Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: vitamini

  1. #1
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno vitamini

    Cure , dobro bi mi došlo par savjeta kako uzimati vitamine. Nikako da dođem kod doktorice da malo s njom proljudikam o tome , naime uputim se k njoj kad tamo gužva za poludit , a ja kako sam kratka s vremenom (muž radi do 6 , jedino vrijeme kad mogu otići k njoj je od 6-7 , nemam kud s klincima a neću ih voditi sve tri po domu zdravlja bezveze ) okrenem se i odem. ovako , pijem željezo ujutro prije doručka , htjela bih početi piti još kalcij (zubi su mi se počeli dosta kvariti nakon 3 trudnoće , non stop sam kod zubara , kosti me bole za poludit pogotovo za promjene vremena ) i možda b komplex i omegu 3. dakle zanima me kako da ih pijem , koji vremenski razmak treba biti. kalcij znam da ne smije sa željezom jer smanjunje apsorpciju , onda bi bilo dobro možda ga piti navečer s magnezijem , jer znam da kalcij pomaže apsorpciju mg i obrnuto. jesam u pravu ? a sad za b komplex i omegu 3 stvarno nemam pojma kam da ih uguram. baš sam sva nikakva , ne jedem baš zdravo , jako malo voća , povrće kuham curama ali nisam neki ljubitelj , ja se davim u ćuftama , sarmi , gulašima i sličnim stvarima tako da sigurna sam , fali mi i vitamina i minerala.

  2. #2
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Barca obavezno Mg, na tvom mjestu bih uzela onaj direkt od Bioelectre.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.12.2017. at 09:09

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne ulazim u potrebu uzimanja, a ako trebaš ili moraš, preporučam ovo radi čistoće, visokih doza u samo 1 tableti i cijene (kod nas je više nego dvostruko, a ako s iherba naručiš 1 dozu, platit ćeš samo poštarinu od 25-30kn bez carine, traje ti 2 mjeseca.
    https://hr.iherb.com/pr/Twinlab-Mega...-Softgels/4301

    Za kalcij pazi da bude citrat , a ne karbonat i raspitaj se o iskoristivosti. Ja uzimam ovo, traje mjesec dana
    https://www.mojaljekarna.hr/vitamini...borovnica.html

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    čoksa,

    koliko traje ovaj citrat Mg borovnica? ja uzimam MG maltene na svakodnevnoj razini radi treninga, a bankrotirat ću s ovom Bioelectrom.

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    svugdje je isto 159kn. neki drugi okus je par kuna više ili niže, ovisno o količini Ca.

  6. #6
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    koliko bi to bilo doza, jel znaš taj podatak?

  7. #7
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Mislim da ti s vitaminima ništa ne može toliko pomoći kao to da se natjeraš malo zdravije jesti. Na nekoliko mjesta sam od farmaceuta pročitala da vitamini idu jednu stranu unutra, drugu van, ako ih se ne koristi sa voćem i zdravom prehranom.

    Za omega 3 pokušaj jesti više ribe. Možeš i običnu srdelu. Možeš losos. Kako bi vam kalcij falio ako imate mliječne obroke, ne vidim kako bi C ili B12 vitamin falio ako jedete sarmu, a magnezija i B vitamina ima u žitaricama i sjemenkama.
    Na koncu, ako djeca ne vide roditelje da jedu voće, neće ni oni. Ako vide da roditelji zdrave uravnotežene obroke mijenjaju pilulama ...
    Nemoj si to raditi. Jedi zdravije.

  8. #8
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Žuta ti dobro govori. Ali to vjerojatno znaš i sama.

    Ono što bih ti definitivno preporučila je D vitamin (većini nam ga fali, ali možeš provjeriti njegov status u krvi), omegu 3 (pogotovo ako ne jedeš ribu) i magnezij citrat (skuplji je, ali definitivno mu je bolja apsorpcija od npr. najprodavanijeg oksida, 90% vs par %).

    Sad pišem na pamet, ali je ogromna greška piti kalcij bez magnezija i to pravilan omjer treba, čini mi se, biti 3:1 u korist magnezija!!!
    Većina griješi i pije više kalcija nego magnezija pa paradoksalno dolazi do većih problema s kostima nego kad se ne pije uopće (proguglaj).

    Željezo pij ako ti fali, čekiraj ga.

    Ja vitamine naručujem preko iherba, konkretno pijem magnezijev citrat od Now foodsa, ali jeftinu varijantu imaš i u DM-u (njihova marka) i skupu od Solgara po ljekarnama.

    Pazi da s poštarinom preko iherba ne prelaziš cca 20 eura zbog carine.

  9. #9
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Za kalcij bi Vam trebalo biti dovoljno uzeti kefirna zrnca i piti par dl kefira dnevno,

    Za mg bi Vam najbolje bilo da uzmete oblik malata ili glicinata i D vitamin.

    Na i herbu su najpovoljnije ponude.

    D vit, odmah iza jačeg obroka, magnezij i kefir predveče, a kako ćete željezo "uglaviti" npr. iza doručka, ako nije oskudan.

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    koliko bi to bilo doza, jel znaš taj podatak?
    30 dana X 15ml (750mg Ca, 300mg Mg, 25 mikr.g D vitamin)

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Optimist, sto to znaci da se ovi moji Ca i Mg medjusobno ponište?

  12. #12
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    čiji vitamin D uzimate?

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Optimist, sto to znaci da se ovi moji Ca i Mg medjusobno ponište?
    Ko čestica i antičestica. Paf. Ne bude ni jednog.

  14. #14
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Optimist, sto to znaci da se ovi moji Ca i Mg medjusobno ponište?
    To su novija istrazivanja, koja pokazuju da se kalcij, bez barem dvostruko vece doze magnezija, neapsorbira tamo gdje bi trebao, vec se talozi u misicima, zglobovima, bubrezima...
    Amerikanci su se filali velikim dozama kalcija (s nedovoljnom kolicinom magnezija) i imali su vecu stopu osteoporoze nego prije.

    Ipak, proguglaj, npr. vise magnezija u odnosu na kalcij.

    Skoro sve dosadasnje formule su isle u korist kalcija i to obrnuto od onog kako sada savjetuju.
    Pa sam ja od kalcija odustala.

  15. #15
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    čiji vitamin D uzimate?
    Prije od Solgara, sad od Now foodsa, povoljniji je (2000IU).

  16. #16
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Kopiram prvi link koji mi je izbacio:

    http://www.naturala.hr/zablude-s-kalcijem/1346/

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Jeli pije tko Ca Mg Zn od Solgara? zubarica mi preporucila. Zanima me gdje ga nabavljate, koja je cijena kod nas?

  18. #18
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Imam ja, narucila prije vise od godinu dana preko iherba, ali ne pijem zbog nepovoljnih omjera (ovo sto sam gore pisala).
    Mozda cu povremeno i popiti sad u zadnjem trimjesecju trudnoce, ali uz dodatni magnezij, prilagodit cu omjere.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Uh znaci moram bacit oko na omjere i dodati jos mg

  20. #20
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ili uzmi sve odvojeno

    Mislim da je u njemu magnezijev oksid pa mi se ni to ne svidja :/

  21. #21
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Cure , dobro bi mi došlo par savjeta kako uzimati vitamine. Nikako da dođem kod doktorice da malo s njom proljudikam o tome , naime uputim se k njoj kad tamo gužva za poludit , a ja kako sam kratka s vremenom (muž radi do 6 , jedino vrijeme kad mogu otići k njoj je od 6-7 , nemam kud s klincima a neću ih voditi sve tri po domu zdravlja bezveze ) okrenem se i odem. ovako , pijem željezo ujutro prije doručka , htjela bih početi piti još kalcij (zubi su mi se počeli dosta kvariti nakon 3 trudnoće , non stop sam kod zubara , kosti me bole za poludit pogotovo za promjene vremena ) i možda b komplex i omegu 3. dakle zanima me kako da ih pijem , koji vremenski razmak treba biti. kalcij znam da ne smije sa željezom jer smanjunje apsorpciju , onda bi bilo dobro možda ga piti navečer s magnezijem , jer znam da kalcij pomaže apsorpciju mg i obrnuto. jesam u pravu ? a sad za b komplex i omegu 3 stvarno nemam pojma kam da ih uguram. baš sam sva nikakva , ne jedem baš zdravo , jako malo voća , povrće kuham curama ali nisam neki ljubitelj , ja se davim u ćuftama , sarmi , gulašima i sličnim stvarima tako da sigurna sam , fali mi i vitamina i minerala.
    Većina sintetskih vitamina i minerala služi uglavnom da napravi jako skupu mokraću . Nije ti to sve potrebno. Ako baš misliš da moraš piti tablete, tada kupi kutiju multivitamina i minerala, bilo koju, za 30 dana te popij bez obzira na doba dana. Da li ti je željezo dao liječnik? Koliko vremena ga piješ? 3 mjeseca bi trebalo biti dovoljno, tada se napravi pauza i nakon 2-3 tjedna pauze, krvna slika.
    Hrana ti je dobra, dobijaš sve potrebne hranjive tvari iz toga što si nabrojala ( jer, važniji su i proteini, masti i ugljikohidrati, i trebamo ih više nego vitamine i minerale). Uostalom, znaš li koliko je tijelu potrebno vitamina i minerala dnevno? Mjeri se u miligramima ili mikronioma. Npr. jedna naranča ima dovoljno vitamina C za cijeli dan.
    Ako uspiješ pojesti jednu bananu, jabuku ili drugu voćku na dan, budi bez brige, imaš vitamina. A ako ne uspiješ, tada se prisili da uspiješ, ukusnije je, zdravije, brže djeluje. Za kalcij ti je dosta jedan jogurt (dva, ako još dojiš, ili bademi umjesto drugog jogurta), za magnezij je čaša Donata sasvim dosta. Za D vitamin, svaki dan sat vremena vani.

    evo jedna od milion tablica https://www.fitness.com.hr/prehrana/...ali-vodic.aspx

    Naravno, ovo sve vrijedi za zdravu osobu koja ima uobičajene aktivnosti. Kada se radi o bolesnoj osobi, sportašu, rekonvalescentu, tada treba liječnik odrediti količine, nikako ne mi sa foruma.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •