Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 120 od 120

Tema: "Tretman sutnjom"!!

  1. #101
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ne mogu ni zamisliti da sutimo duze od sat-dva pred spavanje, pa eventualno do sutra popodne kad dodjemo s posla. Onda se odmjeravamo, ili ja pitam "Os jest?" ili on "Hoces da donesem kiselog kupusa za salatu?" i odmah progovorimo. Kako rijeci teku, raspravimo sta smo imali i mirna Bosna. To "Os jest?" je nas nacin da iskazemo jedno drugoma da ipak brinemo jedno o drugome i da su nam jos uvijek vazne potrebe onog drugog.

    Kod tih visesedmicnih, da ne kazem visemjesecnih cutologa nije mi jasno kako se ponasaju u toj svojoj kuci. Dodje, presvuce se, sjedne da jede - za postavljen sto? Sam se posluzi? Kuva sebi? Donese kupus samo u kolicini za njega? Ne donosi ga nikako ako ga ona vec nije donijela iz podruma? Sta oblaci? Ono sto je ona oprala i ispeglala i slozila u ormar? Ili ono sto mu je pripremila na vjesalici okacenoj na kvaku? Sam pere i pegla? Evo mi nije jasno majke mi.

  2. #102
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja mislim da je problem s tom šutnjom, osim što je to čisto kažnjavanje i pasivna agresija, i to što se ta osoba koja šuti na taj način 'izvuče' kad napravi nešto neprihvatljivo.

    Znači - šutljivko napravi neko sranje, i umjesto da se to razjasni u žustroj raspravi on šuti. Onda se uloge okrenu, i zapravo ispada da je on ljut na tebe, pa kad progovori više ne prigovaraš jer si sretan što je prigovorio.
    Bila sam jednoj na nekoj radionici koja je govorila da postoje osobe koje su minimalizatori - ovi koji se povuku kada dožive napad (nemaju oni, vjerojatno, percepciju da su napravili neko sranje, nego da ih se bzvze napada - i maksimalizatori - ovi implodirajući, kojima je šutnja zapravo napad na njih (dok šuteći misli, vjerojatno, da time izbjegava dolijevanje ulja na vatru). I da se često upare. Ne znam kako se to translatira na "tretman šutnjom" - jer se to ne odnosi na višetjednu šutnju. Evo - food for thought.

  3. #103
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa nije mi uopće isto ušutiš li na pol sata da rasprava ne eksplodira u krivom smjeru ili šutiš 3 dana jer ti ručak nije bio po volji...

  4. #104
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije mi uopće isto ušutiš li na pol sata da rasprava ne eksplodira u krivom smjeru ili šutiš 3 dana jer ti ručak nije bio po volji...
    Da, teško su mi zamislive situacije "ručka koji nije po volji" - onda bi sam sa sobom šutio.

  5. #105
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Sve to tako ide. Sve bi se razvele, nitko ne bi tolerirao ništa....Znači ili ste sve razvedene ili imate savršene muževe. Moj diže nos na svaku glupost i šuti po deset dana ali zato ima sto pedeset kvaliteta koje pobjeđuju. Koji advokati, razvodi i peripetije? Vi ne kužite da ja i u stvarnom životu pričam ovako kako pišem. Nečiji muž od ovih vaših bi mi opalio šamarčinu nakon jedne naše svađe, moj samo diže nos. I to je kvalitetna osobina. Živa sam.
    niti smo sve razvedene, niti imamo savrsene muzeve, niti smo same savrsene. postoje kompromisi i vise ili manje tolerancije

  6. #106
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    niti smo sve razvedene, niti imamo savrsene muzeve, niti smo same savrsene. postoje kompromisi i vise ili manje tolerancije
    I postoji normalno i nenormalno.

  7. #107
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Kod tih visesedmicnih, da ne kazem visemjesecnih cutologa nije mi jasno kako se ponasaju u toj svojoj kuci. Dodje, presvuce se, sjedne da jede - za postavljen sto? Sam se posluzi? Kuva sebi? Donese kupus samo u kolicini za njega? Ne donosi ga nikako ako ga ona vec nije donijela iz podruma? Sta oblaci? Ono sto je ona oprala i ispeglala i slozila u ormar? Ili ono sto mu je pripremila na vjesalici okacenoj na kvaku? Sam pere i pegla? Evo mi nije jasno majke mi.
    Mislim da je Anita u nekom postu spomenula da mu ona tada posebno ugađa,kuva jela što voli i sve,sve samo da prekine tu šutnju.Opet je i to pogrešno,jer time samo hrani njegovu egocentričnost.
    Tako sam i ja na početku,iako nije to onda bio baš tretman šutnjom,nego tretman distanciranošću .On napuhao nos i hladan,(ali pričamo mi na nekoj poslovnoj razini ),ja razmišljam o tome kako tako lijep dan prolazi,traćimo dragocjeno vrijeme i ostala sr....Pa sam uvijek počela prva povlačiti poteze.I onda mi je jednom rekao da sam to radila jer sam bila svjesna da sam ja kriva....U njegovom svijetu je to bila potvrda njegove ispravnosti...

  8. #108
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Trina, ne znam jesi li kao dijete zivjela s roditeljima koji su tako šutjeli. Ja jesam, ko pulinka. Ne bih to podnosila nizašto. U jednom trenutku, na početku našeg braka, nakon neke svađe, mi smo upali u taj mod šutnje. Samo smo upali. Mene je taj trenutak toliko stiltao, ta mogućnost da ja upadnem u to šuteće sranje, da sam momentalno iskoračila iz toga i inzistirala da odmah to razriješimo. Istog momenta.
    Ne! Kod mojih toga nije bilo. Sve se rješavalo razgovorom. Rekla sam ja mm-u da mi je to bezveze ali on kaže da ko može samnom. Kaže da što god on kaže ne valja pa je zaključio da je bolje šutiti. A možda i ima pravo, ko zna

  9. #109
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Trina, ne znam jesi li kao dijete zivjela s roditeljima koji su tako šutjeli. Ja jesam, ko pulinka. Ne bih to podnosila nizašto. U jednom trenutku, na početku našeg braka, nakon neke svađe, mi smo upali u taj mod šutnje. Samo smo upali. Mene je taj trenutak toliko stiltao, ta mogućnost da ja upadnem u to šuteće sranje, da sam momentalno iskoračila iz toga i inzistirala da odmah to razriješimo. Istog momenta.
    Ja se sjećam da su moji baka i deda imali taj način (ne)komunikacije - imaš sliku, nemaš ton... Užasno. Moja najmlađa teta (koja nije puno starija od mene) ima gadne traume od toga. Ja sam mogla dići guzicu i otići doma, a nju su koristili kao sredstvo komunikacije "reci tati ovo", "reci mami ono". Ufff... Ne bih to podnijela.

    S druge strane, moji roditelji su se žestoko i bučno svađali oko bezvezarija (a za neke stvari čine to i danas iako imaju po osamdesetak godina). Iskreno - ne znam koji od ovih oblika komunikacije je gori... ali eto, poneki parovi se tako nađu, zaključaju poput brave i NJIMA ne smeta taj način komunikacije. Muka je onima okolo (uglavnom djeci). Takvi ljudi često posredno i neposredno loše utječu na okolinu, pogoovo ako sve oko sebe pokušavaju uvući u te svoje odnose. Tako da - ne bih donosila neke zaključke... MM i ja se znamo maaaalo duriti, ali u principu on je od mene naučio progovoriti, a ja od njega povremeno zadržati jezik na lancu.

  10. #110
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Slažem se sa Peterlin, njima ne smeta takav način komunikacije. A mi okolo nek se je*emo. Ja sam kod svojih roditelja davno shvatila da oni jednostavno tako funkcioniraju i oboje su takvi pa su se valjda našli. Ali dok to nisam shvatila, baš sam bila stresirana kod svake njihove svađe. Samo eto, oni funkcioniraju u braku zadnjih 27 godina pa valjda onda njima ne smeta, šta ja znam.

  11. #111
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Sad da li im smeta ili ne smeta...
    Ljudi su cudni. Nekad ne znaju bolje. Nekad ne zele drugacije. Moja mama je cijeli zivot bila pasivno agresiva.
    Pamtim ju kao takvu. Imala je cudan odnos ( brak) s mojim ocem koji je imao cudne musice .
    Ne znam ...oni nisu izvlacili najbolje jedno iz drugog. Zivjeli su oni u braku 35 godina do tatine smrti , nadopunjavali su se na cudan nacin. Sad , 10 godina nakon njegove smrti mama je konacno svoja. Ostavila je tu svoju pasinu agresiju po stani. Ne potpuno , ali se trudi .

  12. #112
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sad da li im smeta ili ne smeta...
    Ljudi su cudni. Nekad ne znaju bolje. Nekad ne zele drugacije. Moja mama je cijeli zivot bila pasivno agresiva.
    Pamtim ju kao takvu. Imala je cudan odnos ( brak) s mojim ocem koji je imao cudne musice .
    Ne znam ...oni nisu izvlacili najbolje jedno iz drugog. Zivjeli su oni u braku 35 godina do tatine smrti , nadopunjavali su se na cudan nacin. Sad , 10 godina nakon njegove smrti mama je konacno svoja. Ostavila je tu svoju pasinu agresiju po stani. Ne potpuno , ali se trudi .
    A onda ne znam, nemam pametan odgovor. Možda je meni samo lakše misliti da oni to tako vole.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je Anita u nekom postu spomenula da mu ona tada posebno ugađa,kuva jela što voli i sve,sve samo da prekine tu šutnju.Opet je i to pogrešno,jer time samo hrani njegovu egocentričnost.
    Tako sam i ja na početku,iako nije to onda bio baš tretman šutnjom,nego tretman distanciranošću .On napuhao nos i hladan,(ali pričamo mi na nekoj poslovnoj razini ),ja razmišljam o tome kako tako lijep dan prolazi,traćimo dragocjeno vrijeme i ostala sr....Pa sam uvijek počela prva povlačiti poteze.I onda mi je jednom rekao da sam to radila jer sam bila svjesna da sam ja kriva....U njegovom svijetu je to bila potvrda njegove ispravnosti...
    A čuj to mi je najbrži način da rješim to nije da se meni kuha dok smo u svađi

  14. #114
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sad da li im smeta ili ne smeta...
    Ljudi su cudni. Nekad ne znaju bolje. Nekad ne zele drugacije. Moja mama je cijeli zivot bila pasivno agresiva.
    Pamtim ju kao takvu. Imala je cudan odnos ( brak) s mojim ocem koji je imao cudne musice .
    Ne znam ...oni nisu izvlacili najbolje jedno iz drugog. Zivjeli su oni u braku 35 godina do tatine smrti , nadopunjavali su se na cudan nacin. Sad , 10 godina nakon njegove smrti mama je konacno svoja. Ostavila je tu svoju pasinu agresiju po stani. Ne potpuno , ali se trudi .
    Pa sad, ja sam zaključila da me nije briga smeta li njima ili ne. MENI smeta i odmaknula sam se od toga. To je bilo doslovce jedino što sam mogla napraviti.

  15. #115
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad, ja sam zaključila da me nije briga smeta li njima ili ne. MENI smeta i odmaknula sam se od toga. To je bilo doslovce jedino što sam mogla napraviti.
    Ma jasno. Nisi ti odgovorna za tudi izbor i odnose.

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma jasno. Nisi ti odgovorna za tudi izbor i odnose.
    Istina, ali trebalo mi je puuuuuno godina da to shvatim i počnem se ponašati u skladu s tom spoznajom.

  17. #117

    Datum pristupanja
    May 2019
    Postovi
    2

    Početno

    Zašto jednostavno ne tražiš pomoć od njega ako je sve na tvojim ledjima' i zašto ga ne pitaš direktno u čemu je problem i zašto to radi?

    Ja vjerujem da ima neki razlog, jer si ne mogu pojmiti da neko eto bezveze šuti 10 dana.
    Prestani raditi sve u kući, pa se možda i on sjeti počistit ili igrat sa djetetom.
    I nadam se da se nećeš nać vrijeđena, no nisi nijednu dobru osobinu napisala za njega, samo si sebe hvalila da si dobra i vrijedna majka i supruga, a za njega si rekla da je težak.

    Zbog čega te kritikuje? Ako si toliko dobra i uzorna majka i supruga ne vidim razlog da te kritkuje.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    Nejra87 kad je neko takav nemozes ga direktno pitati zasto to radi, tj. Mozes al kakav odgovor dobijes? Ne radim, umisljas, jel ja moram svake sekunde pricat s tobom....
    Svaka ovdje od nas misli da je dobra supruga i majka i to nema veze s kritikama. Sigurno te bar jednom u zivotu neko iskritizirao iako nije bilo potrebe.... Ne sastoji se brak iz toga da u svakoj sekundi oboje imate isto misljenje o svemu. Oprosti al meni je tvoj post jako ruzicast

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Kratko durenje i šutnja u tijeku svađe zato jer tražimo prave riječi, razmišljamo kako bismo riješili problem ili čekamo da se smirimo, to je prihvatljivo.

    Ali, često durenje i "terapija šutnjom" a ne znaš razlog, dogodi iznenada, neprevidivo , bez objašnjenja, jer se digno na lijevu nogu, to je znak nezrele, zločeste i agresivne osobe. Iskušava koliko može gaziti, s vremenom ako si ti tolerantna gazi sve više. Ako si normalna, onda si na prvi znak podivljala i krenula u protunapad i više mu nije palo na pamet durenje ni bilo što iz arsenala taktika kojima se takvi likovi služe.
    Da bi se opravdao on može navoditi razloge koji su tobože jako moralni i ispravni, npr. zabrinut je za svoj posao i vašu budućnost u vezi s time pa se zato mjesec dana durio, ili je bio zabrinut za tvoje nemoralno ponašanje u susretu s drugim muškarcima, ili za tvoju rastošnost jer si kupila tri šnicle umjesto dvije ili za higijenu i red u kući jer nisi posložila etiukete na limenkama po boji ili si ostavila bočicu u sudoperu, i sline gluposti koje se govore preplašenim i nesigurnim ženama.

    Takvi ljudi to rade samo zato jer uživaju u neugodi koji stvaraju.
    Vjerojatno to nije jedina neugodnost koju ti stvara.

    Neće se popraviti. Može se malo popraviti kad osjeti da bi ti mogla pobjeći, pa se kao popravlja da bi u sljedećoj fazi bio još gori a ta faza nastupa kad misli da nećeš pobjeći jer si npr. trudna ili bolesna, ili si bez posla, nemaš novaca, ili ti je dijete jako bolesno, ili netko od tvojih umire, udaje se, treba roditil...

    Tvoja djeca će ili poprimiti takav obrazac ponašanja ili će poprimiti tvoj obrazac trpljenja i malog preplašenog miša koji se skriva u rupi. Nema treće opcije. Ako ti to odgovara, samo ti i dalje trpi durenje i čekaj ludo da se desi, da shvati kako si ti krasna i kako se on za tebe mora malo potruditi, biti ugodniji.

    Emocionalni vampiri se ne popravljaju. Siđu krv na slamku, kako to narod kaže. Ako se ti uspiješ izmaknuti na način da te ne dira njegovo durenje, pronaći će novi način da te izluđuje, npr. bit će grub ili nepravedan prema djeci, ili prema tvojim roditeljima, bilo što, samo da pozeleniš. Jer, to njega pali...

    Ako već nisi pala u depresiju, bježi.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    Kad bi se svi rastavljali jer im je partner durica nezz bas dokle bi stigli

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •