Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 238 od 238

Tema: Da li bi vodili dijete da se zarazi vodenim kozicama?

  1. #201
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Kaze moja kolegica ( nisam sigurna, ali jedno 8 godina starija od mene) da je dobila ospice na maturacu, onom u srednjoj ako me pamcenje sluzi. I onda su je izolirali u hotelskoj sobi u mraku , a mladi dr. koji ju je gledao i dijagnosticirao nije bio nitko drugi nego glavom i bradom ( zapravo, tada vrlo golobradi) nas dr. Haus.
    Ta njezina prica mi je prva asocijacija na ospice.

  2. #202

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ako je verovati našoj štampi, stopa komplikacija je oko 30% kod nevakcinisanih, što je baš poprilično, ni blizu kao kod varičela. A i stopa smrtnosti nam je trenutno 2 na cca 800, što se isto ne može porediti sa varičelama. Ali činjenica je da su mahom obolele one starosne grupe kod kojih su komplikacije i najčešće, tj. bebe, todleri i odrasli.
    Koliko god mi je zabavna ova priča od sirius, ipak bih volela da ne moram da razmišljam o potencijalnim ospicama, ono, nije mi to bilo u planu za 2018., da proveravam titar antitela na skoro iskorenjene bolesti...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 04.01.2018. at 20:59

  3. #203
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ja znam da je moja najstarija sestra dobila većinu dječjih bolesti u prvom osnovne u koji je išla iza 72,do tada je bila samo u našem okruženju. Ja sam prebolila i oSpice, koze i rubeolu, a mlađa sam od nje.

  4. #204
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    U Hrvatskoj obavezno cijepljenje protiv ospica uvedeno 1968.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
    Tako je.
    Ja sam '69. I cijepljena sam.

  5. #205

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je.
    Ja sam '69. I cijepljena sam.
    Zanimljivo da je bilo razlika među republikama...

  6. #206
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ni ne znam jesam li cijepljena protiv ospica. U mome djetinjstvu ospice su se pojavljivale, kod nas se to zvalo kozomak. I nije nitko osobito panicario, ostali bi doma desetak dana i gotovo.

    Postoji li negdje popis cime smo cijepljeni, generacije 70-tih?
    MoPaRu od 1971. https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Cjepivo_protiv_ospica

    Ja sam rubeolu preboljela neposredno prije polaska u školu, kozice u prvom razredu OŠ taman tijekom zimskih praznika, ali ospice nikada nisam imala. Za mums nisam sigurna, ali čini mi se da sam i to preboljela. Godište 1962. Cijepljeni smo protiv tuberkuloze sa bcg i protiv velikihboginja, imam ožiljke na oba ramena.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.01.2018. at 21:59

  7. #207

    Datum pristupanja
    Jun 2017
    Postovi
    140

    Početno

    Ja sam imala dva puta.
    Kad sam bila mala i u 21 godini.
    Prezivila bez ikakvih komplikacija.

    Osobno ne bih vodila na “zaraza party” niti cu cijepiti. Ako dobije, dobije - a kada odraste neka sam odluci dali se zeli cijepiti.

  8. #208
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je pedijatrica ovako objasnila: cijepis se ili prebolis, pa steknes imunitet. Prirodno, kako vrijeme ide tako titar opada. Svaki ponovni kontakt s kozicama dodje kao booster, docjepljivanje. E, sad, ako se pojedinac tijekom 20+ godina ne sretne s virusom, moguce je da ce titar toliko pasti da ce se bolest ponoviti, ali u blazem obliku. Jednako vjerojatno za cijepljene i one koji su preboljeli. S tim da ostaje mogucnost da ce se spoznaje vezane za cjepivo s vremenom mijenjati.
    Da, ovome se i ja nadam kod svoje cijepljene curke jer mi je tako ped rekao kod primitka prve doze cjepiva - ne štiti je dok ne primi drugu dozu, ali nije bed da bude u kontaktu s nekim jer će to biti kao docjepa, a ako dobije bolest bit će blažeg tijeka.

  9. #209
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    U Hrvatskoj je uvedeno cijepljenje protiv difterije i tuberkuloze 1948. godine, protiv tetanusa 1955., protiv hripavca 1959.,protiv poliomijelitisa 1961., protiv ospica 1968., protiv rubeole 1975., protiv parotitisa 1976.,protiv hepatitisa B 1999., a protiv Haemophilus influenzae tipa B 2002. godine.

    http://www.zzjzpgz.hr/nzl/98/prevencijazb.htm
    Hvala!!!! Izvukla sam se ('69. godište), nije mi padalo na pamet da moram provjeravati jesam li cijepljena protiv ospica.

  10. #210
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Vidiš koliko štete može napraviti par članaka, jedno pobijeno istraživanje, i nekoliko celebrityja, koliki je "ripple effect" toga i očajno je teško onda nakon okrenuti kotač. I ja sam se smrzla na to da postoji mogućnost epidemije ospica, a da sam prestara i nisam upala u program cijepljenja. Zanimljiv članak:

    https://dnevnik.hr/vijesti/svijet/zn...---501978.html

  11. #211
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala!!!! Izvukla sam se ('69. godište), nije mi padalo na pamet da moram provjeravati jesam li cijepljena protiv ospica.
    Cjepivo nije cijeloživotno.

  12. #212

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Nesto razmisljam mozda sam ja imala rubeolu a ne ospice
    Morat cu pitati mamu ako se ona toga uopce sjeca.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Nesto razmisljam mozda sam ja imala rubeolu a ne ospice
    Morat cu pitati mamu ako se ona toga uopce sjeca.
    Ja sam preležala "rubeolu", tj. zapravo rubelu, valjda, jer je rubeola (valjda) sinonim za ospice, a rubella je ono R u MMR. Bar tako kaže dr. gugl?
    Iako bi, kad gledam ovaj hrvatski kalendar vakcinacije sedamdesetih, trebalo da sam protiv svega vakcinisana, nema MMR-a u mom kalendaru vakcinacije, nego samo "morbilli".
    Rubela je stvarno bila beznačajna sa mojih 10 godina, sećam se samo ružnog osipa po licu koji užasno svrbi, ali znam da su i doktori i naši roditelji odahnuli u stilu- eto, dobro je što je preležala sada.

  14. #214

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam preležala "rubeolu", tj. zapravo rubelu, valjda, jer je rubeola (valjda) sinonim za ospice, a rubella je ono R u MMR. Bar tako kaže dr. gugl?
    Iako bi, kad gledam ovaj hrvatski kalendar vakcinacije sedamdesetih, trebalo da sam protiv svega vakcinisana, nema MMR-a u mom kalendaru vakcinacije, nego samo "morbilli".
    Rubela je stvarno bila beznačajna sa mojih 10 godina, sećam se samo ružnog osipa po licu koji užasno svrbi, ali znam da su i doktori i naši roditelji odahnuli u stilu- eto, dobro je što je preležala sada.
    U MMR su M = morbili (ospice), M = mumps (zaušnjaci), R = rubeola (rubela). Ospice i rubeola nisu ista bolest.

  15. #215
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    MMR je kasnije uveden.
    Cijepljena si protiv ospica.
    Mislim da sam pročitala da se u Srbiji cijepi od 1971.
    Kombinirano cjepivo je svuda uvedeno kasnije.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  16. #216
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Cjepivo nije cijeloživotno.
    Znači, ako krene epidemija svi stariji bismo trebali provjeravat titrove i ić na docjepu? Shit, ja sam mislila da je cjeloživotno .

    Ima li još nečeg od tih dječjih što bi se zbog antivakcionera opet moglo vratit pa bi i starčad ko ja na docjepu morala... ima li netko tko se kuži listu potencijalnih takvih dječjih stvari koje će opet u kolanje, uz ospice, a što nije cjeloživotno ako se cijepiš u djetinjstvu?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.01.2018. at 16:32

  17. #217

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    U MMR su M = morbili (ospice), M = mumps (zaušnjaci), R = rubeola (rubela). Ospice i rubeola nisu ista bolest.
    Da li si guglala na engleskom? Ja jesam, i kao prevod za rubeola uvek stoji measles, tj. ospice. (Što me je svojevremeno prilično iznenadilo.)

    Rubela je kod njih rubella.

    Zabuna postoji samo ovde, gde mi rubelu zovemo rubeola. Bolest koju sam ja kao dete preležala definitivno nisu bile ospice, to je jasno.
    Jasno i da sam vakcinisana protiv ospica, naravno.


    Ina, ne znam koliko su trajne zaštite ostalih komponenti MMR-a, naravno, tj. pretpostavljam da bi se i rubela i zauške mogli pojaviti opet zbog malog procenta vakcinisanih, mada zapravo ne znam kakva je situacija sa njima, da li se vode kao iskorenjene globalno, regionalno, ili ne.

    To je slabost vakcine, što ona polazi od postavke da će se imunizacija savesno sprovoditi u godinama koje slede, i tada nema previše opasnosti za stariju populaciju jer bolest nema šansu da cirkuliše.

  18. #218
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa kad rubeolu očito zovu još i njemačke ospice https://en.wikipedia.org/wiki/Rubella ili trodnevne ospice. Ima tih zabuna s nazivima bolesti koliko hoćeš. Čini mi se da u Bosni kozice zovu ospice ili nešto tako, znam da je sto puta bilo zabuna tu na forumu.

  19. #219
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što se tiče duljine trajanja zaštite, koliko ja znam za današnja MMR cjepiva se smatra da pružaju cjeloživotnu zaštitu. E sad, čime smo zapravo mi cijepljeni, u koliko doza (mislim da 1), i kakvu zaštitu pružaju ta konkretna cjepiva, to je drugo pitanje.

  20. #220

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da, znam, što se zabuna tiče, kod nas su sve to boginje ili ospice i dosta sredovečnih ljudi pojma nema koje su zapravo boginje preležali u detinjstvu.
    Poznajem par ljudi koji su čvrsto uvereni da su preboleli velike boginje iako po godištu nema apsolutno nikakve šanse da je to tačno .

    Evo za inu prvo šta mi izbacuje gugl za mumps immunity : https://www.medscape.com/viewarticle/877085

  21. #221

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    O dužini trajanja imuniteta nakon vakcinacije: https://www.immune.org.nz/vaccines/e...-effectiveness

  22. #222
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Da li si guglala na engleskom? Ja jesam, i kao prevod za rubeola uvek stoji measles, tj. ospice. (Što me je svojevremeno prilično iznenadilo.)

    Rubela je kod njih rubella.

    Zabuna postoji samo ovde, gde mi rubelu zovemo rubeola. Bolest koju sam ja kao dete preležala definitivno nisu bile ospice, to je jasno.
    Jasno i da sam vakcinisana protiv ospica, naravno.


    Ina, ne znam koliko su trajne zaštite ostalih komponenti MMR-a, naravno, tj. pretpostavljam da bi se i rubela i zauške mogli pojaviti opet zbog malog procenta vakcinisanih, mada zapravo ne znam kakva je situacija sa njima, da li se vode kao iskorenjene globalno, regionalno, ili ne.

    To je slabost vakcine, što ona polazi od postavke da će se imunizacija savesno sprovoditi u godinama koje slede, i tada nema previše opasnosti za stariju populaciju jer bolest nema šansu da cirkuliše.
    Mhm, treba se držati latinskog nazivlja. Vodene kozice se na engleskom zovu chicken pox, a ospice su measles.

  23. #223
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mumps su zausnjaci, to sam jedino i prebolila. Ja sam '69 godiste. Pitat cu svoju opcu da vidi u karton sto sam tocno primila. Afrika bi vjerojatno dala sve da je na mjestu Evrope i SAD, a Evropa i SAD su shvatile svoju odlicnu javnozdravstv. situaciju olako cim izbijaju epidemije bolesti koje se mogu sprijecit i koje su bile skoro pa iskorijenjene, koje mogu pokosit necijepljeno dijete il starca. Fundacija Bill i Melinde Gates radi na tome da cjepiva ucine dostupnijima Afrikancima, a nasi govore ne, hvala..nama to ne treba .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.01.2018. at 19:32

  24. #224
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A dr google po nekom istrazivanju ne znam procijenit koliko kvalitetnom kaze da su jednom cijepljeni bili 86% zasticeni nakon 30 god, a docjepom je to naraslo. Pitat cu dr jesam li generacija od 1 ili 2 puta, event nazvat Imunoloski ima li smisla titar vadit i docjepljivat se. Mozemo ocekivat samo rast broja roditelja koji svojim ponasanjem odbijanja cijepljenja pogorsavaju situaciju za znacajan broj ljudi...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 05.01.2018. at 19:38

  25. #225
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moj brat i šogor obojica 69 su imali mums, moj brat kao beba, sogor s 14,a muž s centri godine manje, ali on je i centri god mlađi od sogora
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.01.2018. at 21:25

  26. #226
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Sestra i ja smo prebolele zauske jedna za drugom. Prvo je dobila ona, inace puno 'bolesljivija' od mene, konstantno natecenih krajnika, stalne upale uha itd, a zauske je prebolela igrajuci se na podu, par dana imala temp 37 i imala blago otecene zlezde iza usiju. Ja sam totalno nadrapala - dve nedelje visoke temperature, toliko visoke da sam nekoliko puta halucinirala i padala u nesvest, zlezde toliko natekle da me cela glava (obrazi, iza usiju, vrat, svuda gde ima limfnih i pjluvacnih zledzi) toliko bolela da nisam mogla da radim pokrete zvakanja i jedva nesto jela na slamku (uz uzasne bolove). To mi je onako dobar primer kako svaki pojedinacni imuni sistem drugacije odreaguje na viruse, i kako nekad robustan imunitet moze izazvati i robusnu reakciju. Takodje, rubeolu sam prebolela bez simptoma.
    U Srbiji se vodene kozice zovu ovcije boginje, ako zelite jos malo konfuzije u nazivima :D
    Morbilli su ili ospice ili male boginje.

  27. #227
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Čini mi se da u Bosni kozice zovu ospice ili nešto tako, znam da je sto puta bilo zabuna tu na forumu.
    Pljuskavice.

    Ja nisam preboljela vodene kozice i par puta sam namjeravala provjeriti antitijela, ali jos nisam.

  28. #228

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    U Srbiji se vodene kozice zovu ovcije boginje, ako zelite jos malo konfuzije u nazivima :D
    Dobro, koze ili ovce, to su finese .
    Ali ova konfuzija rubeola/rubela je bitna ako si ubeđen da si preboleo male boginje, a zapravo je bila rubela u pitanju :/.
    Tvoja verzija zaušaka zvuči grozno . Ja ih nisam imala, i nemam želju da ih isprobam.

  29. #229
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    tako je Optimist pljuskavice ajme smiješan mi je taj naziv danas.

  30. #230
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    tako je Optimist pljuskavice ajme smiješan mi je taj naziv danas.
    I meni Ali se grozim moguce bolesti (u slucaju da nemam antitijela), pogotovo sad u trudnoci.

  31. #231
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Meni su kozice poznate kao vodene ospice.

  32. #232
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Upravo mi se mali osipao, 90% da su kozice. Obzirom da je vikend pred nama jel ga moram vodit sutra dežurnom doktoru da potvrdi da su kozice ili čekam ponedjeljak? Nema temp; normalno jede, sve ok, bar za sada.
    Nas su nekad pudrali, čime se danas mažu/peru kozice?

  33. #233
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Mi smo isli u petak popodne zamjeni, rekla je da jos ne moze potvrditi i da se ne treba tak odmah doci. Isto nije imao temperaturu tad.
    al ta mi dr nije sjela

    Rekla da kupimo hipermangan i pranje 2 puta dnevno s tim
    Prvo smo kozu uz to tretirali i Lexodermom, al nakon par dana se prebacili na Pruriced i to je bilo bolje

  34. #234
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Nama kod dežurnog pedijatra potvrdili da su kozice. Savjetovali kupanje hipermanganom i Pruriced, al ga u dežurnoj apoteci nema pa smo uzeli Lexoderm sprej+krema.
    Dobili i rinolan za navecer.

  35. #235
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Mi smo od Lexoderma morali odustati jer malac nikako nije imao strpljenja čekati dok mu nanesemo i sprej pa kremu. A i čini mi se da se manje češkao poslije od Pruriceda.

  36. #236
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moji su bili samo na hipermanganu

  37. #237
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo za ospice, potvrda da je cijepljenje od 69., ali ne znam od koje godine cijepljenje 2x, vjerojatno kasnije:

    http://100posto.hr/news/lavinu-proti...ce=jutarnji.hr

  38. #238

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    61

    Početno

    Imam iskustvo svoje djece, dobili su otprilike u isto vrijeme, tijekom zime, dan, možda dva dana razlike i prošlo je jako jednostavno.
    Najgori nalet je bio u prva dva dana, a kasnije se nekako ustabililo. Nije bilo prevelike temperature, niti strašne neugode.
    Sve skupa je trajalo 10ak dana.

    Mlađi je prošao puno lakše i jednostavnije od starijeg, koji je u višim razredima osnovne škole.
    Mlađi se normalno igrao, nije se puno niti po noći budio. Da nije bilo tih točkica, ne bi ni znala.
    A stariji je po licu izgledao kao da su ga pčele izbole. S druge strane, on je veći i razumije važnost mirovanja, ne diranja mjesta gdje ga svrbi i ostalo.

    Nakon vodenih kozica nisam primijetila pad imuniteta, iako sam očekivala češća pobolijevanja.
    Baš suprotno, iako je do tada puno puta u školi i vrtiću bio u doticaju s nekim tko je taman bio zarazan, on se nije zarazio.
    Pa mislim da je dobio vodene kozice kad mu je imunitet bio lošiji. Dva, tri mjeseca prije je nekoliko puta imao viroze, nekakve prehlade, a do tada uopće nije bio bolestan. A niti poslije.

    Kao odgovor na prvo pitanje, ja nemam problema s izlaganjem djece da dobiju vodene kozice. Mislim da su ih i dobili u jednom druženju.
    Isto tako, svaki dan su u vrtiću i školi i realno je očekivati da će se zaraziti.
    Meni osobno je puno gore, i teže, i zahtjevnije kad imaju temperaturu, pa slinjenje iz nosa, teški kašalj, upale grla...od ovoga kako smo mi prošli s vodenim kozicama.
    A od tih virioza, gripe i slično se ne možemo zaštiti.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •