Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 100

Tema: Kolegijalnost... mit, utopija ili stvarnost?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    Bez obzira o kojem se poslu i radnom mjestu radilo, ovo je nekolegijalnost u oba smjera
    Zašto? Treba da upozoriš nekoga (koji to radi već po ko zna koji put i već je više puta upozoravan i opominjan) da se eto ni tebi ne sviđa što je taj neko svalio svoj posao na tebe?
    Pa svako ko ne može sam da se doseti toga uprkos prethodnim upozorenjima, ima jako ozbiljan problem sa inteligencijom.

    Meni kolegijalnost ne uključuje prikrivanje tuđe nekompetencije, nerada i grešaka, naročito se naježim na taj tip "kolegijalnosti" u zdravstvu, prosveti, policiji, sudskoj praksi i sličnim zanimanjima gde su greške jako skupe a pogađaju druge, umesto onog ko greške napravi.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 24.01.2018. at 15:33

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja sam samo jedna u nizu koja se zalila.
    Svaki put je zavrsilo lose po onog koji se pozalio na nju ili njoj.
    Meni je zavrsilo deracinom i recenicom:" neka se naviknem ..."
    u svakom slucaju sigurni se vise necu zaliti. Imam i ja nacine kako ne prekrsiti radna pravila i kolegijalnost.
    Jedino sto ce klijenti mozda koji put nastradati od duzeg cekanja, ali barem se ja necu uzrujavati .

  3. #53
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Svaki put je zavrsilo lose po onog koji se pozalio na nju ili njoj.
    kako je ovo moguće? ne šalim se, ozbiljno pitam?

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je super kako se u mojoj firmi tumaci kolegijalnost od strane nekih kolega.
    Bas sam neki dan imala aferu.
    pred dvjema kolegicama sam prihavila trecu kolegicu ( koja radi isti posao kao ja, a ove dvije ne rade) da je ova ( prijavljena) u vrijeme najvece guzve i sa stotinu stanaka u cekaonici opet otisla pusiti iza zgrade na pola sata.
    Pri tome ljudi duze cekaju , a ostale 4 kolegice ( jer se ispostavilo da je jos jedna sa njom otisla na cik pauzu) moramo vuci ko magarci.
    Uglavnom, ja sam ispala nekolegijalna jer prijavljujem. Ona nije ispala nekolegijalna jer radi magarce od svoji ostalih kolegica koje odraduju i njezin posao. Ali to su cari drzavne sluzbe, ne dobiva se placa prema zaslugama i ucinku.
    Eh, u puno radnih sredina ima takvih "ličkih međeda", osoba koje su zaštićene nekom višom silom. Štaš, osim spomenuti se Georgea Orwella: Sve su životinje jednake, ali su neke jednakije od drugih...

    Na sreću, takvi su obično u manjini.

  5. #55
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto? Treba da upozoriš nekoga (koji to radi već po ko zna koji put i već je više puta upozoravan i opominjan) da se eto ni tebi ne sviđa što je taj neko svalio svoj posao na tebe?
    Pa svako ko ne može sam da se doseti toga uprkos prethodnim upozorenjima, ima jako ozbiljan problem sa inteligencijom.

    Meni kolegijalnost ne uključuje prikrivanje tuđe nekompetencije, nerada i grešaka, naročito se naježim na taj tip "kolegijalnosti" u zdravstvu, prosveti, policiji, sudskoj praksi i sličnim zanimanjima gde su greške jako skupe a pogađaju druge, umesto onog ko greške napravi.
    X
    samo što ne bih rekla da je riječ o nedostatku inteligencije, već o čistom bezobrazluku

  6. #56
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    kako je ovo moguće? ne šalim se, ozbiljno pitam?
    Njoj nije bilo nista posebno. Dobila je po prstima , sluzbeni ili nesluzbeno. Ali je bila neugodna prema kolegicama koje su se zalile.
    Ali ona je mala maca kakvih se sve slucajeva nade.
    Posljednje uređivanje od sirius : 24.01.2018. at 16:05

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    ok, možda sam ja shebana, ali bih definitivno upozorila kolegicu na ponašanje

    u životu nisam nikog prijavila i ne bih to napravila sve dok ne pokušam s kolegom sama riješiti problem

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    velim ja , ignore and delete su temelji nirvane.

    pustila sam jednu personu da se razmaše i da svi vide , skupa sa šeficom kakva je .

    da sam je kolegijalno upozoravala, ništa od promjene poanašanja, a meni bi rastao tlak, ovako su svi vidjeli <3

  9. #59
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ako odrasla osoba ne vidi problem što ide zapaliti u vrijeme kada su svi potrebni na radnom mjestu onda ne znam kako bi to kolegica mogla riješiti i raspraviti. Pa sve da joj je i prvi put da je to napravila, to mi je veliki propust. Osim da je možda imala neku iznimno neugodnu situaciju, pa ajde nek se otišla smiriti i zapaliti.
    Inače, već dugo radim s mužem u obiteljskoj firmi pa nemam na koga ni svaliti ni očekivati od ikoga išta , osim mm-a ali to je nešto drugo.
    Al u branši zna često biti upiranja prstom, to mi jako ide na živce i nastojim prešutjeti sve tuđe greške, jer sam sigurna da ima i mojih

  10. #60
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    prijavite je onda višoj instanci, sirius i kolegijalno napravite mjesta budućoj kolegici kojoj posao treba i želi raditi. najgore je ovo što ste napravili i tu stali, ona se tek sad pohasila, ko ludi virus.

  11. #61
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    ovako su svi vidjeli <3
    i na kraju tako obično i bude.

    a nikad neću zaboraviti, ja tek počela raditi, i napravila ono, major mistake, ilitiga zas*ala do kraja
    jedinu stvar koju nisam smjela taj dan zaboraviti, ja zaboravila.
    sjetila se ujutro, znoj me oblio, i sad, ajd, vidi što se može učiniti i ja povuci potegni nekako uspjela. ali je moje rješenje, uključivalo to da kolegica mora na putu za zagreb, skrenuti 30 km s puta. i u mom mozgu - to je to, problem riješen. jes *urac. ova nije htjela to učiniti, brže bolje sve rekla šefici, i na kraju je ipak morala napraviti tih 30 km, al je mene uvalila u problem.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Dolega, zašto misliš da bi kolegicu netko trebao upozoravati 5 puta da ne ide pušiti pola sata od ukupno 3 sata rada kad NE SMIJE imati pauzu i to dok joj hrpa "natašte" pacijenata čuči pred vratima. To je kao da učitelja netko mora prvo prijateljski upozoravati da nema čikpauze od 8 do 8.30 dok 25 djece sjedi u razredu (pa čak ni ako zamoli knjižničarku da ih kolegijalno pričuva).

    Ne možeš to uspoređivati jer ova ženska nije ostavila labos bez ikoga, ipak je svalila svoj dio posla na kolegice.
    Da se razumijemo, apsolutno ne podržavam takvo ponašannje
    I koliko sam shvatila, prijave su bile anonimne i nitko joj od kolegica nije direktno uputio kritiku, kaj ne?

    Mislim da se stvari tako ne rješavaju u kolektivu.
    Kao što rekoh, upozorila bih je da to nije u redu. Jer, pazi, kakav je to odnos među kolegica ako ne možeš normalno komunicirati i reći što misliš? Nabrijan od prije?

    Nisam se nikad s tako nečim susrela da kažem kolegi da nije to i to sad u redu i da me ta osoba izignorira

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Nije slučajno nešto zaboravila ili pogriješila. Hebe joj se živo i za ljude u čekaonici i za kolege.. Meni je to čisti bezobrazluk.
    I da, može se usporediti. Učitelji ne puše za vrijeme nastave.

  14. #64
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku

    Nisam se nikad s tako nečim susrela da kažem kolegi da nije to i to sad u redu i da me ta osoba izignorira
    ti nikad nisi radila u drzavnoj sluzbi?

  15. #65
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Pojam kolegijalnosti mi je kao kod Mime. Imala sam kratko radno iskustvo od par mjeseci u jednom uredu, nas tri i šefica. Bile smo pravi mali tim. A onda sam došla u veću ustanovu. Nije bilo ni k od kolegijalnosti.
    U prvih godinu dana sam doživjela krađu mog dokumenta i prikazivanja kao tuđeg, izvlačenje preko mojih leđa, a kasnije i izostanak napredovanja jer je ispred mene bila rođaka od glavne.
    Sjećam se da je moje odjeljenje samo jednom bilo složno, i to kad su propustili nešto napravit, što je napravilo štetu firmi, pa prikrili. A i to ne bi jer nisu mogli nikog pojedinačno optužit.

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da postoji, samo ovisi o vrsti radnog mjesta, o krizi, o upravi, a i kako ti grah padne, tko ti budu kolege.
    Slažem se s ovim, jer moje radno okruženje se totalno razlikuje od onog gdje radi mm. Kod njega su svi za jednog - jedan za sve. Kad se laže svi lažu, kad se radi svi rade. Ko ne radi javno ga prozovu, taj se malo buni ali nastavi radit. Mm radi kod privatnika a ja u državnoj službi.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, u puno radnih sredina ima takvih "ličkih međeda", osoba koje su zaštićene nekom višom silom. Štaš, osim spomenuti se Georgea Orwella: Sve su životinje jednake, ali su neke jednakije od drugih...

    Na sreću, takvi su obično u manjini.
    Joj Peterlin, kod mene ih je sve više.

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    velim ja , ignore and delete su temelji nirvane.
    Misliš na sve kolege, ili samo ove kao što je ova kolegica kod Sirius? Sve ne bih mogla, neradnike ignorišem bez problema.

    Dolega, ne bih ni ja šutila. Prošle godine sam prijavila kolegu jer je bio bahat prema stranci, koju je usput i ponižavao. Otišla sam i prijavila ga. Nije mi žao, i nije mi palo na pamet njega prvo opomenuti jer sam to radila ranije više puta. Prvo, radimo sa bolesnim ljudima, a drugo, imaš sve uslove za ugodan rad, a on se bahati jer mu je mrsko. Eh pa za to je plaćen i ima da sasluša stranku.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ah, ne znam sta bih rekla.
    Svi ste prilicno nabrijani i uopce me ne cudi sto te kolegijalnosti ima sve manje.

    Dajte, ljudi, gradimo mostove
    Al krenimo prvo svi od sebe

  17. #67

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    I ne, nikad nisam imala cast radit u drzavnoj firmi.
    Al koliko vidim, draze mi sto sam se sve te godine kod privatnika morala dziberit za dva tjedna godisnjeg ili, ne daj boze, za bolovanje.
    Neke stvari izgleda nemaju cijenu

  18. #68
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    dolega, ignoriras da je svaki od ovih BIO upozoren vise puta
    i pokazao da mu do toga nije nimalo stalo
    i sad bi opet trebalo percem ici prema njima, jer ako ti kazes pretty please, sve ce se promijeniti

  19. #69

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Znam čovjeka koji radi u državnoj službi. Postoji nalaz upravne inspekcije, dakle pisani dokaz o njegovom ne radu. Ja sam treća koja je kao vježbenica radila njegov posao za 1.600,00 kn. Poslije mene je bila još jedna djevojka i dalje nisam imala želudac pratiti. On je sve to vrijeme uredno primao plaću od oko 6.000.00 kn i držao prst u uhu ne radeći ništa.
    Je ok, radio je, u 2015. godini ove ere, pretraživao je jedan word dokument u koji je pisao apsolutno sva rješenja (taj dokument je imao x stranica). Posebno je ručno u rokovniku vodio šifarnik koji se je sastojao od imena/prezimena stranke i broja reda na kojem je počelo rješenje. Ukoliko zatreba, da može naći ili korigirati rješenje. Samo jedan primjer.
    A isplaćenih novaca bez rješenja- jedno more. To je čisto kazneno djelo!
    Svi smo bili i više nego kolegijalni, a danas kada se osvrnem, trebala sam priču dati u novine. U Provjereno!

    Za istog čovjeka znaju gradonačelnici, pročelnici, voditelji ureda.... godinama.
    Mi budale doma, a on i dalje "radi".

    Tako da, ova što puši i nije tako loša.

  20. #70
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    I ne, nikad nisam imala cast radit u drzavnoj firmi.
    Al koliko vidim, draze mi sto sam se sve te godine kod privatnika morala dziberit za dva tjedna godisnjeg ili, ne daj boze, za bolovanje.
    Neke stvari izgleda nemaju cijenu
    Dolega, onda je jasno da ne razumijes da na nekim radnim mjestima ima jednostavno ljudi koji ne rade bas dobro svoj posao , a imaju radno mjesto i placu jednaku onima koji rade.
    Dio radnog vijeka sam provela kod privatnika i potpuno mi je jasni da se tamo niti u ludilu ne bi dogadale neke stvari.

  21. #71
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    To sa kolegijalnosti je kao i sa roditeljima prijatelja tvog djeteta. U biti ne želiš biti prijatelj, samo ljubazan, pristojan i korektan, ali kako se djeca puno viđaju, a mala su pa sve mora biti pod okriljem i roditelja, neminovno je da dođe riječ po riječ koja privatna čak i osobna tema, pa najednom pusice, pa poziv na kavu, kolače, grill i tako se nađeš ponekad u klopci. DIvno je kad iz toga ponekan izraste neko recimo prijateljstvo koliko je to moguće u zrelim godinama, ali češće je to ipak manje više gluma do trenutka kada se dijete ne skompa sa nekim drugim prijateljem. Razlika je možda u tome što se radi o radnm mjestu i okruženju u kojem provodiš više vremena nego sa obitelji, u kompromise samim time moraš ulaziti da ne postalo neizdrživo. Makar isti vrag je i sa djecom, osjetljivi smo svi na vlastitio potomstvo, pa i tu moraš hoćeš nećeš ulaziti u kompromise, iako bi neke roditelje/kolege najradije katapultirao na mjesec. Jedino što roditelje iz dana u dan ne moraš gledati po 8 sati.

    Pušać sam i svejedno bi i ja prijavila, kada bih imala muda. Isto je i u vrtiću. Uokolo trče zakana, zamusana, uplakana djeca, ali glavno da tete svako malo trče van na čik i trač pauzu. Prijaviti? Je, ako ti vlastitio dijete nije milo, prijvati češ, ali do toga je došlo samo jednom prije par godina, i mama tog dečka je zažalila.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    dolega, ignoriras da je svaki od ovih BIO upozoren vise puta
    i

    Ne, skrecem pozornost da NIJE upozorena direktno od kolegice

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam samo jedna u nizu koja se zalila.
    Svaki put je zavrsilo lose po onog koji se pozalio na nju ili njoj.
    Pa evo, znači postoje ljudi koji su se žalili direktno njoj, tj. toj koleginici, nije da se niko nije obratio njoj.

    Dolega, ja ne razumem i dalje. Sama si rekla da ti takvo ponašanje nije ok, napisano je da to nije jedan incident nego uobičajeno ponašanje te koleginice, i opet kažeš da nije kolegijalno ne popričati sa tom osobom.

    Meni je to malo bajkovit scenario, ono, pet koleginica je popričalo sa njom i ništa, dobila je opomene i ništa, i sad dolazi šesta koleginica sa svojim fantastičnim communication skills i nastupom, i ubedi tu neradnu koleginicu da jako greši i ona se rasplakana i pokajnički vrati na posao da nikad više ne bi izostajala. Ne biva tako...

    Po mom iskustvu, onaj ko u državnoj firmi ne radi, ne radi zato što jako dobro zna da ne mora da radi, ili zato što ima jaaako dobro zaleđe iza sebe, ili zato što je imala šansu da se namesti na neko "nepomerljivo mesto" (što je često vezano sa tim zaleđem), ili prosto nije baš normalna. Kako god, nema nikakve koristi od kolegijalnog razgovora jer što će se to pretvoriti u kolegijalnu svađu ili samo ignorisanje.

  24. #74
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma jedna je stvar kolegijalnost i pokrivanje kolega ako im se zalomi greška, pa i nerad, štajaznam, otišla zapaliti u vrijeme najveće gužve i ti odmah šefu. ovo nije taj slučaj, ovo je bezobrazno i bahato ponašanje koje je konstanta.

    a druga stvar je okretanje glave i stav - ja se neću miješati. jer stav "ja se neću miješati" nije stav koji imaš radi kolegijalnosti i te kolegice ili ovaj primjer od rene. to je stav koji imaš radi - sebe. lakše je tako.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku

    Dobila sam tjedan dana tihog tretmana od kolegica zbog prijave i jezikovu juhu od ove prijavljene.
    .

    dakle, kolegice nisu sirius podržale zbog tužakanja
    a prijavljena je ionako saznala tko ju je prijavio


    nemam više što dodati na temu jer nam se očito mišljenja ne podudaraju

    kako učim djecu da ne tužakaju prije no što pokušaju sami riješiti, tako se i sama držim toga

  26. #76
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa ja nemam problem s tim da prijavljena kolegica zna da sam ju prijavila.
    Nisam to radila njoj iza leda , nego sam otvoreno rekla pred drugima.
    i nemam ja nista protiv nje osobno, ne poznam ju i nismo prijateljice.
    Ja sam kritizirala jedan konkretan postupak. Nema to veze sa nicim osobnim. Niti sam zeljela da ona ne sazna kome to smeta. Ali nemam njezinmobitel da bi ju zivkala da se vrati .
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.01.2018. at 10:11

  27. #77
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, ne znam sta bih rekla.
    Svi ste prilicno nabrijani i uopce me ne cudi sto te kolegijalnosti ima sve manje.

    Dajte, ljudi, gradimo mostove
    Al krenimo prvo svi od sebe

    Kad netko kontinuirano rusi te mostove i to mu se uzima za normalno, cemu daljnje podrzavanje nerada? Ta ista, svoju placu, koju ne odradi, nosi sebi kuci, ne dijeli s kolegicama,kolegijalno, kao sto podijeli svoj posao s njima dok se ona lufta. Nije to kolegijalnost, to je nezrelo i sebicno ponasanje koje ima debelu zaledjinu. Zbog takvih uglavnom drugi ispastaju. Nije to ni nabrijano, ni nekolegijalno.
    Inace, moje iskustvo je uglavnom da su oni s vise neznanja bahatiji i skloniji neradu, da pumpaju druge, prabacuju svoje poslove na druge dok su oni s vise znanja (pritome ne mislim na skolovanje, vec na prakticno znanje o poslu koji obavljaju) spremniji pomoci jer su bili svjesni da sto vise kolege u kolektivu znaju svima bude lakse. Srecom sam imala vise takvim sureta pa sam i sama naucila ponesto sto vjerojatno ne bih inace.

  28. #78
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    ova iz Siriusine price i dalje radi to sto radi jer zna da moze
    da joj je doletjela neka konzekvenca, kazna, votever, prestala bi vjerojatno
    a ovako ... zasto bi? ljutnja kolegica u kolektivu joj ocito nista ne znaci, nadredjeni samo opominju, fucka joj se
    cari rada u drzavnoj sluzbi

  29. #79

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja isto mislim da se pravo na kolegijalnost prokocka i izgubi određenim postupcima, slično kao što oni koji konstantno krše zakon mogu doći do toga da izgube prvo tuđe poverenje, pa u ekstremu i pravo na ličnu slobodu.
    Uopšte mi to nije ni blizu primera sa decom i tužakanjem, jer nije u pitanju neka lična banalna glupost tipa opet mi je koleginica popila moju kafu, nego žena ne radi svoj posao. Zato postoji sistem hijerarhije i nadređeni, jer koleginice nemaju moć da utiču na nerad neke od njih, niti bi to trebalo da bude njihov domen, kao što nećemo (valjda) reći ni svojoj deci neka sami razreše situaciju sa nekim nasilnikom.
    Ne znam ni kako bi razgovor sa tom koleginicom uopšte trebalo da izgleda, a da bude i kolegijalan, i dostojanstven i svrsishodan. Da je molim da radi svoj posao? Da joj pretim prijavom? Da je samo ljubazno i prijateljski obavestim da sam upravo krenula da je prijavim? Ima li nešto bolje čega ne mogu da se setim? (spomenem svog kuma koji je na visokoj poziciji, možda )?
    Uostalom, kako je rečeno, ni koleginica ne deli kolegijalno svoju zaradu sa drugima, kad joj već drugi odrade njen posao.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    U dvadesetogodišnjem radnom stažu naučila sam da najviše kolegijalnost spominju oni koji ju sami ne pružaju i to kad im nagaziš na žulj, odnosno kad se smatraju oštećenima na bilo koji način.
    To što je i kako dovelo do oštećenja i kakvo je njihovo ponašanje i radna etika, to se ne spominje i to nikad nije upitno.
    Ali kad netko dođe do svoje granice pa reagira, aaaaa, e pa gdje ti je kolegijalnost?

    Ja sam u istoj firmi svih tih 20 godina, dočekala sam i otpratila dalje ogroman broj ljudi. Firma je (bila) izuzetno kompetitivna, atmosfera otrovna, podmukla, agresivna. To se podsticalo od glavnih, to je modus na kojem sam se formirala kao poslovna osoba. I naučila sam da nikad, nikad ne tražim da me itko pokriva u propustu ili greškama - a bilo ih je više nego što sam htjela, ali kad kreneš kao mlad curetak u poslovne vode, a pojma o životu nemaš, naravno da griješiš.
    No, naše tadašnje gazde ipak nisu jednodimenzionalne ličnosti, pa su tako bili najslabiji kad si nastupio pošteno.
    Sjećam se jednom, dano mi je nešto da ishodim neke poticaje, ispunim dokumentaciju i predam u ministarstvo, ali me nitko nije upozorio na rok. Da, ja sam bila prezelena da razmišljam o tome, a i dano mi je nešto što nikad radila nisam. Kad sam skužila da sam propustom koštala svog šefa prilično velike pare, prvo sam se smrzla. Onda sam se jako preznojila i došla u, majke mi, predinfarktno stanje. Nakon toga sam se digla, otišla u njegovu sobu, sjela pred njega i rekla: došla sam da mi skinete glavu, sjebala sam nešto gadno. On me saslušao, odmahnuo rukom, rekao mi da bježim jer ima punu glavu i da ga ne tlačim s glupostima.
    Dakle, to je čovjek koji je otpuštao ljude jer mu se nije svidjela vrsta soka koja se nabavila taj dan za ured.
    Istovremeno osoba koja je gledala s veseljem kako se ljudi glođu međusobno i čekala koja će puknut i kako pa da mu još on zapapri.
    Nikad mi riječ nije rekao radi toga.
    Kompleksne situacije.
    Ali glavu bi mi skinuo da sam ikad, ikad lagala.
    Jednom sam probala nešto benigno slagati tipa da sam budna već satima (subota, zvao me u 11) pa je pitao "jel me lažeš", ja sam rekla "da", on je rekao "nemoj, ne treba ti to, čuje ti se".

    Nikad nisam tražila da me se pokriva ni od koga, jer je okolina bila takva da će te to koštaaat puuuno više nego ikakva greška.
    Nikad se nisam pozvala na kolegijalnost, ali sam se nagledala onih koji jesu.
    Pozivaju se samo oni koji ju ne pružaju, ali ju očekuju.
    S tim da se traži samo jedna vrsta kolegijalnosti, ona koja im treba u tom trenutku i na određen način. Ako si ju pružao dugo, a samo jednom definicija nije bila ona koja je bila potrebna, e, ko da si državni neprijatelj postao.

  31. #81
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Mislim da ovo što Sirius spominje nije pitanje kolegijalnosti, već opće pristojnosti.

    Ne bih ju ja prijavila nadređenima... ja bi pustila pacijente na nju.

  32. #82
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    da, s obzirom na to što je sirius ili netko drugi (možda i netko od stranki) mogao napraviti, a to je uslikati gospođu i priču poslati Indexu, koji bi jedva dočekao dramatičnu priču o uhljebima u Hrvatistanu, cinkanje nadređenima stvarno nije neki bed

  33. #83

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Pih, u Srbistanu pacijenti takvima donesu i ostave tešku neprozirnu kesu uz snishodljiv osmeh i prezirno gledaju pokoju budalu koja se buni.
    Da li se u Hrvatistanu nešto posebno desi tim slikanim uhljebima ili im samo poraste popularnost?
    Ovde takve sa titulom dr obično čeka mesto direktora DZ.

  34. #84
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Pih, u Srbistanu pacijenti takvima donesu i ostave tešku neprozirnu kesu uz snishodljiv osmeh i prezirno gledaju pokoju budalu koja se buni.
    Da li se u Hrvatistanu nešto posebno desi tim slikanim uhljebima ili im samo poraste popularnost?
    Ovde takve sa titulom dr obično čeka mesto direktora DZ.
    Eh, nismo daleko, ne samo geografski nego i stanjem duha.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ovo što Sirius spominje nije pitanje kolegijalnosti, već opće pristojnosti.

    Ne bih ju ja prijavila nadređenima... ja bi pustila pacijente na nju.
    Uh.... ovo je baš podmuklo. Imaš nešto reći, ali pustit ćeš da to "odradi" netko umjesto tebe.
    Kada bi imala prilike birati situaciju i osobe, birala bi Sirius.
    Barem bi znala na čemu sam.
    Prijavila me i ok.
    Ovi što se prave fini, a posredno zabijaju nož u leđa čine mi se opasniji.
    Uredno u svojoj "finoći" doguraju dalje od ovih koji imaju "poduži jezik".
    Posljednje uređivanje od rena7 : 25.01.2018. at 14:36

  36. #86
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    mislim da se iz dosadasnjih postova tocno vidi tko je do sad prijavljivao a tko je bio prijavljivan...

  37. #87

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da se iz dosadasnjih postova tocno vidi tko je do sad prijavljivao a tko je bio prijavljivan...
    Ahahaha !
    Ja se žalila na takvu pedijatarku kao pacijent (više je bila van zgrade sa cigaretom nego u ordinaciji, bez preterivanja), prošla sve faze i instance od sestara do face to face pedijatarki i na kraju prijave direktoru DZ-a.
    Utata, za nagradu je pedijatarka sad direktor DZ-a, čekaonica konačno prazna- nemamo pedijatra, ljudi idu privatno u drugo selo...
    Eto...kad imaš dobre kolege, sve je moguće.

  38. #88
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Uh.... ovo je baš podmuklo. Imaš nešto reći, ali pustit ćeš da to "odradi" netko umjesto tebe.
    Kada bi imala prilike birati situaciju i osobe, birala bi Sirius.
    Barem bi znala na čemu sam.
    Prijavila me i ok.
    Ovi što se prave fini, a posredno zabijaju nož u leđa čine mi se opasniji.
    Uredno u svojoj "finoći" doguraju dalje od ovih koji imaju "poduži jezik".
    Đizas rena, nisi valjda shvatila ozbiljno.
    Crni humor na račun pacijenata i njihove borbe za broj, sjedalicu u čekaonici itd... na račun hebenog sustava koji ovoj dozvoljava da puši u peak timeu, a ljude obezvrijeđuje time što ih tretira kako ih već tretira.

  39. #89
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Đizas rena, nisi valjda shvatila ozbiljno.
    Crni humor na račun pacijenata i njihove borbe za broj, sjedalicu u čekaonici itd... na račun hebenog sustava koji ovoj dozvoljava da puši u peak timeu, a ljude obezvrijeđuje time što ih tretira kako ih već tretira.
    Ma ne dozvoljava sustav. Samo neki hvataju krivine.
    ali sto se kolegijalnosti tice , ova ( kolegica) sa pusenjem je mala maca.
    imala sam i puno gore situacije na racun kolegijalnosti, ali te nisu utjecale na vanjske korisnike nego samo na moje mentalno zdravlje.
    Ali te ( tj. tu ) situaciju nisam prijavila , iako bi se zapravo mogla vrlo lako karakterizirati kao mobing, nego sam se
    maknula . Srecom, " kuca" je velika i izbora ima.
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.01.2018. at 16:28

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni se cini da ovim nekolegijalnim kad lijepo kazes kakvi su postane jasno da je vrijeme da potraze novu zrtvu. Ja sam prilicno otvorena, kazem sto me smeta, volim i da se meni kaze. Radila sam i tudi dio posla ako mi se cinilo opravdanim ( bolest, obostrano pokrivanje ) ili ako je u pitanju nadredeni. To mi je ostalo nerjesivo. Ono covjek ima duplo vecu placu a ja radim njegov dio...i ne mogu nista osim otici. Otisla sam, al me iskreno zanima kako bi se to moglo rijesiti drugacije. Iznad njega nema nikog, odnosno ima na drugom kraju zemlje uprava koja se nasim dijelom ne bavi i koja je njega postavila. Ako me radim njegov dio, ja cu biti direktno izlozena strankama koje masno placaju. Za to ce vrijeme nadredeni biti doma ili u uredu. Za ocekivati je da ce do uprave posredno doci obavijest na kraju sezone....

  41. #91
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne dozvoljava sustav. Samo neki hvataju krivine.
    ali sto se kolegijalnosti tice , ova ( kolegica) sa pusenjem je mala maca.
    imala sam i puno gore situacije na racun kolegijalnosti, ali te nisu utjecale na vanjske korisnike nego samo na moje mentalno zdravlje.
    Ali te ( tj. tu ) situaciju nisam prijavila , iako bi se zapravo mogla vrlo lako karakterizirati kao mobing, nego sam se
    maknula . Srecom, " kuca" je velika i izbora ima.
    Svaka velika "kuća" ima puno "dijagnoza". I kod nas je tako...
    I ja se mičem... nemam živaca. A isto tako bilo je svega... jako ružnog humora, vrijeđanja po nacionalnoj osnovi (i to od studentice koja je privremeno radila kod nas, a bila sestrična jedne ljigave kolegice).... da sam bila snažnija unutar sebe, prijavila bih... ovako, samo sam se maknula.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da se iz dosadasnjih postova tocno vidi tko je do sad prijavljivao a tko je bio prijavljivan...
    S obzirom da tako duhovito aludiras na mene, morat cu te razocarati.
    Kokice ces ipak grickati dok se zabavljas na neko drugi nacin

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Dolega, sve 5. Zapravo te skroz kuzim , ako osoba ne radi u firmama pod drzavnim jaslama tesko da moze sresti toliku raznolikost karaktera i takav odnos prema radu. Ali to je jednostavno tako sa stalnim poslovima u javnim sluzbama. Svasata se nade, a svi imaju istu placu.

  44. #94
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ma bude i u privatnim firmama, neki su nametljiviji pa ispadnu ambiciozniji.
    Imala sam situaciju da se biralo između mene i još jedne pa je bio komentar nadređenih da se druga puno više trudi, ostaje do kasno i sl. Šefica je hladno rekla da toj istoj ne ide doma, dopodne se klatari pa popodne glumi patnicu, a kao ja gledam odradit svojih osam sati korektno. Izabralo se nju pa su mene za pola godine ipak zvali, pa za godinu opet .

  45. #95
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Na pitanje iz prvog posta teško je jednoznačno odgovorit jer sve ovisi o okruženju u lojem čovjek radi, sreći da imaš bolje ili malo manje bolje kolege i sl.

    Na mom novom rad.mjestu imam sreće jer su kolege fantastični, svatko će pomoći i uskočiti, ono baš mi je nevjerojatno kako su kolegijalni, suradljivi i dragi.Evo jučer su mi “uskočili“na moju zamolbu da mi čekiraju jedno izvješće prije nego g aproslijedim dalje. Zlatni su.
    Nema ni tračeva, ćakula onih zlonamjernih, al sve zapravo ide od glave (šefice kojoj je jako bitno motoivirajuće radno okruženje).

    I da u drž.upravi sam (malo atipičnoj)
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.01.2018. at 11:39

  46. #96

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Sve ide od glave..

  47. #97
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ide od glave..
    A što je s kolegijalnosti s glavom? Je l to uvlačenje il kolegijalnost

  48. #98

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ide od glave..
    Ne nužno.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Vjerujem da istinska odanost i lojalnost na poslu postoji jer sama imam takvu ekipu - svi za jednog, jedan za sve... Zanimljivija mi je cinjenica da se svi na ostalim odjelima medjusobno "kolju" i da bas nas poprijeko gledaju, doslovno smo im trn u oku. Tko god je dosao privremeno na radno mjesto na nas odjel, pokusao je ubaciti sjeme razdora. To je fenomen koji si ne mogu objasniti.

  50. #100
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    A što je s kolegijalnosti s glavom? Je l to uvlačenje il kolegijalnost
    Pametna glava/šef/šefica jako dobro osjeti "razliku" između to dvoje.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •