Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 420

Tema: Objektiviziranje ženskog tijela

  1. #351
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Je crtane junakinje su sve samostalnije i sve opakije, samo su strukovi i dalje sve tanji a oči sve veće
    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Teško da dečki gledaju te crtiće, ali, da, i u crtićima koje oni gledaju su muški likovi krajnje stilizirani - u nabildane nadljude.

    Što jest, jest, činjenica je da se likovi u crtićima kao i igračke za djevojčice danas rade tako da izgledaju kao sexy odrasle žene (od Barbike pa nadalje). Činjenica je i to da se djevojčicama to očito sviđa.
    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Je crtane junakinje su sve samostalnije i sve opakije, samo su strukovi i dalje sve tanji a oči sve veće

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka smeta ti i ako je ženstveno, i ako je seksi, i ako je roza.
    Meni od svega toga najviše smeta roza, dosadila brate.
    Ako smo od svih stereotipa ostali samo na izgledu - ihajhaj!
    Uostalom, i muški likovi su često krajnje stilizirani u tim crtićima. Zašto mislite da dečke to nije briga?

    Nije ih briga jer ne gledaju te crtiće. Oni gledaju recimo BEN 10, Transformeri, Ninjago itd. A tamo su dečkići od 10-12 godina narctrani kao dečkići (ili lego figurice). Netko je spomenuo moj mali pony. Taj crtić je zanimljiv jer mu osnovnu bazu gledatelja čine "Bronies" (muškarci stariji od 18 godina). Neki kažu i za Winx da ima veliku bazu muških gledatelja - a Winx su kopija Sailor Moon, japanskog crtića koji je pridonio japanskim maloljetnim idolima (i koji se prikazivao kod nas).
    Tangerina, i mene zanima. Ali, takvih nema za kupiti. Ja kad odem u muller moja odleti odmah do LOL, Monster ili Barbie lutaka.
    Posljednje uređivanje od tocekica : 28.02.2018. at 11:34

  2. #352
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    tocekice, odakle taj podatak da su osnovna baza gledatelja tih crtića odrasli muškarci?
    osnovna baza znači da daleko više te crtiće gledaju odrasli muškarci nego djevojčice? to mi je malo teško povjerovati

  3. #353
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Uopće ne mislim da je tako stroga podjela tko što gleda, kod nas doma sigurno nije. Ali evo, Infinity nado je sad aktualan, i on je valjda ciljan za dečke, pa evo: slika

  4. #354
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Čega ste se vi igrale s lutkama kad ste bile male?
    Ja sam se kao mala (do 1 razreda) igrala s krpenim lutkama. A u 1. razredu sam dobila barbiku (koja je izgledala potpuno drugačije od mene i to sam primijetila). U 1 razredu se više nismo igrali lutkama (moja barbika nije došla do izražaja jer sam se s njim možda 5 puta poigrala), nego smo se išle van igrati graničara ili gumi gumi (a zimi sanjkati, grudati ili kod nekoga gledati video).

  5. #355
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    tocekice, odakle taj podatak da su osnovna baza gledatelja tih crtića odrasli muškarci?
    osnovna baza znači da daleko više te crtiće gledaju odrasli muškarci nego djevojčice? to mi je malo teško povjerovati
    https://www.quora.com/Is-My-Little-P...ic-adult-males. netko je baš napravio istraživanje. Za winks nisam našla, ali se predspostavlja na određenim forumima. Za sailor moon i cijeli anime manga pokret se zna da je objektivizirao i seksualizirao curice u školskim uniformama.

  6. #356
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam je li osnovna baza, ali sami podatak da postoji velika fan skupina odraslih muškaraca koji prate My Little Pony mi je dovoljno smiješan

    Kad sam ja bila mala igrale smo se uglavnom tako da su lutke bile odrasli ljudi, izmišljale smo prave telenovele kao televisa presenta, spletke, skandali itd. Tako da ako se curice tako igraju mogu shvatiti da im se više sviđa da im lutke izgledaju kao odrasli (meni se gumeni Pajo patak i lutka s kioska nisu najbolje uklapali u scenarije)

  7. #357
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali htjela bih reći, ako vam je cilj da djevojčice ne priželjkuju da izrastu u lijepe žene, mislim da je taj cilj nedostižan. Moja cura ima puno više toga za gledati od mene, i živi u svijetu koji je puno više vizualno dotjeran od onog u kojem sam ja rasla, i todefinitivno jest u neku ruku opterećujuće. Ali evo, ja sam svojedobno pala na Lokice sama od sebe, na njihove uske strukiće i šljokičaste minice. Nisu mi trebali japanski ili talijanski crtići pa da mi se to svidi.
    Posljednje uređivanje od vertex : 28.02.2018. at 12:00

  8. #358
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    u cijelom svom djetinjstvu nisam imala pojma da postoji barbie lutka pa mi ona sigurno nije izvitoperila pojam ženske ljepote.
    imala sam jednu, dvije "bebe" koje je tata donio iz njemačke i s njima sam se igrala kao jako mala curica, kasnije s ovim papirnim lutkama .
    one su nas dugo okupirale, izrada odjeće, izrezivanje, bojanje.. i naravno da su papirne lutke imale urednu trojkicu, pripadajući dekolte i vitak struk.
    mislim da me ove lutke s tanginog linka ne bi zanimale u dobi od 7-12 godina, nisu ni moju kćer. u vrtićkoj dobi je imala lutke, "bebe" za presvlačenje, hranjenje, vozanje u kolicima, a kasnije barbie, naravno.
    i isto sapunica scenariji koje je sama smišljala skupa s frendicom. da, imala je i nekoliko kenova, sve te barbie su uredno imale dečke, muževe.
    ali ne, baš nikada u nižim razredima osnovne škole nije patila gleda li je neki dečko i je li dovoljno lijepa, to mislim da nije rezultat igranja s barbikama, nošenja lijepe, curičaste, šljokičaste roze robe, frizure, rajfa, to mora biti nešto drugo.
    možda ju zeza neka cura iz razreda koja je takvo što čula od starije sestre ili što ja znam što.

  9. #359
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mooožda, samo možda, da se ne bi tocekica naljutila, je interesantna poveznica da baš tebi, koja si igrala graničara i nikad nisi bila opterećena s robom/izgledom/we.., a sad kao odrasla osoba si izuzetno kritična prema crtićima, serijama, violetama, proučavaš nekakva smiješna istraživanja o utjecaju ponija na seksualni život vinskih mušica u saudijskoj arabiji, čitaš forumske rasprave o winksicama. i eto, baš tvoja djevojčica je opterećena izgledom i dečkima u prvom razredu osnovne.

    ok, nategnuto je, al moja teorija je da jednostavno previše pažnje poklanjaš - crtićima i tinejđerskim serijama. previše pažnje koje nisu zaslužili. nit će crtić nit će dječja sapunica imati nekakav presudan utjecaj koji ide više od toga - ja bih bilježnicu na violetu jer svi imaju bilježnicu na violetu. i onda kupiš bilježnicu na violetu i mir u kući. a ne proučavaš jel ta violeta na bilježnici ima suknju do koljena ili iznad koljena, zaimesveto.

    ne znam, a da probate površno komentirati i gledati pa će vam možda i djeca to tako površno gledati. tjedan dana gleda violetu, drugi tjedan nešto drugo - pa pusti ih da gledaju što hoće.

    inače, ja volim thundermanse :D sad ako kažete da su i oni seksualizirani, e onda mi je jasno da sam u pravu :D

    a ovaj vještičji način sam možda jednom pogledala s m, istina na pol oka, ali fakat, osim grozne sinkronizacije, uopće ne kužim zašto bi to neko, rehab, branio

  10. #360
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    x na cvijetu
    ja isto ne volim vecinu tih serija, pa ih moja osmogodisnjakinja pogleda, moje misljenje o njima zna
    ogranicavam ih kao sto ogranicavam i drugi sadrzaj, na tv-u ili racunalu/mobitelu
    podjednako voli i druge crtice ili minecraft i slicno
    sa hello kitty biljeznica smo sad na violetti, a ja joj podmecem gorjuss

    tang, bile bi i tebi oci velike da ti onako stisnu struk

  11. #361
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    nema mi depresivnijih bilježnica od tih gorjuss, neke znaju biti toliko tmurne da ta šutljiva curica izgleda ko djevojčica sa šibicama.
    ja bi bilo koje druge, a i jeftinije su

  12. #362
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja tim gorjussicama nacrta velika nasmijana usta

  13. #363

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali htjela bih reći, ako vam je cilj da djevojčice ne priželjkuju da izrastu u lijepe žene, mislim da je taj cilj nedostižan.
    Meni je cilj da mi se dete sa 8-9 godina ne ponaša, ne oblači, i nema interesovanja, strahovanja i komplekse kao da je devojka-udavača. Da li imam pogrešan cilj?

  14. #364
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pulinka, da izvineš što pitam, zar je ikome to cilj?

  15. #365

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Pa otkud znam??? Odakle onda tolike curice sa takvim stavovima?
    Eto zaključile ste da nije do tv-a, ni do crtaća, niti do društva, niti do odeće, nije valjda ni do učiteljica, ma je li sve do starijih sestara i drugarica?
    Gde su tu roditelji?

  16. #366
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    tolike curice jbt s kakvim stavovima?

  17. #367
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    de još reci kako se to oblače djevojke "udavače"?

  18. #368
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    majko sveta, gdje ti srećeš djevojke kojima je jedini cilj udati se, sad sam se malo pogubila...

  19. #369

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da su ružne ako im momci ne prilaze, i ako ne nose suknje i haljinice sa 7 godina, i one koje drže dijete, idu kod pedikira, traže da se depiliraju, svađaju se i tuku za momka sa 8 godina...kao što smo pisale ja i tocekica?

  20. #370
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ovo je pulinkin post koji je izgleda mnogima promakao: http://forum.roda.hr/threads/92190-O...=1#post3027287

    i to je zaista po meni vrlo neobično, ali bih rekla da je ipak više individualni faktor u pitanju nego neki trend

  21. #371

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    majko sveta, gdje ti srećeš djevojke kojima je jedini cilj udati se, sad sam se malo pogubila...

    Umislila sam ih, srećom po tebe. Nemoj se dalje zamarati oko toga, nema takvih, sve je ružičasto i dalje.

  22. #372
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja znam dosta tih "girly" curica koje se jako vole oblačiti u haljinice, vole suknjice od tila, htjele bi nositi štikle (one dječje), poziraju na fotografijama i pričaju o izgledu, ali stvarno nisam čula da pričaju o udaji, dečkima (osim da su im fuj) a pedikeru isto tako ne idu.

  23. #373
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Meni se kao dobra taktika pokazalo kućno (recimo to tako) ismijavanje takvih stavova. Komentiramo doma zajedno, a ja navodim vodu na svoj mlin. Doduše, nikad se nisu susrele s tim u tako ranoj dobi.

  24. #374
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    hvala, tang, išla sam tražit šta pulinka piše jer sam očito nešto propustila.

    po školama ima zlostavljanja, da. u manjoj ili većoj mjeri, na žalost ima. diskriminacije zbog naočala, debljine, siromaštva, govornih mana...ima i bit će.
    u našoj školi, bar u razredu moje, nema. od prijateljice iskustva iz razreda njene kćeri - meni katastrofa, a eto, sve polazi od povodljivosti njih par i nametljivosti jedne curice koja se izdvaja svojom osobnošću, jakim karakterom, rođenim predvodnikom...
    ali to nisu sve. i nisu svi. niti ih nema toliko. jedna je, i nije na svakoj školi, ali uredno se plasira ko da je zlo svuda oko nas. to mi je baš bezveze.
    moja bi isto mogla misliti da je rekla nešto pametno ako izjavi da je na dijeti jer sam ja povazdan na dijeti i to čuje u svojoj kući. jadno dijete povezalo da će biti ljepše ako je na dijeti, a možda ni ne zna što to znači.
    dalje, znam curice koje su s 9 ili 10 godina jače dlakave nego vršnjakinje. i znaju što je depilacija, eto, baš zbog tih par ili samo jedne jedine "zlice" koja će uprijeti prstom i reći eto te dlakave, a curicama u toj dobi malo fali.
    ajmo malo prestat širiti paniku, ako može.

  25. #375
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    ali ova roba mi je isto spooky, kao Duggar family.
    . Da, i meni je roba gulp - sve imaju isto, ko neke uniforme. Face su im skroz OK.

    Ja neke sadržaje, tipa neke bitchy high school serije s kreveljenjima mičem - Violettu sam puštala, ona je benigna i bar im je coracon na OK mjestu, drugarstvo, dobro pobjeđuje, unatoč nekim budalastim likovima, ali bilo je nečega stila američki high school, više se ne sjećam što tj. kako se serija zvala, što sam jednostavno makla, što je išlo na Nickleodeonu - i takve programe ala Nickleodeon izbrisala. Bila je neka OK serija s nekim trojkama, to mi je bilo OK.

    Kad je reklama za BB kažem "mrš" i instant prebacim, pa sad i moja ponavlja "mrš". Ko zna što s drugima priča, biće masla da prati BB ako je to u tom trenu cool za uklopit se, toliko ne mogu znati i kontrolirati.

    Uglavnom taktika ismijavanja, kao čokolada. Sve joj ne mogu braniti, ali zna da me mora pustiti da vidim što prati na mobu, koje youtubere, plus dopisivanja - viber i ostalo - što opet ne znači da ne izbriše nešto što zna da kod mene ne bi prošlo ili da bi joj prala glavu zbog toga.

    Što se tiče robe, prošla joj je faza šljokičastog.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.02.2018. at 14:53

  26. #376
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se kao dobra taktika pokazalo kućno (recimo to tako) ismijavanje takvih stavova. Komentiramo doma zajedno, a ja navodim vodu na svoj mlin. Doduše, nikad se nisu susrele s tim u tako ranoj dobi.
    slažem se da je ovo bolja taktika od npr zgražanja
    ne možda ismijavanje, ali ono relativiziranje, ponekad želimo biti lijepi, ponekad nas nije briga

    ne volim što se ovakva priča obično ispolarizira, pa s jedne strane bude strašno strašno, pa s druge dođe ajde nema nigdje nikakvih problema, sve je bezazleno
    istina je negdje između, neće nikoga jedan crtić pretvoriti u ovakvu ili onakvu osobu, ali određen način prikaza žena kombinira se sa živim modelima koje dijete ima, i sa njenom ličnosti, i to se sve iskombinira nekad u dobro, nekad u loše (po tu djevojčicu)

    što je vertex rekla "to zna biti dosta opterećujuće", stvarno zna, pa kad primijetimo da dijete to uzima dosta ozbiljno,mislim da zaista trebamo reagirati

  27. #377
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Čega ste se vi igrale s lutkama kad ste bile male?
    Ja sam imala hrpu lutaka, imala sam bebu koja plače, koja je bila fora u to vrijeme. Izvadiš i vratiš dudu dvadesetak puta, otvoriš rajsferšlus na leđima, izvadiš i okreneš ploču, provjeriš je l radi s okrenutom pločom, pa pločom od susjede i što ćeš sad... Ništa, staviš ju da sjedi i uzmeš nešto drugo.

    Zato mi je Barbika bila totalni winner. Začas joj naheklaš haljinu ili badekostim. Napraviš joj stan u stiroporu od vešmašine, pregradiš šperpločom i izradiš namještaj. I onda opet nešto naheklaš. Eto, ja sam se tako igrala. Nikada mi nije palo napamet da moram imati tijelo kao Barbika. Čak nisam ni povezala to što mi je lako izraditi odjeću za Barbiku, da bi mi sigurno bilo lakše danas kupiti si odjeću da više sličim na Barbi.

    Ne znam, i Zagor i Blek su mišičavi i Cat woman je mačkasta, Vanda iz Sport Bilija je zla žena, ne znam da je to utjecalo na neki moj razvoj. Serijal slikovnica o Maji je isto bio pun stereotipa. Jedino čega se sjećam je da mi je susjed sličio da lovokradicu iz Jelenka i meni je to bilo dovoljno da ga se malo bojim.

    Ja se trudim da radim na djetetovom samopouzdanju. Koliko ću biti uspješna, ne znam, ali mislim da je to najbitnije uz priliku da upozna i druge kulture.

  28. #378
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa s druge dođe ajde nema nigdje nikakvih problema, sve je bezazleno
    ako si mislila na mene, ja nisam rekla da je sve bezazleno, ali sam rekla da ne treba raditi probleme gdje ih nema.

  29. #379
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Mene sad muči što sve klasične bajke počinju s imovinskim statustom glavnog lika i najbitnije se obogatiti, a i dobro udati.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 28.02.2018. at 15:05

  30. #380
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Naravno, svi smo mi ovdje, bez iznimke, odrasle okružene hrpom stereotipnih sadržaja
    Barbike su stare koliko, 70 godina
    Ali je li moguće da smo više sklone primijetiti kako ti stereotipi i medijski imperativi i mode NISU utjecali nas, nego ono kako jesu?
    Recimo, danas je ženama apsolutni tabu ne depilirati se (osim ako se baš furaš na taj statement), još prije 50-60 godina to nije bio ni približno takav must. Šta nije to utjecaj medija koji smo vrlo čvrsto internalizirale?

  31. #381
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mene sad muči što sve klasične bajke počinju s imovinskim statustom glavnog lika i najbitnije se obogatiti, a i dobro udati.
    ja dan danas imam problem sa svim tim, najlakše mi je s bajkama sa životinjama, ali ustvari sam ostala na kraju antibajka roditelj

  32. #382
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    pa možda i jest utjecaj medija i toga što su svi oko mene izdepilirani, pa mi je neobično vidjeti grmove ako ih negdje vidim, ali polazim od toga da je meni tako ljepše.
    dok sam bila djevojčica sviđala mi se minica na 3 volana koje su nosile sestre barudžije i točno se sjećam svojih osjećaja oko toga, ushićenja tom suknjom i koliko mi je bila lijepa. isto tako se sjećam da sam ju samo željela nositi, ja-ju-nositi, ne se sviđati npr dečkima ili drugima.
    samo mi je suknja toliko bila lijepa i žarko sam si ju željela. a bila je mini i za barudžijama je slinila cijela bivša juga, vjerujem puno muškaraca. ženama su bile lijepe, valjda. meni jesu.

  33. #383
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mene sad muči što sve klasične bajke počinju s imovinskim statustom glavnog lika i najbitnije se obogatiti, a i dobro udati.
    Ima u klasičnim bajkama dosta totalne patologije - ljudožderstva, nasilja... ma još je "princ na bijelom konju + sirota, a skromna djevojka" njihov najmanji problem. Sva sreća na modernim bajkama (Merida Hrabra) i nekim Pixarovim crtićima (onaj neki odličan s curicom i emocijama u njenoj glavi kad se seli, zaboravila kako se zove) koji mogu napravit undo klasičnih bajki. Opet... mi smo u bajkama uživali.... ali smo malo reflektirali opet "e, baš će ti sad doć' princ" pa ih smjestili u povijesni kontekst (sve udaje su u 16.-toj, Mala Sirena u 16.-toj izranja na površinu). A tek Mala Sirena - koju boli svaki korak kao da po noževima hoda i koja na kraju se rastopi u morsku pjenu... a opet mi je jedna od najdražih... moj muž komentira "Bolesno!" (doduše, njemu je puno toga bolesno... opera npr. ). I učimo da nije svaka tradicija dobra... zapravo, ne mogu se sjetit koja je, možda život u skladu s priprodom, ne znam.

  34. #384

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Kod mene je jedna u kvartu bila dovoljna da se rasturi žensko društvo koje je odraslo zajedno i bilo vrlo curičavo.
    Unutar par mjeseci, proljeće, ljeto, najesen je već bila druga spika, a imale su tada 7 godina. Violetta i te spike, podmetanja, zabadanja, najednom su postale način kako se obraćaju jedne drugima.
    Zloća samo takva.
    To se više nije moglo ispraviti.
    Sa osam godina se ponašaju kao da imaju 13 - u moje doba.
    Ja imam dečka, pa me to mimoišlo, ali kako su mu to - bile - frendice, često sam tome prisustvovala, ful je ružno.

  35. #385
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, svi smo mi ovdje, bez iznimke, odrasle okružene hrpom stereotipnih sadržaja
    Barbike su stare koliko, 70 godina
    Ali je li moguće da smo više sklone primijetiti kako ti stereotipi i medijski imperativi i mode NISU utjecali nas, nego ono kako jesu?
    Recimo, danas je ženama apsolutni tabu ne depilirati se (osim ako se baš furaš na taj statement), još prije 50-60 godina to nije bio ni približno takav must. Šta nije to utjecaj medija koji smo vrlo čvrsto internalizirale?
    Pa je, ali veliki dio naših baka nisu bile dlakave. Ja sam svom mužu već rekla da se neću više depilirati, jer sam kao bridget jones, uvijek imam "krive gaće" kad se nešto važno događa, pa sam došla do zaključka da su "krive gaće" baš sexy

    I tako, nisam baš jako redovna, što jest jest.

    Al mi je jedna od najdražih anegdota s IVF transfera u Mariboru kad mi je jedna žena rekla - ajme pa ti uopće nemaš celulita. Baš pravi trenutak da gledaš tuđi celulit

    Na mene značajno više djeluje bliska okolica, nego mediji. Oduvijek.

  36. #386
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mooožda, samo možda, da se ne bi tocekica naljutila, je interesantna poveznica da baš tebi, koja si igrala graničara i nikad nisi bila opterećena s robom/izgledom/we...
    Nisam rekla da nisam bila opterećena, čak sam i navela da sam primijetila da je bila drugačija od mene. Ali, oko mene nije bilo toliko winksca, Violetta i inih stvari da sam o tome raspravljala s frendicamam, što današnje generacije rade. Nitko više ne igra graničara ili gumi gumi, ali dogodilo mi se na druženju da su me cure tražile da im pustim Violettu. Moram napomenuti da je ne zabranjujem da gleda takve stvari. Mislim da ti komentar o vinskim mušicama nije na mjestu. Nisam mislila ništa loše o my little pony, nego sam to spomenula kao zanimljivost jer taj crtić sam i gledala s klincima i kao jednu zanimljivost na stranicama o tom crtiću je da je prati velika populacija odraslih muškaraca (netko je tražio podatak pa sam mu navela prvi izvor na koji sam naišla).
    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    nema mi depresivnijih bilježnica od tih gorjuss, neke znaju biti toliko tmurne da ta šutljiva curica izgleda ko djevojčica sa šibicama.
    ja bi bilo koje druge, a i jeftinije su
    I meni, i odbila sam kupiti za školu, ali baka kupila . Meni su one i jezive. Podsjećaju me na jednu epizodu Zone sumraka.

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je cilj da mi se dete sa 8-9 godina ne ponaša, ne oblači, i nema interesovanja, strahovanja i komplekse kao da je devojka-udavača. Da li imam pogrešan cilj?
    Nemaš. kad smo već kod teme, meni je cilj da za 10-15 godina ne otvorim novine i ne bude moja kći kao s cicama na izvolte i da nije influencerica ili kaj ja znam s brdom obožavatelja koji sline svojim komentari mapa po njenoj slici di je pokazala malo "mesa".

  37. #387
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj tocekica prvotno napisa Vidi poruku

    Nemaš. kad smo već kod teme, meni je cilj da za 10-15 godina ne otvorim novine i ne bude moja kći kao s cicama na izvolte i da nije influencerica ili kaj ja znam s brdom obožavatelja koji sline svojim komentari mapa po njenoj slici di je pokazala malo "mesa".
    Pa da. O tome je tema. Mislim... otvorite net.hr, a to su kao dnevne novine - guxice i sixe "Napumpale se do neviđenih razmjera", "Ne mogu vjerovati da imaju takve guze! I stalno bi ih tresle!", "Jače i od minusa - one su se skinule da bi vama bilo toplije", "Dugonoge ljepotice istaknule svoje ekstremitete", "Stalno se osvrću i slikaju kako bi provjerile jesu li im guze na mjestu", "Prkose zimi skidajući se pred kamerom" - to je na jednom dijelu ekrana -ne skrolam. Ako ništa, to je "u moje vrijeme" bilo u Erotici ili Startu, a nisu se baš kod nas prodavali britanski tabloidi, iako jesmo slinili nad Bravom, ali iz razloga konzumerističkog šljaštenja, barem je u Liebe und Zaertlichkeit bilo i muških, a ne samo žene-žene-žene.

  38. #388
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Na mene značajno više djeluje bliska okolica, nego mediji. Oduvijek.
    U ovome je značajna razlika današnjeg doba - nemaju oni više puno bliske okolice - medij prevladava.

  39. #389

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Elem, "udavače".
    Broj učenica koje napuštaju srednje škole zbog udaje i/ili trudnoće raste lagano, ali konstantno u prethodnih petnaestak godina, kaže nekoliko meni bliskih prosvetnih radnika čije iskustvo obuhvata nekoliko većih srednjih škola u mom relativno ruralnom okruženju.
    I dalje je to samo manjina među učenicama, ali nekad je odlazila 1-2 po generaciji, sada po 5-6. Dok su ranije češće napuštale starije razrede, sada je stanje podjednako u svim razredima.
    Takođe, broj učenica koje se udaju odmah po završetku srednje škole je isto u laganom, ali konstantnom porastu, a broj učenica koje makar pokušaju da upišu fakultet je u stalnom laganom padu.
    Ako taj trend ne postoji u velikim gradovima, dobro. Ali na selu je primetan.
    Ja ne krivim devojke koje se trude da udajom poprave svoju ekonomsku situaciju. Ali mi je žao što im drugi životni izbori postaju daleko teže dostupni od tog vrlo drevnog načina postizanja relativne ekonomske sigurnosti.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 28.02.2018. at 18:09

  40. #390
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citam vas, puno ste pametnog napisale.

    Bez obzira na sve, medije, okruzenje, vrsnjake, dijete cije samopouzdanje svakodnevno jacamo proci ce relativno lako kroz te faze odrastanja bez posebnih pojacanih potreba da bude kao drugi. Treba nauciti dijete da zeli biti svoje, da ima svoje JA, a ne da tezi bit kao drugi.

    Zahtjevno jest u danasnje vrijeme, ali itekako izvedivo. i naravno lakse za izvesti roditelju koji i sam ima zavidnu razinu zdravog samopouzdanja, tad dijete uci promatranjem modela.

    Al ga izfilozofirah hocu reci ne treba trazit stalno krivce negdje "okolo".

  41. #391
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    A da mi dijete voli/zeli stalno rozo/sljokicasto /....neka nosi, zasto ne? Ako ce ju netko zbog toga smatrati "povrsnom", nek mu bude. Ljudima se tesko oslobodit predrasuda al to je njihov problem.

    Tocekice
    Ja bih vise razgovarala s djetetom, cesce je pohvalila i radila na samopouzdanju kroz neke pricice, situacije i sl. Sretno vam!!!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.02.2018. at 19:06

  42. #392
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ovo sto pulinka pise sam citala na par mjesta za BiH, bas me to zgrozilo.
    Samo sam shvatila da se smatra da je uzrok tome losa ekonomska situacija i slaba perspektiva posla

  43. #393

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sto pulinka pise sam citala na par mjesta za BiH, bas me to zgrozilo.
    Samo sam shvatila da se smatra da je uzrok tome losa ekonomska situacija i slaba perspektiva posla
    Naravno da su to uzroci.
    Ja i ne mislim da su uzrok tome crtaći, sapunice, kućno vaspitanje, rijalitiji, način oblačenja i ostalo što se provuklo kroz temu. Ali oni su posledice, ili, možda bolje rečeno, odraz situacije. I istovremeno oni omogućavaju legitimitet i afirmaciju takvoj situaciji, ako sam dovoljno jasna.

    Tj. loša ekonomska situacija i slaba perspektiva posla čine ranu i "dobru" udaju jedinim prihvatljivim rešenjem za mnoge devojke. Koje, da bi postigle svoj cilj, razrađuju i sprovode čitavu šemu samoreklamiranja, od šminkanja, garderobe, preko zapleta iz sapunica i spletki velikih razmera.
    A svemu tome potvrdu daju junakinje sapunica, rijalitija, bogate tv zvezde i svi ostali koji promovišu uspeh žene na osnovu prvenstveno njenog fizičkog izgleda.

    Naravno da su seks, brak, fizički izgled, ukrašavanje, doterivanje, itd, itd, sastavni deo ljudske kulture otkako je sveta i veka, i uvek će i biti, ali meni se čini da je ovo novo vreme izgubilo crtu opuštenosti i veselosti koju je imala moja mladost. Devojke danas su nekako, ne znam da nađem reč a da ne zvuči pregrubo - očajnije, rešenije, spremnije na objektivizaciju sebe da bi postigle puno drugačije ciljeve od onih koje su naše generacije imale.
    Ili sam ja samo stara, ne znam. Zato sve i pišem u obliku pitanja, a ne kao apsolutnu istinu.

  44. #394
    tocekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Tocekice
    Ja bih vise razgovarala s djetetom, cesce je pohvalila i radila na samopouzdanju kroz neke pricice, situacije i sl. Sretno vam!!!
    Hvala! Evo, polagano razgovaramo i sad su neke situacihe jasnije.

  45. #395

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Nemam zenske djece, ali svojoj muskoj apsolutno branim te serije ne iz nekih visih stereotipnopromovirajucih stavova, vec zbog katastrofalne sinkronizacije. Ono, djeco ovo je jako lose napravljeno i to necete slusati. Vama to nije problem?
    I tu sam, djeca se medusobno rugaju svemu i ne vidim tu neki posebni seksizam. I neke se djevojke rano udaju, ali ni iz toga ne ocitavam neko veliko zlo. Ono sto se meni cini pomaknutim jest da se ovdje smatra normalnin depilirat djevojcice u cetvrtom osnovne. Mozda ne razumijem problematiku dovoljno detaljno kako nemam curicu, ali pa zar su te dlake takav problem? Tu po meni pritisak vrsnjaka, tv, novina, youtubea, univerzuma, ne bi trebao pobijediti zdrav razum roditelja.. I cudim se..
    Moji decki, prvi i drugi razred, misle da su lijepe cure koje nose spangice i citaju stripove.. Moj sesnaestogodisnjak misli da su lijepe cure koje su lijepe i ne govore previse. Bas smo neki dan o tome za ruckom razgovarali... S tim da ovaj najstariji ima curu vec godinu dana, normalnoizgledajucu, softpunk imida, duge neofarbane kose... Ono normalnu tinejderku.

  46. #396

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Moj šestogodišnjak je juče rekao da mu se sviđa N. (drugarica iz vrtića) jer je jedina devojčica koja ne priča previše . Ne znam da li je uticaj stereotipa ili ultrahiperbrbljive sestre .

  47. #397
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa kud baš depiliranje .. činjenično je stanje da je depiliranje danas takva norma da se dlakavost doživljava kao zapuštenost i nehigijena, to smo vidjeli i ovdje, na forumu, na temi o zapuštenim ženama.
    Mislim, meni bi bilo drago da nije tako, ali kad je, sprečavati curicu kojoj narastu dlake ispod pazuha ili po nogama da ih makne, očekivati da će po ljetu nositi majice bez rukava, kratke hlače, da joj to neće smetati na sportu, na plaži - pa stvarno mislim da bi to bilo nekakvo bezvezno forsiranje. (ima stvarno milion stvari koje bih mogla okarakterizirati kao "gore" za djevojčicu u četvrtom osnovne)

  48. #398

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mooožda, samo možda, da se ne bi tocekica naljutila, je interesantna poveznica da baš tebi, koja si igrala graničara i nikad nisi bila opterećena s robom/izgledom/we.., a sad kao odrasla osoba si izuzetno kritična prema crtićima, serijama, violetama, proučavaš nekakva smiješna istraživanja o utjecaju ponija na seksualni život vinskih mušica u saudijskoj arabiji, čitaš forumske rasprave o winksicama. i eto, baš tvoja djevojčica je opterećena izgledom i dečkima u prvom razredu osnovne.

    ok, nategnuto je, al moja teorija je da jednostavno previše pažnje poklanjaš - crtićima i tinejđerskim serijama. previše pažnje koje nisu zaslužili. nit će crtić nit će dječja sapunica imati nekakav presudan utjecaj koji ide više od toga - ja bih bilježnicu na violetu jer svi imaju bilježnicu na violetu. i onda kupiš bilježnicu na violetu i mir u kući. a ne proučavaš jel ta violeta na bilježnici ima suknju do koljena ili iznad koljena, zaimesveto.

    ne znam, a da probate površno komentirati i gledati pa će vam možda i djeca to tako površno gledati. tjedan dana gleda violetu, drugi tjedan nešto drugo - pa pusti ih da gledaju što hoće.

    inače, ja volim thundermanse :D sad ako kažete da su i oni seksualizirani, e onda mi je jasno da sam u pravu :D

    a ovaj vještičji način sam možda jednom pogledala s m, istina na pol oka, ali fakat, osim grozne sinkronizacije, uopće ne kužim zašto bi to neko, rehab, branio
    Zbog rijecnika koji koriste - "proklet bio", "idiote", "glupane", itd., pa se pocnu medjusobno castiti na isti nacin, provlacenje magije u pozitivnom kontekstu, itd., mogla bih sada pisati do sutra.
    Ja naprosto ne mogu da ne gledam kritickim okom ono sto moja djeca gledaju na tv ili mobitelu jer sam svjesna cinjenice da su djeca spuzve koje upijaju ono sto im se konstantno nudi.
    Pa i na nama odraslima koriste se kojekakve marketinske fore i trikovi temeljeni upravo na cinjenici da mozak svjesno ili nesvjesno upija sadrzaj koji onda oblikuje nase ponasanje.
    Tv je mocan medij. Nemam nista protiv da gledaju i 2-3 sata neke dobre sadrzaje ali na ove gluposti nakostrijesim se cim krene uvodna glazba.

  49. #399

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    P.S. Cvijeta, iz prakse ti mogu reci da nisi u pravu. Ok, meni vecinom dolaze djeca koja su 6-8 sati dnevno bila izlozena ekranima ali, vjeruj mi, utjecaj se moze vidjeti i na nekoj benignijoj razini izlozenosti.

    I provjeri fb
    Posljednje uređivanje od rehab : 01.03.2018. at 07:33

  50. #400
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Moj šestogodišnjak je juče rekao da mu se sviđa N. (drugarica iz vrtića) jer je jedina devojčica koja ne priča previše . Ne znam da li je uticaj stereotipa ili ultrahiperbrbljive sestre .
    Odlično mi je ovo! Svaka čast sinu!

Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •