Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 364

Tema: Ne mogu si pomoći, ali ide mi na živce prijateljica mog djeteta

  1. #101
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Evo i meni nije simpatično jedno dvoje djece koji idu u razred s mojim djetetom.
    Jedna djevojčica i jedan dječak - tako je od prvog dana.
    Imam i razlog koji sam naknadno osvijestila.
    Podli su i baš onako zlobnog karaktera.
    Npr. dječak ima osmjeh anđela namješten čim ga neka odrasla osoba pogleda (učiteljica, mama, tata,...) a s druge strane na samo s djecom nagurava djecu i radi sitne podlosti dok nitko ne gleda.
    Majka naravno sve negira jer je dijete anđeo.

  2. #102
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    I meni je normalno da ti neka djeca leze vise ili manje, pa i da ti ne pašu nikako, samo sto ja ne vidim neki smisao promisljanja zasto. Ionako bih se makroskopski jednako ponasala. Korektno koliko sam sposobna.
    Cini se prava sreca kad ti dijete ima prijatelje koji su ti na prvu loptu simpa. Ugodnije je.

    I da, ne mogu si zamisliti sasu kao antipaticno dijete. Ocito je susjedstvo problematicno bilo.

    A bome ni nervoznu Mojcu Mojca, jos malo pa skola. Mozda se promijeni ekipa.

  3. #103
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa svi smo valjda kao djeca išli kod nekih ljudi za koje je bilo jasno da im idemo na živce, ili da im djeca općenito idu na živce. Je li to normalno - očito je, ljudi su takvi. Da je djetetu to ugodno, sigurno nije.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    I meni je normalno da ti neka djeca leze vise ili manje, pa i da ti ne pašu nikako, samo sto ja ne vidim neki smisao promisljanja zasto. Ionako bih se makroskopski jednako ponasala. Korektno koliko sam sposobna.
    Zašto? Zato što se možda ne bi ponašala isto ako dokučiš razlog.
    Tj. ako skapiraš da ti je dete nesimpatično jer ima npr. razmaknute zube () ili neki takav Seinfeld kriterijum LOL, onda je do tebe i pomoći nema, slegneš ramenima i praviš se da nisi čudak .

    Ali ako naknadno shvatiš da postoji neka vrlo suptilna, ali ipak opipljiva stvar u karakteru, ponašanju, stavovima tog deteta koja ti izaziva neprijatnost, možda možeš da osnažiš ili uputiš svoje dete kako da se postavi - ili kako ti da se postaviš prema tom detetu - a opet da sve ostane u prijateljskim i korektnim okvirima, možda čak i boljim.

    Evo meni je neprijatno kad čujem kako drugar iz razreda opominje moju stariju da se nije prekrstila kod crkve i da će ići u pakao ako nastavi da se smeje tome. Ali ne mogu reći da je ni moje ni tuđe dete nevaspitano niti da se ponaša ružno, stvarno ne očekujem da su u prvom i drugom osnovne savladali versku toleranciju i taktičnost izražavanja. A šta mogu, osećam se neprijatno.

  5. #105
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da? Zašto ne bi bio za ovakve teme?

    Koji je krimen? Ne voli malu. Big deal.

    apsolutno nema krimena
    dapače
    mnogima od nas je "lakše" jer shvaćamo da nismo neljudi jer nam neko dijete ide na živce

    ali ovo je javni forum gdje jesmo mi pod nadimcima, netko ga je izabrao spretnije, netko manje spretno, ali ja osobno ne bih voljela da me mama te djevojčice prepozna
    meni se dogodilo da me je teta u ljekarni pitala jesam li ja ta i ta s foruma jer me je skužila po nadimku
    a ovo možda i neće biti tako teško povezati, samo ako čita forum

  6. #106
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Evo meni je neprijatno kad čujem kako drugar iz razreda opominje moju stariju da se nije prekrstila kod crkve i da će ići u pakao ako nastavi da se smeje tome. Ali ne mogu reći da je ni moje ni tuđe dete nevaspitano niti da se ponaša ružno, stvarno ne očekujem da su u prvom i drugom osnovne savladali versku toleranciju i taktičnost izražavanja. A šta mogu, osećam se neprijatno.
    Za to svladat vjersku snošljivost bi prvo sve o svim religijama trebali naučiti, pa onda u jedno 7-8. razredu doći lagano do teme vjerske tolerancije ? Ja bih na ovo reagirala odmah, smatrala bih da je to dijete nepristojno i da mu je ponašanje ružno, i odmah bi mu nešto (vrlo lijepo i pristojno) na tu temu rekla. I sigurna sam da bi shvatio i u drugom osnovne - been there, done that.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.01.2018. at 11:34

  7. #107
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I off topic na temu reale - u višim razredima osnovne škole u RH u udžbeniku iz vjeronauka piše da su ateisti krivi za holokaust, kao i tvz. humanisti. Uz sliku Edwarda Muncha "Krik". To je na temu kurikulum i očekivanja da se postepeno gradi nešto... veće, bolje, s više razumijevanja .

  8. #108

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Hahah, ina, pa rekla sam i ja, di bi ja oćutala! I bila sam oličenje pristojnosti i korektnosti, ali i jasnoće :D.
    Samo ja ne bih rekla da je dete onako generalno gledano nepristojno i nevaspitano, obično dete malo dužeg jezika ko i ta moja devojčica .

  9. #109
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ne mora uopće biti generalno neodgojeno ni zlobno, nego su ga tako naučili pa prenosi dalje, misleći da time spašava tvoje dijete
    ima takvih i odraslih

  10. #110

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne mora uopće biti generalno neodgojeno ni zlobno, nego su ga tako naučili pa prenosi dalje, misleći da time spašava tvoje dijete
    ima takvih i odraslih
    Tom logikom i ja idem, da je to sve iz dobre namere . Ali opet mi se nekako zgrči želudac kad čujem :/.

  11. #111
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    uglavnom, ja bih isto bila znatiželjna oko toga zašto me neko dijete iritira
    ne bih to shvaćala nešto silno ozbiljno, ali da kao priliku za učenje

    točno je ovo što je netko rekao, da nekad vidiš nečiju sklonost da bude manipulativan, a ne možeš je uprti prstom odmah
    ponekad jednostavno očekujemo različita ponašanja od djece, recimo moga muža živcira kada djetetovi prijatelji dođu kod nas u kuću ili idu kući i niti ga ne pozdrave
    ja to ne primijetim, mene iritiraju oni koji su pretjerano pristojni (ona neka preprepristojnost i kao poniznost koja mi stvara nelagodu)
    al bome ponekad, antipatije koje sam u početku dijelila prema nekoj djeci, mogu reći da su više plod mojih predrasuda nego ičeg pametnijeg
    imamo tendenciju okružiti se ljudima koji su nam slični, i onda nam djeca razbiju malo taj balon i ubace nas u interakcije koje inače ne bismo imali
    i mojca je napisala na početku za djevojčicinu mamu "ne bih se s njom inače družila"
    što je ok, samo kad se dugo držimo podalje nekog tipa ljudi, malo i izmaštamo njihovih karakteristika

    uglavnom, mojca, ja bih rekla da da, to je dio roditeljstva, i prilika za rast karaktera, u kojem god smjeru (ne bih si zadala cilj tipa "mora mi prestat bit iritantna", nego.. koji već bude)

  12. #112
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Tom logikom i ja idem, da je to sve iz dobre namere . Ali opet mi se nekako zgrči želudac kad čujem :/.
    bolje da ne pišem na forumu emocije koje sam osjetila prema djetetu koje je prvo u mojoj kući izgovorilo da ne postoji Djed Mraz

  13. #113
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto? Zato što se možda ne bi ponašala isto ako dokučiš razlog.
    Tj. ako skapiraš da ti je dete nesimpatično jer ima npr. razmaknute zube () ili neki takav Seinfeld kriterijum LOL, onda je do tebe i pomoći nema, slegneš ramenima i praviš se da nisi čudak .

    Ali ako naknadno shvatiš da postoji neka vrlo suptilna, ali ipak opipljiva stvar u karakteru, ponašanju, stavovima tog deteta koja ti izaziva neprijatnost, možda možeš da osnažiš ili uputiš svoje dete kako da se postavi - ili kako ti da se postaviš prema tom detetu - a opet da sve ostane u prijateljskim i korektnim okvirima, možda čak i boljim.
    U pravu si, al nisam na to mislila. To su jednostavna uocavanja. Mozes vidjeti odmah i je li dijete manipulator, je li agresivno i sl. Prije nego bude "zrtava". Nemam ja toliko dodira s djecom da imam situaciju u kojoj ne znam zasto mi dijete njje leglo. Al imam kolegicu na poslu koja mi ne lezi. Eto kod nje mi se ne da misliti zasto mi ne lezi. Odradimo sve super, al nema sanse da odem s njom na pauzu. Mogla bih secirati, al ne vidim zasto bih dok god se uvazavamo.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    bolje da ne pišem na forumu emocije koje sam osjetila prema djetetu koje je prvo u mojoj kući izgovorilo da ne postoji Djed Mraz
    Joj, da sam bar imala takvo u blizini, ovako je ta uloga pripala mojem.

  15. #115
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sve i kad je dijete agresivno, i kad je manipulator - to nije jedino ni sve što to dijete jest. Niti znači da će zauvijek ostati takvo. Poneko hoće.
    Ukratko, točno ovako kako je tang napisala pred tri posta, tako i ja mislim.
    Ne mislim da treba sebe izjedati, ali mislim da je zdravo promislit o čemu se radi. I plus, mislim da imamo veću odgovornost prema djeci oko nas, nego prema odraslima, i nije mi isto dijete ili odrasla osoba.

  16. #116
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mozda nemam interesa za seciranje jer sam stara. Mozda bih pokusala pred 20 godina. Al to seciranje zna biti potpuno krivo. Moja mama me ubi s komentarom tko kako i zasto nesto radi. Mozda je i do struke i okruzenja. Ne vidim dovoljan benefit, a veliki rizik od pogreske.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 18.01.2018. at 12:13

  17. #117
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa seciraš samo sebe, a ne tog vrtićarca.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    bolje da ne pišem na forumu emocije koje sam osjetila prema djetetu koje je prvo u mojoj kući izgovorilo da ne postoji Djed Mraz
    Eto ga, znala sam da ima neki razlog što moja nije svima simpatična !

    A eto i zašto mene nisu voleli svi roditelji :D, dete je ista ja...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.01.2018. at 12:23

  19. #119
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ..ja to ne primijetim, mene iritiraju oni koji su pretjerano pristojni (ona neka preprepristojnost i kao poniznost koja mi stvara nelagodu)
    al bome ponekad, antipatije koje sam u početku dijelila prema nekoj djeci, mogu reći da su više plod mojih predrasuda nego ičeg pametnijeg
    imamo tendenciju okružiti se ljudima koji su nam slični, i onda nam djeca razbiju malo taj balon i ubace nas u interakcije koje inače ne bismo imali
    i mojca je napisala na početku za djevojčicinu mamu "ne bih se s njom inače družila"
    što je ok, samo kad se dugo držimo podalje nekog tipa ljudi, malo i izmaštamo njihovih karakteristika

    good point tang !

  20. #120
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Sve i kad je dijete agresivno, i kad je manipulator - to nije jedino ni sve što to dijete jest. Niti znači da će zauvijek ostati takvo. Poneko hoće.
    Ukratko, točno ovako kako je tang napisala pred tri posta, tako i ja mislim.
    Ne mislim da treba sebe izjedati, ali mislim da je zdravo promislit o čemu se radi. I plus, mislim da imamo veću odgovornost prema djeci oko nas, nego prema odraslima, i nije mi isto dijete ili odrasla osoba.
    Apsolutno.

    Moram ponoviti što god tko mislio o tome - ljudi mi nisu antipatični tek tako, nego s razlogom. Još više to vrijedi za djecu, apsolutno nisam doživjela da mi dijete "ide na živce" ili mi je antipatično tek tako, radi osmijeha ili pogleda. Razna dječja ponašanja su mi, naravno, vrlo često antipatična, a posebno ponašanja koja su (po mom sudu) loša prema mom djetetu. Jasno da mi se to ne sviđa. Ali isto tako sam i odrasla osoba, pa najčešće ako ne i uvijek mogu (mislim) procijeniti zašto se djeca ponašaju tako kako se ponašaju. Pa ako vidim djevojčicu koja je sklona šefovanju, i naprosto uživa u tome da ponižava i vrijeđa drugu djecu, a imala sam prilike vidjeti njenog oca i ponašanje mu mogu procijeniti kao nasilničko, onda mi je prilično jasno zašto se to dijete tako ponaša. Ako se dijete koje dolazi k meni kući redovito ponaša upravo grozno, kao odrasloj osobi mi je jasno da to dijete privlači pažnju, a obzirom da znam ponešto o obiteljskoj situaciji tog djeteta onda mogu donijeti i neke zaključke zašto je to tako. Naravno, ja ne mogu ispraviti ponašanja sve druge djece, niti to uopće mogu pokušavati, mogu samo svom djetetu reći kako da se postavi u nekoj situaciji. Ako se pak radi o djetetu koje prijateljuje s mojim, dolazi nam u kuću, onda jasno mogu i moram korigirati loše ponašanje, a mogu i pokušati doprijeti do djeteta za koje mi je jasno da ima problema - samo eto, taj dio mi loše ide, i ako mi nešto ide na živce onda mi to ide na živce. Ali opet - ono što mi može biti antipatično su različita ponašanja djece, a ne djeca kao takva, i pomisao na to da netko u kuću i na čuvanje prima curicu od pet godina koja mu ide na živce mi je nelagodna kao što mi je recimo bila nelagodna i ispovijest one učiteljice kojoj idu na živce djeca koja kašlju a očito i zgodne curice koje onda pogrdno naziva miss ovoga ili onoga.

  21. #121
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam baš pomislila kako je Mojca otvorila odličnu temu Mislim da pojava nije tako iznimna samo je pitanje možemo li ju osvijestiti i jesmo li spremni razgovarati o njoj........ bez potajnog moraliziranja.
    Da baš. Svi koji drugačije razmišljamo ne radimo ništa drugo negoli moraliziramo

    Slažem se Mima. Mislim da dio odgovora leži u postu od tang.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 18.01.2018. at 12:27

  22. #122

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni je normalno da mi nisu svi prijetelji moja cetiri sina jednako simpaticni, ali sasvim mi je neobicno da me dijete od 5 godina bez razloga toliko zivcira da otvorim temu. Nesimpaticni prijatelji moje djece su mi na razini nesimpaticnosti...cim produ kroz moja vrata van, ne razmisljam o njima... Ono da razmisljam o svakom pojedinom djetetu kad nije kod mene u posjetu, hebateled cijele bi dane razmisljala o prijeteljima moje djece.
    I vama je ista razina...nesimpatican mi je i ide mi na zivce? Meni nije... I zapravo i radim s djecom i ne mogu se sjetit ni jednog djeteta od 5 godina koje me zivciralo svojom pojavom. Sve ovo iz cipela zene koja je odabrala rodit cetvero i jos i radit s djecom...

  23. #123

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I ja svoje dijete ne bih voljela slati igdje gdje odgovornu osobu zivcira svojom pojavom.

  24. #124
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa seciraš samo sebe, a ne tog vrtićarca.
    Ne bih znala to razdvojiti. Mislim da bih morala neke akcije i reakcije analizirati, a ja sam reakcija u tom slucaju.

  25. #125
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih znala to razdvojiti. Mislim da bih morala neke akcije i reakcije analizirati, a ja sam reakcija u tom slucaju.
    ma nije ni nužno da ideš u pretjerane detalje, ne znam šta ti podrazumijevaš pod seciranjem
    po meni je već velika stvar kad si svjestan da je stvar u tvojim osjećajima, to čini razliku šta ćeš smatrat uzrokom problema

    na banalnom primjeru, neki Seinfeld kriterij tipa ne volim kad ljudi imaju razmaknute prednje zube (netko spomenuo gore)
    i upoznam Maricu koja ima takve zube i odmah mi je ono - minus

    ako sam svjesna toga da to inače ne volim, pomislit ću "a da, ima te zube, zato mi se ne sviđa"
    ako nisam toga svjesna, možda ću tražit razlog u Marici "ne sviđa mi se, intuicija mi kaže da je loša osoba"

  26. #126

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    I ja svoje dijete ne bih voljela slati igdje gdje odgovornu osobu zivcira svojom pojavom.
    Uh, ja onda svojih dvoje nikad nisam trebala slati ni u vrtić ni u školu .

  27. #127
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    PA to da u vrtićima i školama rade osobe koje djeca živciraju samom svojom pojavom, to je zaista žalosno.

  28. #128
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Sto se tice prikladnosti teme, istina je da je forum na kraju neanoniman. Samo na ovoj temi pise barem 4 osobe s kojima sam pila kavu i koje su mi drage, ukljucivo pokretacica teme A jos za neke znam da imamo zajednicke poznanike, sto sigurno i one znaju
    Ne znam, mozda je nespretno. Al meni su puno nespretnije one o muzevima.

    Ja sam prije bila mrvu hrabrija u davanju primjera. Otkad sam posvojila, postala sam malo paranoicna. Na pravom djecjem se ne usudim skoro nista ni pitati. Cim mi padne na pamet pitanje, vidim par potencijalnih odgovora i odustanem. I eto autocenzure.

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne mora uopće biti generalno neodgojeno ni zlobno, nego su ga tako naučili pa prenosi dalje, misleći da time spašava tvoje dijete
    ima takvih i odraslih
    Takvima isto preporučim, iz najbolje namjere, da pošalju svoju djecu kod mene na igranciju i kažem da ih mogu podučiti kako ja mislim da nema Boga jer mislim da bi bilo dobro da znaju i tu stranu (ako moju malu, iz "dobre namjere", uče molitve i kako da se krsti).

  30. #130
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A možda Mojca podsvjesno želi da mama dotične djevojčice pročita temu i prestane slati dijete k njoj doma, pa je zato otvorila temu.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, pulinka, to sto se to dogada ne znaci da je manje bolno. Dijete to boli cak i kad odgovorna osoba pokusava sakrit svoj osjecaj" fakat me zivciras pojavom".
    A to da ima ucitelja, teta u vrticu koji su nedorasli, valjda svi znamo. Samo ovdje se javlja netko tko to radi prijatelju svog djeteta... I ne mogu napisati..to ti je normalno i samo nastavi isto.. Skrivaj a u sebi ludi kad vidis malenu. Pozivaj ju k vama i trpi. Nek i mala trpi...očeličit će...

  32. #132
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Tang, ja kao Lili, nemam takve seinfeld efekte. Ja ni ne primjecujem puno stvari u RL. Ne znam sto je tko obukao, je li otvoren ducan mimo kojeg sam upravo prosla i sl. Ako netko nosi narukvicu iz medjugorja, to vidim, al nije problem onda u narukvici, nego u slobodi misli i govora s obje strane.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Isto ne bih rekla ni ucitelju ni teti. Mozda mojci ovo pomogne da promijeni osjecaje...ili bar da ne zove malenu...

  34. #134

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    PA to da u vrtićima i školama rade osobe koje djeca živciraju samom svojom pojavom, to je zaista žalosno.
    Ali je istinito, i šta sad?
    Neka su to i retki primeri, šta ćeš ako te zapadnu i nemaš izbora?
    Eto ovo kod Mojce su bliske drugarice, i ja ne mogu da zamislim da ne bih poslala dete na igru kod nekog zato što je moje dete antipatično odgovornoj osobi.
    Ili sam ja naivna pa polazim od toga da je odgovorna osoba relativno normalna ličnost pa će se prema mom detetu ponašati normalno?

  35. #135

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    I ipak je velika razlika u zivcira me odrasla osoba ili dijete...

  36. #136

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa, pulinka, rekla bih da grijesis u procjeni kako se tvoje dijete osjeca dok zivcira svojom pojavom. S tim da vec sam rekla meni antipatican mi je i zivcira me svojom pojavom nije ista razina.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Al kad nemas izbora, onda ga nemas. Al da ucitelj kojeg tvoje dijete zivcira svojom pojavom inzistira biti njegovim uciteljem jer mali ide na natjecanja npr. onda mi je to jos gore.

  38. #138
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali je istinito, i šta sad?
    Neka su to i retki primeri, šta ćeš ako te zapadnu i nemaš izbora?
    Eto ovo kod Mojce su bliske drugarice, i ja ne mogu da zamislim da ne bih poslala dete na igru kod nekog zato što je moje dete antipatično odgovornoj osobi.
    Ili sam ja naivna pa polazim od toga da je odgovorna osoba relativno normalna ličnost pa će se prema mom detetu ponašati normalno?
    Pa ako je istinito ne znači da ne trebam i mogu reći da je to loše, žalosno i neprihvatljivo. Mislim, naravno da je istinito, svjedoci smo tome svaki dan. Ali je i dalje jadno.

    Opet, kod škole i vrtića čovjek u principu nema izbora, ali da bih recimo dala dijete na čuvanje osobi koja je prema njemu hladna - ne bih. To mi je recimo bio glavni razlog radi kojeg sam pristala da moja mama čuva moje dijete, iako je to nosilo silne negativne posljedice. Ali ono prvo i najvažnije mi ej bilo da osoba koja ga čuva dok je tako malo voli dijete. Isto tako da primijetim da mama neke prijateljice mog djeteta ne podnosi moje dijete, pa sigurno da ne bih slala dijete u tu kuću na igranje.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, pulinka, rekla bih da grijesis u procjeni kako se tvoje dijete osjeca dok zivcira svojom pojavom. S tim da vec sam rekla meni antipatican mi je i zivcira me svojom pojavom nije ista razina.
    Jasno je da ja svoje dete uopšte ne procenjujem. Da mogu da razmašem svoj idealni svet, oko moje dece bi bile samo tople, nežne i blage osobe koje apsolutno vole oba moja deteta i to podjednako.
    Ali verovatno je stvar u tome da tebi i meni "živcira" nema isto značenje, tj. ja se držim onog Mojcinog objašnjenja negde davno sa početka teme.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Tj. nisam baš jasna - ja ne mogu puno da utičem na to kako će drugi proceniti moje dete.
    Ali čini mi se još gore uskratiti detetu prijatelja zbog sakrivenog osećanja prijateljevih roditelja.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ne znam, napisala je da ju mala zivcira i da ju zivcira sve i nista kod male. Eto, ja bih svoju djecu postedjela toga ako mogu. A ne moraju prijatelji dolazit kod kuce na igru. Mogu biti prijatelji u vrticu.

  42. #142
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je normalno da mi nisu svi prijetelji moja cetiri sina jednako simpaticni, ali sasvim mi je neobicno da me dijete od 5 godina bez razloga toliko zivcira da otvorim temu. Nesimpaticni prijatelji moje djece su mi na razini nesimpaticnosti...cim produ kroz moja vrata van, ne razmisljam o njima... Ono da razmisljam o svakom pojedinom djetetu kad nije kod mene u posjetu, hebateled cijele bi dane razmisljala o prijeteljima moje djece.
    Moguće i da je štos u tome što su mame prema jedincima intenzivnije jer je samo 1, a ne 4 u igri. Sigurno se ni ja ne bih npr. toliko školom bavila da to moram s 4 radit, i onda još predavat npr. u školi. Iz svog majka jedinice iskustva mogu reći Mojci da to nije toliko nenormalno i da su to prva prijateljstva koja ti možda doživljavaš intenzivnije, poslije će ti to izblijediti. Nemoj se toliko grist oko toga... možda ti razlog nadođe, a možda ne nadođe. to je OK. Nemojte pretjerivat u druženju, tj. svedi to na tebi prihvatljivu dinamiku. Ili ih pusti u sobi same. Ili definiraj neka druga pravila koja ti pašu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.01.2018. at 13:15

  43. #143

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Vjerojatno ina, samo toj djevojcici nije zato lakse...

  44. #144
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno ina, samo toj djevojcici nije zato lakse...
    Najvjerojatnije je da obje - ni kćer ni prija uopće niti ne kuže ništa (s obzirom na dob i Mojcino ponašanje koje je inviting i trudeće, sudeći po opisu). Možda malo ipak da svi smanje...kako ću lijepo reći... dramu ? Braniti prijatelja u vrtiću (a najvj se vrtića neće nitko sjećati nego kao mutne mrlje neke, osim zadnje 2 god). I Mojca smanjiti angažman? Možda je to rješenje...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.01.2018. at 13:27

  45. #145

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mozda, a mozda mala kuzi da nesto nije kako bi trebalo biti. Javile su se i tu na temu neke koje se sjecaju da ih roditelji nekih prijatelja nisu voljeli...

  46. #146
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja mislim da baš obzirom na dob dijete može primijetiti da je prijateljičina mama hladna ili da odreagira netrpeljivo, kao prvo zato što mama puno sudjeluje u druženju, a kao drugo zato što tako mala djeca od odraslih očekuju pažnju i toplo ponašanje. Cura od 12 godina koja se dođe igrati kod prijateljice možda niti ne primijeti prijateljičinu mamu.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda, a mozda mala kuzi da nesto nije kako bi trebalo biti. Javile su se i tu na temu neke koje se sjecaju da ih roditelji nekih prijatelja nisu voljeli...
    Pa da, ali djeci je to...nebitno.
    Imam ja frendicu čiji me starci ne podnose cijeli život, još sa osam godina smo se smijale tome. Čak i rolajzale, ono, joj ide mi stara i sad će mi kljucat kaj sam opet s tobom bila.

  48. #148
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovdje mi se čine ključne 2 riječi kojima je M. pokušala objasniti razloge osjećaja: da je dijete "površno" te da ona sama s mamom mora voditi "isprazne razgovore".
    Ja to u glavi ovako prevodim: možda je uzrok osjećaj da dijete, gost na igranju, nije dovoljno "kvalitetno" za njeno dijete, tj.nije joj možda ravno u mogućnostima, mašti, znanju, što se još više pojačava jer je u paketu i mama s kojom htjela-nehtjela mora isprazno čavrljati čega se inače užasava.


    A možda sam i promašila ceo fudbal pa se unaprijed ispričavam .

  49. #149
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ma ja isto mislim da Mojca ima visi razlog od razmaknutih zubi, al sad ne moze tu detalje iznositi. Svejedno joj je neobicno da je kod sebe prepoznala da joj neko dijete ide na zivce.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja isto mislim da Mojca ima visi razlog od razmaknutih zubi, al sad ne moze tu detalje iznositi. Svejedno joj je neobicno da je kod sebe prepoznala da joj neko dijete ide na zivce.
    Slažem se.

    Ali vjerujem da je puno nas osjetilo to isto i nije se puno više trudilo razmišljati o tome... Dijete ti se ne sviđa - ok, ne učiniš ništa (kao što ni ona nije učinila kod kuće, ali je otvorila topic), a ta nelagoda je samo znak da druženje treba nadzirati. Ako krene u lošem smjeru, interveniraš. Ako krene u dobrom smjeru - nikom ništa. Osjećaj se može i promijeniti...

    Uostalom, djeca će kako odrastaju kontaktirati sa sve više ljudi (ne samo djece i vršnjaka nego i odraslih) a mnogi od njih se nama neće sviđati. Isto kao što se ni mi nećemo nužno svidjeti. Mojca je savjesna pa to promišlja. Ja puno manje, pa sam na to potrošila manje vremena...možda i premalo, jer da sam revnije slušala svoje instinkte, možda sam mogla preduhitriti neke ne baš ugodne događaje. Nema veze. Iskustvo je ono što dobiješ kad ne dobiješ ono što želiš.

Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •