Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Eksplozivne štrcajuće stolice kod novorođenčeta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno Eksplozivne štrcajuće stolice kod novorođenčeta

    Je li imao tko slično iskustvo? Cura sutra 3tjedna, isključivo dojena, lijepo dobiva na težini. (400g u 10dana od izlaska iz rodilišta)
    Bili smo zadržali 1dan duže u bolnici zbog crne kakice, koja je kao tekućina štrcala iz nje, "čistila" se dugo. 7.dan boja se promijenila od crne čađave stolice u zeleno žutu i tako ostala do danas, ali još uvijek je eksplozivna i izlazi u mlazovima, a ponekad ona jako plače/vrišti dok se kaka, i kakica joj nagriza guzu
    Kakica ima zrnca žuta u sebi bilo da je zelena ili žuta međutim me brine taj način kako izlazi. Svaka pelena je pokakana barem malo, a dnevno tijekom mijenjanja baren 2puta moramo po 2-3 pelene promijenit /bacit jer čim je gola, ona krene kakat a onda to štrca (ako se zakašlje možda ili kihne, obavezno ja na odjeći imam njene kakice) plus one presvlake za prematalicu, paket 10komada nam traje 3-4 dana samo jer i to bude isprljano štrcajućom kakicom
    Mlijeka imam dovoljno, ona lijepo doji

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Hahaha, da. Jednom je odletilo preko pola sobe, s pjenom. Kao da je netko pripremio eksploziv.

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Je li imao tko slično iskustvo? Cura sutra 3tjedna, isključivo dojena, lijepo dobiva na težini. (400g u 10dana od izlaska iz rodilišta)
    Bili smo zadržali 1dan duže u bolnici zbog crne kakice, koja je kao tekućina štrcala iz nje, "čistila" se dugo. 7.dan boja se promijenila od crne čađave stolice u zeleno žutu i tako ostala do danas, ali još uvijek je eksplozivna i izlazi u mlazovima, a ponekad ona jako plače/vrišti dok se kaka, i kakica joj nagriza guzu
    Kakica ima zrnca žuta u sebi bilo da je zelena ili žuta međutim me brine taj način kako izlazi. Svaka pelena je pokakana barem malo, a dnevno tijekom mijenjanja baren 2puta moramo po 2-3 pelene promijenit /bacit jer čim je gola, ona krene kakat a onda to štrca (ako se zakašlje možda ili kihne, obavezno ja na odjeći imam njene kakice) plus one presvlake za prematalicu, paket 10komada nam traje 3-4 dana samo jer i to bude isprljano štrcajućom kakicom
    Mlijeka imam dovoljno, ona lijepo doji
    Osjecas li refleks otpustanja mlijeka? Prema opisu stolice, pretpostavljam da je jak i da treba poraditi na tome i/ili na hvatu bradavice.

    Probaj dojiti u nekom polozaju u kojem ce bebina glava biti iznad razine bradavice jer ce takvo dojenje usporiti istjecanje mlijeka, sto bi trebalo smanjiti kolicinu progutanog zraka. Hvata li lijepo bradavicu - cijelu, sa sto vise areole?

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    marusha99, probaj izbaciti mlijeko i mliječne proizvode iz svoje prehrane. Meni je pomoglo.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Osjecas li refleks otpustanja mlijeka? Prema opisu stolice, pretpostavljam da je jak i da treba poraditi na tome i/ili na hvatu bradavice.

    Probaj dojiti u nekom polozaju u kojem ce bebina glava biti iznad razine bradavice jer ce takvo dojenje usporiti istjecanje mlijeka, sto bi trebalo smanjiti kolicinu progutanog zraka. Hvata li lijepo bradavicu - cijelu, sa sto vise areole?
    Osjećam, u jednoj dojci se otpušta mlijeko 3-4 puta, sve zavisi koliko minuta doji na toj slici. Obično nam podoj traje 45minuta, 15tak min jedna strana pa odmor,mijenjanje pelene (štrcanje,plakanje,presvlačenje jer je sve ukakano) pa 15min druga strana.
    Podoj da jedne dojke joj nije dovoljno, bude gladna iza toga
    Nisam spomenula da lijepo spava po noći, prva tura 4-5sati pa doji pa iza toga tura 3-4sata, dakle nije gladna
    Bili smo kod pedijatra, uzete su uzorci stolice i poslano na analizu, sve došlo negativno (virusi i bakteriolosko) jedino krv nizak hemoglobin dakle malo anemična
    Pedijatar nam rekao da dođemo na UZV abdomena sljedeći tjedan

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    marusha99, probaj izbaciti mlijeko i mliječne proizvode iz svoje prehrane. Meni je pomoglo.
    Evo jesam, na preporuku pedijatra, već 3.dan ništa mliječno ne jedem (inače sam svaku noć jela jogurt ili domaći kefir sa žitaricama ili zlatnim lanom zbog probave) Pa ćemo vidjet
    Sinoć je opet bio kazin iza kupanja, pokakana banja, prematalica, ručnik SVE ŽIVO

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pitaj pedijatra što misli, da li bi mogla biti alergija ili intolerancija na mlijeko.... Nije baš vjerojatno, prije će biti da su u pitanju nezrela crijeva, ali je moguće pa treba provjeriti.

  8. #8
    aishwarya avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,028

    Početno

    Dva tjedna ne jedem mlijeko i još nema promjene, trebam se javiti pedijatrici da vidimo što dalje. Inače, prvi put sam (četvrto dijete) i ja pročitala ovo što Kaae kaže, jaki let down uzrokuje takve stolice. Od simptoma koje moja još ima su coktanje i zagrcavanje. Mara ima i krv u stolici. Ne brinem se jako dok uredno dobiva na kilaži

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Osjećam, u jednoj dojci se otpušta mlijeko 3-4 puta, sve zavisi koliko minuta doji na toj slici. Obično nam podoj traje 45minuta, 15tak min jedna strana pa odmor,mijenjanje pelene (štrcanje,plakanje,presvlačenje jer je sve ukakano) pa 15min druga strana.
    Podoj da jedne dojke joj nije dovoljno, bude gladna iza toga
    Nisam spomenula da lijepo spava po noći, prva tura 4-5sati pa doji pa iza toga tura 3-4sata, dakle nije gladna
    Bili smo kod pedijatra, uzete su uzorci stolice i poslano na analizu, sve došlo negativno (virusi i bakteriolosko) jedino krv nizak hemoglobin dakle malo anemična
    Pedijatar nam rekao da dođemo na UZV abdomena sljedeći tjedan
    Normalno je, a i sasvim ok, da zeli obje dojke po podoju.

    Ono sto bi trebala odmah promijeniti je ovo spavanje - beba ima samo 3 tjedna, nije dobro ni za nju, a ni za proizvodnju mlijeka da spava po 4-5 sati u komadu, a nakon toga dodatnih 3-4. Trebala bi i nocu jesti na maksimalno svakih 3 sata jer ovako malo dijete moze spavati ovako dugo i od gladi.

    Super da su provjereni uzorci stolice, ali ovako po opisu mi se ne cini da je problem imalo patoloske prirode, vec da je vazno smanjiti kolicnu progutanog zraka. Ako si krenula s eliminacijom mlijecnih proizvoda, onda moras nastaviti oko 14 dana, ili vise, da bi evenutalno primijetila ikakve promjene. Pazi da ne jedes nista sto sadrzi mlijeko, znaci ne samo izbjegavati jogurt i kefir, vec nekih 75% ili vise proizvoda iz ducana. Dobro citaj sastojke, kazein i lakticna kiselina znaju biti tamo gdje ih nikad ne bi ocekivala.

    (Moram priznati da se osobno ne bih zamarala ovakvom dijetom uz eksplozivne stolice i opis letdowna koji spominjes, ali ako ti se da, izdrzi 14 dana pa ces vidjeti ima li promjene.)

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Da, izbaci na 14 dana kako kaže Kaae, ali trebaš imati na umu i statistike, a te kažu da cca 2-3% beba bude osjetljivo na protein iz kravljeg mlijeka. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12487202
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 15.12.2017. at 12:36

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Sinoć je papala svako 3sata, nije trebalo ju budit, mijenja tempo svako malo, premala je još. Jedino što znam sa sigurnošću da nije gladna, dobila je 400g u 10dana unatoč neprestalnom kakanju, i zasada jako lijepo doji, dobro kontrolira onaj prvi let down (starija kći kad je dojila se gušila i bacakala jer je bilo prejako za nju), ima dobar zahvat bradavice-obje usnice izvrnute/nos na bradavici/tijelo okrenuto prema meni
    Od utorka dakle ne jedem te jogurte/kefire, ostalo izbjegavam (sir,namaz,mlijeko,tijestenina i ostalo) i jučer prvi dan da je cijeli dan kakica žuta, stalno. Plus bilo jeste kakanja nakon kupanja ali u puno manjoj mjeri nego kad je kakica bila zelene boje.
    Par pelena od sinoć isto je sa žutom kakicom
    Možda je zaista do jogurta/kefira?
    Posljednje uređivanje od marusha99 : 15.12.2017. at 14:39

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    može biti da je okani se mliječnog, pa vidi kad će se skroz srediti stanje, kod mojih je promjena na bolje bila tek nakon mjesec dva
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 15.12.2017. at 14:47

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Sinoć je papala svako 3sata, nije trebalo ju budit, mijenja tempo svako malo, premala je još. Jedino što znam sa sigurnošću da nije gladna, dobila je 400g u 10dana unatoč neprestalnom kakanju, i zasada jako lijepo doji, dobro kontrolira onaj prvi let down (starija kći kad je dojila se gušila i bacakala jer je bilo prejako za nju), ima dobar zahvat bradavice-obje usnice izvrnute/nos na bradavici/tijelo okrenuto prema meni
    Od utorka dakle ne jedem te jogurte/kefire, ostalo izbjegavam (sir,namaz,mlijeko,tijestenina i ostalo) i jučer prvi dan da je cijeli dan kakica žuta, stalno. Plus bilo jeste kakanja nakon kupanja ali u puno manjoj mjeri nego kad je kakica bila zelene boje.
    Par pelena od sinoć isto je sa žutom kakicom
    Možda je zaista do jogurta/kefira?
    Ako si izbacila jogurt i kefir, ali pijes kravlje mlijeko ili jedes sireve, odnosno bilo kakve proizvode u kojima se nalaze mlijeko ili mlijecni proizvodi, onda promjena boje stolice vise nego vjerojatno nema nikakve veze s uklanjanjem jogurta i kefira iz tvoje prehrane jer je protein jednak u svim ovim namirnicama, osim u nekim kolacima/pekarskim proizvodima jer se zagrijavanjem na temperaturi od oko 180C u trajanju od oko pola sata mijenja struktura PKM-a i, kod alergicara-sretnika, takav mutirani protein moze proci bez nezeljene reakcije.

    No, s obzirom na promjenu boje, sto god da si radila do sad, po novom, radi i dalje pa ces vidjeti kako ce se stvari razvijati.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ako si izbacila jogurt i kefir, ali pijes kravlje mlijeko ili jedes sireve, odnosno bilo kakve proizvode u kojima se nalaze mlijeko ili mlijecni proizvodi, onda promjena boje stolice vise nego vjerojatno nema nikakve veze s uklanjanjem jogurta i kefira iz tvoje prehrane jer je protein jednak u svim ovim namirnicama, osim u nekim kolacima/pekarskim proizvodima jer se zagrijavanjem na temperaturi od oko 180C u trajanju od oko pola sata mijenja struktura PKM-a i, kod alergicara-sretnika, takav mutirani protein moze proci bez nezeljene reakcije.

    No, s obzirom na promjenu boje, sto god da si radila do sad, po novom, radi i dalje pa ces vidjeti kako ce se stvari razvijati.
    Nisam, ne jedem ništa sa mlijekom dakle nikakve sireve namaze čak ni tijesto. Pravimo doma kruh bez ičeg mliječnih, muž kupio rižino sojino mlijeko, namaze od tofu, humus jogurt od soje
    Dakle posve sam izbacila (koliko god znam da jesam) mlijeko
    I djeluje, stolica je lijepe žute boje, nema više zelene i nema više toliko štrcanja koliko prije (ima malo ali neusporedivo sa prijasnjim stanjem)

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ajde, to je lijepo da ste se riješili problema. Nisu zamjene ni tako loše. Postoje i biljni tvrdi "sirevi". Od badema i sl. Cijeli niz opcija.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ja osobno ne volim zamjene od zamjene za zamjenu. Može se bez mliječnog a i bez zamjena

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Tvrdi sir? Što predlažeš?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Mali update, stolica jeste stalno žuta ali je jako vodenasta, čista tekućina joj izlazi iz guze, STALNO. Kao danima refleks kakanja čim digne noge (gole guze) u zrak. Ponekad se ta tekućina "pjeni" pri kakanju
    Danas idemo na ultrazvuk abdomena...

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Tvrdi sir? Što predlažeš?
    mene pitaš? ništa,

    ja godinama nisam jela mliječno, mlijeko ko mlijeko mi nikad nije bilo, ono baš s ćim se mora, a sir obožavam i to mi je jako teško palo da ne smijem jesti

    usto moji su najgora moguća kombinacija alergija, koja ne jede mnoge stvari uz mlijeko
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 20.12.2017. at 09:07

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Mali update, stolica jeste stalno žuta ali je jako vodenasta, čista tekućina joj izlazi iz guze, STALNO. Kao danima refleks kakanja čim digne noge (gole guze) u zrak. Ponekad se ta tekućina "pjeni" pri kakanju
    Danas idemo na ultrazvuk abdomena...
    Meni ovo baš izgleda kao alergija na mlijeko. Nisam sigurna... Takva djeca obično dobiju zamjensko mlijeko na bazi soje.

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    postoje različita medicinska mlijeka, koja se mogu dobiti na recept u apoteci.
    Recimo moja klinka je imala mlijeko koje je bilo prerađevina od prerađevine soje, počela je piti tek iza 13mjeseca, izbacili s 3 godine, kad smo jednim testiranjem skužili da joj to isto djeluje na njen dermatitis, klinac je trebal piti prerađevinije mlijeko koje je bilo skuplje od klinkinog više od 10 puta, ali se on nije nikako mogal priviknuti na njega, istoi sam mu počela to davati kasnije, ali odustala.


    izbacivanje mliuječnog ako je sila iz majčine prehrane, je puno bolja solucija, bar što se tiče prehrane djeteta.

    oboje su dojeni do iza 2.5 godine.

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Mojoj maloj je bila baš takva stolica, žuta, vodenasta, i povremeno s pjenom. Prošlo je s vremenom.
    Crijeva su nerazvijena i naseljavaju ih bakterije. Zato je takvo divljanje sa stolicom.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Može biti i taj scenarij koji kod tvoje žuta, a može biti i štošta više.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Tako su nam i rekli u bolnici, vjerojatno još uvijek nerazbijena crijeva. Crijeva joj više ne krule, pedijatrica je baš komentirala kako su prošli put jako kruljila, ona ju je tad slušala 2dana zaredom. Sad joj više ne krule toliko koliko su dok sam ja jela mliječne proizvode, smirilo se dosta .
    Beba lijepo dobiva, od 1.12 kad smo izašli iz rodilišta do 20.12 više od 700g
    Štrcanja nema više u toliko velikoj količini kao prije, iako još uvijek je vodenasta stolica ali ima uvijek žutih zrnaca
    UZV abdomena nije napravljen na kraju

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ako možeš ikako da doji dok leži na tebi i da se podrigne poslije dojenja jer se, čini mi se, naguta zraka.

  26. #26
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    marusha, super da ste proverili i dobili potvrdu da je razvojna stvar u pitanju. nisam se pre javljala jer mom prvencetu nije 'samo curelo,' ali je kakio stvarno puno puta dnevno do 6. meseca. Broj je bio oko 20 stolica dnevno. Do prve godine broj stolica se spustio na oko 10, a do druge godine je kakio oko 6 puta dnevno. Nikakvih problema ni s zdravljem niti s dobijanjem na tezini (cak stovise kao beba je dobijao bas puno, ali je usporio nakon (ranog) prohodavanja).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •