Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 184 od 184

Tema: "Želimo djeci približiti tragediju...", Dobro Jutro Hrvatska

  1. #151
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zato što je Vukovar simbol toga što su "neljudi" uspjeli učiniti ljudima.
    baš sam htjela ovo napisati.
    vukovar, srebrenica, škabrnja, ahmići, obitelj zec... su simbol baš toga u što se čovjek može pretvoriti u sekundi.


    https://www.jutarnji.hr/life/zivotne...slije/6757719/
    kako je jedna od ovih žena napisala -mrtvi nismo, samo uspavani.

  2. #152
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    baš sam htjela ovo napisati.
    vukovar, srebrenica, škabrnja, ahmići, obitelj zec... su simbol baš toga u što se čovjek može pretvoriti u sekundi.
    Ja se zapravo intimno pitam kako osigurati da se ne zaborave učenja Auschwitza, Srebrenica, Vukovara, Ovčare, Jasenovca i drugih mjesta masovnog stradanja. Jer mi se čini da se sve vraća u nekim ciklusima, unatoč doktrinama "ne zaboravilo se", koje izgleda nisu dovoljne. Dogodi se jedan trenutak, kao što je čokolada rekla, da se spomenici ruše i stvari negiraju i piše neka druga, nova povijest. I kao što je jelena rekla - izgleda da od toga zapravo ne učimo... ili učenje kratko traje.

  3. #153
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Odnosno, jedino što mi se čini da ja mogu učiniti je da je odgajam najbolje što mogu, to je jedino nešto aktivno što ja mogu napraviti, neku nadogradnju na "ne zaboravilo se" - da razmišlja svojom glavom, da propituje, jer propitkivanje se ne uči sustavno, ono se zapravo zatire, a i da ga ima - bojim se da niti to ne bi bilo garancija ispravne reakcije u trenucima krize.

  4. #154
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

  5. #155
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Marijana i Sanela su strašnu tragediju prošle. Divno su sve rekle. Ne mogu zamisliti kako je Marijaninoj sestri koju su mjesecima silovali, a sad te silovatelje sretne u gradu.
    Posljednje uređivanje od Nera : 23.11.2017. at 17:44

  6. #156

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Misli lokalno,djeluj globalno. Tako sa smecem, tako s tragedijama. Vukovar je blizi dio povijesti nase djece, pa ako ce im sve tragedije biti jednako bliske, onda nek im i sve povijesti budu jednako bliske. To meni logicki slijedi iz toga. Valjda se svi slazemo da je ipak korisno da djeca uce uz svjetsku povijest i hrvatsku. Iako je nasa skoro pa beznacajna iz svesvjetske perspektive. A sto se tice Noci vjestica, pa to nije hrvatski obicaj, odnosno tek postaje. Bi li ista reakcija bila za neki drugi, manje saren, obicaj?
    Mislim da smo svi negdje ukorijenjeni i da je poznavazi i postovati korijenje vazno.
    Meni su blizi oni koji su mi blizi...ja sam tu gdje jesam. To ne mora biti uvijek moj odabir, ali uvijek jest dio mene.

  7. #157

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I kod nas, plakata nema.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A u skolama bi se djecu trebalo uciti kriticki citati novine kako kaze stari Russel. Samo u zemlji u kojoj nakon 12 godina matematike ne naucimo izracunat ratu kredita, ovo su puste tlapnje. Ima toliko toga upitnog u hrvatskom obrazovnom sustavu, da mi je izlet u Vukovar definitivno svijetla tocka. Al to nije tema... Al to jest odgovor na to kako da nasa djeca ne sudjeluju u nekom novom Vukovaru, Ahmicima...

  9. #159
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zato što je Vukovar simbol toga što su "neljudi" uspjeli učiniti ljudima.
    Jedino što treba jako paziti na to da se ne ide tamo da ih se uči mržnji, nego upravo suprotno, da se pokaže što mržnja rađa.

  10. #160
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, to je jako labava teorija, jer znamo što su i kako učila djeca koja jesu sudjelovala u Vukovaru iAhmićima.

  11. #161
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Al to jest odgovor na to kako da nasa djeca ne sudjeluju u nekom novom Vukovaru, Ahmicima...
    A baš to mislim da nije. Nisu li se samo 45 godina prije svega toga dogodile velike tragedije... bilo je i živih ljudi kojih su ih se sjećali, i tona djece koja je obišla logore, Petrovu goru, sva spomen obilježja i gdje su nas već sve vodili... kako su onda ta djeca i djeca te djece ponovo sudjelovala u stvaranju takvih tragedija?

    Trebaju li djeca od 6 ili 7 godina znati za te simbole? Ja mislim da ne trebaju.
    Zapravo, da budem iskrena, uopće nisam sigurna da se sve ne bi ponovilo. Pričali djeci o Vukovaru ili ne, u 1. ili 8. razredu, mislim da na ovim prostorima još dugo neće biti stopostotne garancije za to da se nešto ne bi moglo ponoviti.

    Nije to razlog zašto ne želim da o tome sluša. Da se ne ponovi. Jednostavno želim da što duže nema pojma što je to. Ko što ja nisam slušala (nego tek par puta načula) o prebaci, pradjedu, ustašama i partizanima. Danas sam pitala mamu što je bilo, on je bio u nekom logoru, ali ona nema pojma u kojem, nju su ubili u šumi, nije nikad pronađena. Ne znam... meni je draže da ja kroz svoje odrastanje nisam o tome slušala. I tako bi se i prema svojoj djeci postavila.

  12. #162
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme kud sam išla čitat te linkove, rasplakala sam se ko kišna godina. I sama sam bila izbjeglica pa su mi ove teme jako bliske i teške.

    Ja bi morala popit apaurin prije ulaska u muzej u Vukovaru previše me podsjeća na naša ratna događanja. S nama su bili Vukovarci u izbjegl.kampu i živjela je jedna obitelj iz Vukovara. Nju su silovali nekoliko puta pred mužem. Pni su jadni stalno plakali na one slavonske pjesme o ravnici, Vukovaru...

    Meni je mama rekla za njenu sudbinu godinama kasnije jer me htjela poštediti.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.11.2017. at 18:55

  13. #163

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Bb, ja sam govorila da je kriticko citanje novina uz svesrdnu promjenu skolstva put prema generaciji koja nece sudjelovat u novom Vukovaru, a ne izlet u Vukovar.
    Za isti sam samo ustvrdila da u trenutnom skolstvu meni je svijetla tocka...ne da ce to biti ono sto ce sprijecit novi vukovar.

  14. #164
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, to je jako labava teorija, jer znamo što su i kako učila djeca koja jesu sudjelovala u Vukovaru iAhmićima.
    X

  15. #165

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Tu teoriju nitko nije ponudio... Hvala svima koji citaju sto pise..

  16. #166
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

  17. #167
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Udruga organizira ovaj natječaj s ciljem poticanja učenika na samostalno učenje i promišljanje o Domovinskom ratu. Radovi se šalju Udruzi “Barun” do 20. prosinca.
    Nekako sam nepovjerljiva prema tom samostalnom promišljanju. Baš me zanima da netko napravi istraživanja i odličan elaborat u kojem dođe do zaključka suprotnog od onih promoviranih u TV kalendaru HRT-a, tko bi to pohvalio...
    Bez dovoljno činjenica, samo na temelju osjećaja, pretpostavljam da "promišljanjem" moraš doći do zaključaka srodnih onima kakve njeguje Udruga.

  18. #168
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    https://www.portalnovosti.com/smotra-suza

    evo Ivančića na ovu temu- sve se slažem.

  19. #169
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Meni je ta laž očita samim time što dijete od tri godine tjeraju da govori rečenice kojima ne zna značenje. Ono što je bez sadržaja i bez smisla je laž, a laž koristiti za odavanje počasti žrtvama je dno.

  20. #170

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    http://www.forum.tm/vijesti/pogled-i...ni-ugasen-5724

    Možemo li išta pametno naučiti proučavajući povijest ili smo osuđeni na uvijek ista ponavljanja ?

  21. #171
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.forum.tm/vijesti/pogled-i...ni-ugasen-5724

    Možemo li išta pametno naučiti proučavajući povijest ili smo osuđeni na uvijek ista ponavljanja ?
    Sviđa mi se članak. Mislim da odlično pogađa ovu temu.
    Ivančić dobar, ali za moj ukus malo preumjetnički, u jednoj rečenici, pa krenem preskakati.

  22. #172

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.forum.tm/vijesti/pogled-i...ni-ugasen-5724

    Možemo li išta pametno naučiti proučavajući povijest ili smo osuđeni na uvijek ista ponavljanja ?
    Izvrstan tekst!
    A i Ivančićev je dobar.

  23. #173
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Možemo li išta pametno naučiti proučavajući povijest ili smo osuđeni na uvijek ista ponavljanja ?
    Nisam čitala tekst, ali ovo je zapravo ključno pitanje - jer bez toga, u samom ponavljanju kojem je razlog "da se ne zaboravi" - ponavljanje, osim izazivanja emocija empatije prema žrtvama (best case) i mržnje prema počiniteljlima zločina (worst case), nema smisao.

  24. #174
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ideja je da se uči na greškama, pa iz tog slijedi tko ne pamti povijest osuđen je da je ponovi.

  25. #175
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ideja je da se uči na greškama, pa iz tog slijedi tko ne pamti povijest osuđen je da je ponovi.
    Je, ali zapravo počinjem sumnjam u to - jer svi smo učili raznorazne genocide, pa se ponovilo i ponavlja... Možda nam treba neki drugačiji stav, ne znam koji.

  26. #176
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Je, ali zapravo počinjem sumnjam u to - jer svi smo učili raznorazne genocide, pa se ponovilo i ponavlja... Možda nam treba neki drugačiji stav, ne znam koji.
    Slažem se.

    Kad je u pitanju stav, ovo mi je asocijacija: https://hr.wikipedia.org/wiki/Sun_Cu

  27. #177
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.forum.tm/vijesti/pogled-i...ni-ugasen-5724

    Možemo li išta pametno naučiti proučavajući povijest ili smo osuđeni na uvijek ista ponavljanja ?
    Ovo je jezivo.
    Neke slike su toliko upečatljive, da se pitam koliku dozu brainwashinga su djeca primila prije slikanja.

    Ivančiću je svaka na mjestu, kao i uvijek.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 29.11.2017. at 14:46

  28. #178

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni ni slike same po sebi niti paljenje svijeca vrticaraca nije problem. A i Ivancica sam tako shvatila. Nije problem u tome sto palimo svijece, vec u onome zasto ih palimo i kako to politicki nemusto koriste svi redom.
    Meni se cini da jedino sto moze uciniti da se ne ponovi jest da djecu ucimo mislit... Sto sustavno ne radimo, i u obiljezavanju i neobiljezavanju obljetnica. Odnosno nasa djeca palila ne palila svijece imaju male sanse pisati ljepse povijesti ako s njima ne citamo novine i ne gledamo reklame, kriticki i otvoreno.

  29. #179
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se cini da jedino sto moze uciniti da se ne ponovi jest da djecu ucimo mislit... Sto sustavno ne radimo, i u obiljezavanju i neobiljezavanju obljetnica. Odnosno nasa djeca palila ne palila svijece imaju male sanse pisati ljepse povijesti ako s njima ne citamo novine i ne gledamo reklame, kriticki i otvoreno.
    X.

  30. #180
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Treba s djecom komentirati i razgovarati, ali s obzirom na količinu slobodnog vremena trenutno mi se čini boljim pozitivan pristup u smislu pokazivanja kako treba, a ne kako ne treba.

  31. #181
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Treba s djecom komentirati i razgovarati, ali s obzirom na količinu slobodnog vremena trenutno mi se čini boljim pozitivan pristup u smislu pokazivanja kako treba, a ne kako ne treba.
    Mislim da treba ići simultano - čisto zato jer će kako ne treba bit veći uzorak, pa da kako treba makar ima "glazbenu pratnju" u smislu razgovora.

  32. #182

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    U svjetlu presude Sestorki i smrti generala Praljka...
    Ovu presudu sam dozivjela vrlo emotivno iako nikada nisam gledala na sve ove ratne dogadjaje s nekim velikim emocijama. Ne znam zasto.
    Ipak, citajuci sve te komentare postala sam svjesna koliko je jos zle krvi i otrova ostalo na nasim prostorima i odlucnija sam nego ikada odgajati svoju djecu u nekom drugom smjeru.. Oprost, mir i zalaganje za bolju buducnost. Toplo se nadam da cemo biti pametniji nego nasi preci i da cemo teziti ka izgradnji jednog boljeg drustva.. Nasim primjerom i kroz odgoj nase djece.

  33. #183
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Došli mi danas djeca 8 i 7 iz škole i kažu danas smo slušali o Vukovaru, tamo je ubijeno tisuću ljudi i tamo je toranj za vodu.
    Stojim i ne znam kaj bih rekla. Mislim ne pričam s njima inače o ratovima, ljudima koji umiru o ratovima. Njima je to jednako nepoznato poput zatvorenog električnog kruga. Ne znam ni od kud bih počela, ni gdje bih nastavila. Dobro, oni sada znaju da su tamo ubijeni ljudi. Niti znaju zašto, niti kada, niti gdje je Vukovar. Ne kažem da ne treba nekad početi pričati o novijoj hrvatskoj povijesti, ali potpuno sam zbunjena na koji način to uvesti, a da ne ispadne onako fanatično, kao da me na osobnoj razini to proganja i muči. Dolazim iz ratom pogođene sredine i tu se da svašta reći, ali što sada vrijedi opisivati kako sam se kao dijete skrivala u podrumu dok su granate išle. Oni nemaju predodžbu što je to granata. Sve što su moji dok sam bila dijete htjeli je da nikad ni ne znam što je to granata, a sada djeci opisivati granatu. Ne znam evo jesam li ja... loš domoljub?

  34. #184
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja sam sinu objasnila taman kad je bio 1.razred.
    Da je bio rat i da je bilo loših ljudi koji su tjerali druge ljude iz svojih kuća. Neki su i umrli.
    Nismo išli puno u detalje. On je čuo da se spominjala Srbija, pa smo rekli da to ne znači da su svi Srbi loši (jer je muževa strana od tamo). Niti da su svi Hrvati dobri, bez loših.

    Sad to on povezuje i s Ukrajinom, da je tamo rat. I zna da je puno ljudi pobjeglo.

    Ne vidim zašto opisivati granate, tenkove i slično.

    U vrtiću našem se nisu toga doticali, a znam da negdje povuku tu temu.
    Ove godine me predškolarka pitala za te lampase upaljene, samo sam rekla da je za umrle ljude, kao što smo bili na groblju za Sve svete.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •