi .. ali Ovčara .. ne znam zaista.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ne mislim da se šire poruke mržnje, niti mislim da djeci ne treba pričati o ratu i o Vukovaru, ali naravno na način koji oni u toj dobi to mogu probaviti.

    Kako djeci od 15 godina na prihvatljiv način ispričati što se dogodilo na Ovčari? Ja to stvarno ne znam.

    Bolnica, Kukuruzni put, Trpinjska cesta - to jesu stvari o kojima se može pričati pa isticati snalažljivost, hrabrost ljudi .. ali Ovčara .. ne znam zaista.
    Pa jednostavno im kazes sto se dogodilo. Nisu 15godisnjaci bas toliko bedasti i nerazumni da ne mogu shvatiti. Dapace. To im moze biti korisna pouka i argument zasto je mrznja opasna i zasto nikada vise ne bi smjelo doci do rata.

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno


    ...
    Za sve oni koji su život izgubili u Dunavu.

    To ne zamišljam kako, ali se svejedno pitam…
    S obale, ili su ih dovezli do sredine rijeke?

    Misliš ovako detaljno da im objašnjavaju kako su ubijali ljude na Ovčari? Ne mislim da su bedasti, mislim da su mladi i da mlad čovjek teško procesuira tolike užase. Znam kakve sam ja imala more od stalnih priča o ratu u svojoj obitelji.

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da ću se na ovu temu dosta oslanjati na "home schooling" tj. rad s djetetom doma. Nikako nisam za to da se teške teme (u dobi primjerenoj djetetu, po mojoj procjeni) izbjegavaju, tj. na emocije koje će joj posjeti sigurno izazvati (mislim... ja sam se na groblju rasplakala u godinama 40+, a kao tough sam si) mislim napraviti nadogradnju gdje ću osigurati stav prema event. porukama mržnje. Isto tako ću joj predstaviti da branding samo kao žrtve nije dobar za preživljeli grad. Jednako tako bih joj predstavljala 2. svjetski rat i holokaust koji ne znam koliko prostora u OŠ ima. Mislim... kako itko, bez obzira na dob, može pojmiti holokaust ili klanja kojih je bilo u puno ratova... koja je dob da se s tim suočiš, kako da se suočiš sa scenama bageriranja ljudskih tjelesa i nabacivanja u jame (npr. Jasenovac koji nam je blizu i sva ostala mjesta ljudskih stradanja)? Daj Bože da živimo u idealnom zaštićenom kozmosu i da je dob za to - nikad - ali to postoji i mora se dijete u odrastanju s tim suočiti. Ako ništa, drago mi je da Mali ratni dnevnik s Jurom i Bobanom nije više u obaveznoj literaturi (ako sam dobro shvatila zadnja previranja).

  47. #47

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako ništa, drago mi je da Mali ratni dnevnik s Jurom i Bobanom nije više u obaveznoj literaturi (ako sam dobro shvatila zadnja previranja).
    Na žalost, varaš se. Još uvijek je to obavezna lektira, samo je bilo nekih napisa da će se to promijeniti. A kad... tko zna.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    ...
    Za sve oni koji su život izgubili u Dunavu.

    To ne zamišljam kako, ali se svejedno pitam…
    S obale, ili su ih dovezli do sredine rijeke?

    Misliš ovako detaljno da im objašnjavaju kako su ubijali ljude na Ovčari? Ne mislim da su bedasti, mislim da su mladi i da mlad čovjek teško procesuira tolike užase. Znam kakve sam ja imala more od stalnih priča o ratu u svojoj obitelji.
    To valjda sve ovisi od osobe do osobe i nacina na koji se prezentira prica o ratu.
    Mi smo uglavnom, silom prilika, vec te teme imali na repertoaru i objasnila sam jednostavno sto se dogodilo, koliko god je to moguce objasniti 7godisnjem djetetu. Ti najbolje poznajes svoje dijete i znat ces koliko je toga spremno cuti.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Učenici osmog razreda su dovoljno zreli da mogu shvatiti poruke puta u Vukovar.
    No uvoditi te stvari u vrtiće i djeci starosti ispod 7 godina približavati tragedije, stvarno nije primjereno.

    U školi se taj dan obilježava gradacijski koliko djeca mogu shvatiti i u osmom idu na dvodnevnu stručnu ekskurziju.

  50. #50
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    To valjda sve ovisi od osobe do osobe i nacina na koji se prezentira prica o ratu.
    Mi smo uglavnom, silom prilika, vec te teme imali na repertoaru i objasnila sam jednostavno sto se dogodilo, koliko god je to moguce objasniti 7godisnjem djetetu. Ti najbolje poznajes svoje dijete i znat ces koliko je toga spremno cuti.
    Naravno, i ja sam svojoj objasnila, kako sam već i napisala na temi.

    Pričala sam joj na primjer i o iniši Glavaševiću, i rekla sam joj da je ubijen. Nisam joj rekla da je premlaćen željeznom šipkom, niti da je pronađen na dnu jame na Ovčari.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •