Stranica 5 od 12 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 551

Tema: Prvašići 2018/2019

  1. #201
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Je očito doktori cjepe kako hoće,i prošle godine je naša dala obje pikice odmah.

  2. #202

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ma riječ je upravo o školi u koju upisujem dijete, razgovarale smo o tome. Većina djece iz ovoga vrtića upisuje upravo tu školu u koju mi planiramo. Doduše lik iz Gradskog ureda za obrazovanje mi je rekao da on pokriva 20tak škola sa našeg područja i da po njemu većinu zahtjeva za prijevremenim odobravaju. Nadam se da nije specifično upravo na ovu našu školu da odbijaju vidit ćemo.
    Hvala svima na komentarima i sugestijama.
    Dakle, bili smo jutros na testiranju za školu kod psihologice koja je u Komisiji Grada Zagreba za odluku o prijevremenom upisu. Kako izgleda točno to testiranje, ne znam, jer sam ja čekala vani, malena je bila unutra cca 50 min. I potvrdilo se točno ono što mi je rekla vrtićka psihologica. Psihologica iz škole je rekla da ona nije za prijevremeni upis iz razloga što dijete postiže prosječne rezultate za svoju dob, a ona podržava prijevremeni upis samo u slučaju iznadprosječnih rezultata. Rekla je da ona nema konkretnih argumenata zašto je bolje da ne, ali da iz njenog iskustva će joj biti teže u školi negoli da ide još jednu godinu kasnije. Također je rekla da je u nekim segmentima testiranja bila slabija, da se vidilo da joj koncentracija nije super (to je bio jedini recimo konkretni argument), da je tu rješavala brzopleto i ofrlje (izbaci uljeza je navela kao primjer). Navele je neke slučajeve prijevremenog gdje su se kasnije pokazali problemi, ukratko pokušala me je odgovoriti. I moram priznati malo me pokolebala, naravno da ja ne želim da mi djetetu ide lošije ili teže, zato što je ranije upsiano.
    Ali opet, da ne ponavljam sve što sam ranije pislala, ona se meni čini spremnom i tu je ta njena ogromna želja...ne znam... skoro se rasplakala kada sam joj rekla da teta misli da je bolje da ne ide još ovu godinu.
    Ono što mi je bila najgluplja rečenica je kada je psihologica rekla da da je ona rođena 30.03., ona bi skroz podržala upis, dijete svakako nije za odgodu, sve je riješila u skladu sa dobi, ali s obzirom da je rođena 30.05., ona nije ni za prijevremeni. Pa neka ja još malo razmislim. I tako me je skroz zbunila, a pomogla nije nimalo
    Posljednje uređivanje od yin&yang : 26.03.2018. at 14:07

  3. #203

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    11

    Početno

    Molim odgovor roditelja čija djeca pripadaju školama: Remete, V. Nazor, M. Laginje, I. Kršnjavoga, Varšavskoj ili Gundulićevoj, a ove će godine krenuti u prvi razred (ili već imaju djecu u navedenim školama) da jave kakve je situacija po pitanju vjeronauka u prvim razredima. Konkretno me zanima: za roditelje čija djeca već idu u te škole (ili ako su im na razgovoru za prijam dali tu informaciju) koliko djece NE pohađa vjeronauk (jedno-dvoje, pola razreda i sl.), postoji li zamjena/drugi izborni predmet u isto vrijeme, štimaju li ga na prvi/zadnji sat i sl. - općenito, kakva je "klima" po tom pitanju. Također, zanima me imaju li organiziranu nastavu jezika (u bilo kojem obliku) od prvog razreda?

  4. #204
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Kad cujem (ne)argumente psihologice grrrr..., ja bih postupila po svojoj intuiciji.
    Meni se cini po tvom opisu da ti osjecas da je dijete spremno. Nemoj se dat pokolebat samo na temelju ovakvih izjava.

    Ako mogu iskreno, ovakve izjave govore puno vise o psihologici nego o tvom djetetu. Kod malene ti je ocito jaka zelja.
    Sretno sto god odlucila!

    I mi nismo isli na nikakvu gradsku komisiju nego im je poslana dokumentacija na temelju koje su odlucili.

  5. #205
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Cek to je psihologica u skoli zapravo?

  6. #206
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa meni nije tako nelogično to što je psihologinja rekla
    da je dijete riješilo tako test, a rođena je u okviru školskog obveznika, ona bi zaključila da su to očito djetetove sposobnosti (prosječne)
    obzirom da je dijete rođeno kasnije, ona interpretira da je prosječni rezultat možda dijelom jednostavno zbog nezrelosti, da bi se s više vremena dobio pravi - natprosječni, i zato misli da će joj biti bolje dogodine

    argument uopće nije glup

  7. #207
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ali opet, da ne ponavljam sve što sam ranije pislala, ona se meni čini spremnom i tu je ta njena ogromna želja...ne znam... skoro se rasplakala kada sam joj rekla da teta misli da je bolje da ne ide još ovu godinu.
    do jeseni ima jos 5 mjeseci, i oni se jos puno promijene i sazriju za to vrijeme, dok stvarno ne krenu

    a ogromna zelja ... pa skoro sva djeca ima veliku zelju, i jedva cekaju, jako jako zele biti veliki i krenuti u skolu, to je nesto novo i uzbudljivo, odraslo.
    tako da njezina ogromna zelja sigurno nije neki realni pokazatelj da je spremna i da treba ici u skolu ranije
    Posljednje uređivanje od emily : 26.03.2018. at 16:22 Razlog: tipfeler

  8. #208

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Cek to je psihologica u skoli zapravo?
    To je psihologica u školi u koju se želimo upisati, a u koju ne spadamo. Budući da škola u koju spadamo nema psihologa, onda je Gradski odjel za obrazovanje u komisiju koja odlučuje o prijevremenim upisima stavio psihologicu iz ove druge škole koju mi mislimo upisati.

  9. #209

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    do jeseni ima jos 5 mjeseci, i oni se jos puno promijene i sazriju za to vrijeme, dok stvarno ne krenu

    a ogromna zelja ... pa skoro sva djeca ima veliku zelju, i jedva cekaju, jako jako zele biti veliki i krenuti u skolu, to je nesto novo i uzbudljivo, odraslo.
    tako da njezina ogromna zelja sigurno nije neki realni pokazatelj da je spremna i da treba ici u skolu ranije
    Slažem se djelomično, ne bih rekla baš da sva djeca imaju takvu želju, evo ja od svih njenih prijateljica a i od starijeg djeteta i njenih prijateljica nisam ni jednom čula da ovako pričaju o školi i da se silno žele u istu upisati. Ma naravno da uopće ne bih o svemu tome ni razmišljala da ne mislim da nije spremna. Meni se čini da je, ali naravno da ne mogu biti sto posto sigurna. Strah me je da ću pogriješiti i da ću se kajati. Jasno da bi joj bilo puno lakše za još godinu dana, tada će vjerojatno znati i čitati i računati (krećem od toga koliko sada zna), ali da li je to realan razlog da ipak kažem ne toj njenoj ogromnoj želji. Ne znam.

  10. #210
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    A ko radi testiranje u toj željenoj školi.
    Sve si mislim da je testiranje napravljeno u našoj školi

  11. #211
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Vi ste trebali raditi testiranja u školu u koju pripadate,a onda ako prođete radite molbu prema željenoj školi ako ima mogućnosti i volje,mjesta da vas prime

  12. #212
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    sad sam u gužvi, pišem ti sutra, s curama se i slažem i ne slažem.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Moje nijedno dijete nema veliku želju za školom, a dobro im ide. MOj 3. će se sad upisat u školu - rođen je 05.03., ne bih rekla da je zreliji od tvog djeteta jer je stariji 2 mjeseca...uopće ne spominje školu niti ga nešto zanima...

    to ti je argument za, a protiv je taj da će ti djetetu biti puno lakše ako se upisuje sljedeću godinu.... a opet, ako dijete nema neke smetnje i samo puno dobre volje...prvi razred je tako lagan
    A ne bih rekla niti da će nužnp sljedeće godine na testovima ima natprosječne rezultate...zašto bi? Sve je to tako relativno....

  14. #214
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Iskreno meni su te datumske granice onak administrativne jer je tako lakše državnoj birokraciji (ne u ružnom smislu te rijeci). Većina djece je sa 6.5g spremna za školu i netko je odlučio da je datim 31.3. A bio je nekad i 31.5. Koliko se sjećam. Kad sam ja kretala bio je 30.4.


    Testiranja su realno okvirna i površna. No nitko ti ne moze reci ni da će dijete se snaći super u školi ni ako krene sad ni ako krene za godinu dana niti ti dati ikakvu garanciju je li bolje da krene sad ili kasnije. Sve su to nagađanja kod prosječne djece a većina je prosječna. Puno je u stvari bitnije kakvu će učiteljicu dobiti i kakav će je razred napasti nego tih dva mjeseca. A opet ako će biti bilo kakvih problema nabit ćeš sebi vječni osjećaj krivnje i sumnje da je to zato što je krenula godinu ranije. Tako da je primarno stvar u tebi a ne djetetu jer na sve ovo ostalo ne možeš utjecati niti ti itko može dati garanciju što je bolje, jedino što je uobičajenije, a to je u zadnje vrijeme da djeca idu kasnije a ne ranije (iako meni su tih mjesec-dva razlike bise-manje nevažni u ukupno 15-17g školovanja koliko je vjerojatno pred njom)

  15. #215

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno meni su te datumske granice onak administrativne jer je tako lakše državnoj birokraciji (ne u ružnom smislu te rijeci). Većina djece je sa 6.5g spremna za školu i netko je odlučio da je datim 31.3. A bio je nekad i 31.5. Koliko se sjećam. Kad sam ja kretala bio je 30.4.


    Testiranja su realno okvirna i površna. No nitko ti ne moze reci ni da će dijete se snaći super u školi ni ako krene sad ni ako krene za godinu dana niti ti dati ikakvu garanciju je li bolje da krene sad ili kasnije. Sve su to nagađanja kod prosječne djece a većina je prosječna. Puno je u stvari bitnije kakvu će učiteljicu dobiti i kakav će je razred napasti nego tih dva mjeseca. A opet ako će biti bilo kakvih problema nabit ćeš sebi vječni osjećaj krivnje i sumnje da je to zato što je krenula godinu ranije. Tako da je primarno stvar u tebi a ne djetetu jer na sve ovo ostalo ne možeš utjecati niti ti itko može dati garanciju što je bolje, jedino što je uobičajenije, a to je u zadnje vrijeme da djeca idu kasnije a ne ranije (iako meni su tih mjesec-dva razlike bise-manje nevažni u ukupno 15-17g školovanja koliko je vjerojatno pred njom)
    Potpisujem od riječi do riječi, znam ja sve to jako dobro i znam da garancije nema, ni ja ni psihologice ne možemo znati kako će doista biti kada ona krene u školu i hoće li biti sada ili ikada ikakvih problema ili neće, i znam da ću krivit sebe ako problema bude i zato me upravo to jako muči.
    S jedne strane ja bih joj odgodila tu još jednu godinu pa da joj doista bude lakše godinu kasnije (i da mene netko sa strane pita i njemu bi vjerojatno savjetovala isto) a sa druge strane ne mogu nikako zanemariti tu njenu ogromnu želju i suze kada joj i spomenem da možda neće ići (a čini mi se da je spremna).

    I onda povrh svega pročitam ovo:
    https://net.hr/magazin/roditeljstvo/...koncentraciju/


  16. #216

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Vi ste trebali raditi testiranja u školu u koju pripadate,a onda ako prođete radite molbu prema željenoj školi ako ima mogućnosti i volje,mjesta da vas prime
    Doista nakon svega što sam napisala ti misliš da sa ovim nisam upoznata?

  17. #217
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A kako se zapravo dogodilo da je ona sigurna da ide ove godine?

  18. #218
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem od riječi do riječi, znam ja sve to jako dobro i znam da garancije nema, ni ja ni psihologice ne možemo znati kako će doista biti kada ona krene u školu i hoće li biti sada ili ikada ikakvih problema ili neće, i znam da ću krivit sebe ako problema bude i zato me upravo to jako muči.
    S jedne strane ja bih joj odgodila tu još jednu godinu pa da joj doista bude lakše godinu kasnije (i da mene netko sa strane pita i njemu bi vjerojatno savjetovala isto) a sa druge strane ne mogu nikako zanemariti tu njenu ogromnu želju i suze kada joj i spomenem da možda neće ići (a čini mi se da je spremna).

    I onda povrh svega pročitam ovo:
    https://net.hr/magazin/roditeljstvo/...koncentraciju/

    Molim te, zvuči li ti logično ovaj citat?
    Profesor Thomas Dee rekao je kako odgađanje odlaska u školu dok dijete ne napuni 7 godina doslovce eliminira mogućnost razvijanja ADHD-a.*
    ADHD se ne razvija zbog preranog odlaska u školu.

    Na tvom bih mjestu poslušala psihologinju koja je testirala dijete. Tim testovima ispod radara inače prođu svakakve teškoće pa ako je uočeno da postoji odstupanje u koncentraciji ili nečemu drugom, onda vjeruj riječima psihologinje. Iskoristi godinu da dijete svaki dan nešto za stolom radi, da poboljša grafomotoriku, da postane samostalna, da si zna podgrijati jelo, da se sama kreće određenim rutama, da vodi brigu o svojim stvarima i svakodnevnim obavezama itd.
    U školu nikako ne možeš zakasniti, a ako uraniš, uvijek ćeš kaskati za drugima.

  19. #219
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Djetetu reci - odlučeno je da ne ideš jer si rođena tek koncem svibnja. Djetetova želja je sporedna. Ako nema izrazite naprednosti, a postoje i sitne teškoće, nemaš o čemu razmišljati.

  20. #220

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Djetetu reci - odlučeno je da ne ideš jer si rođena tek koncem svibnja. Djetetova želja je sporedna. Ako nema izrazite naprednosti, a postoje i sitne teškoće, nemaš o čemu razmišljati.
    Hvala ti na mišljenju.

  21. #221
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Djetetu reci - odlučeno je da ne ideš jer si rođena tek koncem svibnja. Djetetova želja je sporedna. Ako nema izrazite naprednosti, a postoje i sitne teškoće, nemaš o čemu razmišljati.
    Uh ovo je dobro napisano, pomislila sam to i sama u sebi ali sam nekako oklijevala napisati.
    Sjećam se jednom u vrtiću kad je dijete imalo "svoju" želju, teta me samo pitala: jeste li vi njoj roditelj ili ona vama? Nije možda usporedivo, ali realno djetetove želje s nepunih 6 godina možda i jesu samo - želje.

  22. #222

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Uh ovo je dobro napisano, pomislila sam to i sama u sebi ali sam nekako oklijevala napisati.
    Sjećam se jednom u vrtiću kad je dijete imalo "svoju" želju, teta me samo pitala: jeste li vi njoj roditelj ili ona vama? Nije možda usporedivo, ali realno djetetove želje s nepunih 6 godina možda i jesu samo - želje.
    Sa svime se ja tim sa vama slažem, i nije baš da bi je bezveze upisivala ranije u školu samo radi njene želje, a da ja doista ne mislim da ona je spremna (ali naravno nisam sto posto sigurna jer se inače ne bih propitkivala). Tako da teško ja to vama mogu dočarati kako to izgleda dok se i sami ne nađete u takvoj situaciji. Sa svime što vi pišete, ja se slažem i vejrojatno bi nekome drugome savjetovala isto, ali sada kada sam se našla u toj situaciji... nisam pametna...
    Najviše bi mi od koristi bila iskustva roditelja koji su bili u istoj situaciji i upisali ranije pa ili jesu ili nisu požalili

  23. #223

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A kako se zapravo dogodilo da je ona sigurna da ide ove godine?
    I nije se dogodilo da ona misli da ide u školu jer sam joj ja to rekla, ja joj stalno govorim da još nismo sigurni hoće li ići jer ne odlučuje mama o tome već psihologica koja će je testirati i stalno joj ostavljam mogućnost da će ići još jednu godinu u vrtić, ali ona sama uopće ne pristaje u svojoj glavi na ikakvu drugu mogućnost osim da ide u školu (i tako priča već od rujna i ona se sprema za školu).

  24. #224
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    yin & yang,

    evo me napokon

    pročitala sam što cure pišu, svatko iz svog kuta, čokolada iz prespektive roditelja koji ima poteškoće s koncentracijom, ja iz perspektive roditelja čije je dijete ranije upisano itd. Nezahvalno je bilo što sugerirati, ali mogu dati svoj osvrt na neke ovje navedene "kriterije".

    1. Želja
    kad si spomenula želju, mislim da neki ovdje ne razumiju o čemu pričaš, ja te jako dobor razumijem. Nije to ljudi moja ja želim ići u školu i veselim, to je nešto posebno, to je onaj poseban sjaj u očima, ushit, iščekivanje/gorenje od želje, točno znam o čemu ti pričaš. Doživjela sam to. I sin mi se veseli školi, al to je neusporedivo s kćerkinom Željom. Njena želja ju je toliko vodila da me je već s 5god i par mj počela "gnjavit" da se raspitam kako ona može ranije u školu.

    E ovakva želja koju osjećam i kod tvoje kćerke se NE zanemaruje, nije to prosječna želja vrtiććkog djeteta da krene u školu kao velika. To me naučila psihologica kod Sever gdje sam išla na testiranje upravo radi ranijeg upisa. Postoje želje i Želje. Dakle taj kriterij apsolutno stoji kao nešto što se treba uzeti u obzir.

    2. Psihologica
    Uz dužno poštovanje, psiholog koji mi odmah kaže da je načelno protiv prijevremenog upisa, kod mene je odmah izgubio kredibilitet. Smatram da psiholozi zbog svoje struke ne smiju imaju takve a priori stavove za bilo što, trebaju biti lišeni predrasuda i "tvrdih" stavova o bilo kojoj temi da se radi. Rekla bih da trebaju poraditi na sebi samima. Imam dobru prijateljicu psihologicu s kojom protresam razne teme.

    3. 1. razred

    Školovanje slijedi dugi niz godina, i ako će dijete imati poteškoće neće se valjda čovjek kriviti narednih 12 godina za svaku god školovanja. Ako razumiješ što hoću reći. A 1. razred je fakat kako reče andiko vrlo lagan.

    4. Osobno iskustvo
    Moje iskustvo je izvrsno, to mi je bila najpametnija odluka koju sam donijela. Ne da nisam zažalila. izgrizla bih se da sam je ostavila tu još jednu godinu u vrtiću koji je prerasla puno prije.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    11

    Početno

    itko?
    Citiraj TIA_18 prvotno napisa Vidi poruku
    Molim odgovor roditelja čija djeca pripadaju školama: Remete, V. Nazor, M. Laginje, I. Kršnjavoga, Varšavskoj ili Gundulićevoj, a ove će godine krenuti u prvi razred (ili već imaju djecu u navedenim školama) da jave kakve je situacija po pitanju vjeronauka u prvim razredima. Konkretno me zanima: za roditelje čija djeca već idu u te škole (ili ako su im na razgovoru za prijam dali tu informaciju) koliko djece NE pohađa vjeronauk (jedno-dvoje, pola razreda i sl.), postoji li zamjena/drugi izborni predmet u isto vrijeme, štimaju li ga na prvi/zadnji sat i sl. - općenito, kakva je "klima" po tom pitanju. Također, zanima me imaju li organiziranu nastavu jezika (u bilo kojem obliku) od prvog razreda?

  26. #226
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ying&yang

    vidim da želiš osobna iskustva, ovo je kriva tema. Nema tu baš roditelja koji su djecu prijevremeno upisala u školu (očito samo ja).
    Ali ima ih dobar dio na forumu, njihova iskustva bi ti bila korisna. Dobit ćeš skroz neku drugu perspektivu.

    Zato zamoli moderatore ili da ti odvoje ove postove u novu temu ili otvori novu temu, neka naziv bude baš Prijevremeni upis djece pa ćeš dobit puno više odgovora i konkretnih slučajeva.

    i da zaboravih reći da bi od prosječnih rezultata na testu, trebala biti puno bitnije emocionalna zrelost djeteta za školu (izvor: isto Sever).

  27. #227
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Lili pa i napisala sam gore da nije usporedivo s vrtićem. Napisala sam to zato da možda otvorim oči ako je to samo bila želja djeteta, a ne The Želja sa sjajem u očima. Na kraju to roditelj bolje zna u kojoj je kategoriji dijete, od svih nas ovdje na forumu. Ako je The Želja, naravno da se neće usporediti s nekom situacijom u vrtiću. Ok, moj primjer nek onda zanemari, u tom smjeru sam i pisala.
    A da je prvi razred lagan, ne bih to uopće tako napisala i "poopćavala". Nama nije bio kao niti nekoj drugoj djeci koju znam. Ide se brzim tempom i ako primjerice netko ne zna čitati ili pisati na početku, trebat će mu itetako trud da brzo sve "lovi". To je ipak škola i sjedenje 10 sati (moja je u boravku) i u odnosu na vrtić neusporedivo.
    Opisne ocjene nosit će sa sobom puno "epiteta" u imeniku u smislu dijete je.... govorim napamet... povučeno, usporeno, brzopleto, nemirno... ja to ipak možda gledam iz drugog para rukava.

  28. #228
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Evo, ja ću sasvim konkretno. Zna li dijete čitati, pisati i računati i u kojoj mjeri? Ne govorim ovo zato što mislim da to dijete TREBA znati prije polaska u školu, nego me zanima u kojoj je mjeri samouko, je li došla u dodir s pisanjem i sricanjem riječi, kako stoji s osjećajem za veličinu, kuži li oduzimanje? Sve su to rani pokazatelji nečega.

  29. #229
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Lili pa i napisala sam gore da nije usporedivo s vrtićem. Napisala sam to zato da možda otvorim oči ako je to samo bila želja djeteta, a ne The Želja sa sjajem u očima. Na kraju to roditelj bolje zna u kojoj je kategoriji dijete, od svih nas ovdje na forumu. Ako je The Želja, naravno da se neće usporediti s nekom situacijom u vrtiću. Ok, moj primjer nek onda zanemari, u tom smjeru sam i pisala.
    A da je prvi razred lagan, ne bih to uopće tako napisala i "poopćavala". Nama nije bio kao niti nekoj drugoj djeci koju znam. Ide se brzim tempom i ako primjerice netko ne zna čitati ili pisati na početku, trebat će mu itetako trud da brzo sve "lovi". To je ipak škola i sjedenje 10 sati (moja je u boravku) i u odnosu na vrtić neusporedivo.
    Opisne ocjene nosit će sa sobom puno "epiteta" u imeniku u smislu dijete je.... govorim napamet... povučeno, usporeno, brzopleto, nemirno... ja to ipak možda gledam iz drugog para rukava.
    komad nisam se referirala na tvoj komnetar nego od emily ona je to nekako sročila (ili sma tako shvatila) kao to je tako sva djeca se vesele školi maltene jednako.

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, ja ću sasvim konkretno. Zna li dijete čitati, pisati i računati i u kojoj mjeri? Ne govorim ovo zato što mislim da to dijete TREBA znati prije polaska u školu, nego me zanima u kojoj je mjeri samouko, je li došla u dodir s pisanjem i sricanjem riječi, kako stoji s osjećajem za veličinu, kuži li oduzimanje? Sve su to rani pokazatelji nečega.
    Moja koja je prijevremeno išla u doba testiranja (malo prije 6 god) nije čitala, pisala je, računala da, al ne nešto što bih ja ocijenila natprosječnim (a recimo tu se kasnije pokazalo da je iznadprosječna), sricala je, al kraće riječi. Crtala je predivno.

    Brat joj recimo lijepo sriče duže riječi već dugo, čitucka isto fino (on je audio tip). Crta s dosta detalja, ima uvijek neke "pomaknute" detalje, al ona je bila zeru jača u crtanju.

    Ona se savršeno snašla u školi, jako voli školu i danas nakon 3 godine, odgovorna i savjesna,samostalna i samopouzdana, a vjerujem da će i on bez neke razlike (bez obzira što je prije nje savladao čitanje).

  30. #230

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, ja ću sasvim konkretno. Zna li dijete čitati, pisati i računati i u kojoj mjeri? Ne govorim ovo zato što mislim da to dijete TREBA znati prije polaska u školu, nego me zanima u kojoj je mjeri samouko, je li došla u dodir s pisanjem i sricanjem riječi, kako stoji s osjećajem za veličinu, kuži li oduzimanje? Sve su to rani pokazatelji nečega.
    Dijete zna sva slova, zna pisati kraće riječi (recimo do 5 slova), zna čitati kraće riječi, zna slovkati kraće riječi, zna računati manje brojeve. Slično je znala i njena sestra (možćda čak i manje) kada je imala testiranje za školu (rođena u 12. mjesecu). Sestra joj dakle nije znala čitati i pisati prije polaska u školu i s lakoćom je svladavala čitav program do sada (sada je 2. razred), pa se meni iz tog iskustva ta škola ne čini kao neki bauk, možda zato i razmišljam da ovaj prijevremeni upis nije neki big deal.

  31. #231

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    komad nisam se referirala na tvoj komnetar nego od emily ona je to nekako sročila (ili sma tako shvatila) kao to je tako sva djeca se vesele školi maltene jednako.



    Moja koja je prijevremeno išla u doba testiranja (malo prije 6 god) nije čitala, pisala je, računala da, al ne nešto što bih ja ocijenila natprosječnim (a recimo tu se kasnije pokazalo da je iznadprosječna), sricala je, al kraće riječi. Crtala je predivno.

    Brat joj recimo lijepo sriče duže riječi već dugo, čitucka isto fino (on je audio tip). Crta s dosta detalja, ima uvijek neke "pomaknute" detalje, al ona je bila zeru jača u crtanju.

    Ona se savršeno snašla u školi, jako voli školu i danas nakon 3 godine, odgovorna i savjesna,samostalna i samopouzdana, a vjerujem da će i on bez neke razlike (bez obzira što je prije nje savladao čitanje).
    Ovako otprilike i moja, crta također odlično odmalena sa jako puno detalja, tu je rekla bih natprosječna. Slova i brojevi prosječno, čak nešto bolje nego kada joj je sestra kretala u školu. Meni se čini ovako da će ona školu shvatiti jako ozbiljno i da će biti odgovorna i savjesna, pa da radi toga rezultati ne bi trebali izostati bez obzira na ova dva mjeseca razlike.

  32. #232

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    yin & yang,

    evo me napokon

    pročitala sam što cure pišu, svatko iz svog kuta, čokolada iz prespektive roditelja koji ima poteškoće s koncentracijom, ja iz perspektive roditelja čije je dijete ranije upisano itd. Nezahvalno je bilo što sugerirati, ali mogu dati svoj osvrt na neke ovje navedene "kriterije".

    1. Želja
    kad si spomenula želju, mislim da neki ovdje ne razumiju o čemu pričaš, ja te jako dobor razumijem. Nije to ljudi moja ja želim ići u školu i veselim, to je nešto posebno, to je onaj poseban sjaj u očima, ushit, iščekivanje/gorenje od želje, točno znam o čemu ti pričaš. Doživjela sam to. I sin mi se veseli školi, al to je neusporedivo s kćerkinom Željom. Njena želja ju je toliko vodila da me je već s 5god i par mj počela "gnjavit" da se raspitam kako ona može ranije u školu.

    E ovakva želja koju osjećam i kod tvoje kćerke se NE zanemaruje, nije to prosječna želja vrtiććkog djeteta da krene u školu kao velika. To me naučila psihologica kod Sever gdje sam išla na testiranje upravo radi ranijeg upisa. Postoje želje i Želje. Dakle taj kriterij apsolutno stoji kao nešto što se treba uzeti u obzir.

    2. Psihologica
    Uz dužno poštovanje, psiholog koji mi odmah kaže da je načelno protiv prijevremenog upisa, kod mene je odmah izgubio kredibilitet. Smatram da psiholozi zbog svoje struke ne smiju imaju takve a priori stavove za bilo što, trebaju biti lišeni predrasuda i "tvrdih" stavova o bilo kojoj temi da se radi. Rekla bih da trebaju poraditi na sebi samima. Imam dobru prijateljicu psihologicu s kojom protresam razne teme.

    3. 1. razred

    Školovanje slijedi dugi niz godina, i ako će dijete imati poteškoće neće se valjda čovjek kriviti narednih 12 godina za svaku god školovanja. Ako razumiješ što hoću reći. A 1. razred je fakat kako reče andiko vrlo lagan.

    4. Osobno iskustvo
    Moje iskustvo je izvrsno, to mi je bila najpametnija odluka koju sam donijela. Ne da nisam zažalila. izgrizla bih se da sam je ostavila tu još jednu godinu u vrtiću koji je prerasla puno prije.
    E da želja... Ja vam tu želju ne mogu opisati, to morate jednostavno sami vidjeti. Pa nisam ja ljudi moji luda da je bezveze guram u školu... nisma prije niti razmišljala da je ranije upisujem. Ali kako da zanemarim tu želju??? Eto ja ne znam kako, jer mi se čini da bi dijete ostanak u vrtiću doživjelo kao kaznu iskreno i ne mogu je ni zamisliti više još godinu dana u vrtiću.
    A s druge strane znam da bi joj bilo tisuću puta lakše kada bi krenula sa 7, bila bi zrelija i sigurno bi znala već pisati i čitati I znam da se vama svima čini da je to puno važnije

  33. #233

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Ne brine mene baš taj dio oko čitanja, pisanja i sl., ja nisam sto posto sigurna u njezinu emocionalnu zrelost. Ja ne mogu procijeniti tu koncentraciju ( na koju je ukazala psihologica iz škole), a opet psihologica iz vrtića je napisala da je imala primjerenu koncentraciju. Ponekad ima "bebaste" reakcije, rasplače se bezveze, na svaku moju zabranu npr., gura uvijek da je sve po njenom i sl.
    Što se tiče socijalne zrelosti, tu nema nikakvih problema, otvorena je, lako sklapa prijateljstva, bori se za sebe, ima dosta starijih prijateljica, lako se snalazi u novom okruženju. Ali nije glasna i prodorna, na prvu je više plaha, priča tiho, još je sitna i građom pa djeluje još mlađa.

  34. #234
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citanje I pisanje nije vaznije od emoc.zrelosti, upravo suprotno.

    Ne mogu sad citirat s moba al kad sam procitala ovu 1 recenicu, rekla bih ti odmah: Daj je u vrtic!

  35. #235
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Citanje I pisanje nije vaznije od emoc.zrelosti, upravo suprotno.

    Ne mogu sad citirat s moba al kad sam procitala ovu 1 recenicu, rekla bih ti odmah: Daj je u vrtic!
    Usudim se reci da cak ako sve to nauci prije skole, da bi joj skola mogla bit dosadna I tek bi to mogao biti povod za gubitak motivacije koja je trenutno na vrlo visokoj razini.

  36. #236

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Citanje I pisanje nije vaznije od emoc.zrelosti, upravo suprotno.

    Ne mogu sad citirat s moba al kad sam procitala ovu 1 recenicu, rekla bih ti odmah: Daj je u vrtic!
    U vrtić ili u školu?

  37. #237
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ha ha u skolu..hodam I tipkam sorry.

    Nego da se ogradim da ne bi bilo poalije...
    Dakle razmisljam kako sam opisala svoju kcerku na testiranjima ispada da je po mom pisanju bila kao prosjecan prvasic, ali ona je zapravo natprosjecna a u nekim podrucjima darovita. Tako da te ne bih htjela navest na neki put koji mozda vama nije odgovarajuci, a nama je bio jedini ispravan.

    No po mom misljenju I dijete s prosjecnim rezultatima, uz jaku zelju I motivaciju moze biti itekkao uspjesno iako prijevremeno upisano. Mozda I uspjesnije od nekih redovnih upisa jer je ona ima jakuuu unutarnju motivaaciju koja ce joj bit korisna I kasnije u zivotu.

    Ako joj je vrtic kao kazna I prva napravi sve rad.listice u vrticu koje teta zada, sta da ti kazem.takva je bila I moja u vrticu. I takva je ostala I u skoli.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.03.2018. at 14:54

  38. #238

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ha ha u skolu..hodam I tipkam sorry.

    Nego da se ogradim da ne bi bilo poalije...
    Dakle razmisljam kako sam opisala svoju kcerku na testiranjima ispada da je po mom pisanju bila kao prosjecan prvasic, ali ona je zapravo natprosjecna a u nekim podrucjima darovita. Tako da te ne bih htjela navest na neki put koji mozda vama nije odgovarajuci, a nama je bio jedini ispravan.

    No po mom misljenju I dijete s prosjecnim rezultatima, uz jaku zelju I motivaciju moze biti itekkao uspjesno iako prijevremeno upisano. Mozda I uspjesnije od nekih redovnih upisa jer je ona ima jakuuu unutarnju motivaaciju koja ce joj bit korisna I kasnije u zivotu.

    Ako joj je vrtic kao kazna I prva napravi sve rad.listice u vrticu koje teta zada, sta da ti kazem.takva je bila I moja u vrticu. I takva je ostala I u skoli.
    Ne brini, shvatila sam ja da je tvoje dijete darovito, zato i tvoje opaske uzimam s rezervom, ali u mnogočemu što pišeš pronalazim i svoju,pa mi je zato jako drago čuti tvoje iskustvo. Ja mislim nekako da je unutarnja motivacija najvažniji moment uspješnosti u školi i to je nešto što ja ne mogu nikako zanemariti. Strah me je da se u godinu dana ta motivacija i želja ne ugasi (ukolko je ja na neki način "prisilim" da ostane u vrtiću).. A opet ako jednostvano još nije po svim aspektima zrela za svladavanje školskih obveza, možda joj i neuspjeh isto ubije motivaciju. Znam da tu nema ispravnog odgovora, znam da nitko ne zna kako će doista biti i znam da sam ja ta (uz stručni tim) koja mora odlučiti.

  39. #239
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ne brine mene baš taj dio oko čitanja, pisanja i sl., ja nisam sto posto sigurna u njezinu emocionalnu zrelost. Ja ne mogu procijeniti tu koncentraciju ( na koju je ukazala psihologica iz škole), a opet psihologica iz vrtića je napisala da je imala primjerenu koncentraciju. Ponekad ima "bebaste" reakcije, rasplače se bezveze, na svaku moju zabranu npr., gura uvijek da je sve po njenom i sl.
    Što se tiče socijalne zrelosti, tu nema nikakvih problema, otvorena je, lako sklapa prijateljstva, bori se za sebe, ima dosta starijih prijateljica, lako se snalazi u novom okruženju. Ali nije glasna i prodorna, na prvu je više plaha, priča tiho, još je sitna i građom pa djeluje još mlađa.
    Ukratko, nema baš niti jedan razlog za raniji upis, pa ono što je rekla psihologinja uopće ne čudi.

    S druge strane, ako ju i upišeš ranije sigurno nećeš napraviti neku silnu pogrešku; eventualno će joj trebati malo pomoći u prvom razredu.

  40. #240
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    http://forum.roda.hr/threads/39744-Prijevremeni-upis
    http://forum.roda.hr/threads/7772-Pr...kolu-DA-ili-NE

    Evo, teme već postoje.
    Što se tiče mog mišljenja, slažem se s čokoladom i Mimom.

  41. #241

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Po ovome sto pises ja bi rekla da nemozes puno pogrijesiti sto god da napravis.

    ALi ja bi rekla ovako: Meni se cini manja greska ako ju ne das u skolu pa se pokaze da je ipak mogla nego ako ju das u skolu pa se pojave problemi zbog preranog polaska. Ovo drugo mi se cini puno veca greska i zato bi ja pustila jos godinu dana u vrticu uz neke druge aktivnosti koje bi joj odgovarale.

    Sretno sto god odlucis na kraju!

  42. #242

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Hvala vam svima na mišljenjima!

  43. #243

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Pročitala sam ja sve ove stare teme

  44. #244
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Al umjesto da otvaras novu temu samo nastavljas pisati na toj temi I ona opet ozivi

  45. #245

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ne brine mene baš taj dio oko čitanja, pisanja i sl., ja nisam sto posto sigurna u njezinu emocionalnu zrelost. Ja ne mogu procijeniti tu koncentraciju ( na koju je ukazala psihologica iz škole), a opet psihologica iz vrtića je napisala da je imala primjerenu koncentraciju. Ponekad ima "bebaste" reakcije, rasplače se bezveze, na svaku moju zabranu npr., gura uvijek da je sve po njenom i sl.
    Što se tiče socijalne zrelosti, tu nema nikakvih problema, otvorena je, lako sklapa prijateljstva, bori se za sebe, ima dosta starijih prijateljica, lako se snalazi u novom okruženju. Ali nije glasna i prodorna, na prvu je više plaha, priča tiho, još je sitna i građom pa djeluje još mlađa.
    moja je rođena u sedmom mjesecu ( krenula je sa 7 u školu ) i jako je bila sitna, u višim razredima ju je znalo smetati kad se upoznaje s nekima pa njoj sedmašici kažu mislili smo da si peti razred. Ne kažem da to treba biti razlog neupisa, nego eto podsjetila me tvoja rečenica.
    Posljednje uređivanje od larmama : 27.03.2018. at 18:27

  46. #246

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    moja je rođena u sedmom mjesecu ( krenula je sa 7 u školu ) i jako je bila sitna, u višim razredima ju je znalo smetati kad se upoznaje s nekima pa njoj sedmašici kažu mislili smo da si peti razred. Ne kažem da to treba biti razlog neupisa, nego eto podsjetila me tvoja rečenica.
    A šta da joj radim, tako joj je grah pao

  47. #247
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Moja kao najmladja je bila kao 2.najniza, u razredu, sad ih je u vrsti 5 nizih od nje.

    A od frendice maloj odgodjen 1. razred eno je strsi za glavu iznad svih I od najviseg decka smaze ih za dorucak

    Tako da nema pravila...

  48. #248
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    visina nem veze s vezom, moja je skoro najmlađa u razredu a među višima je sad ( a u prvom najviša), s dečkima se u toj dobi to nikak ne može mjeriti.

  49. #249
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Da se vratim temi... mi danas obavili labos. Malac je dao prst i skoro pa je sam nagovarao da ga piknu što prije umjesto obrnuto..to još nisam vidjela, baš je bio hrabar.
    Za tjedan dana smo na pregledu kod školske, a u školi idući mjesec.

  50. #250
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Bravo za hrabrog dječaka!

Stranica 5 od 12 PrviPrvi ... 34567 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •